AGENDA. GEMENGD NIEUWS. De kwalleit dei AMSTELBIEREN is I Uw volle aandacht waard BUITENLAND. Zaterdag. lUnion (Sleenstraal): Uitvoering mando- jneclub „Excelsior". 8 uur. Zondag. „Jeruël" {Middelstegracht): Samenkom sten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. „Jewei" (G roenes teeg 16): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Maandag. Valkenburg. Paardenmarkt. Dagelijks. „Casino bioscoop". Hoogcwoerd: Voor- slrilingen te S.uur. woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- cn familie-matinée. „City-theater". Haarlemmerstraat: Bios coop- pn Variété voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag cn 'a Zaterdags matinée te 9 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Scala". Den Haag: Operette „De Cabaret prinses". Bcppie de Vries als gast. Scheveningen: Circus Maxo. 8 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag ook 2 u. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 September a.s. waargeno men door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Viscbmarkt 8, telefoon 552. De geneeskundige Zondagsdienst le Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Graaff, Janssens, Hovens Greve, Seret en Weebere. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Varekamp, tel. 1916. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempcnaer- straat 4, Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 machine hevig te slingeren en tevens hx^rde ik iets kraken; onmiddellijk daarop volgde ie ontsporing. Dat alles was het werk van één ondeel baar oogenhlrk. „Direct werd door mij de sloom aTgeslo- ten en remde ik krachtig. De machine schoof nog wat vooruit, waarschijnlijk eeni- ge meters, en sloeg daarna van rechts naar links, om. Hoogstwaarschijnlijk door het springen van het peilglas en het afbreken van de fluit cp den stoomketel, onder den kap waar wij stonden, werd het front van^ ons platvorm onder stoom gezet. „Jk greep den „peilglashandte". klampte er mij aan vast en voorkwam', dat mij van dien kant onheid overkwam. Werkelijk, een gelukkige greep, wellicht, achteraf be schouwd .mijn eeuige kans op behoud. „Mijn leerling, de arme, brave man, werd feitelijk opgesloten, de vuurhaak was van den tender geschoven en had zich, opzij van den ketel, yastgezet. Hij kon zich niet los werken M"t een heer urt Noordwijk aan Zee, wiens naam mij is ontschoten, -doch die ijverig hulp verleende, heb ik Ettikoven bevrijd en naar wachtpost 59 gedragen. Hij was door den stoom van peilglas en fluit deerlijk gewond en zwart van de kolenstof, wij vreesden voor hem het ergste. F!ij was bij kennis toen wij hem, onder toezicht van een daar aanwezjg geneesheer neerlegden, en vroeg nog om water. „Daarna hebben wij getracht dien Noordwijkschen meneer was niets te veel on ook anderen doden wat zij konden om den instructeur te redden. Maar door den stoom konden wij niets zien. Eerst toen de kap was ingeslagen, ontdekten wij hem onder de kolen, helaas, de levensgeesten waren geweken: dje hem wegbrachten droe gen zijn stoffelijk overschot".... „Het vuur brandde nog", vervolgde de heer Muller, na even voor zich uit te staren „....met behulp van arbeiders is het met zand gedoofd Dat gedaan zijnde, ging ik naar het wachthuis, eigenlijk op herhaalden aandrang van anderen. Vooral ingenieur Quist zei, dat ik een glas water moest gaan drinken,, wat ik eindelijk deed. „Daar zittende, besefte ik pas goed. wal in eenige minuien was gebeurd. Ik zag mijn leerling wegdragen, het lijk van den heer Van Hhoon binnenbrengen, en hoordé, uil fluisterend gevoerde gesprekken, dat de verongelukten (alrijk waren. Maar ik heb 6ók gezien dat nauwelijks twintig mi nub n na