AGENDA. EEN NIEUWE METHODE VAN UCHAAMSKULTUUR. TELEGRAMMEN. Donderdag. -| Oud-llorluszichlf Tuinconcerl door 'de ohr. zangvereeniging „Ledagoh" en het chr. muziekgezelschap „Polyhymnia"; nam. 8 uur. Vrüdao. Katwijk aan Zee (gemecnlczaal): liiedcrcnavond van Clinge Doorenbos, aan geboden door Vreemdelingenverkeer; nam. 1 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd; Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 'a Zaterdags matinee te B uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur, 's Woensdags en 's Zaterdags malinée ta 2 uur. Tentcampagne Leger des Heils bij moten De Valk. Den Haag: Scala. Spccialileilen- programma. Scheveningen: Circus Maxo. 8 u. Zaterdag, Zondag en Woensdag ook 2 u. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken van de h.h. D. J. v. Driesum, Mare 70, telef. 406, en Cr. H. Blanken, Hoogewoerd 171, teletoon 602. RECLAME. "Will gij werkelijk van uw bad genieten, voegt dan den inhoud van een doos Keizer- Borax bij het badwater. 5623 Dagelijksche afwasschingen mot Kcizer- Borax, zoowel van bet gezicht als van andere deelen van het lichaam, meer spe ciaal warme baden met toevoeging van Keizer-Borax, werken antiseptisch en zui verend. Tevens verhoogen zij de schoonheid en werken ze conserveerend, door bevorde ring van de werkzaamheid van huid en spieren en van de stofwisseling. Gegarandeerd zuivere Keizer-Borax wordt nooit los, maar alleen en uitsluitend in de bekende roode cartons met handels merk: knielende vrouwenfiguur, geleverd door de firma Heinr. Mack Nachf., Ulm a/D. Maar van de de niel-gepubliceerde bij protocollen etc De Spaansche eisch inzake. Tanger is pog eens in vollen omvang herhaald. Te Londen is bericht ontvangen uit Fa- nama, behelzende, dal het Congres van de Boliviaansche Republiek aan alle Zuid- en Midden-Amcrikaansche parlementen een oproeping heeft gericht voor de stichting ran een Lalijnsch-Amerikaanschen "Volken- hond. ENGELAND. De nieuwe situatie in het mijn- couiiict. De Kitchener-mysti- ticatie. Het besluit der gedelegeerden-conferentie van de mijnwerkers om het uitvoerend co mité van <Te federatie te machtigen tot her opening van dc onderhandelingen met de mijneigenaren en de regeering is met slechts een geringe meerderheid genomen. Er werd schriftelijk gestemd en er waren 428.000 stemmen vóór onderhandeling en 300.000 stemmen legen onderhandeling. Er zal een nieuwe gedelegeerdenconferen tie worden gehouden om kennis te nemen van de resultaten der onderhandelingen. Ten slotte zal aan de districten worden over gelaten of zij de te verkrijgen voorwaarden willen aanvaarden of niet. De eenige voor waarde, waaraan het uitvoerend comité ge bonden zal zijn is dat de regeling een natio naal karakter zat dragen en niet door dc districten voor zich zelf alleen kan worden aanvaard of verworpen. Zeer snel is het verzoek tot nieuwe onder handelen afgekomen en aanvaard, gelijk gisteren nog in een deel van onze oplaag is vermeld. lieden zullen deze nieuwe bespre kingen tusschcn mijneigenaren en mijnwer kers reeds plaal9 vinden 1 De regeering is van deze ontwikkeling in kennis gesteld, maar zij heeft nog geen ver zoek ontvangen lot deelneming. Indien dc mijnwerkers cn de mijneigenaars den bij stand verlangen van een onafhankelijkcn voorzitter voor hunne beraadslagingen, is de regeering bereid er een te benoemen. De premier was gisteren aanwezig op de vergadering der kabinetscommissie, die het geschil licclt behandeld. De jongste ontwik keling geeft algcmcenc voldoening, en men gelooft positief, dat het einde der mijnsta king in aantocht is. De groole moeilijkheid bij de onderhan delingen zal waarschijnlijk zijn gelegen in de kwestie der werkuren. De vertegenwoor digers der mijnwerkers zullen