Mo. 20385. VRIJDAG 27 AUGUSTUS Anno 1926, STADSNIEUWS. BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. HET WILHELMINAFEEST TE ALPHEN Het voornaamste nieuws van heden. UIT ÖE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 ets. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en 'Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven iiO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week .vff0.18,1 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18.' Franco per post 2.35 portokosten. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Een nienwe uitvinding? Door het hoofd der school te 'Nieuwkoop, den heer Vei wey, moet voor eenigen lijd een uilvinding zijn gedaan, waardoor de moge lijkheid geopend zou zijn om van zooge naamde losse kaas weer goed gesloten kaas tc maken. In den kaashandel werden tot heden vaak groote verliezen geleden doordat waarschijnlijk als gevolg van een gistings proces, kaas, die in goeden toestand was in gekocht, ging-rijzen en daardoor zeer in waarde daalde. Thans zijn ool^ door eenige handelaren en fabrikanten van kaas te Lei den proeven genomen, welke met verschil lende resultaten werden -bekroond. In den kaashandel worden deze proeven, waarvan het welslagen groole gevolgen zou kunnen hebben, met buitengewoon groole belang stelling gevólgd. Tuinconceit in „Musis Sacrum". „Musis Sacrum" komt weer in tel. Na het concert van OrpTieus, Woensdagavond, gaf gisteravond de Chr. gemengde zangver- ecniging „Zang zij onze leus", onder leiding van den heer A. Teljeur te 's-Gravenhage. met welwillende medewerking van het Chr. Muziekgezelschap Polyhymnia, directeur de heer M. Kouprie er een tuinconcert, ter wijl vanavond ..Werkmans Wilskracht" er spelen zal en Zondagavond de Posl-Harmo nie er gastvrijheid zal genieten. Eindelijk overweegt het Musisbestuur in dit seizoen nog een volksconcert waartoe meer dan één muziekkorps zal meewerken. Het concert van gisteravond is bijzonder goed geslaagd. De tuin heeft sinde jaren niet zooveel menschen Iegelijk geherbergd. Zeker zulten er in den tuin 250 bijeen zijn geweest, terwijl er ook nog een aantal ondeT de wa- ra/nda en in de zaal een goed plaatsje had den gezocht. Aanvankelijk was de avond frisch om buiten te zitten, doch allengs werd de lucht kalmer, de wind ging liggen en was hel een echte zomeravond. Buiten in wijden kring om dé sociëteit" stonden of wandelden ook nog voel menschen, die bijzonder slit waren. Het waren vooral de zangnummers, die imponeerden. Als er gezongen werd kon men een blad hooren vallen. Het programma opende met het „Ver- eenigingslied", woorden van A. Groeneveld, getoonzet door den directeur zelf. Verder volgden voor de pauze „Des Morgens' „Wandellied", „Levensvernieuwing" en „Dit is de dag' kleine stukjes van pakken- den inhoud en eenvoudige melodie, maar zuiver gezongen. Na de pauze volgden in hetzelfde genre „Voorjaarsbezielifig", „Herders Zondags- lied", „Het Kerkklokje'„Avondkoor", ter wijl besloten werd met de treffende bede: „Heer bescherm onze Koningin" enz. Polyhymnia vulde met opgewekte goed- gespeelde muzieknummers de tusschenpoo- zen aan en had daarmede ook veel succes. Jammer dat het seizoen zoo ver 13 gevor derd andeTS zouden wij pleiten voor een herhaling van zulk een avond waarvan zoo- velen kunnen genieten. Hopen wij nu op het volgend voorjaar. Meisje verdronken. Gisteren keerde de 6-jarige Jacoba L., wonende aan de Uiterstegracht, die naar de Bewaarschool was gegaan, na schooltijd niet weder in de ouderlijke" woning terug. De verontrustte ouders zochten het meisje over al te vergeefs. Het lijkje werd later door