den geweldigen sc hok, aulo's in het veld verschenen tot het ver- leenen van assistenlië en geen half uur daarna colonnes medische hulp. Ween, daar aan heeft hel niet ontbroken". ..Heeft u de situatie bij de spoorbaan nog nader aanschouwd?" vroegen wij. be machinist van trein 218 gaf een ont kennend antwoord Doktoren en chefs' had den hem gezegd nu maar kalm weg te gaan. wat hij ook deed. Mij liep naar Leiden, ging in het Academisch Ziekenhuis naar den toestand van zijn leerling vragen en is daarna per spoor naar Amersfoort vertrok ken „Waaraan hij het ongeluk toeschreef", vroegen wij ten sloüe. 11ij ging er niet op in. De ingenieur van traclie te Amersfoort had hein Woensdagavond een voorloopig verhoor afgenomen, de heer Muller mocht zich. wat dit punt betrof, enkel -uitlaten tegenover de Commissie van Onderzoek en zijn directie. „Voor het overige, meneer Muller?" „Nogal eenvoudig. Zaterdagmorgen weer op de machine, met alle kalmte waarover ik. gelukkig, in moeilijke omstandigheden beschik. „En wat ik beschouw als een groolen zegen Ê9 Overvallen en beroofd. Donderdagavond omstreeks half tien, wilde de 23-jarige schippersknecht H. B., thuis- behoorende aan boord van een in de Maas, Ier hoogte van de Oude Plantage te Rot terdam, op stroom liggend Rijnschip, naar boord terugkeeren. Hij zou juist een fluit signaal geven om den schipper te waar schuwen, toen hij onverhoeds aangevallen werd. Een hein onbekenden man gaf hem een gedachten slag op het hoofd, waar door hij het bewustzijn verloor. Een half uur later kwam hij weer bij kennis. Hij lag toen veel dichter aan den waterkant, dan dat hij eerst geslaan had. Vermoedelijk heeft zijn aanvaller hem dus versleept. Verschillende sporen wijzen hier cok op. Uit de binnenzak van zijn vest miste B. 8 bankbiljetten van f 25 en 6 van 10. Hij had een niet ernstige verwonding aan het jukbeen. Van den dader is nog niets gevonden De politie zet haar onderzoek voort. Blank en bruin. De Euro- peesche zeelieden le Rotterdam hebben be sloten, niet te monsteren op schepen waar op reeds een Arabier gemonsterd heeft. Aangezien een schip niet uit kan varen met een uilsluitend Arabische bemanning, heeft men op het aanneemkanloor voor zeelieden besloten voorloopig geen Arabieren meer te monsler-en. Van beide besluilen is kennis gegeven aan de politie. Deze heeft nu maat regelen genomen, waardoor den eerslen tijd geen Arabieren meer in de omgeving van de Veerhaven kunnen komen. Overval door bandieten. Gistermorgen omstreeks half vijf toen L. A. te Capelle a. d. IJssel met zijn dienstbode was gaan melken, is zijn vrouw door (wee bandielen overvallen. Een zak is om haar hoofd gewikkeld en ze is met ijzerdraad vastgebonden en ia een koelbak gestopt. Daarna hebben de dieven het huis door zocht, en zijn verdwenen met ongeveer f 1000 in contanten. "Verdronken. Ee« 4-jarrg knaapje is bij he£ spelen van een woon schip aan de Aiauritskade ie Amsterdam Ac water geraakt Door zijn vader op het dnpge gebracht, bleek hel reeds overleden ie zijn. Geen fraude. Eind Mei legde de Arnhemsche justitie beslag op boe ken cn bescheiden der gemeentelijke Spaar- eo Voorseholtenbank te Wehl wegens ver moeden dal de secretaris-boekhouder, de heer A.; zich aan fraude zou hebben schul dig gemaakt. Hel uitgebreid onderzoek van justitie en accountants is thans geëindigd met terug gave van alle bescheiden. Gebleken is dal de betrokkenen geheel vrij uit gaat en van fraude geen sprake is. Een woesteling. Door den politierechter te Almelo werd Donderdag J. Oost uit Hengelo veroordeeld tot zeven dagen hechtenis, wegens mishandeling van een meisje. Toen hij na afloop der zitting het meisje met haar vader