2' De Hot der Leugenen LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Augustus Tweede Blad Anno 1926. Het leven gaat tegenwoordig snel Maar toch is er altijd een oogenblik om van Chief Whip te genieten VIRGINIA CIGARETTES gj! guitenl. Weekoverzicht. FEUILLETON. Leldsctie Begrafenisonderneming GEMENGD NIEUWS. po. 20380. RECLAME. 7340 Chief Whir Ook met kurk en goud mondstuk- men, wil men afleiden, dat hij vermoedelijk naar elders de wijk heeft genomen. Een onderzoek naar 's mans verblijfplaats wordt ingesteld. Slippen. Op don Am3telvoen- sehen weg te Amsterdam is een 16-jarige wielrijder door slippen van zgn rijwiel ge vallen en door een gemeentelijke autobus van lijn H. overreden en gedood. Het slacht offer is naar het Wilheknina-Gasthuis ver voerd Een jongmensch, dat te Den Haag bg het Sweelinckplein met zijn meisje achter een auto fietste, geraakte met een band in de tramrails, waardoor hjj elipte en vervolgens tegen een lantaarnpaal botste. Met een schouderbreuk is hij door den Eerste-Hulpdienst naar het ziekenhuis ver voerd. Ontslag bijf Van Gelder Zonen. "Wegens stagnatie in den aanvoer van bout uit Rusland, heeft gisteren de directie der Ver. Kon. Papierfabrieken van de fa. Van Gelder Zonen 83 arbeiders ontslagen. Het Utrochtache voilimgisge- schil. Bij de gistermiddag gehouden veiling was de kooperstribune dicht bezet door leden van de ko opl i edenor ga n i satie en hun medestanders, zoodat de veiling een uiterst stroef verloop had. Het veilingsbestuur heeft toen de tribune door de politie latea ontruimen, hetgeen ordelijk geschiedde, en daarna all oen toegelaten personen, die wer kelijk wilden koopen. Een juffrouw met ecu slag- sabel. Men meldt uit Beverwijk aan de „Msbde." Te Beverwijk zou een deurwaarder der belastingen in gezelschap van twee getui gen beslag gaan leggen op den inboedel van een in gebreke gebleven belasting schuldige. De ambtenaren troffen alleen de vrouw des huizes aan, die op dit ambte lijk bezoek allerminst prijs stelde. Zij gaf hiervan blijken, gekruid met ter zake die nende lieflijkheden. De deurwaarder, ambtshalve aan dergelijke ontvangsten ge woon, ging onverstoorbaar over tot uit oefening van zijn tank. Toen het echter tob opschrijven" kwam, bleek de juf frouw ook nog tot Jcra^ere maatregelen in staat te zijn. Zij nam een groote slag sabel ter hand en bedreigde hiermede, on der het uiten van duidelijk gearticuleerde krachttermen, den deurwaarder, Gelukkig wisten zijn assistenten het pootigo vrouw tje de sabel te ontrukken. De inmiddels ontboden politie nam de juffrouw, die het sterk op haar zenuwen had mede en transporteerde haar naar Haarlem, waar zij den Officier van Justitie werd voorge leid. Na verhoor vond deze evenwel geen termen aanwezig de juffrouw logies te vcr- leenen, zoodat zij na dezen zeer emotie* vollen dag huiswaarts kon gaan, in afwach ting van het vervolg, dat zich zeer zeker voor do Haarlemsche rechtbank zal af* spelen.. Bloedend Verwond. Gister avond kreeg te Honseler9dg(k de 19-jarige D. v. d. M. ruzie met den 20-jarigen T. v. d. H. Plotseling haalde laatstgenoemde een scherp voorwerp, waarschijnlijk oen tim- mcxmansbeitel, uit den zak en bracht v. d. M. er oen steek mee toe in den hals, terwjjfl hg hem ook aan het achterhoofd verwondde. Toen v. d. M. bezig was in een sloot het bloed af te wasschcn, passoerdfl er een geneesheer, die hem voorloopig ver bond en hem later thuis verder behandelde. Nachtelijke straatroof. De heer S. Pit Bleyerheide, die Woensdag voor zaken uit was, kwam, naar het ,,L/ Dbl." meldt 's avonds langs Strijthagen terug en werd aldaar door twe© bcm onbe kende mannen aangehouden. Spoedig ontstond