DE OFFICIEELE NEDERLANDSGHE JAARBEURS. De Hot der Leupen RHEUMATIEK Ho. 20394. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 September Tweede Blad Anno 1926. GEMENGD NIEUWS. reclame. FEUIU FT0N. Gisteren is de Nederlandsche Jaarbeurs reeds de vijftiende weder te Utrecht geopend. Niet op officieele wijze, niet ge paard gaande met feestverioon, zooals met tentoonstellingen pleegt te geschieden en zooals in de eerste jaren ook de Jaarbeurs werd geopend. Het instituut heeft zich bur gerrecht verworven in Nederland en is be kend, in het buitenland, zoowel als in het land zelf. het heeft deze reclame niet meer noodig. De zakenman wil zaken doen en daarvoor zijn geen lange redevoeringen en gloeiende speeches noodig. Er is in het vaste Jaarbeursgebouw en op het Vredenburg in de laatste weken en da gen hard gewerkt, doch Zaterdag waren de inzendingen dan ook geheel gereed. Maan dag morgen werden de deuren wijd open gezet en het minder gunstig weer ten spijt, kwamen de bezoekers reeds binnenstroo- men. Ouder gewoonte was ook de Nederland sche pers en enkele vertegenwoordigers van huitenl andsche bladen uitgenoodigd, ten einde na voorlichting van den Raad van Beheer, zich op de Jaarbeurs le kunnen oriënteeren, om het publiek dat zijn blikken dezer dagen met belangstelling, naar Utrecht richt, behoorlijk te kunnen inlichten. Circa vijftig persvertegenwoordigers, niet alleen van de groote pers, maar ook van tal van provinciale bladen, werden 's voormid- dags te elf uur in de conversatiezaal der Stichtsche Industrieele Club (Jaarbeurs gebouw) door den Raad van Beheer ontvan gen waarna de secretaris-generaal van den Raad een korte inleiding gaf tot het bezoek, die ook anderen bezoekers van nut kunnen zijn. Dat het instituut met het openen van deze najaarsbeurs zijn derde lustrum zou kunnen herdenken, is-wel een bewijs, dat het een vaste plaats in ons economisch leven heeft veroverd en geen oorlogskindje is geweest, zooals sommige pessimisten weieens hebben gedacht en uilgesproken. Al zou er wel aanleiding toe zijn bij dezen mijlpaal even terug te zien, op hetgeen ach ter ons ligt, spr. meende dit nu niet te moe ten doen. De ervaring van al die jaren heeft den Raad van Beheer er toe geleid eenige in grijpende veranderingen aan te brengen, die in het belang mogen worden geacht van de Jaarbeurs zelf en in die van handel en industrie- In de eerste plaats noemde spr. de gesta dige uitbreiding der groepsvorming, d..w.z. het bijeenbrengen van het gelijksoortige tot één groep, wat ook uit het oogpunt van de propaganda haar voordeel heeft en vooral voor de bezoekers van belang is, die echter, wat de vakbeurs biedt, moeten kunnen .toet sen «au de algemeene beurs. Groepsbeur3 en algemeene beurs naast elkaar. Dit systeem is voor Nederland het eenig juiste systeem. Hier zou de enkele vakbeurs geen recht van bestaan hebben. Zij zou op den duur niet kunnen bestaan. De meubel beurs le Amsterdam is daarvan een voor beeld. Men kan Nederland in dit opzicht niet vergelijken met grootere landen. Voor den winkelier in kleine steden en an de dorpen, die niet één, maar verschil lende soort artikelen verkoopen, is de alge meene beurs naast de groepsvorming vooral yan groote waarde. De Raad van Beheer acht de groepsvor ming u.ilpuni in het Jaarbeursleven yan groo ivLeekenis. Bij wijze van proef is deze groepsvorming op deze Jaarbeurs toegepast. Zoo zal men er aantreffen de groepen meubelen en leder waren, galanterieën, voedings- en genot middelen alsmede een radiogroep. Op de a.s. voorjaarsbeurs zal de groep electrotech- niek er nog bij komen. Het bestuur is daar over met de leiders van verschillende elec- trische bedrijven in onderhandeling. Het is volgens spr. vooral de Radiogroep, die het nut der groepsvorming op deze tentoonstel ling demonstreert Al vindt men de radio- kamers ieder met een eigen antenne door het