Een Zestig jarig Huwelijksfeest No. 20375. MAANDAG 16 AUGUSTUS Anno 1926( STADSNIEUWS. BINNENLAND. KERK- EN SCH00LN1EUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. ••4': DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE!!: 30 Cts. por regel. Bij regelabonnement belangrijk' lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en 'Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Zaterdagavond is onze burgemeester, jhr. mr. dr N. C. de Gijselaar, van zijn vacantie hier ter stede teruggekeerd. Te Den Haag slaagde voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte N I, de heer H. Vroom, alhier. Voor het examen Engelsch L. O. slaagde te Utrecht mcj. M. Koorenhoff alhier Met ingang van 1 Aug. is bevorderd tot telegrafist lsle klasse de telegrafist 2de klasse W. F. ICloots, alhier. Gisteren vierde de zeereèrw. heer Th. M. Beukers, pastoor der St.-Petrusparochie, onder lal van blijken van belangstelling, zijn zilveren Priesterfeest. Zijneerw. werd Zaterdagavond door kape laans en kerkbestuur van het Station afge haald, waarna in de parochiekerk de plech tige Vespers werden gezongen. Gisteren te 10 uur droeg de zeereerw. ju- bilaris een plechtige Hoogmis aan het rijk versierde altaar op, terwijl de jubilaris een treffende feestpredikatie hield. Des middags werd in de pastorie een druk bezochte receptie gehouden, waar lal van afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen en vele particulieren pastoor Beu kers kwamen gelukwenschen. Namens de parochianen bood de weleerw. heer Brou wers den jubilaris als feestgave een bedrag aan geld aan, hetwelk door den jubilaris voor de kerk zal worden aangewend. Aan den heer Joh. Verhoog Jzn. is door den zaakgelastigde van Hongarije te 's-IIage ter hand gesteld het Eerekruis van het Hongaarsche Roode Kruis, hem door den Bijksbestuurder Horthy geschonken ter zake van zijn ruim 5-jarigen arbeid voor de Hongaarsche kinderactie. Alhoewel het Centraal-Comité is opge heven, wordt deze actie nog steeds voor enkele kinderen, onder leiding van den heer D. M. van Nes, Vreewijkslraat alhier, voort gezet. De Jan Steen-tentoonstelling in de Lakenhal heeft thans reeds 25.000 bezoe kers getrokken Ditmaal was het de heer W. van de Weg uit Dordrecht, die een boek ten geschenke kreeg. De Commissie voor de Jan Steen-tentoon- slelling te Leiden vestigt er de aandacht op, dat hel, nu de dagen korten, aanbeveling verdient om op de goedkoope Dinsdag- en Vrijdagavonden zoo vroeg mogelijk na de opening te halfzes ure de tentoonstelling te bezichtigen. Op de internationale kampioenschap- tentoonstelling te Utrecht, behaalde onze stadgenoot P. G. Vinkestein, met zijn lang harige Schotsche herder Laund Charlemagne een eersten prijs open klasse, eersten prijs Limile Klasse en een speciale met karapi- oenschapsprijs. Zaterdagnamiddag was de treinenloop RotterdamAmsterdam hopeloos in de war, wat veroorzaakt werd door de treinen uit de richting België. Verschillende treinen kwa men aan het station alhier met meer dan een 1/2 uur vertraging aan, trein 21 wa9 o a. 1 1/2 uur te laat. H. de I'E., wonende in de Narmstraat alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan dat in den nacht van Zaterdag op Zondag het paneel van de voordeur zijner woning is ingetrapt. In verband daarmede is proces verbaal opgemaakt legen C. R., uit Den Haag. In de vorige week waren in de Stede lijke Werkinrichting opgenomen 185 vol wassenen en 6 kinderen, in totaal 191 per sonen. Gisteren tras het 60 jaar geleden, dat Johannes Arnoidus en Gcertruida Anneeze, wonende Nicolaas Beetsstraat 52, te Leiden, in het huwelijk traden. Veel lief en leed 'heeft het echtpaar in die zestig jaren door gemaakt, maar de nu 80 en 82-jarige