AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN; BUITENLAND. A i Vrijdag. f' K a t w ij k aan Zee, (Cemeenle- laal): Bazar len bate van het Kinderhuis. Zaterdag. Katwijk aan Zee (Gemeente- xaal): Bazar ten bate van het Kinderhuis. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 9 tot en m&t Zondag 15 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telefoon 594. Juist, dat ia «en van de eerste voor gaarden. Rook en is er niet geoorloofd en drin ken onbekend. Niemand hoeft er zich be zorgd te maken voor kleeding en voeding. [Allen hebben er gelijke rechten O, als we dat oord maar konden vin den! Gemakkelijk genoeg, meende de .Vreemdeling, ik kom er zoo juist vandaan. Zie je, ik bch er een straf van zes maan den uitgezeten* Bodegraven. Toen we voor een paar 'dagen schreven dat het er op leek dat de .Werkzaamheden aan de van Tolstraat met spoed zouden worden uitgevoerd, konden We niet vermoeden dat het zóó hard zou igaan. Woensdag al is de weg voor hel ver keer gesloten en is men begonnen met het graven van een loopgraaf midden in den Rijksweg, waarin reeds gisteren over de •helft der lengte een riool is gelegd. Dat riool moet, door de eigenaardige omstan digheid dat de huizen aan de Zuidkant van den weg een halve Meter lager liggen dan die aan den Noordkant, vrij diep komen te liggen, zoodat de werkzaamheden voor dat leggen nogal omvangrijk zijn. Het straat beeld herinnert nu heel erg aan de foto's uit- dén oorlogstijd. De anders drukke ver keersweg is nu heel stil, de bodem is door ploegd en door het omhakken der boomen is het geheel zoo kaal geworden dat het igelicelc straatbeeld veranderd is. Nu de rijweg afgesloten is moet hetgroote verkeer worden omgeleid via de Prins Hen drikstraatWillemstraat en Oud-Bodegra- ,ven. Do politie zorgt op uitnemende wijze ,voor de regeling, zoodat nog geen beteeke- nendc stoornissen zijn voorgekomen. De drukte op het kruispunt is door deze rege ling nog toegenomen. Nu er wat meer rege ling noodig is, ziet men eerst van hoe groote Tbeteekenis het verkeer door onze ge meente is. Bijna onophoudelijk rijden de auto's achter elkaar aan. Het blijkt nu wel dat deze drukke vacanliemaand niet de meest geschikte was voor het opbreken van dezen drukken weg. Te meer daar deze stagnatie wel minstens drie weken zal aan houden. De heer Joh. Visscher alhier is ge slaagd voor de acte Middelbaar teekenen. - De Chr. Ivnapenvereeniging „Obadja" maakte gisteren haar gewone zomerreisje. Ditmaal echter niet het gewone uitstapje naar strand of boseh, maar een autotocht. Eerst werd gistermorgen de reis per spoor naar Utrecht gemaakt, waar eenige beziens waardigheden werden bezichtigd, waarna met een grootc toerauto een tocht gemaakt werd door het Gooi en langs de mooie [Vechtstreek. Men begrijpt dat er genoten is. Wat onbezonnen lotelingen achtten het noodig om ter viering van dien gewichtigen dag wat al te veel „lol" te maken. Onder de kreet van „I.Iecl Bodegraven is ons" draai den en joelden ze door de straten en maak ten het zoo bont, dat optreden der politie noodig was. Een groepje jongelui van buiten herhaalden het feest nog even toen ze reeds cu? hun fiets zaten, met het gevolg, dat de rijwielen ernstig beschadigd werden. Woensdagavond gaf de Chr. Muziek-, verecniging „Soli Deo Gloria" haar eerste publieke uitvoering op de nieuwe Markt. Na het winnen van den eersten prijs op het concours te Nieuwerbrug voelde de vereenir ging zich blijkbaar sterk genoeg om naar buiten te treden. Er werd heel goed ge speeld. De belangstelling van het publiek was groot, maar bijzonder luidruchtig. 