De Hot der Leugenen Mo. 20369. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Augustus Tweede Blad Anno 1926. GEMENGD NIEUWS. Eenige druppels zijn voldoende! KERK- EN SCHOOLNIEUWS. FEUILLETON. Diefstal In den nacht ran Donderdag op Vrijdag is ingebroken in het Ilsta-th eater in Den Haag. Een partij siga- reUen, eenige reepen chocolade en 200 gul den zijn ontvreemd. De heer B. is Vrijdag op de markt in Den Haag het slachtoffer geworden van een zak kenroller, die hem een zilveren horloge en gouden ketting heeft ontrold. Vrijdagnacht hebben inbrekers zich door den tuin toegang verschaft in een pand aan de Van Merlenstraai, waar zij, volgens de Avp. zijn binnengekomen door een ruit van de serre in te drukken. De bewoners hebben niets gehoord en piepen kalm door. Toen mevrouw gister morgen beneden kwam vond zij de voor deur van het nachtslot en de huiskamer deur wijd open. De huiskamer binnen tredende zag zij tot haar groote verbazing, dat alle kasten wijd open stonden en de tafel vol lag met aller lei, alsook een lade uit een der kasten op tafel was gezet. Uit een theekast werd een zilveren theeservies gestolen, alsmede veel zilver uit de kasten, een lepelvaasje met zil veren lepeltjes, terwijl uit een blikken thee busje een zilveren lepeltje werd gestolen. Blijkbaar zijn dus vakmenschen aan het werk geweest. Ook in de aangrenzende voor kamer waren alle kasten losgemaakt en het schrijfbureau en daaruit het noodige ge stolen. Tn de keuken vonden de dieven vden huissleutel liggen, waarmede zij zich door de voordeur hebben verwijderd, zonder dat iemand iets heeft bemerkt. Ook eigenden zijn zich een bedrag van f 5 toe, in de keuken dienende tot huishoud geld voor de dienstbode, de melkpenningen lieten de heeren liggen. Het bedrag van het gestolene wordt op ongeveer f 600 getaxeerd. Verzekering dekt de schade. Bloedige vechtpartij. i Tusschen den 33-jarigen havenarbeid"! G. v. d. W. en den «-jarigen grondwer ker A. de G. ontstond in de Hendrik Croc- slnckstraat, te Rotterdam, twist over het optreden van een zoon van v. de W. Enkele personen schaarden zich om de yechlentïsn. Plotseling werd v. d. W. door een on bekende met een mes op verschillende plaatsen in den buik gestoken. De man zakte in elkaar en moest door den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar opneming noodig bleek. De grondwerker De G. werd door de politie, als verdacht van medeplichtigheid aan zware mishandeling, gearresteerd. De inbraak te Gouda. In aansluiting op het bericht van Zaterdag kan nog gemeld worden, dat de beide aangehou denen de 38-jarige J. S. en de 32-jarige H. H. V. uit Amsterdam zijn. Hel tweetal is op den Schiedamschen dijk te Rotterdam gear resteerd .De mannen hadden een vrij groot bedrag aan geld bij zich, waarvan zij de herkomst niet konden opgeven. Men heeft S. tot de bekentenis weten te brengen, dat hij in Gouda is geweest. V. ontkende alles en hield zich krankzinnig. Men had n.l. ontdekt, dat S. in den afgeloo- pen nacht zijn schoenen had uitgetrokken in de gummihakken, die daar aan zaten, had weggeworpen op den zolder, die aan zijn cel grenst. Later zijn deze hakken teruggevonden en is gebleken, dat zij precies passen in de af drukken, die men ter plaatse van de in braak heeft gevonden. Ook is te Gouda een knoop gevonden, die afkomstig Week te zijn van den pantalon van S. Ten slotte heeft de benadeelde, de heer Tekens, S. herkend en verklaard, dat deze een poos geleden in zijn zaak is geweest. Na deze overstelpende bewijzen heeft S. bekend, dat hij inderdaad in Gouda is ge weest. Toen men hem vroeg, waar hij den nacht dan had doorgebracht, zeide