Kousen Reclame. Zijden CQ Dame kousen. J3 ets. AAAA MODE. RADIO-PROGRAMMA. LAND- EN TUINBOUW. DE FONDSENMARKT. rieve der cultures filialen geopend en men vindt er de kantoren van alle groote banken. In latere jaren heeft men zelfs de stichting van een Bandoengsche Jaarbeurs aange durfd, die nu elk jaar wordt gehouden, al is fiel succes voorloopig ook niet bijster groot. Congressen en vergaderingen worden, ook al weer wegens 'l klimaat, dat den deelnemers behalve de congresgenoegens levens altijd weer ettelijke dagen van koelte verschaft, bij voorkeur in de Preanger hoofdplaats ge houden en hel behoeft eigenlijk niet gezegd, dat Bandoeng als trekplaats voor het groole toerisme en als uilgangs- en eindpunt van vacantiereizen op de eerste plaats staat. Hoe verheugend ook zulk een snelle groei, de daaraan inherente nadeclen bleven Ban doeng ook niet gespaard. Er had een wilde speculatie plaats in bouwterreinen en op die bouwterreinen werd jarenlang even wild ge bouwd. Bandoeng groeide uit lot een groole slad en nam de daarbij passende allures aan, zonder dat in economisch opzicht dit alles geheel volledig verantwoord was. Voor alle grootscheeps opgezette villaparken cn villa's waren nog lang niet altijd bewoners te vinden, in hel gemeenschappelijk zieken huis was nog nimmer een der vele zalen vol, het stadhuis slaat nog steeds aan den iand der stad in stede van zooals de locale chauvinisten droomden te midden van ein- delooze nieuwe wijken, niet alle handels- en induslrieele ondernemingen, die werden opgezet bleven beslaan, niet alle regeerings- dcparlemenlen, die men er had verwachl, werden tot nu toe overgeplaatst en veie daarop gebaseerde uitbreidingen bleken een strop. Maar dit zijn, zooals gezegd, teleur stellingen en nadeelen, die elke zoo snel groeiende slad op haar debetzijde boekt en Bandoeng heeft niettemin zijn toekomst, die niet anders, dan hoopvol kan zijn. In een volgende Kroniek zullen wij deze allerjongste en veelbelovende, doch daaren boven voor onze toeristische doeleinden zoo belangrijke Indische stad, nader bezich tigen. D. B. RECLAME. OP VERTOON VAN DEZEN BON 465 De vacanlies zijn zoo wat afgeloopcn; heerlijk vroolijk en opgefrischt kwam ieder een weer thuis de kinders vooral: bruin, zonverbrand met glinsterende kijkers; maar ook.gegroeid in de breedte even goed als in de lengte 1 en van den kleeren- voorraad, die in Juni nog zóó netjes leek, is niet veel meer bruikbaar! Menige huismoeder moet dan ook de laat ste Augustusdagen en eerste Septemberda gen nog duchtig aan den slag om gauw gauw een paar noodjurken te maken, waar mee het dochtertje dan ten minste in de nazomer en vroege herfst voor den dag ko men kan. U kunt best linnen jurken voor ze maken of koopen, die zijn 'voor dezen tijd van het jaar zeer practisch. Zoo gauw als bet dan iels kouder wordt, kan er de mantel over heen. Er worden nog wel mantelpakjes ook gedragen door kinderen, maar de mantels winnen het toch. Mooie modellen zijn het deze herfst, die slank afkleeden en aardig om het jonge liguurlje heensluiten. Js het niet grappig zoo als de leeftijdsgrenzen in elkaar uitvloeien? Ik was laatst in een modezaak, waar naast mij een dame van naar schatting dertig of veertig jaar bezig was een mantel te koo pen. Zij had een normaal figuur, maar zij kon maar niets vinden, dat baar beviel. Eindelijk zag zij een paarsgrijze mantel han gen en trok hem aan. Hij stond haar best. „Waarom bracht u mij die niet dadelijk, juffrouw?" vroeg ze, wat geprikkeld door memheid. „Ik kan het heusch niet helpen, mevrouw. Dit is er een uit de Kinderafdee- hng voor meisjes van vijftien, zestien jaarl" E'ei> jaar of tien geleden zou een moeder Jiooit