KWATTA^ UIT DE OMSTREKEN. VOLLE-MELK-REER Befer dan Goed: PE BESTS RADIO-PROGRAMMA. Mijn indrukken uit Amerika. SPORT. Nieuwe-Weleriiig. Een zoontje van den heer N. alhier kreeg bij een onderlinge ruzie met naburige kinderen een steen in het lin keroog. Het oog van den knaap werd zoo danig gewond, dat overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Het schijnt niet uilgesloten, dat de knaap het oog zal moeten missen. Waddinxveen. Burgerl. Stand. Geboren: Aagje en Geertruida, Ds. van P. van den Hoek en A. A. Noorlander. .Willem, Z. v. C. Oudshoorn en ,G- van Dorp. Hinsche, D. v. A. Hartog en A. P. Hard ijzer. Gehuwd: H. van der Wolf en C. Mul der. D. Geukes en C. E. Smith. Haarlemmermeer. Vrijdagmiddag om streeks 5 uur reed een tweetal zoons van den slager K. te Hoofddorp in een pas aangekochte auto op den Hoofdweg alhier. Een hunner, die het chauffeuren nog niet geheel meester was, bestuurde de auto onder toezicht van zijn broer. Nabij de boerderij van den landbouwer Verhulst werd de chauffeur blijkbaar zenuwachtig, raakte de macht over z'-n stuur kwijt, waardoor de auto in de wegsloot reed met den "kop in het water. De inzittenden maakten een geweldige tuimeling, doch kwamen er met een paar lichte verwondin gen verder heelhuids af. De auto werd nogal gehavond. Te Hoofc^lorp is opgericht een or- kestvereeniging. die den naam zal dragen van de „Hoofddorpsche Neutrale Orkest- vereeniging". Reeds hebben zich een aan tal werkende leden opgegeven. Als direc teur zalmptreden de oud-stafmuzikant, de heer J. A. G. Heintjes, tevens voorzitter cil als secretaris-penningmeester de heer J. B. A. Rooker Jr., te Hoofddorp. Hillegom. Uit de stukken, die aan den raad «ijn overgelegd, blijkt dat het Centraal Bureau voor Verificatie en financieele ad- vieeen der Vereen, van Nederl. Gemeenten de boeken en kas van den gemeente-ont vanger heeft opgenomen en de administratie over 1926 in goede orde heeft bevonden. Dit is'het eerste werk van dit bureau voor deze gemeente. J. Burgerhart te Katwijk aan Zee heeft do benoeming als fitter van het Waterlei dingbedrijf aangenomen. Door den Commissaris der Koningin is aan burgemeester Wenlholt verlof verleend om zich van 18 Augustus tot 12 Sept. bui ten do gemeente op te houden. De rooilijn van den Nieuwe Weg zal wor den 5 meter uit het hart van den weg, en die van de Haarlemmerstraat 20 meter van de westelijke tramrail. Bij het plaatsen van hekken voor een huis worden steeds voorwaarden gesteld. Naar aanleiding van het verzoek van J. M. v d. Weijdeu worden door B. en W. de vol gende nieuwe bedingen genoemd: Draai- hekken zullen niet draaien n&ar de zijde van den weg, en het hek zal niet mogen worden voorzien van punten, pennen of an- dero kwetsende voorwerpen. De heeren II. A. v. Waveren en G. J. W. Mathot treden periodiek af als zeilers. B. en W. bevelen aan ter benoeming voor te dra gen: a. H. A. van Waveren en F. A. J. Heemskerk; b. G. J. W. Mathot en A. Lcli- veld. De agenda bestaat uit slechts 7 pun ten, zij is deze keer dus eens niet over laden. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. Th. Braam en M. C. Dril. L. Stas sen en A. Kwast. Bevallen: A. DuijndamVan der Wes ten D. H. v. d. MeijHoogendoom Z. J. J. KorbeeVan der Houten Z. H. E. v. LieropAnnard Z. G. Schnie- - dewindSmit Z. OverledenP. van der Wereld D. 10 j. Katwijk. De Commissaris der Koningin in de prov. Zuid-Holland is voornemens deze gemeente te bezoeken op Donderdag 19 Augustus e.k. des voormiddags te 10.4ö uur. Zij, die hem over eenige zaak wenschen te spreken, zullen daartoe in de gelegenheid worden gesteld. De audiëntie-lijst ligt vanaf Maandag 16 Augustus a.s. dagelijks van 10 uur v.m. tot 3 uur n.m. op de secretarie ter teekening. Katwijk aan Zee. Van de haringvis- scherij kwamen te IJmuidën binnen de joggers: KW 121, met 12 last ën KW 28 met 10 last pekelharing. Aan den haringafslag werden aangevoerd 9 kantjes volle haring (N) 130; 3 kantjes volle haring (Z) f 30, 72 kantjes maatjesha ring (N) f23.10f 23.30, 4 kantjes maatjes haring (Z) f23.95. Alle prijzen gerekend per kantje. Mej. J. PI. Spaanderman alhier slaag de te Utrecht voor het examen Fransch L. O. Voor de slrandevangelisahe hopen mor gen op te treden te halfacht ds. A. DönzcN man te Wassenaar en ds. J. de Waard van Rijnsburg. Donderdag a.s. 4 uur zullen spre ken J. Versteeg te Groote Lint en ds. Has- pers, te Noord wijk aan Zee. Rijkspostspaarbank. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressor- teerende hulppostkantoren werd gedurende do maand Augustus ingelegd f 3744.53, terugbetaald f 2223.95. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draa-gt het nummer 3749. Gistermiddag was op ons slraDd een deel erg rumoerig, doordat een paar Leid- sche jongens A. v. P. en v. D. aan hot vechten togen. De twist liep zoo hoog. dat ze elkaar met flesschen te lijf gingen, waardoor wonden ontstonden, die op het politiebureau werden verbonden. De politie wist de strijdenden spoedig te scheiden, waarna de rust terugkeerde. Zaterdag had op den Sluisweg een aanrijding plaats van een auto van den heer F. uit Leiden en een fiets van M. v. d. M. alhier. De jonge M. reed nevens het trot toir vlak voor de auto toen hij de trottoir band raakte en viel. De auto ging toen over hem heen, waardoor hij aan de beenen be zeerd werd. Dr. Eikelenboom, spoedig ter plaatse, constateerde geen ernstig letsel, doch schreef een paar dagen absolute rust voor. De bazaar in de gemeenlezaal gehou den heeft een uitmuntend succes gehad. Er zijn meer dan 1000 bezoekers geweest in totaal. De collecte gehouden tijdens de orgel bespeling in de Oude Kerk heeft f 60 ten bate van dat gebouw opgebracht. De extra collecte in beide Herv. Kerken voor de armen gehouden heeft opgebracht f 435.21. Het diaconaal verslag over 1926 meldt de volgende cijfers; Batig saldo Juni 1926 f 1203, ontvangst f 883.60, totaal f 1003.93; uitgaaf f942.38, batig saldo f61.55. Lisse. Zaterdagmiddag reed alhier een .auto op den Stationsweg in de richting Sta tion, met een zeer matig gangetje. Door verschillende aldaar staande menschen werd hij in kennis gesteld dat het niet ge oorloofd was bedoelde straat van die zijde in te rijden. Achter de auto liep een vijfjarig knaapje B. De bestuurder der auto stopte, en zette daarop dpn wagen achteruit. Door deze han- handeling kwam het ventje onder een der achterwielen. De omstaande vrouwen be gonnen daarop te gillen, waarna de auto onmiddellijk werd stopgezet, juist op het oogenblik dat het knaapje onder het wiel lag. Onmiddellijk werd de wagen even weg geduwd, en werd de arme jongen bewuste loos weggedragen. De inmiddels ontboden geneesheer dr. Blok vond geen ernslige kneuzingen of ver wondingen. Des avonds liep het ventje reeds