een worsteling on do heer S. die met zijn stok flinke slagen uit deelde, moest ten slotte het onderspit dol ven. Blijkbaar hebben de aanranders van het een of ander verdoovingsmiddel ge bruik gemaakt om him slachtoffer onscha delijk te maken. De aanval gebeurde ini den avond en omstreeks 11 uur kwam S* die in zwijm gevallen was bij, en bemerkte dab hem de portefeuille inhoudende f 250 ontrold was, en de aanranders verdwe nen waren .Tegen l uur 's nachts kwam S. thuis en bemerkte dat zijn kleeren met bloed besmeurd waren terwijl hij zelf niet gewond was. Van het geval werd terstond aangifte gedaan bij de politie. Branden. Donderdagavond is brand uitgebroken in de dubbele wo ning, toebehoorende aan A. Doves to Wes- terland (Wicringen) en bewoond door de visscher8gezinnen A. Duinker en S. Bak ker. De brand ontstond doordat een der bewoners viel met een brandende petro leumlamp. Aan blusschen was niet te den ken; een klein gedeelte van den inboedel kon worden gered, doch alle vischnetten benevens een bedrag van f 300 aan bank papier zijn verbrand. Het huis en de net ten waren verzekerd. Dienzelfden avond 11 uur is brand ont- Spaansche eischen Weer nieuwe verdragen De Engelsche mijnstaking. Schreven we in ons vorig overzicht, dxl «uropa wel eens weinig genoegen kon be ieren van al die afzonderlijke verdragen, gesloten werden en wezen we daarbij speciaal op 't Spaan9ch-Italiaan9ch verdrag, weinig konden we vermoeden .dat reeds 'een week later uiting moest worden ge geven aan directe vrees als gevolg van dat verdrag. En toch is hel helaas, niet anders, al heet het verdrag dan volledig gepubli ceerd en al bevat het in officieele publica tie inderdaad geen aanstoot gevende bepa lingen en al praat men te Rome zoowel als ie Madrid honderd-uit om de goede bedoe lingen te doen uitkomen. Voor die vrees is maar aanleiding te over. In de eerste plaats schijnt Spanje opnieuw rijn eisch inzake een permanenten zetel in den Volkenbondsraad te stellen en daarin yindt het in de Italiaansche pers plotseling icn vurig medestander. Moet nu werkelijk daar te Genève voor de tweede maal het drama van niet-opnemen van Duitschland in den Volkenbond worden gespeeld al9 ge- 'yolg van misplaatste kansberekeningen van politiek eigen-belang van eenige Volken- bondsleden? Van Duitsche zijde heeft men lich eerst erg rustig gehouden, doch plot seling heeft men daar blijkbaar begrepen, flat het opnieuw meenens werd en uit Duitschland is thans een ernstige waar schuwing afgekomen semi-officieel doch dat is meer dan voldoende dat het een herhaling der eerste vertooning niet zal dulden en dat Duitschland niet naar Genève komt, tenzij rechtdoen aan de Duitsche yerlangens en den oorspronkelijken opzet Iran Duitschland's toetreden verzekerd is. Je verbazen is deze waarschuwing aJIer- minst Wellicht kan zij haar nut afwerpen. In de tweede plaats is Spanje plots voor flen dag gekomen met een nieuwen eisch, dien het totdusver nooit in zoo vérgaande strekking heeft durven stellen, n.l. het vol ledig opnemen van Tanger in de Spaansche zone van Marokko inplaats van de inter nationale regeling van dit havengebied. Het heeft al wel vaker in die richting willen manoeuvreeren, doch als puntje bij paaltje kwam, deinsde het terug voor het reeds bij \et kikken er over rijzend verzet van En gelsche en Fransche zijde. Nu durft het en vindt geen direct verzet meer. Het tee kent de situatie. Opnieuw staat Italië achter Spanje De vraag is nu maarmeent Spanje beide it>f gebruikt het den eenen eisch om den Bnderen te pousseeren en zoo ja, op welken '.tisch valt dan de nadruk. Het meest waar schijnlijke is, dat de eerste eisch den twee den wil