waarschijnlijk zoo lang mogelijk hun verzet handhaven le gen vermeerdering van het aantal van 7 werkuren, welke echter door de mijneige naars uit economisch oogpunt noodzakelijk wordt geacht, totdat de« mijnindustrie weder op de been is gebracht. Door de eigenaars zijn uitgewerkte labellen opgesteld, waarin dc loonen worden vergeleken, welke aan'de verschillende graden van mijnwerkers kun nen worden betaald bij een resp. werkdag van 7 en 8 uren, cn deze zullen waarschijn lijk het onderwerp vormen van vele techni sche besprekingen tusschen de beide par tijen. Gelijk reeds even aangeduid, heersclxt er weer algemeen optimisme. Zelfs Churchill heeft een rede te* Swansea over het mijn- conflict verklaard dat cr alle reden is om te gelooven, dat men tot een duurzame en eervolle oplossing komen zal. Toch waarschuwen .we voor een le groot optimisme. Men is er nog niet. Dat de onderhande lingen toch een vlot verloop Zullen hebben, kan toch nauwelijks verwacht worden. De uitslag van de stemming in de gedelegeer den-conferentie toont duidelijk aan, dat de leiders groote moeite zullen hebben om de eerstvolgende gedelegeerdenconferentie, dis over aanvaarding van de nieuwe voorwaar-r den, welke de leiders van dc eigenaars zul len weten te verkrijgen, moet beslissen, tot inwilliging van aanzienlijke concessies te bewegen. En toch zijn die noodzakelijk! Over de Kitohener-mystificatie nog geen nader nieuws. Inmiddels is, blijkens de jong ste berichten, de lieer „Power" van zijn reis teruggekeerd. Hij begaf zich onmiddel lijk naar Scotland Yard, vroeg de kist tc zien en zeide met veel beslistheid, dat dit' niet dezelfde was, die hij uit Noorwegen had meegebracht. De kist moet, zoo beweert hij thans, ergens vervangen zijnl 't Wordt hoe langer hoe ongelooflijker. HONGARIJE. Hei valsche muntersproces De ontploffing bij Czepel. De secretaris van prins Windischgratz, Raba, begaf zich, na de door hem afgelegde sensatinoneele verklaringen, naar zijn ver dediger in eerste instantie, den advocaat Telck. Hij verklaarde, dat hij zich ten op zichte van Tclek schuldbewust gevoelde door de door hem afgelegde verklaring, dat hij zijn verklaring onder suggestie van Te- lek zou hebben afgelegd. Op de zitting zou hij zijn verklaringen, wat dit punt betreft, intrekken en zou hij mededeelen, dat hij zijn verklaringen in eerste instantie niet onder Telek's invloed had afgelegd. Tegelijkertijd verstrekte Raba een mede- deeling aan de per9, waarin door hem werd gezegd, dat Telek hem niet -hééft gesugge reerd, doch dat de gebeurtenissen en de in zijn omgeving en jn de woning van prins Windischgratz gevoerde gesprekken in hem waanvoorstellingen hadden opgewekt, on der invloed waarvan hij zijn verklaringen in eerste instantie had afgelegd. Een en ander herhaalde hij dan ook op de terechtzitting. Do president der rechtbank voelde hem aan den tand en wilde aan de hand der documenten toch tot het bestaan van een suggestieven invloed van Tclek op Raba concludeeren. Het einde was, dat Raba wederom de kluts kwijtraakte en men uit zijn antwoorden volstrekt niet meer ver mocht wijs te worden. De voorzitter nam hem zóó geducht onder handen, dat Raba ten slotte niet meer in staat was een woord te uiten en uitgeput op de beklaagdenbank neerzonk. Daarna werden door de verdedigers eeni ge voorstellen gedaan, ten einde tot aanvul ling van het onderzoek te komen. O.a. wenschlen zij, dat een verklaring van de Banque de France zal worden verlangd, waaruit zou moeten blijken, dat de valsche bankbiljetten dermate mislukt waren, dat zij in het geheel niet in omloop konden worden gebracht en dat derhalve het misdrijf van het vervaardigen van valsoli geld niet is gepleegd. 