in een mantel van haar kind kunnen* loopen zonder zich belachelijk te maken. Het is ook zoo merkwaardig, dat er haast geen verschil in de lengte meer is: leg een modetijdschrift van kinderen en van vol wassen dames naast elkaar en het stuk beenen, dat onder de rok uitsteekt is geen centimeter korter bij de een of de ander: alle rokken reiken precies tot op de kniel Hel zal een koude expeditie worden van den winter! Maar zop er al weinig verschil is tusschen de mode voor zestienjarigen en die voor dames van boven de dertig, naar den an deren kant is er ook niet veel onderscheid. Ik moest laatst een najaarsjasje hebben voor ien meisje van elf; ze kreeg dezelfde mo dellen te passen als een zes jaar ouder uichtje. Dit is een zeer gemakkelijk ver schijnsel, want in een groot gezin kan nu een jonger meisje best met een mantel /an de oudste gaan loopen, zonder ook maar minst het gevoel te hebben, dat zij er slordig of „afgedankt" uitziet. Vindt u dit geen aardig model om van jweed of laken te laten maken? Revers, •raag en bovenrand van de zakken zijn pm* «oord met een biesje satijn, zwart is daar net best voor, wanneer de mantel zelf een Alcur heeft; is de jas grijs of zwart, neem Wan het biesje in kleur. De revers is scherp •a laag ingesneden. Van boven sluit de mantel om het figuurtje, maar van de heupen af valt hij wijder uit. Aan weerszijden zijn er twee royale zakken op gestikt. De jas sluit met één knoop; voor de symmetrie is er een tweede naast gezet. De mouw is strak en afgewerkt met een smal manchetje. Voor kleine kinderen zijn- de z.g. „uina- fores", letterlijk vertaald: boezelaarjurk^ii nog zeer in trek. Daar worden eenvoudige linnen, batisten of crêpe blousetjes nder gedragen, waarvan u er dan twee of liever nog drie tegen elkaar moet hebben, die om de beurt in de wasch kunnen. De pinafore is een gladde overjurk - zonder mouwen, vierkant uitgesneden aan de hals en ^ndcr •het ceintuurtje met stolpplooien opensprin gend. U moet ze in sterke stof kiezen en dan dn een neutrale kleur: marineblauw, kas tanjebruin, heliotrope »of roestrood zijn de beste tinten, daar passen blousetjes dn wit, rose, shantung, lila, geel cn blauw, dus zoo ongeveer alles bij. Voor iels grootere meisjes is de rek met voeringlijfje, en daar een jumper over heen, de dracht. Een glad voeringlijfje in de zelfde kleur als de rok, maar dan iels lichter tint, vastgestikt op een ruim vallend rokje is iets, wat kinders van zes tot bak- vischjcs van zestien kunnen dragen. Het kleedt zooveel beier af als zoo'n lijfje de rok ophoudt, dan wanneer de laatste met een band of elastiek om het middel siuiten moet. Soms zijn de rokken open schuin van voren; een groote knoop, die zichtbaar is, zorgt dan voor de sluiting. Lossig nalf wol len stofjes, soepele weefsels, gabardine en dergelijke zijn voor deze cosluums het meest geschikt, want zij zijn sterk, hangen 'niet aan, en als er eens een vlek op komt, zie je dat zoo gauw niet als op laken b.v. of ander glad materiaal. De jumpers hebben nog allemaal kleine, ronde Eton kraagjes. Die slaan om zoo'n kortgeknipt kopje het leukst. Een klein meisje uit mijn straat speelt altijd in een koraalrood jurkje met een plooirok; de stolpplooien vallen alleen op zij. Om de heupen ligt eon ceintuurtje, dat do voor baan open laat. Manchet en kraagje zijn helder wit pické. Een smal, zwart fluweeltje maakt de kraag, af met een strik. Op de ceintuur staan aan weerskanten twee knoopen. Ook zag ik laatst eensdot: van een geel ripszijden „mooie" jurk. Zij ging van voren dicht door een klein geregen koordje, dus op de wijze van een Tyrolor-buis. De rok was niet ree h t rondom aan hot lijfje gezet, doch met punten, zoo: dat stond vlug en plezierig en was weer eens iets nieuws; het kwam ook de wijdte van het rokje ten goede. De mouwen van de kinderjurken zijn allemaal lang en hangen wijd om het polsje. Een fijne kan ten kraag maakte de ronde hals flatleus af. VOOR ZONDAG 12 SEPTEMBER. Hilversum, 1050 M. 8.309.30: R.