No. 2038©. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Anno 1926r STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DAG PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenlifn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor evenlueele opzending van brieven >10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden ƒ2.35, per week r.~.*..7.' 'ƒ018.' Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weck „O.isj Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HET KONINaiNNEFEEST. Het Kinderfeest Zooata wijf gisteren reeds meedeelden, was ü.'t Kinderfeest in de Stadsgehoorzaal weder uitnemend georganiseerd, zoodat er dan ook niets aan haperde, al heerschte er der. geheelen middag een opgewekte on on gedwongen toon, dio zich vooral bij de i vei toon ing van het poppenspel en bij het goochelen en 'buikspreken, waar de jetugd 'met meeleefde, uitte. «Do aanbieding der versnaperingen (limo nade, krentenbroodjes gu koek) ging ook zeer geregeld. In den loop van dem middag kwamen ook nog de burgemeester en zjja echtgcnooto eens een kijkje nemen, evenals enkeio leden der Commissie van Toezicht op het L.O., een paar schoolartsen en wel licht nog andere autoriteiten^ Do voorzitter, de heer Koops, die aan het begin met een kort woord op de be- teekenis van dezen feestdag had gewezen en de kinderen op het hart had gedrukt' zich ordelijk te godragen, kon bij het sluiten niet voiaoening constateeren, over het "erloop tevreden le zijn en dankte alle medewerkers en -werksters voor hun hulp. Do ouders en verdere familieleden der kinderen stonden reeds ver te voren op de Drccötraat de feestvierenden op te wach ten en konden nog eens profiteers van de verhalen der kleinen, die opgetogen over al het genotene, daarover niet uitgepraat konden raken. Voor zoover zij1 nog iets van de Iractaties hadden overgehouden, maakten zij er kleinere broertjes en zusjes blij mee. Op straat. Op de straat was het den geheelen mid dag druk, hoewel er velen naar Oegstgeost trokken om van de daar gehouden volks feesten to profiteered Iteze drukte nam gestadig toe en des .vonds, toen ook de café's en andere ont leningen profiteerden, was het op de Ür eest raat, en vooral in den omtrek van het Stadhuis, waar de mooie electrische iiJiminatie de bijzondere aandacht trok, haast geen doorkomen aan en hadden de volle trams nogal eens vertraging. liet concert op de Koornbeursbrug^ waar het Stedelijk Muziekkorps speelde, trok ook velen tot zich, evenaU in een ander deel der stad, namelijk op de Lammerenmarkt do feestuitvoering van „Orpheus". Overal heerschte jolijt en pret, maar de vroolijkheid sloeg, voor zoover wij op enze w andeling konden nagaan, nergens over tot losbandigheid, zoodat de politie slechts Zilden tusschen beide behoefde te 'ranen. Eensgezindheid. Het hoogst steeg de feestvreugde gisteren aan den Zijlsingei, waar de buurlvereeniging „Eensgezindheid" alles degelijk had voorbe reid en een geheel feestplan had samenge steld. 's Morgens om 8 uur werd door trom petters van de Clir. Padvindersorganisatie in de straten aan den Zijlsingel reveille gebla zen, waarna om 10 uur de groole kinderop tocht met daaraan verbonden costums-wed strijd plaats vond. De jury voor dezen wedstrijd werd ge vormd door mevr. v. d. LijkeSylsma en de heeren K. van Veen en G. J. v. d. Linden, die de prijzen als volgt toekenden. Isle prijs jongens: Jan Wassenaar (maaier), idém meisjes Siska Eikerbout (oude tijd). Deze prijzen bestonden uit fraaie fruitmanden. Verder werden toegekend: le eereprijs: Marie ^le Bruin (Chincesch marktmeisje). 2e eereprijs: Mientje Kenny (Mexicaansch Zigeunerinnetje). le troostprijs: Coba Bergman (sprokkel- vrouwlje). 