't Gaat mooffi De door de politic en justitie naar aan leiding van de munitie-ontploffing bij Czepel ingestelde onderzoekingen, hebben geleid tot de conclusie, dal het hier gold een aanslag op het munitie-depot, welke reeds geruimen tijd moet voorbereid zijn. Twee getuigen hebben verklaard, dat zij reeds vóór de eigenlijke explosie vlammen en rook uit het dak van een der munitie gebouwen hebben zien opstijgen, terwijl een andere getuige verklaarde, dat hij gehoord had, dat een arbeider van de waterwerken hij Czepel eenigen lijd geleden verteld had" dat binnen enkele dagen een explosie zou plaats hebben." Het is de politic gelukt dezen arbeiderTc arresleeren. Omtrent zijn verklaringen- wordt evenwel het strengste stilzwijgen in acht genomen. Van belang is ook de om standigheid, dat reeds eenige dagen vóór de ontploffing de wacht van het munitiedepot op een verdacht individu gescholen heeft, dat zich in de nabijheid van de opslag plaats» ophield en op het geroep „haltï" de vlucht nam. Do politic te Boedapest brengt deze munitie-ontploffing, waarvan het opzet reeds bewezen is, in verband met andere ex plosies, die den laatsten tijd in de Veréenig- de Stalen en Zweden hebben plaats gehad. Men acht het niet uitgesloten, dat hier een inlernation. anarchistische organisatie aan het' werk is. RUSLAND. ^en bezuinigingscommumqué* De Russische volkscommissarissen Ry- kof, Stalin en Kocjbysjef hebben, naar de correspondent van het „Berliner Tage- blatt" te Moskou meldt, in een officieel communiqué gewezen op de geringe re sultaten, die de bezuigingsactie tot dusver heeft opgeleverd. Zij zijn van meenning, dat de industrie zch niet zal consolideeren en ontwikkelen in het belang van boeren en arbeiders, tenzij zij den strijd tegen onbekwaamheid en bureaucratie aanbindt Het economische en administratieve sow- jet-apparaat zou aldus nog 300 tot 400 mil- lioen kunnen bezuinigen, die het geheele bedrijfsleven ten goede zou komen. De be zuigingsactie is een mislukking geweest, die verhinderd is door bureaucratie cn pedanterie. Het communiqué zegt verder, dat de in dustrie uit eigen kracht niet de noodige middelen kan verschaffen, die voor de ontwikkeling noodig zijn. Deze middelen moeten worden verkregen door bezuini ging bij de spoorwegen en het algemeeno productie-systeem. Men zou de boeren hebben „uitgekleed". Dit is volgens het communique onduldbaar, dair aldus een kloof tusschen de boeren en de arbeiders zou ontstaan, die het einde van de dicta tuur van boeren en arbeiders en misschien zelfs do verarming van het proletariaat zou kunnen beteekenen. Tenslotte wijst het communiqué er op, dat waar tegenwoordig 2 milliard roebel voor administratieve en economische doeleinden .worden gebruikt, het niet alleen mogelijk, maar ook nood zakelijk is 3 a 400 milhoen van dit bedrag ter beschikking van de industrie te stellen. De drie genoemde volkscommissarissen van de economische departementen be schuldigen de autoriteiten bezuinigings maatregelen te hebben getroffen, die na- deelig voor de arbeiders waren. Zoo werd gespaard op veiligheidsmaatregelen in fa- br eken, op werkkleeding, die voor bepaal de bedrijven vereischt is, op maatregelen getroffen in het belang van jeugdige ar beiders. Er werd geen licht meer ter be schikking gesteld van arbeidersclubs, ge stichten en arbeidersscholen werden afge schaft. Daarentegen zitten er in de bu reaux te veel beambten, die auto's te hun ner beschikking hebben, dure reizen ma ken, tantièmes krijgen en door speciale opdrachten nog vermeerdering van inko men hebben. Het is noodig maatregelen te treffen tegen deze onfatsoenlijke en misdadige praktijken. Het is geen won der, dat in dergelijke omstandigheden de arbeiders te velde trekken tegen het be stuur en zelfs tege do bezuinigingsactie. Men