-K. Morgenwijding. Mej. Th. Melchers, so praan uit Schiedam. De heeren H. de Jeng, piano en Jac. Levelt, viool, uit Am sterdam. 1. a.-Wo du bingehst, Hildach. b. Ave Maria, C. Franck. Sopraan en pianobegel. 2. Berceuse in Des-dur, Cho pin, piano. 3a. Gebet, Hiller. b. Trost, Cornelius. 4. Rede door den heer H. A. Kaag, redacteur „De Maasbode", over: Vrede. 5. Air uit vioolconcert op 28, Gold- mark. Viool en piano. "6. Kirchenarie, Stra- della. Sopraan en pianobegel. 7. Grave uit D-moll concert, Tartini. Viool en piano. 10 u.v.m. Dienst in de Geref. kerk te Hillegom. Voorganger: Ds. J. van Herk- sen te Hillegom. 3. Orgelspel door den organist Hr. C. de Koning. Zingen Ps 119 83. Votum en zegen. Lezen: de iWet des Hecren. LezenHooglied 5 216. Gebed. Tekst :Filipp. 3:7 en 8. Inlei ding. Zingen s. 17 7 en 8. Eerste gedeel te preek. Tusschenzang Ps. 89 7. Tweede gedeelte preek. Dankgebed. Zingen Ps. 84 5 Mededeelingen. Zegebede. OrgeL spel. 2.30: Symphonieconcert door het H.D.O.-orkest o.l.v. Willem van Warraelo. Mevr. H, LeopoldDraper, piano. 8 u. Persberichten en sportuitslagen. 7 u.V. P.R.O.-uitzending. Spreker: Da. L. de Baan Ned.-Herv. pred. te Dragster—Com pagnie, over: .God? D.w.z. Twijfelt gij aan God Neemt gij zijn bestaan zonder meer aan Of is God een dagelijkscho vreugde Zang uit den Evangelischen gezangbundei No. 4 1 en No. 16 1—10. 8.15: Kur- haus-uitzending. Solistenconcert o.l.v. Prof. G. Schnecvoigt. Harold Bauer,piano. I. Mozart: Ouverture Figaro's Hochzeit (Bruiloft van Figaro). 2. Schubert: Sym- phonie h-moll (onvoltooide), a. Allegro mo derato. b. Andante con moto. Pauze. 3. BrahmsConcert d-moll voor piano, a. Maestoso, b. Adagio, c. Rondo (allegro non troppo). Harold Bauer. Davcntry, 1600 M. 3.50: Populaire kamermuziek. Het Boris Pecker strijkkwar tet (2 violen, viola en cello). E. Bartlett, piano. C. Hill, mezzo-sopraan. J. Arm strong, tenor. 5.50—6 05: Gewijde ge dichten door Dame Henrietta Barnett. 8.20: Klokkengelui van St. Martin in the fields. 8.30. Preek. 9.15: Causerie: The hospitals welfare society. 9.20: Weerber. en nieuws. 9.3510.55: Con cert door dc Royal Artillery band. E. Hook contra-alt. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 3.05: Concert door het orkest Gayina. 8.50: Concert. Dansmuziek. Königswüsterhausen, 1500 M. 31.50 1.10: Concert door het strijkorkest. Becker 8.50: Declamaties door Adèlc Proesler. 9.20: Bonte avond. A- Alexandrowa, sopraan. Prof. Grünfeld, cello. A. Dirnano tenor. 10.5012.50: Dansmuziek door 't orkest Etté'. Brussel, 487 M. en Antwerpen, 265 M. 8.50 „Pour un baiser", operette van E. Paul en Stolz. Daarna nieuwsber. Munster, 410 M. 9.20: Orkestconcevf. Handel en Bach. 11.20: Bijeenkomst Oostcnrijksche-Duitsclie volksbond. 3.35: Aladchcnkranzchen. 4.20: Gitaarsolo a door O. Meyer. 5.20—6.20: Kamermu ziek deor het Schmidt-kwartefc. 6.40 7, 7.20—7.50, 7.50—8.20: Lezingen. 8.20— 9.35: Voorlezing van humoresken. 9.40: Vocaal concert. Opera-aria's. VOOR MAANDAG 13 SEPTEMBER. Hilversum, 1050 M.; 12 u.Politicber. 56 u.Kinderuurtje door mevr. Ant. v. Dijk. 6.157.45: Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest. 7 u.Politieber. 7.45 en 10 u.Porsber. 