JÉ niemeuers BLAUWE BLOK HANDDOEKEN AGENDA. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. &- f i:~> w-'< A -A''. BUITENLAND. Cis Zondag. Jeruël (Groenesleeg 16): Samenkomsten te 10 uur en hallzeven nam., sprekers de heeren H. Schouten en M. Brussee, Jeruêl (Middelslegrachl 3): Voorm. 10 uur tn nam. halfzeven, dr. Overbosch. R ij s w ij k. Wielerwedstrijden. 2 uur. Donderdag. 'A 1 p h e n a. d. Rijn. Wilhelmina-Vcr. Gccost. Race voor hitten cn paarden. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-unalinéo. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 8 uur. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Tentcampagne Leger des Heils bij molen De Valk. Den Haag: Scala. Specialiteiten programma. Scheve ningen: Circus Maxo. 8 a Zaterdag, Zondag en Woensdag ook 2 u. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Augustus a s. waargenomen door de apotheken van de h.h. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406, en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502. Do geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen docr de doctoren: Kors, Rassers en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Timmermans, tel. 890. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De ICempenaer- siraat 4, Oegstgeest, Telcf. 274-, dag en nacht geopend. 7085 waardclijke toelating is verworpen. De Bel gische delegatie omval alleen Walen, geen Vlamingen. De Nederlandsche delegatie ver liet demonstratief de bijeenkomst en beraad slaagt over haar verdere houding. Het arbeidsconflict te Tie). Een bemiddelingspoging van .den rijks- bemiddelaar in het conflict aan' de Azijn- labriek te Tiet is mislukt. Van de zijtie der arbeiders, werd ontslag van het nieuwe personeel en wederaanneming van het ont slagen personeel op de oude voorwaarden gevraagd. De directie wees dit van de,hand, waarop de heer Van IJsselsteijn de bespre kingen sloot. Eén bespreking zonder resultaat. Nadat nog eenige briefwisseling had plaals gevonden, is gisteravond een bespre- tking gehouden tusschen de Scheepvaarlver- eeniging Zuid en de besturen van den Cen- tralen bond van Transportarbeiders en van dien Christelijken Bond over den arbeid in de haven van Rotterdam op Zalerdagmid- Jags en Zondags. De bespreking heeft niet tot een resultaat geleid. De nalatenschap van dr. H. F. R. Hnbrecht Naar wij vernemen, heelt wijlen dr. 11. F. R. Ilubrechl, naast belangrijke legaten aan particulieren, de navolgende instellin gen van openbaar nut besproken: Vereeniging Vrije Ruilverkeer 11000; VcreenigiDg Rembrandt tot behoud m Ne derland van Kunstschatten f 10.000; Ver eeniging tot aanleg van een Rij- en Wan delweg (Vondelpark) f 10.000; Vereeni ging voor Voortgezet Handelsonderwijs 1 10.000; Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht f5000; Nederlandsche Alpen- vereeniging f 1000; Prins Hendrikstich ting te Egniond aan Zee 12000; Algemeen Nederlandse!: Verbond 12000; Fonds voor Tropische Higiëne f 10.000; Vereeniging voor Kantoorloopers f 5000Vereeniging voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken te Amsterdam f 5000; Koninklijk Neder- landsch Aardrijkskundig Gcnoolschap ten behoeve van hel Velh-fonds f 50.000; Hel Leesmuseum te Amsterdam f 25 000. Al deze legaten zijn vrij van rechten en kosten vermaakt, liet overschot van den éoedel, waarvan het bedrag, dat zeer aan zienlijk is, niet te benaderen valt, koinl aan hel Koloniaal Instituut als ecnig erfge naam. R.-E. Bakkerspalrcons. Te Maastricht is de 9de algemeene jaar- lijksche vergadering gehouden van den Ne- derl. 11.