hij, den geheelen nacht te hebben rondgeioopen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. Nader wordt nog gemeld dato gisteren: Hedenmiddag werden beide verdachten S. en V. wederom aan een uitgebreid ver hoor onderworpen. Een inspecteur van po litie was daarvoor speciaal uit Gouda over gekomen en had, behalve den bestolene, den beer Tekens, ook diens zoon meegebracht De heer T. had Zaterdag de verdachten al herkend en hedenmiddag herkende ook de zoon de twee arrestanten als de mannen, die Donderdagmiddag in den winkel waren geweest om een stuk kaas te koop en. Had aanvankelijk V. ten stelligste ontkend in Gouda te zijn geweest, tijdens het verhoor kon hij dit niet volhouden en bekende ook hij evenaU S. reeds Zaterdag had gedaan, in de kaarsenstad geweest te zijn. Van de inbraak wist hij echter niets. V., die onmiddellijk na zijn arrestatie krankzinnigheid simuleerde, deed dat ook den ganschen Zondag. Zelfs in nog sterkere mate. Hij brak in zijn cel de krib af en sjorde zijn matras voor de deur, „omdat hij bang was voor geesten". Vragen van den inspecteur beantwoordde hij niet of heel onzinnig. Maandagmorgen zal de Goudsche politie nog enkele personen in deze zaak hooren. Men had ook vernomen dat een inwoner van Rotterdam nog kort geleden met de beide mannen had gesproken. Deze getuige bevond zich in de hoofdstad, doch werd naar Rotterdam ontboden. Hij verklaarde dat Maandag LI. V. zoo arm was, dal hij hem een kwartje had moeten geven om brood te koopen. Toen Vrijdagavond V. werd gearresteerd was hij echter in het bezit van enkele honderden guldens. V. weigerde in lichtingen te geven omtrent de herkomst van dit geld. S. vertelde dat zij dit hadden ver diend met het smokkelen van cocaïne. Auto te water. De familie 11. te Amsterdam, die met een auto uit de hoofdstad vertrokken was, met het doel een tocht door België te ondernemen, heeft al erg vroeg pech gehad. In Duivendrecht moest n.l. uitgeweken worden voor een man die op den weg liep. Daardoor kwam do auto met den kop in de sloot terecht en werd de man door den auto gegrepen. Hij werd vrij ernstig gewond en door den in middels gewaarsc huwden Geneeskundigen Dienst naar een der Amsterdamsche zieken huizen overgebracht. De zes inzittenden kwamen met den schrik vrij, maar moesten bun voorgenomen reis voorloopig opgeven. Gistermiddag reed te Den Haag een auto, waarin gezeten waren een heer, een dame en vier kinderen, wonende te Rotterdam, op den hoek van de Java- en de Zeestraat in een sloot. De bestuurder, het hoofd van het gezin, was niet op de hoogte van den plaatselijken toestand en vergiste zich in de richting van de tram. De korporaal-machinist' der marine, Wag ner, sprong gekleed te water en haalde de inzittenden uit den auto. Een jongetje van twaalf jaar werd niet ernstig gewond. Alle inzittenden werden door den Gem. Geneeskundigen dienst voor zoover noodig verzorgd en van droge kleeren voorzien. De auto is in beslag genomen voor het instellen van een onderzoek naar den toe stand der remmen. Aanvaring in den Water weg. Het uitgaande Zweedsche s.s. „Frida" kwam Zaterdag in den Nieuwen Waterweg in aanvaring met de inkomen de loodsboot no. 19. Van de loodsboot werden aan bakboord boven water het voorschip ingedrukt en het anker van de Frida viel op haar dek. De loodsboot werd buiten dienst gesteld. De Frila had oogenschijnlijk geen schade. Verkeersongevallen. Op den Amsterdamschen straatweg nabij de Kaap, is een automobiel, bestuurd door den heer H. van A. uit Arnhem, in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl een elfjarig jon getje, dat naast den bestuurder zat, een ernstige hoofdwonde bekwam. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het niet be hoorlijk functionneeren van de stuurinrich ting. Zaterdagmiddag reed op den Meppeler- straatweg, dicht bij Zwolle, een vrachtauto van een firma uit Steenwijk. Op eenigen afstand achter hem Teed een personenauto, bestuurd door den heer H. A., eveneens uit Steenwijk. De heer A. gaf herhaaldelijk signalen, dat hij passeeren wilde, doch de bestuurder van den vrachtauto week niet uit Na eenigen tijd toeteren gaf de bestuurder van den eersten auto gehoor aan de signa len. Toen de heer A. voorbijgereden was, keerde hij ach om ten einde den bestuurder van den vrachtauto met de vuist te dreigen. Door die beweging raakte hij het stuur kwijt, de auto maakte een zwenking, en vloog recht tegen een boom aan. De vrachtauto vlak in het spoor van den personenauto rij dende, kon zoo spoedig niet meer uitwijken, en greep het achterwiel. Ofschoon de perso nenauto met een kalme vaart reed, is het voorste gedeelte geheel vernield, de voorruit en het achterwiel waren versplinterd. De inzittenden, de heer en mevr. A. en hun dochter werden licht gewond. Zaterdagmiddag is nabij station Beesd de heer H. L. door een uit de richting Leerdam komenden trein overreden en onmiddellijk gedood. Op den Baarsjesweg te Amsterdam is een 11-jarige jongen door een auto overreden en gedood. Het lijk is door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina-gasthuis ver voerd. Zaterdag wilde een uit de richting Leiden komende auto voor café de Nachtegaal te Lisse voor een stoomtram, komende uit de richting Haarlem, uitwijken, doch hij bleef met zijn voor- en achterwielen in de tram rails haken. De tram noch de auto konden tijdig stoppen, waardoor een botsing ont stond en de machine van de tram dwars over de rails kwam te staan. Vier kinderen zijn door glasscherven van de gebroken rui ten van de tram niet ernstig gewond. Op den rijksstraatweg Amsterdam't Gooi hebben wederom twee ongelukken plaats gehad. Twee auto's, die elkaar tegemoet kwamen, wilden voor een dame, die uit den Ouden Naardcnweg bij Laren kwam fietsen, uitwijken en kwamen daarbij met elkaar in botsing. De autobestuurder Schiff uit Am sterdam kwam tusschen de rails van de Gooische stoomtram, een onbeslraat gedeelte van don weg, terecht en sloeg vervolgens te gen een boom. De auto werd gedeeltelijk ver nield. Een der inzittende dames werd met een gebroken arm naar het ziekenhuis St. Jan vervoerd. De auto waarin de heeren Ament en Nef- kens uit Amersfoort gezeten waren werd ernstig gehavend. Op het drukke kruispunt Rijksstraalweg- Koesweerd viel een fietsende dame tusschen de rails van de Gooische stoomtram. Een motorrijder, die uit de richting Naarden kwam, trachtte te stoppen, doch raakte haar nog zoodanig, dat zij bewusteloos werd op genomen. Zij had echter geen letsel gekre- gen. Gisteren ontspoorde in de bocht tusschen de Zutphensche straat en den Bilioenschen weg te Velp de voorste motorwagen van een uit 3 rijtuigen bestaande z.g. stop tram van de Geldersche Stoomtramweg Mij. met het gevolg, dat het rijtuig, dat vol passagiers was, geheel omsloeg. Won der boven wonder kwamen bijna alle in zittenden met den schrik vrij. Slechts kelen vielen in zwijm of werden licht ge wond. Volgens ooggetuigen is hét ongeluk ver oorzaakt door de groote vaart, men schat haar op 60 K.M., waarmede deze moeilijke bocht werd genomen, en waardoor een ongeluk onvermijdelijk was. Bij het uit cte rails viiegen van den motorwagen brak de koppeling. Daardoor konden de beide volgrijtuigen in de rails blijven en de om gevallen motorwagen passeeren. De poli tie van Rheden kwam dadelijk ter plaatse, stelde een nauwkeurig onderzoek m en nam den bestuurder in arrest. De rekening sloot niet. Dezer dagen kreeg de rijksontvanger te Gorredijk, per giro overgemaakt uit Den Haag het bedrag van één cent. zijnde resti tutie van te groote afdracht. Oplichting. In de buurt- schap Zevender, nabij Schoonhoven, woont een landbouwer van ongeveer zestig jaar, G. R. genaamd, die een ziekte aan zijn han den heeft. 