No. 20401. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 September Tweede Blad Anno 1926. UIT DE PERS. BINNENLAND. Let op Uw Gebit. FEUILLETON. Hei leedvermaak. V De 60C.-dem. bij de opening der Stateii-Generaal. „Het Volk" schrijft naar aanleiding van hel' besliiit der s.-d. fracties van Eerste en Tweede Kamér om dit jaar de openingszit ting der Stat en-Generaal bij te wonen: „Dit besluit, dal afwijkt van de tot dusver gevolgde praktijk, berust op de volgende gronden: Bij de allereerste intrede onzer partij in het parlement, r.u bijna dertig, jaar geleden, werd aanvankelijk besloten ook niet deel te nemén aan de i eëedigmg van de Kamer leden door de Koningin, die ten paleize plaats vond, doch gebruik te maken van de mogelijkheid om de beëediging (belofte) dooi den voorzitter der Kamer le doen plaats hebben. Op dit besluit werd echter na eenigc jaren weer teruggekomen, aangezien het gevolg was, dal onze Kamerleden later zitting na men dan de leden van andere partijen, waar door zij dus pas later in hun rechten traden en aan de eerste werkzaamheden van de Kamer niet konden deelnemen. In den loop van den tijd ontstond ook nog op andere wijze persoonlijke aanraking van onze Kamerleden met de draagster der kroon. In de kommissies lot aanbieding van de voordrachten inzake benoeming van den voorzitter der Kamer en Van leden van den Iloogen Raad werden herhaaldelijk sociaal democraten als leden aangewezen en dezen begaven, zich dan daartoe mede ten paleize. Eveneens begaf in de laatste dertien jaren bij kabinetskrisissen dc voorzitter - onzer Tweede Kamer-fraktic, daartoe door de Ko ningin uitgenoodigd, zich herhaaldelijk ten palcizo om aan het staatshoofd advies uit te brengen len aanzien van de oplossing der krisis. Tegen een en ander is in de partij nimmer bezwaar gerezen. Daarenboven heeft zich in de laatste ja ren, bij onze steeds toenemende vertegen woordiging in gemeentelijke en provinciale besturen een praktijk ontwikkeld, volgent welke bij officieele bezoeken van de Ko ningin of van leden der Koninklijke familie onze vertegenwoordigers zich niet ann hun representatieve verplichtingen onttrekken. Bij onze Kamerleden bestaat het gevoel, dat bij deze ontwikkeling van de verhou dingen niet meer past een wegblijven van de openingszitting der Slalen-Generaal. .al leen omdat daarbij de Koningin verschijnt om de troonrede voor te lezen. Hierbij zij opgemerkt, dat algemeen het gevoelen bestaat, dat, wanneer het binnen korter of langer lijd tot deelneming van onze partij aan de regeering zou komen, liet van zelf zou spreken, ddt onze Kamerleden de lezing van de troonrede zouden bijwonen cn niet de sociaal-democratische ministers alleen aanwezig zouden doen zijn. Daarenboven dient wel in het oog gevat ie worden, dat het hier niet geldt een be zoek der Kamer aan de Koningin, maar om gekeerd een bezoek van de Koningin aan de volksvertegenwoordiging. Onze Kamer leden wonen, indien niet verhinderd, alle vergaderingen der Kamer bij. Moeten zij af wezig blijven bij één vergadering, omdat daarin het staatshoofd verschijnt, overeen komstig de wettelijke bepalingen nog wel? -Er wordt te minder aanleiding voor aan wezig geacht, omdat in andere monarchis tisch geregeerde landen de sociaal-democra tische parlementsleden sedert vele «jaren geen andere practijk volgen als de bijeen komst onzer Kamerfracties thans besloot ook ten onzent te volgen. De inlichtingen, ten vorigen jare in ons blad door Albarda op grond van mcdcdcelingcn uit Denemarken, Zweden, Engeland en België verstrekt, laten geen twijfel er over, dat wij in dit opzicht hier tot dusver een uitzonderingshcuding aannamen. Er is nog één punt: het met de bombarie ran generaal Duymaer van Twist ingezet geroep: „Leve de Koningin!", als de draag ster der Kroon na de voorlezing van de troonrede de