Leidsche Begrafenis-Onderneming GEMENGD NIEUWS. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat de leden onzer commissie gaarne hun beste krachten zullen geven om de niet gemakke lijke en verreikende vraagstukken, die aan de commissie ter oplossing zullen worden voorgelegd, tot een bevredigend einde te brengen in het belang van de zeevisscherij dezen alouden tak van volksbestaan. In zooverre kan ik Uwe Excellentie dus de verzekering geven, dat wij allen er naar zullen streven om onze taak snel en zoo good mogelijk te volvoeren. Ik hoop dat de resultaten van dien arbeid U, Mijnheer de Minister, reden zullen mo gen geven steeds met voldoening op het in dezen genomen initiatief terug te zien." Vereen. Leden van Gemeentebesturen. Hel besluur van de Vereeniging van Lo ck® van Gemeentebesturen heeft zich, over eenkomstig den uitslag van het referendum dat dezen zomer heeft plaats gehad, als volgt geconstitueerd: dr. \V. W. v. d. Meu- len, 's-Gravcnhage, voorzitter; G. B. v. d. Berg [Izn., Ginneken; dr. W. G. v. d. Berg, 's-Gravenhage; jhr. D. R. Gevers Deynoot, De Bill; prof. A. Klein, Gronin gen; M. Laernoes, Vlissingen; mr. P. S. Noyon, Enschedé; n;evr. H. A. v. Riel- Smeenge, Emmen; 0. G. Roos, Vlaardin- gen; K. II. Tusenius, IJmuiden; dr. I. H. I. Vos, Amsterdam; mr. G. J. H. Wage- ner, Zullendr. J. E. v. Weideren baron Rengers, IJsbrechtum en W. J. Bastiaan, 's-Gravenhage, secretaris-penningmeester, De Rijkspostspaarbank in 1925. In het verslag over 1925 dat thans gepu bliceerd is wordt o.m. het volgende opge merkt: De cijfers over 1925 geven grond aan de reeds meermalen uitgesproken mcening, dat het economisch leven zich langzaam her stelt. Het aantal inlagen was in alle provinciën grooter dan in 1924 en nam toe met 5.1 pel het aantal terugbetalingen vermeerderde met 0.7 pet.in totaal een omzelvermcerdering van 3.3 pet. En ofschoon ook in dit jaar we der meer werd terugbetaald dan ingelegd, was het nadeelig saldo aanmerkelijk minder dan in 1924 n.l. bijna f3 milliocn (vorig jaar f 5.9 millioen). Een zeer gunstig beeld vertoonen de fi- nancieele uitkomsten over 1926, voorname lijk te danken aan de waardevermeerdering, gedurende dat jaar, van het effectenbezit met niet minder dan 19.5 millioen gulden. Hierdoor kon het nadeelig saldo, door koers verliezen veroorzaakt, van de balans ver dwijnen en plaats maken voor eene reserve voor koersverschillen van ruim f 14 5 milt. Tevens kon weder het voordeeüg exploila- lic-saldo (f5 3 millioen) aan het reserve fonds worden toegevoegd. Te verwachten is, dat dit laatste saldo in volgende jaren in sterke mate de gevolgen zal ondervinden van de daling van den rentestand, welke daarin thans bijna nog niet tot uitdrukking komt. Eene rente-winst werd gemaakt van 16.784.499. In 1924 bedroeg deze (6 862.434: Bij tegeldemaking (uilsluitend bij uitlo- ling) werd een winst gemaakt van totaal 1590,353. Het voordeelig saldo der bedrijfsresultaten bedroeg 146.321.057 en het nadeelig saldo der waardewijziging f 25.732.442. Algemeen Nederlandsch Verbond. Te Arnhem is Zaterdag de groepsdag ge houden van het Algemeen Nederlandsch Verbond (groep Nederland). Aan de vergadering ging een officieele ontvangst ten sladhuize vooraf. Tot leden van het hoofdbestuur werden herbenoemd de aftredende leden de hecren B. de Gaay Fortman, P. J. de Kanier, dr. H W. E. Moller, luitenant-kolonel K. E. Ouden dijk en mr. K. M. Phaff. Als lid van het groepsbestuur werden herkozen de heeren kapitein Bourrée en prof. Nolet. De voorzitter deelde alsnog mede, dat het bestuur er bij den minister van onderwijs op aangedrongen heeft om slechts in het Uiterste geval over te gaan tot benoeming van een buitenlander als hoogleeraar