2e- troostprijs: Marietjo v. d. Key den. (Melk meisje).' Deze prijzen-bestonden uit lekkernijen, 's Middags hadden kinderspelen plaats, waarvoor veel animo bestond, doch die dank z'j de uitstekende regeling van een en ander, een vlot verloop hadden. Gisteravond gaf eerst het kinderkoor ^Eensgezindheid" onder leiding van den heer G. Mulder een uilvoering, waarna een con cert van het muziekgezelschap van Clos en Lecmbrugge de festiviteiten besloot. In de avonduren gaf ook de burgemeester jog blijk van belangstelling door een kijkje te komen nemen, terwijl ook eenige leden van het bestuur der 3 October-Vereeniging 'fen bezoek aan dit welgeslaagde buurtfeest brachten. Slciting van de Jan Steen-tentoonstelling. Hoewel het bezoek aan de Jan Steen- toonstelling onverflauwd bleef voort- Urem zoodat er gisteren nog 744 toegangs kan werden afgegeven en vijf minuten v sluiting nog een vreemdeling als n Ware om toegang bedelde, heeft de dfl,r^e gemeend op den vastgestelden hr-^0?. m°^ten sluiten.'Het totaal aantal Wr* ^eeft 43.322 bedragen, waarvan 'leden Cn een en^e van 10.25, 416 als kindereVan vereena^ngen ^ubs en 274 Gislemamiddag is de tentoonstelling in tegenwoordigheid van de tentoonstellings commissie met hun dames, den burgemees ter jhr. De Gijselaar en mevrouw De Gijse- laar, wethouder Sanders en het voltallig personeel bij monde van jhr. de Gijselaar officieel gesloten. De voorzitter" der commissie, m'r. dr. J. G. O vervoorde, tevens directeur van het Mu seum ,,De Lakenhal" hield vooraf een korte rede, waarin hif er op wees, dat voor 20 jaar, toen hier de welgeslaagde Rembrandt- tentoonstelling was gehouden, de tegen woordige ondervoorzitter, prof. Martin en hij reeds vluchtig de mogelijkheid hebben besproken een Jan Steen-tentoonstelling le houden, waarbij destijds de bezwaren ern stig werden overwogen. En"*tben eindelijk het plan vasten vorm had gekregen, was men wel overuigd, dat het gemeentebestuur zou willen medewerken, maar men wist niet of de bezitters van werken van dezen schilder hun schilderijen zouden willen af staan. Dien twijfel werd echter spoedig op geheven. toep vele brieven binnen kwamen met toezegging tot medewerking, waarbij ook zeer ongedachte en onverwachte toe zeggingen. De beste werken zijn bijeenge komen. Behalve eenige stükken, die over de Oceaan waren gegaan en anderen, die ge borgen zijn in verzamelingen, zooals het Nationaal Museum, waar men uit principe ijooit uitlqent, is hier alles bijeengebracht. Het. financieel bezwaar werd vrijwel op geheven, toen een aantal personen, voor 't meerendeel Leidenaars. bereid waren een waarborgfonds, van f 10.000 bijeen te bren gen, waarbij de gemeente nog f 2000 voegde. Ook in het ergste geval dus was de com missie voor een kwade risico gedekt. Spr. noemde nu de cijfers van het aantal bezoe kers om het groote succes der tentoonstel ling aan te toonen en gewaagde met genoe gen van de 6000 bezoekers tegen f 0.25, waaruit is gebleken, dat ook velen uit het volk voor kunst voelen. Velen hebben tot dit succes medegewerkt. Spr. noemde in de eerste plaats de commissie der tentoonstel ling in het bijzonder zijn medeleden in kot Dag. Bestuur, die zich groote opofferingen hebben getroost, zooals prof. Martin. Koert, dr. De Gelder, prof. Blok, mr. Slagter en niet het minst de heer. Frenlzen, die zich met de reclame belast hééft. Naast de commissie prees spr. de mede- werking'der politic, die voor een goede rege ling steeds op het appèl was. Vooral roemde hij het personeel van het Museum; in de eerste plaat9 den concierge. Broekhuizen, die zich ook een uitnemend kassier heeft getoond (applaus), de contro leurs Van Weeren en Reizevoort, de sup poosten en bewakers in lossen dienst. De Commissie weet te waardeeren en zal straks op andere wijze nog toonen, dat zij dit op prijs heeft gesteld. Wanneer er zich geen onverwachte be zwaren meer voordoen, dan zal de exploi tatie der tentoonstelling een aanzienlijk voordeelig saldo opleveren, dat zal worden aangewend ten bate der verzameling van „de Lakenhal", zoodat deze tentoonstelling van blijvende waarde zal blijken te zijn. Met een woord van dank aan den bur gemeester, eerevoorzilter, die niet alleen zich bijzonder interesseert voor algemecne zaken, maar ook-de kunst een goed hart toedraagt, voor zijn medewerking, verzocht hij dezen de tentoonstelling te sluiten, zoo als hij haar ook