doordrijven; voor Europa lijkt het Ons het meest wenschelijk en het minst schadelijk. Moge het daarom juist blijken. Een gevaar voor Europa achten we ook het plotseling tot stand gekomen nieuwe verdrag op den Balkan: de regeling tus- ichen Zuid-Slavië en Griekenland. Reeds een paar jaar lang stokte het tusschen beide Balkanlanden en nu opeens zijn alle bezwaren overwonnen en overeenstemming Vorkregen. Wel eigenaardig dit onverwacht succes, terwijl het conflict met Bulgarije hog op een oplossing wacht I Maar ai te zeer voor de hand.liggend is, dat Grieken land en Zuid-Slavië, die beide zooveel be lang hebben bij de Macedonische kwestie, d.w.z. op ongewijzigd blijven van getroffen grensregelingen, zich hebben vereenigd te gen Bulgarije, dat door een Volkenbonds- leendng wellicht spoedig financieel de han den wat ruimer zal hebben. Het gesloten Ferdrag zet Bulgarije als 't ware van zelf aan om zich van zijn kant hulp te verzeke- fen. Mogelijk een oriëntatie naar Turkije? Europa schijnt met al die verdragen juist komt nog bericht van een verdrag lus- teken Polen en Zuid-Slavië af te zakken haar de voor-oorlogsche periode van even- jFichlspolitiek, met alle gevolgen van dien. De les van 1914 schijnt nog niet afdoende f® zijn geweest. Kleine belangen blijven laan boven het belang van een vreedzame Ontwikkeling over de gehéele linie. Op economisch terrein is het al niet veel anders, zie naar het Engelsche mijncon- llict. dat opnieuw is vaslgeloopcn, althans g Naar het- Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 27) Ik heb nooit anders dan onbe holpen en armoedig en gebrekkig kunnen hilon, wat ik voor je voelde. Veracht me ai6 je wilt, als het zoo moet, Prinses, maar kunt de liefde, die ik voor u koester, hiet dooden. Ge hebt me laaghartig ge noemd; ge hebt gezegd, dat mijn tegen woordigheid u bezoedelde. Madame, ik ben hw man niet en ik heb geen recht op een Vriendelijk woord, of op een zachte beoor deling van u; maar ik zeg u, dat een .als de mijne nooit een vrouw kan ezoedelen en dat zulk een vereering nooit vrouw zou kunnen vernederen." ..Wilt u uw schandelijke rol nog verder .•Pelen, sir?" riep zij woedend uit. „Hebt er nog niet genoeg van? Wilt u me nog vj? be'eedigen met uw zoogenaamde e? Liefdel Alsof een wezen, als u zijt, *®et Wat dat is!" "ÏW^ vej*e* ,u waarheid, madame," zei *if>r>,S uge. wou Iiever niet, in uw 0an\ tlfng' u mii voor sinter hieldt, feffpn- vraag niets van u. geen ver- &h,«i',feen me(Ielijden. Ik heb u slecht .deld, maar ik deed het als wij allen, fcbn n Beloofden, dat het voor uw wel- 00 zakelijk was. Maar u liefde yoor- wat een volslagen oplossing betreft. De kans op partieele regelingen is daarentegen steeds groeiende en bijkans zouden we een ineenstorting der staking binnen afzienba- ren tijd op dit moment reeds durven voor spellen. Hetgeen de leiders der mijnwer kers dan aan zichzelf hebben te wijten, door hun halsstarrig weigeren om eenige concessies te doen. Hoewel waarschijnlijk reeds te laat de mijneigenaren zien de overwinning toch nabij en zijn daarom niet spoedig meer voor een algemeene regeling te vinden leek het ct op, alsof deze hals starrigheid voor mildere opvattingen had plaats gemaakt, toen met veel moeite de leiders wisten door te drijven, dat zij ge machtigd werden de onderhandelingen met de eigenaren te heropenen op voorwaarde van vasthouden aan een nationale basis. Dat moest toch, wilde er eenige kans op succes zijn, concessies hetcekenen? Zoo al niet inzake den werktijd dan toch wat de loonen betreft Toen het evenwel tot bespre kingen kwam, bleek daarvan niets. De mijnwerkersleiders kwamen zelfs weer met aandrang op de regeering