heb ben het altijd good met elkaar kunnen vin den. Thans leven de oudjes van een pen sioentje, aangevuld door ouderdomspensioen Zooats te verwachten was ondervonden de jubilarissen zoowel gisteren als van daag van diverse zijden belangstelling, ge lijk ook reeds tijdens de z.g. bruidsdagen. Een belangstelling, die beiden good heeft gedaan. Nederlandsche Spoorwegen. Over de eleclrificalie van de Nederland sche Spoorwegen vernemen wij uil be trouwbare bron het volgende: Do tweewagen-treinen, welke op het tra ject HaarlemIJmuiden zullen loopen, wor sen van een dergelijke constructie, dal de treinen van den aanhangwagen af te berij den zijn. Hierdoor wordt dit tijdsvoordeel Verkregen, dat men den motorwagen niet an den kop van den trein behoeft te vlaai en, doch de bestuurder van den bijwagen en stroom kan inschakelen. Nat den dienst op hel baanvak Roller- in Amsterdam betreft, hieromtrent kun- van TlJ me^e^eeIen. dat een gedeelte daar- 1997 .gs^raarschijnlijk reeds 1 Januari m gebruik zal worden genomen. De thans loopende locaaltreintjes Haarlem Delft v.v. zullen dan door eleclrische trei nen vervangen worden. Men is bezig alle perrons in dit Baanvak te normaliseeren, d.w.z. in zooverre op te hoogen, dat zij ongeveer op gelijke hoogte komen met de bodemwagens. Deze veran dering heeft speciaal ten doel een zeer korl stalionnement van de treinen te bevorderen. Om een klein voorbeeld te geven, weike ontzaglijke werkzaamheden nog moeten worden verricht, speciaal voor dit normali seeren der perrons, zij opgemerkt dat alleen voor het station Leiden, waar men thans bezig is. ongeveer 30 000 kub. M. zand noodig is. ,,De Voorwaarts" schrijft nog: Het ongeval, dat voor eenigen tijd met den electrischen trein van de Z.H.E.S.M. even buiten het station-Hofplein heeft plaats gehad, zal belangrijke gevolgen hebben. Men is namelijk tot de overtuiging gekomen dat de trucs onder ne nieuwe wagens niet zijn, zooals verwacht was. Deze nieuwe wagens zijn, zooals men weet, bestemd om te rijden op de lijn Rot terdamAmsterdam, als deze geheel ge- eleclrificeerd zal zijn. Met deze electrifica- tie 9chiet men hard op en na jaren arbeid is het werk thans zoover gevorderd, dat bin nen afzienbaren lijd de .jleclrische tractie uitgevoerd zal kunnen worden. Hiervoor was behalve het bouwen van de bovenleiding, ook versterking en gedeelte lijke vernieuwing van de baan noodig. De geheele lijn is thans gelegd van zware rails, namelijk N. P. 46 K.G., d.w.z. van Dormaal profiel, wegende 46 K.G .per Meter. Dil is de zwaarste rails, die op het vasteland van Europa gebruikt wordt. De spoorstaven zijn lang 18 M. en onder elke 18 M. spoor liggen 24 dwarsliggers. Het ballaslbed moest ook vernieuwd worden. Alles wat niet meer aan de gestelde eisohen voldeed, werd weg- gegraven en nieuw zwaar grint in het bed gebracht. Met dit enorme werk was men sedert kort gereed gekomen. Van Rotterdam naar Am sterdam was de lijn gereed. Toen kwam het ongeluk met de Eleclri sche. Men begreep bij de spoorwegen; dat er zoo iets niet mocht gebeuren als eenmaal de lijn naar Amsterdam in gebruik zou wor den genomen. Want waar op dat traject, dat 82 K.M. lang is, met een snelheid van 100 K.M. zou gereden worden, moest de grootst mogelijke veiligheid verzekerd zijn. Daarom besloot de directie van de Ned. Spoorwegen de baan nog meer te verster ken en in plaats van 24 dwarsliggers te leggen onder elke 18 M. -spoor, dit ranlal op te voeren tot 30. Dat beleekende dus, dat, waar over hel geheele tTaject dubbel spoor ligt, op elke 18 M. baan 12 dwars liggers er bij moeslen komen. Voor den ge- heelen afstand RotterdamAmsterdam zijn dan noodig bijna 55.000 dwarsliggers. Welk een enorm werk dit is, kan men zich