1\>en J. M. uit Schoonhoven bij hem op het erf kwam om eenden te koopen, kwam het gesprek op de eigenaardige kwaal. M. gaf hem een fleschje met een soort tinctuur en verzekerde hem een middel te weten, waardoor de ziekte in veertien dagen tijds bedwongen zou zijn. De boer moest maar vast dat middel gebruiken, terwijl een toestel van f300 moest aangekocht worden. De boer leende die f 300 aan J. M., die met het geld verdween, maar nog terug moest koeren. tKan verkeeren! Gedu rende den lagen stand van den Belgischen franc stroomden uit de grensplaatsen allen, die iets hadden aan te schaffen, de gemeenten aan Belgische zijde. Op den duur hield men daar rekening met den lagen koers en de prijzen gingen met rukken om hoog. Van lieverlede minderde de laatsLe dagen de Hollandsche kooplust en deze is nu geheel verdwenen. Zaterdag kwamen be woners van de grensplaats Esschen in Roo sendaal hun inkoopen doen, terwijl de prij zen daar naar verhouding veel goedkooper waren dan in hun eigen land, eensdeels wijl de abnormale verhoogingen ondanks den verbeterden koers bleven gehandhaafd, anderdeels wijl de winkeliers te Roosendaal hun prijzen om met België te kunnen con- curreeren, uiterst krap gezet hadden. Dat zulks den midden standers in de grens plaatsen hoogst welkom is, behoeft niet ge zegd te worden. De groote trek naar België begint te minderen. Kind verbrand. Een kind van ongeveer 4 jaar is te Hulst, doordat het met brandende lucifers speelde, levend ver brand. Toen de brand bemerkt werd, waren de kleertjes en de huid van het kind reeds gedeeltelijk verschroeid. Branden. Te Vlodrop zijn huis, schuur en stalling van den land bouwer J. Jansen afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Well Limb.) is de boerderij „De Bij" geheel afgebrand. Gisteravond ie ©eh vrij ernstige brand uitgebroken in perceel Raamstraat 6, te Amsterdam een huis, waarin kamers aan kostgangers verhuurd worden. Op de eer ste verdieping aan de achterzijde wonen de twee commensaals, J. Kompanje en J. BaJk. In dit vertrek werd met een luoifei in een kleerkast gezocht met het nood lottige gevolg, dat brand ontstond. Het vuur greep snel om zich heen; do genoemde personen konden nog de vlucht nemen, doch de bewoner van de achter zijde van de tweede verdieping, de heer Berlitz, zag zich den uitgang door de vlammen versperd. Want niet alleen de eerste étage brandde fel, ook het trappor taal op die verdieping en op die daarbo ven stonden in lichte laaie. Gelukkig was de brandweer, door om wonenden geaJanneerd en deze wist den in nood verkeerende met een ladder te redden. De kamer aan de achterzijde der tweede verdieping on de beide trappen alsmede portalen zijn geheel uitgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Smokkelen. Zaterdag pro beerden eenige smokkelaars een partij koffie de grens over te brengen naar Aken. Nau welijks op Duitse h gebied gekomen, werd ca ze echter verrast door douane-beambten. Een der smokkelaars verzette zich tegen zijn arrestatie, waarop een beambte een tweetal revolverschoten loste. Een schot trof den smokkelaar J. Lommers, uit Haeren (Duitschland) in het onderlijf. Het tweede schot ^hampte langs een zijner