een subsidie te verleenen, hoewel zij konden weten, dat daarvan in geen geval meer sprake is. Het geen de regeering o.i. belet om in de hui dige situatie bemiddelingspogingen te doen. Aan den anderen kant wilden de mijneige naren niets meer weten van een nationale regeling en daarmee was het pleit beslecht. De besprekingen waren opnieuw mislukt en er is geen reden, ze te hervatten. Eensdeels zal dit onder de mijnwerkers den moed doen zakken en er zijn dan ook al symptomen van een gaan zorgen voor zich zelf volgens den welbekenden stel regel: ieder voor zich etc. De mijnwerkers in de districten met de slechtste mijnen dreigen geheel en al het kind van de reke ning te worden. Anderdeels mag gevreesd worden, dat thans de tijd voor relletjes en wellicht erger, het verlaten van de mijnen door het z.g. onderhoudspersoneel zal aan breken met alle nadeelige gevolgen van dien. De mijnstaking in Engeland zal echter, ook al werd morgen een algemeen verdrag bereikt, zwaar op de mijnwerkers terug vallen door het verlies van lal van markten enz. Staking is, het blijkt opnieuw, een tweesnijdend wapen 1 RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 - LEIDEN 4030 Over oen taschje. Door de politie te Katwijk i'8 in beslag genomen een, vermoedelijk van misdrijf afkomstig, ovaalvormig damestaschje, van het navol gende signalement: Zwart leder, ovalen beugel waaraan twee ringetjes met een lederen draagriempje. Op den beugel be vinden zich twee sluitknopjes, een van hout en een van hoorn. Verder is aan de bovenzijde van het tasohje een elastiekje aangebracht, dat om de knopjes gewoeld en met een drukknoopje gesloten wordt ten einde het opengaan van het taschje to beletten. Het taschje is aan de binnenzijde gevoerd met gebloemde stof. In de kleine afdeeling bevindt zich een ledig eau-de- cologne-fleschje; in de andere afdeeling een ongemerkten witten zakdoek. Verder moeten zich in het taschje nog bevonden hebben een alpaca beursje en een bruin lederen damesportemonnaieinhoud waar schijnlijk f 3. De Inspecteur van politie te Katwijk verzoekt de eigenares van bovenvermeld taschje zich aan het Bureau van Politie te Katwijk aan Zee te melden, tot het geven van inlichtingen. Een kommakwestie. Mr. A. Balie schrijft in het Weekblad voor het Recht: In de vergadering van de Eerste Kamer liegen? Dat heb ik nooit gedaan, en zou het niet hebben gekund, al had ik het ge wild. Voelt ge niet, dat ik de waarheid spreek? Dat ik er niets mee kan winnen, om u iels voor te liegen?" De Prinses schudde het hoofd en wendde zich ongeduldig van hem af. ,,Ik voel niets," zeide zij. ,,ik geloof niets, ik heb in niemand meer vertrouwen. U ziet, wat u voor mif gedaan hebt met uw „liefde". „Ja," zei hij zacht. „Ja. ik zie het. Mijn eenige hoop is, dat tijd en nadenken het ten slotte ongedaan mogen maken. De tijd is de grootste van alle geneesmeesters, madame, de vriendelijkste en zachtaardig ste van alle vrienden." „En de tijd, sir," zei de Prinses koel, zal ook ongetwijfeld spoedig alle sporen uitwisschen van die wonderbaarlijke liefde waarop u zich zoo beroemt." „De tijd mijn liefde uitwisschen, ma dame?" vroeg Denis verwonderd. „Hoe weinig begrijpt u ten slotte de liefde. Prin ses! Kan liefde kwijnen bij gebrek aan voedsel, ab een verwaarloosd kind? Heeft iemand alleen lief, als hij wederliefde ondervindt? De tijd mijn liefde uitwis schen? De eeuwigheid niet. madame." „Mooie woorden zijn nog geen bewijs, dat men een perlijk man is, sir!" zeide zij, „zooals ik maar al te zeer ondervonden heb." „Waarom bent u vandaag in den hof gekomen, madame?" vroeg hij plotseling. „Waarom bent u hier op de bank komen zitten?" De