een schipper in de Uiterstegracht bij de Groene- steegbrug gevonden. De kleine is dus bij hel lerugkeeren naar huis te water geraakt, blijkbaar zonder dat dit door iemand werd opgemerkt. De Jan-SteehtentoonsteHrng zag heden het bezoek stijgen tot over de 32:500. -Hem die dit getal volmaakte, n.l. dr. J. C. Koch uit den Haag. werd het boek van prof. Martin aangeboden. Morgen, Zaterdagavond, van 6 tot 10 zal in de Vestibule der Stadsgehoorzaal al weder de inschrijving plaats hebben der ge gadigden voor de feestgave van Haring en Wittebrood van wege de 3-Oclober-Vereeni- gin» Wij vestigen hierop gaarne nog oens de aandacht. Het besluur van het Leidsche Potilie- Muziekgezelschap ontving van den Burge meester als hoofd der politie oen schriitelij- Len gelukwensch met het bij de deelneming aan het Nationaal Muziekconcours te De Lier behaald succes. Als men de advertentie leest van het Oranjefeest, 31 Aug. a.s. in „Zomerzorg" te houden, dan kan het moeilijk anders of men moet wel direct begrijpen, daf dit een feest wordt, zooals nog niet werd georganiseerd. het noodig naar de diverse attracties te verwijzen, waarbij nu nog is gekomen een romenade door den tuin met vol orkest en 'amboer-maitres? We achten het over bodig. Feestvierend Leiden zal den weg naar ..Zomerzorg" vanzelf wei vinden.... Naar aanleiding van hel bericht in ons blad van gisleren, heireifende de dienstuit voering van de Posterijen op 31 Augustus, zij er de aandacht op gevestigd, dat in deze mededeeling ten onrechte werd vermeld dat alsdan de 1ste pakketposlbeslelling wordt opgeheven. Niet de eerste, doch de tweede pakketposlbeslelling zal niet worden uitge voerd. Gisteren kreeg de slagersknecht H V., werkzaam bij den slager J. C Oud. aan de Oude-Heerengracht, alhier, een kuip met ko kend water over zijn beenen De toestand van den man, die veel pijn leed, was van dien aard, dat de Eerste Hulpdienst moest worden opgebeld, die de eerste geneeskun dige hulp verstrekte, waarna de patiënt naar zijn woning werd vervoerd voor verdere verpleging. Heden werd door de politic in beslag genomen een autobus van de hoeren L en G. te Alphen, op grond dat de houders had den verzuimd het vocrluig tijdig aan een keuring (e onderwerpen, zooals dit door de bc-trelfende verordening in deze gemeente wordt voorgeschreven. De aulo is nu ge- j slald aan de Stadstimmehverf. Van hel geval is proces-verhaal opge maakt, zoodal de eigenaars eersl na een be schikking van het Kantongerecht deze terug kunnen krijgen. De staking bij Heernai. In een gisteren onder leiding van den Rijksbemiddelaar H. A. v. lJsselsleijn ge houden vergadering van vertegenwoordi gers van de partijen, betrokken bij de sta king bij Hecmaf, heeft de rijksbemidde laar ten slótte in overweging gegeven, dat de arbeiders de door hen gestelde eisehen tol op de holft zouden reduceercn, onder dit beding, dat de in enkele onderdeelen van het bedrijf te verdienen loonen nog nader onder de oogen zouden kunnen wor den gezien, doch dat liet van de Heemaf te vergen offer de helft zal zijn van het geen de inwilliging der aanvankelijk ge stelde cischen zou vorderen. Beide partijen hebben zich verbonden, zich vóór den- eersten September over dit voorste! uil te spreken. Brentscke werkverschaffing. In verband met de a. s. aardappelcam pagne (rooien, vervoeren en vermalen van aardappelen) zullen begin September de le- werkgeslelden in dc «werkverschaffingen in Drente worden ontslagen, met uitzondering van die uil de gemeente Emmen. Uil deze gemeente tocli zullen niet alle werkloozen in de aardappelcampagne'arbeid kunnen vin den. Een 30 veenarbeiders uil