moet rekening houden met de voor stellen der arbeiders en voeling met hen houden. Communiste a, die misbruik maken van hun functie, moeten nit de partij wor den gestooten. De oorrespondent van het „Berliner Ta- geblatt" voegt hieraan toe, dat dit mani fest noodzakelijk was geworden, wegens den algemeen en economischen toestand en de zoogenaamde crisis van de oppositie en da£ de krachtige termen van het stuk bewijzen, dat de leiders van de partij de oppositie met kracht willen bestrijden. In- tusschcn zegt het manifest niet hoe de bezuiniging, die het drietal wenscht, in derdaad zou kunnen worden bereikt. ZUID-AFRIKA. Rede van Smuts. Generaal SmUts heeft sinds 1922 voor het eerst een rede in een openbare ver gadering gehouden. Hij zeide, dat het land zeer verlangend was te hoor en van den eersten minister welke politiek hij zou verkondigen. Generaal Hertzog heeft in Mei 1.1. in zijn rede te Stellenbosch over den status der dominions n.l. gezegd, dat het niet voldoende is om een „Verklaring van Constitutioneel Recht" alleen in eigen land af te kondigen; deze moest ook aan het buiteland worden meegedeeld. Bij die zelfde gelegenheid heeft Hertzog gezegd, dat al waren niet alle deolen van het Britsche rijk heb hiermee eens, deze toch' hen, die dit wel wenschen, niet in den weg moesten staan. Smuts zeide, dat hij wensohte te weten of Hertzog deze verklaring zou vragen; want dat was een punt van groot belang voor het land. Immers deze verklaring zou het uiteenvallen van het- Britsche rijk beteekenen* Smuts verklaarde verder dat Hertzog'3 politiek in zooverre niet in het belang van Zuid-Afrika was, want zij zou het land in discrediet brengen. De vergadering moest wegens tumult en gevechten geschorst worden. VEREENIGDE STATEN. Rede van Kellogg. Kellog, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren te Plattsburg oen toespraak gehouden ter her denking van den slag, die, gelijk hij zeide, niet alleen aan de vijandelijkheden tusschen Engeland en de Ver. Stalen een eind maakte, doch tevens het uitgangspunt was van de vriendschap tusschen Beide groote Angel- Saksische landen, die nu al langer dan een eeuw geduurd heeft, de vriendschap, die het o.a. mogelijk maakt, dat de twee groote lan den, Canada en de Ver. Staten, een onver sterkte gren9 hebben. Het laatste overblijfsel van de grensbewaking, de raderboot „Wol verine", zal binnenkort als historisch mor nument aan de stad Erie overgedragen wor den. Alleen de Senaat moet de wet dien aangaande nog bekrachtigen. Het is ondenk baar, zei de minister, dat iets ter wereld de beide Engelsch sprekende landen, aan wel ker laatsten strijd het monument te Platts burg herinnert, nogmaals tegen elkaar in het harnas kan jagen. Er zullen nog wel eens moeilijkheden rijzen, gelijk al zoo vaak ge schied is, doch deze kunnen zonder de wa pens beslecht worden. Twee volken, die voor een groot deel. dezelfde geschiedenis hebben, dezelfde eerbied voor de wet en de zelfde liefde voor gerechtigheid, dezelfde idealen van binnenlandsch besttmr en in ternationale gedraging, kunnen de wereld niet nogmaals in gevaar brengen door el-, kaar den oorlog te verklaren. Ik zou wan hopen aan de toekomst der beschaving zoo het anders wave. De minister herinnerde aan den strijd tus schen de notedoppen van scheepjes op het Champlainmeer en vergeleek deze met de geweldige vernielingswerktuigen van thans. Zoo kwam hij geleidelijk op de conferentie van Washington en de huidige besprekingen tot beperking van de bewapening te Genève. Amerika heeft zich daar op het standpunt gesteld, dat men het vraagstuk het best kan aanvatten door overeenkomsten, die aan den wedstrijd in bewapening een eind maken. Dat is de factor, die de girootste aanleiding geeft