8 u.Een Bra- bantsche avond Harmonie-orkest L'Ech© j des montagnes, Tilburg. Gemengd koor Bel Oanto, Tilburg. Dir. J. v.Leeuwen. Man- dolineclub „Apollo", van Breda. Dir. Hr. I de Jong. Nic van Ederen (Oss) tenor, j Gebr. de Laat (Tilburg) humoristen. Aecomp. van Hr. de Laat Jr. Lezing over Brabant door Hr. Lamb. G. de Wys. Daventry, 1G00 M. 10.50—1.20: Het radiokwartet en solisten (viool, sopraan, bariton). 1.202.20: Lunohmuziek v. h. Holborn-restaurant. 3.20: Dansmuziek en S. Stephen, humorist. 4.20: Causerie: A bit too clever. 4.35: Dansmuziek door de Royal Automobile band. 5.35: Kin- deruurtje. 6.20: Lichte muziek van het Rialto-theater. 7 u.Padvindersbulletin. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuw3 7.45: Walsen cn impromptus van Cho- piD. E. Isaacs, piano. 8 u.Lezing: Model railways. 8.20: Populaire klassie ken. Orkest en G. Naish, sopraan. 9.50: Weerber., nieuws. Lezing: Modern archi tecture. 10.20: Variété. Ch. Harris, hu morist a. d. piano. Hawaian-orkest. F. Marbe, soubrette. Stevens en Moyes, hu moristen. 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 32.50: Concert door het orkest Gayina. 5.05: Concert. Mme Maulion, zang en orkest, Malsang. 8.5010.35: Concert. Königswüsterhausen, 1300 M. 8.20: „Ritter Blaubarir", sprookjesstuk in 3 ac- ten van Eulenberga Speelt in het Wasgen- wald. Daarna dansmuziek door de Kerm- bach-kapel. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 8.20: Orkestconcert. 8.50: Lezing. 9.2510.20: Valets de Molière Münster, 410 M. 11.50: Mcrgencon- cert. 1.352.10: Marschmuziek door or kest. 4.20—4.50: Radiopraatje. 4.50 6.20: Zitherponcert. 6.206.40, 6.50 7.20, 7.208 u.Lezingen. 8.208.50: Lezing over Dante en zijn werken. 8.50: Zwitscrsche avond. Orkest en zang. 10.20—11.20: Amerikaansche gedichten door Alfred Beierie PLUIMVEE. De locomotief en het hennetje. Een reusachtige locomotief van de beste en hoogste constructie, is van weinig nul, als gcon sloom of kracht aangebracht wordt om dienst te doen. Evenzoo is het hennetje van weinig nut als Jict niet het noodige voeder krijgt om in conditie te blijven, voor de hoog ste eierproductie. Zooals de locomotief kolen of electrische kracht noodig heeft', om te kunnen werken, evenzoo moet liet hennetje de beste verzorging en behandeling krijgen, wanneer gij de hoogste eischen stelt. Men ver gete, echter niet, dat in alles wat wij doen systeem moet zijn; daar waar geen vaste regels neergelegd kunnen worden, moeien wij steeds ons eigen oordeel volgen en daarom is het steeds noodig, dat wij „op studie" blijveh, want liét zijn niet allen slachters die groole messen dragen. De machinist behoort te welen, dat vóór bij de locomotief in werking stelt, dat er geen schroeven los zijn, zoowel van binnen als van buiten. Zoo behooren wij ook onze leghennen te besludeeren vóór wij de leg ioomen Samenstellen, opdat wij in onze ver wachtingen niet zullen worden teleurgesteld En wat wij geven, moet niet alleen genut tigd worden, maarwij moeten zorgen, dat alle organen samenwerken Ier bereiking van het doel, door ons beoogd. Veronderstel dat de groote locomotief van binnen defect is, hetzij dat de stoomketel ge barsten is, of de veiligheidskleppen niet werken, dan voorspelt dit niet alleen ge vaar, maar de locomotief zal nooit voor dienst geschikt zijn, met zooveel ernstige gebreken; de machinist kan de beste koien of andere krachten aanbrengen, het zal niet balen. IIcl defect is van binnen en dd&r moet de fout gezocht worden. En zoo is het ook met het bennetje, als daar van binnen iets niet in orde is, dan is het werkvermogen da delijk verstoord en de productie wordt zwak ker of kan nóg ernstiger gevolgen hebben. Wij moeien dus allereerst zorgen, dat de voedingsorganen, die de eierproductie be vorderen. in orde zijn, en niet verstoord wor den. Gelijk de machine, behoort dus alles in een goed werkende