weer op straat, hoewel de auto gedurende korten tijd met een achterwiel op de borst van het kind heeft stilgestaan. De eerste oorzaak ligt echter bij hen die den bestuur der waarschuwden van die zijde de straat in te rijden, want van die zijde is het wel geoorloofd. Het omstaande publiek wenschte proces verbaal, omdat de bestuurder, die hier on bekend was bij het achteruit rijden, in de verboden richting reed. Een niet te handhaven conclusie. Noordwijkerhoui. Nu de nieuwe bitu- menweg vanaf Bloemendaal-Ruygenhoek gereed is, is het aantal auto's dat reeds ons dorp passeert enorm. In de kom van het dorp fungeert op Zondagmiddagen veld wachter Sleenvoort als verkeersagent en hij heeft de handen vol. Alweer hebben de tuinders hier een strop. De boonen-prijzen dalen dagelijks en zijn zeer laag. Andere jaren vertrekken ge laden wagons naar Duitschland. Tot heden was het buitenland echter dit jaar geen af nemer. Zaterdagavond vergaderde in café v. d. Berg de Oranje-vereeniging. Besloten wordt den verjaardag van II. M. de Koningin ook dit jaar op feestelijke wijze te herdenken en wel op Donderdag van de kermis, welke dit jaar een week later, ge houden wordt, n.l. op 23 Sept. a.s. Woensdagnamddag van te voren is er groot kinderfeest voor de leerlingen van alle scholen. In plaats van do afgetreden Commissie-le den de heeren Job. Pennings en P. Marij- nen, werden gekozen de heeren J. Balk en J. Hoogstraten van Piet-Gijzenbrug. Bij den aankoop van verschillende ca- deaux. benoodigd voor de wedstrijden, zal zooveel mogelijk rekening gehouden wor den met de winkeliers alhier. Mocht er geen keuze genoeg zijn, dan begeeft de feestcom missie zich ter aanvulling naar de groote bazars te Amsterdam, wat waarschijnlijk niet noodig zal zijn. Gehoopt wordt op beter weer dan verle den jaar, dan gaan de inwoners een ge- noegelijke feeslweek in September tegemoet. Nooiflwijk-aan-Zee. In aansluiting op ons bericht, voorkomende in ons blad van Vrijdag 13 Aug., vermeldende een inbraak in het kinderpension van mevr. P aan 'den Rembrandtweg alhier, kan worden gemeld, dat hier vermoedelijk van geen inbraak sprake is. daar men niets vermist en men thans vermoedt, dat de deuren doör den wind zijn opengewaaid. Door zekeren F. alhier werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij door S was mishandeld tengevolge van een woorden wisseling. De politie stelt een onderzoek in. Gistermiddag te halftwee had een aanrijding plaats op den hoek IToofdsraat Huisterduinslraat, tusschen een vierwielig motorrijtuig en den wielrijder De W. alhier. Het voorwiel van het rijwiel werd totaal vernield. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Zaterdagmiddag werd door de leden der harmoniekapel „Crescendo" alhier aan de verschillende pensions eenige nummer- les ten beste gegeven. Het lag in de bedoe ling bij de gasten later een lijst te laten circulcèren. Noordwijk. Pastoor Th. Sailer. Nog versch Jigt in ons geheugen het zoo luister rijk gevierde 50-jarig priesterfeest van pastoor Sarter. Toch is dit reeds 5 jaar ge leden, een tijd waarin veel kan veranderen. Zoo ook in-deze. Was pastoor Sarter vóór 5 jaar nog vol zorg over het heil van Noord- wijks Parochianen, in dit tijdsverloop heeft hij, doordat hij zeer slecht van ggzicht werd, zich gedwongen gezien zijn Herderlijk ambt neer te leggen en zich teruggetrokken in het Sint