zaal weer verlaat. Moeten onze Kamerteden echter wegens die altijd min of meer dwaze vertooning zich laten, weerhou den om deze parlementszitting bij te wonen? Het spreekt vanzelf, dat zij aan deze opgeschroefde monarchistische komedie niet deelnemen. Onzcs inziens zouden onze mo narchisten verstandig doen. als zij voortaan afzagen van een betooging, waaraan veel van het beoogde effect ontnomen wordt, wanneer een vierde deel van de vergadering zich daarvan opzettelijk onthoudt. De heoren moeten echter zelf weten, wat zij aan hun respect voor de Kroon meenen verschuldigd te zijn. Onze Kamerleden inlusschen zijn van oordeel, dat zij aan Duymaer's bombarie te veel eer zouden bewijzen, door zich daar van iels aan te trekken. Zij zullen dus a.s. Dinsdag aanwezig zijn. Officieele berichten. Bij Kon. besluit zijn benoemd, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist: t-ot gede- legeerd'eii van de NederLandsche regeering op het 22e intern. Americanistcn Congres in September te Rome0. H. de Goeje, oud-zeeofficier on oud-inspecteur van de scheepvaart in. Ned.-Indië en prof. dr. J. C. F. H. Schrijnen, hoogleeraar aan dc R.-K. Universiteit te Nijmegen. Sernm tot bestrijding van het mond- en klauwzeer. Op vragen van "liet lid van de Tweede Kamer, den heer Wcitkamp. betreffende kos- telooze beschikbaarstelling dan wel togen verminderden prijs van het serum .tot be strijding van het mond- en klauwzeer, heeft de minister van binnenlandsche zaken cn landbouw geantwoord: Het is den ondergeleekende bekend, dat meermalen de wensch te kennen is gegeven, om hel hoog-immuunserum der Rijksserum- in richting legen lageren prijs dan den hui- digén Ier beschikking te stellen. Tot dusver is steeds het standpunt ingenomen, dat het serum tegen den kostenden prijs diende ver strekt te worden. Nu echter in den laatsten lijd de ziekte een meer energieke bestrijding vordert, is overleg met den minister van financiën ge opend, om, zoolang de toestand niet aan merkelijk verbetert, den prijs te verlagen. Tegen kostelooze beschikbaarstelling be slaan overwegende bezwaren, vooreerst uit hoofde van de capaciteit der seruminrich ting" en voorts omdat hel gevaar niet denk beeldig is, dat zulks aanleiding zou kunnen geven tot ondoelmatige toepassing, waar door de resultaten in geenen doele zullen beantwoorden aan de verwachtingen, wat weer tot gevolg zal hebben, dat liet serum in discrediet kan komen. Het ligt nochtans in de bedoeling van den ondergeleekende. de seruminspuitingen, in dien de omstandigheden daartoe aanleiding geven, door den vcearlsenijkundigen dienst te doen toepassen bij de maatregelen lot be strijding der ziekte. Uiteraard komen de kos ten hiervoor voor rekening van den Staat. Overigens hoede men zich voor le hoogc verwachtingen ten aanzien van don duur der immuniteit bij de voorbehoedende enling; deze toch mag niet langer dan op 10 dagen gesteld worden. Het land van „Maas en Waal". In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Bullen, deelt de voorzitter van den ministerraad mede, dat het hem bekend is, dat in de door overstrooming geteisterde landstreken van Maas en Waal de noodwoningen niet ge schikt zijn voor bewoning in den winter; dat de heropbouw in het algemeen waar schijnlijk niet voor den a.s. winter gereed zal zijn, en dat het algemeen Watersnood- comité niet over voldoende gelden schijnt te beschikken, om bij dien heropbouw reke ning te kunnen houden met zoodanige in richting der woningen, dat de kleine man daarbij ook gelegenheid voor stalling van eenig vee heeft. De zaak is, naar aanleiding van een in den loop van deze maand ingekomen schrij ven van het Algemeen Watersnood-comité in onderzoek. De heropbouw wordt inmiddels voortgezet. Behoud van NedeiL Natuurschoon. Gistermiddag is op initiatief van den A. N. W. B. en de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten een vergadering gehouden in het Koloniaal Instituut te Am sterdam inzake het behoud van Nederland- sche bosschen en landgoederen. Tal van autoriteiten, w.o! burgemeesters, Kamerleden en. leden van de Staten-Gene- raal. woonden de bijeenkomst bij, terwijl velen, die verhinderd waren aanwezig te zijn. bewijzen van instemming met het doel der vergadering haddèn gezonden. In een rede, welke de heer .Bergsma hield, wees hij erop, hoe weinig men in Nederland, wat bosschen aangaat, le mis sen heeft.