AGENDA. BUITENLAND, m UIT RUSLAND. Van tien Voet der Pyreneeën. Dinsdag, „Jeruël" (Grocncsteeg 16): Bijbelbespre- jting. 8 uur. Donderdag. Oud-Horluszichl: Tuinconcert door de chr. zangvereeniging „Ledagoh" cn het chr. muziekgezelschap „Polyhymnia"; nam. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen le 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en iamilie-malinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 'a Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag: Scala. Specialiteiten^ programma. Sc h e ven in gen: Cursus Maxo. 8 tl Zaterdag, Zondag en Woensdag ook 2 u. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken van de h.h. D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406, en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telefoon 502. Door een sneltrein gedood. Zaterdagavond is te Geldiop de gepen- sionneerde onderwijzer F., uit Heeze, die hardhoorend is, op het slationsemplacement door een sneltrein gegrepen en gedood. De noodlottige brand te Oss. Zaterdagmorgen had te 0®e, naar de ,,'s-Hert. Crt." meldt, de begrafenis plaats der vier ongelukkigen, die bij den brand, welke Zondagnacht aldaar gewoed heeft, om het leven zijn gekomen. Te halfnegen had in de parochiekerk van Maria Onbevl. Ontv. de Uitvaart plaats yoov de overleden moeder. De kerk was geheel gevuld met geloovi- gen die met de familieleden een gebed kwamen storten voor de zielcrust der over ledenen. Do H. Mis van Requiem werd opgedra gen door kapelaan Bodenstaff, terwijl het kcor de gezangen uitvoerde. Na dq H. Mis ging de droeve stoet naar heb kerkhof, gadegeslagen door honder den, die zich op de trottoirs hadden ge schaard. De man volgde als vernuft de voor hem uitgedragen lijken van zijn dierbare echt genoot© cn kinderen. Do droeve stoet maakte een smartelijken indruk en bij allen die hem voorbij zagen gaan, kwamen do tranen van medelijden in de oogen. Op het kerkhof was de belangstelling overweldigend. Nadat nog eenige gebeden gestort wa ren, had de teraardebestelling plaats. Diep onder den indruk verliet men den doodenakker. Passenmisère Aan't station te Venlo zijn aangehouden nonnen met een 40-tal pensionaires van Geldern, die een be zoek wenschten te brongen aan het missie huis te Steyl. Ze werden allen, omdat zij niet in het bezit waren van de noodige pa pieren, teruggezonden. Ernstig auto-ongeluk. Door onhandigheid van den chauffeur reed Vrij dagavond de auto van den Deiftschcn groen ten handelaar van Heerden tegen een paal bij dc Hoorn9che brug in de gemeente Schip luiden. De vader sloeg door de voorruit en werd levensgevaarlijk gewond. Hij is. na bediend le zijn, vervoerd naar het R-'K. ziekenhuis te Delft. Ongeluk met een sloom- ketel. In de exportslagerij van den beer L. te Boxmeer, kreeg dc arbeider A. Heijr bij het open springen der deur van een stoomketel, kokend water over 'l lichaam; hij werd met brandwonden overdekt. Zijn toestand is ernstig. Doodelijk mijnongeval. In do mijn Laura en Vereenigiftg te Ëygelsho- ven is de 30-jarige Duilsoke houwer W. B. door een ongeval getroffen en gedood. Dc man, die in EygelshoA'en woonachtig was, was gehuwd en vader van 2 kinderen. Een kameraad, die met hem werkzaam was, werd licht verwond. Motorrijders zwaar gewond. Zaterdagavond half tien gingen twee jonge mannen uit Vecndarn van circa 23 jaar, de ongehuwde P. van Wijk en de gehuwde J. Brouwer, op een motorfiets een ritje maken. In het nabijgelegen dorpje Kiel windeweer, namen zij bij een brug de bocht te nauw, waardoor zij met groole snelheid tegen een muur reden. Hevig bloedend en bewusteloos werden zij opgenomen en, na voorloopig te zijn verbonden, per auto naar het Acade misch Ziekenhuis Le Groningen vervoerd. Beider toestand is zorgwekkend. Anders bedoeld. Nichtje: „O, oom, wat is dat leuk. Uw ganzen loopen mij altijd tegemoet" Oom: ..Ja kind, maar dit doen ze alleen al© zij familie zien". DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsaan gelegenheden Clemenceau's blief. Waar heb oogenblik van bijeenkomst van den Volkenbond nadert begin Scjpfc. wordt aan de Volken bond saangelcgen- heden weer meer aandacht .geschonken. Dc Spaansche minister van buitenl. za ken heeft te San Sebastiaan langdurig gesproken met de gezanten van Duitsch- land, Engeland, de Ver. Staten en Italië, en met den Franschen zaakgelastigde, dien hij te dejeuneeren hield. Dat dc Volkenbond daarbij in het cen trum dor besprekingen heeft gestaan, is duidelijk! Een officieel comhruniqué ovor do be sprekingen in het rijkskabinet over de buitenlandschc politiek is niet verschenen, rhaar er is toch bekend geworden, dat de' ministers zich eensgezin hebben aangeslo ten bij het fctandpunt door Stresemann ontwikkeld. Stresemann wil dat de poli tiek, die tot dusver ten opzichte van den Volkenbond is gevolgd, op loyal© wijze wordt voortgezet. Ondanks de minder ge lukkig© ontvangst, die den Duitschen ge delegeerden in Mei te Genève is ten deel gevallen, blijft het verzoek van Duitsch- land om in den Volkenbond te worden op genomen, van kracht. Verdere besluiten zullen in de eerste plaats afhangen van de resultaten van de besprekingen in dc studiecommissie. Naar men weet zal deze commissie op verzoek van Spanje nogmaals vergaderen. Het staat nog niet vast, wanneer de com missie opnieuw zal bijeenkomen en ook is Duitschland nog niet tot bijwoning vau die vergadering uitgenoodigd. Enkele bla den verzekeren, dat de kwestie van de toetreding van Duitschland tot den Vol kenbond en in het bijzonder de verdeeling van de raadszetels langs diplomaticken weg besproken is tusschen buitenlandsche zaken en de betrokken mogendheden. Deze besprekingen hebben een voor Duitschland bevredigend resultaat opgele verd. De bedoelde buitenlandsche regee ringen zien in, dat een herhaling van het geen in Mei te Genève is gebeurd, noch in het belang van Duitschland, noch in dat van den Volkenbond zou zijn. Clemenceau heeft gezegd, dat hij niet van plan was te antwoorden op de aantij gingen van senator Borah, noch in het al gemeen noch in bijzonderheden. Zijn be doeling was geweest, het Amerikaansche volk te bereiken en daarom had hij zich tot den president gewend, als het hoofd van dit volk. Voor het overige moest do uitwerking van zijn brief aan het volk worden overgelaten en hij meende nog t© kunnen gelooven, dat bij de komende onderhandelingen zou blijken, dat zijn brief niet vergeefsch was geweest. JVensch en werkelijkheid BELGIË. De kwestie-Graff. De Duitsche regeering heeft bericht ont vangen dat de koning van België, op voor dracht van den minister van justitie, de vier, door een bezettingskrijgsraad we gens vermoording van den Belgischen lui tenant Graff, veroordeelden Reinharcr„ Klein, Graberfc en Rieke begenadigd heeft en hun invrijheidstelling heeft gelast. Het Belgische ministerie van justitie is na zorgvuldige herziening van het door Duitschland ter beschikking gestelde ma teriaal tot de overtuiging gekotnen, dat de in Stettin door d© Duitsche rechtbank wegens hetzelfde feit veroordeelde politie agent Engeler de werkelijke dader is. De Belgische regeering heeft genoegen geno men met de verzekering der Duitsche re geering dat de helpers van Engeler, wier zaak nog niet voor de rechtbank is geweest hua straf niet zullen ontgaan. DUITSCHLAND. Het voorloopige handelsver drag mot Frankrijk. De Rijksdagcommwsie voor de handels politiek heeft na een uitvoerig debat haar goedkeuring gehecht aan de voorloopige Fransch-Duitse he economische overeen komst. De zes aanwezige Duitsch-nationaicn en communisten