Jeroensgesticht alhier alwaar hij zijn verdere levensdagen in rust zou slijten. Nu was het gisteren de dag dat hij voor vijf en vijftig jaar het H. Priesterschap ont ving, een gebeurtenis, welke maar niet zoo zonder meer mocht en zou voorbijgaan. In een gezellig samenzijn werd dit jubileum ter sprake gebracht en spoedig had men een comité gevormd, bestaande uit de heeren dr. Visser, G. J. L. v. d. Meer, W. de Ruijter, W. P. de Vreede en C. Th. v. d. Berg, C, W. Al kemade en P. J. de Groot, om dezen dag onopgemerkt te doen voorbijgaan. Op voor stel van dr. Visser werd besloten bij de oud-parochianen van den jubilaris een kleine bijdrage te verzoeken om namens de geheele parochie een compleet radio-toestel aan te bieden. Bereids was aan den heer Alb. v. Reijzen opgedragen, het toestel in de kamer van den jubilaris aan te brengen en toen gisterenmorgen de commissie den pastoor kwam complimenteeren, verraslte zij hem met kerkgezang door de radio. De kamer van den jubilaris had een feestelijk aanzien gekregen door de aangebrachte bloemen en bouquelten. Bij 't binnenkomen der commissie begon 't Fanfarecorps „Excelsior", hetwelk opgesteld was in den tuin van het gesticht, een „lang zal hij leven" te spelen, gevolgd door eenige vroolijke nummers, waarbij de jubilaris, de ecrw. zusters en alle bewoners van het ge sticht tegenwoordig waren. Nadat de pastoor dank had gebracht voor deze aardige ver rassing werd den muzikanten een verfris- sching in het Juvenaat aangeboden. Hierna sprak dr. Visser door een kern achtige feestrede den jubilaris toe. Ook sprak de heer C. J. L. v. d. Meer die deed uitkomen dat ongeveer 400 gezinnen van oud-parochianen hadden bijgedragen tot het geschenk, een feit, waaruit aller medeleven spreekt, op deze zoo heugelijken dag. Zeer onder den indruk dankte de grijze herder voor de blijken van belangstelling. Spr. had dit zeker niet verwacht, daar tóch nog kort geleden allen zoo luisterrijk zijn gouden priesterfeest hadden herdacht. Van de ge legenheid om hem geluk te wenschen, werd door veel parochianen gebruik gemaakt, waardoor deze dag en door de belangslclÜDg èn door het geschenk zeker bij den jubilaris in aangename herinnering zal blijven. Gisternacht reed op den O.-Zeeweg een auto tegen een boom. De auto werd deerlijk gehavend bij den reparateur v. D. gebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Oetjshjeest. De heer M. C. v d. Burg door het hoofdstembureau aangewezen tot lid van den gemeenteraad in de vacature L. Verhaar, heeft thans deze benoeming aangenomen. Rijnsburg. De 4-jarige Y. v. D. alhier, ging Zaterdag kopje-onder in de Langevaart. Dik onder het kroos mocht het gelukken hem tijdig op het droge en naar zijn ouders te brengen. De „Kanaalbrug" alhier, die veel heeft te lijden van het drukke autoverkeer, ver keerde reeds eenigen tijd in vervallen toe stand. Vanwege de provincie is thans de brug van een nieuw dek voorzien en is ook een nieuw looppad voor voetgangers aan gebracht. RECLAME. Meer voedingswaarde dan 2 EfiEREI-J 8785 VOOR DINSDAG 17 AUGUSTUS. Hilversum (1050 M.) 12.00. Puiitiebcr. 5.007.00: Vooravondconcert d. h. II.D O.- orkcsl. 7.00: Politieber. 7.15: Lezing door den heer W. Kerrcman, Dir. Hoofd redacteur van de DelTlsche Courant: De ge schiedenis van de Courant. 7.45 en 10.00: Persberichten. 8.10: R.-K. Radio-Omroep Het dameskoor „St.