Emmen, die werkzaam waren in de werkverschaffing, zijn ruim 14, dagen geleden, aangewezen voor werkzaamheden in de veenderijen der maatschappij Yehnemeer te Edewachler- damm (Oldenburg). Uil een onderzoek, o. m van wege den Nederl. Landarbeiders- hond. zou zijn gebleken, dat de arbeiders, ondanks kinderbijslag en een bijslag van f 2.50 per week, geen behoorlijke weekver- dienste kunnen maken. Den minister van binnenIandsche zaken is daarom verzocht, den loonbijslag voor bedoelde arbeiders te verhoogen of bij bezwaar daartegen hun toe le staan, naar hun woonplaatsen terug te keeren, met herplaatsing in de werkver schaffing. Het 4e Enkrateia-congre3. Gisteren werd te Amsterdam het 4e con gres van den Enkrateia-bond van Prot. Chr. Drankbestrijdersvereenigingen gchou den. Aan het congres ging den avond tevoren in de Nieuwe Kerk een wijdingssamen- komst- vooraf, waarin drie sprekers op traden. Om half tien ving -heb congres aan, dat *400 deelnemers belt. W-egens verblijf buitenslands van den voorzitter, -Mi-nister dr. J. R, Slótemaker de -Bruyne, -werd heb congres -.gepresideerd door ds. W. H. Gispen van Scheveningen, vice-voorzibfcer. Na opening met gezang en gebed heette spr de talrijke aanwezigen welkom, deed een paar mededcelingen en gaf daarna het woord aan dr. J. van der Spek, arts te Den Dolder, om te refereeren over Geestelijke Gezondheidsleer, Mental Hy giëne en de plaats van de drankbestrij ding daarin. Ref. verdedigde de volgende stellingen: 1. Naast de lichamelijke hygiëne is (Amerikaansch van oorsprong) sedert en kele jaren bezig zich een geestelijke hy giëne te ontwikkelen, die zich bemoeien wil met- allea wat aan de geestelijke ge zondheid, en validiteit afbreuk kan doem 2. Het alcoholisme is een voortdurende onmiddellijke en middellijke bedreiging van 'b menschen geestelijke gezondheid en validiteit 3. Streven naar geestelijke hygiëne sluit daarom strijd tegen alcoholisme Lp. Op dit referaat volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. Nadat enkele oogenblikken was gepau- zeerd, hield ds. D. van Krevelen van Lich tenvoorde een referaat over het onder werp: ,,De internationale kant van ons werk." 's Middags werd in drie secties verga derd. Behandeld werden de volgcndo on derwerpen: drankbestrijdorswerk door cn voor de vrouw, ^christelijke litteratuur en alcoholisme, en drankbestrijding in Ne- derlandsch-Indië. Daarna hebben de congressisten een boottocht door de havens gemaakt, aange boden door de Am sterdam sche af dodingen der Enkrateira-vereeniginge-n. -Des avonds is een bijeenkomst van het volledige congres, gehouden in de groote zaal wan het gebouw der Maatschappij voor den -Werkenden Stand. Prof. dr. A van Veldhuizen, uit Gro ningen, hield een referaat- met als onder werp: Folkloristische bezwaren 'bij onzen strijd. Zijn stellingen luidden:. I. De climax loopt van gewoonten tot volksgewoonten en vandaar tot vólksdrink gewoonten II. Onze volksziel is gedrenkt in den al cohol. III. Beter is het te vragen: Hoe komt men er af, danHoe komt het. IV Om de kwaal tè bestrijden leere men de symptomen wel verstaan. Noodig zijn: oen helder hoofd, een stalen wil, een be slist voorbeeld, christelijke Helde, goede moed en vereende krachten Nadat over dit referaat van gedachten was gewisseld en er oenige oogenblikken was gepauzeerd, behandelde het coiigicn nog het onderwerp: Evangelisatie en alco holisme. De heer E. A. Kcnchenins, arts te Sche veningen, behandelde hel theorethische gedeelte en verdedigde in zijn referaat dc volgende stellingen 1. De grens tussehen alcoholisme als zonde" en „alcoholisme als ziekte" is in vele gevallen niet te trekken. 