No. 20381. MAANDAG 23 AUGUSTUS Anno 1928. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LAND- EN TUINBOUW. LAD PRIJS DER ADVERÏENTIEN: 30 Cta. pet regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ^Zaterdags 50 Cta., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven !l0 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f 2.35 portokosten. 0.18.1 „0.18. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Concert Muziek- en Tooneelgezelschap „P. C. L." Zaterdagavond gaf bovengenoemd muziek gezelschap, onder leiding van den 'beer M. Bolderdijk, in den tuin van „Zomerlust" haar concert tor gelegenheid van haar 10- jarig bestaan. Dat de opkomst voor dit con cert wat vooraf al wel te voorzien was niet groot is geworden, was groolendeels te wijten aan het weer, dat niet erg aanlokke lijk was. Eniin, het gelukkig droog gebleven tol hel einde toe. Even acht uur begon het koor mei de af werking van het programma, dat negen nummers telde van verschillend genre, die allen goed zijn uitgevoerd. Hel programma bevatte twee nummers, n I „Ouverture Fructidor", van Fèrnand An- drieu, én „Salut a Louveigné, van D. Bcllc- llamme, waarmede 1ste prijzen werden be haald, en het nummer „Theresen Grande Valse de Concert", van C. Faust (op verzoek) die ook nu veel succes opleverden. Na elk nummer was een welverdiend ap- dat liet publiek de prestaties van het corpra dat het publiek de prestaties van het koor waardeerde. De aanwezigen keerden Jen slolle voldaan huiswaarts. Het was een goed geslaagden avond geweest Te den Haag slaagde voor het examen N O. akte Nj. de heer W. E. Termond, al hier. Voor het examen Duilsch M. O. (A slaagde de heer A. O. G. de Thouars, alhier. Bij beschikking van den Minister van Marine a. i is de heer S. D. Duyverman, alhier, geplaatst aan het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord als adelborst van administratie. Morgen vangt het onderwijs weer aan op de lagere scholen voor eindonderwijs. Voorde leerlingen, die met.l September as. de school verlaten, is het haast de moeite niet meer. 't Is immers maar één week en daar gaat 31 Augustus a|s fees.ldag nog af. Voor de leerlingen van het :6e leerjaar der school Duivenbodestraat B geldt dit in nog slerkcre mate. A.s. Donderdagmorgen om halfzeven slaan die gepakt en gezakt bij de school om met hun onderwijzer, den heer Tjalsma, tot besluit van hun leertijd en schoolleven een meerdaagsch schoolreisje te doen. Voor 'de vacantie is het programma van de reis reeds in onderdeelen opgemaakt, neljes opgeschreven en meegenomen naar huis. Wij kunnen er het volgende uil mee deden. Donderdag komt men 's morgens ruim 10 uur in Ede aan waar voor 3 dagen pension is besproken in het door de ver- eemeing „Volksonderwijs" aldaar ingerichte verblijf voor meerdaagsche schoo'reisjcs. Bel is prachtig gelegen op den Langenberg bij heide en bosch. Voor dien dag staat na hel middagmaal een wandeling door hel Ederbosch en over de hei op het programma en na het boter- hamrnen-elen een bezoek aan het dorp. Op Vrijdag zal een grooie wandeling door bosschen en over heuvels en heide worden gemaakt van Ede naar Wageningon. Daar zal van den Wagcningschen berg if genoten worden van het panorama over de Veluwe en „Vader Rijn" met eigen oogen -vorden aanschouwd. Mei de tram wordt van Wageningcn over Bennekom teruggekeerd naar Éde. Voor den laalslen dag slaat een bezoek nan Lunteren op hel programma. Men hoopt er hei herstellingsoord voor onderwijzers te zien en de belvedère te beklimmen. Met den trein wordt 's niddags Ede weer opgezocht. En dan na den maaltijd slaat het uur van vertrek naar Leiden, waar men 's avonds om 9.58 terug hoopt te zijn. Op 20 September zai het 15 jaar gele den zijn, dat de Chr. Zangvereeniging Hal leluja, onderafdeeling van een Chr. NaU Veikmansbond werd opgericht. Het Bestuur heelt