-Magdala", te Utrecht, o. 1. van den heer Jac. Th. Tcnholler en mej. G. v. Ooyen, sopraan, te Utrecht. Spr.: Pastoor L. H. Perquin. voorzitter van den K.R.O. 1. a Kyrie; b. Gloria uit de Missa O, Mater Castitatis, De'émet (koor). 2. Ogni Sabato avrete il lume accesso, Gordigiani (sopraan). 3. a. Sanctus; b. BenedicLus, uit de Missa O, Mater Castilalis. Desmet (kopr). 4. Sieg der Zeit und Walirheit (aria), Handel (sopraan). 5. "a. Paaschliedje, Reekers b. Maria, Reekers (koor). 6. Neuer Frilling, Rossi (sopraan). 7.' Spreker: Pastoor L. II. Perquin, over: De lalijnsche taal in de Katholieke. Kerk. 8. a.~ Panis Angplicus; b. O. Salutaris Hoslia, Koenen (koor). 9. a. Lied, Zweers;' b. Lenteliedje, Verhailen, (sopraan). 10. 4ve Maria, voor solo en koor, Bcurlings. 11. O, jubel, niijn hart, Kuiler, (sopraan). 12. Jungfrau Mutter Gollcs, Kolk man (koor). Daventry (1G00 M.) 11.201.20: Het radiokwar.let en solisten (sopraan, bariton, piano). 1.20—2.20: Orgelconcert 4 20: Causerie: Scenes from Cranford. The Cockney child. 4 40 Concert v Marble Arch pavilion 5.35: Kindcruurije. G.20: Dansmuziek. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Fraasche lezing: Au café 7.15: Pianosonates van Webcr. 8.00- Voorlezing door Mr. W. W. Jacobs. 8.20: Dansmuziek. Stanley Holt's octet. V. Lambelet, sopraan. E. CulhbertSmit. bari ton. De Royal Automobile club ilaosbaDd. De London Radia dansband. 9.50: Weer bericht, nieuws. 10.50: Dansmuz'ek. 10.5G—12.20: Dansmuziek Tarijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50: Concert Lucic-n Paris (piano, viool, cello). 5.05: Solisten'coïïcerl. S.50: Concert. Königswuslcrhauscn (1300 M.) 8.50: „Gruppe 1925". literaire avond. 9.50: Concert. M. v. d. Berg. viool. Ph. Jarnach, piano. Brussel (486 M.) en Antwerpen (2G5 M.). 5.20: Orkestconcert. 8.20: Orkestcon cert. 9.20: Voorlezing. Daarna weer con cert. Munster (410 M.) 1.352 50: Kamer muziek. 4.05: Sprookjesverteller 435: Orkestconcert. Lanner-Waldteufeï, Strauss. 5.35—G.05: Liedjes bij de luit. 6.20, 6.50 en 7.308.00: Lezingen. 8.2010.40: „Dag Glöckchen des Eremiten" kom. opera in 3 acten. door Dr. NEIL VAN AKEN. New-York, 9 Juli. De vierde Juli, de nationale feestdag van Amerika, is weer achter den rug. Dit jaar vierde Amerika dubbel feest, daar het levens de ,150ste verjaardag was van den datum waarop Amerika zich vrij verklaarde van de Engelsche overijeersching en zijn zelf standig beslaan als een Souvereine natie begon. Daar de vierde Juli dit jaar op een Zondag viel, werd, zooals het hier in derge lijke gevallen de gewoonte is, het vieren van het onafhankelijkheidsfeest uitgesteld tot Maandag, den vijlden. Wij hadden dus drie dagen vacantie, daar bij zulke gelegenheden de voornaamste kantoren 's Zaterdags geheel of gedeeltelijk gesloten zijn, en de 'winkels hun bedienden den Zaterdagmiddag vrij geven. Wat doel een groote stad zooals New-York met drie vacantiedagen In den winter, zoo als op Kerstmis en Nieuwjaar, blijven de menschen eenvoudig in de stad en vullen de restaurants en theaters. In den zomer zooals verleden week, loopt de bevolking de stad uit en komt niet terug voor Maandag avond. Ik heb altijd medelijden met de velen, die door de omstandigheden gedwongen worden in New-York te blijven en die het moeten aanzien dat twee millioen der meer begun stigden zich de weelde kunnen veroorloven drie dagen in de frissche buitenlucht