AGENDA. VJerkoudheden en koorts Burgerlijke Stand v. Leiden. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Dinsdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre - king 8 uur nam. Voorschot en, Hotel Deurloo; Electari- rileitstentoonstelling. Woensdag. „Jeruël" (Middelstegracht 8): Dankstond, einde tentcampagne. 3 uur. Oud-Poelgeest. Kinderzendingsfeest, 2 uur. A 1 p h e n a. d. R ij n: Muziekconcours Chr. Zangvereen. Hosanna. Stompwijk: Groote harddraverijen te half tien voorm. en 2 uur nam. Voorschoten, Hotel Deurloo: Electri-. citeilstentoonslelling. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor- jlellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. '3 Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- er. Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Den Haag: Scala. Specialiteiten- programma. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken van de h.h. A. J. Donk, Hee renstraat 2, telefoon 1313 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136. van den weg en den uilvoerder der werken, den heer Schaufele, uit Bussum. Als men nagaat dat eerst 30.000 M3. zand moesten worden overgebracht van Station Leiden S.S. (Wiltepoort) naar het nieuw aangelegde terrein tusschen de Gevangenislaan en Lage- Morsehweg, dwars over de drukke hoofd lijnen AmsterdamRotterdam en bovendien een aantal extra tremen grind aldaar moes ten worden gelost, kan men zich voorstellen dat een en ander van te voren nauwkeurig door d^n chef moest worden geregeld. Dit nieuw aangelegd terrein moet dienen om de goederentreinen te behandelen, die vroeger op den Rijns'burgerweg werden om- gerangeerd. De sneltreinen van Amsterdam naar Rotterdam rijden voortaan door over het 4de spoor en in de toekomst zullen de doorgaande sneltreinen van Rotterdam naar Amsterdam over spoor 2 passeeren. Nu rest nog het verhoogen van het geheeie eerste perron, ten behoeve van de eleclri- sche treinen, die een vluggere behandeling eischen en vermoedelijk van 1 Mei 1927 van Rotterdam naar Amsterdam en terug zullen loopen. Ook dit werk is reeds in vol len gang. De kosten van dezen ombouw met inbegrip van nieuwe seinhuizen zijn vrij aanzienlijk. Men zal echter daarmede den toestand zoodanig hebben verbeterd, dat de uitvoering van het vroeger geopperd plan voor den bouw van een geheel nieuw hoofd station weder voor minstens tien jaar zal worden uitgesteld. Met hel oog op de be faamde brug is dit te betreuren. Voor het dagelijk9ch toezicht bij de uit voering van bovengenoemd werk was aan gewezen do opzichter-teekenaar, de heer Smaling, die zich van deze taak uitstekend ihceft gekweten. Bunrtvereeniging Eensgezindheid". Aan alle kinderen van leden van boven genoemde Vereeniging zijn weer, om te be antwoorden aan het doel der vereeniging den kinderen nu en dan enkele genoegens te verschaffen, naar gelang van den leef tijd, een poppenkastvertooning en een tocht naar „Meijendell" geschonken. Op Woensdag 21 Juli was er voor kin deren beneden de 6 jaar in den tuin van „Musis Sacrum" een voorstelling met de poppenkast;, om 3 uur aangevangen was het te ongeveer 5 uur afgeloopen. De kinderen ontvingen lusschentijds een versnapering, cu de kleinen hebben genoten, te meer om dat een en ander werd afgewisseld met vertellingen. Voor kinderen boven de 6 jaar is op Woensdag 28 Juli een uitstapje gemaakt naar. „Meijendell". Met een extra-tram van Leiden naar de „Kievit", waar uitgestapt word om verder al wandelende het doel te bereiken. Was de weersgesteldheid bij het vertrek s'echt te noemen: regen, niets dan regen, de kinderen hielden den moed er in, en op „Meijendell" aangekomen, was het droog en is liet goed weer gebleven. Al dadelijk werd onder leiding van de -groepsleiders en leidsters aangevangen met het doen van verschillende spelen, zooals vangertje, zakdoekleggen-, de groóteren: touwtje-springen, handbal, enz. en tegelijk genieten van de buitenlucht, de bósschen, vrij van het bedrukte stadsleven, en al spoedig een traktatie, bestaande uit limonade en biscuits, waarna de groepen de bosschen introkken om wandelingen te maken, te stoeien, te. rollen, zoodat de kinderen volop genoten. Dit weer afgewisseld met traktatie krentenbrood en limonade, wat zij zich goed lieten smaken. De zangverecniging heeft in het bosch ten aanhoore van de aanwezige ouders en de overige kinderen eenige liederen gezongen, waar de directeur, de heer Mulder, veel eer mee inlegde. De tijd verstreek snel. Te 7 uur werd we derom van „MeijendelV' teruggewandeld naar „De Kievit" om per tram weer huis waarts te keeren. Het is voor allen een heerlijke middag