orde te zijn. Hapert hier mets, en dienen wij onze dieren het juiste voedsel toe, dan zullen de resultaten niet wegblijven. Over-voeding of verkeerde voeding, zal de productie eerder tegen- dan medewerken. Het geheel moet samen werken om van onze legslcr.s de meeste en beste eieren te verkrij gen. Soms heb ik (met leedwezen) gezien dat pluimveehouders erg ongeregeld waren bij do behandeling en verzorging, Waardoor de machine van binnen uit werking gesteld werd. Ja, er zijn al heel wat ongelukken ge beurd, omdat men niet genoeg gelet heeft op de vuurtorens en noodseinen die ons steeds op gevaar wijzen! Het»is niet altijd noodig dat een rad in uw horloge moet breken om hel uurwerk te doen slihtaan; een klein stof je is dikwijls genoeg. Wij moeten bij onze dieren zorgen, dat wal wij geven van binnen verwerkt wendt, zoodat er geen nadeelige stoffen achterblijven, daarom dat het zoo goed is om b.v. eenmaal per weck, de die ren Engelsch zout in het drinkwater op te lossen, opdat de organen steeds in goed wer kende orde zullen blijven. Immers, een dier, wanneer het aan verstopping of ophooping van verkeerde beslanddeelen lijdt, kan nooit zoo productief zijn als het dier waar niets verkeerds is. Laat orde en regel dus onze leuze zijn, om beter pluimvee en meer eieren te verkrijgen: steeds lellende op gevaar-signalen. De nieuwe week werd in een vrij kalme stemming ingezet. De kooplust bleek Qver bet algemeen gering te zijn hoewel de grondtoon niet onvast kon worden genoemd, in het bijzonder profiteerden al dadelijk suikerwaarden van de publieke belangstel ling voor zoover deze er was. De gunstige omstandigheden waarin de suikermarkt momentcel verkeert werkt ter beurze nog onverzwakt als een stimulans en de laat ste verkoopen van de Visp wijzen op een prijshoudende tendenz. De biedingen en afdoeningen bewegen zich om een prijs van f 17.50 per 100 K.G., uitkomende op ca. f 11 per picol. In dc afgeloopcn week deed evenwel de baisse, welke in suiker fondsen nogal omvangrijk schijnt te zijn, zich nogal eens gevoelen, waardoor zij het ook tijdelijk een niet onbelangrijke reactie ontstond. Naast het publick, schijnt in veel grootere mate de daghandel zich van dc markt te hebben meester gemaakt. Op de verhoogde prijzen ging men cenerzijds tot winstneming over, vooral van buitenland- sche zijde, anderzijds kwamen baissiers met verkooporders aan dc markt. De laat- sten al9 gevolg van de omstandigheid, dat de markt voor suikeraandeelen eigenlijk wel wat al te hard van stapel is gvloopen. Toch bleek tegenover het aanbod vrij vol doende vraag le bestaan, voorat op de na derhand verlaagde prijzen, hetgeen uiteraard een stilstand van de reaclio tengevolge had en waarbij de algemeene vaste stemming voor suikerwaarden opnieuw gelegenheid had zich te demonslreeren. Daarbij kwam tenslotte ook de betere Cuba-noteering. Alles bij elkaar genomen, gaf de afgeloopcn week voor suikeraandeelen een evenwichts- spel te zien, hetgeen ten voordeele van de betreffende fondsen werd beslist. Inmiddels deed het gerucht de rondef dat ook Fransche koopers wederom in de markt waren. Aan gezien evenwel de Fransche franc niet bij zonder laag noleerde en de koersen van II. V. A. c.s. slechts weinig varieerden, kunnen wij dit gerucht niet wel acceptee- reh. De gansche gang van zaken bracht intusschen mee, dat het koersniveau. niet veel verschilde van dat der vorige week, behoudens natuurlijk de lusschentijdsche fluctuaties. Voor tabakswaarden bestond in de eerste helft der afgeloopen berichtsperiode wel ecnige vraag, blijkbaar in verband met de mededeelingen omtrent den stand van het tabaksproduct. Gelijk men weet was m'cn in tabakskringen in den