door te brengen. Wij, gelukkige forensen, die het heele jaar door in de betrekkelijke stille van het dorpsleven onzen vrijen tijd mogen doorbrengen, hebben geen besef van wat het beteekent 365 dagen lang, jaar in en jaar uit, vanaf een enge kamer op een bo venverdieping te moeten neerzien op een krioelende massa straalwandelaars, het /ge- honk en getoeter te moeten aanhooren van een leger langzaam vooruilkruipende auto mobielen en vrachtwagens, zich star te kij ken op de grijze, eentonige plaveisels der straten en de lucht te moeten inademen van een atmosfeer gedrenkt met den onaangena- men reuk van verbrande benzine en den walgelijken reuk van de keukens der restaurants en hotels. De 'parken krioelen natuurlijk van men schen vooral kinderen en ouden van dagen; doch New-York is slecht bedeeld met zulke groene rustoorden, waarbij nog komt dat in de meeste plaatsen de parkbezoekers zich niet op hel gras mogen uitstrekken. Geen wonder dus dat zij, die daartoe de middelen hebben, uit New-York vluchten en naar buiten gaan. De emigratie begint reeds Zaterdagsmorgens. De verschillende £poor- wégmaatschappijen doen hun best om hen, die geen eigen vervoermiddel bezitten op een geriefelijke en vlugge manier te vervoeren. Dit jaar rekende zij op een millioen exlra passagiers. De ondergrondsche loodsen van de New-York Central, de Pensylvania, de Long Island, de New Haven en andere spoorwegmaatschappijen stonden 's morgens vroeg vol met locomotieven en lange rijen wagens, om die. op de gebruikelijke pracli- sche manier, aan Amerikaansche spoorwe gen eigen, in een wip te vullen en op weg le sturen. De wachtkamers en perrons wa ren volgepropt met een zweelende, luch tende massa, sommigen met golf- en tennis- attributen, anderen met proviandmandjes en vischluig op den rug of schouder, allen met valies en knapzak weer anderen met op vouwbare kinderwagentjes onder den eenen arm en de baby op den anderen, de meeste meisjes in korte sporirbroeken, zoodat ze, met hun kortgeknipt haar, nauwelijks van de jongens te onderscheiden zijn. Weer anderen bestormen de plezierboolen, die op de Hud son varen om op verschillende plaatsen af te slappen en een paar door te brengen in de bergen of aan de oevers van de rivier, waar de meesten een tentje opslaan cn zich amuseeren met baden en visschen. Doch de meeste vacanliegangers^ ongeveer sen mil lioen gaan per auto, volgeladen met bedde- goed en proviand, om honderd of meer mij len buiten de stad hun hart te kunnen op halen aan de groene natuur. Dat is een gerij van in der eeuwigheid. Er schijnt geen eind te zijn aan de processie van automobielen op de groote wegen. Ze volgen elkaar op met gewoonlijk niet meer dan een paar me ter afstand tusschen iedere wagen. Op alle kruispunten, zelfs in de meest verlaten hui- tenbuurten, doet een politie-agenl dienst om het autoverkeér te regelen ,'s Zondags is de drukte wat minder, terwijl 's Maandags wegen bijna verlaten zijn. Doch tegen den avond begint de drukte weer, -r ger zelfs nog dan den Zaterdag te voren, want nu wil ieder op denzelfden tijd den terugtocht aan vaarden om, na een korte nachtrust, op Dinsdagochtend het dagelijksoh werk in de stad té kunnen hervatten. Het is de builenboer, die zijn slag slaat op een nationalen feestdag als de vierde Juü-^ Dagen van te voren heeft hij zijn voorraad versch fruit". eieren, melk, groenten en