voeten. Hevig bloedend werd de getroffene over de grens gebracht en op Hollandsch gebied in een huis binnengedragen. Door den opper wachtmeester der marechaussee aldaar, werd den verwonde een noodverband aan gelegd, terwijl onmiddellijk een dokter ge waarschuwd werd. Op last van den geneesheer werd dc ge kwetste per ziekenauto naar het hospitaal Ic Aken vervoerd. Lijk gevonden. Hetlijk van een sindB zes weken verdwenen 28-ja- rige meisje uit Bardenberg (Duitschland), is in de buurt van Kerkrade door spelende jon gens in een kuil gevonden. Het lijk. dat in verregaanden staat van ontbinding verkeer de, was onder zakken verborgen. De politie stelt een nader onderzoek in. De vermoede- l3ke dader, die eerst gearresteerd en laleT weder was vrijgelaten, is opnieuw in bewa ring gesteld. K o n ij n e n p 1 a a g. - Te St Odiliënberg wist een landbouwer bij he|% maaien van een perceel koren, groot 1 H.A. niet minder dan 87 stuks konijnen buit te maken. Grootmoeder vond haar kleinzoontje aan het venster, met een gie ter, welks inhoud hij kalm op de hoofden der voorbijgangers uitstortte. Wat doe je daar, ondougende jon gen 1 riep zij. Het kind keerde zich om on antwoord de, zonder in 't minst vervaard te zijn Ik speel slecht weer, grootmoe." RECLAME. 9050 Ned. Herv. Kerk. Bedankt: Voor De lier, G. J. G. de Bel te Sliodrecht; voor rapendrecht, II. A« Lecnmers te Delft; voor Bergambacht, G, Benes te Monster. Reserve legeipredikanten. Naar wij vernemen heeft do Regecring de volgende predikanten opgeroepen om dienst te doen als reserve-veldprediker tij* dens de dit jaar te houden herhalingsoefe* ningen: ds. C. G. Wagenaar, Ned. Herv, predikant te Usquert (vanaf 19 Augustus a.s. voor 17 dagen, met standplaats Amers foort); voor 17 dagen met ingang van 9 Sep* tember a.s.: ds. M. v. Empel, Ned. Herv, predikant te Middelburg (standplaats Ede);l ds. J. W. Geels, Ohr. Geref. predikant te Apeldoorn (standplaats) Doesburg)ds. B. C. Koolhaas, Ned, Herv. predikant te Utrecht (standplaats Assen); da. J. P. v. Melle, Ned. Herv. predikant te Kraiingen (standplaats Breda); ds. G. G. Wagenaar, te Usquert (wederom standplaats Amersfoort), Algemeene Synode dei Nederlandzche Hervormde Kerk. XVI. In behandeling komt het rapport der tea vorigen jare benoemde „commissie voor de groote steden en de sterk zich uitbreidende gemeenten". Deze commissie bestond uit da hh. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzit* ter, G. IL Wagenaar, dr. H. Schoküng. D, van Maanen, dr. G. Oorthuys en dr. C. J. Niemcyer. De voorzitter werd reeds spoedig door den heer Wagenaar vervangen en^ on-, der diens leiding kwam de commissie tot resultaat, neergelegd in 15 voorstellen tot wijziging deels van het Reglement op de vorming van buurtgemeenten, deels van het Algemeen Reglement en van andere regie* menten. Aangezien het rapport reedb lang vóór de zittingen der Synode is gepubliceerd, meene wij hier te kunnen volstaan met de vermelding dat de Synode alle voorstellen der commissie onveranderd, behoudens eene kleine wijziging, wat betreft den duur dep dispensatie, voorloopig heeft aangenomen, zoodat zij aan de consideratiën der kerk zul len worden onderworpen. Aan de commissie werd hulde gebracht voor haren arbeid. Zij heeft ook voorgesteld dat de Alg. Synode zich zal wenden tot' de regeering, om er hare aandacht op te vestigen, dat voorziening in de geestelijke behoeften van sterk zich uit breidende gemeenten een staatsbelang is, en Naar het Engeisch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. 