De Hot der Leugenen No. 20376. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Augustus Tweede Blad Anno 1926. GEMENGD NIEUWS. Leidsche Begrafenis-Onderneming FEUILLETON. Een botsing. Zon'dagmor- P omstreeks halfvijf is op den Lcidsche katweg een auto met hengelaars in lVV.^ing gekomen met een groente kar. De groentek&r kwam uit Rijnsburg en reed Jp een sukkeldrafje links van den weg. Even voor het Roomhuis Boschhek, daar waar de weg de beruchte kromming maakt, twain de auto met hengelaars uit Den llaag aangereden. Hot was nog schemer donker, de groenteboer had geen licht op, de chauffeur zag het verkeersobstakel te laat; uithalen van den groenteboer hielp niet meer en de auto 'reeds tegen den wa gen. Door den schok brak de voorruit De vallende scherven verwondden een hen gelaar en.zijn dochter aan hoofd en han den. De auto werd «waar beschadigd en kon niet verder rijden. De hen gelpartij werd uitgesteld. Mishandeling. In bewaring is gesteld de 29-jarige W. H. S.. van het Spui Me 's-Gravenhage, die, toen hij Zaterdag avond niet thuis mocht komen, zijn 54-jari- gen vader een messteek in de hartstreek toe bracht. Een 25-jarige inwonende broer, die Zijn vader wilde helpen, kreeg van den on verlaat ook eenige messteken, waardoor hij verwond werd aan pols en hoofd. Beiden zijn in het Militair Hospitaal verbonden. De vader moest ter verpleging worden 'opge nomen J De gehecle familie S. staat bij de politie ongunstig bekend. Motorrijder geslipt. En kele minuten over zevenen is gistermor gen op den Rijswijkschen weg een ern stig ongeluk gebeurd. De 34-jarige L. B. uit Rotterdam kwam op den motor naar' Den Haag gereden Vlak bij de fabriek van Rademaker stak de 30-jarige wielrij der H. W. D. uit Rijswijk plotseling en zonder een tceken te geven den weg over. De motorrijder remde om een botsing te voorkomen. De aanrijding werd vermeden, maar de man werd zelf de dupe. Zijn mo tor slipte. Hij kreeg het gevaarte op het rechter-onderbeen, dat ernstig gewond werd. De Geneeskundige Dienst werd ge waarschuwd en de dokter constateerde een gecompliceerde beenbreuk. Opneming in het ziekenhuis was dringend nood zakelijk. Tegen den onvoorzichtigen wiel rijder zal proces-verbaal worden opge maakt. Tramconducteur bekneld geraakt. Een conducteur der H. T M. is in het Kalverbosoh te Delft, .bij het kop pelen van een aanhangwagen aan den mo torwagen tusscheu beide rijtuigen bekoeld geraakt. Ernstig- verwond' ia, de man in het gasthuis to Delft ter verpleging op genomen. De inbraken te Gouda. Het door de politie (e Gouda beëindigde on derzoek naar de inbraak aan de Turfmarkt aldaar heeft uitgewezen,.'4a6,>hei zeer on waarschijnlijk is,*' dal h, inderdaad een poging tot inbraak isi gedaan. Deuren en vensters'1 van hel bewuste 'perceel werden alle gegrendeld gevonden, slechts hel plot seling uitdraaien van het elecrisch licht, dat enkele personen verklaren te hebben waargenomen, is tot dusver niet verklaard. De meening, dat werkelijk inbrekers aan het werk waren geweest, werd niet weinig versterkt doordat oenige personen, voor wie blijkbaar de drijfjacht in het donker een machtige bekoring had, op eigen gezag de tuinen achter de Turfmarkt doorzochten. Daardoor is de algemeene opwinding, waar door vervolgers voor de vluchtende daders werden aangezien en door Jen heer D. een revolver werden bestookt, te verklaren. (Weinig had het dus gescheeld of dit blijspel vol verwarring had nog offers geëischL Ter geruststelling van de bevolking, die door de in de afgeloopen week werkelijk geploegde inbraken vermoedelijk wal al te zeer ver ontrust is, heeft de commissaris van politic jeen extra bewaking ingesteld. Onder e e n .ij s k a s t. B e 41-j a- rigFO 3. EL, heeft op de Nieuwe Markt te