-Het opgaand loofhout, dat juist uil een oogpunt van landschapsschoon van het allergrootste belang is, beslaat in Ne derland sléchts 20,000 Hectaren grond Helaas wordt nu het particulier boschbe- zit door den NederlandsGhen Slaat zwaar getroffen. Als motief werd destijds aange voerd, dat de waardevermeerdering, voort vloeiende uit de bebouwing van naburige terreinen, den eigenaar bij verkoop ten goede zal komen. De omstandigheid, dat de eige naar die waardevermeerdering niet reali seert, zou wijzen op draagkracht; men ver gat echter, dat juist de zaak, waar het bos schen betreft, zoo is, dat het bosch da waarde van de omliggende terreinen ver hoogt. Hoewel er in de Kamer zeer uit-, voerige debatten in verband met dit onder werp zijn gehóuden, is de tegenwoordige toestand nog steeds onhoudbaar.. Toch is het voortbestaan van landgoederen van het grootste belang. Dit blijkt o.a. wel uit het feit, dat vele gemeenten Iraaie landgoede ren tegen grople sommen hebben aange kocht om zo voor ondergang le bewaren. De Staat heeft nog nimmer gebruik ge maakt van de bij de Boschwet gegeven be voegdheid om ter bewaring van het na tuurschoon aan gemeenten steun te verlee- nen voor den aankoop van bosschen; dit jaar is daarvoor voor het eerst het luttele bedrag van f 9000 op de .begrooting ge bracht. Veel gaat dan ook in het Gooi, in Gaasterland, in Drente, in Overijsel, kort om in heel Nederland, verloren. De Regeering heeft repds iets gedaan, door de wet van 28 Juni 1926, waardoor althans de jaarlijksche waardevermeerde ring door groei van opgaand hout niet meer door de Inkomstenbelasting wordt getrof fen. De overblijvende belastingen zijn ech ter zóó drukkend, dat zij zoowel uit een billijkhcidsoogpunt als in het belang van het voortbestaan onzer bosschen niet onge wijzigd kunnen blijven. Naast deze alge'mcenc herziening van de belasting op geboomte dienen echter bij zondere maatregelen genomen te worden lot redding van die landgoederen, wier in-' standhouding en behoud door het algemeen belang wordt geëischt.. Zeer voordeelig zou het voor den Staat zijn om landgoederen, wajuwan de instandhouding naar het oor deel van den Minister van Landbouw in het algemeen belang is, onder -gunsligc belas- j ting-bepalingen le brengen, mits de eige naar tegenover den Slaat de verplichting op zich neemt om het goed in stand te houden en zich in verband daarmede aan zekere be palingen onderwerpt, ook wat betreft open stelling voor het publiek. Spr. riep de hulp van de Pers "in om het volk voor le lichten in deze, om het warm te maken voor de zaak, die in het algemeen belang is om door middel van het volk de regeering dan te overtuigen. Hij gaf de vergadering in over weging zich te bepalen tot enkele korte uit spraken, waarin o.a. de Regeering en Volksvertegenwoordiging worden uitgenoo digd met spoed die maatregelen te nemen, die de oorzaken van de ontluistering van Nederland kunnen tegengaan. Ook stelde spr. voor: de beide vereenigingon, die deze vergadering georganiseerd hebben, een studie- en propagandacommissie te laten vormen, die de oogen van het Nederland- sche volk ópen zou maken. Na do rede van den heer Bergsma hidd de heer Jac. Thijssen een lezing met licht beelden, waarbij vele schoone plekjes in ons land op het witte