-K. Bakkerspatroonsbond. De aftredende hootdbestuursleden: P. C. J v. d. Post (voorzitter) en H. L. Mensink werden herkozen. Huldetelegrammen werden aan de Ko ningin en den Aartsbisschop van Utrecht ge zonden. Do rekening over 1925 sloot met I 5576 en een batig saldo van f 470. De begrooting voor 1927 werd vastgesteld op f 5000, waar onder f 2000 voor a/tossing van oude schuld. Eenige discussie werd gevoerd over een post van f 1000 voor propaganda, welke niet op de begrooting was gebracht. Die zaak zal door liet hoofdbestuur worden geregeld. De secretaris, de heer Hendriks, dreigde zijn pnislag te zullen nemen indien geen gelden voor propaganda zouden worden uitgetrok ken. Als plaals van de volgende jaarverga- Sering werd Alkmaar aangewezen. Verschillende sprekers spraken de wen- jchetijkhcid uit, dat de Arbeidswet zoo wordt gewijzigd, dat om 5 uur *s morgens met den arbeid zou kunnen worden begonnen. Op eensgezindheid ten deze onder de werkgeveo werd aangedrongen. De leening aan het Bngelscha Vakverbond. De Algemeene Nederl. Typografen-Bond heeft bij referendum besloten deel te nemen aan de leening ten bale van het Engelsche Vakverbond lot eeD bedrag van f 10.000. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zat op Maandag, den 23en Augustus a s. niet plaats hebban. RECLAME. 8146 PREDIKBEURTEN. Voor Zondag. 22 Augustus. Leiden. Evang. Lulh. Gemeente: Voorm., hal feit, ds. J. Pli. Haumersen. uit Beverwijk. Remon. Gemeente: Voorm., halfelf, prof. dr. H. Th. de Graaff, uit Leiden. Doopsgez. Gemeente: Voorm,, 10 uur, mej. S. Doyer, beroepen predikante te Rottevalle. Eglise Wallonno: Dimanche A dix heures et demi du matin, mr. S. Cler. Alphen. Ned. Herv. Kerk, Julianaslraal: Voorm., 10 uur, ds. K. v. d. Berg, uit Amersfoort, en nam. 7 uur, ds. de Bruin. Hulpgebouw, Gouwsluis: nam. 7 uur, ds. If. v. d. Berg. Ned. Hcrv. Iferk, Oudshoornschewcg: Nam., 7 uur, ds v. Linschooten. Evangelisatiegebouw, Hooflstraat: v.m. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Pop, uit Vaassen. Geref. Kerk, Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Moolhuizen, van Aarlanderveen. Geref. Kerk, Hooltslraat: Voorm. 10 uur, en nam., halfzeven, ds. Wienljes. Boskoop. Salvatori; Voorm. hatffien en nam, 6 uur, ds. Sundermeyer, uit Tjerkgaast. Ned. Herv. (Gerei.) Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de eerw. heer J, van Ginkel, uit Billhoven. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. zes uur, ds. Fernhout. Hazeiswoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. hailelf tn nam, halfacht, de eerw. heer Beorenkamp, cand, te Leiderdorp. Geief. Kerk: Voorm. halfelf en nam, haif- acht, ds. W. Gispen. Hülegom. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfvijf, ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. vijf uur, ds. Veltenaar, beroepen predikant ie Tholen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, leesdiensl. Katwijk-aan-den-Rijn. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfjes ?D nam. 6 uur, ds. Boltee. Geref. Kerk: Voorm. balftien en nam zes uur, ds. Meinen, uit Baarn. Leiderdorp. Ned. Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., halfzeven, ds. Mondt Geref. Kerk: Voorm., halftien. en nam. halfzeven, de heer J. B. van der Sijs, cand. te Leiderdorp. Liste. Ned. flerv. -Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. G. van Dijk Azn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. J. L. de Vries, uil RijnsBurg. Geref. Gemeente: Voorm. halftien en nam. 4 uur,, ds. H. A. Minderman, Oegstgeest Ned. Herv. Gemeente: Voorm., 10 uur, in het „Groene Kerkje", de heer A. 8ou- neveld. Sassenheim. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. G« J. G. de Bel, uit Sliedrecht, en nam, uur, ds. Joh. W. Groot Enzerink, uil Leiden, Geref. Kerk: Voorm, halftien en num, yijf uur, ds. Boeyenga. Chr. Geref, Gemeente: Voorm. 10 uur 3d heer D. L. Aangeenb'rug; en naai, ft uur, leesdiensl, voorschoten. Ncó. Herv. Kerk: Zondag, tien uur, de, Brand, van Lage Zwaluwe. .Vijf puri g$eh dienst; Woubrugga. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. haltacht, ds. Joh. Kijne. Gereform. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. zeven uur, preeklezen. Ned. Beiv. Kerk. Bedankt: Voor Lokamond: H. van Elven te Ooster-Ngkark. Geref. Kerken. Aangenomen: Naax Oude cn Nieuwe Bildlzijl: B. G. de Bruijn, cand. te Pur- merend, die bedankt heeft voor Koog-Zaan dijk, Hij!aart en Nieuwerkerk a. d. IJssel. t Dr. C. EL Knhn. t Te Bern is in den ouderdom van 77 jaar overleden dr. C. H. Kuhn, oud-hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam. De overledene was ridder in de orde van den ^fed. Leeuw. Reglement R. H. B. S. Het nieuwe reglement op de R.-H.B.S. be vat enkele bepalingen, die afwijken van die in hel vorige. De voornaamste dezer zijn: Bij verschil tusschen directeur en lee raren over de regeling van het onderwijs beslist de inspecteur, behoudens beroep óp den minister. Vroeger was de beslissing aan den minister. Bij iedere ontstentenis van een leeraar worden de aan hem opgedragen lesuren zoo-- veel doenlijk door andere leeraren vervuld. Volgens het vorige reglement gebeurde dit „bij ontstentenis gedurende langer dan een week". Nieuw is de toevoeging, dat de di recteur van de regeling bij tijdelijke vervan ging kennis moet geven aan den minister en aan den inspecteur. Voor een vergadering, die door drie leera ren gewenschl wordt, moet het le behande len onderwerp opgegeven worden. Dit laat ste Is nieuw en tevens de bepaling, dat een dergelijke vergadering binnen 14 dagen na indiening van het verzoek belegd moet wor den. De directeur doet zich, zoo dikwijls hij zulks noodig oordeelt, door de heeren schrif telijk verslag geven van de in iedere klasse behandelde teerstof en van de vorderingen der leerlingen ontvangt bij ten minste vier maal in iederen cursus verslag. Elk der verslagen omtrent de vorderingen der leer lingen wordt in éen vergadering der lee raren ter sprake gebracht. Het vorige regle ment schreef geen bepaald aantal rapporten voor en eischte slechts één vergadering 's jaars ter bespreking. De directeur stelt, in overleg met de ver gadering van leeraren, een huishoudelijk re glement vast. Volgens het vorige reglement werd de vergadering van leerar°n in dezeu niet gekend. Van openbare overgangsexamens wordt in het nieuwe reglement niet meer gespro ken. Leerlingen, die na twee jaar in een klasse gezeten te hebben .niet worden bevorderd, worden niet langer tot de sehool toegelaten, tenzij buitengewone omstandigheden deze niet-bevordering veroorzaakt hebben. Vroe ger konden leerlingen eerst verwijderd wor den, wanneer ze voor de derde maal voor een hoogere klasse waren afgewezen. MONTAGE VERVERSBRUG LEIDEN., DE ALGEMEENE TOESTAND. Duitschland en den Volkenbond. Coolidge's ontwapeningsplan. De Duitsche regeering is in het bezit gekomen van de uitnoodigiDg zich te doen vertegenwoordigen op do 30 Augustus ,o Gcnève beginnende beraadslagingen van de studie-commissie van den Volkenbond. Zoodra dr. Stresemann,' de Rijksminis ter van buitenlandschc zaken, die te Hei delberg vertoeft, naar Berlijn zal zijn te ruggekeerd zal het Rijkskabinet vergade ren om een besluit te nemen. Het spreekt vanzelf dat de uitnoodiging zal worden aanvaard. Zooals gemeld, zal von Hocsch gezant te Parijs, Duitschland op deze bij eenkomst vertegenwoordigen. De Geneefsche correspondent der „Köln. Ztg." vindt het gewenscht een waarschuwende stem te doen hooren tegen mogelijke al te optimistische verwachtin gen. Het zal in ieder geval raadzaam zijn, betoogt hij, dat do Duitsche vertegenwoor. diger niet minder dan bij de eerste verga dering der studiecommissie, degrootste reserve in acht neemt. De vergadering van 30 Aug. is vol ge varen en kan aanleiding geven tot velerlei intriges. Veel goeds kun zij niot brengen. Bij de vele duistere punten komt nog, dat Italië sedert het Spaansch-Italiaansche verdrag gesloten