Rotterdam bij het verrichten van werk zaamheden een ijskast, die van een wagen gehaald moest worden, op het lichaam ge kregen. Met een, bekkenfractuur is hij m het ziekenhuis aan den Coolsingel ter ver pleging opgenomen. Een amoniakleiding gespron gen. Gistermorgen is in de vleeschhou- werij van gebroeders Ph. aan den Binnen weg te Botterdam een amoniakleiding ge sprongen. De 36-jarige vlceschhouwers- knecht J. T. uit de Pijperstraat kreeg een hoeveelheid amoniak in het gezicht Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Personeel van de red dingsbrigade heeft, voorzien van rookmas- kers, een onderzoek ingesteld,, maar heeft het lek niet kunnen vinden. Later heeft een deskundige een onderzoek ingesteld en het euvel verholpen. Een brutale inbraak. De familie N. v. d. V., die een villa aan den West Yarkenoordschen weg te Rotterdam be woont, is uitstedig, dé dienstbode, die alleen in huis is, heeft haar kamer op de bovenste verdieping. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd deze dienstbode wakker, doordat het hondje aansloeg. Toen ze even luisterde, hoorde zij op de benedenverdieping gestom mel. Zij durfde niet naar beneden gaan, om te lelefoneeren en vluchtte naar het dak. Toen zij hier een oogenblikje zat. kwam een voorbijganger aan. De dienstbode riep hem toe. dat er vermoedelijk dieven in huis waren. De voorbijganger snelde daarop naar het goederenbureau van de Nederlandsche Spoorwegen, waar hij het politiebureau aan de Paul Krugerstraat opbelde. Van daar trokken dadelijk twee agenten per rij wiel op onderzoek uit. Bij de villa gekomen, ontdekten zij, dat het huis verlaten was. Zij kregen evenwel een aanwijzing in welke richting zij de dieven moesten zoeken. Zij trokken er op uit en vonden inderdaad in den Hillebuurt twee mannen, die een groot pak droegen. Op den komst van de agenten sloegen de mannen op de vlucht, waarop een der agenten zijn revolver te voorschijn haalde en een schot in de lucht lostte. De vluchtelingen bleven staan, waar na de agenten het tweetal en het pak naar het politiebureau overbrachten. De aange houdenen bleken de Italiaansche kooplie den F. R. en H. C. te zijn, beiden 26 jaar oud. Zij ontkenden iets van de inbraak af 4e weten. Het pak, dat zij bij zich hadden, bleek evenwel te bestaan uit een tafellaken van de familie v. d. V. ïn dit laken was een groote partij tafelzilver, sieraden, zilver en goud geld en een beurs met geld geknoopt Bovendien zat een van de sieraden in een apothekersdoosje, waarop naam en adres van de familie v. d. V. voorkwam. Uit het voortgezet onderzoek is gebleken, dat de dieven aan de achterzijde binnen gekomen zijn. Na over een ijzeren hek ge klommen te zijn, zijn zij den tuin doorge- loopen en hebben zij van de serre twee groote spiegelruiten ingeslagen. Hiér stuit ten zij evenwel op een gesloten deur, dié zij niet open konden krijgen. Zij hebben daarop het pand weer vérla- ten en hebben toen aan den zijkant het glas in lood raam van de vestibule verbrijzeld. Hiertoe waren zij op eén tuinbank gaan staan, dien zij van vóór hèt huis vandaan gehaald, hadden. Van de vestibule zijn zij naar de eetkamer gegaan, waar zij alle kasten opengebroken hebben. Ook in de zitkamer en de keuken is alles overhoop gehaald. De beide Italianen zijn opgesloten Berooving door middel van bedwelming. De 43-jarige koopman S. N. S. uit Dordrecht heeft aangifte gedaan, dat hij Zaterdagavond, toen hij bij het Willems- plein te Rotterdam op een bank zat, aange sproken is door twee Duilsch sprekende mannen, die hem een slok uit een bierflesch aanboden. S., die dorst had, nam het aan bod aan. Kort daarop werd hij zwaar in het hoofd. Hij geraakte in slaap en werd eerst na eenige uren wakker. De Duilschers wa ren