2. Bij het alcoholisme als „ziekte" speelt de erfelijkheid een groote rol. Hierbij echter wordt de zucht tot drinken niet cii zoodanig overgeërfd. D<^ drankzucht bij erfelijk belaste kinderen van alcoholisten wordt veroorzaakt door een algemeen de- j generatieverschijnsel, dat zich openbaart in totale verzwakking van den wil cn daar mee gepaard gaand verlies van zelfbo- heorsching, die een verslaafde overgave aan den invloed van alle mogelijke scha delijke prikkels in de hand werkt 3. Een hartgrondige bekeeriog staat, v.<n alle middelen ter genezing van het alco holisme in beide genoemde vormen, op den voorgrond. 4. In de behandeling van de(n) alcoho list moet de gestichtebehandcling in de laatste plaats ter h'and genomen worden. Tot deze mag eerst overgegaan worden, wanneer de behandeling in eigen omgeving gefaald heeft. 5. Voor de behandeling van de{n) alco holist in eigen omgeving is onmisbaar een goed ingericht christelijk consultatie-bu reau, dat zich tevens aan den evangelisa tie-arbeid moet aansluiten en dus voor een deel tot de inwendige zending gerekend moet worden. De heer N. Baas uit Amsterdam behan delde het practische gedeelte en hield een referaat aan de hand van de volgende stellingen: 1. Hoewel het te ver gaat dc drankbe strijding in haar geheel als een tak der inwendige zending te beschouwen, hebben toch Evangelisatie en drankbestrijding tal rijke punten van aanraking 2. Hoe meer als doel der Evangelisatie gezien zal worden de bearbeiding van de volksziel en het doordringen van het volks leven, des te sterker zal dit verband wor den beseft. 3. Practisch zal dit verband zich open baren: a. in de personen, die in het werk der evangelisatie arbeidenb. in het werk der zoogen. Daad-zendiDg; c. in de predi king die uitgaan moet tegen de volkszon den; d. in de evangelisatie-lcctuure. ie den arbeid onder de „Menschen van den zelfkant". 4 Voor den arbeid onder laatstgenoem den -kan de instelling van een zoogen. Blau-Kreitz-Mission aanbeveling verdienen, met name in de groote steden. 5. Eenerzijds komen uit den arbeid der drankbestrijding speciale lessen voor het Evangelisatiewerk. Anderzijds komen uit de practijk der Evangelisatie algemcene lessen voor den arbeid der drankbestrij ding. Na een korte gedachtenwisseling over deze fereraten is het congres op de ge bruikelijke wijze gesloten. De burgemeester van Wcesp, de lieer O. E. Cleveringa, heeft legen 1 December om gezondheidsredenen ontslag geviaagd Van 16 December 1908 af ig bij burgemeester van Weey> geweest. Verzocht wordt, mede te deelen, dat het kantoor van de Canadeesche Regeering (Dep. van Immigratie en Kolonisatie) met ingang van 1 Sept. a.s. verplaatst wordt van Korte Vijverberg 1, Den Haag, naar Rotterdam. Stationsweg 55. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal 2 Septéraber niet plaats hebben. Neder!, Hervormde Kerk. Drie lal. Te Wommels en Hijdaard: P G Dijkcma, te Engluni; C van Nicuwenhui- zen le Hekelingen, on 1L Storringa, ie Her wen en Aerd!. Bexoopon: To Posse: P. S. Ptjlgrcms. cand. (e Sneek. De niet-ieerplichhr e jeugd. Woensdag hadden de lieercn Klaas de Vries en J. J. Lamers a's voorzillcr en se cretaris van liet uitvoerend comité van hel Congres voor het Onderwijs aan de nicl- leerplichligc jeugd, een onderhoud niet den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, ter toelichting van een adres door bedoeld comité in opdracht van liet Congres aan den Minister gezonden. Bij dit onder houd, dat tot uilvoerigc besprekingen leidde, bleek de minister zeer sympathiek te slaan legenover verschillende wenschen van het