geheele gebouw verspreid, er is toch een al geheele samenwerking. Een tweede belangrijke zaak die de Raad van Beheer van beteekenis voor het Jaar beursinstituut acht. is hel contact, verkre gen met de Ned. Kamers van Koophandel. Van de 36 Kamers zijn reeds 21 lid van het Instituut Niet enkel i9 dit, zij het dan ook een klein, financieel voordeel, uit het oog punt van den handel is het van groote waarde met deze lichamen in verbinding te staan. Komende tot de eigenlijke Jaarbeurs wees de heer Graadt van Roggen nog op twee bij zonderheden. De beurs is nu een dag langer geopend dan anders. De reden daarvan is, dat juist in deze week twee Israel ietische feestdagen vallen. Na veel zoeken om dit bezwaar te ontzeilen, heeft het bestuur in overleg met den Opperrabbijn den Maandag er nog bij genomen. Iets geheel nieuws is de openstelling in de avonduren van Dinsdag en Woensdag lot 9 uur. terwille van vele zakenmenschen, die overdag moeilijk van huis kunnen en van anderen, die van ver af moeten komen. Verzoeken in dien geest hadden het bestuur bereikt en men .wil nu bij wijze van proef daaraan voldoen. Of men er a.s. voorjaar mee zal doorgaan hangt van de ervaring af. Over de deelneming kan men, de tijds omstandigheden in aanmerking genomen, tevreden zijn. De tijden zijn, speciaal voor den middenstand, niet gunstig. Mogelijk zijn •door de lage valuta over de grenzen door sommigen die in troebel water wilden vis- sChen, goede zaten gedaan; de serieuze handelaren hebben zeker te klagen. Er hoerschl malaise en deze malaise heeft een dieperen grond dan menigeen denkt. Vooral de fabrikanten en handelaren invo^dings- en genotmiddelen hebben het momenteel moeilijk. Met deze feiten voor OQgen hjeld de Raad van Beheer bi] den opzet het hart vast Toch is het totaal aantal deelnemers nog grooter dan aan de beurs van het najaar 1925. Thans is het aantal 781 tegen een jaar te voren 76L De voorjaarsbeurs daaren tegen telde 933 inzendingen. Enkele inzendingen afzonderlijk bespre kende, roemde spr. de belangwekkende meu belbeurs op de vijfde verdieping, die nu geen concurrentie meer heeft sinds de Am- sterdamsche textiel- en lederbeurs is ont bonden, wees op de tentoonstelling op het gebied der bouwbedrijven en de rijke verza meling zuivel werktuigen. In verband daar mede vestigde hij ook de aandacht op de electrische melkerij in een stand op Vre denburg, die later met belangstelling werd bezichtigd. Geruimen tijd stond de heer Graadt van Roggen stil bij de Poolsche inzendingen, in het geheel 52, bijeengebracht op de vierde verdieping van het tentoonstellingsgebouw, een verzameling van zeer groote verschei denheid, bestaande uit fabriekmatige pro ducten, prachtig handweefwerk, kinder- speelgoeieren, producten uit den bodem of uit de bo3schen. Het schijnt Polen vooral te doen om meerdere relaties met Nederland te verkrijgen op het gebied vin den handeL Hoe grooter uitvoer van Poolsche producten naar Nederland, hoe meer Polen producten uit ons land zal betrekken luidt het con signe. Dat dit ernst Is bij de Poolsche regee- ring, blijkt ook uit het feit, dat de Poolsche gezant uit Den Haag en de Poolsche con suls van Amsterdam reeds den eersten dag op de Jaarbeurs waren en de samenkomst met de pers bijwoonden. De afdeeling pandelsrauseum van het Ko loniaal Instituut die de koloniale afdeeling op de Jaarbeurs telken jare inricht, was daartoe ditmaal niet in staat, met het oog pp de officieele opening van de Instituutge bouwen op het Museum te Amsterdam, al dus besloot spr. zijn mededeelingen. Als een surrogaat dat zeker wel in den smaak zal vallen en waarvan door de heer en Journa listen reeds heden een voorproefje zou wor den gegeven, zullen fflms vertoond worden van onderwerpen, die betrekking op onze koloniën hebben. Op verzoEk worden zelfs speciale onderwerpen behandel d. Hierna maakten de heeren en ééne dame, in twee