ontmoette, ontvlamde op nieuw de strijdlust bij hem. Met het mes bewerkte hij toen beidenhet meisje kwam er met een stuk gesneden mantel af, maar- de vader was zoodanig over de hand ge sneden, dat haj in het ziekenhuis moest worden verbonden. De politie beeft den woesteling naar veilige plaats geleid! Te veel maanzaad g e g e ten. Een zoontje van een veldarbeider te Einsterwolde hielp mee, om blauw maan zaad te oogsten. De jongen heeft echter zooveel van het zaad gegeten, dat hij be wusteloos werd en zijn spijsverteringsorga nen ernstig werden gestoord, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Ontslagen. Aan ongeveer 90, werklieden van de fabriek van de N.V. The Vit rite Works te Middelburg is ont slag aangezegd. Doodelijk ongeval. Te Eu- gclbert had Donderdagmiddag bij de wer ken'. van 't Woldjerspoor een ernstig on- -géluk' plaats. Dc jonge stokers op de lo- coraotiefs moeten dikwijls op en van de machine springen om de wissels te bedie nen. Hierbij geraakte de 15-jarige Joh. Vortman van Gideon onder de machine cd werd 'n eindje meegesleurd, waarbij bij ernstige kneuzingen en ontvellingen opliep; hij leed veel piin en werd 'onmid dellijk naar het Ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar V. gisternacht aan de bekomen verwondingen is overleden. Motorongelukken. Woens dagavond kwam urt de autogarage van den heer Meyer aan de Nieuwe Huize® te Assen J. Schoonbeeg aldaar werkzaam in snelle vaart op een motor uit de garage rijden cn botste togen de groote spiegel ruit van het rij wielmagazfjn van den heer Hommes, aan den overkant van de straal gelegen. De groote ruit werd geheel ver nield, terwijl veel schade werd toegebracht aan de in de étalage staande rijwielen en rijwielbenoodigdheden. Schoonbeeg werd ernstig aan het hoofd en pols verwond en is naar bet ziekenhuis gebracht. Donderdagmiddag had le Nedcrwe^rfc n botsing plaats tusschen een auto van de firma Van Hout uit Helmond en een Ford auto, bestuurd door den chauffeur S., uit Nederweert. Doordat de Ford de auto uit Helmond tegen de achterzijde aanreed, kantelde deze om en geraakte in brand. Door voorbijgangers werd de brand spoe dig gebluscht en de inzittende uit zijn ne telige positie gered. Hij was niet-ernstig aan handen en hoofd gewond. De chauf feur S., kwam er met den schrik af. De oorzaak moet zijn gelegen in het te hard rijden op dezen draai. Met mijnveld te .Vlodrop'. Men meldt uit Roermond aan de „Msbde.'- De boortoren onder Merkenbosch zal zer dagen naar het mijnveld Meinweg wor den overgebracht, waar de laatste boring naar steenkolen zal plaats hebben. Aan de ontginning van Meinweg wordt in be voegde kringeD niet meer getwijfeld. Ver wacht wordt, dat met Nieuwjaar met bet bouwen der schacht kan worden aange vangen- Twist tusschen twee zwa- gers. Te Overhoven bij SiUard raakten de zwagers F. en G. in twist over het verdeelen van een stuk grond uit een nalatenschap. Hierbij werd van het mes gebruik gemaakt. O. stak zijn zwageT verschillende malen in den rug. P. werd zeer ernstig gekwetst naar het in de nabijheid gelegen klooster over gebracht, waar geneeskundige hulp kon worden verleend. G. is door de marechaussee gearresteerd. Men vreest, dat P. het leven er bij in zal schieten. Boerderij afgebrand. Even over do Duitsohe grens, in het plaatsje Gemen, tusschen Burlo en Borkum, heeft gisternacht een groote brand gewoed. Een kapitale boerderij brandde af, waarbij drie kinderen het leven lieten Het vee kon ge red worden. Omtrent do oorzaak is niets bekend. Faillissementen in Neder land. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf «b Oo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 September in Nederland uitge&prokeD 94 faillissementen tegenover 83 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot -en met 9 September 1928 257G faillissementen tegenover 2880 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Een snuggere. Een neger stond voor een Amerikaajische jury terecht wiegenc het stelen van 'n horloge. De jury besliste eindelijk dat het wettig en over tuigend bewijs niet was geleverd. Je bent ontslagen van rechtsvervol ging zeide de rechter tot den neger. Deze raakte daarop in groote verlegen heid. Eh...-ik wou u even vragen, sir... Wat'heb je nog te zeggen! Eb... ik wou u even vragen, Sir-., beteekent dat, dat ik het horloge terug moet geven t vroeg hij aarzelend. RECLAME. GE 33. l_aF£&EB, TELEF. 1617 DE ALGEMEEN TOESTAND. Duilschfand's toetreden tot den. Volkenbond. Streseuiann heeft als volgt geantwoord op de wetko/nstrode van jNintsjitsj, president van de Volkenbondsvergadering. Duilschland tpcedt vandaag in den kring van staten, met sommigen, waarvan het sinds langen lijd bevriend is-en waarvan-de anderen in <Ien laatsten oorlog tot zijn vij- and en behoord hebben. Het is een feit van groote beteekenis, dat Duitochiand voortaan in den Volkenbond blijvende vriendschaps betrekkingen zal onderhouden met de laatstgenoemde staten. Dit feit bewijst dui delijker dan aüe -woorden of programs het doen kunnen dat de Volkenbond een zeer groote rol kan spelen in den ontwikkeling der menschheid. De laatste groote* oorlog hoeft de heele menschheid ter zeerste ge schokt en haar voor nieuwe problemen ge steld. Wanneer wij oen verdere ongestoorde economische ontwikkeling wenschen, dan dienen wij daartoe de politieke tegenstel lingen te overbruggen. Belangrijker nog dan alle materieels overwegingen is het geestelijke leven der volkeren. Het mag niet langer geboden zijn, dal de volkeren het beste wat ze in zicli hebben tegen de andere volkeren aanwen den. Dat volk zal voortaan het beste de heele mcnschheid dienen, dat zich zelf tot een zoo hoog mogelijke ontwikkeling voert en het beste wat het heeft over zijn gren zen aan <ie heele menschheid aanbiedt. De politieke consequentie van deze gedachte ligt in den plicht tot vreedzame samenwer king. Duilschland heeft zich reeds voor zijn toetreding tot den Volkenbond, veel moeite gegeven om in dien zin te werken. Zijn initiatief.-dat tot Locarno leidde is daarvan een bewijs. De Duitsche regeerng is vast besloten die politiek voort te zetten. Zij kan er ,mel genoegen op wijzen, dat deze ge dachte, die aanvankelijk niet populair wae in Duilschland thans steeds gunstiger ont haald wordt, zoodat de regeering in naam der meerderheid van het volk kan beloven, dat liet met volle toewijding aan het Vol- kenbondswerk wil deelnemen. De Duitsche regeering is van meening, dat men in de eerste plaats dit gebied moet bewerken waar. pien door vereeniging en collectieve organisatie het vermogen ten goede van ieder land afzonderlijk heeft versterkt Het* internationaal gerechtshof is bet zichtbare teeken van dien arbeid. Ver der }s het streven naar ontwapening ook van bijzonderebe teekenis. De volledige ontwapening van Duilsch land werd in het verdrag van Versailles als begin van de algemeene ontwapening ge steld. Moge het gelukken een algemeene ont wapening door practischen arbeid naderbij te komen en daarmee het bewijs te leveren, dat sterke, positieve kracht en groote idealen reeds nu huizen in den Volkenbond. De Duitsche betrekkingen tot den Volken bond worden weliswaar niet uitsluitend be paald door de nu ontstane mogelijkheid van medewerking. De Volkenbond is veeleer in menig opzicht ook erfgenaam en uitvoerder van de verdragen van 1919. Daaruit zijn in het verleden