is, minder afkeerig dan ooit schijnt te zijn van zekere verrassin gen. De Italianen toch hebben van, den aanvang af in de raadskwestie een buiten gewoon spitsvondige houding aangenomen. Doch ook van andere zijde is een hard nekkig diplomatiek spel te verwachten waarbij het van belang is, dkï Hello Franco, de vroegere vertegenwoordiger van Brazilië in den raad, ondanks hét sensa tioneels ontslag van Brazilië, inzekeren zin als particulier naar' Genèvd komen wil om'van achter de schermen de gebeur tenissen te volgen. Het Spel in de re organisatiecommissie, dat vooxtgezet zal worden in de raadsver gadering op 2 September, zal daarna waar schijnlijk de heele assémblée in beslag nemen en het is mogelijk, dat het zijn hoogtepunt eerst bereiken zal na de op neming van Duitschland. Daaroiü kan de oplossing, die men zoo gunstig noemt, n.L aat men ons eerst opneemt om dan later ae kwestie van de verdere samenstelling van den raad te regelen, onder zekere om. «tandigheden zeen bedenkelijk worden. In hekere kringen schijnt men er inderdaad op te speculeeren, dat zekere plannen .van hekere raadsoandidateiS makkelijker te verwezenlijken zullen zijn, zoodra Duitsch- Wd Ja den {pad dt ets,, i» plaat* Van. «Poeh tot nóg toé, 3« aangelegenheid Het aanbrengen van de balans, wegocd 21 ton, door middel van twee drijvende stoombokten door de N.Y. Holland sche Coristructiewerkplaatsen van buiten af als belangstellend toeschou wer te volgen, een duidelijk ja of neen moet zeggen cn dan als de zondebok be handeld kan worden. Men zal ons bezwaarlik de zekerheid kon- nen geven, dat de groole „krach" niet na ouzo toetreding zal komen. De zekerheid echter, dat de „krach" niet opnienv/> ge beuren zal vijf minuten vóór onze toetre ding, zullen wjj enkel daardoor verkrijgen, dat, na de moreple toetreding van Maart, thane eerst de materieele opneming doop den raad cn de vergadering besloten wordt, vóór wij naar Genèvo gaan. Daartoe moeten echter alle drie de stadia der toelating eerst doorloopen zijn, ten eerste do opneming in den Volkenbond door de vergadering, ten twoedo het eenparig besluit van den raad totoprichting van den permanenten Duit- scheu zetel, ten derde de definitieve op richting van dezen ketel .door de goedkeuring der vergadering met vdo vereisclite 2/3 meerderheid. Tusschen dezo stadia liggen echter gevaarlijke zones, die eerst achter den rug moeten zijn, aleer de Duitsche ver tegenwoordigers hun ir-trede in do zaal kunnen doen. Voor de vergadering, die vermoedelijk 3 weken zal duren, afgeloopen is, zijn er, volgens den correspondent nog crises genoeg: in het vooruitzicht Want do formule, zegt hij, waarvan men uitgaat, luidt blijkbaar niet langer, zooals in Maart: „Door de oplossing der raadcrisis naar de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond", doch „door de- Buitscho toetreding naar de oplossing 3er raadcrisis." De correspondent van de „New-York World" in de zomerresidentie van Coolidge zegt, dat do Amerik. president voornemens ia tot verdere beperking der bewapeningen ter zee over te gaan, onafhankelijk van 't feit of de volkenbondsbesprekingen, slagen of niet. Dit is de eerste duidelijke inlichting sedert de Volkenbond een begin heeft ge maakt met de voorbereidende besprekingen, dat Coolidge gewo%n zijn eigen ontwapenings program in petto houdt en zich gereed maakt om er weer mee voor den dag te komen in dien de bond aarzelt. DUITSCHLAND. Rnzie onder de communisten. De centrale leiding der communistische partij van Duitschland (K.B.D.) maakt be kend dat een aantal vooraanstaande leden uit de partij is gezet, o.m. de afgevaar digden Ruth Fischer, Maslow en Riedt, daar zij ondanks het verbod voeling ge- honden hebben met uit de partij gezette leden. De centrale leiding heeft dezen af gevaardigden verzocht hun zetels ter be schikking te stellen. Wat