anderes versnaperingen aangevuld cm die 's morgens-vroeg onder een tent 'angs den weg den automobilist aan te bieden tegen prijzen waarvan een Wesllandsche Ruil- of groenteboer versteld zou slaan. De beer met zijn vrouw en zijn geheele huisgezin is ge reed om de kwarlic-s en dubbeltjes in te za melen. Het is nog te vroeg in het «aar voor kersen appelen en peren, doch de boor weet er wel raad op. Daags le voren gaat hij naar de publieke fruit- ?n groentevpilingen der stad om kersen te koopen van Noord-Caro- Üna. perziken van Georgia, pruimen van California, sinaasappelen van Florida, ba nanen van Centraal of Zuid-Amerika, appe len en peren uit Oklahama of Texas, en bloemkool uit. ja, uit Holland. Deze stapelt hij op langs den weg, en dan hangt hij een groot bord aan een boom met de aankondiging: „Versch frUifc en nieuwe groenten uit onzen eigen tuin; redelijke prijzen." Met dat woordje „re delijk" bedoelt hij een winst van 200 a 300 percent. Een boerenkennis vertelde mij eenige dagen geleden dat hij in den tijd van drie da^en de som van 946 dollars had verdiend met zijn fruit- en groentenkraam. En zoo zijn er dozijnen. De buitengemeenten, altijd er op uit om de stadslui naar hun respectievelijke ho tels en winkels te lokken, maken het den ^5 automobilist zoo aantrekkelijk niogclnV Vooral als men een paar honderd kTiorri ters ver uit de stad Icomt, ver genoeg 0m een tijdje van de vermoeienissen der rei uit te rusten, vindt men overal, liefst zoo dicht mogelijk bij de kom der gemeente een automobielpark dat met steun de! gemeentekas, er op ingericht is om do reizende vacantiehouders te ontvangetf, De gas- en waterleidingen zijn tot in he! park aangelegd, houten gebouwen met ge, improviseerde slaapvertrekken, garages,, benzine-stations, zelfs winkeltjes met ij, lerlei wat een tourist kan noodig hebben zijn opgetrokken, loodsen met rijen kook kachels, brandmateriaal, publieke wasefc. gelegenheden, etc., zijn overal te vinden< alles onder toezicht van de gemeentepo&w tie. Voor een kleine 'betaling, juist genoeg om de onkosten van onderhoud te dek ken, kan men zich verkleeden of verfris, schen; als de nacht wat koud is, wordt et een vuurtje aangelegd in een open terrein en de honderden stadslui, voor wie dat na. tuurlijk een nieuwtje is, verdringen zïcfi rondom den brandstapel om, onder de be® geleiding van harmoniea's of kleinero zak. instrumenten, den avond door te bren® gen. met zingen en het houden van voot- drachten. Iemand, kersversch uit Holland gearri® veerd, zou zulke kinderlijke vreugde vaa Amerikaansche stedelingen moeilijk kub nen begrijpen. De Hollander springt niet graag uit den band, zooals de Amerikaan dat doet. Hij is er te stijf voor, te achter dochtig, te bang om door zijn buurmat achter zijn rug verweten te worden, dat hij het burgerlijke „decorum" van zns stand geschonden heeft. In het dagelijk- sche, en vooral in het sociale leven, is de doorsnee-Amerikaan gelijk aan een kind; hij draagt, zooals het spreekwoord dat uitdrukt, „zijn ziel op zijn mouw", voqi iedereen zichtbaar; hij is een open boe's, voor iedereen te lezen. Of hij bankier i« of winkelbediende, of senator, zoo gauw als hij de deur van zijn kantoor uit b wordt hij een jongen; hij neemt iedcreca in zijn vertrouwen, speelt en lacht, doe; mee aan sport, en gedraagt zich in hel algemeen alsof de heele wereld een groot* •familie