Prinses bloosde hevig. „Ik kwam hier.omdat het zulk mooi weer is, sir," zei ze aarzelend, en omdat van 9 Juni 1.1. merkte jhr. De Gijselaar ba de behandeling van eenige ontwerpen van naturalisatie-wetten, op, dat de titel van een er van luidde: „Naturalisatie van M. L. Bétrix, weduwe van B. L. Gerard, en 19 anderen en voegde er bij: „Als die dame nu al 19 andere echtgenooten heeft gehad, ia het dan niet overbodig, haar nu nog het Nederlandsche Staatsburgerschap toe Ie (kennen?" De Minister van Justitie anU j woorddo hierop i en terecht „Wat j betreft de kwestie, die de heer De Gijzelaar meer als note gaie naar voren heeft ge- 1 bracht, van de weduwe van Gerard en 19 i anderen, ik geloof, dat dit een voorbeeld j is van het nut van komma's, want ik meen, j dat, in verband met de komma, die achter B. L. Gerard is geplaatst, dat die 19 anderen met het weduwschap van die dame niete te maken hebben". Wat is nu het dwaze van het geval? Dat èn in het opschrift èn in do consi derans van de wet, zooals zij in Staatsblad no. 175 is afgekondigd, de komma, die in het ontwerp op beide plaatsen achter don naam Gerard was geplaatst, verdwenen is. Moeet jhr. De Grjselaar dan ten slotte toch nog in "het gelijk worden gestold? Tragisch. De 3-jarige J. v. E. werd in de ouderlijke woning aan de Crooswijkschestraat 13, te Rotterdam, ver. moodelijk door het verkeerd inslikken van een stukje wortel, onwel. Daar het kind -het zeer benauwd kreeg, riep men de hulp in van den gemeentelijken geneeskundigen dienst. Deze paste kunstmatige ademha ling toe en vervoerde de kleine naar bet ziekenhuis. Bij aankomst bleek het ventje eehtor reeds overleden. Een auto verbrand. Gisteren is een vrachtauto van magazijn do Bijen korf op den Ringd'gk nabij de Duivendrecht- scliebrug te Amsterdam in brand geraakt. De auto brandde geheel uit. i - Verdwenen f) f u i d e g o m. Voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Nieuwer-Ams^lel zou een huwelijk worden voltrokken tusschen een 21 -jarigen jongeman uit Amslél en zijn te Amster dam wonende bruid. 'Het bruidspaar ver scheen evenwel niet. tfader werd vernomen, dat de bruidegom daags te voren het ouder lijk huis had verlaten, achterlatende een briefje dat hij van het huwelijk afzag en dat, wanneer zij dit lazen,'hij wel niet meer in het land der levenden zou zijn. De bruide gom is zenuwpatiënt. Omtrent hem is nog niets naders bekend, doch uit het feit, dat hij gelden en 2 cosluums heeft medegeno- ik me in huik verveelde. Ik kwam maar wat gaat het u aan, waarom ik in mijn tuin zit? Hoe durft u mij rekenschap vragen van wat ik doe? Uw onbeschaamd heid is al niet geringer dan uw andere eigenschappen!" „Zooals u verkiest, madame," zei hij buigend. „En nu, wilt u mij, vóórTk heenga, nog toestaan een beroep op u te doen? Neen, wacht even! Niet voor mezelf. Ik vraag niets, niets. Ik bid alleen, dat u mettertijd nog tot de overtuiging moogt komen, dat ex nog altijd goede en trouwe menschen op de wereld zijn, en dat niet ieder een schurk en een bedrieger is. Mevrouw, Prins Karei is een eerlijk man, die van u houdt, maar al te veel van u houdt, want hij heeft zijn Rijk verlaten, terwijl het ip het grootste gevaar verkeerde, om naar u toe te komen helaas, te laatl Ik vraag u, wanneer u van den schok wat hersteld zult zijn, naar hem te luisteren. Er is een tijd geweest, dat u hem uw leven hebt toevertrouwd, moge hel al zijn, dat ge hem geen groote liefde hebt toegedragen. Luister naar hem, Prinses, en neem de hooge plaats in Novodnia in, die u wacht. Gij, die een koningin onder de vrou wen zijt, moet een vorstin zijn voor de we reld. Er zal nooit een vorstin zijn geweest zóó