20371. WOENSDAG 11 AUGUSTUS Anno IdZO. STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. DAGBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiün, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven ^0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Een vleiend oerdeel over de Hollandsche Universiteiten. Een oud-stadgenoot zond ons een artikel Vit een Amerikaansche krant, waarin Her bert Antcliffe vertelt over het oordeel der Amerikaansche artsen, die onlangs een be- «oek aan Leiden brachten, over het Hol landsche hooger onderwijs. Wij vonden dit artikel belangwekkend genoeg om het hieronder gedeeltelijk, ver taald te laten volgen: Den Haag Het was een vroolijk maar zeer vermoeid gezelschap Amerikaansche physici met hun echtgenooten, dat ik op hun tournee naar verschillende- Europee- jche centra der medische wetenschap, te Scheveningen ontmoette. Het gezelschap was de reis aangevangen in Parijs en had vele steden in Frankrijk en Italië en ver scheidene in Zwitserland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Duitschland en Holland bezocht. Vermoeid als allen waren, stonden zij toch nog verrast over het breede zeefront yan Scheveningen en het uitgestrekte strand, waarachter de lange rij hotels, in het midden waarvan zich het Kurhaus verheft, ontlokte de uitroep „Atlantic City", hetgeen zeer zeker niet misplaatst was. Vóór de aankomst van het gezelschap had ik gesproken met eenige Hollandsche physici en allen waren vol lof en enthou siasme ovér de toer en het groole nut ervan. „Is er niet iets," vroeg ik, „op uw be zoek aan al deze plaatsen dat meer indruk op uw gemaakt heeft dan al het andere?" „Ja," antwoordde een Amerikaansch chirurg, „het veelvuldig voorkomen en het iut van lijkschouwing." In Amerika gebeurt dit hoogstens in 10 van de honderd gevallen, terwijl het in Europa schijnt te varieeren lusschen de vijftig en vijf-en-zeventig procent, k Op deze wijze kunnen de Europeesche doctoren, het onderzoek, aangevangen op den levenden patiënt voortzetten en zich yoo een meer volledig denkbeeld vormen Van de doodsoorzaken. Op mijn vraag d® gasten nog onder linge vergelijkingen gemaakt hadden tus- schen de diverse landen, die zij bezochten, -antwoordde de chirurg: Ja, dat is onver mijdelijk en we kunnen gerust zeggen, zelfs 'in den korten tijd, dat wij hier zijn, dat geen enkel ander land op de hoogte van Holland staat. Het is een land, klein van afmetingen, maar groot in kennis en wetenschap; de Hollandsche klinieken zijn een model voor de geheele wereld: de Hollandsche onder wijsmethodes verschillen van dc onze, om dat in Amerika een innig samenwerken van professor en student tot de zeldzaam heden behoort, terwijl het hier heel ge woon schijnt te zijn. De Jan Stoen-ten toonstelling heeft thans al '22.500 bezoekers getrokken. Do gelukkige was ditmaal mevr. F. LoebCats uit Utrecht, die een boek ten geschenke ikreeg. Bij wijze van proef zal op Zondag 15 Augustus, van halféén tot 3 uur, de Jan Steen-tentoonstelling geopend zijn, voor den gewonen toegangsprijs f 1, en van 3 tot 6 uur voor 25 cent. Daar ex onder ben, die in slaat zijn den gewonen prijs te betalen, ook velen alleen des Zondags*vrij zijn, heeft hel bestuur dor tentoonstelling in het be lang van beide -groepen van bezoekers dezen maatregel getroffen. Het bestuur meent, dat het rustig beschouwen der schilderijen, door het achtereenvolgens openstellen zeer zal worden bevorderd. De goedkoope avonden op Dinsdag en Vrijdag blijven voorloopig bestendigd. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs zijn de volgende faculteiten voor het studiejaar 19261927 voor het afnemen van het apothekers-examen versterkt met de na te noemen niet tot de hooglecraren of lectoren der universiteit behoorende deskun digen: de faculteit^ler wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier met: dr. J. J. van Eek, privaat-docent aan de universiteit; mej. nr A. Grulterink, privaat-docente aan de' universiteit alhier, wonende te Aerdenhout; O- F. A. ten Bosch, oud-apotheker bij het acad. ziekenhuis alhier, te 's Gravenhage; A- IF Schirm, gemeente-apotheker te 's Gra venhage. Aan onzen stadgenoot G. Copier is met ingang van 15 dezer eervol ontslag verleend na een 12 1/2 jarige loopbaan te hebben vol macht als rijwiel bediende bij de Ver. tot ai Va° ^reemc*®hngenverkeer. alhier opvo^er *3 aangewezen B. Mast -•7~ Gistermiddag omstreeks kwart over Jl, ^er(* <le Eerste Hulpdienst gewaar- *cnuwd voor een juffrouw aan het Utrecht- er- di® dien middag om 2 uur te enaar haar voet verstuikt had. °.^ei1 zeker niet te zeggen, dat dien^ ,e gevallen de Eerste-Hulp- met in het levep is geroepen. Toen gisteravond omstreeks hal fel f een 16-jarig meisje op den Morschsringel van den bagagedrager van een fiets wilde springen, kwam zij daarbij dusdanig onge lukkig terecht, dat zij bleef liggen. De Eerste-Hulpdienst constateerde, dat de enkel uit den kom was geschoten. Door den schipper W. van N., alhier, wiens schip in de Mare ligt, is bij de politie aangifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht ongenoode gasten een bezoek aan zijn schuit gebracht hebben. Het slot van de kajuit was verbroken en de kajuit zelf ge deeltelijk vernield en bevuild. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de bezoekers twee personen waren, die van een caféhouder een vaatje inhoudende pl.m. 15 Liter bier, hadden ge stolen en dit in de kajuit hadden uitge dronken, De daders zijn bekend. Gistermorgen is de 21-jarige dienst bode J. R., in betrekking bij de familie de V. aan de Haarlemmerstraat, terwijl zij bezig was de glazen te wassohen van een lucht koker, door die luchtkoker van een hoogte van ruim 4 meter in de keuken gevallen. De dokter van den E. H. D. constateerde een lichte hersenschudding en schreef haar absolute rust voor, waartoe zij naar haar woning werd overgebracht. Op den hoek van Langebrug en Lange Diefstecg is gistermorgen omstreeks 11 uur de loopknecht H. B. met zijn rijwiel aange reden door een auto, bestuurd door den heer H. uit Rotterdam. De fiets werd over een afstand van 15 meiter meegesleurd en totaal vernield. Volgens den aangeredene gaf H. geen signalen toen hij het kruispunt naderde. Gistermiddag te circa half vijf is de 8-jarige B. B., wonende Uiterstegracht, bij het vischjesvangen in de Heerengracht te water geraakt. Reeds bevond hij rich ia zinkenden toestand, toen de metselaar B. J. van der Meer zich geheel gekleed te water begaf en den bengel behouden op den wal bracht, waar een hem blijkbaar welgezinde buurman hem alvast in afwachting van de bestraffing van rijn vader, een flink pak slaag toediende. Een goede buur is beter dan eon verre vriend Aan het postkantoor Leiden en zijn wijk-, bij- en hulppostkantoren werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes inge legd f 164.917,14 hieronder 110 formulie ren ad f 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 205 formulieren ad f J. in spaarbank- zegels van 1 cent, schoolsparen) en terugbetaald f 138.221,90. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 26.695,24. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 143. Door lusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven nominaal f 450.en afgeschreven f 2900.Der halve minder in- dan afgeschreven f 2450. GEBOREN: Jannetje, D. v, J. J. Ulté en M. Horree. Cornelia Jozef, Z. v. L. A. v. Schagen en M, G. Looving. Wilhelmina, D. v. J. Bavelaar en W. Schouten. Eli sabeth Cornelia, D. v. C. G. Smit cn E. Wijnnobel. Maria Margarctha, Petronella D. v. L. J. van Velzen en W. M. v. Leeu wen. Petrus Jacobus, Z. v. L. J. v. d. Kroft en J. E. Bronsgeest. Drewis, Z. v. D. Kraima en A. J. Hendriks. Jannetje, D v. A. Buurman en H. J. Carlicr. Wil helmina Maria, D. v. C. P. Devilee en P. J. Herruer Hendril^ Z. v. C. H. v. Dijk en C. J. Duym. Kees, Z. v. C. Trago en M. 