is. Over vacantiedagen gesproken moet ft nog even aanstippen dat de laatste viel of vijf jaren het plan om de stadsjeugd de genoegens van het buitenleven te bo zorgen in de warme zomermaanden, ziek sterk heeft uitgebreid. De schooljeugd van Amerika geniet een zoraervacantk van bijna drie, maanden. Arme oudcrij zou men zeggen, wat moeten zij dien ho len tijd doen om hun kroost te vrijwarb tegen de gevaren van een groote stad me» haar druk verkeer, haar verleidingen, a vooral haar beperkte speelruimten I» moeilijkheid is thans grootendeels op? lost. Honderden kerkgenootschappen, va eenigingen, clubs, etc. huren ver buiten di stad, liefst in de bergen of aan een meer. groote uitgestrektheden grond, bouweti er een aantal houten loodsen of zetteü lange rijen tenten op, en noodden de ouders uit hun kinderen onder, toczich van de vereeniging te stellen, die tegen een kleine betaling per hoofd voor logies en eten, op de kinderen past totdat de vacantiedagen ton einde zijn. De dames en heeren, die het toezicht houden over zulke vacantiekolonies, zijn in den regel geschoold op colleges of instellingen waar bijzondere cursussen gegeveD worden ia het leiden van „kindergarnizoenen." Men vindt van vier. tot vijfhonderd kin deren in een „camp", waar de stipste difr cipline heersoht, waar alle vermaak ec uitspanning naar de klok geregeld wordt, af ge wissels met korte lessen in natuurlijk* historie, botanica, dierkunde, etc. et<v Mocht gij u soms afvragen bij het zto van zoovele Amerikaansche touristen Europa, waar zij hun kinderen gelatö hebben gedurende hun pelgrimstocht dort de Oude Wereld, dan hebt gij in het bo venstaande het antwoord. LAWNTENNIS. NederlandEngeland* Nederland leidt met 73. De wedstrijden te Noordwijk tusschen d? vertegenwoordigende ploegen van Neder* land en Engeland hebben zoowel Zaterdag als Zondag vrij veel belangstelling getrok ken, ondanks de buitengewoon hooge toe gangsprijzen. Jammer genoeg werd het pu bliek onvoldoende op de hoogte gehouden van wijzigingen in het programma, waar door velen een bepaalde partij, waarvoor M zich interesseerden, hebben gemist, zij &e geheel of gedeeltelijk. Zoowel Zaterdag e Zondag zijn onze landgenooten in de meer derheid gebleven, waardoor Nederland twee dagen met 3 de leiding heeft. terdag werden alle heeren-enkelspelen £e wonnen en de beide dames-enkelspelen ver leren Van der Feen had het al zeer Eejj^9 kol ijk tegen Godfree, die hij met 62, (>--*» 62 sloeg. Timmer won van Lester G1. 7—5. 9—7. doch was eigenlijk allee» in de eerste set maar vast en scherp. lerj^ ook Lester onzeker speelde. Bryan s Higgs, die zeer onregelmatig speelde. 6—2. 6—3, 46. 75. Zwaarder had Tu rner Kool het te verantwoorden tegen Aus Hij bpgon uitstekend, volleerde onhoudnaa en was bijna niet te passeeren in de eers set, welke hij .met 62 won. Na sc .erE}e{ strijd gingen de tweede en derde set respectievelijk 46 en 68 verloren, rn. als gevolg van Austin's uitstekende hand. Toen kwam Kool echter opnieu de meerderheid. Z'n spel werd vaste listiger, waardoor hij de twee laat»le met 6—4, 6—4 won cn daarmede de nn» .Tenslotte twee dames-enkelspelen. eindigende in een nederlaag voor onze eVf. Mej. Bouman gaf goed partij aan Godfree, die haar kampioensvorm Wimbledon., niet wist te vinden, doe ondanks uitmuntte door schitterend

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6