stemden tegen. Het verdrag lean nu. gezien de volmacht waarover de commissie beschikt, voor den duur yan ze9 maanden in werking treden. „Ministerial direktor" Pos9e, van het de partement van economische zaken, herin nerde eraan, dat de rijksraad het verdrag reeds met algemeene stemmen heeft goed gekeurd. Hij wees er voorts op, dat de lijst van de concessies, door Frankrijk verleend, 4- of 5-maal langer is dan die van de Duit sche. Van Fransche zijde zijn voor alle in dustrieën concessies verleend, van Duitsche zijde slechts voor bepaalde industrieën, zoo als de zijde- en de automobiel-industrie. Hierbij heeft men zich op het Standpunt ge steld. dat invoer van Citroënwagens niet minder gewenscht voor de Duitsche indus trie is dan die van Ford wagens. Van Duitech-n&liona3e zijde werd nog voorgesteld, de gedachten wisseling uit te stellen tot men gelegenheid aou hebben ge had, de moening in te winnen van zekere belanghebbenden. Dit voorstel werd echter verworpen. ENGELAND. Het mijnconiilcL Cook heeft in Yorkshire een rede voor 12.000 man gehouden, waarin hij onder applaus herhaalde, dat de tegenwoordige leiders nooit een contract met den acht- urendag als een van de bepalingen zouden onderteekenen. Cook zeidc verder, dat hij hoopte, dat de conferentie van heden de verwerping van de voorstellen der bisschop pen zou ongedaan maken, maar dat was ook het uiterste, dat Smiih, Richardson en hijzelf als leiders zouden aanraden. Robert Sraiilie sprak tezeifder tijd te Mor peth in Northumberland. Hij zeide ervan overtuigd te zijn, dat de missie in Amerika zou slagen; niet alleen uit financieel oog punt, maar vooral omdat alle mijnwerkers buiten Engeland zouden inzien, dat de En- gelsche kameraden streden voor betere le vensvoorwaarden voor hen allen en dat zij het belang zouden begrijpen van de Ertgel- sche stalcers, die als het ware voor alle houwers ter wereld het spit afbijten, krach tig te blijven steunen, moreel zoowel als financieel. Smillie wekte zijn 8000 hoor ders op, geen kamp te geven en werd even eens levendig toegejuicht. De leiders vreezen echter ten zeerste voor parlieele regelingen. "w -v RUSLAND Weer een leider de woestijn in. Nikoian is benoemd tot volkscommissa ris van Handel in plaats van Kamenef. Kamenef is.geen andere functie aange boden, zoodat hij, evenals Zinowjef, van allen invloed bij de partij of de regeering is uitgesloten. Van het driemanschap, dat na Lenin's dood het bewind in handen had, is thans neg alleen Stalin over. De nieuwe volkscommissaris, die tot op volger van Kamenef werd gekozen, Ni koian werd in 1895 te Tiflis geboren. Hij speelde een groot© rol tijdens den bur geroorlog bij Bakoe en heeft sindsdien wel belangrijke partij-, doch nimmer in vloedrijke economische posities bekleed. Nikoian heeft zijn benoeming blijkbaar te danken aan zijn voortdurend en steun van Stalin's politiek. BULGARIJE. Bolgaxije's antwoord Een nieuw incident Het Bulgaarsche antwoord, dat thans in groote trekken is opgesteld, zal de beschul digingen van de buurstaten weerleggen. De regeering zal inzake de Grteksche ,cn Roemeensche grens wijzen op het a! geheele ontbreken van feiten, welke men als po gingen van Bulgarije zou kunnen beschou wen, om de veiligheid van Griekenland cn Roemenië in gevaar te brengen. Roemenië zelf wordt in het antwoord verantwoordelijk geacht voor de pijnlijke gebeurtenissen in den Dobroedsja, waardoor ernstige onrust onder de Bulgaarsche bevolking van deze provincie is ontstaan. Met betrekking der Joegoslavische grens, welke vaak het tooneel is van incidenten, waarbij bloedvergieten geen uitzondering vormt, zal het antwoord der regeering een volledige uiteenzetting bevatten der oor zaken van dezen toestand, welke onafschei delijk verbonden is met de positie