in de aardrijkskunde aan de universiteit te Utrecht. Voorts werd door spreker meege deeld, dat oen onderzoek is ingesteld om trent de Belgische invloeden in Zeeuwsch- Vlaandcren, waar door Belgen veel grond zou zijn gekocht. Het bleek dat de zaak ver bazend was opgeblazen en er eerder van eenvermindering dan van. een vermeerde ring van Belgisch bezit in Zeeuwsch-Vlaan- deren sprake is. Na de pauze hield prof. R. Casimir een rede over de centrale plaats van Nederland in het Groot-Nederlandsch Stamgebied, Nijverheidsconilicten. De cartonbewerkers hebben het voorstel van den Rijksbemiddelaar aangenomen, zoodat dan te Oude-Pekela de loonen 50 cent verhoogd worden. Overigens blijft al les gelijk. De overeenkomst geldt voor een jaar. Nadat de werkgevers te Mierlo en Deurne nog eenige toezeggingen" hadden gedaan, is besloten de slaking op to heffen. Heden wordt de arbeid hervat. De arbeidsvoorwaarden zijn als volgt ge wijzigd: a. De 20 pet. vermindering op het basis- loon voor de arbeiders(sters) van 1416 jaar wordt teruggenomen, deze ontvangen het gewone basisloon. b. De vrouwelijke arbeiders, aan wie voorheen geen toeslag gegeven werd, zullen op de oorspronkelijk vastgestelde basisloo- nen dezelfde toeslagen ontvangen als de mannen. c. Aan de arbeiders boven de 60 jaar zal eveneens de volle toeslag op het basisloon worden verstrekt d. De norm van de verplichte productie wordt nogmaals met 10 pet. verminderd. De wijzigingen, aangekondigd voor de ko- lentrcmmers van de .H.V. te.Rotterdam zijn teruggenomen zoodat slaking voorkomen is. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 16 dezer niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. Scheepsbrand. MED AN, 13 Sopt. (Aneta). Toen de „Reijnst" de haven'van Belawan binnen liep, sloeg, na het aan wal gaan van de passagiers een hooge vlam op uit de stook plaats, die de machinekamer en het ge- heele middenschip in vlam zette, hetgeen vermoedelijk werd veroorzaakt door het vlam vatton van de stookolie. De schade is zeer aanzienlijk. Het geheele midden schip is uitgebrand Slechts een samenstel van kromgeblakerde stangen en verbogen platen bleef over. De sloepen zijn ver brand. De officieren verloren al hun be zittingen. De mogelijkheid van reparatie wordt betwijfeld wegens het kromtrekken van den romp. Het schip werd de Befa- wan-rivier opgesleept. Een gedeelte van de lading is gered. De schade is nog niet bekend.. Directeur van het Dep. van Financiën. BATAVIA, 13 Sept. (Aneta) De heer C. v. d. Bussche, thesaurier-generaal aan het Departement van Financiën, is benoemd tot j directeur van dit departement. De heer P. J. Gerke, ambtenaar bij de Generale The saurie, volgt den heer v. d. Bus9ohe als the saurier-generaal op.. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TBLEFOON «01 - LEIDEN 4030 Mishandeling en berooving in den trein. De 24-jarige dochter van L. N., wonende aan den Aalsmeerderdijk onder Haarlemmermeer, was in Den Haag op familiebezoek geweest en keerde des avonds weer per trein huiswaarts. Ze nam in Den Hdag plaats in een coupé, waarin nog een paar dames en 4 als heer ge- kleede personen waren gezeten. Aan een tusschengelegen station waren de drie an dere dames uitgestapt, zoodat mej. N. aJ- leen nog met de 4 heeren in de coupé zat. Toe-n de trein het station Leiden binnen reed, zeiden de heeren tegen haar: „Hier moét u uitstappen". En op hetzelfde mo ment dat ze opstond, kreeg ze een hevigen slag op het hoofd, waardoor ze bet be wustzijn verloor en neerviel. De 4 personen hadden inmiddels den trein verlaten, met medeneming van het koffertje van mej. N. en waren weldra uit het gezicht ver dwenen. Toen de conducteur de deux van de coupé wilde