vaak tegenstellingen tusschen den Volkenbond en Duilschland,ontstaan. Ik hoop, dat de behahdcling yan de hierbij in aanmerking komende kwesties door onze toekomstige medewerking in den Volken bond gemakkelijk zal plaats hebben. Dc idee van den Volkenbond verzet er zich tegen de in den bond zittende leden te scheiden. Ik wijs in dit verband zeer beslist de op vatting af, dat de houding, die Duitscbland tot nog toe tegenover den Volkenbond heeft, aangenomen, beheerscht werd doOr sympa thieën of antipathieën. Duilschland wenschl met alle naties op den grondslag van we- derzijdsch vertrouwen samen te werken. Waar dc intrede van Duilschland ook een stap in de richting van universaliteit van den bond meebrengt moeten wij hot zeer be treuren, dat Brazilië heeft medegedeeld uit den bond le treden. Dit geldt des le meer, r Duitscbland op het standpunt staat, dat bij het begrip universaliteit hoort, dat geen enkel werelddeel een belangrijker plaats mag innemen dan een ander. Wij voelen ons verder één met de in den bond veree- nigde staten, in de hoop, dat de waardevolle medewerking van Spanje in den Volkenbond behouden mag blijveD. Eerst door de univer saliteit wordt de bond voor elk gevaar be schermd en in staat- zijn politieke kracht voor andere doeleinden te gebruiken dan voor vredeeLichten alleen. Slechts op den grondslag van een gemeenschap, die alle staten in volle gelijkberechtigdheid omspant, kunnen hulpvaardigheid en gerechtigheid de ware leidsterren van het lot der menschheid worden. Duitscbland is besloten zicb bij zijn poli tiek op den grondslag van deze verheven doeleinden le plaatsen. Moge de medewer king aan den Volkenbond zich voltrekken op den grondslag van dc groote begrippen vrijheid, vrede en eensgezindheid. Dan zul len wij de door allen nagestreefde doelein den naderen. Daaraan mede te werken is Duilschlands vaste wil." De rede van Slresemann werd stormach tig toegejuicht. Hierop nam Rriapd het woord. Hij sprak er allereerst zijn vreugde er over uit, dat de Vergadering hem vergund had dadelijk na den zoo waardigen vertegenwoordiger van Duitscbland de tribune van den Volkenbond te heireden om onmiddellijk na Dnitsëh- lands toetreding tol de Vergadering-den Dmf- sehen vertegenwoordiger te mogen begroe ien en hem de verzekering te geven van Frankrijks bartel ijken en oprechten wensch om met Duitsehi*rod samen te werken in een geest van offervaardigheid voor het ge meenschappelijke doel. Hij hoopte, dat inen begrepen beeft dat 't verschijnen van den Franse hen vertegen woordiger op de tribune op dit oogenblik, •dadelijk na de verbeven woorden, die men zooeven gehoord heelt, een gebeurtenis is, welke niet van bijkomstige bcteekenis is. De gebeurtenis, welke men hier bijwoont, belooft in haar gevolgen de vervulling van alle zoo bekende verwachtingen der 7oïken. Vervolgens wendde Briand zieh in harts tochtelijke bewoordingen tegen de bespotters van den Volkenbond, en tegen degenen, die hem Wemeeren. Zonder "Volkenbond, zoo zeide Briand, zou zulk een dag als deze, waarop de Volken, die in den vreesdlijksten alter-oorlogen tegenover elkaar stonden, zich verklaren voor gemeenschappelijk vredes werk, niet mogelijk zijn. De huidige dag be toekent: Het js uit met dea oor log, van nu af zal de rechter inter nationale conflicten regelen. Weg met de kanonnen. Nu is het yrede. Duitscbland en Frankrijk hebben geloond, dat zij helden daden kunnen verrichten. In dat opzicht zijn zij gelijkwaardig. Thans zullen zij in vredes werk samen arbeiden. De wegen daarheen waren niet gemakkelijk en wij hebben zwaren strijd moeten strijden alvorens het doel le bereiken. Wij hebben te strijden met stroomingen in