AGENDA. Burgerlijke Stand v. Leiden. BUITENLAND. L TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. V'1 Wt' Woensdag. Oe6slgeest (Witle Huis): Oprich tingsvergadering Neutrale Middcnslandsver-. eeniging. Hal(negcn nam. Voorscholen: Concours landbouwpaarden en handicapdraverij. l*/« uur. Donderdag. Warmond, Harddraverij. 9 tl, en 2 tt, Zaterdag. StadszaalTentoonstelling „Herwonnen Levenskracht". Van 4 tot 11 uur. Zondag. 1 „Jeruel" (Middelstegracht 3): 'a Morgens eb 6.30 uur nam.: Spr. F. V. Schalkwijk. Stadszaal: Tentoonstelling „Herwonnen Levenskracht". Van 12 tot 5 en van 7 tot 11 Uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerdr Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 'a Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. .'s Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Tentcampagne Leger des Heils bij molen De Valk. „Scala", Den Haag: Operette „De Cabaret prinses". Beppie de Vries als gast. Scheveningen: Circus Maxo. 8 u. Zaterdag, Zoödag en Woensdag ook 2 u. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van: Maandag, 30 Augus tus tot en met Zondag 5 Sept. a s. waarge nomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, teletoon 807. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenher- straat 4, Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 Naar schatting bedroeg het aantal be zoekers gisteravond stellig ruim tweedui zend. De verzorging van het muzikale gedeelte van den avond was in den tuin opgedragen aan het wakkere harmoniegezelschap „De Post" onder leiding van den heer M. Bolder- dijk, dat zich op voorbeeldige wijze van haar taak gekweten heelt en de rechte Jeeststem- ming er alras ingebracht had, hetgeen wel bleek uit het gedrang op de danevloer Voor de groote muziektent En in de groole zaal, waar The Funny Ogo Pogo Band haar tri- unifen vierde was het al niet minder vol. Ter afwisseling werden door een dubbel- mannenkwartet eenige nummers ten gehoo- xe gebracht Terwijl ook een aanlal voor drachten met gul applaus werlen ontvan gen. Togen twaalven gingen de eerste vuurpij len als voorboden van het luisterrijk vuur werk de lucht in. Fel knetterend daverden de salve's boven de duizend koppige menig te. Helder glanzend lag daar badend in een zee van Hebt de fraaie tuin van „Zomer- zorg". Prachtig mooi kwam het vuurwerk in den stillen zomeravond tot zijn recht en vooral het vlotstuk, in groote witte letters „Lang leve de Koningin" dwong aller be wondering af. Het' spreekt wel vanzelf, dat het feest toen nog niet aigeloopen was en dat het reeds twee uur was. toen het klokje Van gehoorzaamheid de feestgangers naar huis riep. Mot dat al komt de heer Batenburg een woord van hulde toe, voor zijn opnieuw ge bleken ondernemingsgeest en de keurige uitvoering van zijn grootscli-opgezelle plan nen. Naar one werd medegedeeld, wacht a.s. Zaterdag en Zondag onzen sladgenooten een nieuwe verrassing in den vorm van een ge zelschap luchfltoordloopers, dat alsdan op een hoogte van 30 Meter boven den vijver een voorstelling zal geven, Zondagavond ge volgd door een groot vuurwerk. Den 7den September as. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn', dat Gernt Nicuwcnburg, Narmslr. 