indenken, als men weet, dat het bij leggen van die 55.000 dwarsliggers het noo dig maakt, dat de reeds in de spoorbaan liggende biels verlegd moeien worden. Dat zijn er ruim 220.000. Het geheele „bod lusschen de spoorlijnen moet uitgegraven worden en dan eerst kunnen de meerdere dwarsliggers er bij gelegd worden. De biels liggen dan van hart tot hart 60 c.M., du9 met een tusschenruimte van eikaar van 30 c.M. Van de Rotte- lol de hoofdstad liggen de rails dan als 't ware op ©en houten loert je en zal er van doorzakken of trillen van de spoorstaven geen sprake kunnen zijn. Men denkt den reusactigen arbeid, die ten minste een paar ton aan hout, arbeids loon, enz. zal kosten, in vier maanden ge reed te hebben. Op 1 Januari 1927 moet het opnieuw verzwaren van de spoorbaan ge reed zijn. In het middelste der drie hoofdgebouwen van de Nederl. Spoorwegen te Utrecht gaat men reeds dezer dagen beginnen ruimte te maken teneinde aldaar de administratie in te richten voor het autobus-bedrijf der Ned. Spoorwegen. Ofiicieele berichten. Bij Kon. Besluit is aan mr. J. L. Sleen- lack, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. eervol ontslag verleend als substituut- officier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Groningen; is aan J. de Bruyn, op zijn verzoek, met ingang van 20 Augustus 1926, eervol ont slag verleend als notaris te Abcoude. Salarieering personeel Rijksopvoedingewezen Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Chr. Amblenaarsbond heeft aan den Minister van Justitie verzocht te willen bevorderen, dat de salarisverhooging welke aan de ambtenaren bij het Rijksopvoedings wezen in uitzicht is gesteld, wegens het ibehalen van het diploma handenarbeid, niet in mindering wordt gebracht op de gel dende persoonlijke toelage ingevolge art. 27 van het Bezoldigingsbesluit. Proteststaking brievenbestellers. De Minister van Waterstaat heeft zich vereenigd met het door de Commissie van P. T. T. uitgebrachte advies om, in plaats van één dag inhouding van verlof, aan de bestellers te Amsterdam en Rotterdam, die op 1 Januari korten tijd staakten als protest tegen niet-inwilliging van salarisverhoo- gign, een berisping toe te dienen. De valnta-invoer uit België. De 'band- en veterfabrikanten hebben zich tot den minister van arbeid, handel cn nijverheid gericht met het verzoek om tijdelijke maatregelen van invoerbelemme- rïng te treffen tegen de overstrooming van de Nederlandsche markt met Belgische band- en veterartikelen, die hier te lande tegen abnormale prijzen worden ingevoerd In een adres aan den minister wordt ge wezen op de gevai'en, die deze abnormale concurrentie voor de werkgelegenheid in de eNderlandsche Industrie medebrengt, zoodat op grooten spoed bij het in het leven roepen der gevraagde maatregelen wordt aangedrongen. Te Utrecht wordt een krachtige actie ingevoerd voor herstel van de kermis. Het aantal handteekeningen van voorstanders PRIJS DEZER COURANTi (Voor Leiden per 8 maanden ƒ.2.35, per week f/0.18.» Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 rh portokosten. heeft reeds de 15.000 overschreden. Reclame wagens doorkruisen de stad voor dit doel, kermis-liederen worden uitgereikt. Spoedig zullen 50.000 biljetten voor adhaesie-betui- ging huis aan huis worden bezorgd. Te 's-Hertogenbosch is overleden, 70 jaar oud, de heer J. B. Hulshoff, oud-burge meester van Bergen-op-Zoom. De collecte, welke Zaterdag door de Haagsche afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis aldaar ten bate van de slacht offers van de Padang-ramp is gehouden, heeft opgebracht ruim f 24.000. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Gasselte, C. v. d. Nieu- wenhuizen, te Hekelingen; Te Kollum, J M. Doorenbos, te Midwolda; Te Putten (2de pred.pl.) G. Alers, te Nieuw-Lekkerland. Aangenomen: Naar Vlachtwedde: G. van Wijk. te Kamperland. B e d a n kt: Voor Brussel (Ned. Ev. Gem.): D. Kuilman, te Borne (Ov.). Geref. Gemeente. Bedankt: Voor Paterson: O. Kok, te Gouda. Ds. M. Schuurman. In de Donderdagavond gehouden verga dering van den Kerkeraad der Geref. Kerk- West te Den Haag heeft de oudste predikant, ds. M. Schuurman, medegedeeld tegen half Dec. a.s. eervol emeritaat te zullen aanvra gen. De Kerkeraad besloot deze zaak op de in Nov. a.s. te houden classisvergaderiug ter tafel te brengen. Ds M Schuurman heeft 12 Dec. a.s 44 dienstjaren. Ilij aanvaardde het predik ambt te De Leek en diende de kerken van Enschedé, Alphen a. d Rijn en Kampen, om 1 Aug. 1909 te s-Gravcnhage zijn in trede te doen. Met de kerkspütsing een paar jaar ge leden, ging hij over naar de kerk van 's-Gra- venhage-West. Ds. Schuurman is voornemens aan den avond van Zondag 12 December afscheid te nemen van zijn gemeente. Motorfiets met tram in bot- sing. Zaterdagavond tegen half negen beeft in de Reinkenstraat le den Haag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een dame, me juffrouw E. V. besluurde 'n motorfiets, waarop als duorijder de hr. A. in 'I V. geze ten was. Blijkbaar was de bestuurster nog niet volkomen vertrouwd met den motor.Vol gens ooggetuigen althans reed zij onzeker en slingerend toen zij in botsing kwarn met een motorwagen van Lijn 14. Beide berijders werden op de straat geslingerd en bewuste loos opgenomen. Vooral de toestand van de dame liet zich ernstig aanzien. Door den Gem. Geneesk. Dienst zijn zij naar het Zie kenhuis overgebacht, waar bleek dat beiden een hersenschudding bekomen hadden Apres nou3 le déluge. Twee families, die hetzelfde pand aan de West kruiskade te Rotterdam bewonen, leven al geruimen tijd in onmin. Gisteravond achtten de bovenburen het uur der wrake gekomen. Zij duwden in de keuken een prop in de af voer pijp van de gootsteen, draaiden de kraan open en vertrokken, na de keukendeur op slot te hebben gedraaid. Na verloop van eenigen tijd kregen de benedenburen last van lekkage. Zij belden bij de bovenburen aan, maar kregen natuurlijk geen gehoor. Een poging om bij de loopende kraan te ko men mislukte eveneens. Tenslotte is de po litie gewaarschuwd. Deze forceerde de keu kendeur en sloot de kraan. Het is niet on mogelijk, dal dit muisje nog een staartje zal hebben. Inbrekers verrast docli ont komen. Gisteravond is Gouda door een nieuwe sensatie in rep en roer gebracht. Toen de dames Zuydam aan de Turfmarkt zich omstreeks halfelf te bed begaven, hoor den zij in de benedenkamer gestommel, ter wijl er ook licht ontstoken was. Een of meer inbrekers bleken aan het werk te zijn. Onmiddellijk begonnen de dames luid keels om hulp le gillen, waarop beneden di rect het licht werd uitgedraaid en de dader9 de beenen namen. Van alle kanten stroom de het volk loe. Verschillende burgers be gonnen direct een onderzoek in te stellen, een der buren loste een revolverschot, wat nog meer beroering bracht. De politie, die direct op de hoogte van het gebeurde werd gesteld, stelde met behulp van burgers eveneens een onderzoek in. Het huis en de omgeving werden nauwkeurig afgezocht, doch alles tevergeefs. De duister nis en de groote oppervlakte van het blok, waar het huis der dames staat, maakte het onderzoek niet gemakkelijk. De belangstellenden bleven nog lang in drukke gesprekken bijeen. De darnes hadden juist voor het eerst, na eenigen tijd afwezig te zijn geweest, hun .woning weder betrok ken. (Tel.) BINNENLAND De electrificatie der lijn Amsterdam—i Rotterdam. Nederland heeft in den Tenniswedstrijd tegen Engeland te Noordwijk met 73 de leiding. Voor 't eerst wint Nederland den water- polo-wedstrijd tegen België. BUITENLAND. Besprekingen over Volkenbondsaangele genheden. Een nienw incident aan de Bnlgaarsch- Znid-Slavische grens. In sovjet-Rusland is ook Kaminef wegge werkt. Over boord. Zaterdagavond is de 19-jarige schipper J. V. te Sliedrecht van zijn schip in de Merwede overboord ge-, slagen en verdronken. Door een glazen dak geval- len. Zaterdag viel de schilder 11 uit de Meem door hel glazen dak van de waranda achter de onderofliciers-canline in ka-> zerne der vest.