groepen verdeeld, waarvan de eene rondgeleid werd door den voorzitter van den Raad van Beheer Jhr. A. H, Op ten Noort en de andere door den heer Graadt van Roggen een vluchtige wandeling door het gebouw en daarbuiten, waarbij evenals de vorige gele genheden slechts algemeene indrukken kon den worden opgedaan, die echter onverdeeld gunstig waren. Het was er al reeds recht gezellig, dank zij de vele bezoekers. Na de wandeling volgde een gezellige lunch door den Raad van Beheer den jour nalisten aangebóden waar ruim 50 heeren en eene dame aünzaten, waaronder ook de Poolsche Gezant,' twee Poolsche consuls en de secretaris der vereeniging Oost en West, en waar enkele dronken werden ingesteld, o.a. ook een door den Poolschen Gezant, die op de voortdurende vriendschap van Neder land het glas ledigde en den wenscli uit sprak dat deze Jaarbeurs er toe mocht bij dragen; dat het Handelsverkeer tusschen deze twee landen steeds toeneemt in het be lang van beide landen. Na de lunch gingen de meesten nog de film ver tooning van de koloniale afdeeling bijwonen. Wij hebben nog eens rondgekeken naar monsterkamers of tafelvlakten van stadge- noolen of zakenmenschen uit de omgeving en vonden op onze. wandeling monsterka mers van de N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst „Koninklijke Begeer" te Voorscholen, N.V. Leidsche Ijzerhandel vJl J. C. Bernard, Leiden, N.V. Fabriek van Wollen dekens vii. J. Schel tema Janszoon, Leiden, N.V. Fabrieken „Waddinxveen" v.h. A. Kempkens en Co.,.die met een keur van meubelen eenige monsterkamers op de meu belbeurs inneemt en diens dorpsgenoote de firma Modderkolk en Dïjs, G. van Leeuwen le Wassenaar, wiens,siapd met galanterieën op Vredenburg de aandacht trekt, N.V. Ko ninklijke Stoomzeep-, Eau de Cologne en Parfumeriefabriek v.h. Sanders en Co., Lei den, die in een monsterkamer uitkomt en nog qpfige tafelvlailcn in beslag neemt, V.V. Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zil veren Werken „Voorschoten" vJi. J. M. van Kempen en Zn. te Voorscholen, meest alle oude bekenden van de Jaarbeurs, die de eer van onze stad en hare omgéving ophouden. Wie een bezoek aait de jaarbeurs brengen wij bófté'n dat KEt velen zullen zijn mogen deze stands ook piet vergelen. Voor verdrinken behoed. Zij waren met z'n vieren aan den zwier gegaan, de Zondagsklanlen en wisten niets beters te doen dan een boot te huren om op het Soheveningsche kanaal te gaan spelevaren. Goede vrienden van Cambri- nus als zij waren, vulden zij de kleine ruimte, die nog in de boot over was met flessrihen bier. Aldra waren zij vergeten, dat de kortste weg om naar Schcveningen te komen, de rechte lijn is. Twee vrienden uit het gezelschap verontrustten de zigzag richting, waarin de boot zich voortbewoog. Zij stuurden naar den walkant, -sprongen er uit en verdwenen over de Wassen aar- sche kade. Be twee overgebleven efa zetten do reis voort. Althans zij ir&chtten dit te doen, want aan den overkant van het kanaal had het wakend oog van een politieman het schouwspel gadegeslagen. Voor de twee roeiers, die ïn steeds vroolijker stemming geraakten, vond de agent het vèiliger, te land dan te water hun reis te vervolgen, hen sommeerend aan te leggen. De. over- moedigen dachten daar niet aan en achtten zich op het water buiten schot. De politie man liet het daar niet bij zitten en gooide met zijn dreg naar de boot. Toen er ge dreigd werd, het touw van de dreg tc zul len doorsnijden en het tweetal op het wa ter zich verschool onder de Javabrug, re- quireerde de politie den kraanwagen van de brandweer. Het geval werd voor de roeiers nn hopeloos. In een ommezien was de boot aan land getrokken. Het gelukte echter niet dan na een formeele vecht partij in de boot, do opstandigen te ar resteeren. Eén van Jjdn werd door vier man personeel van d^n kraanwagen in be dwang gehouden en weldra konden beiden in