fio. 20382. DINSDAG 24 AUGUSTUS Anno 1926, STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. UIT ONZE STAATSMACHINE. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENÏIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ïjaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrêcht. Voor eventueele opzending van brieven ko Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ.2.35, per week ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0,18. Franco per post ƒ.2.35 H" portokosten. I Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1925. Gelijk wij reeds mededeelde hebben, blijkens deze rekening, die ditmaal is on gemaakt met behulp van het bureau van verificatie der V ere enig in g van Nederland- eche Gemeenten, de ontvangsten van den gewonen dienst bedragen de som van i 8 129.909.U46; de uitgaven van den gewonen dienst de som van f 7.280.54-8.13 zoodat de gewone dienst van liet jaar 1925 een batig slot heelt opgeleverd van i819.360.915. De ontvangsten van den kapitaaldionst hebben bedragen de som van f 5.111114.535; de uitgaven van den kapitaaldienst de som van 17.975.125.18; zoodat do kapitaaldiensl van hol jaar 1925 sluit met een nadeelig slot van f2861.010.G45, zooals wij reeds eerder kor- telijk mededeelden. Als toelichting op de rekening laten B. en iW. als verantwoording volgen eon over zicht, waarbij in het bijzonder de verschil len tusschen de cijfers der begroeting en die der rekening worden aangetoond. De begrooling werd oorspronkelijk door den Raad vaslgeteld in ontvangst zoowel als in uitgaat: Afdeeling I. .Gewone dienst op 17.223 381. Afd. II. „Kapitaaldiensl" op f3.864 361. In den loop van de jaren 1925 en 1926 werd de „gewone dienst" y^rhoogd met 11081.433.31 en alzoo gébracht op J 8.30481431; de „kapitaaldiensl" werd verhoogd met J 10.686.398.14 en alzoo gebracht op f 14550.759.14 De besluiten, waarbij de begröofing werd verhoogd worden door B. en \V. ieder af-, zonderlijk medegedeeld. Zij betreffen, wat den geweien dienst aan gaat, de benoodigde gelden ter voldoening van onbetaald, aeblev.en vorderingepvan het dienstjaar 1924. de bedragen ter urtkce- xing aan den dienst 1-926 van een pedeeiie der na het sluiten van den dienst11924 ont vangen gelden dat dienstjaar betreffende len uit de overbrenging van cenigc niet ver werkte credieten, te zamen f335.452. en verder nog de toevoeging 'van eenige nieuwe posten in verband met de uitkeering aan het Rijk .van het aandeel in de kwade'posten wegens de directe belastingen in totaal f467.338 en van de verhooging van verschil lende poslen, waarvan de raming te laag is gebleken en toevoeging van eenige nieuwe poslen in totaal f 297.977. De kapitaaldiensl werd voorname lijk belangrijk vermeerderd door de over brenging van de nadeelige sloten, waarmede de verschillende hoofdstukken van het dienstjaar 1924 sluiten (f3992.599); voor de kosten van den bouw van een noordelijk pompstation met persleiding (eerste gedeelte van het centraal rioolstelsel) (f296 000); uitbreiding van bet electriciteilsbedrijfbe dragen ter voldoening van de onverwerkt gebleven gelden van verschillende buiten gewone werken enz. f 1.982.925.31°; de kos ten van het slichten en veranderen enz. van bijzondere en openbare schoolgebouwen f 170.476.25; ter uitkeering aan woning bouw vereenigin gen van de nog van hel Rijk te ontvangen voorschotten, ter uitkeering van hypothecaire voorschotten aan woning bouwverenigingen en van db kosten van gemeentel, woningbouw enz. f 1.391.955 53°, 'te zamen f8.718.456, en nog verschillende kleinere bedragen, waardoor ten slotte de [belangrijke verhooging is ontslaan. Tegenover deze meerdere uitgaven zijn ook wel te stellen eenige voórdeelen, doordat [de werkelijke ontvangsten de raming heb- jfcen overtroffen, mede in de toelichting bij de rekening genoemd, hoewel andere ont vangsten weder heneden de