No. 20393. MAANDAG 6 SEPTEMBER Anno 1926, STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden, BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. s DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs.. Kleine Advertenliën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending yan brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts, Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 'ƒ.2.35, per week v?y.0.18. t Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18,; Franco per post 'ƒ.2.35 rH portokosten. Sit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Dr. Frederik Willem van Wijkf Gisteravond is in het Diaconessenhuis jhièr ter slede, na een langdurig ziekbed over lieden, een welbekend stadgenoot, dr. Frede- jrik Willem van Wijk, j Geboren te Amsterdam op G September ji885, zou hij juist heden 41 jaar geworden iZijn- 8 Juli 1921 behaalde hij le Leiden den doctorsgraad in do Nederlandsche Letter kunde, op een proefschrift getiteld: ,,De Republiek en Amerika 17761782. Verder is o.a. van zijn hand verschenen „"De Geschiedenis van Limburg", waarvan het onpartijdig karakter door bevoegden ge waardeerd wordt. Ah< ijverig strijder voor het Protestantis me, heeft hij een werkzaam aandeel gehad als Secretaris van de Limburgsche Proles- tanten-vereeniging, en was hij tijdens zijn .verblijf tc Leiden lid van den Waalschen .Kerkeraad. Verder was hij jaren lang re dacteur van het Bijblad „Allen Weerbaar". Na leeraar in de Geschiedenis aan de H.B.S. te Leiden geweest te zijn is hij ten slolle benoemd in Maastricht. ITocwel ge boren in Amsterdam, was van Wijk; in hart en ziel Leidenaar. „Er gaat toch maar niets boven het oude goede Leiden", placht hij zoo dikwijls te zeggen. De Drie-October-Vereeni- ging lag hem na aan het hart. Als „histo risch adviseur" gaf hij belangrijke gege- yens voor de openluchtspelen en optochten. Menige zomervacantie werd aan het histo risch onderzoek besteed, om deze feesten „naar waarheid" te doen plaats hebben. Ook bij de viering te Alkmaar in 1923, ter her denking van het 350-jarig ontzet had hij een 1 werkzaam aandeel. Allen die van Wijk gekend hebben, waar- deeren zijn vele goede eigenschappen, en zijn uitnemend karakter. Het leven ging bij hem in langzaam tempo voorbij. Met de nieuwere denkboelden der 'laatste tiental jaren kon hij zich niet zoo vereenigen. Hij hield nog veel van den goe den oudenvetschen tijd. Allen hebben hem gekend, als een door en Öoor goed man, dien nooit iets te veel was-, Wanneer men zijn hulp vroeg. Hij ruste in vrede. 'De begrafenis zal plaats hebben Donder dag 9 September 1 uur op Rliijnhof. Kweekwedstrijd van de Tuiniers en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden" Evenals in de voorgaande jaren had de Leidsche Tuiniers- en Blotmistenvereeni- ging „Door Eendracht Verbonden" ook dezen zomer weder een wedstrijd voor het kwee ken van bloemen uitgeschreven. De jonge plantjes of stekjes waren in het voorjaar .verstrekt en verder geheel aan de zorg der deolnemers(sters) overgelaten. Zaterdag zijn deze bloemen in de groote zaal van „l'Union" aan do Steenstraat ten toongesteld, waarvoor den ge-heelen dag veel belangstelling was. Het was het bestuur een groote eer dat ook de burgemeester en diens echtgenoote deze tentoonstelling een bezoek waardig keurden. De jury, bestaande uit dc 'hoeren J. Kriest Jr., Joh. Jonker, gemeente- opzichter der Plantsoenen, J. Ballego en A. Galjaard hadden geen gemakkelijke taak om de bekroningen aan le wijzen. Er was heel wat mooi werk. Zaterdagavond had een feestelijke verga dering plaats van leden en inzenders met hunne familieleden, waar de bekroningen Werden bekend gemaakt en de prijzen uitge reikt. Door welwillende medewerking van idcn pianist, den heer Pison smaakten de 'aanwezigen ook nog muzikaal genot De voorzitter, de heer M. Galjaard riep al 1 dc aanwezigen hij had er