't Hooft. Hendrik, Z. v. J. de Tombe en M. Korswagen. Pieter Cornelis, Z. v. H. v. d. Lucht en S. v. Poelgeest. Agatha D. v. A. v. Leeuwen on A. Dissevelt. Simon, Z. v. W. Olten en G. A. Sibryns. Pieter, Z. v. P. van Vliet en M. J. Zitman. Jean Bapt. Cars. Henrs., Z. v. H. J. F. Staats en M. A. G. Kohlbeck. Gerda Ja- coba, D. v. W. Immink en J. C. C. Hille. Alberlus, Z. v, P. J. Hannaart en C. M. W. Keijzer. Johannes Willem, Z. v. W. J. van Leeuwen en E. Rozier. Johannes Mars. Anths., Z. 'v. J. M. Heijn en M. J. A. Rijnaarts. Jacobus Theodorus, Z. v. L. de Haan en E. J. v. Schoonderwoerd den Bezemer. Johanna, D. v. F. v. d. Beek en J. Ligtvoet GEHUWD: J. L. Wolsink jm. en M. Gressie jd. J C. Brouwer gcsch. en J. Smit wed. - M. A. Geenjaar jm. en A. Ribot jd. C Monlanje jm. cn W. Hartevelt jd. D. Piket jm. en G Stouten jd. J Kra- nenveld jm. en S. W. Vos jd. G N. de Ru jm en M. Onderwater jd. A. P. Heu- zen jm. en W. J. Montanus jd. J. C. Sleijser jm. en P. Bleyie jd. J W. Kret jm. en S. C. Bleyie jd. P. II. Kiel jm. en E. M. Hendriksen jd. OVERLEDEN: E. G. Seisveld, z, 8 j. L. RoseHarland. vr., G4 j. J. J. H. Koenen, m.. 65 j. K. Westmaas, m., 59 j. W. M. den Haan, d., 2 mnd. R. Dijk man. m., 58 j. A, Vrolijk, m., 86 j. C. Boot, d., XI mnd. W. H. J. Sehreuder- Couvee, wed., 88 j. A J. Zuidhof, z„ 1 d. J. B. Cramer, z., 2 j. H. J. N v. d. Berg, z., 7 j. S. KreekHanselaar v 62 j. Officieele berichten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam, inr. L. Th. Jorissen, subsi officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam; mr. W. N< J. M. Smit, rechter in de rechtbank te Roermond; zijn benoemd tot rechter in de rechtbank te Rotterdam, mr. A. Huygens, administra teur, chef van de afdeeling plaatselijke werken II der gemeente Rotterdam; te Ai- melo, mr. B. F. Verveen, subst. griffier bij de rechtbank te Rotterdam; te Dordrecht, mr. A. J. Paulus, subsi, griffier bij de rechtbank te 's-Gravenhagete Zutphen, mr. W. II. van Basten Batenburg, ambtenaar van het O. M., te Schiedam; zijn benoemd tot notaris te Oldemarkl G. A. Molenaar, c^nd.-not. te Olemarktte Harlingcn Ph. W. Timmer, cand.-notaris, le Leeuwarden. De rechtbank te Assen heeft ter vervul ling een er vacature van rechter in haar college de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: Mr. L, van den Bijtel, subst. griffier bij de rechtbank te Dordrecht; Mr. J. H. Smits, lechtcr- plaatsvervanger in de rechtbank te Haar lem; Mr. B .F. Verveen, subst.- griffier bij de rechtbank te Rotierdam. Vragen van den heer Blomjous. De heer Blomjous, heeft aan den Min. van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld in verband met' de nieuwe regeling der ar beidstijden in Italië, waarbij ing. 1 Juli 1.1. werkgevers daar te lande gerechtigd werden den arbeidsduur der werknemers met een uur por dag te verlengen. 1. Heeft de Minister kennis genomen van de motieven, die tot verlenging der arbeids tijden in Italië geleid hebben, n.l. om de pro ductie van sommige industrieën te vergroo- ten door de kosten per eenheid te verminde ren? 2. Weet de Minister, dat de eerste-Minister van Italië, de heer Mussolini, in een inter view met een redacteur van de Daily Mail do textiel-industrie met name genoemd heeft, aLs zijnde een der takken van do Italiaan- sdhe nijverheid, welke wegens buitenland- sdhe concurrentie deze arbeidsverlcnging noodig heeft? 