verdwenen, evenals zijn portefeuille met papieren en zijn beurs met f 7.50. De politie stelt een onderzoek in. Overreden en gedood. •*-- Vrijdagmiddag werd mej. M. J-, wonende" Wernerïaan. te Hilversum, op de Emma- slraat aldaar aangereden door een aulobus van den motordienst der gemeente Hilver sum, toen zij. uit een andere bus gestapt, den weg wilde oversteken. De bestuurder van de bus, die haar plotseling van achter den anderen wagen te voorschijn zag komen wierp snel het sluur om, doch kon niet ver hinderen. dat mej. J. door het voor-spat- schcrm werd omvergeworpen en door een der achterwielen overreden. Verminkt werd zij per brancard naar hei R.-K. ziekenhuis overgebracht, waar zij Zondagmiddag is overleden Een pvc tv al bewezen. De koopman in kleeden, B., die nog sleed9 in voorarrest zit in verband met het ver moeden zich schuldig te hebben gemaakt aan den overval van de Boaz-bank te Bus- sum, is, zooals we onlangs reeds meldden, van tal van geweld-misdrijven verdacht. Doch bij de confrontatie werd hij niel her kend; in andere gevallen bleek, dat hij de bewuste misdrijven niet gepleegd kón heb ben. Anders staat het ten opzichte van een misdrijf ra luni te Hoogkarspel gepleegd. Hier werd een vrouw onverhoeds aangeval len en met een hamer op 't hoofd geslagen, in verband hiermede is de gedeMneerde geconfronteerd met den burgemeester van Hoogkarspel en een politie-beamble, die den vermoedelijken dader dien dag gezien hadden. Zij herkenden B. dadelijk Op de plek des misdrijfs werd een electrische zak lantaarn gevonden, 't Bleek, dat deze af komstig was van den dader. De jyslitie heeft thans den rijwielhandelaar opgespoord die de lantaarn verkocht had. B. werd- ook door d«sen persoon herkend als de man, die het voorwerp in den winkel in ontvaagst had genomen. (Tei.) Een reiziger óp de buffers. Toen trein 1657, die des middags ora 2.49 van Weesp naar Bussum vertrekt, Zondagmiddag eerstgenoemd station verliet, sprong een reiziger, te Amsterdam woon achtig, en die in Bussum moest uitstappen, doch in Weesp eveh den trein had willen verlaten, op de treeplank van een der rij tuigen, waarbij hij. trachtte een coupédeur te openen. Toen hem dit niet spoedig genoeg gelukte, aldus de G. en Eemi, vreesde hij blijkbaar, staande op de treeplank) in aan raking te zullen komen met eenige paaltjes, die aan het einde van het perron te Weesp geplaatst zijn, Teh einde een dusdanige botsing te vermijden, klom hij, terwijl de trein reeds zijn vaart versnelde, op de buf fers van genoemd rijtuig, waarbij hij echter roet het hoofd in onzachte aanraking kwam met oen der haken? welke aan de achter- zijde der wagons zijn aangebracht, ten einde 's avonds er de lantaarns aan op. te hangen. De chef van het station te Weesp, die hel geheele geval zag .gebeuren, begreep, dat onmiddellijk ingegrepen moest worden wilde de mail niet even later lusschen de wielen terecht komen. Hij liet daarom hel alarm signaal klinken; op hetzelfde oogenblik trad ook een der conducteurs, die eveneens do waaghalzerij van den reiziger gezien had, handelend op, liep langs een treeplank naar den achterwand van een der rijtuigen en wist de luchlrem in werking te slellen. De trein werd nu spoedig tot stilstand gebracht, juist toen hij op de Vechtbrug genaderd was. De roekelooze reiziger werd behouden in oen coupé binnengeloodst; later werd door den hooldcondiicteur tegen hem pro ces-verbaal opgemaakt wegens het plaats nemen in een in beweging zijnden trein. Dit Zondags-uitstapje van Amsterdam naar Bussum zal' du9 den Amsterdammer duur te slaan komen. De 10.0 00ste. Gistermor- gen werd de 10.000ste inwoner van Iiille- gersberg ingeschreven. Den vader werd aJs herinnering namens het gemeentebestuur door den