doek verschenen, doch ook tal van plaatsen, eens schoon, doch nu door ruwe handen verkracht. Ten slotte werd door de vergadering een motie aangenomen, waarin besloten werd uilvoering le geven aan dc uitspraken en voorstellen, die de heer Bergsma in zijn rede had aangegeven. Nedetlandsch Fabrikaat. Heden vergaderde te Utrecht do Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat". De voorzitter-, de heer ir. J. van Dussel- dorp opende met een rede, waarin hij wees op het samenvallen met de Jaarbeurs, waar door afgezien is van uitstapjes, gelijk andere jaren, om dan aldus te vervolgen: Uit het jaaroverzicht, dal het voornaam ste bevat wat door onze Vereeniging in hel afgeloopeu jaar is verricht en dat slraks door den secretaris zal worden voorgelezen, zal u blijken, dat de werkzaamheden steeds toe nemen en steeds veetzijdigcr worden. Meer en meer wordt het streven onzer Vereeniging op waarde geschat. Niet genoeg kan er op gewezen worden, dat de bevordering der Nederlandse he voort brenging niet uitsluitend en ook niet in de eerste plaats is een fabrikanten of onderne mers belang. Onze statistiek heelt geen cij fers, waaruit men eenige zekerheid valt af te leiden welk deel van de waardevermeer dering bij de voortbrenging aan de onder nemers cn welk deel aan dc ondergeschik ten toekomt. Die cijfers beslaan wel in de Verconigde Stalen van Noord-Amerika. waar het Nationaal Bureau of economie Research heeft bevondéh. dat hij dé industrie (fac tory production) 1909 tol 1018 verdiend werd aan loon en salaris 73,7 pel. cn aan overwinst 6,3 pet. van dc waardevermeerde ring bij de productie. Ik neem hier de cijfers van de industrie, omdat de jaarlijksche Ne derlandsche bevolkingstoename van 100.000 personen wel voor het grootste deel in de induslrie*werk zal moeten vinden. Men ziel dus, dat de 73,7 pet. die de loon trekkende n verdienen .heel wat meer gewicht in de schaal legt dan de 6,3 pet overwinst van de ondernemers. Zooals gezegd, zijn deze ver houdingspij fers ten onzent niet bekend. In onze Jaarcijfers 1915 vinden wij, dal van allo N.V. in Nederland van 1905/6 tot 1914/5 de belaste uitdeolingen waren ge middeld 7,4-3 pel. van het kapitaal, gevende dus als wij 5 pel. als rente van het kapitaal aannemen een overwinst van 2,43 pet Dczo 2,43 pet. overwinst zijn dus belangrijk min der dan de 6,3 pet. in Amerika en wijzen er dus op, dat bij de Nederlandsche voortbren ging de belangen van loon- en salarislrok- kende vermoedelijk een nog veel groolcr rol spelen dan in Amerika. Maar ook zij, die geheel builen handel en industrie slaan, hebben er belang bij, dal de Nederlandsche voortbrenging bloeit en dal de in Nederland beschikbare werkkrachten worden opgeëischt. Bij vorige legenhcden heb ik er reeds op gewezen, hoe de opdrach ten aan dc Nederlandsche nijverheid gege ven, den omzet vcrgroolcn, daardoor dep kostprijs verlagen en de exporlmogclijkhoi 1 l>e vorderen, dal tegelijker lijd de werkeloos heid vermindert, dat hel aanlal personen, dat in de productie piaalsng vindt, vergroot wordt en dat dientengevolge ook het aantal personen, dat zich met de distributie bozig houdt en dus ook het aantal winkels, kan verminderen, waardoor ook de omzet en dus de winst der dislribuanlen vergroot wordt en hun kostprijs verlaagd, dat tenslotte al die genen, die meer verdienen dan vroeger ons de hooge belastingen*helpen dragen, die vol gens Minister de Geer tot gemiddeld 30 pet van het inkomen zijn geslegen. Tenslotte is er nog één punt waarop ik Uwe aandacht in dit verband wilde vestigen, omdat het ons allen raakt, ik zou haast zeg gen ons allen zonder uitzondering. Immers alle Nederlanders hebben een familielid, een kennis, een vriend, die zoo gaarne een betrekking zou hebben, doch die bij sollicitatie de ervaring opdoet, dal er voor elke plaats honderd of meer