officieel opende. Jhr. De Gijselaar. daaraan gaarne gevolg gevend, dankte vooraf nog eenige personen voor hun medewerking. En wat het perso neel betreft, zich aansluitende bij den voor zitter, nam hij slechts een boom uil het bosch en roemde den ijver, den tact en den zorg van den heer Broekhuizen. Ook de Commissie -bedankte hij. en vooral de voor zitter zelf, wiens initiatief en doorzettings vermogen zeker veel tot het vtelslazen heeft bijgedragen. De tentoonstelling is een zeldzaam succes geweest, waar de grootste optimist zeket voor het aantal bezoekers bij den aanvang niot de helft had durven raden. Dit succes acht 9pr. ook van blijvende waarde voor ons Museum, dat reeds een goeden naam in het binnen- en buitenland heeft en voor de stad onzer inwoning, die daardoor weder meerdere bekendheid heeft verkregen. Voor dit alles zeide hij het bestuur nog maals hartelijk dank. waarna hij de ten toonstelling voor gesloten verklaarde. Hiermede was deze eenvoudige plechtig heid afgeloopen. Huldiging van den heer P Stapel. Hedenvoormiddag had in den Foyer der Stadsgehoorzaalde huldiging plaats van onzen Commissaris 'van Politie, den heer Stapel, die. zooals men gisteravond in on9 blad heeft kunnen lezen, heden zijn 25-jarig jubileum als commissaris van politie her denkt. Het geheele politiepersoneel, zoowel kader als korps was zoover de dienst dit toeliet, aanwezig, waaronder ook het politiemuziek- gezolschap. Voorts waren van buiten ge komen de heeren Van Waning, burgemeester van Ouwerkerk aan den IJsel als voorzitter van de examencommissie voor de verkrij ging van het politiediploma; de heeren Van Beuzekom, voorzitter en Felix, penning meester van de Broederschap van Commis sarissen van Politie, resp. commissaris van politie te Hilversum $n Harderwijk, de heer De Jong oud-burgemeester van Hoorn, en de agent M. A. Duisterhof, agent van politie uit Heïlevoelsluis;, de eenige agent, die ngo van uit den tijd toen de heer Stapel er com missaris was, terwijl later ook de burge meester binnen kwam. Bloemstukken waren gezonden door de afd. Leiden van Ken Alg. Ned. Politiebond, den Alg. Bond van Politiepersoneel in Neder land, den Bond van Chr. Politiepersoneel en den R.-Kalh. Politiebond, benevens een groole bloemenmand van de Leidsche Pers. De, jubilaris werd met zijn echtgenoote, kinderen en verdere familieleden, met auto's van zijn woning gehaald. Bij het binnen komen stonden alle aanwezigen van hun zetels op en speelde de muziek 'een wel kom stmarsch. Toen de familie was gezeten, trad de hoofdinspecteur, den heer W. Balfoort, naar voren, om namens het gansche personeel den jubilaris geluk te wenschen en hield onge veer de volgende toespraak: Mijnheer de Commissaris, zeer' geachte Jubilaris. De dag van heden is voor U één van die dagen, waarop men even pleegt stil te staan en achter zich te zien.' U, geachte jubilaris, hebt daarvoor wel alle reden. Vandaag 25 jaren geleden werd U benoemd tot Commissaris %yn Politie te Hellevoet- sluis. Dal was sleltg één van de gelukkigste dagen in Uw polilieleven; naar zoo'n benoe ming ziel elk inspecteur verlangend uit, maar.... met die benoeming werd U een gewichtig en moeilijk ambt op de schouders gelegd. In de 25 jaren, die sindsdien verloo- pen zijn, zult U ervaren hebben, dat ook het pad van den Commissaris van politie niet altijd over rozen gaat. Teleurstelling en mis kenning zullen ook niet langs U heen ge gaan zijndaarvan krijgt immers ieder zijn deel, maar toch.... met hoeveel vreugde en voldoening kunt U op den afgelegden weg terugzien. Op Heïlevoelsluis volgde 2 Januari 1913 Uw benoeming te Hoorn en daarna 1 Juni" 1917 die te Leiden. Persoonlijk waart U ons toen nog niet bekend alleen uit het bekende leerboek van „Stapel en De Koning" ken den Ave Uw naam.