0 De Knapenvereeniging op G. G. „Sa muel" maakte gisteren een reisje naar Arn hem en omgeving. Na een lange spoorreis werd een prettige dag in de bij uitstek mooie omgeving doorgebracht. De meeste jongelui hadden nog nooit iets van deze mooie streek gezien en genoten dan ook met volle teu gen. Bij het korte maAr heftige onweer in den nacht van Woensdag op Donderdag is bij den landbouwer B. een koe door den bliksem getroffen. Burger). Stand. Geboren: Hen drik, zoon van J. J. Schouten cn L. Dom burg. Levenloos geboren kind van W. Noorlander en D. van Egmond. In den loop dezer week hebben zich in onze gemeente geen personen gevestigd. Vertrokken zijn echter: W. G. Verlaan en gezin, slager, naar Amsterdam; M. F. Schaap, boerenknecht, naar 's Gravenhage; Wed. S. D. Boonzaayer zonder beroep naar Woerden; S. C. Boonzaayer, zonder beroep, naar Woerden; H. Houtman, koopman, naar Rietveld; D. Verboom, zonder beroep naar Zoeterwoude; J. van Wijngaarden, zonder beroep, naar Haarlem; J. M. Baars, zonder beroep naar Zwammerdam. Aalsmeer. Bij de Woensdagavond door notaris De Bert in hotel Met gehouden ver koop werd het woon- en winkelhuis van A. Trommel verkocht aan den heer J. Hilverda voor f 3900. Een perceeltje tuin, eig. erven J. v. Dillewijn, werd gekocht door de h.h. Mosselman en Terreehorst voor f 420. Alle verdere huizen en landerijen van dezen verkoop werden verder opgehouden. Haarlemmermeer. Donderdagmiddag heeft de commissie, welke dc gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft benoemd om de bezwaren aan te hooren van belanghebben den bij het voortbestaan van de brug te Vijf huizen, vergaderd ten raadliuize te Hoofd dorp. De vergadering werd gehouden in de groole raadszaal en geleid door den burge meester; als leden van de commissie waren aanwezig de raadsleden Biemond, Bras, Buurman, Griekspoor en Jansen, alsmede de gemeentesecretaris; voorts- waren van de meer dan 80 personen, die hun bezwaren schriftelijk hebben ingediend, 16 personen opgekomen om deze mondeling nader toe te lichten. Hun werd hiertoe volle gelegenheid gege ven en daarvan is ruimschoots gebruik go- maakt. In hoofdzaak werd naar voren ge bracht, dat het polderbestuur niet bevoegd is om deze brug af te breken en te vervan gen door een pontveer, omdat in de jaren 18431856 een overeenkomst is gesloten met' een der eigenaars der toenmaals ont eigende perceelen, waarbij het polderbestuur de verplichting heeft aanvaard om ten eeuwigen dage ter plaatse als bedoeld een brug te maken en te onderhouden. De brug geeft een gemakkelijke verkeers verbinding met de bewoners van Zuid- Schalkwijk aan de overzijde van de vaart'; velen maken daarvan gebruik om kerk en school in Vijfhuizen te bezoeken en boven dien zijn er verschillende veehouders, die hun vee hebben te verzorgen in den Vijf- huizerpolder en den Haarlemmermeerpolder; vooral het vervoer van melk, hooi, mest en pulp zou groote stagnatie ondervinden wan neer de brug werd opgeheven, terwijl in da gen van vorst groot ongerief en schade zou worden ondervonden. Ook voor het algemeen verkeer schijnt deze brug nog van meer beteekenis te zijn dan velen meenen; dagelijks passeeren daar vele vrachtauto's, personenauto's en rijwie len; wanneer in den herfst of wintermaan den de Ringdijk soms slecht berijdbaar is, wordt de wog over genoemde brug door den Vijfhuizerpolder naar de Zomervaart gaarne gereden, omdat die wel smal is, maar goed pleegt te worden onderhouden. De burgemeester beloofde dat de commis sie alle ter sprake gebrachte bezwaren ern stig zal overwegen en weldra aan den ge meenteraad rapport uitbrengen, die binnen vier weken zijn advies- moet inzenden aan gedeputeerde stalen. De Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft aan de gemeente alhier een toe lage van f 1000 voor de Evangelisatie toege kend en aan die te Nieuw-Vennep voorden godsdienstonderwijzer te Abbenes een van f500. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Catharina, d. van J. Borst en J. A. Luk Maria, d. van M. G. Onos en M. Overdorp Joris, z. van A. Biesheuvel en J. M. Fiege Hendrina Francisca Hen drik a, d. van H. F. H. Groepenhoff en G. van der Horst Govert Joan, z. van W. Buijs en G. Maarse Willem, z. van A. Claij en L. Kreeft Janna, d. van B. G. van Tussenbroek en B. Opendorp Diede- rika Ruthgcra, d. van A. C. van Dorsten en E. G. Zijlmans Maria Pieternella, d. van L. W. Schouten en R. Blommers Ange- nieta, d. van D. Gortzak en N. Noordijk - Cornelis, z. van P. Gaalswijk en G. Bos Ida, d. van P. den Dekker en H. J. Bakker Jacobus, z. van G. van Driel en A. G. Ale- wijn. Ondertrouwd: R. van Walsum, 24 j. en C. Vaandering, 23 j. J. Donker, 37 j. en G. M. Kempe, 22 j. W. J. van der Voort, 29 j. en P. Olijerhoek, 31 j. Gehuwd: D. Broertjes, 27 j. en L. M. Per soon, 22 j. M. Boom*26 j. en E. Speelman, 25 j. M. van Dijk, 31 j., wedr. en C. M. E. Griffioen, 28 j. Overleden: Maria Cornelia Vermeulen, 77 j., wede. van G. Bakker Maart je Dompe ling, 91 j wede. van H. W. Demming Sophia Alexia Margaretha Maria Weterings 11 jaar. zakken heerenboonem zoncler draad, f 1 40; augurken f 1.40f 1.70 per slof naar kwali teit. De collecte voor „Herwonnen Levens kracht" bracht in de Zilk ruim f 79. op. Sassenheim. Onze voormalige plaats genoot, de heer J. M. Matze, is geslaagd voor de hoofdakte. Gemeenteraad. wal het bouwen betreft, eerst een beslissing willen nemen en dan éénstemmig. De heer Van Breda wil (Je eerst een bad* huis laten bouwen en dan eens spreken over het Raadhuis. Dc voorzitter verde digde het voorstel van B. en W. Deze zijn v5n meening, dat de bouw van een Raad hui-s vóór gaat. De heer Bader vindt, dat de tijd,voor, bouwen nu gunstig is, omdat we goedkoop geld kunnen leenen. De heer v. d. Voet gaat mee met de heere-n Verkleij en Van Breda. Hij zou ook eerst tot den bouw, van een badhuis willen overgaan. Hij ook van meening, dat het Raadhuis wel een beetje wordt voorop geschoven. De heer Bisschops verdedigt het voor stel van B. en W. Hij zegt, dat er wel geilden voor een badhuis zijn uitgetrok ken, maar tot den bouw is evenmin be sloten. De heer v. cL Geest zegt, dat er reeds een plan is voor een Raadhuis. Waarvoor moeten we nu nog een ontwerp laten ma ken. Eerst hebben we gezwommen, toen gebouwd, wat dan weer. De heer Warnaar: Vliegen. De heer Warnaar stelde voor in de vol- gendc vergadering te komen met het voor. stel: het bouwen van een nieuw Raad huis. Het koopen van den grond sluit in zich het bonwen van het Raadhuis. Ik zal met vrijmoedigheid er vóór stemmen. De heer Van Zonneveld zou willen uit stellen tot bij de behandeling van de be grooting, waarmee de heer v. d. Voet mee ging. Hiermee werd van het onderwerp af gestapt. In behandeling kwam het verzoek van den heer Oostveon om ontheffing van de bouwverordening inzake den bouw van een woning op een stuk grond aan de Ja cob a van Beicrenlaan. De heer Oostveen zal met het bouwen der woning aldaar een straat moeten aan leggen, waarvan hij ontheffing vTaagt. B. en VV. stellen voor de ontheffing niet te verlcenen. Wordt de overgebleven bouw grond niet benut als bouwgrond, dan is het aanleggen van de straat niet noodig. De heer Warnaar lichtte nog toé, dat de Teijlingerlaan aan hun aandacht is ont glipt. Wordt de straat doorgetrokken van de Westerstraat naar de Teijlingerlaan, dan zou de heer Oostveen het gedeelte van zijn huis tot die straat moeten rioleeren en be straten. De kosten van den heer Oostveen bedragen op het oogenblik alleen de kosten van de akte van den notaris. Na deze toelichting werd het' voorstel van