tot wantrouwen en vrees en daarmee de grootste bedreiging voor den vrede vormt. Als de groote. militaire mogendheden te land en ter zee konden overeenkomen hun bewapening in vredestijd tot bepaalde gren zen te beperken, zou een groole stap voor-, uit zijn gedaan. Later zou men dan gemak-s keiijker het vraagstuk van een geleidelijke verlaging dier grenzen ter hand kunnen nemen. Wat de bewapening te land betreft, heeft Amerika de werkelijkheid van streeksgewijze verdragen bepleit Met een bescheiden begin is er meer kans het doel te bereiken dan als alle landen wachen totdat er een alge meen toepasselijk stelsel gevonden is, zoo zulks al mogelijk ware. wat niet waar^ schijnlijk lijkt, gezien de huidige politieke toestand in verscheidene dcelcn der wereld. Er bestaat bovehdicn ook niet het minste verband tusschen de bewapeningen le land in het Verre Oosten en die in Westelijk Europa, of tusschen die in Europa en die in Noord- en Zuid-Amerika. Ook is de methode van aanwerving der legers in verschillende landen en werelddeelen hemelsbreed ver schillend. Daar, waar echter groepen van landen gevonden worden met gemeenschap pelijke belangen, zoowel als met gemeen schappelijke gevaren, gelden over het alge meen dezelfde factoren voor de bepaling en den omvang van de vredeslegers en kan een gemeenschappelijke overweging van de be perking van dezen omvang uitvoerbaar zijn. Als wij zouden moeten afwachten tot de voorwaarden overal ideaal waren, zouden wij de hoop op beperking voorloopig wel vaarwel kunnen zeggen. Amerika heeft door zijn gunstige ligging, zijn geregeld leger tot 118.000 man kunnen beperken. Zijn belang bij de besprekingen te Genève is dan ook ten aanzien van de bewapening te land heel wat minder nauw betrokken dan ten aanzien van de maritieme strijdkrachten. Reeds op de conferentie te Washington wilden de Ver. Staten een maximum tonne- maat opstellen voor kruisers, torpedoboot- jagers en duikboolen. Dat was toentertijd onmogelijk. In dat opzicht hoopt Amerika te Genève wel wat te bereiken. De minister drong er voorts op aan de zaken niet te ingewikkeld te maken en zeide te verwachten, dat men ook le Genève het nut van overeenkomsten tusschen de voor naamste maritieme mogendheden afzonder lijk, zooals te Washington gesloten .zijn, zal gaan inzien. Hij verwierp het denkbeeld om bij de bepaling der grenzen van bewapening van een land ook de economische en roate- rieele hulpbronnen in aanmerking le bren gen. Naar zijn mecning is de eenige practi se he methode om tot bepeking te komen, rekening te houden met de militaire strijd krachten en de zichtbare, tastbare bewape ning. Ook van een internationaal superloe- zicht willen de Ver. Staten niet welen. Zij althans zijn niet bereid zich er aan le on derwerpen; de regeling moet, wat hen aan gaat, berusten op goede trouw en eorbied voor verdragen. Zoo de besprekingen van de voorberei dingscommissie te Genève wat veel tijd in beslag nemen, vergete men niet, dat het vraagstuk ingewikkeld is en dat het wen- schelijk is, dat elk bruikbaar pad wotdt na gegaan voor de commissie de agenda voor de eigenlijke conferentie vaststelt. MEXICO. De geloofsstrijd. Te Mexico City verwacht men dat pre sident Calles van do Vereenigde Staten de uillevering zal vragen van den aldaar ver- toeveifden vroegeren president' Huerla, daar deze de hand zou hebben gehad in de in Ga- li forniü ontdekte /samenzwering. President Calles is den toestand volkomen meester. BUITENLANDSCH GEMENGD. Snel recht. Na in den afgeloopen nacht kort voor Berlijn in "den passagierstrein Posen-Ber- lijn een roof aan val op een dame te heb ben gedaan, is de dader, nadat aan de noodrem' was getrokken, uit den waggon gesprongen en door een voorbijrijdenden sr el trein onthoofd Brand op een Japansch schip. Volgens de bladen is een Japansch stoomschip, op réis van Hankow naar Sjanghai in brand geraakt. Om de passa giers te redden, wilde men het schip op het strand laten loopen. Bandieten lieten echter niet toe, dat de passagiers uit de booten kwamen. Toen later een Japanscne kanonneerboot aankwam, waren 50 passa giers verdronken.