raming bleven. Be „gewone dienst" wijst derhalve op .verschillende poslen een lagere ontvangst aan dan geraamd was van f 724.880.22, en 'pen hoogerc ontvangst op andore posten van f549.974.955, uitmakende een lagere ont vangst van f 174.905 26*. Be rekening van den kapitaaldiensl wijst cenc ontvangst aan van 5.114.114.53® d. i. 4 9 436.644.60® minder dan de geraamde sorn van f 14550.759.14. Ook de redenen daarvoor worden met de bewijsstukken in de toelichting aangegeven. Be .kapitaaldiensl" wijst derhalve op ver schillende posten een lagere ontvangst aan dan geraamd was van f 9.440.255.49® en op eenige andere posten een hoogere ontvangst Van f3.610.89, uitmakende een lagere ont vangst van f 9.436.644.60°. \an de uitgaafposten van den gew.onen h kÏÏ sommige belangrijke ovcr- ollen opgeleverd: zooals reeds werd ge memoreerd. Op den gewonen dienst leveide in totaal een bedrag op van f 1.024.266 en op den aP'taaldienst f 6.575.633. liilrA reken>n2 is overgelegd de afzondcr- u^anlwoording van de administratie 'tiiL r,?mrnertTekvaarl' Blijkens welke de Er,?, ebSen bedragen 18 872.03 en de ifclrai;rt 4 2.436.39., zoodat de admini- Wrleen 5*4?eli* slot van f6.435 64 o;>- We'k bedrag op volgnummer 232 der gemeen te rekening in uitgaaf is gebracht Als gewoonlijk laten B. en W. ten 'lotte een overzicht volgen, waaruit blijkt, welk bedrag thans voor buitengewone werken, kapitaal verstrekkingen aan bedrijven e. d. moei worden geleend. Op dit oogenblik zou, volgens gegeven be rekening, door leening moeten worden voor zien in een bedrag van f 5.585.258. Dit bedrag kon echter, zooals door B. en W. nader in de toelichting wordt aange geven, worden verminderd rnet een aantal in 1925 uit de gemeentebedrijven ontvangen aflossingen voor zoover die tér kapitalisee- ring bestemd zijn, door bedragen door ver koop van gemeentebezittingen verkregen, enz., lot een totaal-bedrag van f2.670.676, zoodat thans door leening zou zijn te voor zien in een bedrag van f 2.914.582. B. en W. stellen na deze uitvoerige toe lichting den Raad voor de rekening vast te stellen op de bedragen, door hen genoemd. Het graf van Jan Steen. In verband met de Jan Steen-tentoonstel-, ling in hel Stedelijk Museum „De Laken hal" alhier, werd de belangstelling in dezen Leidschen schilder uit de 17de eeuw onwil lekeurig verlevendigd en verschillende bij zonderheden uit het leven van dézen merk- waardigen man kwamen naar voren. Zoo werd door prof. dr. W. Martin in zijn be langwekkende voordracht over het leven van den schilder, hij den aanvang der tentoon stelling gehouden, o.m. meegedeeld, dat Jan Steen, die goed R.-Katholiek was, den 3den Februari 1679 op het Bolwerk werd begra ven. Hetzelfde wordt ook vermeld in een Inleiding tot den Catalogus der tentoonstel ling door J. J. de G (dr. De Gelder), die daaraan toevoegt dat dit in de registers van de St. Pieterskerk te Leiden zou aangetee- kend zijn. Van andere zijde wordt dit in twijfel ge trokken, eveneens op grond van oude begra fenisboeken in deze kerk. Zoo werd ons getoond een gecalligrafeerde pagina van een dezer boeken uit het jaar 3079, waarin op den bovenvermelden datum staat geschreven; „Jan Steen f 6.wegens het openen van particuliere eigen graven in de Pieterskerk". Waar een gelijke omschrij ving ook wordt gegeven in andere nicLbe- .IwMte gevallen, waarhij het vaststaat, dat - de genoemde persoon er begraven is. Dat Jan Steen Katholiek was, hoeft niet behoeven te verhinderen, dat zijn stoffelijk overschot in de Pieterskerk werd ter-aarde- bcsleld. Tat van Katholieken uit. dien tijd werden er begraven. Tentoonstelling van Egyptische grafschilderijen. E>e tentoonstelling van Egyptische graf- schilderijen in het Museum van Oudheden, die de belangsleling van veten, zoowel uit het buitenland als uit het binnenland, heeft getrokken, zal 31 Aug. worden gesloten. Zij, die nog