3. Is de Minister bekend met het feit, dat de ItaJliaansche textielindustrie vooral de laatste jaren ten gevolge hare goedkoope productie tot grooten bloei is gekomen en meer en meer op de wereldmarkt als zeer ernstige concurrente, ook van de Neder- landsche textielnijverheid, optreedt, zoodat vooral orders/ in stapelartikelen, tegen de concurrentie van Italië in, op de wereld markten veelal niet dan met verliezen kun nen geboekt worden? 4. Ónder verwijzing van datgene, hetwelk reeds in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer bij de algemeene beschouwingen in het jaar 1921 omtrent den invloed van een vijf uren langere arbeidsweek op den kost prijs van textiel goederen geschreven is, ver zoekt de heer Blomjous den minister drin gend hem mede te deelen of de Minister zich er volledig rekenschap van geeft, dat door de officieele gesanctioneerde verlenging van den arbeidstijd in Italië de vermindering van den kostprijs per eenheid van de producten der nijverheid vele procenten zal bedragen en daardoor de mededinging van Italië met de voortbrengselen der Nederlandsche nij verheid weder zal stijgen. 5. Indien de Minister met ondergeteckende mede van oordeel is, dat deze nieuwe factor er toe zal bijdragen de concurrentiekracht der Nederlandsche nijverheid, met name die der textielindustrie, weder te verzwakken en daardoor de ellende, welke de werkloosheid in de gezinnen der arbeiders brengt, moet toenemen, is Z. E. dan bereid dit te verhin deren door het nemen van maatregelen, waardoor ook in Nederland de-berekening van den kostprijs per eenheid van de pro ducten der nijverheid kan dalen zonder den levenstandaard der arbeiders aanzienlijk la ger te doen worden? Versterking spoorweg Rotterdam-Amsterdam Naar De Tijd verneemt zal binnen korten tijd begonnen worden mot het versterken van de spoorlijn lusschen Rotterdam en Amsterdam, met het oog op de zwaardere asbelasting der electrisch gedreven wagens welke op dit traject eerlang zullen komen te rijden. Lagen er tot nu toe bij een lengte van 18 meter 24 dwarsliggers, thans zal dit aantal worden uitgebreid tot 30 dwars liggers. Dit brengt met zich mee. dat men de geheele spoordijk stuk voor stuk los moet maken, om de indeeling der dwarsliggers te veranderen. Men hoopt aan het eind van dit jaar met dezen lastig en arbeid op het druk bereden traject gereed te zijn. Critische aantasting van de grondslagen een er wet Het Tweede Kamerlid, de heer van den Bergh, heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: 1. Heeft Uwe Excellentie kennis geno men van de beide brieven, resp. op 25 Mei en 28 Juni jongstleden door den inspecteur van de volksgezondheid G. de Graeff go- richt aan B. en W. van de gemeente Bever wijk. naar aanleiding van een door de PRIJS DEZER COURANT: yóör Leiden per 3 maanden £2.35, per week .vrtyT»^ £0.18.1 BuiteD Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0,18.1 Franco per post f, 2.35 rf; portokosten. 1 aldaar gevestigde Woningbouwverecnigmg „Goed Wonen" aangeboden bouwplan? 2. Is daarbij de bijzondere aandacht van Uw Excellentie gevallen op den passus uit hot eerstbedoelde schrijven, luidende als volgt: „Daaraan verbindt rich de vraag, of uwe gemeente wel het volledig risico zal kunnen en mogen aanvaarden van een woning exploitatie op zoo groote schaal als hier staat te geschieden, welke exploitatie bo vendien zal plaats hebben door het bestuur van een woningbouwverceniging, dat daar bij niets te verliezen heeft; op wiens gestie en samenstelling de gemeente wellicht wel op papier, maar in werkelijkheid hoege naamd geen invloed heeft en dat derhalve, zoolang het uwerzijds wordt erkend, vol ledige zeggenschap over de gemeente-finan- ciên heeft en als die erkenning niet meer plaats heeft, de zaak als regel in zoodanig discrediet heeft gebracht, dat een voortdu rende „strop" onafwendbaar is", en op den volgenden passus uit het tweede bovenvermelde schrijven: „Ik heb het plan in het geheel niet be licht, maar uw college alleen de bezwaren doen zien van het verlecnen van een Over- heids-voorschot ad 100 pCt voor de uitvoe ring van woningbouw en van het aan de exploitatie verbonden risico, terwijl daar van mede het gevolg zal zijn, dat hel par ticulier initiatief weer voor langen tijd on derdrukt wordt"? 