33, als tweede krui deniersbediende in dienst trad bij den lieer L. C. Affourtit. Sleenslraat, alhier. GEBOREN Jacoba. D. v. H. J. Kramer en J. M. Teske. Maria Louisa Johanna, D. v. A. J. Hoffmann en E M. C. v. d. Meel. Gere. Maria Barbara, D. v. J. M. Aniba en G. M. Vogelenzang. Gernt. Z. v. J. Munk on II. A. Prins. Johanna, D. v. J. Smit en J. v. d. Voord. Pielemella, D. v. J. Korbee en A. Duyndam. Paulus, Z. v. P. H. J. Sclilagwcin en G. Wallaarb Willem, Z. v. C. H. Guldemond en M. J. v. d. Burg. Wilhelmina, D. v. II. J. Ver- stiaalen en M. v d. Blom. Huibert Z v. H. v. Vliet en E. v. d. Woerd Ma- rianna. D. v. J. Hoogstraten en A. M. C. v. d. Wilk. Cornells Wilhelmus, Z. v. T. Overmeer en P. M. Janson. Adriana Johanna, D. v. C. Koppe en H. J. S. Hoge- veen. Antonius Maria en Petrus Maria, Zs. y. P. G. J. Pollmann en M. A. M. Ver- heijen. Adrianus Bernardus, Z. v. F. C. Hol en M. J. Essing. Daniël, Z. v. D. op den Dreest en J. C. van Hooven. Willy u V, ,G J' d Wijngaard en J. Ober. j llendnk, Z. v. H. de Ligny en C. J. Kore> man. Cornells Joha'nnes, Z. v. J. Chris- tiaanse en J. C. v. Groeningen. Magda- m n lke' D' v' C' J' v d Klaauw en M. Brums. Maria, D. v. J. Kooy en E. VeMhuizen van Zanten. Everdina Wil helmina, D. y, L. Moene en E. W. Achter berg. -Adriana Wilhelmina, D. v. C. Hop en A. M. Belt. Maria Cafharina, D. v. II. v. d. Mark en J. Beerenfenger. Hen drik, Z. v. P. H. Harmse en L. Smit. GEHUWD: I. Hemerik jm. en S. den Hertog jd. L. A. Knegtel gesch. en A. v. d. Bosch gesch. R. G. J. Bik jm. en G. E. v. d. Lof jd. W. B, Th. Peterzen jm. en G. A. Meijer jd. G. Langeveld wedr. en H. Bruijslens wede. Th. Prins jm. en L. Eradus jd. J. de Boode jm. en A. de Wit jd. G. W. v. d. Broek jm. en E. de Vrij jd. J. Blok jm. en J. C. VavieT jd. H. L. v. Devenlcr jm. en J. A. M. Groen in 't Woud. OVERLEDEN: T. Hagen—Spruitcnburg vr. 39 j. H. S. Kramer dr. 44 j. M. W. Tb. de Keuning dr. 5 j. J.JLancel dr. 6 j. P. Vogelenzang zn. 23 j. J'. C. Plomp v. d. Weyden vr. 25 j. H. v. d. Heu velJansen wede. 65 j. A. Makkoo wede. Wallaart 80 j. E. Hogeveen wede. den Boon 45 j. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond Sanger Conferenties. De subcommissie voor de reorganisatie van den Raad kwam gisteren in beginsel overeen als uitzondering reeds bij de aan staande Septomber-verkiezingen van de nonpermanenten drie leden herkiesbaar te verklaren met de stilzwijgende bedoeling om aan Spanje en Polen reeds direct eenige voldoening te geven. De algemeene regel zou echter moeien worden, dat de herkies baarheid slechts kan worden verklaard aan het eind van het uitgediende mandaat. Het gaat er in hooldzaak om den overgangstoe stand in formules vast te leggen zonder de namen van Spanje en Polen te noemen. De Duitsche houding is, dat elke technische amendeering van hel plan-Cecil aanneme lijk is, die het beginsel van vrije keuze door de Assemblée van de herkiesbaren hand haaft. De kwestie slaat dus aldus: Er zijn 9 niet- permanente zetels. Bij de verkiezingen zal een roulccrstelsel worden toegepast. De ver gadering zal 3 leden verkiezen voor 3 jaar, 3 leden voor 2 jaar, 3 leden voor 1 jaar. De herkiesbaarheid zal aan een speciale stem ming der vergadering onderworpen worden. In overeenstemming met de Fransche voor stellen zal de herkiesbaarheid reeds dit jaar toepasselijk zijn. Artikel 2 van het ontwerp- Cecil, dal wijst op hel recht der vergadering om ten allen tijde lot herkiezingen over te gaan, zal niet in het reglement voorkomen. Vermoedelijk zal heden alweder een be kend Nederlander voorzitter van een be langrijke internationale conferentie worden. Men zegt in volkenbondskringen namelijk, dat prof. Van Eysinga waarschijnlijk geko zen zal worden tot voorzitter van de con ferentie van de staten, die tot het Haagsche Internationale Gerechtshof zijn toegetreden en thans overeenkomstig do raadgeving van den Volkenbondsraad zullen bijeenko men om de door den Amerikaansclien Se naat aangenomen voorbehouden bij Ameri- ka's toetreding te bespreken. Aan de con ferentie zullen de vertegenwoordigers van zeven cn dertig regeeringen deelnemen. Behalve Venezuela heeft zich thans ook Uruguay aangemeld, zoodat Latijnsch Ame rika, dat het eerst van deelneming aan de conlercntie scheen te zullen