van de gelegenheid om deze, in menig opzicht belangwekkende en leerzame expositie te bezichtigen, willen profiteeren, zullen daarvan slechts nog déze week ge bruik kunnen maken. Het doet ons genoegen, dat de Museum directie door een druk bezoek voor haar vele bemoeiingen in dezen, voldoening heeft ge vonden en wij hopen, dat het haar een aan sporing zal zijn ons op meerdere tentoon stellingen tc vergasten, Adres aan den gemeenteraad. Een aantal bewoners en voor het mee- rcndecl eigenaars van de perceelen, gelegen aan de Zuidzijde van den Nieuwe Rijn (tus schen Kraaierstraat en Watersleeg) hebben een adres aan den gemeenteraad gericht, houdende het verzoek maatregelen te wil len treffen lot bescherming hunner eigen dommen, met het oog op de in het vaar water aangebrachte scheepvaart-belemme ring. Als toelichting diene, dat aan den Nieuwe Rijn een steiger is gemaakt, welke met de daaraan gemeerde groote booten met bouw materialen. ten behoeve van de verbouwing der St. Elisabeth-inrichting, geen voldoende ruimte overlaat voor de scheepvaart. Do luid uilgesproken meening der schip pers was Zaterdag j.l. dat spoedig alles „er aan zou gaan". Hel plankier, behoorende bij liet huis van een der onderteekenaars werd alreeds ge heel vernield; daar waar de gevels niet door een plankier beschermd zijn, Worden zij sluk gevaren. Waar motorvoertuigen direct tot stilstand kunnen worden gebracht en precies de richting uitgaan, door bestuundofs 'met een in goeden staat yerkeerend sluurtoestel aangegeven, is dit met motorvaartuigen niet het geval. Schippers kunnen deze niet diroct stilleggen en moeten rekening houden bij hel sturen met stroom en zuiging. Thans kunnen schepen van eenige afme ting elkander niet passeeren en zijn onhei len te verwachten, redenen, die belangheb benden er toe hebben geleid, bovenstaand verzoek tot den Raad to richten. (Uit een door ons in loco ingesteld onder zoek is ons gebleken, dat de in het adres vervatte bezwaren inderdaad beslaan en dat er dus alle reden bestaat voor het ge meentebestuur om maatregelen te' over wegen. Red.). Rescrve-lweede-tuttcnanls ïhr. L G. Just de la Paisiéres en C. Bogerd, van het Gde regiment veld artillerie, zijn gedeta cheerd in de legerplaats brj Oldcbrock lot het volgen van een schielcursus. Bij liet verlichte examen voor ontvan- der der directe belastingen,. invoerrechten en accijnzen is geslaagd de heer P. Wcde- meycr, adjunct-commies, alhier. De eerstvolgende vergadering van den read dezer gemeente is bepaald op Maan dag 30 Augustus a s. Het aantal bezoekers van de Jan Steen- tentoonstelling in de „Lakenhal" heeft heden de 30.000 overschreden-. Het gebruikelijk souvenir viel ten deel aan den heer W. Sepp, uit Den Haag. Morgenavond, 8 uur, zal het muziek gezelschap „Orpheus", directeur de heer J. Vink, een concert geven voor leden en ge- noodigden in den tuin .der sociëteit „Müsis Sacrum", terwijl genoemd gezelschap 31 Aug. a.s. een concert zal geven op de Lam mermarkt, (er gelegenheid der verjaring van H. M. de Koningin. De heer C F. Koemans, die in het perceel Nieuwstraat 7, alhier, sedert eenige jaren met succes een heeren kap- en schecr- salon exploiteert, heeft thans ook een dames- lcapsalon aan de zaak verbonden, waartoe het ruime pand een gemakkelijke gelegen heid bood. De damessalon, die geheel naar de eischon des tijds is ingericht, bevindt zich achter de hcerenzaak, doch is daarvan geheel gescheiden. Twee gediplomeerde coiffeuses zijn er onder leiding van mevrouw K. werkzaam, zoodat de liefhebsters van een mooi pagekopje er steeds terecht kunnen. De heer K. heeft zijn tarieven zóó gesteld, dat voor de dames het geldelijk bezwaar, om niet de nieuwe mode mee té doen, niet meer behoeft te beslaan. Naar aanleiding van de klacht van den ambtenaar bij liet Burg. Armbestuur bij de politie gedaan, als zou hij door II. T.