3. Is Uwe Excellentie niet van oordeel, dat de inspecteur door bovenvermelde uit latingen in een ambtelijk schrijven is ge treden in een beginselcriliek op oen der grondslagen van de Woningwet, te wolen 't verleenen van voorschotten aan woning bouwverenigingen 4. Acht Uw Excellentie zoodanige criti sche aantasting van de grondslagen eener wet door een ambtenaar, die lot uitvoering dezer wet is geroepen, toelaatbaar? Voor de verkeersveiligheid. De besturen van de Nederl. Unie van arbeiders in het automobielbedrijf, aange sloten bij den Centr. bond van transport arbeiders, en den Nederl. bond van particu liere chauffeurs, hebben besloten gezamen lijk een actie te voeren voor wettelijke regeling van de opleiding lot chauffeur en verhooging van de minimum leeftijdsgrens voor autobestuurders tot 21 jaar. Een en ander achten zij Ier verzekering van een veilig verkeer noodzakelijk. Een onderzoek zal worden ingesteld naar wat betreffende deze zaken in het buiten land wettelijk is bepaald. Uit de hoofdbesturen van genoom le or ganisaties is een comité van actie benoemd, welk comité reeds zijn eerste vergadering heeft gehouden ter vaststelling van de voor loopig te treffen maatregelen. Het herleefde Borculo. Gisteren, juist een jaar nadat het stadje Borculo door een cycloon werd geteisterd, is daar de cycloon-tentoonstelling geopend, die een voorloopster is van de binnenkort op te richten permanent Cycloon-museum, dat zal worden gevestigd in een dar boven zalen van het gemeentehuis. De tentoen- stelling, welke gevestigd is in een der loka len van de M.U.L.O.-schooI, omvat in hoofdzaak foto's van de ruïnes, de hulpvcr- leening, de collectes, den stroom van nieuwsgierigen, die kort na de ramp kwam opzetten enz. Verder vindt men er de ver schillende proclamaties tijdens de dagen van nood door het gemeentebestuur uitgevaar digd, het „schandbord", de toespraak van den burgemeester jhr. ir. R. de Muralt. op 13 Augustus 1925 tot den gemeenteraad ge hóuden, terwijl in het midden een herinno- ringszuil prijkt, welke door den heer H. E. Onderwater te Dordrecht, uit een eiken bint die afkomstig is van de ruïnc9 van den kerktoren, is vervaardigd. Gistermorgen om tien uur werd deze ten toonstelling in allen eenvoud door burge meester De Muralt geopend. 's Middags had de officieele herdenking van de cycloonramp plaats, waarbij tevens aan hen, die zich tijdens de stormramp ver dienstelijk hadden gemaakt, de cycloon- medaille werd uitgereikt. De burgemeester De Muralt hield daarbij een toespraak, waarin hij, na een kort overzicht te hebben gegeven van de eerste maatregelen, die genomen werden, namens dc burgerij dank bracht aan alle mannen en vrouwen, die zoo krachtig hebben ge steund. Wethouder Griemelink bood den burge meester een oorkonde met bronzen medaille aan, er op wijzende, dat de burgemeester niet alleen er voor gezorgd heeft, dat ae bijdragen in zoo groote mate toevloeiden, maar ook dat hij getoond heeft, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Ondertusschen reikte de burgemeester aan de wed. Nieuwenhuis, wier man als slachtoffer van de ramp viel, namens het dagelijksch bestuur van het Nationaal Steuncomité een Kayser-naaimachine uit. Na de plechtige uitreiking der medailiea, verkreeg de heer N. Elzas, oudste raadslid in dienstjaren, het woord, die voorstelde een telegram van hulde te zenden aan de Ko ningin. Te 3 minuten voor 7 (het moment, dat de cycloon op z'n ergst was) verzocht de voor zitter stilte tot 7 uur. Dan volgde een dankstond