aanvang van dezen zomer niet bijster optimistisch gestemd wat de vooruitzichten betreft van den nieuwen oogst. Het weer was nogal slecht geweest en blijkbaar verwachtte men hiervan een ©ngunstigen invloed. Intusschen blijkens de mededeelingen van enkele vooraanstaande tabaksmaatschappijen valt de oogst-siluatie nogal mee al is de kwaliteit waarschijnlijk niet zoo goed als verleden jaar. Van een zoogenaamde mislukking van den oogst is echter geen sprake; ook niet van een zoo danige situatie, dat hieruit een aanzienlijk verlies zou moeten worden geconcludeerd. Wat vaststaat, dat is. dat de kwaliteit be langrijk minder is dan wan den vorigen oogst. Hierbij is het wellicht van belang even aan te teekenen het feit, dat men in tabakskringen bij de eerstvolgende inschrij vingen ook weer een flinke belangstelling van Duilsche zijde verwacht, zulks in ver band met de verbeterde economische positie van onze Oostelijke naburen. Ten aanzien van den Amerikaanschen kooplust is men zelfs zeer optimistisch gestemd, zoodat deze beide factoren wellicht alsnog in den vorm van een betere prijsbepaling, veel goed zul len maken van heigeen het slechte weer aan de kwaliteit tekort heeft gedaan. Intusschen waren tabakswaarden in de tweede helft dezer berichtsperiode gedeci deerd flauw, waarbij niet onbelangrijke koersverliezen werden geconstateerd. Voor Rubbers bestond evenmin een flinke belangstelling en ook hier kan men het verloop zwakjes noemen. Aanvankelijk bestond nog wel eenige kooplust en als ge volg hiervan trokken de koersen van een enkel fonds aan, zooals b.v. Amsterdam Rubber, zulks in verband met de ietwat vastero noteering van de rubbermarkt le Londen. Het aanbod verkreeg evenwel later weer de overhand, zoodat van een koers winst weinig meer te bespeuren viel. Ten slotte was de stemming voor deze afdcclinfr on geanimeerd. Het gansche verloop op de cullurenmarkt- bracht moe. dat ook de hoek voor Indische* credielwaarden een gelijksoorligen gang vanj zaken vertoonde. Ook hier waren de koer-> sen nogal eens gevarieerd met aan het slov, der week een lagere noteering. Voor Oliewaarden bestond op het eindfr* der week eenige vraag voor Fransche rekc* ning waardoor de stemming in de betref* lende afdeeling iets vaster werd. In hoofdig zaak moet evenwel o.i. de betere tendenz» worden toegeschreven aan het verloop datfi Wallslrect voor Petroleumfondscn le zienU gaf. Het bericht dat de Russische rcgcerin©) te Amsterdam en to Rotterdam een ver-n kooporganisatie zou stichten voor Russische? petroleum maakte weinig indruk. Vooral ook omdat een soortgelijke organi-i) salie in Duitschland werkt en aldaar vrifl povere resultaten afwerpt. Gezien dus d» resultaten aldaar is hel geen wonder, dajy men ten onzent er weinig notitie van neemty Bovendien, de Standard en de Koninklijken zijn op het Continent en uiteraard ook tem onzent zoo schitterend georganiseerd, daty van een concurrentie geen sprake is. Mcris beschouwt den geheelen opzet als een int!-/ midatie-poging jegens de Standard en de) Koninklijke om beide concerns alsnog 1<H bewegen onderhandelingen te voeren met) de Russische regeering over den verkoopt van Russische petroleum. Zooals men weet'* is reeds eenigen tijd geleden over deze aauJ gelegenheid een conferentie gevoerd, wolkë| evenwel mislukt en op niets uitgëloopen is.i Op de mijn-afdeoling bestond een betere) stemming voor de Tin-aandeelen in verba nd!) met den hoogeren tinprijs, welke in deni laalslen tijd wordt genoteerd. Ook Red jan© Lebongs waren op het einde der week ict^ beter. Op de afdeeling der scheepvaart-aandeden' hecrscht uiteraard weinig belangstelling De. stemming is er stil en lusteloos. Evenwel! voor