- Toen U hier kwaamt, hadden we echter reeds vernomen hoe noode men U in Uw vorige standplaatsen had zien heengaan, hoeveel sympathie U daar bij burgerij en politiecorps had achtergelaten cn daarom werd Uw komst hier met dubbele vreugde begroet. Er viel voor het politiecorps zooveel te verbeteren; in de eerste plaats moest een andere geest gekweekt worden en daarin is U volkomen geslaagd. Van U werd veel ver wacht en, het zij met erkentelijkheid ge zegd, we zijn niet teleurgesteld. Van den eersten dag hebt U geloond een humaan chef le zijn. Uw optreden is altijd getoetst aan onpartijdigheid en eerlijkheid. Wei ligt het dienstbelang U natuurlijk in de eerste plaats na aan het hart, maar daarnevens hebt U steeds een open oog en oor voor de belangen van het politiepersoneel en daar mede hebt U de volle sympathie van Uw corps verdiend en verkregen. Denk nu niet: „nu ja. gelegenheidswoor den! Gisteren was het leven zoo gewoon en morgen zal het wéér zoo gewoon zijn." Daarin zoudl U zich vergissen. Zeker, vleiende dingen zegt men niet eiken dag, maar voor U w s het leven gisteren niet zoo gewoon en zal morgen niet gewoon zijn. omdat het niet iets gewoons is. dat een chef zich zóó als U gedragen mag welen door de sympathie van zijn gansche corps. 't Levende bewijs daarvan slaat voor U. Vóór U staat bijna Uw geheele corps, dat en daarop wil ik Uw bijzondere aandacht vestigen, omdat het voor dezen tijd zoo zeld zaam is dat voor vandaag alle verschil van opvatting, alle verschil van kl^ur, alle bonden, alle besturen op zijde heeft gezet om Uw feest met U mede te vieren in vol maakte eensgezindheid, wetende, dat U het alleen zóó gaarne ziet. Spontaan hebben alle leden van Uw corps dat gewild; dit moge U een voldoening zijn; een bewijs dat U veel goeds hebt bereikt. Hel Leidsche politiecorps wenscht U van ganscher harte geluk met Uw jubileumhet brengt U vandaag zijn dank voor alles wat U tot stand gebracht hebt en voor de wel willendheid en humaniteit, waarmede U steeds ten opzichte van allen bezield zijt. Het wenscht U toe, dat U nog een lange reeks van jaren in gezondheid en met opge wektheid zult blijven leiden zooals U tot nu toe deedl. Geachte Jubilaris! Het corps .heeft gewild, dat U een souvenir zoudt behouden aan dezen dag. Namens het corps bied ik U aan een antiek tafeltje en antiek kastje. We hopen, dat het naar Uw smaak zal zijn. Aanvaard U dit van ons en wil hel een plaatsje in Uw woning geven, zoodanig, dat het U dikwijls dezen dag en het Leidsche politiecorps in herinnering zal brengen. De rede van den heer Balfoort werd warm toegejuicht. Daarop viel weder de muziek in. Hierna trad als spr. op de heer Van Beuse- kom, als voorzitter der genoemde Broeder schap, die naast zich had den heer Felix als penningmeester der Broederschap. De secretaris kon niet aanwezig zijn. De heer Van Beusekom. die den jubilaris als vriend Piet toesprak, hield een geestige toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat de heer Stapel in de Broederschap een zeer bijzondere en zelfstandige plaats innam, zoodat hij hier eigenlijk zelf moest slaan, om zichzelf te begroeten. Hij bood hem namens de Broederschap een antieke koperen pot aan, die de heer Felix uit Harderwijk had welen te verkrij gen en waarvan hij schetsend wilde doen voorkomen, dal het de beroemde pot uit den tijd van Leidens beleg was. door den wees jongen in den Lammeschans gevonden, toen de Spanjaarden het beleg opbraken. De heer Van Waning bood den heer Stapel namens de Examencommissie voor hel diploma van politie-ambtenaar en de Commissie voor Vakonderwijs en oprichting van de politieschool en vakcursussen, een antieke koperen luchter en een dito olie lamp, z.g. snuiter, aan. Hij schetste daarbij den heer Stapel als een ideaal examinator en een nobel mensch, die steeds zijn best doet om de examendi ter wille te zijn. De voorzitter van het Leidsch Polilie- muziekcorps, de heer Post, bood den jubi laris daarna liet eere-vooTzittbrschap van de Vereeniging aan en voegde daaraan oen insigne toe, welk eereteeken met genoegen door den jubilaris werd aanvaard. De heer De Gijselaar sprak daarna nog een persoonlijk woord, waaruit groote waar deering voor den heer Stapel sprak en voegde daaraan toe een souvenir, bestaande uit een lederen portefeuille met een