~ aan de openbare straat zijn aangevallen, is nu genoemde H. T. aan bet bureau van politic gekomen en heelt een geheel andere voor stelling aan de zaak'gegeven. Niet hij zou den vuistslag hebben toegebracht, maar M. zou, toen lvij vöor zijn woning aan den Lage-1 Rijndijk stond, na eerst zijn moeder te heb ben beleedigd, hem een slag hebben toege bracht, zoodat hij een aanklacht instelde tegen M. Dc politie zal nu de zaak nader onder zoeken Misschien geldt hier het- „als er twee kijven hebben beiden schuld M. deelde ons nog mede. dat-de kwestie niets met een te geringe uitkeering van het Burgerl. Armbestuur te maken heeft. De aanleiding was-, volgens hem, een kinder ruzie, waarmede hij zich bemoeid had. De 18-jarige Jan S., alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij gister avond op het terrein bij den molen „De Valk", nabij de (ent van het Heilsleger, werd aangesproken door twee personen, die hem om geld vroegen en toen li ij weigerde, hem een armbandhorloge van den pols rukten Op de Vraag hoe deze personen er uilzagen enz., kan Jan S., die vermoedelijk een bloode Jan is, niets zeggen. Hij was da delijk op den loop gegaan. Het wordt voor de politie nu al heel moeilijk de daders te vinden. Heel ernstig schijnt deze berooving niet te moeten worden opgevat. 1 Gistermiddag brak op de Korevaar- straat van de Noofd-Zuid-IIoilandsche Tram, die naar Den Haag zou vertrekken, een kop peling, mét het gevolg, dat zij ruim zes mi nuten vertraging had. Door mej. C M. alhier, werd bij de politic aangifte gedaan, dat zij gistermiddag, toen zij op een rijwiel de Hoogewoerd af reed, is aangereden door een auto, die haar van achter opreed en nog voorbij snorde, hoewel van den anderen kant een tram aan kwam. Zij zelf kreeg lichte verwondingen, maar het rijwiel is ernstig beschadigd ge worden Jaijimer, dat zij door den schrik het nummer van de auto niet heeft opge nomen. Het zal nu bezwaarlijk gaan den dader uit te vinden. Voor het Notarieel examen 2e deel is geslaagd mej. A. D. Tusveld, alhier. r Nederland en het Internationaal Gerechtshof De Nederlandache delegatie ter confe rentie van Staten, die töt het statuut van het Internationaal Gereckshof zijn toege treden, welke door den Volkenbondaraad tegen 1 September te Genève is bijeen geroepen om de reserves te bespreken, die de Amerikaajische regeering als voorwaar de voor haar toetreding tot het Statuut van het Hof heeft geformuleerd, zal be staan uit prof. jhr. mr. W. J. M. van' Eysinga en baron Van Asbeck. Minister Lambooy, De Minister van Oorlog en van Marine a.i.,- de heer Lambooy heeft zijn werk zaamheden aan zijn departement hervat.- Donderdag 28 Augustus 1926 verleent de Minister weder audiëntie aan het Depart©- ment van Oorlog. Collectieve Arbeidsovereenkomst. Naar wij vernemen, zegt het „Vad.", is binnenkort de indiening tegemoet te zien van het voorstel tol wettelijke regeling van dc collectieve arbeidsovereenkomst. Het ontwerp zal den vorm hebben van een aanvulling van het Burgerlijk Wetboek en ingelijfd worden achter de reeds in het wetboek opgenomen regeling van hot ar beidscontract. De materie zal in ten hoogste een dertigtal artikelen geregeld worden. Het ligt in liet voornemen der regecring, om, zoo mocht blijken, dat de nieuwe rege ling goed werkt, na korter of langer tijds verloop met een afzonderlijk voorstel bij dc wetgevende macht te komen tot binden - verklaringen van een stel bepalingen. Dat zou dan een zelfstandige wet worden, wijl zij, eên publiekrechtelijk karakter met poe nale sanctie dragend, niet thuis behoort in het Burgerlijk Wetboek. Het binnenkort tc verwachten voorstel zal naast de onderteekening van den Minister van Justitie, ook die van den Minister van Arbeid dragen. Drogisten. Zaterdag is te Apeldoorn de algemcene vergadêring van den Algemeenen Neder landse hen Drogistenbond gehouden. De heer