van Bul- gaarsch Macedonië. De nota zal voorts ophelderingen geven over de revolutionnaire beweging. De oor zaak van hel bestaan daarvan zou volgens de nota, niet in Bulgarije gezocht moeien worden. Bovendien zal dc regeering de grcole moeilijkheden naar voren brengen, welke Bulgarije bij de bewaking der grens ont moet ten gevolge van de onvoldoende mili taire macht, ondanks den wensch, om de bewaking zoo volledig mogelijk in het be lang van het land zelf uit te oefenen. Verder zal verklaard worden, dat Bulga rije een vredelievende politiek nastreeft en in het belang van den vrede tot elke op offering bereid is. De buren zouden daartoe echter eveneens veel kunnen bijdragen door de noodige maatregelen te nemen, welke in hun vermogen liggen, waardoor de oorzaken der ongeregeldheden zouden verdwijnen. Ten slotte zal liet antwoord er den nadruk op leggen, dat Bulgarije met alle beschik bare middelen de wanordelijke elementen bestrijdt. Het zou op prijs worden gesteld, wanneer de buren Bulgarije zouden onder steunen door het te helpen bij de pogingen, om de ernstige crisis, waarin het land door den oorlog is gebracht, te boven te komen. Een afschrift van het antwoord zal aan de .groote mogendheden worden gezonden, die daardoor het gedrag van Bulgarije ter beoordeeling zullen krijgen. De regeering heeft op het oogenblik van haar plan, om de kwestie voor den Volken bond te brengen, hangende de verdere ont wikkeling der onderhandelingen, afgezien. Dit sluit evenwel niet uit, dat het land zich elk oogenblik bereid zal verklaren het woard aan Genève ie geven, zoodra zulks wen- schelijk voorkomt. Uit Belgrado wordt een nieuw incident gemeld. Volgens een bericht uit Uskub heeft een Bulgaarsche bende, onder aan voering van den wojwode Peterrasko, uit Bulgarije komend, de Joegoslavische grens overschreden. Tusschen de Bulgaarsche bende en de grenswacht enistond een hevig vuurgevecht, dat den geheo!©n nacht voort duurde. De Lende trok zich terug, nadat -drie harer leden waren gedood, met mode- neming der dooden. Aan Joegoslavische zijde werden enkele grenssoldaten gewond. Te Belgrado heenscht wegens dezen nieuwen inval groote opwinding. Ma den dood van Ozeizyaski. De plotselinge dood van Dzerzynski en de daarop gevolgde ai zetting van Zinoivjew en Lasjewitsj liebben opnieuw de belang stelling van de geheele wereld gevestigd op hetgeen geschiedt achter de muren van het Kremlin. Wij willen nu het «en en ander over Dzerzynski vertellen. Over dezen opperbeui van dc sovjet-regoe. ring, den man, die honderdduizenden on schuldige mannen, vrouwen en Kinderen hot terechtstellen, die vele gevangenen zelf heeft doodgeschoten, die in Rusland de meest verfijnde folteringen heeft ingevoeld, die zelfs it'll. Iwun den Verschrikkelijke in wreedheid heeft overtroffen, bestaat in West-Europa een verkeerde voorstelling. Men spreek hier over hem als over een asceet, die alleen aan de revolutie dacht, als over een man met een ijzeren wil, met stalen zenuwen en met een ongecvenaar- den moed. Dit alles, is onjuist. Dzerzynski was een man, wien alle men- schelijke gevoelens vreemd waren, een machine, die werktuigelijk het werk ver richtte, dat haar opgedragen was. Hij was niet in staat zelf iets te bedenken, een nieuw plan te ontwerpen, een nieuwe in stelling in het leven te roepen, een nieuwe idee te lanceeren, maar daartegenover kon hij als een uitstekend functioneerend auto maat het plan van een ander uitvoeren. Zoo bijv. heeft hij de Tsjeka, de instelling die alle vijanden van de bolsjewiki moest ver morzelen cn het geheele land aan de sovjets Cd. w. z. aan de bende, die Rusland in haar macht had) moest onderwerpen, niet ge-, sticht. Dit heeft een ander, n.l. Oeritsky, gedaan. Oeritsky was begaafd, warmbloe dig, ondernemend