burgemeester, den heer F. H. van Kempen, een fraai zilveren kinderbeker met inscriptie aangeboden. De jonge struis dood. De jonge struisvogel in defDiergaarde te Rotter dam, welks geboorte wij vermeldden, is reeds overleden. Het stoffelijk overschot is naar Leiden op gezonden en het professorale rapport zal uit wijzen, of den optaarden vader, mishande ling den dood ten gevolge hebbende ten laste gelegd kan woiden, of dat het jonge dier door andere oorzaak zoo spoedig weer i9 heengegaan. Do vader toonde zich bij de geboorte der kleine zeer vijandig en pikte en trapte zijn kind. B r u g i n g e s t o r t. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de brug over den Hooge-Rijndijk bij de steenfabriek „Het. Misverstand" onder Barwoutswaarder ingestort. Het verkeer over den weg is ge stremd. Reeds lang verkeerde deze brug in slechten toestand en over het onderhoud is een proces gevoerd tusschen de firma Brunt te -WoerdeD en het polderbestuur van Bar woutswaarder, welk proces door het bestuur van den polder is verloren. Na 25 jaar. Ongeveer 25 jaar geleden verloor de metselaar IC. te Ze venaar zijn gouden trouwring. Alle zoeken was vruchteloos. Dezer dagen spitte een daglooner een stukje land om en vond den ring, die doordat de initialen nog gaaf wa ren aan den eigenaar kon worden terugge geven. Verdronken Zondag is bij het zwemmen in de Kreek te Hoek de 21- jarige Jacob de Bokx verdronken, die zijn met hem zwemmend J 1-jarig broertje An- dries, wien de krachten begaven, wilde redden. Andries is bewusteloos gered door Leendert Kense en later tot bewustzijn ge- gekomen. Jacob is levenloos opgehaald. To Kamperduin, gemeenle Schoorl, wer den mevrouw dr. PootSchouten, uil Ber gen cn haar zuster uit Oosterblokker, terwijl zij met dr. Pool en den heer Blank, uit Bergen, aan het baden waren, plotseling dcor den stroom gegrepen, met het gevolg, dat beiden den dood in de golven vonden. Pogingen, door dr. Poot en dr. Dekker, uit Bergen, aangewend, om de levensgeesten op te wekken, mochten niet balen. Mevrouw Poot was nog slechts een jaar gehuwd, haar zuster was ongehuwd. Overvaren. Het EngeI- sche stoomschip „The Marques" heeft Zon dag in het kanaal GentTcraeuzen een zeil bootje overvaren. De twee opvarende broe ders, de Belgen Van Hecke, oud 26 cn 27 jaar, uit Amandsberg, van wie een gehuwd was, zijn verdronken. Doodslag te Zierikzee. Zaterdagavond te 11 uur kregen te Zierik zee twee jongens van 20 en 21 jaar in een lokaal, waar gedanst werd, ruzie over een meisje. De Iv/ist werd buiten voortgezet en de jongste greep een mes, waarmede hij den oudsten een steek in de hartstreek toebracht. De getroffene, die gunstig bekend stond, overleed oen upr later. De dader, die minder gunstig bekend slaat, ging eerst een glas bier drinken, maar werd spoedig gearres teerd. Jeugdige dieven. Inden laalslcn tijd werden te Kerkrade op 6 ver schillende plaatsen in winkels de missie busjes gestolen. De politie heeft nu de hand kunnen leggen op de jeugdige dieven, een 4-ta! knapen van 814 jaren oud. Een ongelukkige militaire marsch. Men meldt uit Maastricht aan de „Msb.": Dezer dagen heeft het 13e regiment infan terie gelegen te Maastricht, een grooten mi litairen marsch gemaakt, die in de annalen van het korps vermelding zal verdienen. Omstreeks 10 uur waren de manschappen, ongeveer 300, uitgerukt. Doel was de onge veer 30 K.M. ver gelegen Heerlerhcide. Na een Marsch van zooveel kilometers, enkel onderbroken door de reglementair voorge schreven rusten, arriveerde men aldaar te gen 5 uur nm. Daar werd een maaltijd geno men en wat gerust. Tegen halftwaalf begon de nachtelijke velddienst, welke duurde tot 6 uur 's morgens. Na het ontbijt, tegen kwart voor acht 's morgens, marcheerden de man