sluiten, zag hij de juffrouw naast de bank liggen Ze werd direct het station binnengedragen en bijgebracht en kon spoedig eenige opheldering van het ge beurde geven. Ze werd daarna onder ge leide naar het station Haarlem gebracht, vanwaar ze met den Meertrein verder reisde. Intussehen had men er voor ge zorgd, dat ze van den trein kon worden afgehaald om naar de ouderlijke woning gebracht te kunnen worden. Hoewel nog onder geneeskundige be handeling is haar toestand bevredigend. Portefeuille vermist. De heer J. F. van den Harstenhoekweg te Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij een portefeuille verloren heeft, in houdende een bankbiljet van f 60, drie pak jes ruwe diamant, ter waarde van f 2000 en een chèque van f 700. Ais vermoedelijke vinder werd door den heer F. aangewe zen een persoon, die zich op den Harsten hoekweg snel uit de voeten maakte en in een autobus sprong. Toen deze bus werd aangehouden, was de bedoelde man er reeds uit verdwenen. De politie stelt een nader onderzoek in. V erdronken. Zaterdagmid. dag is de 31-jarige matroos B. D., woon achtig to Kiel/ bij het verven van de ver schansing van het Noorsche stoomschip Clara", liggende ui de Maas vóór den havenmond van Vlaardingen, over de ree ling geslagen. Hoewel onmiddellijk pogin gen in het werk werden gesteld óm hem te redden, o.a. werden den drenkeling red dingsboeien toegeworpen, verdween de on gelukkige in de diepte. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 28-jarige F. S., woonachtig te Dreuth (Duitschland), bij het aan boord gaan van het stoomschip „Winsum", dat voor den Vla-ardingschen havenmond lag te bunke ren, misgestapt en in de diepte verdwe nen. Dreigbrieven. Enkele weken geleden ontving de heer W. Vuijk, scheeps bouwmeester, te Capelle aan den IJssel, een anoniemen dreigbrief. In een bepaalden boom aan de Oude Laan moest een enve loppe met geld worden gedaan, bij gebreke waarvan een der verwanten van den heer Vuijk van het leven zou worden beroofd De dader zou daarna zelfmoord plegen. In den hoorn werd inderdaad een brief gedeponeerd en politieposten opgesteld om te trachten den dader te vangen. Dit gelukte niet, doch wel bleek de brief uit "den boom te zijn gqnomen. Einde der vorige week ontving de heer Vuijk wederom een&elfden dreigbrief. Weer werd éen ledige enveloppe in den boom gedaan en Zöhdagavdnd omstreeks 6 uur mocht het twee der gémeente-veldwachters gelukken den dader op heeterdaad te betrappen, toen hij den brief uit den boom haalde. Hij werd gcarersteerd en bleek te zijn de 22-jarige D. D uit Rotterdam. Na zijn arrestatie heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij is op gesloten. Een dronken chauffeur. Op een der drukste punten van Haarlec;, n.l. den hoek Groote MarktSm edestraat, reed een auto met een buitengewoon groo te snelheid en bracht het verkeer m ge vaar, doordat hij slingerend over den weg vloog. Een taxi-chauffeur, die een ongeluk zag aankomen, sproDg op den wagen en trachtte dezen tot staan te brengen. Dit gelukte hetn eerst eenige straten verder. Toen bleek der politie, dat de eigenaar van den wagen zwaar besohonken was. Hij is met zijn auto naar het politiebureau ge bracht. Auto door een locomotief ge- grepen. Op de Oostelijke Handelskade te Amsterdam is een personenauto door een rangeerenden trein aangereden. De auto werd door de locomotief gegrepen en medegesleurd. De inzittende passagiers wisten er tijdig uit te springen, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorvielen. De auto werd geheel vernield. Ernstige aanrijding. Gis- termiddag reed een auto, bestuurd door den heer E., uit Noordwijk-Binnen, in de richting van Baarn naar Hilversum. Ter zelfdertijd kwam een