onze eigen landen, die een helschen geest van ons vertongen. Wij moeten de verzoekingen afwijzen, welke 0D3 tegen elkaar ophitsen en wij moeten den geest der verzoening meebrengen. Onze volken zullen door den afstand van zekere egoïstische wenschen nog slechts grooter worden. Zij zullen zich voordoende vraag stukken met geduld tegemoet treden en alle gebeur!ijkbeden in den geest van verzoening en door scheidsgerechten oplossen. Deze geest van den Vólkcnbond moeten wij met geheel ons hart verdedigen. Met ons zij de vrede. De schoone woorden, waarmede Duilschland 'en Frankrijk elkaar samen werking toezegden,mogen niet de laatsten zijn. Ten slolle sprak ook Briand de hoop uit, dat Brazilië en Spanje wéder zullen mee werken. Vervolgens sprak Nintsjilsj een slotwoord. Op voorstel van Chamberlain werd besloten, dat beide redevoeringen woordelijk in de Handelingen gepubliceerd zullen worden Daarop werd de zitting lol vier uur ver daagd. 's Middags sprak de Oostenrijksche bonds kanselier Ramek nog welkomstwoorden tot Duitechland. De vergadering nam verder zonder de bat de on twerp-re&olu tie aan die bij de 3e commissie ingediend was, evenals ge deelten van het rapport over de ontwape ning en het rapport Benesj over de ont- werp-convenfie voor de controle op parti culiere vervaardiging van wapens, munitie en oorlogsmateriaal. De ontwerpen door Cecal ingediend zijn verwezen naar dc commissie voor de agenda. Daarna werd de zitting geschorst. Zij nog even vermeld, dat een overspan nen persoon gearresteerd, die Mofcta. met een stok te lijf wilde. Hij gaf voor den moord op Werofski te hebben willen wre ken. FRANKRIJK. Bezuiniging. In den ministerraad heeft de minister van binneniandsche zaken Doumergue een besluit ter teekeniDg voorgelegd, waardoor 106- onder-prlfectures en 70 algemeene se cretariaten van préfectures afgeschaft wor den. De minister van oorlog ljet de eerste reeks maatregelen goedkeuren tot beper king en reorganisatie der legerdiensten, omvattende o.a. een vermindering van het aantal officieren met 2700, den geleidelij ken terugkeer tot de inlijving op 21 jaar, aJs voorbereiding van den éénjarigen dienst tijd en de onmiddellijke beperking der be- RECLAME. 9959 reden troepen. De minister van marine legde aan den raad een program van her vormingen voor, dat aanvaard werd en waardoor de vloota*dministratie vereenvou digd wordt. ENGELAND. Het Engelsche mijnconflicL Behalve een vergadering van het hoofd bestuur van de mijnwerkers die aan huis houdelijke zaken gewijd was, is er gisteren niets bijzonders ten aanzien van den toe stand in de mijnen gebeurd. Men verwacht geen verdere ontwikkeling voordat het ant woord der eigenaars op Churchill's brief zal ingekomen zijn Dc internationale bijeenkomst van mijn werkersbestuursleden heeft zich vooral be zig gehouden met de vraag wat er geschie den moest aJs.de aanstaande onderhande lingen opnieuw op niets zouden uitloopen. Besluiten behalve van algemeene strek king, die zich aansluiten aan de reeds vroeger gevolgde gedragslijn, zijn niet ge nomen. De mijneigenaars uit Wales en Zuidelijk Yorkshire hebben gisteren besloten zich bij de komende onderhandelingen opnieuw te gen een nationale loonregeling en voor het stelsel vaa districtsregelingen. De eige naars in Nottinghamshire en Derbyshire hebben besloten him afgevaardigden de vrije hand te laten en eerst den aard der concrete voorstellen af te wachten. De eigenares van een groote mijn bij Rotherham in Yorkshire heeft haar arbei ders aangezegd, dat de mijn definitief 1 Januari gesloten wordt, hoe ook de afloop der onderhandelingen zal zijn, aangezien de betrokken mijn ook voor het uitbreken van de staking al