B. en W. aangenomen en het verzoek van den heer Ocslveen dus afgewezen. Bij de rondvraag vestigde de heer v. d. Voet de aandacht op de nieuw le bouwen urinoirs. De voorzitten antwoordde, dat het bestuur der Ned. Hörv. Kerk de vergunning, van het zetten van een urinoir op het Kerkpa J im trekt, waarom B. en W. nog niet tot dc uit voering zijn overgegaan. Wordt de zaak op gelost, dan kan met den bouw worden be-, gonnen. De voorzitter vraagt: wie heeft op dat pad rechten, óf de Kerk óf de Gemeente? De heer v. Breda is van meening, dat de Kerk eigenaresse is. De heer Warnaar vroeg daarvan bewijs. B. cn W. zijn eiken dag bereid het Kerk bestuur te ontvangen. Hierop zal nu wor-. den gewacht. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat het bestuur van den School met den Bijbel tot den aankoop heeft besloten van een strook grond naast „Concordia", tegen f 10 per vierk. Meter. Hierna sluiting. DE ALGEMEENE TOESTAND. De twee nieuwe verdragen* De beide nieuwe verdragen worden na tuurlijk verschillend gecommentarieerd. Van Italiaahsche zijde komt men opnieuw aandringen op meedoen in Marokko-aan- gelegenheden. Een der bladen zegt o.a. ,,Het Marokkoprobleem moet be schouwd worden als een probleem van Europeesche beteekenis en het is in het belang van Spanje, dat de Óhderliande- lingcn over Marokko niet langer onder vier oogen worden gevoerd met Spanje in de zwakste positie. Het verdrag vau Ma drid vindt zijn oorsprong in de gemeen schappelijke behoefte voor verdediging en een gemeenschappelijk verlangen naar de vrijheid van de Middeilaüdsche Zee." Frankrijk zal dit wel niet beamen! Van Fransche zijde geeft mes volgen de beschouwing over het verdrag met Roe menië: Het verdrag, dat zuiver negatief is, beeft slechts het behoud van den tegenwoerdi- gen terri tori alen toestand ton doel evenals de definitieve bevestiging van denvrede in Europa. Het ontleent dus zijn belang vooral aan het feit, dat de tegenwoordig© aardrijkskundige grenzen van Roemenie nog bekrachtigd zijn door de eensgezinde erkenning van de mogendheden. Het grootste aantal der in het verdrag opge nomen bepihn/en omschrijven de proce dure, dic^gevolgd nioet worden bij de re geling van geschillen tusschen beide lan den. Bezield door den geest van het Fransch-Roeineensche vriendschapsver drag, blijft het nieuwe tractaat geheel binnen de grenzen van het Volkenbonds- pact en doet zich voor als een stipte toe passing van het covenant, waar bet trou wens telkens naar verwijst. Maar waarvoor dan dit verdrag, als het binnen de Volkenbondsprocedure blijft 1 DÜITSCHLAND. Een kabinetsraad Uiteen- zetting van Streseznann De Maagdenbuigsche kwestie Gisteren heeft het kabinet voor het eer^t vergaderd na de zomervacantie. Daar in de eerste plaats problemen ï>fc* treffende de buitenlanasche politiek zoude-o 2—1 Hillegom. Voor het examen hoofdacte slaagde in Den Haag mevr. wed. H. Bloem Van Zwieten, alhier. Noordwijk. Burger 1. Stand. Ge boren: Cornelis Adrian us, zoon van G. Warm^nhoven en M. J. van Resteren. Johannes Qurrinus, zoon van P. C. Smit en A. van Schooten. Pieter, zoon van Sj. Bakker en F. E. Quartel. Wilhelmina Ma ria, dochter van J. Noordermeer en E. Dui venvoorde. Anna Theodora, dochter van J. N. de Groot en P. G. de Haas. Ondertrouwd: Willem Plug, 25 jaar, le Noordwijk en Jacoba Haasnoot, 21 jaar, te Katwijk. Getrouwd: J. Bcdijn, 20 jaar en D. Schrier 18 jaar. N. W. van den Berg, 30 jaar, te Giessendara en M. Barnhoorn, 20 jaar, te Noordwijk. J. van der Zwan, 24 jaar, te Velsen en P. van Beelen, 23 jaar, te Noord wijk. Overleden: Ilendericus Janson, 84 jaar, wedr van S. van Eeden, gehuwd met E. M. de Bruin. Petrus Janobus Theodorus Ifoogeveen, 4 jaar, zoon van C. P. Hooge- vcen