motorrijder gereden van Soestdijk naar Amsterdam. Bij den Oranjeboom, waar de wegen elkaar krui sen, had, een aanrijding plaats, die zóó hevig was, dat het motorrijwiel een eind door den auto werd meegesleurd. De be stuurder V. van de motorfiets uit Amster dam, bleek zeer ernstig gewond en heeft o.a. een gecompliceerde beenbreuk. De duo-berijdster, een nichtje van V., is slechts licht gewond. De auto is weinig beschadigd, terwijl de inzittenden geen letsel hebben bekomen. Het ongeluk schijnt gebeurd te zijn door dat beide bestuurders geen signalen heb ben gegeven, terwijl de motorrijder zich schijnbaar niet gehouden heeft aan de re gels van den weg. Het auto-ongeluk bij de Bilt. De bejaarde dame, die achter in den auto zat, welke in de Bilt tegen een boom is gereden, is kort na haar aankomst in de rijksklinieken te Utrecht, aan haar verwon dingen overleden. Branden. Zondagavond is de boerderij van den heer J. van Elp op Grocneveld bij Meppel, tot den grond toe afgebrand. Het huisraad verbrandde bijna geheeL Twee biggen kwamen in de vlam men om. De oorzaak is onbekend. Verze kering dekt de schade. Nadat gisteravond 6 uur het personeel der werkplaats der N. V. de Papiermolen van de firma Leon Cats aan de Raam poort 'te Rotterdam had verlaten, werd om kwart over zes een felle brand ont dekt. Toen dc brandweer ter plaatse kwam stond de 30 M. lange en 6 M. breede werkplaats reeds in lichtelaaie. De brand trok in het centrum der stad duizenden belangstellenden Een verstikkende rook maakte het der brandweer zeer moeilijk tij 't vuur te kome.i. Men tastte het even wel energiek aan met 6 stralen op de wa terleiding en een van de st-oomspuit. Na een uur was het vuur tot de werkplaats beperkt. De enorme voorraad papier lever de een gretig voedsel voor de vlammen. I De geheele inventaris, waartoe ook enkele machines behoorden, is verloren. De schade geschat op f 20.000 wordt door ver- I zekering gedekt. Vermoedelijk doordat kinderen met luci- i fers speelden is gisteren op de grens der ge meenten Wchl en Bergh een stroomijt in brand geraakt. Het vuur greep snel om zich heen eA twee woningen, resp. bewoond door de landbouwers E. en K., zijn geheel in vlammert opgedaan. Gisteravond heeft brahd gewoed in het pakhuis van den lieer R. Andriessen, in kruiclziïiers- en grutterswaren aa-n de Nieuw- stad (e Leeuwarden. Op de bovenste verdie ping was haar voor borstelwaren geborgen, op de eerste verdieping lagen bezems, alles van een firma in borslelwaren, terwijl bene den kruidenierswaren en kachels waren ge borgen. Met vier stralen op de waterleiding en 4 stralen van 2 motorbrandspuilen heeft de brandweer het vuur gestuit, dat aanvan kelijk een ernstig karakter droeg, waarbij het gevaar, dat naastliggende panden zou den worden aangetast, niet denkbeeldig was. In de Roemondsche Weerd zijn door lot nu toe onbekende oorzaak drie woningen to taal uitgebrand. De brandweer kon tegen het vuur niets uitrichten. Alleen eenig huisraad werd in veiligheid gebracht. Veel meubilair en de geldkistjes van de eigenaars Heinders en Rutten zijn verbrand. Ook het door den heer Niessen bewoonde pand is in vlammen opgegaan. Auto-ongeluk. Zondagmid- dag is in De Lutte bij Oldenzaal mevrouw Van W. P. uit Den Haag, tijdelijk in De Lutte woonachtig, die met eenige dames en kinderen per auto naar Bentheim reed, door een nog onbekende oorzaak met groot© snelheid tegen een boom gereden. De boom werd geheel vernield. Mevrouw Van W. p. is ernstig gewond achter het stuur vandaan gehaald en naar het R.-K. ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. De overige inzitten den werden in een droge sloot geworpen, doch kwamen met den schrik vrij. De valsche muntersbende. De Duitsche justitie heeft in zijn geboor- teplaats aangehouden den 24-jarigen H S., uit Herne, die bij de uitgifte van val sche zilverbons te Maastricht had wetet te ontsnappen, teen zijn makker W. werd aangehouden. Hij is ter beschikking dei Duitsche justitie gesteld. Van den motor gevallen. De motorwielrijder R., uit Vlissingen is op den weg tusschen Souburg en die plaats bij het vliegveld plotseling bij een vaart van ongeveer 50 K.M van zijn rijwiel go- slagen en bewusteloos blijven liggen, hevig bloedend uit een hoofdwonde. Per tram is hij naar het .ziekenhuis te Vlissingen ge bracht-, waar zijn toestand niet heel ern stig ,bleek te zijn. Vermoedelijk heeft H. een duizeling gekresren. Ernstig ongeval. De heer Gun ster, landbouwer te Nietap, kwam Zaterdag met paard en wipkar van het land. Het paard schrok en sloeg op hol. G. viel en kwam onder den wagen terecht. Met zware inwendige verwondingen werd hij opgeno men en naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De knecht, die ook o\ de kar zat, wist er af te springen Door een stier aangeval len.De zoon van den landbouwer B. te Wagenberg onder Terheijden werd door een slier aangevallen. Onmiddellijk rqoest ge neeskundige hulp ingeroepen .worden. Mevrouw Ferm (streng): Jan ik hoop toch, dat ik je daarnet niet heb zien lachen tegen dat meisje. Mijnheer Ferm (benauwd): Ik hoop het ook lieve. -0- BUITENL GEMENGD. Een groot water vliegtuig. Een watervliegtuig, waarvau men zegt, (lat het het grootste ter wereld -as, ls ge bouwd op de Atlantique werf en heeft te Sb. Nazaire een officieele proefvlucht ge maakt. Het vliegtuig heeft een lengte vaD 30 M. en een vleugelbreedto vau 30 M. Het weegt ledig 12 ton, met volle la ding 17143 ton Het is uitgerust met vijf 8-eylinder motoren, die 420 P.K. ontwikke len en zoo geplaatst zqn, dat zij gemakke lijk bereikbaar zijn voor reparaties tijdens de vlucht. Ln de cockpit is plaats vooï 4 man. De machine is gebouwd van hout bedekt met ondoordringbaar canvas er beschermd door een metaalbedekking. Ei zijn negen mica-ruiten aan iedere zijdi en de cabin is 22 M. ang. De snelheids- en hoogtevlucüEen hadden volledig succes. Men gelooft, dat dit wa tervliegtuig m staat is, over lange aïstan den veertig man ruet volle uitrusting te vervoeren, 3000 a 40C0 K.G. bommen'med' te nemen, evenals groote hoeveelheden ontploffingsiniddelen en andere voorraden Het kan geapprovicioneerd en gerepareerd worden op een onstuimige zee. Driedubbele moord en zelfmoord. Wegens oneenigheid in het gezin schoot in Altenburg in Thüringen de 50-jarige landbouwer Dietzel zijn vrouw, zijn 2J« jarige stiefdochter, zijn 13-jarige zoon tp ten slotte zichzelf dood. Alleen een 3-jaiig zoontje is nog overgebleven. Verbrand in hun anto. De heer Lindsay Howitt Marshall, een lid van den graafsohapsraad in Bedford shire, is Donderdagnacht met zijn vrouw in zijn auto verbrand Op een eenzamen weg moet de auto plotseling in brand zijn geraakt en het vuur moet dadelijk zoo snel om zich heen gegrepen hebben, dat de inzittenden geen uitweg meer konden vinden. Een voorbijganger, die gezien had, dat de auto in brand stond met de menschen er nog in, had dadelijk hulp gehaald, doch deze kwam te laat. De heer en mevrouw Marshall waren al dood. aan. die met aandacht naar hem ge luisterd had. „19 Jan nog in, het dorp?" vroeg zij, zon der -acht te slaan op de grijze.harde haren, die in hel papier verborgen bleken en welke Je armenvader haar voorhield. „Weet ik het," mompelde hij. „Schaf nu maar raad wat mijn oudje doen moet om die hoofdpijnen kwijt te wordenen als jij er wat op kunt vinden, dat er aan haar het eerst wordt gedacht met die uitbetaling der schuldenje moet bedenken, dat