H. Sand, Umuiden, leidde de ver gadering. De balansrekening over 1925 werd in debet en credit goedgekeurd tol een bedrag van f 12,193, de winst- en verliesrekening tol een bedrag van f 9350. Een commissie, gevormd door dc heeren P. Blokpoel, J. C. Blonk en J J. Zeylemaker. leden van de afdeeling Den Haag, had in opdracht der algemcene vergadering een concept-reglement samengesteld voor een fonds tot hulp bij overlijden. Uit de toelichtingen van den secretaris, den heer Swier, bleek dat hier van ocnige levensverzekering geen sprake is. Deze maatregel legt den leden ook niet meer las ten op, daar dc contributie er niet door mag worden verhoogd. Na eenige discussie werd het ontwerp onder applaus aangenomen. Met algemeene stemmen werd aangeno men een voorstel Den Haag, dat voor hot houden van een jaarbeurs de algemcene vergadering haar goedkeuring moet geven; de beurscommissie ging hiermede volkomen öccoord. Dat de wintervergaderingen op een werkdag en de zomervergaderingen op een Zpndag gehouden worden, werd ge sanctioneerd. Het voorstel Haarlem: De algemcene vergadering machtigt het hoofdbestuur, dat met de groothandelaren een overeenkomst wordt aangegaan, waarbij zij zich verplich ten geen nieuwe drogistzaken te inslallee- ren, noch aan winkeliers van beslaande za ken (geen-drogistzaken), die een afdeeling drogerijen wenschen op te richten, goederen te leveren, tenzij die eigenaar in het bezit is van een diploma drogist of apothekers assistent, lokte een zeer uitvoerige discussie uit. Tot slot der besprekingen werd een mo tie van den heer Dreckmcier aangenomen, luidend: De algemcene vergadering, enz., spreekt liare afkeuring uit over de telkens voorkomende installaties van niet vakkun- digen door den groothandel, semi-grossier9 en bondsleden; bestuil hiertegen met alle kracht en ten dienste staande middelen te reageeren dringt derhalve bij den groothandel aan zich te organiaeeren en wenscht alleen met den georganiseerden groothandel zaken to doen, opdat ter bereiking van dit doet orga nisatorisch gewerkt kan worden; zat Ier uitvoering van deze motie samenwerking zoeken met de georganiseerde apothekers. Een voorstel van de afdeeling Rotterdam, dat de algemeene vergadering de verlegen- wooMiger van het preparaat Sanalogen dringend uitgenoodigl afdoende maatregelen te nemen om de prijzen van Sanalogen te handhaven en hel ten verkoop stelten in zaken, geen drogistzaak of apotheek zijnde, te beletten, weTd mede aanvaard. Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen heeft- de Pcrson-eel- raacl bij de Directie der Nedcrlandscho Spoorwegen de volgende zaken schriftelijk aanhangig gemaakt: 1. Inzake de positie der bureau-referenten en chefs-commies; verzoek deze categorie van ambtenaren in aanmerking te doen komen voor de toelage genoemd onder c. en d. op bladz. 163 van het R.D.V. 1926; 2. Verzoek om invoering van onafgebroken diensttijden, voor per soneel dat op te grooten afstand van het werk woont; 3. Inzake de toepassing van de wachtgeldregeling; verzoek .de, wacht gelders wederom in vasten dienst op te nemen en tevens te willen bepalen, dat de vóór de opwachtgeldstelling gemaakte verhoogingen ook bij weder indienstne ming zij het in een lagere functie yoor de vaststelling der bezoldiging zullen medetellen; 4. Inzake de positie der ploeg bazen en onderbazen bij de Centrale werk plaatsen; verzoek om plaatsing in de loon schalen 8, resp. 9 van bijlage III van het R.D.y. 1920 S.S./H.S.j 5. .Verzoek om .verhooging der persioencn voor hen, die vóór 1 April 1919 den dienst der Spoorwe-» gen hebben verlaten: 6. Verzoek om mede- deeling wat tot basis heeft gediend voor de vaststelling der kaders schrijvers-bu reaubedienden bij de positieregeling der bureel ambten ar en, schrijvers en bureau- bedienden* BINNENLAND. In principe is besloten tot oprichting va® een Centrale van schapenfokkers. De