goed ingelogd insigne. De heer Sijtsma bood namens de Leidsche pers den heer Stapel de gelukwenschen aan en dankte dezen voor de regeling, door hem getroffen inzake het con' act tusschui politic en pers. Het bestuur van de Leidsche Zwcmclub waarin de Leidsche Reddingsbrigade, waar van de heer Stapel een steunpilaar was, is opgenomen, bracht bij monde van den heer Van der Lijke ten slotte den jubilaris warme hulde. Nadat de muziek nog eens had gespeeld en aan de aanwezigen ververschingen waren aangeboden verkreeg de heer Stapel zelf het woord om voor de hem gebrachte hulde te bedanken. In de eerste plaats richtte hij zich tol den burgemeester wien hij de verzekering gaf dat de door dezen hem geschonken portefeuille een eercplaats zal innemen al zal hij hem geregeld gebruiken. Hij dankte den burgemeester voor den steun en medewerking van hem gedurende zijn commissarisschap ondervonden en sprak den wcnsch uit nog lange jaren jhr. De Gijselaar als hoofd der politie naast zich te hebben. Persoonlijk is hij den burgemeester zeer erkentelijk voor het vele goede dat hij van hom mocht ondervinden. De heeren Van Beusekom en Felix dankte hij voor de goeden wenschen namens de Broederschap geuit, waarna hij de goede werking van deze organisatie voor het insti tuut der politie schetste. Den heer Van Waning dankte hij voor de goede wenschen van de Examen-commissie, waarvan deze de ziel is, wees er den heer Post op dat hij er voor moest zorgen dat de muziek nooit bij do leden de hoofdzaak wordt en den dienst mocht schaden, den heer Sytsma gaf hij de verzekering dat hij gaarne met de pers wil blijven samenwerken en dankte het bestuur der Leidsche Zwemclub voor de goede meening omtrent zijn optre den in de Reddingsbrigade, waarna hij ten slotte nog een persoonlijk woord richtte tot den oud-burgemeester van Hoorn en den Hellevoetsluiser agent Duisterhof. Hiermede eindigde deze plechtigheid. Leidsche Christelijke Oranjeveieeniging. In den smaakvol aangekleeden tuin v. Zo- merlust hield de Christelijke Oranjever- eeniging een feestelijke bijeenkomst ook ter gelegenheid van van den verjaardag onzer Koningin, waarbij het Christelijke muziek gezelschap „Polyhymnia", onder leiding van den heer Kouprie en de Chr. Zangver- eeniging, 'directeur de heer C. v. d. Keur hare welwillende medewerking verleenden. Op het podium prijkten twee groote Oranje kleurige bloemstukken en op elk tafeltje stond een bouquetje van frissche gouds bloemen. De tuin was geheel vol. Geen enkele stoel bleef onbezet Nadat de Zangverecniging Psalm 150 1 had gezongen en de muziek een opgewekt nummer had gespeeld ging de voorzitter ds. H. Thomas vóór in gebed waar na hij de bijeenkomst met een inleidend woord opende. Hij heette al de aanwezigen welkom en sprak er zijn leedwezen over uit, dat hij dit nog niet onzen burgemeester mocht doen. Deze had echter bericht dat hij in den loop van den avond nog gelegenheid hoopte te vinden aan de feestvergadering een bezoek te brengen.'Het deed hem ge noegen hier ook personen in de uniformen van H.M. leger te mogen begroeten. Niet uit een zucht naar militairisme, maar juist, omdat hij anti-militarist is wat net uit sluit dat hij is voor een krachtig leger. „Er zijn er die de leuze aanheffen van de wa pens neer, maar o zoo graag als zij konden ons zouden vernietigen zeide spr. (applaus). Ook begroette hij de spr. van dezen avond, ds. Muider als een geacht collega al is deze hervormd en spr. gereformeerd. Tenslotte zeide spr. dat de Chr. Oranje vereniging feestviert omdat H.M. .de Konin gin jarig is en schelste in den breede waar om dit fee3t een feestviering waard is. liet is het omdat H.M. de draagster is van de beste tradities van ons Oranjehuis, een uit nemende Vorstin, een voorbeeldig echtge noote en een uitnemende moeder en een vrome Vrouw die zich niet schaamt den Ohristus te belijden. Nadere zeer toegejuichte openingsrede BINNENLAND. De Jan-Steen-tentoonstclling is officieel gesloten. Huldiging van den Leidschen Commit saris van Politie, den heer P. Stapel. Waarom