en M. A. Kiebert. Bij de politie werd aangifte gedaan dat van een persoon, die zich in een badkoets had ontkleed om te gaan baden, tijdens zijn afwezigheid uit diens kleeding vermoe delijk een porlemonnaie, inhoudende f 10, is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden voorwerpen1 bos sleutels, 1 kous, 3 brillen, 1 zwembroekje, 1 zak mesje, 1 badmuts, 1 etui inh. sleuteltjes, 1 rijwielbelaslingmerk, 1 rozenkrans, 1 wit kinderhoedje, 1 taschje met zakdoek, 1 hand- tasck met inhoud, 1 werkkiel, 2 portembn- naies met inhoud, 1 paar dameshandschoe nen, 1 handschoen, 1 linnen boord (nieuw), 1 sleuteltje, 1 heerenrijwiel. Inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden aan het politiebureau te Noord- wijk-Btnnen verstrekt, uitsluitend Maandag, Woensdag en Zaterdag van 12 tot 1 uur. Moordwijk-Binnen. In de Ned.-Herv. Kerk alhier gaf het Chr. gemengd zangkoor „Advendo", oir. de heer Jac. Smit, een concert, onder leiding van ds. Joh. Laurense. Als opening werd verzocht gemeenschap-, pelijk te zingen van Psalm 103, het ie vers. Hierna ging de leider voor in gebed, om vervolgens een openingswoord le spreken, en allen, zoowel belangstellenden als leden, hartelijk welkom te heelen. De opkomst was heel goed te noemen. list zangkoor kreeg hierna gelegenheid het pro gramma af te werken, en zooals gewoonlijk werd aangevangen- met het bekende „Bonds lied", van mr. H. Graaf van H'ogcndorp, dat goed krachtig werd gezongen. Hel koor gaat e.i. goed vooruit onder de merkbaar bekwa me leiding van den directeur. In de soii kwamen goede krachten uit. Schitterend was het laatste nummer „Soli Deo Gloria", van J. Hamel. Vergeten we niet te boewen de prachtige orgel-soli, waarvan veel te genieten was. Ds. Laurense dankte aan het eind direc teur en leden voor den schoon en avond cn ging voor in dankgebjed. Onder de pauze wérd gecollecteerd voor de Kerk. Noordwijk aan Zee. De gevoerde onder handelingen tusschen de ondernemers der thans bestaande autobuslijnen Haarlem Noordwijk aan Zee en de directie der Brock- way-Mij. zijn voor laatstgenoemde maat schappij met een gunstig resultaat bekroond geworden. Door tusschenkomst van de gemeentebe sturen van Noordwijk en Noordwijkerhout, is een zoodanige overeenkomst verkregen, dat binnen afzienbaren tijd door de Ncd. Brockway Maatschappij deze lijn geëxploi teerd zal worden. Naar wij vernemen is de kweslie over het plaatsen van tenten op het strand llians opgelost, nml. als volgt: Schriftelijke vergunning tot het plaatsen van een tent op het strand kan door den commissaris van politie op een schriftelijk gedane aanvrage verleend worden aan die personen, die in Noordwijk tijdelijk woon achtig zijn. Aan personen, die voor een enkelen dag Noordwijk bezoeken, zal geen vergunning worden afgegeven. De vergunningen worden kosteloos ver strekt. Ln den nacht van Woensdag op Don derdag is ingebroken in het Kinderpensiop van mevr. P., aan den Rembrandfweg, alh"ier. Van den dader is niets bekend. Dc politie heeft de zaak in handen. Aan den Noord-Boulevard alhier werd hedenmorgen een zoontje van Van der H., die met het frame van een fiets liep te spelen, door een auto van Van K. aange reden. De jongen wérd per auto naar den dokter gebracht, waar de verschillende hoofdwonden werden verbonden. Zijn toe stand is redelijk wel. De politie stelt een onderzoek in. Door het meerendeel der leden van de hier bestaande vereeniging voor postduiven- liefhebbers is om verschillende redenen, nadat zij zijn uitgetreden, een nieuwe ver eeniging opgericht onder den naam „Storm vogels". Het ligt in de bedoeling spoedig dieren le laten -vliegen. Noordwijkeihout. Aan Piet-Gijzenbrug wordt de aanvoer op de veiling dagelijks