onthouden, thans in ieder geval door twee van de ge zaghebbendste staten zal vertegenwoor digd zijn. Het Fransche en hel Britscbe antwoord op de Spaansche nota nopens Tanger zijn aan Primo de Rivera overhandigd. De twee nota's zijn in denzei Iden geest verval. Het schijnt dat die van Chamberlain zich beslis ter verklaart tegen het bijeenkomen eener internationale conferentie dan de Fransche nota. Deze laatste doet uitkomen dat Frank rijk en Spanje sedert verscheidene jaren in Marokko samenwerken zonder dat het kabi net van Madrid de quaestie van Tanger aan de orde heeft gesteld en dat zij niet ter sprake werd gebracht in den loop der tal rijke besprekingen, welke Fransche en Spaansche staatslieden sedert den oorlog hebben gehad. Te Parijs hebben lal van conferenties plaats gehad. Chamberlain ontmoette er Briand, Poincaré ontving Mellon, de Amen- kaansche minister van financiën en Hughes, oud-uiinister van buiten). zaken in Amerika. BELGIE. De spoorwegobligaties. Onder voorbehoud van latere rectificatie kondigt men aan, dat 9,727,600 pref. aan- deelen der Nationale Spoorwegmij., hetgeen ongeveer de helft is, 31 Aug. ondergebracht waren. Dit aanlal omval 8,749,200 aandee- Icn in ruil gegeven voor schatkistbons en 158,400 als product die insohrijving in Bel gië, 820,000 in HoJland en Zwitserland. ENGELAND. Het mijnconilict ongewijzigd. De Executieve der mijnwerkeTslederatie heeft met een kleine meerderheid besloten gtor bemiddelingsvoorstellen te formuleeren voor de gedelegeerdenconferentie, doch om dit lichaam geheel vrij te laten in zjjn be wegingen. Bet valt te betwijfelen, of de gedelegeerden in een wijziging van de po litiek zullen instemmen. Herbert Smith stelt zich althans afzijdig van iedere wijziging; Ceok daarentegen heeft zich reeds in het openbaar als voorstander doen "kennen van nieuwe voorstellen, welke een basis kunnen vormen voor hernieuwde onderhandelingen. De besluiten schijnen in lijnrechten tegen spraak met de adviezen van do Labour, fractie in het Lagerhuis te zijn. Toen heden in het Lagerhuis het kolen- ^onflict ter sprake kwam, opperde Ramsay Mao Donald het denkbeeld, dat, waar dé gedelegeerden-conferentie Donderdag bijeen komt, het wenschelijk zou zijn het parle ment een week te verdagen. De regeering ging hiermee niet accoord. Churchill ver- k laar de, dat, zelfs indien er een gunstige wonding in het conflict mocht komen, hrj het niet waarschijnlijk zou achten, dat de interventie van de regeering zou worded ingeroepen. Nadat Mac Donald de houding van de regeeriDg had becritiseerd, legde spr. nogmaals den nadruk op de noodzake lijkheid van een regeling der loonen 'op nationale basis. Hij sprak als zijn meaning uit, dat de mogelijkheid tot bijlegging van bel conflict voorhanden was; ook zouden er aan beide zijlden wel mannen van invloed zijn, die konden bemiddelen. Een opmerkelijk debat had verder plaats tusschen een paar leden van het Lagerhuis, Spencer en Wragg. De eerstgenoemde is lid van de Labour-fractie, de tweede is Unionist. Spencer verdedigde een overeen komst op nationale basis; hrj' wees er op, dat er een schikking diende te worden getroffen voor de verschillende minima in do distric ten. Hij had gehoopt, den de mijnwerkera het rapport van de kolencommissie hadden aanvaard, toen het aan hen werd aangeboden. Hoofdvoorwaarde tot den vrede was de ei kenning van de economische factoren door de mijnwerkers en de erkenning van hun standpunt door de eigenaren. Wragg, die sprak al» voorz. van een mijn- maatschappij, verklaarde zich voor een nationale mijnovereenkomst met districts- variaties. Indien men niet tot een overeen komst zou kunnen geraken, zou men ge dwongen arbitrage kunnen toepassen. Lloyd George verklaarde, dat de eigenaars