tot de niet rendeerende mijnen behoorde. Door deze sluiting wor den 2000 man broodeloos. Het .aantal werkwilligen blijft vooral in de Midlands gertadig toenemen. GRIEKENLAND. Vooreerst de rust hersteld Hoe lang? Door de jongste gebeurtenissen te Athene, wordt nog o.a. het volgende aan het Ber-i liner Tagebtoit gemeld: De muiterij van de republikeinsehc garde duurde tof 's middags. Na een gevecht van verscheidene uren gaJ de garde zich on-» voorwaardelijk over. De strijd was zeer hef-» tig emgansch Athene daverde van de scbo-: ton van kanonnen en. tanks. In de straten betoogde de bevolking tegen de muiters. Het kabinet-Kondilis is den toestand geheel meesier. Nadat de opstond van de rcpublikeinsehe garde was onderdrukt, ontwikkelde zich onverwacht een straatgevecht De menigte, die reeds een pantserauto had bestormd en daarmede schreeuwend door de stralen was getrokken, wapende zich met knuppels uit de vroegere koninklijke stallen en trok door de stad, roepend: „Leve het volk, leve dë vrijheid, weg met de moordenaars!" Men ei9chte dat de opstandige militairen ter dood zouden worden gebracht. Men poogde het departement van marine te bestormen, hetgeen de soldaten echter konden beletten, -Er waren tol van dooden en gewonden. Op. de .«effete beweging van rechts was nu een beweging yan links gevolgd. Om 8 uur stond alle straatverkeer reeds stil en ook de re-, «tourante en winkels waren gesloten. Op dei openbare pleinen togen soldaten met paar-: den en machinegeweren. De openbare ge bouwen waen bezet. De telegrammen wer-i den gecensureerd. De regeenng Het mede- deelen, dat alle garnizoenen van het rijk haar trouw waren gebleven. In het gehejl waren er 60 dooden en 200 gewonden. De dag was een bloedige strijd over de binnenlandsche politiek. Kondilis heeft met alle fascistische kringen afgerekend Na de dictatuur van Pangalos wilde men de die-, latuur volgens Spaansch model te hulp roepen. Deze militaire kringen zijn geheel' verslagen. De leiders zijn gevallen en hun; troepen ontwapend. Het Grieksche volk zij nerzijds heeft zonder vrees gemanifesteerd legen elke militaristische heerschappij, in hel bijzonder legen de politiek beoefenende militairen. De actie was niet tegen Kondilis gericht, tiaar men hem meer als politicus, dan als militair beschouwt Dat Kondilis» meester van den toestond is gebleven, ligt niet zoozeer aan het feit dat hjj over de macht' beschikte, maar veeleer daaraan, dat het Grieksche volk hem niet ten val wilde brengen op den dag v. de verdediging tegen het militaristische fascisme. BUITENLANDSCH GEMENGD. De scheepsramp in de Golf van Riga. Het aantal slachtoffers van de ramp van het s.s. Neibade bedraagt 38. De kapitein en 7 leden der bemanning zijn gered. Het schip was te zwaar geladen. De kapitein is gear resteerd. Een ramp in de Karpathen. Volgens de avond-editie van de Tag. is gisteren in het petrol eurogebied op de zui delijke helling der ICarpallien een oliebron uitgebroken, die de heele omgeving over stroomde. Op tot nog toe onopgehelderde wijze vloog de oliestroom in brand. Het vuur verbreidde zich met razende snelheid. Een onbeschrijfelijke paniek brak uit onder de bewoners van het dorp Mislea. Zij verlie-. ten hunne woningen en sloegen op de vlucht. Nadat het vuur gedoofd was vertoon de zieh een treurig beeld van verwoesting* Alle boomen cn veldvruchten zijn verkoold. Gelukkig zijn geen mcnschenievens te be^ treuren. Een vrouwelijk rooverhoofd yepakL Agnes Nolan, een meisje uit Chicago, dat het hoofd was van een bende bandieten, die haar blindelings gehoorzaamde, is dezer da gen in den val gcloopen, dank zij verraad 2—1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2