echter meer .Verwacht een hartelijk welkom toe. In de eerste plaats de juryleden en van deze in het bijzonder den heer Kriest, die ook weder 'door het welwillend afstaan van palmen en dahlia's voor de versiering der zaal had ge zorgd, zooals ook de heeren Glasbergen en Heemskerk, te Oegstgeest en A. v. d. Spek tc Leiden. De donateurs en leden verwelkomend, jaagde hij er over dat slechts 35 leden heb ben deelgenomen aan dezen kweekwedstrijd, tegenover 51 het vorige jaar. Hij drong op helerschap der leden voor het vervolg aan. Gelukkig dat dc inzendingen den toets eener strenge critiek kunnen doorstaan. Hij roem de het ingezonden werk. In het bijzonder bracht hij aan den eige naar der zaal de heer Rap hulde voor het Wel willend beschikbaar stellen der zaal. Toen de heer R. nog kellner was, verklaarde b'J wel eens: eenmaal zelf een zaak drijvend Vooral de werkende klasse bij vergaderingen cr wille te zullen zijn. „Door Eendracht i erbonden" ervaart steeds dat dit geen ijdele gelofte is geweest (luid applaus). Hierna gaf hij het woord aan den lieer nest voor de uitreiking der prijzen en di- P oma's aan de bekroonden. 'Wij laten deze hieronder volgen: onsterkweekers particulieren: 1ste prijs yjnenburg, 2de pr. C. Glasbergen, 3de pr. t.r v ^os' Pr- tj. v. Meusen, 5de mej. v. d. Berg. v wticuliere Juinkweekers: Isle pr 'A._ Lepelaar, 2de pr. J. Horstman, 3de pr mej. Stammers, 4de pr. mej. J. J. Kuivenhoven, 5de pr. G. S. Popp, Gde pr. C. Smit. Venslerkweekers Vaklieden: 1ste pr. C. Streef land, 2de pr. mej. Streefland. Tuinlieden, vaklieden: le pr. M. Galjaard, 2e pr. mej. Galjaard; 3e pr. J. v. d. Berg. Exlraprijs (besluursprijs) J. Koome. Aan B. Ranselaar werd voor een mooi stuk bindwerk, ter opluistering ingezonden, ook een extra prijs toegekend. Een volgend jaar zal ook een wedstrijd in bindwerk worden gehouden. De prijzen bestonden uit kunstwerken. Na afloop der prijsuitdeeling had een ver loting plaats van de aanwezige bloemstuk ken enz. speciaal onder de vrouwen. Men bleef verder nog eenigen tijd gezellig bijeen. De Gezondheidscommissie in 1925. Aan het verslag der Gezondheidscommis sie over 1925 ontleenen wij: Slechts één wijziging had plaats in de sa menstelling der commissie. Dr. H. J. M. Boonackcr wenschte geen herbenoeming en werd opgevolgd door dr. J. Munk. De commisie is aldus samengesteld: Prof. P. C. Flu, voorz., H. Marks, dr. J. Munk, prof. mr. F. G. Seheltema, B. Buur man, dr. J. R. F. Rassers, D. G. Ubbcls, B. F. Krantz. mej. dr. A. J. Steenhauer. De samenstelling der sub-commissies is: I. Woningtoestanden, bouw- en uitbrei dingsplannen, onderwijsinrichtingen en kin- dcrbewaarplaatsen: H. Marks, voorz., B. Buurman, prof. F. G. Seheltema, dr. A. J. Steenhauer. II. Geneeskundige aangelegenheden: prof. P. C.. Flu, voorz., dr. J. Munk, dr. J. R. F. Rassers, D. G. Ubbets. III. Water, bodem en lucht, eet- en drinkwaren: B. Buurman, voorz., D. G. Ubbels, B. F. Krantz, dr. A. J. Steenhauer. Ditvoerig wordt geschetst, hetgeen op de diverse vergaderingen werd afgedaan. De algemcene gezondheidstoestand over 1925 kan gunstig worden genoemd. Het sterftecijfer per 1090 inwoners be droeg 8.76, het sterftecijfer van kinderen beneden het jaar per 1000 levend aangege- vencn 37.40. Het aantal aan kanker over ledenen bedroeg 97, w.v. 33 niet uit Leiden. Uitvoerig wordt geschetst aan welke bouwplannen werd medegewerkt etc. Aan een poging om 18 onbewoonbaar verklaarde woningen weer bewoonbaar te maken moest medewerking worden onthouden. De aandacht der Commissie werd geves tigd op den toestand van perceel Lammer markt 33, waar bij onderzoek een sterke overbevolking bleek te heerschen. Het geval werd ter kennis van B. en W. gebracht. Aan twee gezinnen is daarna de huur opgezegd, terwijl er bij de eigenares op aangedrongen is zorg te dragen, dat de woning niet op nieuw, in strijd met de Verordening nopens behoorlijke bewoning, wordt overbevolkt. Door belanghebbenden werd de Commis sie in kennis gebracht met den zeer slechten toestand van de onbewoonbaar verklaarde woning Bouwelouwenst. 