- Gevaarlijke liefhebberij. Daar in den laatsten lijd in de omgeving van Maagdenburg herhaaldelijk uit hinder lagen op voorbijgangers is geschoten, waar bij twee dooden te betreuren waren, hebben niet minder dan 200 agenten en rechercheurs in de omliggende dorpen huiszoeking ge daan en een groot aantal geweren, revolvers en jachtbuksen ontdekt, die zonder vergun ning in het bezit der inwoners waren, waar onder ook het legergeweer, waaruit de beide doodëlijke schoten zijn gelost. Aardschokken in ltali§. In, Palermo is een vrij sterke, maar korte aardschok waargenomen, die ook in andere 'streken van Italië merkbaar was. Er i9 sléchts geringe materiecle schade aange richt. Internationale Luchtvaartconferentie. BERLIJN, 19 Aug. (V. D.). De conferentie voor het Internationale Luchtverkeer zat op 27 Aug. te Berlijn bijeenkomen. Volgens het „Berliner Tageblalt" zal de conferentie be raadslagen over de oprichting van een inter nationale- luchtvaartverzekering en over de unificatie van het luchtverkeer in Europa. De Belgische socialisten. BRUSSEL. 19 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Na zeer lange debatten over de ministerieele deelneming, hécft' de Sosialistfeche fede ratie besloten over te gaan tot de orde van den dag en in October voor den terugkomst van de Kamers een nieuwe vergadering te beleggen. Een punt der agenda, waarbij de socialistische ministers werd opgedragen uit de regeering te gaan, kwam niet in be handeling. Rede van Churchill. LONDEN, 18 Aug. (Reuter). In zijn rede to Swansea zeide Churchill nog dat de gevolgen der staking in do kolemn- 'dustrie hoogst nadeelig zijn voor alle klas sen der Britsche bevolking. Niet alleen de arbeidersklasse verarmt maar ook de kleine zakenlieden en de nationale finan ciën lijden ernstig, zoodat de mogelijkheid yan belastingverlaging naar een verre toe komst wordt verschoven. Ik zal alle kracfi. ten inspannen, verklaarde Churchill, om belastingvérhooging te voorkomen.' Hot feit- dat de mijnwerkers een conferentie hebben verzocht aan de mijneigenaars ia een hoopgevend teeken al weet men nog niet, welke punten men in het geding wil brengen. Wat de reorganisatie van het mijnwezen betreft zeide Churchill: de re geering heeft wetten uitgevaardigd, waar in alle aanbevelingen der commissie zijn 'belichaamd. Zij blijft echter verdere sub sidie weigeren, daar partijén de zaak on, derling dienen te regelen. Verder verklaar, de Churchill nog, dat de vakvereenigingen van overheidspersoneel zich buiten do partijpolitiek moeten houden. In Jict be lang van den staat zal hij daaraan streng vasthouden. Meermalen werd Churchill in zijn rede door mijnwerkers onderbroken waarom dc hulp der politie werd inge roepen om de schreeuwers uit de zaal te verwijderen. Rede van Mussolini. ROME, 19 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Musso lini hield een rede ten stadhuize van Ric- cione waarin hij verklaarde dat hij de lire zou verdedigen tot zijn laatsten adem tocht -en dat h ijaan het wondere Italiaan- sche volk dat reeds gedurende vier jaren arbeidt met ascetische discipline en be reid is tot nog groote verstervingen niet' de nog ernstiger kastijding zou toedienen: van moreele schande en economische ca tastrofe gelijk het failliet van de lire zou zijn. De fascistische regeering zal met al haar krachten weerstand bieden aan de pogingen om haar de