16). Zóó stond hij dan tegenover den eenigen man in de wereld, die zijn eenige kans op geluk in den weg stond. Zóó was hom tegen zijn wil het middel in de hand gegeven om aan alle moeilijkheden een eind te maken. Hij had gedacht alles, wat hem dieibaar was in de wereld, op te moeten geven-, maar het bleek niet noodig. Het middel was ge makkelijk en zeker. Hij behoefde er aedf zelfs niets aan te doen. Bij een van de on bekookte aanvallen, die zijn tegenstander deed, behoefde hij alleen maar, na gepa reerd te hebben, zijn degen niet terug te ha- lea.en de woedende man liep tr boven op, slak zichzelf aan het spit! Von Altdorf en ik, wij lazen deze gedach ten op zijn gezicht als in een opengeslagen boek .Von Altdorf lei zijn hand op mijn schouder. Ik voelde, hoe die sidderde. Toen verdween de vreemde uitdrukking bp Mallory's gezicht even plotseling ais ze er op gekomen was. Hij keek naar boven, naar het raam, waarvoor wij woonden, Bumlachte en gaf ons een knipoogje. ^Dat was nu weer echt Denis. Tragedie en ^onjedie was er schier tegelijkertijd in hem, >pn aij ontdekte humor in het donkerste ge baar, ®e Pr'ns viel Wefr jiaii, razeai nat wn soort wanhopige woestheid, alsof hij voelde, dat hij de zwakkere was, maar door zijn niets ontziende onstuimigheid den muur van staal wilde doorbreken. Maar dezen keer werd hij anders ontvangen, want Denis, die zich te vnren levTeden had gesteld met er zorg voor te dragen, dat hij niet geraakt werd, ging nu tot den aanval over en drong den ander in de verdediging. Hij drong zóó op, dat zijn tegenstander stap voor slap moest uitwijken, tot hij eindelijk met zijn linkerhiel den muur raakte. Wij zaten juist boven hem en we konden zien, hoe den Prins van alle zijden het zweet uitbrak. Toen begon het merkwaardigste gedeelte van de partij, want Denis, rustig, koel, on verstoorbaar als eem machine begon de ver dediging van den ander door te breken waar het hem goeddacht. Zijn lemmet bliksemde zóó vlug heen en weer, dat het oog het niet volgen kon. Het leek ons, of het wel op een dozijn plaatsen te gelijk was, en de avond- non deed het staal zoo schitteren, dat we een zilveren rad meenden te zien, dat blik semsnel rondwentelde. Hij maakte geen van die dwaze nn nulte- looze bewegingen, niets van dat stampen en uitroepen en armzwaaien, waar de Italianen en ook wel de Frans chen zoo van houden. Hij vocht met zoo weinig mogelijk Bewegin gen, de knieón niet méér getogen dan noodig. Hij raakte den Prins nu hier, dan daar, zoo licht, dat hij hem zelfs geen schram metje bezorgde, ja, dat hij zijn kleeren niet eens scheurde, maar toch altijd voelbaar. Voortdurend moest de Prins het besef heb ben, dat zijn tegenstander hem kon door steken als hij hel verkoos. Borst, arm, schou der, kaak wenden beurtelings geraakt. De Prins vloekle en schold, half snikkend van razernij, want hij wist, dat de man voor hem, hem niet zou dood en of zelfs wonden, voordat hij had goedgevonden aan het spel een eind le maken. Hij wist, dat er met hem gespeeld werd; hij werd langzamerhand doodmoe, en schaamde zich diep. Zijn pois brandde, alsof er vuur op gelegd was, en zijn arm deed bij den schouder ondraaglijke pijn. Machinaal ging hij door met zijn ver dediging, die even hopeloos als nutteloos was. Toen, op het oogenblik, dat de geheele hof voor zijn duizelige oogen begon te draaien als in een koorts, hoorde hij Matlory zeggen, en zijn stem klonk hem in de ooren, alsof ze van heel ver kwam: „Nu. sir, bent u voldaan? De grip heeft lang genoeg geduurdl" En plotseling scheen de degen uit de hand van den Prins weg te loopen, alsof er een geheimzinnige kracht in gevaren was. Het wapen draaide drie, vier maal in de lucht rond, viel toen neer en Weef, trillend, met