haar ook al grocnle is ontstolenHij hield op, nadat Buhmannsch hem met een door- borenrlen blik monsterde. „Wil je mij weer'eens tot een toovenares maken, Stuhr?" „O, ik geloof daar niet aan....; ik doe dif alles ter wille van mijn oudje thuis." „Hoor eens, Sluhr, laat ik je dit zeggen: i k ben het niet die tooveren kan, het zijn de ronddolende geesten bij maannacht. Ik weet wel, jij gelooft daar niet aan. maar als je je wilt overtuigen, kom dan Zaterdag avond klokke twaalf bij me, dan kun je zien, wat hier gebeurt." „Wat zie ik dan?" vroeg Stuhr na een pauze. „Dat kan ik je niet vertellen; ieder krijgt zijn eigen lot te hooren. Stuhr slond op en ging heen. Toen hij langs het staand liep. zag hij een verlicht 6chip voorbij (rekken, terwijl uit een lage struik een uiltje kraste. De haren rezen hem te berge en hij zette het op een loopen; het ongeluk wilde, dat hij kwam te vallen, ZGodat hij na veel moeite met verstuik ten voet en bloedend hoofd het huis be reikte. Zijn dierbare „ouwe", hem zoo vuil en onzeker ziende aankomeD, gromde hem $oe, dat de duivel hem zeker op do hielen had; gezetenwat hij kreunend mocs,t be- amen. v - .«u.. Dit ongeval had ten gevolge, dat het hecle armhuis in rep en roer kwam óver hetgeen den vader was overkomen, en de veldwachter aohtte zich verplicht Buh mannsch opnieuw scherp in het oog te houden. De vrouw spon echter rustig haar wol en deed betere zaken dan ooit. Rustig stapte zij langs de wegen en riep al een jongen haar met „heks" achterna, dan haalde zij slechts onverschillig haar schou ders op. De winter, Kerstmis, gingen voorbij. De kleine Paul tooverde een zachlen glans op het vroeger zoo harde gezicht van Buhmannsch; het kereltje, zoo teerljes, hal van den dokter geen permissie om nog naar school te gaan: „Blijf maar lief hier bij mij, mijn jong; in de' school leer je maar kwaad en het leven leert je dat vroeg genoeg!" placht zij stil in zichzelf te mompelen. Februari kwam en de dagen lengden. Buhmannsch was goed te sprekenzij was weer. wat met waarzeggerij begonnen op dringende aanvragen, wat haar geen wind eieren bezorgde: haar „jong" kreeg er een nieuw pakje van. Op zekeren avond, laat uit het lorp terugkeerend, zag zij voor zich uitloopen een ouden man, die de richting harer hut insloeg. Scherp nam Buhmannsch hem op en slapte haastig achter hem aan: „Zoo, dus eindelijk bezoekt u mij (och ook eens, meneer Hitscher? Mij dunkt, dat had wel eens vroeger mogen gebeuren, ter wille van onze oude vriendschapsban den. Dit plekje hier kennen wij beiden maar al te goed; Herinnert u zicK nog, hoef wij paenschen hebben wijsgemaakt, "T7 i .t-j7 dat hier geesten rondgingen,- .en hoe alles geloofd werd.. Maar kom met mij naar binnen. Wij kunnen dan nog wat babbeleh over dien goeden, ouden tijd,' waarin ik vaak een kus wan u kreeg, meneer Hit scher; maaralles in eer en deugd 1 lk was maar een ouderloos, dom ding, dat diende, diende haar gansche leven. En nu zou ik zoo graag willen, dat Paultje wat meer vreugde op de wereld had. De oude man, als in droom verloren, hief Zfjn hoofd op en zag in de verweerde trek ken van Buhmannsch. „Line Langbeen," mompelde hij met een slil lachje. „Ja, ja, dat is alles al heel lang geleden." En het leek hem zóó ver, dat hij jong en zorgeloos geweest was en grapjes met Line Langbeen had uitgehaald. Moe ruslte hij in den rieten stoel, terwijl de vrouw Inmiddels een kop gloeiende koffie .vóór hem neer zette. Terwijl bij dronk, begon hij als voor zich ze if te spreken: ,,Ik heb veel gewerkt, veel verdiend, ik kon dus een goed leven hebbenik ben hier heen gekeerd, omdal ik in dit lieve dorp mijn.eind wënschle te vinden. En nu gaat mijn zoon failfiet en sleurt mij mee in