in hel als kerk ingerichte gymnastieklokaal, welke dankstond werd geleid door ds. Ort. BINNENLAND. Vragen van Kamerleden. Borculo herdenkt den cycloonramp. Hoogleeraarsbenoeming te Utrecht BUITENLAND. De Fransche Nationale Vergadering neemt de grondwetswijziging aan. De Engelsche mijnwerkers verwerpen da voorstellen der geestelijkheid. Het Balkanconflict en de groote mogend* heden. Twee nieuwe verdragen gesloten. Arheiderscontrolenrs bij de Limburgschë mijnen. Op de vragen van den heer Drop betref fende de voorgenomen benoeming van meerdere arbeidscontroleurs bij de Limburg schë mijnen en uitbreiding der bevoegdhe den dier controleurs, heeft minister van der Vegle geantwoord, dat het overleg omtrent de aanstelling van meer arbeiders-contro leurs bij de mijnen is geëindigd, en dat overeenkomstig art. 272b van het Mijn reglement 1906 aan den hoofdingenieur der mijnen opdracht is gegeven dc arbeiders- commissies in vereenigde vergadering bijeen te roepen tot het opmaken van de voor drachten voor de benoeming van drie ar beiders-controleurs, waardoor het aantal dier controleurs derhalve zal worden ge bracht op vijf. In verband met de voorge schreven formaliteiten en het onderzoek naar de geschiktheid der voorgedragenen is het niet wel mogelijk aan te geven tegen welken datum de benoeming kan worden tegemoet gezien. Een spoedige afdoening hiervan zal dezerzijds echter worden be vorderd. Ten aanzien van dc uitbreiding der be voegdheden van de arbeiderscontroleurs wordt medegedeeld, dat de minister nog niet tot een bepaalde conclusie is gekomen; zeer waarschijnlijk zullen echter de be voegdheden niet worden uitgebreid, doch wel nader geregeld. Gouverneur-Generaal Fock. Naar wij vernemen zal dc aftredende gouverneur-generaal mn Ned.-Indië, mr. D. Fock, zich 8 .September inschepen op de „Jan Pieterszoon Coen" der Maat schappij Nederland. In Gehua zal hij de> barkeeren en introk nemen in het hotel Miramar. Luit.gep. Muller Massis, commandant van het veldleger, zal op 29 dezer den dag herdenken waarop hij vóór 40 jaar tot officier werd benoemd. In den ouderdom van 89 jaar is te Den Haag overleden de gep. kolonel der infanterio J. A. K. H. W. Vogel, oud commandant van het regiment Grenadiers en Jagers. DE ALGEMEENE TOESTAND. Poincaré's werk Het Balkanconflict Twee nieuwe verdragen. Poincaré heeft onder obstructie der com munisten in de Nationale Vergadering in één dag zijn voorstel er door gekregen, men zie onder Frankrijk. Toch ziet men den franc de laatste dagen opnieuw afknabbe len. Voor een groot deel willen wij dit mede toeschrijven aan het weinig vertrouwen, dat het buitenland, en mot name Amerika, nog heeft door de weinige geneigdheid in Frank rijk de schuldregelingen te aanvaarden. Clemenceau's open brief heeft den franc zeker geen goed gedaan. Reeds wordt een antwoord van den Amerikaansch en Sena^ tor Borah aangekondigd, dat lang niet malsch zal zijnl Poincaré, we schreven het reeds, is er nog niet. De Zuid-Slavische-gezant te Sofia Rakilsj zou gisteren de nota zijner regeering te So fia overhandigen. Naar de „Vreme" ver neemt bevat zij de volgende eischen: 1. ont binding van het Macedonische comité; 2. uitlevering der Komi tad ji-aan voerders; 3. schadevergoeding aan de familie der bij de. jongste overvallen omgekomen personen. De Engelsche gezant te Belgrado ver* scheen gisteren bij Nintsjit9 en verzocht hem, volgens de Politica, om inlichtingen over de Zuid-Slavische nota aan Bulgarije. De gezant betoogde, dat zijn tusschenknmst met medeweten en goedkeuring van Italië en Frankrijk geschiedde en ried den minis ter van buitenlandsche zaken aan om het geschil in Sept. a s. aan de Volkenbonds- vergadering te onderwerpen. Nintsjits be« toogde, dat de bedoelingen van de Zuid*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1