naar hun vroegere voorstellen waren terug gekeerd. Spr. verlangde van do regeering, dat zjj een mogelijkheid zou openen tot hei nieuwde onderhandelingen. Churchill, die daarna aan het woord kwam, verklaarde, dat de wet, welke onlangs van kracht was goworden, moet dienen om een zoo snel mogelrjko reorganisatie en recon structie van de mijn-industrie tè verkrijgen, treffende de critiek op don acht-uren-dag, waa tie regeering van gevoelen, dat tot op zekere grenzen, in ieder geval gedurende zekeren tijd, de kwestie van do loonen en van do oren in zooverre onveranderlijk is, dat de mjjnbevolking, welke het betreft, de vrijheid heeft te beslissen, volgens een wijze, velke economisch noodzakelijk is. Het was spr.'s persoonlijke meening, dat er geen groo. verschil bestond tusschen de rege lingen op nationale basis, en die van distric ten. Evenwel werd der regeering geen mo gelijkheid gegeven, om nieuwe haderhande lingen te helpen bevorderen. Hij sprak de hoop uit, dat er door de gedelegeerden conferentie iets zou worden gedaan. Met nadruk keerde Churchill zich tegen de beschuldiging van Mac Donald, dat de regeering zich zou hebben laten beïnvloe den door de mijneigenaren. Belretfende het .gezegde van een der sprekers, dat de regee ring de middelen aan moet geven om het conflict te beëindigen, zeido Churchill, dat dit zeer bezwaarlijk zou zijn, daar de re geering niet de waarborgen bezil, dat haar adviezen worden opgevolgd. Desniettemin hoopte spr. dat de omstandigheden zich zul len wijzigen. Spr. verzocht den mijnwerkers nieuwe voorstellen te doen. Tenslotte ver klaarde spr. dat de regeering zich nooit zal laten leiden door parbjdige of persoonlijke overwegingen; evenwel mag niet van haar verlangd worden, dat zij haar oogen sluit voor den werkelijken stand van zaken. Dat mijnwerkers, die relletjes veroorzaken streng worden gestraft, bewijst het volgende: Te Chesterfield is een mijnwerkersvrouw tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Haar cene zoon kreeg drie maanden cn een andere zoon een maand, voorts een dochter van haar 5 p.st. boete. De vrouw had een menigte aangevoerd, die liet huis van een nrijnwerkcr was binnenge drongen. Zij greep de vrouw van dien man bij de keel en dreigde haar te zullen dooden. De beklaagden hadden ook in het tuintje van het huis een zwarte vlag geplant. ITALIË. De financieele politiek Drei- v ging van Stenhnis De vreemdelingen. In den raad van ministers heelt Volpi zijn financieele voorstellen uiteengezet, behel zende: le. de schatkist, zal 1 September aan de Bank van Italië 90.000.000 dollar over dragen, d.i. liet totale bedrag der Morgan- leening van Nov. 1925. De bank, tenge volge van de overdracht van dit goudgeld, annuleert haar crediet van 2500 millioen lire, voortkomend uit de circulatie voor re kening van den staat, welke bovengenoemd goudbedrag overtreft. Zoo wordt de biljet- tencirculatie, die 31 Juli G729 millioen be droeg teruggebracht tot 4229 mitlioen en de goudreserve der bank neemt met ca. 465 millioen gouden lire loe tot een bedrag van 2400 millioen. 2e. De begrooting van den minister van financiën zal een jaarlijksch bedrtig van minstens 500 millioen bevatten, om groolen- decls de bankcirculalie voor rekening van den staat te verminderen, van den ingang van dit financieele jaar af tot de volledige albetaling-van de resleerende schuld. De circulatie aan bankbiljetten, die 31 Juli ca. 2500 millioen bedroeg zal verminderd wor den met 400 millioen, bedrag der 25-lire- biljetlen, die uit de circulatie teruggetrok ken en geannuleerd zullen worden. De bil jetten van 5 "en 10 lire zullen ook ingetrok ken worden en in Oct. vervangen worden door zilveren muntstukken. De verdere ontwikkeling der liquidatie zal