comité, alsook dat het niet is uitgesloten dal de Minister binnen niet al te langen lijd komt mot wetsvoorstellen tol betere regeling van het ónderwijs aan de niel-lccrpliclilige jeugd. Ook de tweede dag een succes. Ook dc tweede dag der Wilhelmina-fecslcn tc Alphcn mag zeer goed geslaagd heeten. Terwijl dc wolbekende fel gele ballon van den heer Van Pottum onder den druk van het binnenslroomende gas gestadig hoogcr opbolde, vingen om circa twee uur de gc- coslumecrde hitten-races aan. Dank zij de flinke prijzen, was er genoegzame mededin ging om-den wedstrijd tot een zeer geani meerd feestnummer tc doen zijn. Een talrijk publiek volgde met spanning den wedstrijd, waarbij do deelnemers allerhande behen digheidsoefeningen moesten doen, zoóals liet onderweg vullen van een glas water etc. Do costumes waren aardig, vaak geestig. Do uitslag dozer wedstrijden was als volgt: 1ste prijs (f 100) C. Vconc-ndaal; 2d pr. (f60) P. Ro'ódcnburg; 3de pc.' (125) J. Mulder, 4de pr. (f 15) A. Schouten; 5de pr. (f 10) G. Voorthuizen. Prijzen voor het grappigste coSluum1ste prijs D. van den Wel; 2de pr. D. de Jeu; 3de pr. C. Voorthuizcn; J. van Os en A van der Zwaard, troostprijs. Voorts kregen nog troostprijzen van f 5: J. van Leeuwen, D. Bouthoorn, D. dc Jeu. Doordat de ballonopslijging veel tc laat geschiedde moesten enkele kinderspelen van het programma worden afgevoerd. Te ongeveer zes uur was eindelijk het mo ment daar, waarop duizenden vol ongeduld stonden le wachten, de opstijging van Van Potlum's Glim-ballon. Hoewel het in de be doeling lag een passagier, lid der W.-V., mede to nemen en door loting hiervoor iemand was aangewezen oordeelde de heer Van Potlum het beter, vermoedelijk met het oog op den sterken wind en de daardoor waarschijnlijk moeilijke landing, alleen hel luchtruim le kiezen. Met man en macht moest het vervaarlijk deinende gevaarte in bedwang gehouden worden, doch toen hel commando „los!" had geklonken, steeg dc ballon zeer snel. De reclamejongen der Glimfabriek daalde al spoedig per para chute neer, kleurige confetti etc. dwarrelde, doch weldra was dc ballon hoog in de wol ken verdwenen in de richting Woerden. Gis teravond was nog niet bekend, waar de luchtreiziger was gedaald. Wij vernamen, dat hij zou pogen het vliegterrein Soester- borg tc bereiken. Onmiddellijk na de verdwijning van de ballon knalden dc eersle luchtbommen van hel Japansch dagvuurwerk, dat als vorige jaren, door velen met spanning werd gade geslagen. Kleurige figuren daalden voortdu-. -rend neer; vooral de jeugd vermaakte zich blijkbaar kostelijk. Óp het feestterrein hecTschtc gedurende den geheelen avond 'n buitengewone drukte.' Massa's feestvierders waren uit de omstreken naar Alphen gelogen, om te genieten van muziek en allerhande vermakelijkheden, zooals zweefmolens, glijbaan, circus elc. 't Was tot aan het vuurwerk een zingende, dansende, fleurige menigte. Tegen 11 uur echter verzamelden de diommen menschen zich op het A. V. V.- veld voor de in letterlijken en figuurlijken zin „schitterende" apotheose, het vuurwerk. De wind was polderwaarls en dus buiten gewoon gunstig. De wonderen der pyro-tech- niek kwamen dan ook volkomen tot hun recht. Bengaalsche zonnen wierpen roode cn groene lichtbundels over de menigte, vuur pijlen floten het donkere zwerk in en spreid den een regen van sterren; luchtbommen knalden onophoudelijk, 't Wa3 inderdaad een zeer fraai tafereel. Ten slotte verscheen in waaiers van bril- lanlvuur het portret van H. M. de Koningin. Tot laat in den avond duurde het feest der W.