nen af naar Maastricht, waar men omstreeks 4 uur binnenrukte. In dertig uren lijds had den de jongens dus niet alleen om de 60 K.M. over zeer bergachtig terrein geloopen bij warm weer, doch bovendien nog ruim 6 uur nachtdienst meegemaakt. De meesten waren zg. voorgeoefenden, pas enkele weken in dienst en bovendien nog maar een paar da gen terug van zware oefeningen tc Hars kamp. Deze militaire marsch, die allen lang zal heugen, werd gemaakt met volledige be-, pakking van om de 20 ÏC.G. De troep heeft ongeveer een 150 uitvallers gehad, dus de helft van het effectief, 's Anderdaags gin-: gen honderd man op ziekenrapport. Het ziekenzaaltje van het regiment was terstond geheel vol. Enkelen zijn op Calvarieberg ondergebracht, ter wijl 12 a 16 man het juiste cijfer konden we niet te weten komen momenteel in het militaire ziekenhuis te Utrecht verpleegd worden wegens gebroken raiddonvoctbocn- tjes. Natuurlijk doen nu allerlei dramatische verhalen omtrent dezen geforceerden marsch de ronde. Het blad verneemt, dat een klacht bij de betrokken autoriteiten omtrent het ge beurde zal worden ingediend. Branden. Te Herkenbosch brandde huis, schuur en stalling van den heer S. af. De oorzaak is onbekend. Een drietal korenmijten van den heer R. Steiuge te Zuidvelde zijn een prooi der vlammen geworden. Allee was verze kerd. To Zweelo is gisteren do landbouwschuur van J. Katerberg Jzn., geheel afgebrand. Ook ging veel hooi verloren. Wilde eenden. Men meldt uit de Peelstreek, dat dit jaar boven do Poel ontzaglijk veel wilde eenden worden aangetroffen. In zware vluchten vliegen zij over de wijde vlakten. Hondentrouw. De heer G., te Meppel, heeft een herdershond, die geregeld wordt gevoederd door G.'s vrouw. Voor eenigen tijd moest zij door een operatie in een ziekenhuis te Zwolle worden opgenomen. Ze verbleef daar vijf weken. De hond miste in dien tijd zóó zijn meesj teres, dat hij totaal alle voedsel weigerde. Het dier heefi in bedoelde vijf weken niels tot zich genomen dan alleen wat waler. De heer G. bereidde de lekkerste kliekjes, ja, hield het dier zelfs vleesch voor, maar het hielp allemaal niels, de hond wenschte er niet van te eten. Dal het dier ten slotle buitengewoon mager werd, is begrijpelijk. Een wonder mag het heelen, dat het beest van honger niet gestorven is. Toen mej. G. uit het ziekenhuis terug keerde, was de hond bijna dol van blijd schap, terwijl de brave, trouwe Hectcr van af dien tijd haast niel te verzadigen i&. (Mepp. Crl.) Gevaarlijke Zigeunervrou- wen. Een paar zigeunervrouwen, wier woonwagens te Sleenwijk staan, wisten Zondag morgen, toen de bewoners naar dc kerk en een paar meisjes van 6 en 8 jaar alleen thuis waren, ongemerkt het huis van den heer G. Spitsen',He Tuk, onmiddellijk bij Sleenwijk, binnen te dringen. Reeds hadden zij een 'k^t geopend en waren zij bezig den inhoud daarvan te onderzoeken, toen een der meisjes in de kamer kwam. Dit kind werd bij de keel gegrepen en in een hoek gedrukt Óp hel hulpgeroep van haar zusje kwamèh dó fyuren Jpeloopcn, aio - de beide dieveggen grepen cii.hen vaslhicl- den tot de marecfi^p6see gekomen was, om haar in verzekerde bè waring te slellen. Ook te Stoenwijk schijnen de vrouwen to hebben getracht haar slag le slaan, evenwel Zonder resultaat. Brandstichting. Z a t e r« dagavond is de groote landbouwschuur van J. Dieleman, te Driewegen, gemeente Bier vliet afgebrand; een gedeelte van den oogst ca twee varkens zijn verbrand. Vermoede lijk is kwaadwilligheid de oorzaak. De landbouwer zelf was niet thuis en de ovrrrige bewoners sliepen reeds. Mies: „Ik wil alleen een man tiouwen die geleefd en geleden heeft." Jacques: „Kind, dan moet je een we duwnaar nemen." RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H, P. H. KEEREWEER