eenzaamheid orerwegen, of zij hun Zon dag niet. beter hadden kannen besteden. Inbraak in een bottelarij. Gisternacht is ingebroken in de bottelarij vap B. T. aan de Nadorststraat te Rotter dam. De bottelarij is 's nachts onbewoond en van die omstandigheid hebben de die ven gebruik gemaakt, om met behulp van een valschen sleutel binnen te komen. Uit een niet gesloten kast is een bedrag van f 600 gestolen. Een portefeuille gerold.. De heer K, uit Halfweg heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij zijn portefeuille met f 725 gedurende de reis van Halfweg naar Den Haag vermiste. De portefeuille zal vermoedelijk gerold zijn. Door een motorrijder aange- redeii Zondagavond i£ mej. S. uit Rot terdam op dén Rotterdamscheweg aange reden door een mofbr met zijspan, waar door zij ernstige verwondingen bekwam. Zij kon, na in het gasthuis te zijn verbon- dtn, per auto naar haar woning worden vervoerd. De aanrijding werd veroorzaakt door zekeren H., bootwerker te Rotterdam die in dronken toestand een motor met zij span bestuurde. H. is door de politie ge arresteerd. Om de premie. Het gebeurde in de Meiboomstraat te Rotterdam. Daar raakte waarschijnlijk door een brandend eindje sigaar nadat de bewoner het huis verla ten had, een houten bed in brand. Een brandweerman werd gewaarschuwd en wist mei een sleutel van een der buren de plaats des onheils te bereiken. Gelukkig dat er nog huizen bestaan, waarvan de huissleutels ge lijk en gelijkvormig zijn. De brandweerman, een vrijwilliger, constateerde, dat het bed brandde, draaide zich toen om, ging zoo stil jnogelijk hel huis uit de premie zou an ders wellicht niet door zijn spuit behaald word en x— om het wagentje te halen, waar bij hij was ingèdeeld. Dat was echter niet naar dén zin van den buurman, die vreesde, dat ook zijn huis wel eens gevaar kon loo- pen nu het bed lustig doorbrandde. Die rende dus met een kennis het huis binnen, sleepte liet brandende bed naar buiten en bluschte het met emmers waler. Toen de premiebeiusfe brandbestrijder eenigen lijd later met de spuit aankwam, was het vuur gedoofd. Ilij smaakte echter nog het genoegen de nablussching te kun nen verrichten. Aan zijn spuit de premie! Gevechten tusschen Neder- landsche en Arabische zeelieden. Al go- ruimen tijd heerscht er ontstemming on der de Nederlandsche zeelieden te Rot terdam omdat vele reederijen voor hun schepen kleurlingen en vooraJ Arabieren monsteren, hoewel vele Nederlandsche zee lieden werkloos zijn. Gistermorgen stond oen groep Arabic- ren voor het aanneem kantoor ran zeelie den aan de Veerkade te Rotterdam. Tus- schen hen en een groep Nederl. zeelieden, die ook stond tc wachten, ontstond eeni ge wrijving. 's Namiddags was het wecT zoo. De groep Arabieren was inmiddels tot 40 man aangegroeid. Naar schatting waren er ruim 400 Neder landsche zeelieden. De Arabieren waren grootend eels met stokken gewapend. Som migen hadden bamboestokken, waar spij kers doorgeslagen waren. Enkelen tracht ten scheermessen in de palm van hun hand en in de mouw van him jaB te verbergen. Bij het opdringen naar de deur van het kantoor heeft toen een van do Neder landers een Arabier met een knuppel zijn wapen afgenomen. Dit werd het sein tot een geduchte kloppartij. Aan weerszijden vielen harde klappen, toen plotseling ge roepen werd: „Pas op, hij trekt een re volver 1" De Nederlanders sloegen daarop op de vlucht, maar kwamen spoedig weer opzet ten, waarna de Arabieren het hazenpad kozen. Achtervolgd door de Nederlanders vluchtten de Arabieren in het Engelsche tehuis voor zeelieden aan de C-alandstraat De deur werd snel achter hen dicht ge worpen en de Nederlandsche zeelieden schoolden voor het gebouw samen." InmiddelB was de politie ter plaatse verschenen. Toevallig kwam de groote transport auto van de politie in de omge ving van de Calandstraat. Inspecteur van politic Batenburg hield