-art. le Utrecht, lievig bloe-» dend uit eeen hoofdwond werd hij bewuste loos overgebracht. Een klopgeest op U'r k Ook Urk heeft zijn klopgeest gehad schryft de Stand." Len dag of wat geleden is het gebeurd. In een der huizen van Wijk 5 hoorde men telkena een verdacht gei ais. De bewoners zochten vergeefs naar do oorzaak er v^an. Er werden buren bij ge haald, die echter evenmin achter de oor zaak van het zonderling geklop kondeni komen. Soms zweeg het en dan hoorde mca het weer Vooral tegen den avond kon het angstaanjagend wezen Men sprak v ;ia spoken. Oude visscherslui haalden heno- neringen van vliegende Hollanders en - re- meerminnen op. Heel het eiland stuud m het teeken der spookhistories. En de be woners van het „betooverde" huis uu.rf- den nauwelijks gaan slapen Het vri< o.Je was, dat meD er Diet achter kon k men waar het geluid vandaan kwam. Liep men. in de richting waar het gehoord werd, can was« het weer stil. Eindelijk kwam men er achter dat in een kast het festijn der duisCere machten zijn hoogtepunt vc-od. Men keek in die kast misschien wat aj te vluchtig en met een al te bevend hart maar zag dan niets. Alle kopjes, alle bordèn en alle busjes stonden op hun oude plaats. Eindelijk was er ccn dappere, die de kast aan een nauwgezet onderzoek onderwierp. Hij inspecteerde alle busjes en potjes en vend onder in de kast een muisje I Schuw in elkaar gedoken in een leege vetbus, waarvan het deksel een kleine opening liet. Het was in de bus geraakt en had er niet uit kunnen komen Telkens was bet teruggevallen bij den steilcn wandtel kens had het kopje gestooten tepgen het harde deksel, cn buiten waren dc stoe ten van het muizenlijfje gehoord, het ge trappel van zijn pootjes tegen het hollo blik vernomen Urk is zijn klopgeest kwijt, en de verha len der oude visschers, die dagen lang ademloos beluisterd zijn, worden thans weer met spottende lachjes aangehoord... Oude watermolen afgebrand Gistermorgen i9 de oude watermolen, staande in den Noord-Dieslandschen polder onder de gemeente Pijnacker, tot den grond afgebrand. Het benedengedeelte van den mo-. len was ingericht tol woning voor den mole naar Huisman. De brand is ontslaan, door dat een op de kachel slaande pot met vet vlam vatte. Daar de molen van hout was opgetrokken en met riet gedekt, breidde het vuur zich zeer snel uit en slorid weldra liet geheele bouwwerk in lichte laaie. De brand weer le Pijnacker bleek niet bij machte de vuurzee le dooven, waarom assistentie werd gevraagd van de polilie-brandweer le Delft. Behalve de molen gingen mede een volge laden hooiberg en een schuur in vlammen op. Van den inboedel van den molenaar kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. De verwoeste molen dagtcekende uit het midden der 17e eeuw. Gepakt. Te Eindhoven is aangehouden de beruchte inbreker P da Bie uit Oss, die in het bezit bleek van 1 1020 welke ontvreemd waren uit een direcliekeet van de gebrs. van B. Verder bleek, dal in 'n naburige straat een auto met chauffeur stond te wachten, afkomstig uit Oss. De bestuur-» der, E. v. H. is eveneens aangehouden alt verdacht van medeplichtigheid v

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1