keel toe te schroeven j vastbesloten als zij is, alle tegen haar op tredende financieele tegenstanden te bre ken. Uit Polen. WARSCHAU, 18 Aug. (Belg. Tel. Ag.) De ministerraad heeft een politiek comité belast- met de uitwerking van het plan der regee ring met betrekking tot de minderheden, Ook wordt gemeld dat de Poolsche afgevaar digden voor de 7e vergadering van den Vol kenbond zijn aangewezen-, hiertoe behoort ook Zaleski, de minister van buitenlandsche zaken. Een economische overeenkomst. PARIJS, 19 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Een te< legram uit Berlijn aan de Parijsche editie van de Daily Herald meldt dat een over-/ eenkomst betreffende de ijzer- en staalim dustrie gisteren door vertegenwoordiger der. Duitsche en Luxemburgse he industrieën ia gcteckcnd.^ De K. v. E.'s in Turkije. PARIJS, 19 Aug. (Belg. Tel. Ag.) De Naden bevatten een telegram uit Kon- stantinopel meldende dat de regeerÏDg in structies gal, dat de kamers van koopham del hun werkzaamheden weer konden her vatten. De regeering is echter besloten be-» langrijke wijzigingen aan te brengen in' het statuut dezer instellingen door ben een groot deel der previlegies te ontnemen alsmede een groot deel van den invloed* dien zij bezitten. Studenten-c ongreb. PRAAG, 19 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Het con gres der internationale studenten-federatie is heden geopend onder beschermheerschap van den minister van openbaar onderwijs. Zes en dertig staten zijn vertegenwoordigd door 231 afgevaardigden. De Philippijnen. SEBAR (Philippijnen) 19 Aug. (Reuter). Senator Osmena, een bekend leider der Phi-; lippinos zeide aan een noenmaal, gegeven ter, eere van Coolidge's vertegenwoordiger, daf Coolidge beloofd had, dat Amerika zich van de Philippijnen zal terugtrekken, zoodra de natuurlijke hulpbronnen tot ontwikkeling zijn gebracht. Theatei afgebrand. BORDEAUX, 18 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Hel Theater Olympia, gelegen in het centrum der stad is hedenavond door brand ver-i woest. Boschbrand. SAN FRANCISCO, 19 Aug. (Reuter). Da- beroemde reuzenboomen in het Nationale Woud worden door een brand bedreigd bij Badger. Reeds zijn 60.000 acres struikgewas verwoest. De D-liein BerlijnKeulen ontspoord. LEHRTE, 19 Aug. (V. D.) De D-ircin no. 8 van Berlijn naar Keulen is hedennacht omstreeks twee uur op het vrije baanvak, tusschen Isenbüttel en Lehrle ontspoord. De locomotief en zeven wagons geraakten, uit de rails. De schade is zéér belangrijk en de spoorweg is versperd Een per soon werd gedood; het aantal gewonden, staat nog niet vast. Hulpbrigades. zijn naar de plaats des onheils verzonden. Het spoer- wegverkeer wordt in stand gehouden doei ter plaatse de passagiers in andere treinen te doen overstappen. De D-treinen worden over Braunschweig geleid. Deze treinramp is zeer waarschijnlijk veroorzaakt door een aanslag. LEIIRTE, 19 Aug. O». D.) Het ongeval met den D-lrein Nr. 8 van Berlijn naafi Keulen heeft plaats gehad tusschen de don pen Leiferde en Meimerzen. Twee wagons zijn geheel in elkaar gedrukt en onder de puinhoopen zullen zich waarschijn ujk nug dcoden en gewonden bevinden. Het red dingswerk is zeer moeilijk. Van ue zeJje*J ontspoorde wagons zijn er eenige van de£ anderhalve meter hoogen spoordijk len. Reddingsbrigades uit Lehrle cn 11^ nover zijn hedenmorgen op de plaats onheils aangekomen. Vele artsen en hosjn taalpersoneel zijn eveneens op weg naar v plaats van de ramp. Tot hedenmorgen halflien waren vjji u den en vijf ernstig gewonden geborgen. - de gedooden behoort de machinist van verongelukten trein. Van de vijf ^waax wonden zijn drie reizigers en twee sp weg-beamblen< oil

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2