deze auto aan cn iict hein naar het zeemanshuis rijden. Daar werden 15 Arabieren in de auto ge plaatst. Bij aankomst bij het burean in de Opzienbarende genezing van 70-jarige vrouw na IS-jarig lijden Etn zoogenaamd hopeloos geval door mij IN VIER WEKEN GENEZEN. Probeer mijn Behandeling Gratis. Weinig lijders kannen erger zijn dan Mevrouw S. M. DUL- LEMOND. Froncmanstraat 12. den Hang. vóór mlin be handeling m Achttien jaar leed zij aan lachiaa ca Zcnuw- KbcumntieV, de laatste Jaren zoo ernstig, dat het rocfa'tcrbeea gebed machteloos was. cn olie hoop was opgegeven zich- weder normaal te kunnen bewegen. Alle mogelijke behandelingen ondergaan, doch niets mocht baten. Alles vreeselijk pijnlijk, des nachts geen rust, lichaam totaal verslapt E* cu7 Lee» betgeen tij acbnjb: ..Nc beëindiging der behandeling kom ik met de grootste vreugde melden, dat de uitzing verrassend i». Na alle rnoge- 6«i,.Umg Menu bebhen aangewend, ci «ra»r verbdillng mocht mi) vo'ic-men genezen cn alle t kan mijn bujwerr. weder doen zonder bdet Ik ia geen achttien Je. Ik ben trop ik niet Mijn gratis aanbod. Lant leder lijder, die dit leest om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling «thnjvcn. Het geval van Mevr. DULLEMOND bewijst, dat er geen tc ernstig is om door dese hchandeling greczea te worden. De Heer Arthuf Richards, in wiens privé laboratorium zii gevonden werd zcgti Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijccj tan Rhcumatick, Ischias. Jicht, Knob belucht of eenige andere Urinezuurziekte de gelegendhcid gegeven Leb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op mijn kosten te beproeven" Hoe dit aanbod aan te nemen. Zend noch geld. noch postzegels. Zend eenvoudig Uw haam en adres met de woorden: .Gratis Vo-irrand". per 10 ets. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling, tezamen met verklarende Brochure cn de beschrijving van meerdere -wonderlijke genezingen. U per keerende post banco zal bereiken. Adresseert Mr. Arthur Richards, Boom 864 i Groy'e Inn Bond, London. W.Ci Engeland. ut. Brieven 15 cent. 237 Witte do Withstraat werd de auto mofc agenten bemand en vliegensvlug werd naar het zeemanshuis terug geieden. Het bleek dat de overige Arabieren in dien tusschon- tijd kans gezien hadden de plaat te poet sen. Weldra kreeg echter de politie be richt dat op een van de bootjes die van Katendrecht naar de Veerhaven voeren, een groot aantal Arabieren zat, die blijk baar hun makkers wilden komen helpen. De politie kon de Arabieren tijdig belet ten aan wal te komen, zoodat zij do terug reis moesten aanvaarden. Vervolgens heeft de politie de orde in de omgeving van de Zeemansstraat her steld. Voor vandaag zijn uitgebreide maatre gelen genomen om herhaling te voorko men. Op het politiebureau zijn de Arabieren aan een scherp verhoor onderworpen. Zij schijnen echter kans gezien te hebben een groot deel der wapens weg te moffelen of aan landgenooten door te geven. In den loop van den avond zijn 8 van de aangehoudenen naar het hoofdbureau van politie overgabraohi "waar zij ter be schikking van den vreemdelingen dienst gesteld zijn. De 7 anderen zijn op vrije voeten gesteld. De massa-inbraak te Amers- foort. Men meldt nader uit Amersfoort: Bij de massa-inbraak alhier hebben de daders zioh met kleine bedragen tevreden moeten stellen. In het tractie-bureau van de Spoorwe gen heeft men zich bepaald tot de poging lessenaars en kasten te verbreken, zonder daarin echter te slagen. Hier wordt tot nog toe niets vermist. Uit het Btadhuis werden 4 biljetten van f 10 medegenomen, terwijl men f 55 aan zilvergeld heeft 'laten liggen. In het bureau voor Openbare Werken is f 70 weggenomen en ook daar Bet men het zilvergeld onaangeroerd. Rcedg vroeger is op deze drie plaatsen inbraak gepleegd. Overreden en gedood. Gis teravond tegen half acht te onder Straat beek, gemeente Houthem, de 24-jarige