vereenvoudigd en onder toezicht ge plaatst worden der Bank van Italië, door middel van maatregelen, welke binnen de 3 maanden vastgesteld zullen worden. On- dertusschen zal de sehalkist, met de be schikbare middelen 500 millioen lire in ge wone schatkistbons, toebehoorende aan de zellstandige sectie van het waarden-con-. sortuim, intrekken en annuleeren ot de al gemeene circulatie met een gelijkwaardig bedrag verminderen. Do overige 500 mil lioen zullen eind October ingetrokken wor den. Een ander ontwerp van den minister van financiën bepaalt, dat de Bank van Italië een zeker toezicht uitoefenen moet op de inrichtingen en firma's, die zich be zighouden met crediet-operatk-9. Het onder-, nemen van nieuwe bankoperalies en de op< richting van nieuwe zetels zullen afhangen xan het al of niet verleenen der vereischk vergunning. De inrichtingen, die depositors aanvaarden zullen jaarlijks len minste 1/1*0 van hun winst moeten heffen om de reservb te verhoogen, lot deze 40 pCt van het ka pitaal bedraagt. De m.ajster Van financiën 'deelt eindelijk mee, dat er maatregelen ge troffen worden om de wisseloperaties en de voorziening met buitenlandse!)' geld te ccn- cenlreeren door een staatsrekening bij de Bank van Italië. De minislerraad besloot de deflaliepoli- tiek op methodische, doch krachtige wijze voort ie zetten om tot een progressieve de flatie van de lire te komen en nam do voorstellen aan door den minister van finan ciën uiteengezet. De raad besloot eindelijk zekere belastingen op het zakenleven af te schaffen en enkele directe belastingen te verlagen. Hij sprak zich uit voor een poli tiek van vereenvoudiging der belastingen, met het doel om vooral die af te schaffen, welke tijdens en nu den oorlog ingevoerd zijn en die het schadelijkst zijn voer de algemeene lands-economie. Naar „Het Volk" meldt, heeft Slenhui» op een vergadering te Amsterdam meegedeeld, dat hij, wegens de invoering van den negen- urigen werkdag in Italië aan het bureau van het Internationaal Verbond van Vakverce- nigingen heeft voorgesteld'om met de Goö- pcratieve Internationale le overwegen een boycot uit te spreken over alle Italiaan-iche goederen, die in negen-uren-dag gemaakt zijn. En voorts om de socialistische Kamer- groepen in alle landen te verzoeken in het parlement voor te stellen dubbele invoer rechten te he!fen van deze goederen. De minislerraad heefl besloten de speciale belasting op de hotel- en pensionrekeningen af ie schaffen en op voorwaarden van we- derkeerigheid vreemde consuls en hun per soneel vrij te stellen van personeele belas ting. GRIEKENLAND. Een socialistisch bewind? Volgens de Times heeft Kondilis, de nieu we Grieksche minister-president verklarin gen gedaan aan een vertegenwoordiger van het officieele sovjetpersagentschap. Hij zeide dat zijn partij geen fascistische neigingen had, maar sociale en democratische hervor mingen wilde als heffing op het kapitaal en verlichting van den druk der arme klassen. Ilij was in het algemeen een socialist. Grie kenland was niet machtig genoeg om een groote radicale sociale Tevolutie door te voeren, daar het te zeer moest zorgen voor zijn nationale onafhankelijkheid. Deze verklaringen hebben volgens de Times veel verbazing gcwckl in diplomatieke kringen, welke ook verwonderd zijn over hel toelaten van een groole communistische be tooging, die de straten van Athene met groo te tumult vervuld heeft. \an otticieele zijde wordt inlusschen uit Athene gemeld, dat ondanks eenige mee- ningsvcrschil tusschen Kondilis en de partij leiders omtrent de verkiezingen, de toestand zich „normaal" ontwikkelt. BUITENLANDSCH GEMENGD. Anto-ongelnkken. Bij den vaeanüetocht, georganiseerd door den Algemeencn Duilschen Aulomobieiclub, is een auto, waarin