TEl,liKOOS SCt - I.KIDEiV 4030 Naar het Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 23) „Ga zitten, sir," zei hij. „Dr. Mac Kensie heeft ons juist verteld, dat u een onderhoud hebt gehad met prinses Eleanor. Onze taak is dus zoo ongeveer afgeloopen." De Prins zakte in een stoel neer en zijn oogen dwaalden het verlrdk rond. onzen blik vermijdend. Hij had al heel weinig van een man, die zijn vtouw was komen op- ieischen na maanden van haar gescheiden zijn geweest Integendeel, hij scheen in hooge mate neerslachtig. Een tijdlang zat hij stil. Niemand van ons vond het de moeite waard, iets te zeggen. Ten slotte scheen de zwijgende vijandelijkheid om hem heen le prikkelen. Hij keek versloord naar Mac Kensie: ,.U schijnt niel erg toe le juichen, wat ik Cedaan heb," zeido hij. De Schot viel op hem aan als een getergde teeuw. „Toe le juichen?" brulde hij, „loe le jui- clien zegt u Ik vertel u, dat het heusch uw ffiC*e' 1S' pr*nses Eleanor neg leeft. heot alles gedaan, wat u maar mogelijk orp- m:.'E behandeling en de moeite, die heeren hier genomen hebben, nulte- s os maken. Perst komt u hier, zonder mand te waarschuwen, en ofschoon wij u ect uitleggen op welke wijze wij de vrouw, die u, terwijl ze in doodsgevaar ver keerde, verlaten hebt, voor krankzinnigheid wilde bewaren, springt u hier als een gek hel raam uit, door kinderachtige ijverzucht gedreven. Ge tracht een edel mensch, die zijn lijd en moeite geeft in uw belang en dat van uw vrouw, uit dankbaarheid te ver moorden, en dat gijzelf nog leeft hebt ge al leen te danken aan de edelmoedigheid van dezen man, die uw leven spaarde. Ik ver zeker u, daf ik het niet gedaan zou hebben. Ten slotte dringt ge zonder vragen mijn huis binnen, en gooit ruw-weg, zonder voorberei ding, uw vrouw de waarheid maar naar het hoofd. Of haar dat niet noodlottig bad kun nen zijn, daarvan trekt u zich natuurlijk niets aan. Uw gedrag toejuichen? Wees dankbaar, dat Ik mezelf zoo ver beheersch, dat ik u niel te lijf ga!" De Prins zag er uit, of hij barsten zou. „Kolonel Von Altdorf," zei hij, ,,wilt u dezen heer er aan herinneren, met wien hij spreekt." Von Altdorf ging in de houding daan en salueerde. ..Sir Gavin," zei hij koel, „de gehoorzaam heid aan mijn meester verplicht mij u te waarschuwen, dat uw taal van gebrek- aan eerbied voor Zijne Hoogheid gelui gt." De vorm van de waarschuwing en de loon, waarop hij ze uil te. maakten, dat ze eer een blaam voor den Prins dan voor Mac Kensie inhield. Hel was volkomen duideJjjk aan wiens zijde zijn sympathie was en de Prins keek naar den grond. ,,Ik heb met uw Balkan vorstelijkheid niels le maken," zei de Schot. „Ik ben een Brilsch onderdaan-, ik sta als man tegen mantegenover u, Karei van Novodnia; ik zeg u nog eens, dat u alles hebt gedaan, wat in uw vermogen was, om te verijdelen wat ik en deze andere heeren in uw dienst en te uwen behoeve hebben gedaan Ik ver tel u, dat u biet het recht hebt, zonder mijn toestemming mijn huis binnen te dringen, en een mijner patiënten in gevaar te bren gen ze moge dan uw vrouw zijn of niet. Het is bovendien dom en onbehoorlijk in te grijpen in mijn methode van behandeling, vooral als het een zoo ernstige patiënte be treft Ook wij zouden haar de waarheid hebben gezegd, maar langzaam en zeer voorzichtig, om haar zooveel mogelijk le sparen. U hebt haar waarlijk niet géspaaidl Ik sta niet in voor de gevolgen. U kunt trotsch zijn op uw werk!" De vorst van Novhdnia richtte zich weer op. „Laat dat zoo zijn, sir," zei hij met een zekere waardigheid, die mij trof. „U stoekt uw meening niet onder stoelen of banken en het is duidelijk genoeg, dat de andere heeren het met u eens zijn. En ik moet er kennen: u heeft gelijk, u heeft volkomen