Goypers uit Schimmert, die met vrij ta melijke vaart per motor uit Schimmert kwam gereden, door een autobus van den dienst BrunssumMaastricht gegrepen. De chauffeur van de bus remde uit alle macht en week zoover uit dat de wagen Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door j S. -1) Het was een vreemde gewaarwording, loen Ik in <le leege kamers op de plaatsen kwam, waar we dien nacht zoo gevochten hadden, en waar de vlekken van het Woed op den vloer nog zichtbaar waren. Maar ik was le weten gekomen, wat ik wilde, en haastte mij naar hnis, om Von Alldorf hef nieuws te vertellen. Van Prinses Eleanor zagen we in deze dagen niet veeL Zij treurde eenzaam in den tuin, of zat in haar kamer te lezen. Met haar nicht was zij al spoedig weer op vriend- schappelijken voet gekomen; maar tegen over Mac Kensie, Von Altdorf en mij bleef zij, hoewel zeer beleefd, koel en op een af- Btand. Zij kon ons blijkbaar niet vergeven, dat wij de mede-oorzaken waren van haar droefheid en hoewel het niel geheel billijk was, het was toch le begrijpen. Toch scheen ze. om een of andere, mij on begrijpelijke, reden, tegen mij minder inge nomen te zijn dan tegen de anderen. Ze Bcheen er zelfs eenig genoegen in te vinden *nei mij te praten, als we elkaar, zoo het Boms gebeurde, bij toeval in den tuin ont boetten, want ik wandelde er nu en dan in de koele schaduw. Bij onze eerste ontmoeting in den hof hoorde zij van mij voor het eerst, dat Denis vertrokken was. Ik wandelde, rustig een pijp rookende, onder de acacia's en liep te overdenken, welke maatregelen de Prins en Denis wel zouden nemen tegen Gorgias naar aanleiding van een dien morgen juist ontvangen tele gram, dat ze veDig en wel te Novodnia wa ren aangekomen toen ik prinses Eleanor uit het huis zag komen met een boek onder den arm. Ik kon me niet ongezien verwijde ren; ik wachtte dus, boog met den hoed in de hand en maakte mijn verontschuldiging voor mijn aanwezigheid. Maar de Prinses glimlachte en verzocht me in den tuin ie komen wandelen, wan neer en zoo vaak ik er lust in had- Zij ging rillen in den grooten, rieten stoel, welke daar voor haar was neergezet. „Eigenlijk." zeide ze, „voelde ik me wat aileen, en ik had behoefte om iets le doen of met iemand le praten. Jessica is thuis met kolonel Von Altdorf." Ze glimlachte even. „Bovendien had ik u al lang eens wil len vragen hoe bet afgeloopen is met de kerels uit de Impasse du Maine. Wat is er toch ran hen geworden?? Wat is er ge beurd, nadat ik weg was? U vocht, weet ik nog wel, met den leider, Herr Von Slein- brQche. is het niet? En kolonel Von Alldorf met een anderen man Ik hoop, dat u geen van allen een verwonding hebt opgelcopen. „In hel geheel niet. mevrouw; wij zijn er allen volkomen ongedeerd afgekomen." „En die mannen?*' „Dal weten we niet precies ik had er (oen nog geen navraag naar gedaan „we hebben ze allen verwond, vooral Stein- brüche, en er i9 alle reden om aan le nemen, dat die nooit meer vechten zal." „Is hij.... dood?" vroeg ze verschrikt. ,Jk ben bang van wel, mevrouw." ant woordde ik. „Maar hij was het dubbel en dwars waard; verspil uw medelijden niet aan hem. Hij heeft een fatsoenlijker dood gevonden dan hij verdiende." Zij zat een poosje stil. Ik zag, dat een vraag haar op de lippen brandde. Eindelijk kwam het er uit „En uw vriendMr. Mallory?" Ze deed haar best een onverschilligen loon aan te slaan. „Ik hoor niets van hem. Ik hoop, dat hij nog altijd in uw gezelschap ver keert. Ik ben hem dank schuldig voor mijn redding." „Denis?'