grootcr. Jammer, dat de prijzen laag blijven, o. r. het buitenland geen afnemer is. 1000 zakken snijboonen, f 1.60f 1.80; 2000 zak ken slamboonen f4.75f 1.80; 2000 zakken dubb. heerenboonen, J0.70f 0.90; 500 Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer Speelman. De notulen der vorige vergadering wer den, na een kleine wijziging, goedgekeurd. Ingek. stukken: 1. Proces-verbaal van kasopneming gemeente-ontvanger door den «accountant. Boeken en kas bleken in de beste orde. 2. Een mededeeling van den inspecteur der directe belasting te Leiden, dat dc ko hieren van de plaatselijke inkomstenbelas ting aanwijzen de som van f 119.861.64. 3. Een schrijven van Ged. Staten, dat door Provinciale Staten is besloten 50 pCt. subsidie te verleenen voor de kosten voor ombuiging Teylingerlaan bij de ruïne. Voor kennisgeving aangenomen. Van den voorzitter van het college vaii Ged. Staten was een schrijven ontvangen betreffende de verordening op de ligplaats van woonschepen. Ged. Staten vonden de -tarieven te hoog. Besloten werd aan de wensch van Gedepilteerdën tegemoet te komen en de tarieven te verlagen. De voorzitter bracht hierna ter sprake den brand van de iwee bergen hooi en prees de houding van de vrijwillige brand weermannen. De heer Warnaar vroeg, of het niet eens noodzakelijk is de kwestie van het hooi- keuren te bespreken. Zijn hier voldoende steekproeven genomen? Spreker wil nie mand beschuldigen, maar als het hooi moet gekeurd worden, dan moet het goed ge beuren. De voorzitter bejammerde het ook, dat dit is voorgevallen en belooft, dat B. en W. de zaak ernstig onder de oogen zullen zien. Het keuren moet op tijd en goed gebeuren. De heer Van Zonneveld vestigt de aan dacht op de groote stapels hout, opgeslagen bij de timmermanswerkplaatsen. Als zulke stapels hout gaan branden, is het ongeluk niet te overzien. De hoer Verkleij betwijfelt, of de keuring wel goed is geweest, want anders zou dit niet zijn voorgekomen. Met een beetje voor zorg is zoo iets te voorkomen. De heer Warnaar zou het wcnsclielijk achten, dat in panden waar gevaar voor brand is, een brandkraan met een slang aanwezig zij, wat de voorzitter volkomen beaamde. Hierna werd van dit punt afgestapt. Aangeboden werd hierna de gemeente-re kening 1925. De voordracht van zetters beslaat uit de hceren B. P. Roest en C. Rijnsburger. Hierna deelde de voorzitter mede, dat op den gasprije, bij een gebruik hooger dan 600 M3. per jaar, een reductie kan worden verleend van 3 cent per M3. Bij een ge bruik boven de 3000 M3. kan een afzonder lijke regeling worden getroffen, nog iels voordeeliger. De reductie wordt verleend alleen aan de meiert boven de 600. De heer Verkleij zou willen, dat meerde ren, die munt gas gebruiken van de reductie zullen profiteeren, wat de voorzitter be streed. Wel zou hij die personen meer willen helpen, doch dat zou ten gevolge kunnen heb ben, dat de grondprijs moest worden ver hoogd en dat zou juist die menschen tref fen. Het voorstel van B. en Ws. weid zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de Hervormde School werd een cre- diet verleend van f422.70 voor aanleg van waterleiding.' Ook zal een crediet voor het zelfde doel worden verleend aan de De Vis- terschool. Hierna was aan de orde hel voorstel van B. en Ws. om een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuw Gemeentehuis. De heer Warnaar was van oordeel, dat de Raad eerst moet bepalen welk bedrag voor het nieuwe gebouw zal worden uitge trokken. De heer Bisschops kon zich hiermee vol komen verecnigen. Deze wilde zich richten tot den Bond van architecten en dezo ook den prijsvraag laten uitschrijven.. De voorzitter vreesde, dat dit wel den meest duren weg zal blijken, hoewel het een