zich 5 personen bevon den, op den straatweg van Friedrichstadt naar Husum omgeslagen en van den berm van den weg gevallen. Twee inzittenden werden op slag gedood, terwijl een derde ern stige verwondingen bekwam. Een tweede ongeluk beeft tijdens de Duilschland-tocht in Slecswijk plaats gehad. Gisterenmorgen tegen 9 uur is dicht bij Gueby een auto tegen een wagen gebotst, die geheel vernield werd. De auto sloeg over den kop en kwam in een sloot terecht. De bestuurder van de auto werd, evenals de overige inzittenden, zwaar gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Kiel overgebracht. Ernstige branden. In het dorpje Ried in het Fitzdal (Oosten rijk) heelt een brand 15 van de 19 huizen, waaruit het dorp bestaat, in de asch gelegd. De brand was le wijten aan de onvoorzich tigheid van een dronkaard, die zijn ondeugd met den dood heelt bekocht. Te Toulouse zijn de garages en slalhouderij van den heer Fel ix Perles, transportonderne mer, een prooi der vlammen geworden. Vajn een familie, die op de tweede verdieping woonde, konden vader, moeder en twee kin deren worden gered; een meisje van drie maanden kwam in de vlammen om. Noodlottige granaalontploiiing. Uit Avellina (Italië) wordt gemeld, dat drie jonge boeren bij Nusco een 10'"/.' c.M.-granaat vonden, die zij op den grond liclen vallen. Het projectiel ontplolte, tengevolge waarvan twee der jongelieden aan stokken gescheurd werden. Ook de derde liep deodelijfee verwon dingen op. Aaibeving. De gouverneur van het district Horls op het eiland Fayal der Azoren-arcbipel, meld de dat een hevige aardbeving gisteren om streeks 11 uur plaats gehad waardoor vele woonhuizen werden beschadigd. Er zouden een vijltigtal slachtollers zijn. De regeering gaf aan den kruiser Carvalho Aranjo bevel, onmiddellijk te vertrekken om hulp le ver leenen. Naar bericht wordt, heeft tevens een aard beving plaats gehad te Athene, waardoor ve le huizen instortten, maar geen mensehen- levens verloren zijn gegaan. Ook, zijn aard bevingen waargenomen le Taranlo, Syraeu-' se, en Bari. De bankaanslag le Warschan. In yprband met den rooversaanslag op een. bank te Warschau deelt men mede, dat de gearresteerde bandiet een juridisch hoog leraar der universiteit van Warschau is, volgens wiens verklaringen de aanstichter een uit den dienst ontslagen politieagent is. Deze heeft in uniform vóór de bank op post' gestaan. Een derde bandiet is door een voor bijganger doodgeschoten, j saxmm Eet Engelsche mijnconilict. j LONDEN, 1 Sept. (Reuter). Miss Wilkin* son, lid van het Lagerhuis, is uit Amerika! teruggekeerd, waar zij propaganda heeft ges maakt voor financieelen steun aan d4 Engelsche mijnwerkers. Bij haar aankomst le Southampton vem klaarde zij dat de delegatie groot succes ge oogst heeft en hartelijke medewerking heeft ondervonden van den Amerikaanschen mijn- werkersbond. NEW-YOÉK, 1 Sept. (Reuier). Benn TH- lett, de voorzitter der delegatie die hulp vraagt voor de Engelsche mijnwerkers- is 31 Augustus naar Engeland vertrokken. Hij heeft een verklaring gepubliceerd, die in een bijeenkomst van 21 syndicaten in de Ver, Staten is aangenomen en waarin bij de leden wordt aangedrongen edelmoedig geld ■te geven. Rusland wil meedoen. MOSKOU, 31 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Het agentschap Tass publiceert een nota, waar* #in wordt gezegd: Spanje eischle de herzie* ning van het accoord van Algeciras, dat ook de onderteekening van Rusland draagt. In gezaghebbende kringen wordt verklaard, dat de Sovjetrepublieken geen enkele wijzb ging zal erkennen, welke zonder haar toe-, stemming wordt aangebracht. Mexico en de Volkenbond. MEXICOCITY, 1 September. (Reuier). Op de vertogen, die de Volkenbond tot Mexico richtte ingevolge het protest