een enkel fonds moet nochtans een} uilzondering worden gemaakt en wel voor aandeelen Java-China-Japan-lijn. Binnenlandsche industrie-aandeelen wa-t ren vast voor Philips-Gloeilampen en Kunst-i zijdefabrieken. Ook aandeelen Mij. v. Haven-» werken alsmede Ovcrman-Banden waren) prijshoudend. Naar verluidt bedraagt de, winst van laatstgenoemde maatschappij) over het afgeloopen halve jaar mc?T daiu over het geheele jaar 1925 behaald. De Amerikaansche afdeeling was deze) weck goed gestemd, zplks in navolging van) New-York. Speciaal voor Industrials. Op de beleggingsmarkt beerschte de ge-»' wone tendenz. De emissie der Vereenigde) Sledcn-lecning was een succes. Thans hecffi Amsterdam een groole leening aangekon-' digd, welke ongetwijfeld eveneens een goede' ontvangst zal hebben le boeken, de hoog-t rentende Indische Staatsfondsen .waren tij-j dclijk iets in reactie als gevolg van het gei) lucht, dat Je regeering inplaals van tot con-< versie, tot aflossing zou overgaan. Duitsche obligaties waren wederom zeer vast. 3 Sept. 10 Sept. Londen 12,111/4 12,111/4 Berlijn 59,40 59.40 Parijs 7,33 1/2 7,15 v Brussel 0,90 1/2 0,82 1/2 New-York QtaUe 2.49 1/2 2,49 1*2 l)e valutamarkt gaf in de jongste weelq weinig bijzonders te zien. Francs waren wat, flauwer zonder echter een intrinsieke ver zwakking le hebben ondergaan. De reactie) van deze week moet meer aan technische?, omstandigheden worden toegeschreven.1 Daarnaast ook aan het feit, dat men thans) min of meer tevergeefs wacht op sensatie- berichten omtrent een herstel of verdere de'-> preciatie van den economischen lo:island\ van Frankrijk Dientengevolge is er een.' matte tendenz, welke slechts gering aanbad; behoeft om een puntenverlies op te leverenj Intusschen kan gelukkig worden gcconsta4 teerd, dat Frankrijk bezig is zich geleide!ijrf te herstellen. Men moet dit herstel niet t-1 optimistisch en 1e reëel opvatten, maar tochj de algemeene situatie is in den laalslen tij«^ een betere geworden. Allengs keert het ver-* trouwen terug en dat is reeds heel waÜ waard. Vandaar ook dat de speculatieve/ koop- en verkoop-beweging aanmerkelijk) geluwd is. Waarschijnlijk is men thans ertn! periode van kalmte ingetreden, waarin de; economische factoren ongemerkt hun gangi gaan zich le ontwikkelen zonder dat dit di-J reet zijn weerspiegoling vindt in de notec«i ring van den fran£. De overige valuta-soorten waren even-j eens kalm gestemd. liet reis-seizoen, hoewel) nog belangrijk, stelt toch niet meer rtiö, eischen aan de markt als eenige maanden, geleden. Vandaar een zekere mate van sla- bilifeit. Overigens worden de z.g. edel-va- lula's thans allen beheerschl door. vrijwel constante factoren, zoodat uit dien hoofde geen of slechts een geringe fluctuatie te ver wachten is. De geldmarkt is nog steed» ruim. maar) vertoont niettemin eenige neiging tot aan-* trekken, 3 Sept. 10 Sept. 6 pCL Nederland 1922 106# 10678' 5 pCt. Nederland 1918 1014; 101# 4»/> pCL Nederland 1916 100# 100# 7 pCt. Ned-Indiö 1921 101# 100# 47* pCl idem 1926A 98# 98# Amsterdamsche Bank 165 163# Koloniale Bank 217# 217# Ned. Handel-Mij. 165 163# Holl. Kunstzijde 84# 82# Jurgens gew. aand 166 162# Maekubee 120# 115# Philips Gloeilampen 343 361# Redjang Lebong 278 268 Singkep Tin 433# 461 Geconsolideerde Petroleum 171 170 Kon. Petroleum 389 390# Amsterdam Rubber 331# 328 Ilessa Rubber 464# 461# Hol land-Araerika-Lijn 50 48 Nederi. Scheepvaart-Unié 182 180# Mij. „Nederland" 183 183 Cultuur-Mij. Vorstenlanden 183# 180# Handelsver. Amsterdam v684 070 Arendsburg Tabak Mij. 585# 583 Deli-Mij. 431# 434 Senembah Tabaks-Mij. *32 421# Union Pacific aand, 166 156 .3—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7