goede wog is De heer Warnaar dacht 't beste, een aan tal gunstig bekend staande architecten uit te noodigen. Dan is het geen publieke prijs vraag. De heer Van Breda zegt: het komt mij voor, dat hier de huid wordt verkocht, eer de beer geschoten is. Er is toch nog geen be sluit gevallen, om een raadhuis te bouwen. De voorzitter: nu er grond gekocht is voor een nieuw Raadhuis, kunnen we toch wel eens onderzoeken, wat het moet kosten. Dat yerbindt nog tot niets. De heer v. Breda: dat is nu wel goed te praten, maar het is niet in de lijn. Ik vind het beier eerst besluiten een Raadhuis te bouwen en dan een prijsvraag uit te schrij ven. De heer van Rijn was ook van meening, dat er eerst een besluit moet vallen betref fende den bouw van het nieuwe Gemeente- li ui s.- De heer Krom: ik ben er heelemaal niet tegen, dat 'er een ontwerp wordt gemaakt, van een badhuis is ook etn ontwerp gemaakt •en we zien. dat bindt lot niets. De heer Van Zoneveld: ik heb vóór het -koopen van den grond gestemd, maar mij voorbehouden, of ik zal stemmen voor een nieuw Raadhuis. Wij hebben de laatste ja ren zooveel geld geleend en ik ben wel bang, dat we de gemeente te zwaar zullen belas ten. Voor dat nieuwe Raadhuis zal moeten worden geleend. SLraks kortit het badhuis, dal' er eigenlijk al had moeten staan. Al weer leenen. Zullen we niet op te groolen voet gaan leven? De voorzitter antwoordt, dat wij, wat de belasting betreft, de laagste in den omtrek zijn en dus daarvoor geen angst behoeven te hebben. En dan, het na geslacht zal er ook aan hebben te betalen. I* De hceren Verkleij en van Breda zouden, Men meldt uit Hcerde aan de ,JNw. Crt.": Gedurende een hevig onweer, dat ov;*r Vorchlen trok, sloeg de bliksem in een dub bele arbeiderswoning van den landbouwer tW. van Werven alhier, welk huis werd be woond door de arbeidersgezinnen van G. de Graaf en W. Kloeseman. Het geheele huis werd in de ascii gelegd en ook van den in boedel kon heel weinig worden gered. Een varken vond den dood in het vuur. De inboedel van de G. was niet verzekerd. Tijdens' dezelfde bui werden ook twee pinken in de weide van den reeds genoem den heer van Werven gedood en sloeg de bliksem in een in de nabijheid slaanden pcreboom. De bui ging met zwaren hagel slag gepaard. Verdronken. Te Rh eden, waar hij logeerde, is het 10-jarig zoontje van den heer If. Keijzer uit Enschedé, toen hij met zijn beide broertjes een klomp liet varen in den lJsel, le water geraakt en verdronken. Pogingen om hem te redden mochten niet balen. Toen dc familie S. uit Utrecht voor een dagje bij de familie v. D. aan den Koppel dijk te Zeist vertoefde, geraakte, naar het U D. meldt, een der%leinen, een jongetje van 3lh jaar, in een onbewaakt oogenblik hij de Sluis in de Biltsche Grift en ver dronk. De ernstige pogingen om de levens geesten door kunstmatige ademhaling weer op le wekken hadden geen resultaat, wijl het kind pas %h uur na de vermissing weid opgehaald. Kind verbrand. TeBlok- Zijl is het 1-jarig kind van J. A., dat een kan heete koffie over zich heen had ge trokken aan de bekomen brandwonden overleden. Ontvoerd. Eenigen tijd geleden was de 13-jarige W. P. uit Kerk- rade in een opvoedingsgesticht geplaatst. Dit was niet naar den zin zijner familie die hem dan ook wist te ontvoeren en hem, om hom aan de nasporingen der fjolilie te onttrekken, onderbracht bij L. uit Heerlen. Pcswege werden tegen drie leden der fami lie P. en legen L. proces-verbaal opgemaakt. Een vreemdeling had een onderhoud met een paar jeugdige wereld hervormers. Wat jullie wenscheD, zei hij, is een oord, waar het vanzelf spreekt, dat de grootst mogelijke orde en regelmaat be tracht wordt.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2