gemeend, dit leil wel moeten herdenken en heelt een Comité doen vormen, om plannen te beramen, om een Huisvlijt Tentoonstelling ie organiseeren. De voorbereidende werkzaamheden hier voor vlotten goed, en deze Tentoonstelling zal op 22 Sept. a.s. gehouden worden, ter wijl hel 15 jaar bestaan op 29 Sept. a.s. zat Worden herdacht. Het Comité hoojvt spoedig Pc-r advertentie meerdere bekendheid te ge- Ven aan een en ander. De Ring Leiden en Omstreken van Lhr. Gem. Zangvereenigingen heeft weder besloten een Zangersmiddag te houden. Deze Ring, die gestadig in aantal Ver- bemgingen toeneemt, (er zijn er nu reels JJ Vereenigingen aangesloten), zal dit jaar we' 15 Zangvereenigingen uitkomen, terwijl r s avonds weder concert zal gegeven wor sen door de Chr. Muziekvereeniging de Pav^e wit Noordwijkerhoui. De da- y™,ls, op Woensdag 8 Sept. a.s. in id icrlust, waaromtrent bijzonderheden na gemaakt a^TCr'en'ie zullen worden bekend- Het bestuur van de Chr. Gem. Zang vereeniging „Zang Zij Onze Leus", directeur de heer A. Teljeur te 's Gravenliage, heeft gemeend aan het kunstminnend publiek gratis een concert aan te bieden, door Don derdagavond 26 Aug. a s. van 8 lot 10 uur in Musis Sacrum een luinconcert te houden. Voorde noodigc afwisseling heeft zij zich de welwillende medewerking van liet Ghr. Mu ziek Gezelschap Polyhymnia", directeur de heer M. Kouprie, verzekerd. Mel October a.s gaat het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een schriftelijke cursus •beginnen over „De ontwikkeling in Natuur en Maatschappij". De bekende Marxistische theoreticus, de heer R. Kuypcr te Amsterdam, heeft de leiding van dezen cursus op zich genomen. Minder bedoeld voor massa-opvoeding beoogt de -ursus voornamelijk scholing en vorming van een kern. Hij zal om de 11 dagen verschijnen en een geregelde studie van 2 jaar vei- eischen. Een uilvoerig prospectus is aan de afdeolingen toegezonden. De prijs wordt af hankelijk gesteld van het aantal deelnemers. Niet leden kunnen ook deelnemen, maar moeten iels meer betalen. Zaterdagavond is het wegens overlij den van den vroegeren eigenaar, wijlen den heer Sleglenhorst gesloten magazijn van school-, schrijf- en leekenbehoeften, leder waren, toiletartikelen, luxe voorwerpen, speelgoederen, enz., Pieterskerkkoorsleeg 23 en hoek Pieterskerkhof 28, weder heropend echter niet, dan nadat de zaak geheel is gerestaureerd en uitgebreid naar een ont werp en onder toezicht van den oud-direc teur van het Bouw- en woningtoezicht al hier, den heer Nijk, waardoor het grooie pand in- en uitwendig een geheel ander aanzien heeft verkregen De zaak wordt thans onder den naam firma SIegtenhor3t door de ouders van wijlen den heer S. ge dreven Een voorname verbetering is oa. dat er een toegang tot den winkel is ge maakt. hoek P. Kerkhof 28. Door verrui ming van den winkel was het ook wen- schelijk, dat de voorraad goederen werd uitgebreid. En dit is dan ook geschied. Spe ciaal is de zaak ingericht op schoolleveran- ties. Van deze artikelen vindt men er een groote sorteering. De directie van „Zomerzorg" deelt ons mede op 31 Augustus een Oranjofeest te zullen organiseeren, waarbij niet alleen do tuin, doch ook 't café-restaurant des avonds feestelijk zullen worden geïllumineerd. Er slaan talrijke attracties op het programma: een dubbelmannenkwartet. een harmonie orkest, een humorist, enz,, terwij! een vuur werk den dag zal besluiten, Door een ingezetene werd bij de po- lilie te Noordwijk kennis gegeven, dat zijl. zoon van 15 jaren reeds 2 dagen wordt ver- .mist. Vermoedelijk is hij naar Noordwijk gegaan. Naar het jongmensch wordt ge zocht. Door de politic alhier werd aange houden de 23-jarige Fred, van B., zonder vaste woonplaats, die verdacht wordt met de reeds genoemde Fl. en J. K., den ver melden diefstal in „Habis Perkara" te heb ben gepleegd. Dit drietal wordt