van Nicaragua bij den Volkenbond tegen de inmenging van Mexico in den opstand in dat land, heeft Mexico op het verzoek van inlichtingen vap den Volkenbond dienaangaande onder dank zegging geantwoord, dat bet geen lid var den Volkenbond is. Pangalos' schatten. ATHENE, 1 Sept. (V. DIn het hbis van den gevallen dictator Pangalos zijn ver scheidene kisten, welke eenige millioenen drachmen inhouden, gevonden. Vermoed wordt dat deze schatten afkomstig zijn uit het zomerpaleis van den ex-koning. Fabriek ingestort. PARIJS, 1 Sept. (Belg. Tel. Ag). Uit Boe karest wordt aan de bladen gemeld, dat een kunstzijdefabriek aldaar is ingestort, waardoor -negentien personen werden ge-» dood. Ter* dood veroordeeld. ANGORA, 1 Sept. (Belg. Tel. Ag.). Abdul Kadir, die voor de rechtbank was versche nen, werd ter dood veroordeeld. Het vonnis zal vannacht worden ten uitvoer gelegd. Ernstig vliegongeval. LONDEN, 1 Sept. (V. D.). Bij Beaulieu (Hampshire) is een vliegtuig neergestort. De piloot-officier Page werd gedood, de mochanicien Lowe werd gewdnd. Dit is het twaalfde vliegongeval der R. A.F. sedert 3 Augustus. STADSNIEUWS. Gistermiddag omstreeks halfzes ge raakte een jongetje met zijn vingers bekneld tusschen het rasterwerk aan de onderzijde der afsluitboomen bij den overweg aan den Rijnsburgerweg. Eerst nadat de boomen weer neergelaten waren, kon de jongen zijr vingers, die deerlijk gekwetst waren, terug trekken. Prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, dio 18 Sept. zijn 25-jarig jubileum her denkt als hoogleeraar in de anorganische chemie aan onze universiteit, heeft .evenals de hoogleeraren Van Vollenhoven en Kris- tensen, als zrjh uitdrukkelijk verlangen te kennen gegeven, dat dit jubileum onopge merkt voorbijgaat. De hoogleeraar zal daarom dien dag uitstedig zijn. Oranjefeest te Katwijk aan den Rijn. Zoo was dan de tweede dag voor de feest viering daar. Het weer lokte de feestvieren den al spoedig naar builen zoodat precies op tijd, te 9 uur, op de Turfmarkt de sloel kon worden opgesteld om langs Kerkstraat- Zeeweg naar het feestterrein te trekken. De verschillende spelen, waarvoor vele deelne mers en deelneemsters waren, namen een aanvang en intussohen bracht zoo mogelijk, de Harmonie er een nog opgewekter stem ming in. Alles liep *véot van stapeL Het ter rein bleek uitstekend te zijn. Hier volgen do uitslagen der spelen: Ringrijden per fiel9 voor jongelui, lsle prijs R. Minnee, 2de pr. Freke, 3de pr. Adr. Luyten, 4de pr. B. Min nee, 5de pr. II. v. Leeuwen. Ringrijden op het losse paardr lste prijs Adr, Verhart, 2de pr. G v. d. Doe» Hz., 3do pr. Joh. Hoek, 4de pr. Jac. Vliegenthart. Estafetteloop voor dames lste pr. J- Tukker, Jo v. Rijn. Coba Koelewijn, G. v. Delft; 2de pr. Adr. Koelewijn, Cor Koele wijn, W. Koelewijn, Betje v. Klaveren; Bde pr. Rika v. d. Boog, J. Hoek, Cor Verhoef, Cor Ravensbergen. Briefposten op de fiets voor dames: lste prijs Nelly Lange, 2de pr. C. Geervliet, 3de pr. Tr. v. d. Gugten, 4de pr. Jannetje Rous. Stoelendans voor dames: lsle prijs A. Boe- zaard, 2de pr. Sophie v. Tol, 3de pr. Netje Lange, 4de pr. Jannetje Rous, 5de pr. Marw- Fenncs, 6de pr. Coba Durieux. Precies op tijd, te 12 uur waren de spea len afgeloopen en weer ging men in opj tocht huiswaarts om den inwendigen mensen te versterken en alzoo in slaat^ te zijn in der» namiddag in dezelfde stemming het weer voort te zetten le beginnen met eOT Bloemencorso en een Reclame-optocht# den loop van den morgen had het intussehen het volgende telegram verzong den aan Hare Majesteit de Kon*Dgj* Oranje-vereeniging Katwijk k- dankbaar voor Uwer Majestciis wenscht Uwe Majesteit geluk met deze j dag en bidt Uwe Majesteit* Gods

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2