sollici tanten zijn, waarvan een belangrijk deel aan de gestelde ei9chen voldoet. Welnu, wan neer algemeen aan Nederlandsclt fabrikaat de voorkeur wordt gegeven, opent zich ook voor "velen hunner de mogelijkheid om in de productie werkzaam te zijn in het belang van henzelf, in het belang van ons allen. RECLAME. Als U aan Uw gebit niet dc noodige zorg besteedt, zult U spoedig bomerken, dat daar door de ziektekiemen zich in Uw mond hebben kunnen vastzetten en tanden ca kiezen aantasten. Hel ge volg daarvan kan zijn j verlies van Uw gebit enfi misschien nog van Uw® gezondheid bovendien. U zult geen verontschuldi ging voor Uw nalatigheid kunnen aanvoeren, want voor weinig geld is hel middel te verkrijgen om Uw gebit gezond en mooi le houden. Het mondwater Odol is een geheel apart preparaat dat zijn anliseplischen verfrisschendcn invloed niet alleen uitoefent gedurende de oogen blikken, dat men daar^ mede de mond spoel l. doch ook nog uren lang daarna. Dank zij zijn vloeibaren vorm dringt Odol tot in de allerklein ste gaatjes en tusschenruimten. van liet gebit door, doel zijn invloed gelden op tandvleesch en slijmhuid en is derhalve een middel om hel gebit le bescher men en te behouden als geen mondwater ter worold. Juist de langdurige nawerking van Odol geeft den gebruiker de zekerheid, dat zijn mond gevrijwaard blijft voor ziekte kiemen, welke verlies van het gebit ten gevolge zouden kunnen hebben. 610 in het belang van de wolvaart van geheet Nederland. Aan het jaarverslag vah den Recretaris- penningmeestor den heer H .F. IX. Snoek dntlcenen wij De Vereeniging; bewcogfc zich in opgaan de lijn. Ilct aantal leden is stijgende, on gerekend kan worden ,dat de contributies over dit jaar die over 1925 zullen overtref fen met. een bedrag van ruim f 800. Daar-» mede is echter niet gezegd, dat alle zor gen van ons zijn weggenomen. Propaganda cn krachtige propaganda kost geld, on on» jaarlijksoh inkomen is sleohts ongeveer f 1-L000, alles cn alles inbegrepen. De belangstelling in ons controlemerk (nationaliieitskonmerk voor industrieel© artikelen) wordt steeds grooter; geduren de dit jaar kon een gevraagde vergunning tot liet voeren van dit merk worden ver leend aan 8 fabrikanten, wat echter in ver houding tot het totaal aantal Nederland sche fabrieken nog zper matig is, ©n nog steeds wordt niet voldoende het grooto nut van een gemakkelijk en 'betrouwbaar kenmerk voor de nationaliteit van een. product ingezien. Onze industrieclo filmafdecling verheugt zich in voortdurende groote cn stijgende bel eng*belli n g. In hét winterseizoen, vallende in dit jaar, werden 7 industrieele filrabijeenkom- sten onder yógon beheer gegeven, terwijl 23 maal compleet© filmvoorstellingen, met gebruikmaking van ons materiaal voor an deren werden tot stand gebracht. In het geheel werd ongeveer 45.000 Meter fikn' sinds 1 Januari vertoond, terwijl in het ge heel door onze eigen technische filmdienst meer dan 6800 Meter film is opgenomen. Onze exportvoorliolitingsdienst heeft een geduchte uitbreiding ondergaan. Moer dan 1600 maal zijn, sinds 1 Januari j.l. aan Nederlandsche fabrikanten opgaven ver strekt van handelaren in het buitenland die met Nederlandsohc exporteerendc fa brikanten in aanraking wilden komen. Met de besturen van de verschillend© groote vakbonden staan wij op aangena- men voet. Herhaaldelijk 'bleek dat lang niet allo Nederlandsche fabrikanten voldoende op de hoogte zijn van de vereischten aan welko de verpakkingen van verschillende produc ten voor export naar de tropen (speciaal Ned. O.