en moedig. Dit maakte hem ongeschikt voor de taak van hoofd van de Tsjeka, en zijn nioed leidde tol zijn dood. Dzerzynski, zijn opvolger, was beier bere kend voor deze functie. Ontoegankelijk voor menschel ijke gevoelens, niet wreed maar volkomen harteloos, maaide hij als een zeis honderdduizenden menschcn weg, zonder te lollen op geslacht of leeftijd. Grijsaards cn kleine kinderen, oude uitgeleefde vrou wen en jonge meisjes, allen werden op de zelfde wijze door een pennestreek van den vreeselijken Pool (Dzerzynski was geen Rus maar een Pool) Ier dood veroordeeld. En daarbij werd de opperbeui nooit opgewon den, geraakte hij nooit in woede. De moed van Oerilsky leidde tot diens dood. Dzerzynski was echter een lafaard. Een van zijn adjudanten verlelt in zijn memoires hoe Dzerzynski eens na een aan slag op een der bolsjewistische leiders in hot hoofdgebouw van de Tsjeka was ver schenen. De opperbeui, wiens naam in het geheele uitgestrekte lar.d met angst en ont zetting werd gefluisterd, was toen lijkbleek, zijn handen beefden van angst, zijn lippen trilden. Dien dag liet hij alle gevangenen terechtstellen, o.a. een kind van dertien jaar Het feit dat Dzerzynski ontoegankelijk was voor menschelijke gevoelens, dat mede lijden hem vreemd was, dat hij als een automaat werkte, maakte hem bijzonder ge schikt voor zijn functie en tevens onmis baar. Elk ander mensch zou nu en dan handelen onder invloed van haat of woede, zou nu en dan wellicht medelijden voor een zwakke kunnen opvattenzou terugdeinzen voor do zee van bloed, die op zijn bevel vergoten werd en daardoor zou de mecha nische regelmatigheid van de werkzaam heden van de Tsjeka verloren kunnen gaan en zou de angst in hel land verminderen. Want het Russische volk was als gehypno tiseerd door het automatische, het volkomen on-mcnschelijke in dc houding van den lei der van de Tsjeka. Het waren niet zoo zeer de bergen lijken, die het volk deed gehoor zamen, maar het mochanische in het moor den, het machinale in den arbeid van de Tsjeka, geleid door een vreeselijke auto maat. Deze eigenschappen van Dzerzynski maakten hem onmisbaar; zij leidden er tevens toe, dat zijn macht met den dag toe nam. Hij bemoeide zich niet met de twisten om principieele vraagstukken; hij bleef bui ten al het gekonkel, de intriges van de ove rige bolsjewistische leiders; hij behoorde tot geen der groepen, die om de macht streden en elkaar bekamplcn. Daar iedereen wist, dat Dzerzynski op het crilicke oogenblik met behulp van zijn schitterend georgani seerde Tsjeka-troepen elke overwinning le niet kon doen, dongen alle groepen om zijn gunst, wilden alle leiders hem voor zich winnen, zijn vriendschap verkrijgen. Dzer zynski maakte hiervan gebruik om zijn macht uit lo breiden en langzamerhand werd hij de machtigste man van Rusland. Om zijn gunst tc winnen vleiden de overige leiders hem, schreven zij hem dingen toe, die eigenlijk hel werk van anderen waren. Hij werd gehuldigd en geprezen als de stichter van de Tsjeka, hoewel Oeritsky de geestelijke vader van deze vreeselijkc in stelling was; hij werd bewierookt als de organisator van het transportwezen, terwijl iedereen in Rusland wist, dat Trolsky de gene was, die den chaos op de spoorwegen wist le overwinnen en er eenige orde te scheppen. Den laatsten lijd heeft DzerzyDski pro paganda gevoerd voor het „regime van eco nomie" en iedereen haastte zich hem te bcwicrooken als den redder van het vader land, hoewel het algemeen bekend was. dat deze geheele propaganda humbug was. Sterker, menschcn die met cijfers aantoon den dat hel „regime van economie" een dwaasheid was, deden tevens al hel moge lijke om bij Dzerzynski den indruk te wek ken, dat ook rij dat „regime" in hun depar tementen doorvoerden. Zoo groot was de macht van