trouwens van meerdere vergrijpen legen den eigendom verdacht, op verschillende plaatsen ge pleegd. Zoo werd J. K. Ie Haarlem aange houden wegens diefstal van een rijwiel Van B. wordt verdacht van looddiclslal te Wassenaar. Ongetwijfeld heelt de polilie, met dit drie tal aan te houden, een goeden slag geslagen. Het is niet onwaarschijnlijk, dal er nog meerdere diefstallen aan hel liehl zullen komen, waaraan deze heerschappen debet zijn. Zaterdag legde de polilie alhier de hand op zekeren II. Joh. SI., die verdacht wordt van verduistering van een accumulator, ten nadeele van den heer T., alhier. Door J. Mechelse, ambtenaar hij het Burg. Armbestuur alhier, werd bij de polilie aangifle gedaan, dat hij Vrijdagavond j.t. is mishandeld door H. T. De mishandeling had plaats aan den Lage-Rijndijk. T. gaf M. een stag met den vuist op het aangezicht. Aan leiding daartoe vond T. in een vermeende te geringe uitkeering van het B. A., waar van hij M. de schuld gaf. De politie nam T. reeds in verhoor en maakte van het geval proces-verbaal op. J. J. van der B. vrouw van A. S. alhier die van haar man gescheiden leeft, deed bij de politie aangifte dat haar in het logement van R. door den 22-jarige Jan K. met een mes een bloedende wonde werd toegebracht aan het voorhoofd. De politie heeft de dader aangehouden. Zondag klom een zevenjarig jongetje B. A. D. genaamd, op het hek van de open bare Meisjesschool aan de Breeslraat en had hét ongeluk er af te vallen met het gevolg dat de knaap den rachferonderarm brak. Na dat de ..Eerste Hulpdienst" den arm voor- loopig had verbonden, werd het ventje per brancard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, Zondagavond le kwart over negen zag 'een agent van politie langs de Breeslraat een auio passeeren waarvan het achterlicht was gedoofd. Hij gelastte den bestuurder stil (e houden doch deze gal daaraan geen gevolg Integendeel reed hij met versnelde vaarl door en dacht den dans reeds 'e zijn ontsprongen, toen hij aan de uilspanning „De Vink", onze Wakkere agent weder plot seling voor hem zag, die dreigend met een revolver'hom tot stilhouden dwong. De agent was op de treeplank van een andere auto gesprongen en had den 1-estuur- der verzocht zoo vlug mogelijk loor te rij den om te trachten den vluchtende auto in te halen en voorbij (e komen, wal ook ge lukte. Het bleek toen, dat de auto niet alleen geen achterlicht had maar dat bovendien de bestuurder niet eens was voorzien van een rij- en nummerbewijs. Deze bosluurder was een 18-jarig «Indent, II. genaamd uil den 1-Iaag, die beweerde dat hij de auto aldaar had «ohuurd. Togen H. is proces-verbaal opgemaakt. Do agent verdient oen pluimpje voor zijn cordaat optreden Door de polilie is op slraat onbeheerd aangetroffen een klein hondje, een Colli?, die thans aan het politiebureau door den eigenaar kan worden teruggehaald Een meisje van elf jaar slapie alhier in de autobus van N. A L. in plaals van in „Stadsverkeer". Telaat werd dit bemerkt Zij maakte alzoo een reisje langs den Rijn naar Woubrugge en wel mot de laatste bus, welke aldaar te 9 uur arriveert De ge meenteveldwachter T., vreezende, dat de ouders te Leiden ongerust zouden zijn, bracht haar te elf uur in haar ouderlijke woning alhier terug. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen 193 volwassen jwrsonen, 6 kin deren, tolaal 199. De classificatie der gemeenten. In antwoord op de vragen van het Kamerlid, den heer Moller, betrcffende.de samenstelling van wetenschappelijke statis tieken van de levensduurte in de.verschil- lende gemeenten in verband met de classi ficatie, bedoeld in de Bezoldigingsbesluiten, en betreffende hel niet indeden der militai ren in verschillende salarisklassen in tegen stelling met de burgerlijke ambtenaren, heeft Minister De Geer medegedeeld: 1. De Regcering heeft niet de overtuiging dat aan de laatste her-classificatie der ge-? meenten zoodanige algemeene fouten kleven dal er aanleiding zou zijn, om. met gebruik making van nieuw te verzamelen statisti sche gegevens, opnieuw een algemeene her ziening der klasse-indecling ter handle nemen. In dit verband luidt het antwoord op de vraag ontkennend. 