-I.) moeten voldoen. In samenwerking met den heer v. <L Het is eeuwig en altijd dezelfde geschie denis eerst is men onafscheidelijk, dan on eens komt een breuk en men is eikaars doodsvijand. „Doodsvijand" is eigenlijk maar een be paalde manier van zeggen; men wenscht elkaar niet direct den dood.... maar men wenscht toch wél van ganscher harte, dat de gelegenheid zich zal voordoen, om den ander, zoolang hij leeft, nog van allerlei aan te doen! En daarom behoeft men toch ook niet direct slecht te zijn, want" Vanon, die Pin- guilet op de zooeven beschreven manier ver afschuwt. is eigenlijk een zeer goedmoedig men9ch. Hij lacht graag, h zacht legen alle menschen, teer met dc zijnen en liet over komt hem zejfs, dat hij op straal" een ar men drommel een paar centen geeft, ook al passeert er niet juist een knappe vrouw, die dit oplet. Maar.... als men hem over Pinguillet; spreekt, gaan zijn wangen gloeien, treden rijn oogen uit hun kassen en wordt zijn snor electrkcli. Wat heeft Pinguillet hem aangedaan? Bat zegt hij niet. Misschien heeft de twist maar een onbeduidende oorzaak gehad. Maar de haat heelt geen forsche aanleiding noodig om diep te zijn. Heeft men echter aan zijn ergernis lucht Segeven en moet men achteraf bekennen, flat men zich om een dwaasheid wat al te ruk heeft gemaakt, dan krijgt „men" geen oogte van u en „men" vindt u twistzoe- Gnu. Daarom is het beter, zich maar vaag te laten, en als Vanon eenigszïn9 toon- s zucht: „o, die Pinguil let I maakt dit een grooten indruk; immers, zou men toe vallig dadelijk hierop Pinguillet ontmoeten, men zou zich wel even bedenken om hem zonder meer de hand te drukken. En toch was er zelden een vriendschap geweest, die zich beter had kunnen laten aanzien dan die lusschen Vanon en Pin guillet. Zij waren beiden denzelfden dag op de technische hoogeschool aangekomen, en zij hadden beiden tezclfder tijd dezelfde grappen aan zich moeten laten voltrekken, die zelfs niet heelemaal uitgedroogde men schen nog moppig vinden, en die daarin be slaan, dat' het halve of het heele lichaam der nieuw-aangekomen kameraden met po- liloer-was bestreken wordt. Dat had hen sterk aan elkander verbonden. Het jaar daarop hadden zij dezelfde mal ligheid jongeren collega's aangedaan, en dit haalde den band nog nauwer aan. Toen kwamen er jaren .waarin zij'hun geld, hun ne droomen samen deelden. Daarop volgde de tweedracht", waarvan de oorzaak door Vanon aanhoudend verzwegen werd. Pin guillet en Vanon waren voorlaan' ijskoud legen elkaar en spraken elkaar aan met „monsieur". De atelier-geest leed er zeer onder. Wau- Yiccr er met enthousiasme een kernachtig lied werd aangeheven om een nieuwen gast" le tarten door den durf van den tekst, was al het plezier weg, zoodra de vijand mee zong. En hoe kon er van harte meegedaan worden aan de grappen, als de een den an der met „monsieur" aansprak? Dat voelden^ beiden eigenijk zóó goed, dat zij op zekeren^ avond, bij een groot kunste- naarsfeest, waar ze als Indianen moesten verschijnen, zich allebei verstopten achter een quasi al tê verhoogde stemming om maar ongedwongen te kunnen zijn en el kaar te kunnen tuloyeerenMaar den volgenden dag haatte zij elkaar des' le feller! Op zekeren dag verwierf Vanon een eer- vollen prijs voor architectuur, en toen Va non het gezicht van Pinguillet zag na dit' succes, voelde hij zich gelukzalig; de last bare bevestiging van zijn triomf lag er voor het grijpen op! Niet een ieder is hot gegeven, zooals aan tooneeispclers, om direct door het applaus over hel beiiaalde resultaat te worden in gelicht: wie niet lot hen behoort, leest in hot" gezicht van zijn vijanden triomf of ne7 dcrlaag. Van dat oogenblik van Vanon's eersion triomf, afgelezen op het gelaat van zijn vijand, werd het de voortdurende gedachte: „Het gezicht, dat Pinguillet zal zet tenHet werd voor den goeden Vanon nu de grootste occupatie. Zijn ouders, die arm waren, schreven hun zoon elke weck vermaningen om vlijtig te werken, maar Vanon, die een luiaard was, zou soms lie ver een glas bier hebben gedronken of een partijtje billard gespeeld dan zijn pen in de