dezen man. Het is moeilijk 1e zeggen waarheen deze groeiende macht van Dzerzynski zou heb ben geleid indien hij niet door den dood was neergeveld. Zijn plotselinge dood heeft een einde gemaakt aan zijn loopbaan. En deze dood was zoo onverwacht dat bij velen zoowel in Rusland als in het buiten land de overtuiging ontstond, dat hij door zijn tegenstanders, die beangst waren voor de gevolgen van rijn steeds groeiende macht, uil den weg werd geruimd. Het is moeilijk met zekerheid te zeggen of deze veronderstelling juist is dan niet Het is een feit, dat de dood van Dzerzynski plaats heeft gevonden onder zeer verdachte om standigheden na een hefligen aanval op de oppositie; dat zijn dood de leiders in verle genheid bracht, dal de regeerders niet wis ten welke houding zij moesten aannemen, dat na den dood een hevige worsteling ont brandde tusschen den Georgiër Stalin en de oppositie, die eindigde met een overwinning van Stalin. Bit alles maakt de veronder- Stelling, dat de oppositie (nu bekend als N. O. P.. niet le verwarren met N. E. P., do nieuwe economische politiek!) Dzerzynski hoeft vergiftigd, begrijpelijk. Zekerheid zul len wij echter alleen dan hebben, wanneer er moer licht zal vallen op de gebeurtenis sen te Moskou vóór en dadelijk nA den dood van Dzerzynski. Hoe het ook zij Rusland is nu bevrijd van een der allerergste en misdadigste ver tegenwoordigers van het sovjet-stelsel. En een tweeden Dzerzynski hebben de bolsje- wiki gelukkig niet. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. XXi. In de warme Juli-dagen ondergaat de schooljeugd eene extra temperaiuurs-ver- hooging door de examens. Van Eskimos of Laplanders zou men de keuze van deze maand voor hel oproepen van zuik een 'kunstmatige warmle-golf begrijpen; zij heb ben seizoenen waarin oen schriftelijk exa men zou stranden op hel bevriezen van de inkt. In de gematigde luchtstreken zou men de kinderen en jongelieden liever in een koeler milieu aan de jaarlijksche bepess- ving onderworpen zien. Gele1 dit al voor ons vaderland, h,.( kteml des te meer voor Zuid-Europa, 's \Vjn. tors en in de overlangs-seizoenen wordt da zon daar geprezen als de weldadige die de lelie koude doet v,'ijken; maar als de zome aanbreekt, doen hare meedogenlooze stra len baar dikwijls verwenschen. En in plaats van de verkwikkende vacantie, komen juist in den loop van Juli dc examens; de mooie lange avonden, hoezeer ook kennelijk be stemd lot afkoeling, moeten dan worden op geofferd aan pogingen om het geheugen op 1e vullen. De geijkte term „opfrisschc-n van het geheugen" zou hier misplaatst zijn; ieder denkbeeld van frischheid is in dit ge val verre! De leerlingen van Pau en omstreken, welke dezer dagen, hier gepoogd hebben hun baccalauréal te veroveren, waren blijkbaar sterk onder den invloed geraakt van dc warme voorbereiding voor di' waagstuk. Het ontbrak aan geen der uitin gen welke hier 1e lande mei den algemee- nen term „chahul" worden aangeduid. De voorlezing van de slraf-bepalingen waar mee wanordelijkheden, smokkelen, voorzeg gen en afkijken werden bedreigd, gaven aanleiding tot een uilbarsling van luide kreten, tot een vrij eenstemmig koor van o e, o e, waarvan zich echter de vrouwe lijke candidaten onthielden, althans vol gens baar zeggen. Bij hel verlaten van de exameniokalen werd de muziek-kiosk op de Place Royaie bestormd, van waar de hoop van het Bear- neesche vaderland niet onverdienstelijk dc Marseillaise uitgalmde. De eenling, door de gemeente bij deze ge legenheid bestemd om de orde in de nabij heid ven de „zweetkamers' te bewaren, werd al spoedig van het offensief in het de fensief teruggedrongen. Zijn krijgshaftig uiterlijk maakte niet den minsten indruk, zijn bedreigingen werden gesmoord in hoon gelachhet was of de joelende bende