48. Een onderzoek ter plaatse bracht de gegrondheid dezer klacht maar al le zeer aan het licht: zonder ecnige overdrijving is deze „woning" menschonleerend te noemen Na kennisge ving van dit geval aan B en W. ontving de Commisise d.d. 14 Mei 1925 ten antwoord, dat aan de stichting tot Beheer en Exploi tatie van Woningen verzocht is aan den be woner een gemeenlewoning, zoo die nog be schikbaar was, toe te wijzen. Aan het einde van dat verslagjaar was echter nog geen ver andering in den toestand gekomen. Ter kennis van de Commissie werd ge bracht de toestand in perceel Lammermarkt 4G, waarvan de woningruimle voor de zes bewoners zeer gering te achten is, terwijl bovendien zeer geklaagd werd over onge dierte. Na doorzending der klacht aan B. en W., ontving de Commissie ten antwoord, dat, waar op het oogenblik geen voor het gezin passende woning beschikbaar was, deze toe stand nog eenigen tijd zal moeten worden bestendigd. Over dc besmettelijke ziekten wordtimede- gcdeeld: Febris Typhoïdea: Leiden: 10 gevallen, met 2 sterfgevallen; buiten de gemeente: 3 gevallen, 1 sterfgeval. Roodvonk: Leiden: 216 gevallen, 2 sterf gevallen; builen de gemeente: 8 gevallen, geen sterfgeval. Diphlherie: Leiden: 40 gevallen, 1 sterf geval buiten de gemeente; 7 gevallen, 1 sterfgeval. Nekkramp: Leiden: 1 gevat, 1 sferfgeval; builen de gemeente 1 geval, geen sterfge vallen. In 1925 stierven aan tuberculose G7 per sonen, d. i. 11.2 pet. van alle sterfgevall-jn of 0.10 pet. der totale bevolking. Het consultatiebureau tot bestrijding der tuberculose schreef 271 patiënten voor het eerst in, w. o. 230 uit Leiden. In totaal wer den door de huisbezoeksiers 3457 bezoeken afgelegd in 480 gezinnen. Met het oog op huisverpleging en infectie^ gevaar werden door de Vereeniging in bruik leen gegeven 113 voorwerpen van huishou- delijken aard als bedden, dekens, enz. en 66 spulumflacons, uilkookkelels, enz. Het aantal overledenen, die onder tóe- zicht der vereeniging stonden, bedroeg 14. In den woningtoestand kwam ook dit jaar eenige verbetering: 5 gezinnen ontvingen een wekelijksche bijdrage in de woning- huur. Ook werd in eenige gevallen de slaap/ gelegenheid, niet alleen van den patiënt, maar ook van de overige gezinsleden ver beterd. 7 Patiënten ontvingen hulp in de huis houding, terwijl aan 31 patiënten gedurende eenigen lijd extra melk verschatt werd. In verband met de jaarlijksche oproeping tot hel verkrijgen van koslelooze genees-, heel- en verloskundige hulp, gaven zich 1257 personen op tegen 1213 in liet vorige jaar. Van de aanvragers werden 317 atge= wezen op grond daarvan, dat hun inkomen zoodanig was, dal zij niet in do termen voor dc kostetooze geneeskundige hulp vielen. (Verleden jaar werden er 11 afgewezen). De geneeskundige armendienst wordt uit geoefend djor 1 stadsvroedmeester, 6 stads- genees- en heelkundigen en 2 vroedvrou wen, terwijl de levering der geneesmiddelen volgens contract door apothekers hier te stede geschiedt. Het Leidsche Volkshuis in 19261927. Na eenigen lijd van rust worden de deu gen van het Leidsche Volkshuis, Apothe- kersdijk 33, weder wijd open gezet, voor allen, jong en oud, die op eenigerlei wijze willen profileeren van het vele, dat daar valt le leeren en le. genieten. De winter- campagne zal straks beginnen. De direc trice' met haar groote staf helpsters en hel pers hebben het programma opgemaakt, het is in druk verschenen en voor belang stellenden vanaf Maandagavond aan het gebouw verkrijgbaar. Men zal daaruit ver nemen wat er alzoo te doen is. De afdeeling „kinderen" beneden 13 jaar vermeldt: speelgoed, poppenkleedclub, zang en gymnastiek, kinderkoor, vertel-uur, kin derleeszaal en bibliotheek. Daarop volgt de afdeeling