2, Het leger vormt in wezen een mobiele organisatie, waarbij er op dient te worden gerekend, dat het elk oogenblik zijn feitelijke bestemming moet kunnen volgen. Bovendien zijn, ook in vredestijd, de organieke onder deelen der legerorganisatie in haar geheel min of meer regelmatig aan verplaatsing^ onderhevig. Hier ligt een tegenstelling tot" den burgerlijken dienst, waarbij de wisse ling van standplaats beperkt is tot indivi- dueele ambtenaren. In dit verschil en de daarmede samenhangende bezwaren van administralieven aard moet de grond wor den gezocht, waarom het stelsel van stand- plaalsaftrek voor toepassing op militairen minder in aanmerking komt. De Girodienst op 31 Aug. Door den Directeur-Generaal is bepaald, dat de kantoren op den verjaardag van II. M. de Koningin voor den postcheque- en giro dienst voortaan gesloten zijn, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoedbehandeling of spoedbericht wordt ge vraagd en voor het uitbetalen van cheques, waarvan de adviezen zijn voorzien van de aanteekening „spoedbehandeling". Ook zullen de kantoren op dien dag ge sloten zijn voor de behandeling van post wissels (met uitzondering van ^telegrafische), postbewïjzen en -quitantiën, alsmede voor de distributie van pasmunt. Het centrale giro-kantoor zal op vorenge noemden dag eveneens gesloten zijn. be halve voor de afdoening van stortingen, girobiljetten en cheque-adviezen, waarvan spoedbehandeling wordt gevraagd. Nederland en Portugal. Het departement van builenlandsclie za ken deelt mee, dat tusschen Hr. Ms. gezant te Lissabon en den Porlugeeschen minister van buitenlandsche zaken nota's zijn gewis seld. waarbij de voorloopige regeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en •Portugal, welke laatstelijk tot 1 September 1926 werd verlengd, opnieuw is verlengd voor een tijdvak van een jaar. Tot ullo< Aoguslus 1927 zullen derhalve Nederland- sche goederen bij invoer in Portugal worden belast volgens het daar te lande geldende minimum-tarief, terwijl Nederlandsche schepen in Porlugeesohe Havens een reduc tie van 25 pet. op de scheepvaartrechten zub len genieten. .Voorts zullen de eventueele lariefsreduc- ties, welke d$ Porlugeesohe regeering aan een derden staat zou willen toeslaan, tot 1 September 1927 ook gelden voor die Neder landsche goederen, welker export naar Por-; iugal voor Nederland van belang is. De than9 nog van kracht zijnde nqUwnï- seling wordt bovendien aangevuld met een bepaling, waarbij beide pailijen elkander wederkeerig de behandeling op voet van meeslbegunsüging toezeggen ten aanzien van het regime der handelsreizigers. Tevens is vastgesteld, dat tijdens den duur der over eenkomst geen wijziging zal worden ge bracht in de hier te lande bestaande bepa lingen op den invoeT van port- en madeira- wijnen. De vredessamensfelliny der cavalerie. Naar aanleiding van vragen van hel Tweede Kamerlid dr. de Visser betreffende verzwakking van de vredessamenetelling der cavalerie met ruim 200 paarden, heeft de minister van oorlog aan den voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij deze vragen gaarne mondeling zal beantwoorden. Het Utrechtsche Veilinggeschil opgeheven. Zondagochtend heeft een gecombineerde vergadering plaats gehad van de besturen der Koopliedenvereeniging en der Vcilings- verecniging, welke de heer O. de Weerd, lid van den Utrechtschen gemeenteraad, leidde en welke bijgewoond werd door den heer F. Smits, secretaris van de federatie van de Amslerdamsche lcoopliedenvereenigingen en 1 den heer