zicK gerugsteund voelde door de onmiddellijke nabijheid van het standbeeld van Hendrik IV, met wiens guiligen aard zij zich één voelde. Misschien heeft het heete seizoen waarin men de examens doet afleggen, ook eenige schuld aan het allerzonderlingste karakter van vele der gegeven antwoorden der i andi- daten. Eenige er van zijn historisch gewor den; andere zijn uil den laatsten lijd. De volgenden zijn vermoedelijk in ons land niet bekend. Een jong meisje gaf als verklaring van hel gelijktijdig voorkomen van de tegenover gestelde seizoenen in hel noordelijk en zui delijk halfrond, dat die beide halfronden in tegenovergeslclden zin om de as der aarde wentelen. Zelfs de vraag hoe hel dan moesl gaan met de bewoners van de landen aan den equator als zij toevallig een voet ten N> en een ten Z. v de lijn zetten, bracht haar niet van haar stuk, al erkende zij zich daar van geene luidelijke voorstelling le kunnen maken. Van twee jongelieden, die kennelijk ge voelden dat zij toch mei de minste kans tot slagen hadden, zijn een allerdwaast ant woord en dito tegenvraag bekend: V.: Wat is het bijzondere van do rivieren in Siberië? A.: Dat zij naar hunne bronnen terug vloeien. V.: Hoe hoog doet dc vlood de rivier voor Bordeaux stijgen? Tegenvraag: Onder welke brug? De eischen voor het baccalauréal zijn lie best te vergelijken met die van de eind examens onzer Gymnasia en H. B. schoten, met dien verstande dat ieder volk zijn eigen onderwijsstelsel heelt dal. van alle andere afwijkt, waardoor ook de examens zich van elkaar onderscheiden. Bij het kennisnemen van hel programma en van de verzamelingen der opgaven bij vroegere gelegenheden is de eerste indruk dat alles veel te moeilijk is. Maai dan volgt al spoedig de herinnering uil lang vervlogen dagen aan een soortgelijke schrik bij hel lezen van mijn eigen school- en examen programma's en tevens de geruststellende zekerheid dal reeds toen de soep niet zoo heet werd gegeten als zij gekookt was. Zoo zat het ook hier wel gaan, al blijven er toch velen beneden de min of meer getemperde eischen. Wij weten aUen uit ondervinding dat zelfs de knapslen in een of ander vak moeilijkheden hadden; en zonder rekening le houden met de zwakken, moei men de groote meerderheid, wier kennis het gemid delde peil bepaalt, toch maar „gemiddeld'' of middelmatig knap achten. De vraag is maar of men niet juist iels beneden dat ge middelde blijft. Dal het onderwijs in Frankrijk sterke verschillen aanwijst met het onze, springt b.v, in het oog bij het vak geschiedenis. Terwijl in Nederland, naar ik meen le weten, op de lagere en middelbare scholen minder dan vroeger wordt gehecht aan jaar tallen, vergt men van Fransche kinderen voor sommige tijdvakken het onthouden niet slechts van hel jaar, maar zelfs van den datum. Zoo wist tot mijn verwondering een meisje van dertien jaar, op welke 'dagen eenige der belangrijkste gebeurtenissen in Napoleon's tijd hadden plaats gevonden. Trafalgar, Austerlitz, Jena, Friedland, de vrede van Tilsit, ziedaar eenige voorbeelden. En nog sterker trof mij, dat zij drie jaar later van de veldtochten een beknopt, maar zeer duidelijk overzicht wist te geven. Maar, hoe centraliseerend Frankrijk ook moge zijn, zoo schijnt toch veel van het persoonlijk inzicht van de leeraren af le hangen. Mij kwam ter ooren, dat op een school het daareven vermelde lijdvak zcfr vluchtig werd behandeld, als zijnde weinig belangrijk. Dit doet denken aan Rostand 0 „L'Aigïon", waarin de leeraar vaD den Koning van Rome in zijn geschiedenis-les dc jaren van Austerlitz en Jena tracht weg te moffelen. Hierboven sprak ik slechts over de warmte in verband met het onderwijs, ik wil er nog even op terugkomen, Zij heeft ons hier as

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2