koninklijk en zóó goed!" Eleanor keek hem verbaasd aan, alsof ze niet begreep, waar die toespraak zoo opeens vandaan kwam. „Heeft Prins Karei u gezonden cm voor hem te pleiten?" vroeg ze. „Behoort dit ook tot uw taak? Dan kwijt u zich er al heel slecht van, 8ir. Mij een groote en onuitroei bare liefde belijden op het eene oogenblik, en rae een anderen man aanbevelen op hot volgende, dat gaat toch niet zoo best, is het wel? Wordt u ook" betaaJd voor de moeite, die u neemt, zooals je ook wel betaald zal zijn voor hel vorige werk?" Denis knarste op zijn tanden. „Prins Karei, mevrouw," antwoordde hij, „heeft me nooit iets gevraagd en me nooit uitgezonden om in zijn voordeel te spreken. U denkt niet hoog van de liefde, als u meent, dat ze noodzakelijk zelfzuchtig moet zijn. Ik zou u toch op een erbarmelijke manier liefhebben, als ik niet .«oor u al het reluk zou wcnschen, dat voot u bereikbaar is, ook ai ware het met opoffering van riezelf. Ik weet, dat u,"ook al was u niet de vrouw van een ander, voor mij niets dan haat en minachting kunt voelen. Ik kom in het ge heel niet in aanmerking. Maar de Prins, madame, i9 een man van eer en hij houdt van u. Het eenige goede, dal de wereld mij nog zou kunnen aanbieden, is te welen, dat u gelukkig met hem zou kunnen zijn en zijn troon in Novodnia mei hem deelcn." De Prinses scheen onder den indruk van zijn woorden te komen. „Dat zou inderdaad liefde zijn, sir," zei ze half fluisterend. „En wat de betaling betreft," ging hij ver der, „ook daarop zal ik u antwoorden. Sir Gavin en de andere heeren besloten mij uit te kiezen om de rol van den Prins te spe len, omdat geen van hen er toe kon >men het te doen.het was te laag. Ze troffen me op een avond in een koffiehuis aan, dronken, zooals ik dikwijls was, en verlei den mij hun plannen. Zij kenden mij als een leeglooper, ©en beroepssoldaat, di< overal gevochten heeft, maar die zich niets heeft veroverd dan een slechten naam, een leege beurs en een onlesbaren dorst, '.e wis ten, dat ik mezelf met moeite in hel leven hield door te schrijven voor Londensche kranten. Ze wisten, dat ik niet licht voor iels zou terugdeinzen, maar dat ik nog niet diep gezonken was om hen te bedriegen, en zijboden me geld aan, veertig pond ii» de maand, om hel werk te doen. Ik was dronken, zooals ik u gezegd heb, en ik slem-- de toe stil even, wacht even Nadat Ik u hier dien eersten namiddag had ontmoet, heb ik hel geld geweigerd en er is sindsdien geen sprake meer van betaling geweest. Toch is het eerst afgesproken, en dat zal ik mijzelf nooit vergeven. Dat was hel laagste van alles." De Prinses keerde zich van hem af. „Het is alles even laag. sir," zei ze. „Ge kunt me geen bijzonderheden meer vertel len zóó min, dat ik mij verbazen zou. Het leven, dat u geleid hebt, wat u geweest is, of worden zuil, het heeft mijn belangstelling niet ik weet alleen, dat u mij lot liefde vervoerd heeft met uw leugenachtige woor den van eer en teederheid. met uw leugen achtige oogen en uw leugenachtige.il glim lach, en dat ik u nu haat en veracht, zooals ik mezelf haal en veracht. Bent u klaar, want ik kan geen verdere uiteenzettingen verdragen." - „Nog één ding, dan ben ik klaar,' zeide hij, „een kleinigheid." Hij slak een hand in den binnenzak van zijn vest en haalde er een strik uit van blauw zijden lint. „Dit hebt u gedragen op uw witte japon, dien eersten dag. Het was losgeraakt en viel op den grond, terwijl u er niet op lelie. Ik heb het opgeraapt en bij mij gehouden; nacht en dag heb ik hef op mijn borst ge dragen." Hij reikte haar den blauwen strik over, maar zij nam hem niet aan (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5