-V., dat stellig alleszins geslaagd mag heeten, voort. - f r" r - k BINNENLAND. De winkelweek te Oegstgeest geopend. Do bekroningen. Groote brand te Leratuiden. De „Prinses Jnliana" wint de deidc race om den One Ton Gap. Een Nederlandsch vliegtuig verongelakt bij Dortmund. Twee dooden. BUITENLAND. De conieientie der Engelsche regeering mei de mijnwerkers schijnt mislukt. Kondilis vormt in Griekenland een ka binet. Pangalos naar Kreta gebracht Ernstige mijnramp in Amerika. Boskoop. Alhier is wederom tegen oenige jongelui proces-verbaal opgemaakt wegens hot berijden van een motorrijwiel zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn. Zij huren dan den motor voor een uur en maken de wegen dikwijls zeer onveilig Op deze manier zal hel hen spoedig worden af geleerd. Gevonden voorwerpen: Ifeerenrijwiel, handschoen, kindcrporlemonnaie, pal: bik kelen boutjes cn een' snoeimes. Inlichtingen bij dc politie. Door dc politie alhier is proces verbaal opgemaakt legen W. V. cn M v. d. W. we gens mishandeling. Woensdag ontstond cr tussehen eenige Boskoopcr3 en Alphcnaars alhier ëen woor denwisseling, die zoo hoog liep, dat één van dt laatstcn een paar klappen kreeg en in be- wusleloozcn toestand werd opgenomen. Leimuiden. Twee boerde- rijen in de asch gelegd liet was gistermorgen tien minuten voor drie toen ontdekt werd, dat de hooiberg van den landbouwer J. M. van Haastra in brand stond. Er woei een hevige wind, zoodat spoe dig het woonhuis met bij behoorende schuur door de vlammen werd aangetast. De wind was Noordwest, cn woei zoodoende in de richting van de schuin tegenover liggende boerderij van den landbouwer W. G. Kie- bert. Na een korte poos werd ook deze boer derij, die, evenals de andere, met een rieten dak bedekt was. een prooi der vlammen. Zij was in een oogenblik lijds één vuurzee. Dit alles gebeurde reeds voordat de motorspuit, die onmiddellijk, nadat dc brand telefonisch te Leimuiden bekend werd. was uitgerukt, op het tooneel van den brand was. Aan redden van de boerderij van ICicbcrt was niet meer te denken. Hel leek nu aan vankelijk, dat het woonhuis van Ilaaster wel te redden zou zijn. Toen eenmaal het rieten dak goed vlam vatte, bleek hiervan echter geen sprake te zijn. De burgemeester van Alkemade die tegenwoordig was, liet na con onderhoud met het hoofd dezer gemeente de epuit zijner gemeente ter onmiddellijke assistentie, indien deze noodig mocht blij ken, in gereedheid brengen. Door het belendende huis van den heer Van Wieringen goed nat te houden, slaagde men er in dit te bohouden, le ongeveer half vijf lagen beide boerderijen geheel togca den grond. De beide hooibergen, die geheel gevuld waren, brandden echter nog flink door. Tegen den avond was dit van uit het dorp goed merkbaar; boog vlamde het vuur op. De spuit bleef den geheelen nacht met bediening aanwezig, om in noodgeval water te kunnen geven. Wij vernemen nog, dat de boerderijen, huisraad en hooi verzekerd waren. De oor zaak van den brand is onbekend. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij eenige geldleeningen ge converteerd werden, goedgekeurd. Het muziekcorps „Symphonie" zal op 31 Aug., des avonds, een serenade brengen aan het Oranje-Comité. Rijnzaterwonde. Naar wij vernomen, zullen de plannen voor den aanbouw van een „Nulsgebouw", hoewel thans minder luxueus, doorgang hebben. Katwijk aan Zee. Aan den haring, afslag was gisteren aangevoerd één partij haring. Prijzen per kantje: Volle haring (Noord) f 20.65; volle haring (Zuid) 19.55; maatjesharing (Noord) f 18.4510; maat jesharing (Zuid) f 18.55—18.80; steurharing f 17.50. Heden waren 4 loggere binnen va» 17 tot 24 last.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1