het verderf. Nu kan ik mijn sc hul dei sc hers niet belalen en is mijn goede naam weg. Ik weet niet wat ik doen moet, ik kan niet meer.Ik vind geen rust." Buhmannsch schonk hem opnieuw een kop koffie in, waarin zij, onopgemerkt eenige druppels mengde. „Niet ru9t vinden niet slapen, maar wat is me dat nu, goeie meneer Hitscher! Blijf nu voorloopig daar maar lekker bij het vuur; wacht maar, de slaap zal komen en u voelt zich een ander mensch." Haar stem klcnk rustig; Jan Hitscher luisterde naai! baar met een gevoel van vrede, 4 Wat is er eigenlijk van jou geworden, Line? Je was vroeger zoo mooi en zoo vfoolijk!" - r j De oude vrouw zuchtte zwaar. „Ach," sprak* zij, „ach, Veel goeds kan ik niet van mezelf vertellen. Ik wa9 immers een ouder loos kind, en in slecht gezelschap geraakt; ik werd onverschillig, stal af en toe maar dat vertel ik straks, als u wat geslapen hebt." Zij bracht hem naar een klem neven- vertrek, gaf hem een frisschen .droozak pn een wollen deken en trok hem onopgemerkt de revolver uit den zak. Meneer Hitscher sliep vele uren en ver scheen den volgenden morgen verkwikt voor de oogen zijner gastvrouw. „Ik ben een ander mensch" sprak hij dankbaar; „ik ga naar hel dorp en regel mijn zaken; meer dan failliet gaan kan ik oök niet." Buhmannsch kuchte en ried veclbeteeke- nend aan: „Meneer Hitscher, ik zou op reis gaan, naar vrienden in Holland, die u moeien helpen." Hij glimlachte. „Maar ik heb geen geld, mensch, en mijn schuldeischers laten me ook niet gaan;" „Ja, dat kan zijn," antwoordde de vrouw. „Maar weet u wat? U blijft bij mij verbor gen, en wanneer een mij bekende schuit hier langs komt naar Terschelling, gaat u. mee. De visscher is mij genegen, ik hielp zijn kind; geld schaf ik u ook, alles om dc goede, oude herinneringen, Hitscher." „Ik kan dat niet aannemen, Linebedenk, dat je kleinzoon het geld zou hebben. „Ja, zeker, en zij keek nadenkend; „daar heeft u gelijk in, maar is het niet mogelijk, dat u, als u geholpen wordt in Holland, mij het geld terug zult brengen en zich nog zult herinneren, dat ik wenschen heb voor mijn kleinen Paul "y „Line Langbeen, jij bent de eenige, die nog vertrouwen in mij stelt; ik dank je, en laten we hopen, dat je je niet vergist .hebt. Drie jaTen waren voorbijgegaan; Buh- manssch was weer eens uit de gevangenis ontslagen wegens looverij. Onberoerd liep zij de dorpsstraat af naar het armhuis heen; Stuhr stond in de voordeur en keek spottend naar de vrouw. „Ben je weer op weg naar de strandhui? Nu. hoor, de spoken huilen al om je." „Is mijn kleine jongen ntet hier opbe* waard?" vroeg de oude kortaf. Hij kuchekle: „Ja, ik heb hem gehad, een aardige vent, hcelmaal anders dan jij." „Nu, en verder?" Haar oogen fonkelden, zoodat de armenvader haastig verder ver^ telde: „W^lnu, ik kan er niets aan doen, maar op zekeren dag is meneer Hitscher met den burgemeester hier bij mij gekomen» Hij heeft al zijn schulden betaald, en hjJ heeft jouw jongen meegenomen. En toen ik later den burgemeester vroeg, wat hij niet jouw kleinkind te maken had, heb ik geen antwoord ontvangen. Ik vind dat ongepast, maar zoo zijn vaak de groolen." De vader., hijgde van inspanning. Toen 'opeens be merkte hij, dtt Buhmannsch' gezicht hevJg trilde en dat er tranen in haar oogen ston- den. „Ben je niet goed?" vroeg hij half vet wonderd, kom dan maar even binnen; nifl ouwe kan je een kop koffie schenken enJ'J kunt me zeggen wat ik met mijn holle ki&j zen moet doen. Wil je niet? Voel je je ziek Buhmannsch schudde hel hoofd: „Ik he niets, ben maar wat duizelig. Morgen ben 1» weer „ol reill" En langzaam stapte zij hee in de richting van haar zoo welbekende hu

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6