gelijk Alleen, ik kon het niet langer dra^- gen." Hij keek van den een naar den ander, alsof hij zocht naar een goedkeuring of naar een sprankje sympathie* „Ik verzeker u op mijn woord," ging hij verder, „dat ik, toen ik Vanmorgen de Ave nue de l'Observaloire verliet, er niet aan dacht om mijn vrouw te gaan bezoeken. Ik was van plan hier-le komen als gewoonlijk. Het was een plotselinge aandrang, zóó sler-k, dat ik er geen weerstand aan kon bhden. Ik heb hier gewacht lot ik geen kracht meer over had. lederen dag weer aan werd ik Zoet gehouden met beloften. Ik heb mezeif nooit dichter bij het graf gezien, dan toen ik te Parijs kwam en moest zien, dal een aildere man mijn plaats innam en bezig was de liefde mijner vrouw te winnen. Neen, sir, ik wil u niel belecdigon. Uw eer en goede trouw zijn buiten twijfel, versla mij niel verkeerd. Maar ik kon hel niet lan ger uithoudenl Ik mag dan roekeloos zijn en koppig en te weinig denken aan de gevolgen van mijn daden; maar ik heb mijn vrouw lief en mijn liefde heeft mijn verstand bene veld. Ik heb haar wel grool verdriet gedaan, maar ik moet zelf niet minder lijden, want ik ben er van overtuigd, dat ik, zoolang ik leef. nooit de liefde van mijn vróuw zal winnen. Heeren, hebt u niets dan afkeuring voor mijn gedrag?" „Waarachtig wel!" riep Denis uil en ging naar hem toe, terwijl de anderen zwijgend bleyen zitten „Ik voel diep :net u mee, en ik begrijp u, sir! Daar is niet één van ons, die biet hetzelfde zou gedaan hebben in uw plaats. Sir Gavin is boos, omdat u in zijn werk hebt ingegrepen, en wij voelen wel, dat hij geen ongeli'k heeft, maar mogen wij verwachten, dat een man, die dol is van liefde, verstandig zou zijn of aan de gevolgen zou denken? Inderdaad, ik voel met u mee. air. of de anderen het doen, weet ik niet Het moest toch tot een oplossing komen vandaag of morsen Kom aan, sir, houd moed! Al is de Prinses op hel oogenblik niet in slaat u haar liefde te schenken, de tijd' maakt veel goed. Zij zalzij zal toch nog van u gaan hou den Ik voel.. Maar hij had zijn stem niet meer in zijn macht. Hij maaklf een vreemd geluid, dat op een snik geleek, draaide zich om naar het venster cn bleet staan met zijn gezicht tegen het glas ge drukt. Ik lei mijn arm op zijn schouders. „Deni3, Denis," zei ik, en mijn stem was haast even bevend als de zijne, „je benv dc beste, de edelste kerel van de wereld. Je maakt ons allen diep beschaamd." „Zij zal nooit van den Prins gaan hou den, Deni3," zei ik na een poos Ik dachi, dat dit een lichtstraal in de duisternis zou zijn. „Ze moet!" riep hij uit. „Zij moei! Dat, is haar eenigsle kans op geluk. Ze zal zich om bescherming lot hem wenden, uit af keer voor mij.Wat doet dat er toe, als zij maar gelukkig is, Teddy! Daar alleen komt het op aan, dat zij gelukkig is, Zeker, ze zal nog van den Prins gaan houden op den duur." Achter ons, in de kamer, hoorde ik de drie anderen pralen; Mac Kensie was nu gekalmeerd, de Prins droefgeestig en Von Altdorf ernstig vermanend, om van zijn moester gedaan te krijgen, dal deze zoo spoedig mogelijk naar Novódnia zou terug- keeren, waar zijn aanwezigheid zoo drin gend noodzakelijk was. HOOFDSTUK XIII De inval van den Prins in bet huis van Mac Kensie was als volgt toegegaan Miss Mannering zat in het groote, hooge ver-i trek, dat als ontvang- en muziekkamer wis ingericht. Ze had een groote bos bloeiend riet in een bronzen vaas op de piano gezet en zat nu, een weinig lusteloos, allerlei dingen le spelen, zender er zich juist rekenschap van te geven, wM zij speelde, Toen kwam haar kamermeisje, lif- fine. en zei, dat er een heer was, die mademoiselle wou spreken. Miss Manne ring wi3t wel, wie die heer was. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5