Jongens en meisjes boven 13 jaar. De werkzaamheden sluiten zich vrijwel bij de eerste afdeelingen aan. Daarin worden bovendien weetclubs gevormd, lessen in kantklossen gegeven, mandolincspet en gemeenschapsdansen ge leerd. huishoudonderwijs verstellen: naaien, knippen enz. verstrekt. Komende tot de afdeeling „Volwassenen" vindt men er gelegenheid geopend het jcugd-onderwijs te doen aanvullen, o.a. in Ncd. taal, rekenen, schrijven, esperanto,, stenografie, boekhouden,, Engelsch, Duitsch elc., onlwikkelingsclubs en ouderavonden, cursussen o.a. in verbandleer, sociale ver zekering en sterrekunde. Verder worden een aanlal voordrachten door mannen en vrouwen van naam ge houden, muziek-uitvoeringen gegeven, ten toonstellingen aangericht, rechtskundig ad vies verstrekt, terwijl de vereeniging „Bui- tenbedrijtuitstapjes organiseert naar het „Buitenhuis", „Do Vink", Noordwijkerhout, de „Hoorneboeg" bij Hilversum of naar jongenskampen in boseh en hei. Wanneer cr ooit sprake is van „Elk wat wils" dan is het dit in het Leidsch Volks huis. Men kan zich vanavond en volgende avond reeds laten inschrijven. Luchtacrobaten in „Zomerzorg". De pachter van „Zomerzorg", de heer Batenburg, doet al het mogelijke om het Leidsch publiek telkens weer wat nieuws voor te zetten en hij doet zulks op een wijze, die de aandacht wel móét trekken. Zoo had hij Zaterdag en Zondag een gezelschap luchtacrobaten geëngageerd, dat op even origineele als opzienwelckende wijze Zater dagavond zijn „joyeuse entrée" maakte. Vanaf de molen „De Valk" aan de Lamme- renmarkt naar het Schuttersveld, vlak ach ter den tuin van „Zomerzorg" was een staal draad gespannen en hierlangs arriveerden twee arhsten van het gezelschap Camilio Mayer in „Zomerzorg". De belangstelling voor dil ongewone schouwspel was enorm. Langs den geheelen ltijnsburgersingel tot aan de Steenslraat toe en den Maredijk stonden de nieuwsgierigen bij honderdlallen geschaard en nadat hun geduld eerst geruimen tijd op de proet was gesteld, kondigde te ruim 9 uur het ontste ken van Dengaalsch vuur de komst der ar- tisten aan en ziedaareen oogenblik later zweelde reeds nummer één, hangende aan zijn landen, langs den staaldraad door het luchtruim. Een 9tout stukje, at voelde een feder zich dan ook eenigszïns teleurge steld, doordat men terecht in de veronder stelling verkeerde, dat de tocht loopende over het koord zou worden volbracht en niet hangende eronder. Even later werd de omtrek ten tweeden male door het Bengaatsch vuur in een tantastischen gloed gezet en thans deed nummer twee. een meisje,haar intrede. Hiermede was dit ge deelte atgeloopen en de reclame naar buiten boven verwachting goed geslaagd. De belangstelling in den tuin, waar hierna de voorstelling werd voortgezet, was slechts matig. Boven den vijver op een hoogte van circa twintig meier was een koord gespan nen en hel wa3 hierop, dat Camilio Mayer en de zijnen hun ongelooflijke toeTen den volke demonstreerden. Fel door het wille licht der eleclrische lampen beschenen leken de 4 luclUduivels in hun lichtge kleurde costumes door de lucht te zweven. Op het smalle koord schenen zij zich even huis le gevoelen als een normaal mensch op de Blauwpoorlsbrug. Gewoon over den draad loopen, vooruit of achteruit of zelfs geblinddoekt, een vroolijk dansje daar in hoogere regionen ot een hoogstandje, dil alles leverde, den lucht-acrobalen niet <te minste moeite op. Doch het loppunl van hun kunnen, bereikten zij, toen ze, rustig geze ten op stoelen met een tafeltje voor zich het middagmaal gingen gebruiken, also! hel zoo behoorde. Een hartelijk applaus van de niet zeer talrijke bezoekers beloonde het gezelschap voor zijn inderdaad keurige prestaties, waar van wij eerlijk willen bekennen, do weerga nooit te hebben gezien. Gisteravond was naar verluidt de animo heel wat grooter, wat voor een groot ge deelte moet worden toegeschreven "aan het