F. V. Valslar, voorzitter, van het centraal bureau voor veilingen in Nederland. Na uitvoerige besprekingen inzake hel ge schil vereenigden zich de beide besturen met de volgende motie: De gecombineerde vergadering, enz., gc- hoord de besprekingen, verklaart beide besturen wederzijds alles te zullen doen om stagnatie in het veilingbedrijf tc voor komen; het bestuur van de koopliedenver eeniging verbindt zich inzonderheid zijn volle medewerking le zullen verleenen; het bestuur van de veilingvereeniging, acte ne mend van deze verklaring besluit de schor sing van de i leden der koopliedenvereeni ging op te heffen; partijen verklaren even tueele geschillen in onderling overleg tc regelen en zoo noodig aan het oordeel van een daartoe le benoemen commissie le onderwerpen. Het geschil is daarmede geëindigd. De staking bij Hcemal. In conferenties tusschen de besturen der mctaalarbeidersbonden, de directie van Recmaf en den Metaalbond heeft de directie betoogd, dat de iconen in vergelijking met die van concurreerende binnen- en buiten landsche firma's behoorlijk genoemd konden worden, al was er'geringe achterstand ten opzichte van de andere plaatselijke arbeids voorwaarden Met het oog op den toestand van het bedrijf kon niet aan verhooging ge dacht worden. Van den kant van de arbeiders werd toe gegeven, dat het bedrijf inderdaad in een buitengewoon moeilijken toestand verkeerde en nog niet geheel gezond is. doch betoogde men, dat in den laatsten tijd een merkbare gunstige ontwikkeling heeft plaats gehad, welke verbetering van de arbeidsvoorwaar den zou rechtvaardigen. De steunregeling voor de aangesloten sta kers van Heemaf zal gebaseerd worden op de contributiebedragen, welke ze wekelijks storten, terwijl deze weer afhankelijk zijn van de loonklassen, waarin de leden zijn opgcnomen^De uitkeering aan de stakers, leden van den Algem. Nederl. Melaalbewer- kersbond, bedraagt voor ongehuwden f7.80 tot f 16.80; voor gehuwden f 10.80 lot f 19.80 en f 1 voor elk kind beneden li jaar;, voor leden, die nog geen vol recht hebben: onge huwden f6 lot 111; gehuwden f9 tot f li en 50 cent voor elk kind; voor leden, die na het ultimatum lid werden resp. f G tot f9 en f8.50 lot f 11 en 50 cent voor elk kind. Met het oog op de geringe aanwezige po litiemacht is aan de directie van Heemaf verzocht tijdelijk het drie ploegenslehel te vervangen door de gewone werkuren van 8 tot 12 en 2 tot G. De onregelmatigheden te St. Philipsland. Vrijdag zijn de burgemeester, de secre taris en de gemeenteveldwachter ontboden naar Middelburg om te verschijnen voor den waarnemenden commissaris der Ko ningin, mr. Diebeman. Na gehouden onder zoek en verhoor i9 den burgemeester aangezegd zijn ontslag te nemen tegen 1 October. De gemeente-veldwachter is in eere hersteld. Over het aandeel van den secretaris in de vervalschingsgeschicdenis zal in een openbare raadsvergadering wor- den beslist. Daarbij zullen ook de verschil lende onderdeelen der rekening ter sprake gebracht worden, daar deze besprekingen in de laatst gehouden raadsvergadering achterwege gebleven zijn. Algem. Mil. Pensioen-bond. Gisteren heeft in „de Poort van Kleef" te -Rotterdam een buitengewone algemeene vergadering plaats gehad van den Algemee- nen Militairen Pensioenb'ond, De vergadering, welke om 11 uur v.m< geopend werd, was zeer druk b'ezocHt door afgevaardigden en leden uit alle deelen des'1 lands. Behalve de afgevaardigden uit een 30-tal afdeelingen van de A. M. P. waren mede. vertegenwoordigd, afgevaardigden van den Kon* Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, van den Eersten Ned. Bond van Oud-Onder officieren van de Ned. Ver. van Oud-Onder-« officieren der Zeemacht, wan den Bond van BINNENLAND. Doodelijk ongeval in Haarlemmermeer. De L. Z. C. blijft behouden voor de eerst» klasse door den waterpolo-ivedstrijd tegen A. Z. met 