Gcor op Koninginncverjaardag officieel niet vlagde. i BUITENLAND. - Het subcomité dei reorganisatie-commis* sie voor den Volkenbondsraad is tot over eenstemming gekomen. Debat over de Engelsche kolencrisi3. De financieele plannen der Italiaansche regeering. Hevige aardbeving op de Azoren. speelde de muziek het Wilhelmus, waarbi,' de aanwezigen oprezen van hun zetels en het luid krachtig aanhieven. Nadat nog een drietal nummers waren ge speeld, kreeg de Zangverecniging de beurt en zong achtereenvolgens: „Zangcrsmarsch" „Elk zijn.kruis"" en „Ailos wat adem heelt love den Heer!" Inmiddels was de burgemeester den tuin binnengekomen, met applaus door de aan wezigen begroet en nog eens hartelijk door den voorzitter verwelkomt. Inlusschen wa9 er ook meer beweging gekomen in den tuin van Zomerzorg en juist, toen de feestrede naar ds. L. H. Mulder uit Zoeterwoude, het podium betrad, speelde daar de muziek er lustig op los, wat zeer hinderlijk was en de aandacht van den spreker afleidde, die, hoe wel hij krachtig en klaar sprak, achter in den tuin moeilijk was te volgen. Hij was er verheugd over dat, ook blijkens het inleidend woord van don voorzitter bij gelegenheden als deze de kerkelijke scheiding op den ach tergrond wordt gedrongen. Hij wilde op dit uur een getuigenis afleg gen. Volgens spr. is op dagen als deze ook voor Christenen reden tot feestviering, al moet daarbij alles uitgesloten worden, wat zou gelijken op hetgeen men ^Oranjelol" zou kunnen noemen. In ons Vorstenhuis zien wij een voor Ne derland een heerlijk ideaal verwezenlijkt: het ideaal n.l. van vrijheid en van een on afhankelijk volksbestaan. Dit werd door hem in bloemrijke taal, aan de hand van de ge-> schiedenis des Vaderlands geschetst, waar bij hij allereerst Willem van Oranje de Va der des Vaderlands, ten tooneele voerde, die het ideaal van de ware vrijheid reeds voor oogen stond, een andere vrijheid als die welke thans dikwijls wordt begeerd. Zoo ziet spr. in het Oranjehui^ een ge schenk vai\ God aan Nederland geschonken, waarvoor wij danlfbaar moesten zijn. In Koningin Wilhelmina hebben wij een Vorstin die een der beste draagsters is van liet vrijheidsideaal van Vader Willem en daarom betaamt "ns als Nederlanders van Christelijken huizo zich om Haar heen te scharen en om met Haar juichtonen aan te heffen op hoogtijden als deze en God dan ken, dat Hij Ilaar voor ons heeft bewaard. Ook deze rede werd luide toegejuicht. Nadat hierop achtereenvolgens de zang verecniging nog eenige nummers had gezon gen en de muziek zich andermaal had la ten hooren met tot slotnummer het: „Wien Neerlands bloed" dat luide door de aanwezi gen werd medegezongen sloot de voorzitter de zeer geslaagde feestviering waarop de vergadering na het gemeenschappelijk zin gen van Gezang 180: 1 uiteenging. Het Oranjefeest in „Zomerzorg". Tal van advertenties in ons Blad hebbek reeds aangekondigd hetgeen er gisteravond in Zomerzorg" stond te gebeuren, zoodat wij dan ook nu niet zullen gaan vertellen wal er was, doch ui tal uitend hoe het er was. En dan kunnen wij niet anders zeggen, dan dat liet een buitengewoon feest gcwces.' is. Buitengewoon was de versiering van den tuin, waarin honderden oranjekleurige-lam pions aan lange rijen over en weer opgehan gen waren. En in den achtertuin waande men zich schier in een sprookjesland. Dui zenden gezellig-brandcnde vetpotjes langs de voetpaden, rondom en boven 'den vijver weerspiegelden zich in het kalme water, waarin sierlijk opgetuigde gondels ronddre ven. Inderdaad, de ondernemende pachter, de heer Batenburg had kosten noch moeite gespaard om het geheel zoo feestelijk moge lijk te doen zijn en dank zij ook het ideale Zomerweer, is zijn streven met groot succes bekroond. Bij drojnmen trokken gisteravond om streeks halfnegen de feestelingen naar bin nen. zoodat het er al spoedig vol was. Doch de stroom hield den geheelen avond aan, zoodat er ten langen leste èn in den tuin en in de zaal geen plaatsje onbezet .was.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1