zij natuurlijk niet doenl FRANKRIJK. Bezuinigingsmaatregelen. De ministerraad heeft senator Lebrun aangewezen als voorzitter van den raad van beheer der autonome amortisatiekas en senator Chapsa! als Fransch gedelegeerde in de commissie van herstel in de plaats van Barlhou. Een besluit van den raad schrijft een telling voor van de oppervlakte dia met graan bezaaid is. een schatting van de opbrengst en een controle over de bewe ging der granen en de voorraden in de meelfabrieken. De raad heeft een algemeen plan van bezuiniging ontworpen en van administratieve vereenvoudigingen. Hij be sloot een algemeene controle in te voeren op den verkoop van levensmiddelen en ge bruiksartikelen en over te gaan tot verbe tering van het stelsel van bevoorrading van de hallen en markten. De regeering zal het gebruik van belegen brood bevorderen en besloot de maaltijden in de restaurants tot 2 gerechten te beperken. ENGELAND. Het mijnconflict Uil Britsch-Indië. De uitvoerende raad van de mijnwer kersfederatie heeft na een langdurige zit ting besloten, de regeering officieel in OP VERTOON VAN DEZEN BON kennis to8teilcii Vö,n het gebeurde op de vergadering metde mijneigënaréndoor een stenografisch verslag van het gespro kene Op die vergadering óver te leggen* De leiders zijn voorts naar de districted vertrokken. Nieuws onderhandelingen zijd dus vooreerst' uitgesloten. De eerste miidster die' het voornemen had gistérn nniiddag naar zijn landgoed in Worcestershire te vertrekken teneinde de voorbereidingen te treffen voor zijn va- cantiereis naar Aix-les-Bains, welke op Zon' dag a.8. bepaald was, heeft besloten in Londen te blijven ten einde het rapport td bestudeeren. Ondertusschen wordt alle aandacht ge concentreerd op de districten waar de ar beiders het werk wenschen te hervatten in verband met de plaatselijke aanbiedin gen der mijneigenaars. Het aantal arbei ders dat bij deze beweging betrokken ïs^ is naar verhouding klein doch deze ont wikkeling wordt als veelbefceekenend be schouwd. Gemeld wordt dat 2000 arbtd- ders in Nottinghamshire en Derbyshire ceo contract geteekend hebben dat voor ziet in een werkdag van 7*6 uur in plaatë van 7 uur. In zekere andere mijndistricten is het verlangen gToeiende om het werk te hervatten doch in alle grootere distric ten zooals Yorkshire, Lancashire, Nc#h- umberland, Durham en Zuid-Wales zijn de mijnen nog .steeds gesloten. Een kort, 'doch belangrijk wetsvoorstel i* ingediend bij de nationale vergadering van Britsch-Indië om de spanning te ver lichten die tusschen de verschillende gods dienstige gezindten bestaat, door de distrietsoverheid te machtigen om huiszoe» kingen te doen en dagbladen en pamflet ten in beslag te nemen, die stof bevatten, van dien aard om den haat en de vijand schap tusschen de godsdienstige gezindten te kweeken. De regéering beschikt reeds over dergelijke volmachten ten aanzien der revolutionaire propaganda, LETLAND. Toch bereid te onderhandelen. De Letlandsche regeering heeft aan den sovjet-gezant te Riga medegedeeld, dat zij bereid is directe onderhandelingen met de sovjet-regeering aan te knoopen. Want, of schoon de regeering bij haar meening blijft, dat een voorbereidende commissie het beste middel is om de aanhangige vraagstukken in verband met een waarborgverdrag te be spreken. wenscht zij niet dat een kwestie van methode een hinderpaal wordt voor de oplossing van hot hoofdprobleem. Om elk misverstand te voorkomen verklaarde do Letlandsche regeering dat zij zich haar vrijheid van handelen voorbehoudt, wat het contact met de andere belanghebbende; streken betreft. BULGARIJE. 1 Naar een vertering? Naar de „Neue Freie Presse" uit Sofia! verneemt, zal de hertog van Aosla, <te broer van den koning van Italië, eerst- daags een bezoek brengen aan koning 2-1 J

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2