. riep ik verbaasd uit. „Denis? Maar, mevrouw, dat wist u toch zeker 1 Dal moet men u toch verteld hebben? Denis i9 met den Prins meegegaan. Zij zijn vannacht in Novodnia aangekomen. Hij is gegaan om bet land te helpen redden!" Ze keek me met oogen vol schrik aan en verbleekte. „Is hij.... daarheen gegaan." fluisterde zij. „Is hij met den Prins mee? Gaal hij. vechtenvoor Novodnia?" Toen werd ze zich opeens bewust, dat ze haar opwinding te zeer liet bemerken. Zij sloeg de oogen neer en wachtte een oogen- blik; toen ze opnieuw begon te spreken, was haar stem even koel en beheerscht als te ▼oren. „Het i3 inderdaad verwonderlijk, dal men mij niets daarvan gezegd heeft Niet dat het er iets toe doet, maar ik had graag hem mijn dank, mijn groote erkentelijkheid, betuigd voor den dienst, dien hij mij heeft bewezen. Ik vind het vreemd, dat hij met den Prins medegaat om zich in een strijd te mengen, waarmede hij niets le maken heeft .Tk ver moed, dal alleen zijn vechtlust hem daartoe gedreven heeft." „Mevrouw" zei ik, „de dapperste man in Europa zou zich nog niet aangetrokken ge voelen lot een strijd in den Balkan uit vecht lust! Hij ging alleen, omdat hij daarin het eenige middel zag om u verder van dienst te zijn. Ik begrijp niet, dat u, die hem kent, zoo onrechtvaardig legen hem zijn kunt. Zijn kracht, zijn moed en zijn krijgskunde gaat hij geven om prins Karei te bevestigen op den troon zijner vaderen en u naast hem, en hij verwacht daarmede tegelijkertijd zijn leven te zulten verliezen. Hij heeft mij ge zegd, dat hij nooit meer zou terugkomen. En ik vertelde haar, wat er gebeurd was na haar redding, toen de Prins zou heengaan. Geërgerd, ging ik nog verder en verzweeg haar niets van alles, wat Denis gedaan had, dag en nacht, toen zij ontvoerd was. Van het een kwam ik op het ander, en ik schil derde haar de verleiding, waaraan hij had blootgestaan, toen hij haar dagelijks in den hof zag; hoe hij gevochten had met den Prins en diens leven spaarde. Ik deelde haar ook iets mede van zijn strijd tegen de absint en hoe hij ook daarin overwonnen hal; maar ik spaarde haar niet bei schrikkelijk? tooneel van den nacht, volgende op den dag, waarop Denis het laatst haar in den tuin gesproken had, toen ik hem in zoo erbarme- iijken toestand bewusteloos op rijn kamer vond. Zoo ging ik voort met den man le verde digen, die mijn dierbaarste vriend was. en ik vertelde haar, dal wij allen. Mac Kensie, Von Altdorf, de Prins, hem beschouwden ais don edc-lsten, meest onzelfzuchtigen man, dien wij ooit hadden leeren kennen. En de Prinses luisterde met neergeslagen oogen, en zonder een woord te spreken, gretig naar alles, wat ik haar te zeggen had. Dal drong toen niet zoo lol mij door. wan! ik was befeedigd in mijn vriend, maar nu ik mij alles weer voor den geest roep, be grijp ik, dat ze hongerig was naar de woor den van lof over den man, dien ze liefhad, rnaar dat ze het niet wilde laten blijken Toen ik uitgesproken had. rees ze over eind in haar stoel mot een gebaar van ver-: moeidheid. „Deze gentlemaD," zei ze koel, „schijnt geen gebrek te hebben aan vrienden, die voor hem in de bres springen. Ik wensch er niet met u over te redetwisten Ik herinner mij hem alleen als iemand, die me slecht heefl behandeld en wreed.Willen we over iets anders spreken?" Maar ik werd rood van kwaadheid „Als hij u slecht behandeld heeft, me vrouw, dan was het om uw leven te redden, Als het oneervol was. wat hij deed, dan was het. omdat uw leven hem boven zijn eer ging. En als dal nog niet genoeg is. hij heeft uw leven een tweede maal gered en 'geeft nu het zijne in uw dienst! Ik vraag u verlof om heen te gaan. mevrouw!" De Prinses strekte halfweg haar hand naar mij uit en keek mij smeek end aan. „Ach neen, mr. Crcighton! Ga niel weg. Ik had niet bedoeld. „Ik vraag u verlof om been le gaan, me vrouw!" zei ik nog eens, want ik was heel boos. „Ga uw gang, sir." zei ze. en ze zonk weer in haar stoel terug. „Ik verlang vol strekt niet, dat u heengaat maar als u weg moet, wil ik u niet terughouden. Alleen alleen verzoek ik u wel te bedenken, dal u aJlijd welkom zijl hier in den tuin, en dal ik altijd blij zal zijn er u te ontmoeten." CWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5