inkt gedoopt, als niet „het gezicht, dat Pin guillet zal zetten...." de ware aansporing was geweest. Doch „dat gezicht" diende Vapon vrij spoedig zich in zijn verbeelding voor den geest te halen, want Pinguillet ging direct na beëindiging van zijn studiën naar een afgelegen oord voor den bouw van enkele kleine huizere; hij was niet een man van bijzondere beteekenis. geworden; eindelijk was hij te Rennes beland, althans dit had Vanon door een neef vernomen, die daar gevestigd was. Hij. Vanon, zuchtte af en toe om den an-~ der, dat deze het niet ver gebracht had. Wat zou hij barsten van jalouzie, als hij over de successen van Vanon las! Want Vanon was in de opgaande lijn; zijn werk bracht hem steeds meer naar voren; hi.i was „de bekende, jonge architect"s Hij trouwde ook mettertijd Hij werd voor een keuze gesteld: aan den eenen kant eon jonge vrouw, aan den anderen kant een» jong meisje, dat zijn aandacht vroeg....; geld of Liefde, zooals het gewoonlijk gaat. Vanon óverwoog met helderen blik de voor- en nadeelen, die 'n zakelijk huwelijk boden, 'n huwelijk uit liefde zou hem wel geluk kunnen .geven, maar hier lokten bruidschat relatieswat zou Pinguillet wei voor een gezicht; zetten." Is het noodig nog te zeggen, dat Vanon deze begeerte om Pin guillet tot het uiterste te brengen niet weer-: elaan kon? De kleine onaangenaamheden, die cr wa ren, welnu, die zouden niet lot Pinguillet, op zoo verren afstand, doordringen! Hij zou niet te hooren krijgen, hoe verzuurd me vrouw Vanon eigenlijk was; evenmin hoe Vanon eigenlijk was; evenmin hoe Vanon zelf op een avond, ergens in Tourraine, waar hij voor de restauratie van een slot moest" zijn, naar het landschap aan de Loire turend stil aan zichzelf moest bekennen: „het werk wordt me zwaar genoeg.hoe gaarne zou ik onder dezen blijden hemel een rustig, verborgen beslaan willen le ven.... Maar boe.... zou jk nu reedv al les laten varen? mij hier begraven? Pin guillet zou me voor afgedankt en gestrand houden Hij weet immers ook niet, hoe Vanon, om het groote Palace-hotel te mogen bouwen, dat zooveel opzien heeft gebaard, zich tot machinaties heeft laten verleiden, die zijn geweten nooit heeft kunnen billijken.... hij weet dat allemaal niet, Pinguillet weet alléén, dat aan Vanon de bouw van het beroemde Palace-hotel werd opgedragen. en wal zou die wel yoor een gezicht gezet hebbenI.... Wat zal hij" echler voor een gezicht zet te? als hij binnen enkele dagen in de cou-. ranlen onder de rubriek „onderscheidingen zal hebben le lezen „legioen van eer. Va- non (Pierre), architect' Vanon trilt van opwinding, hij omlielsf zijn vrouw. „Gedecoreerd, gedocoreord! wat zeg jc er^ van?" „Bravo!Maar zie jc niet wie hier achter me staat, je neef Fargcau uit Hen nes. zooeven aangekomen?" „Warempel! dat is zeker wel tien ;iaar geleden, dat wij elkaar het laatst gezien hebben, neef! Hartelijk welkom! Vertol me eens gauw, is Pinguillet nog altijd daar ginds? Hoe gaat het hem?" „Hij groeit." „Hoe hij groeit? Op zijn leeftijd?" „Maar stellig en zeker, hij zal bijna twaalf jaar zijn." „Neen, je begrijpt me verkeerd, ik heb het over den vader!" „O, de vaderl maar die is zeker al zeven a acht jaar dood!" „Wat. Vanon zinkt in zijn leunstoel neer dus sedert acht jaren heeft hij zich afg?- beuld, zich vernederd, zijn bestaan vaak verwcnscht.en dit alles om een man te imponeeren, een man.die, nota bene dood was!.... Wat een teleurstelling! Hij wrijft zich over het kale hoofd, een groote onrust bekruipt hem..'., wie nu zoL hem de kracht en den ijver tol het werk verleónen, waar hij dat niet uit liefde voor een vrouw, noch uit haat tot een vijand, lot stand kan brengen „Wat heb je toch?" hoort hij de slem zijner vrouw vragen; „als je eens kon zien# waf y-oQr een gezicht j ij zet1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5