algemeene vergadering der drogisten. BUITENLAND. In Griekenland zullen Pangalos cn zijn ministers terecht staan. Wijziging in de Japansche emigratie* politiek. Nieuwe opstand in Perzië tegen den sjah. Eenige arrestaties in verband met het spoorwegongeval bij Hannover. De staking in De Streek opgeheven. De transportarbeiders te Broek op Lnn gendijk besloten in een Zaterdag gehou den vergadering tot opheffing der sta^ king en den arbeid weer te hervatten op de door de groentehandelaars als werkge< vers vastgestelde bepalingen. De werkge vers zullen dus voortaan het recht hebben eigen leiders of walkncchten aan te stel len, een recht, waarover de strijd in hoofdzaak liep. Tevens zullen een aantal transportarbeiders niet meer in dienst worden genomen, zoodat ook ten aanzien van dit punt de werkgevers het pleit heb ben gewonnen. Het besluit der Broekcr- transportarbeidei's Ls genomen zonder de hoofdbesturen ©r in te kennen. - Arbeidsconflict te Deurne. Onder leiding van bet hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Textielarbeidsbond St-i Lambcrtus had op Vrijdag j.l. een verga dering plaats niet de wevers der firma Swinkels tc Deurne, ter bespreking der tusschen deze firma cn genoemde arbei ders-organisatie gerozen kwestie. Op deze bijeenkomst wérd in beginsel tot staking besloten. Nog eenige stakingen. Op de motorenfabriek „Bolnes" tc Krim pen a. d. Lok is gisteren de staking uitge broken. Een zestigtal werklieden ging niet aan het werk, ongeveer veertig bleven aan den arbeid. Gistermorgen is te 's-Hertogenbosch een staking uitgebroken bij de sigarenfabri kant Franken. Er wordt gepost. De reden is, dat op genoemde fabriek voor de N.Vj Jordaans' sigarenfabriek te Eindhoven si garen werden gemaakt-, waarvoor de heer Franken f 9.75 en f 9.50 krijgt, terwijl aan loon wordt betaald f 7.75 en f 7.50 en in Eindhoven daarvoor volgens het contract een loon van f 13.60 en f 12.85 wordt uit gekeerd. Te Hoorn is, 83 jaar oud, overleden de lieer C, Holdingh, oud-adjunct-directeur van hot ministerie van Financiën en oud-veri ficateur bij de Grootboeken der Nationale Schuld. De heer Boldingh was officier der Oranje Nassau-Orde. De uitleveringswet. Aangezien noch het Staatsblad noch de Handelingen der Kamers ons een onderwerp aan de hand deden voor bespreking in deze rubriek, moesten we in den laalslen tijd wel onzo toevlucht nemen tot de behandeling niet van voorgestelde, maar vaiy reeds be staande wetten. Bespraken we daarom in onze vorige bijdrage in deze serie de V reem- delingenwetlen, thans hebben we de Uitleve ringswet voor ons genomen om deze met en voor onze lezers te behandelen. Dat we dit doen is niet toevallig, immers degenen, wier uitlevering wordt gevraagd, zijn buitenlan ders, vreemdelingen; maar vreemdelingen van een bepaalde soort, n.I. dezulken, ivien de grond in het eigen land le warm werd onder hun voeten; er is dus een nauw ver hand tusschen de Vreemdelingen- en de Uitleveringswet. Men zal zich herinneren, dat in het Vredesdictaat van Versailles een artikel was opgenomen betreffende den ge wezen Keizer van Duilschland, die hoven-, aan prijkte op de lijst der z.g.n oorlogsmis dadigers. Maar de ex-Keizer vond, nadat luj zijn leger verlaten had, een veilige schuil plaats in ons land, eerst te Amerongen, daarna te Doorn. Aan onze regeering werd toen de eisch gesteld van uillevering van den oorlogsmisdadiger Wilhelm von Ilohen- zollern, maar de uillevering werd geweigerd op grond van het feit, dat ons land met het Versaillcverdrag niets le maken had, over mits we noch bij de opstelling noch bij de onderteekening van de partij geweest waren. Bovendien mocht ons land hem niel uitleve ren, omdat, waarvan do Doornsche „bal ling" beschuldigd werd, viei onder de poli tieke misdrijven. En andere dan in de Uit-

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1