teit. dat het 'harmoniecorps „De Post" zijn medewerking verleende, terwijl "in de groote zaal lustig gedanst werd. Een luisterrijk vuurwerk besloot het leest. Door den voorzitter der commissie van voorbereiding van hel Kinderïccst, den lieer Koops, is van II. M. de Koningin een schriftelijke dankbetuiging ontvangen op de aan Haar ter gelegenheid van Haar ver jaardag gerichte gelukwcnschen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J. Lankhorst is door B. en W. van Rot terdam als No. 2 geplaatst op dc voor dracht voor de benoeming van leeraar in het elcctrolechnisch teekenen, electrotech- nick enz. aan de Gemeenl. Yakleekenschool a d. Roemer Visschersslraat te Rollerdam. Het verbouwen en vergrooten van het Kerkgebouw der Chr. Gerct. Gemeente is opgedragen aan de heeren Oudshoorn en Zoon. In verband hiermede zal a s. Zondag 12 September de morgendienst le 10 uur en de avonddienst le 6 uur gehouden worden in hel gebouw „Prediker", Janvossensleeg. De vorige week had aan de school voor U. L. O. Hooglandsche Kerkgrachl 20a, hoofd de heer W. G. Aldorshoff Jr., der Ge rct. Schoolvereeniging bij het begin van don nieuwen cursus ook de overgang plaats. Van klas 1 werden 6 leerlingen niet bevorderd en 2 voorwaardelijk toegelaten tot klas 2. Van klas 2 werden alle leerlin gen bevorderd tot klas 3, maar één daar van ook voorwaardelijk. Voorts werden nog twee nieuwe leerlingen toegelaten tot de 2de klas. In het geheel werden dus 30 nieuwe leerlingen ingeschreven en is de nieuwe cursus in het geheel met 65 leer lingen begonnen. De 40-jarige timmerman J. L heelt aangifte gedaan, dat Zaterdagavond zijn rijwiel, dat hij onbeheerd had neergezet voor een café aan de Hooglandsche Kerk- kobrsteeg, is weggenomen. Zaterdagmiddag kwam een padvinder, die met een groepje padvinders van het Zwembad terugkeerde, toen hij voor iemand bij de Kippenbrug wilde uitwijken, met fiets en al in de Aalmarkt terecht. Zwem mende wist hij den Apotheker9dijk te be reiken, waar hij door zijn collega's uit de onvrijwillige bad werd gehaald. Later werd zijn fiets en badpak uit do Aalmarkt opgehaald. Het aantal werkzoekenden, inge schreven bij de Arbeidsbeurs op 1 Sept. j.l. bedroeg in totaal 611, tegen 3 Sept. Sept. 1925 556. In de Stedelijke Werkinrichting zijn I in de atgeloopen weck opgenomen 193 vol wassenen en 6 kinderen, in tolaal 199 per sonen. ONDERTROUWD: A. v. Biomen wodr. 40 j, en W. Koudijs gesch. 37 j. G. J. Prin sen jm. 31 j. en C. F. Bakker jd. 25 j J. Marks jm. 21 j. en J. J. v. Houten jd. 20 j. J. Honsbeek jm. 20 j. en M. J. v. ITovcn jd. 22 j. P. J. J. Kaslermans jm. 23 j en M. TegelaaT jd. 23 j. W. F. Kapaan jm. 29 j. en J. Wiggers jd. 30 j. S. J. Boer jm, 25 j. en C. W. C. E. Ressenaar jd. 24 j C. Bruines jm. 24 j. en M. v. Rijn jd. 27 j. R. Kantebeen jm. 25 j. en G. Geerisma jd. 22 j. C. W. de Keyzer jm. 37 j. en J. P. Mieremet jd. 29 j. L. G. Menijn jm. 25 j. en G. v. Dijk jd. 18 j. S. Kukler jm. 24 j. en C. v. d. Berg jd. 21 j. D. J. Koore man jm; 23 j. en P. Pret jd. 20 j. Hofbericht. Naar wij vernemen zal het voorgenomen bezoek van H. M. dc Koningin aan Wagc- ningen op 15 September a.s. niet plaats hebben. De Marine-begrootiiig 1927. Naar de „Maasbode" meldt, is het eind. cijfer der Marine-begrooting voor 1927 op een drie millioen lager bedrag geraamd dan voor het loopende jaar is uitgetrokken. Isiaclieiische bakkerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver-, heid heeft vergund dat in Israëlièlische bak kerijen door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op 8, 22 en 29 September 1926 bakkersarbeid wordt verricht lusschen 4 en 6 uur des voormiddags of indien om 5 yur des voormiddags mei den bakkersarbeid BINNENLAND. Overleden is le Leiden dr. F. W. van Wijk. De L. Z. C. thans definitief behondeu air eerste-klasser in de Waterpolo-competitie. De L. C. C. cricket-kampioen der 3de klasse. Nederland