de punt in de zwarte aarde, rechtop staan. Toen viel hij achterover tegen den muur, hulpeloos, kreunend van pijn en de tranen liepen hem over de wangen. Hij zou in elkaar gezakt zijn, als Mallory niet was toe gesprongen en hem had opgenomen in zijn armen als een klein kind. Toen hij weder tot bewustzijn kwam, lag hij op den divan in de kamer van Mallory. HOOFDSTUK VIII. Kolonel Von Altdorf hield zijn Eoofd vast en goot hem wat brandewijn in den mond. Mallory zal op een hoek van dien divan en wreef de polsen met brandewijn. Mac Ken- sie en ik stonden er met angstige gezichten naar te kijken Nadat de Prins bijgekomen wis, lag hij nog een tijdlang onbeweeglijk stil en met gesloten oogen. Daarna stond hij met moeite op en strompelde naar het raam, dat op den hof uitzag. Hier bleef hij een tijdlang zwij gend staan Wij wachtten af en spraken evenmin een woord. Toen hij zich omkeerde, was er niets meer over van den hartstocht, de woede en den haat, die op zijn gezicht te lezen waren geweesL Zijn hoofd hing op de borst en hij leek zeer beschaamd. Hij ging op Mallory en reikte hem de hand. Ik heb u groot onrecht gedaan, sir," zei de Prins zacht. „Ik hob u grof en schande lijk beleedigd, toen heb ik getracht u te doo- den; maar ofschoon liet u al zeer gemak kelijk geweest zou zijn mij le doorsteken, hebt ge mij geen haar gekrenkt. Nooit heeft iemand me zoo diep beschaamd, fk vraag u vergiffenis; wil mij de hand reiken. Ik heb u onrecht gedaan." „U ontwapent mij, sir," zei Denis Mal lory. „Ik zou heeiemaal niet gevochten heb ben, want men mag een man niet geheel verantwoordelijk stellen voor woorden, die hij uil, als hij door ziedende drift buiten zijn zinnen is. Maar gij geeft me volkomen ge noegdoening, sir." De Prins viel op een stoel aan de lalel neer ea zat met een hand onder het hoofd. Hij schoen nog altijd zeer vermoeid, en een flauwte van uitputting nabij. „fk heb, mijne heeren," zeide hij, „aan u allen een schuld van dankbaarheid, dien ik nooit zal kunnen kwijten, voor uw zorg voor de persoon en de gezondheid van Prin ses Eleanor. Van Sir Gavin Mac Kensie en van Von Altdorf had ik het recht te ver wachten, dat ze zouden doen, wat in hun vermogen was, maar tegenover deze twee heeren, mr. Mallory en mr. Creighton, voet ik mij meer verplicht, dan ik jn staal ben uit te drukken. Op hun hulp kon ik niet do geringste aanspraak doen gelden. Uw plaa was ongetwijfeld het beste, wat er gedaan kon worden. Het is jammer, dat ik terug ben in Parijs, terwijl u al bezig zijl liet olan uit le voeren en vooidat het zeker is, dat het succes heeft gehad. Wanhopige toestanden vergen wanhopige middelen en gij hadt niel kunnen weten, dat ik komen zou.' „Maar waarom bent u ook gekomen?'' jammerde Von Altdorf. „Het was gekken werk het land in zoo'n lijd te veriaten Slaan die honden niet klaar om alles on* dersleboven te werpen en uw troon te ver overen, zoodra gij hem verlaten hebt? Ge wist toch, dat Georgias met zijn kleeren aan slaapt in het heuvelland bij Novodnia, dag en nacht op de kans uil om de hoofd stad te veroveren? Heeft hij geen bende uit gelezen bandieten tot zijn beschikking? Och, sir, het was dwaasheid, nu hierheen la komen!" De Prins schudde het hoofd en glim lachte. „Je bent een strenge meester, Von Alt* dorf," zeide hij, „zoo hard als het leven zeil. Maar denk je dan, dat ik alleen en eheel vorst ben en niet tevens man? Ben ik een machine, een dood ding? Moet ifc^meer met mijn troon op hebben dan met mijn vrouw, die in gevaar verkeert?" .Von Altdorf plukte weer aan zijn snor. (Wordt vervolgd), 1 f

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5