21 te winnen. BUITENLAND. Een staatsgreej) in Griekenland. Fangaloi is afgezet. Een uienwe regeering Kondou- riotisKondilis. Toenemende werkhervatting in de Engel, sche mijnen. Reserve onderofficieren en van de Ver, „Weduwenzorg", voor Land- en Zeemacht en Koionién. De Voorzitter van den A. P. M. de heer D, F. Brandwijk hield een openingsrede, waarin hij wec3 op de groote teleurstelling, welke de uitvoering van de uiolie-Dresselhuys voor de oud-gepensionneerde militairen en woduwen en woezen heeft gebracht. Spr. wekte op tot intensieve aclie Ier ver. krïjging van rechtsherstel. De hoeren W. Wijk uit Amersfoort en K. Visser uit Gro ningen werden met algemeene stemmen herkozen als leden van hel Hoofdbestuur. De heer Card uit Den llaag werd als nieuw lid van het H. B. gekozen. Het verslag van de Commissie voor de ge houden conlr&le op de boekhouding werd goedgekeurd en het H. B. met algemeene stemmen gedechargeerd over het gevoerd financieel beleid. Door den heer Keer uit Den Haag werd ia een rodevoering uiteengezet dc lijdensge schiedenis om voor oud-gep. militairen van Oost- en West-Indiè recht te verkrijgen ten aanzien van hunne pensioenen. Spr. be toogt, dat die gelijkstelling cr nog steeds niet is en doet een beroep op Regeering, Tamer en Volk om aan dien loesland écn einde to maken. Door den heer V. Geest uit Rotterdam werd criliek uitgeoefend op do wijze, waarop de molic Dresselhuys werd behandeld en ten slolle leidde tot het besluit der Rogeerir.g om steun te verleenen aan de oud-gep. mili tairen met de gelden van het Nat. Steun. Comité. Verschillende spTckers voerden Dog het woord ter bespreking van de steunregeling en werd de te voeren aclie besproken ter verkrijging van rechtsherstel, in welken geesl een resolutie werd aangenomen. Het H. B. lid de heer K. Visser sprak hef slotwoord. Uitvoerig wijdde spr. uit over het begrip gerechtigheid in verband waarmee hij de steunregeling voor oud-gep. besprak, Spr. wekte ten slolle alle oud-gepensioneer den op om te blijven strijden (ot eindelijk gerechtigheid zal zijn geschied en een einde zal komen aan het leed der oud-gepen sioneerden van Land- en Zeemacht en Ko loniën en hunne woduwen en weezen, Hierna werd de vergadering gesloten, Volgens het „Vad." wordt door de Re. gecring ernstig in overweging genomen, een Staatscommissie in le stellen teneinde te doen onderzoeken in hoeverre de oplcidings- en omvormingscursussen, zooals die te Utrecht cn Leiden zijn ingericht, lot de be strijding van de werkloosheid in ons land zullen kunnen medewerken. De Nederlandsche regeering hoeft be noemd tot vertegenwoordiger voor de confe- rer^je inzake arbeidsslatislïek, die op 18 Ocfr 1926 door den directeur van hel Inter- nalona»! Arbeidsbureau to Genève is bijeen geroepen, mr. E. W. van Dam van Isselt, administrateur aan hel centraal bureau voor de statistiek le Den Haag. Doitsche invoerrechten. De directie van den landbouw berichl, dat als gevolg van hel Duitsohe-Fransche han delsverdrag, dat 21 dezer in werking trad, ook voor ons land het invoerrechi en allo soorlen graszaad is teruggebracht van 12 mark op 6 mark j>er 100 II.L., voor grove wortelen (Mohrrüben) van 6 op 5 mark cn voor appelpulp, ook dan, wanneer zich' daarin hecle of halve vruchten mochten be vinden, in niet luchtdicht gesloten verpak kingen van 10 op 5 mark. Voorts is het tarief ook voor die bloem bollen en -knollen, waarvoor tot dusver nog geen tariefverlaging aan eenig land wa» toegestaan, van 30 Op 20 mark terugge bracht, óp voorwaarde echter, dat de invoer in postpakketten geschiedt met een maxi mum bruto gewicht van 5 K.G, Het maxi- mumgewicht van colli druiven, welke tus schen 1 Augustus en 30 November ingeïoeit kunnen worden tegen gén Invoerrecht jraa 7 mgrk, is verhoogd Van 15 toj 20 K.G, f/

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1