wint op de Europeesche roei- kampioenschappen het nummer Acht mcl stuurman. BUITENLAND. De Raad van den Volkenbond heeft hel vereischle eenparige besluit tot Duitsch* land's toelating genomen, dat nu door de vergadering geratificeerd zal worden. Heden bespreking tusschen de Engelsche regeering en de mijneigenaren. Groote onrust in Spanje. De verscherpt? slaat van beleg afgekondigd. Typhoon in Japan. mag worden aangevangen, tusschen 3 en 5 uur des voormiddags. Bovendien mag op die dagen gedurende twee uren vóór hel tijdstip waarop alsdan de bakkersarbeid mag aange vangen, arbeid bestaande in het gereedma ken van deeg en ovens worden verricht. Een en ander onder voorwaarde, dat op 9. 22 cn 30 September in de bakkerijen, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt geen arbeid wordt verricht. Het in die ondernemingen na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmde brood, of deeg, mag op 10 en 24 September en 1 October 1926 van 7 uur des voormiddag^ af en op 8, 17, 22 en 29 Sep- her 1926 van 8 uur der voormiddags af uit bet gebouw met aaahoorigheden, waarin zich de bakkerij bevindt, worden vervoerd en Verkocht of afgeleverd. Legerorder. In de eerstvolgende Legerorder is opge nomen een Ministericele kennisgeving, vol- gens welke kapiteins en ritmeesters met den titulairen rang van majoor wanneer zij voor rekening van bet Rijk reizen en in de lioold- officiersuniform zijn gekleed, zich mogen la ten vervoeren in spoorrijtuigen der le klasse. Aan deze vergunning kan geen aanspraak worden ontleend op verhooging van de ver goeding wegens verblijfkosten. Broederschap der Notarissen. Zaterdagmiddag is le Amsterdam een bui tengewone algemeene vergadering van dc. broederschap der notarissen in Nederland geopend met een rede van den voorzitter, den heer Th. C. L. Smit. Wat het ledenaantal betreft zoo moet wor den geconstateerd, dat nog omstreeks 70 no tarissen geen lid der broederschap zijn. Het is het ideaal der broederschap allo notaris sen tc vereenigen, vooral, waar het gebleken is, dat de broederschap inderdaad veel heeft weten te verwerven voor haar leden. Een fi nancieel sterke broederschap, waarin dit het geval zal zijn, zal inderdaad een machtig lichaam kunnen zijn. Vervolgens was aan de orde de verkie zing van een, met ingang van 6 September 1926 in functie- te treden algemeen secreta ris-penningmeester, tor vervulling van de vacature, ontslaan door dc benoeming van den heer Th. C. L. Smit, tot voorzitter def broederschap. Het hoofdbestuur had candi- daat gesteld de heeren F. H. Charbcm en K. Huisman, beiden notaris te Amsterdam. De heer F. H. Charbon wed met 42 stemmen te gen 4 op den heer Huisman gekozen. Ten slotte hield de heer P. J. A. Adriani, inspec teur der Registratie en Domeinen, car.di- daal-notaris en redacteur van het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registra tie te Amsterdam een causerie over: Het Ontwerp van Wet lot wijziging der Cucces- isiewct. Bxocderschap van Ontvangers der Directe Belastingen, enz. De Broederschap van Ontvangers der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen in Nederland heeft le Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehou^ den. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer II. Feisser, eraan, dat dit de laal6te jaarlijksche vergadering is, welke hij zal leiden. Op 31 December van dit jaar zal het 44 jaar geleden zijn, dat hij in 's lands dienst trad, waarvan hij 22 jaren deel uitmaakte van het bestuur van de Bioederschap en 17 jaren voorzitter was. In dezen langen tijd, zoo zeide hij, is er veel veranderd, hetgeen hij nader uiteenzette. Blijkens het jaarverslag onderging het ledental geen noemenswaardige verande-i ring. De rekening van het ondersteunings fonds begon met een voordeelig saldo van f 4386 en eindigde fpet een voordeelig slot

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1