ge weest. *De kinderen waren opgetogen; de ouders dankbaar en het bestuur tevreden, en zingende kwam de buurtvereeniging. in haar omgeving (de Zijlsingel) terug en nadat in de buurt de zangvereeniging nog enkele liederen had gezongen, gingen, zoowel groo- ton als kleinen, te ongcyeer 9 uur zeer vol daan huiswaarts, met de overtuiging, dat aan de 150 kinderen en 70 ouders der buurt- vereeniging „Eensgezindheid" veel genoegen was verschaft. In voorbereiding is nu weer de kinder feesten op 31 Augustus, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, waarbij dan aardige cadeautjes zullen wor den gegeven en 's avonds een zanguitvoe ring door ongeveer 60 kinderen en muziek ter opluistering. N.V. Fayence en Tegelfabriek „Amphoia" te Leiden* In de hedennamiddag gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde vennootschap werd met het oog op de buitenlandsche relaties met name in Engeland besloten tot uitbreiding van het aantal commissarissen. Als zoodanig werd benoemd de heer M. G. G. Brown. Voor het notariëel examen 2e deel ia geslaagd, de heer A. Roodenburg, alhier. Voor het eindexamen H. B. S. (extraneï) is 0. a. nog geslaagd onze stad- genoote mej. L. C. Joustra. Voor het examen Handelskennis L. O. is geslaagd mej. C. A. van Zaaien, aihier. Voor hel examen hoofdacte zijn ge slaagd mej. H. Nieboer en de heer W, 7. de Konink, alhier. Voor het examen Handteekenen L. O, zijn geslaagd mej. J. N. Bouter en mej. Nt de Water, alhier. Prof mr. J. C. van Oven, alhier, heeft zitting in de examencommissie van de Ned. Bond van Accountants. Geslaagd zijn voor het examen Neder- landsche Handels-correspondentie mej. G. Reinfort uit Alphen, benevens de dames: B. Klumper, N. Visser, A. de Hosson en A. Ber gers; voor stenografie „Groote", mej. J. v. DuuTen. De Muz. Verg. „Werkmans Wils kracht" behaalde op het groot nationaal concours te Spaarndam, in de eere-afdeeling Harmonie de volgende prijzen: In den marschwedstrijd een eersten prijs (verguld zilveren medail-le) met het maxi mum aantal punten (60). In den concertwedstrijd een eersten prijs (verguld zilveren lauwerkrans). Het vereischte aantal punten 288 werd hier met 23 punIen overschreden. Van dezen 2en concoursdag bereikte zij het hoogst aantal punten. Van den eerc-wedstrijd. waarin zij des avonds optrad, kon de uitslag niet worden afgewacht Wij willen nog even ver wijzem naar de advertentie der 3 Oct. Vereeniging inzake deelneming aan tournooi en optocht. Tevens zij gemeld dat bij de firma Saia de figuren van den optocht zijn te zien, als ook de leekening van tribunes, terrein- decors, etc. Terloops kan tenslotte nog vermeid, dat bij het bestuur der 3 October-Vereeniging ernstig plannen bestaan, om den getrouwen deelnemers aan de optochten, etc., nó. afloop der feestviering, een verrassing te bereiden. Sinds de dames hel haar kort dragen en daardoor voor haar kapsel meer dan vroeger op den kapper of de coiffeuse zijn aangewezen verrijze er bij den dag meer damessalons. Vandaag heeft de heer J. Pielanen, kapper aan de Haarlemmerstraat 197, een dames salon geopend naast de bestaande heeren salon. Deze salon is, dank zij een drietal aannemers van het werk de heeren M. G. Pielanen, J. Muusse en R. Raar, werkelijk iets moois geworden. De salon beslaat uit drie van elkaar gescheiden appartementen en een aparte gelegenheid voor wasschen met warm en koud water. Een gediplomeerd coiffeuse bedient de da mes naar de laatste eischen. Rudolf D., die Zaterdagvoormiddag in de sociëteit „.Minerva" bezig was met het afnemen van een plafond, had liet ongeluk daarbij van de ladder te vallen. In bewus- teloozen toestand en met bebloed aangezicht opgenomen, werd de patient, nadat de Eer ste Hulpdienst hem voorloopig had behan deld, naar het Diaconessenhuis vervoerd, waarin hij is opgenomen. Zaterdagavond kwart voor acht had er ter hoogte van het Post hof aan den Rijns- burgerweg een botsing plaats tusschen een luxe auto die uil de richting, Oegstgeest kwam en bestuurd werd door den heer P. C. en een vrachtauto van de Leidsche Coöpe ratieve Keuken, die van uit de richting der stad kwam en bestuurd werd door den chauffeur S. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats üiaar de auto's werden beide vrij ernstig beschadigd. De politie onder zoekt bij vvien der bestuurders de schuld van de aanrijding moet worden gezocht D. van T., 20 jaar,, alhier woonachtig, heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij Zaterdagavond op de Haarlemmerstraat mishandeld is geworden door zekeren L., wonende aan do Waardgracht, die hem een blauw oog sloeg. De zesjarige knaap M. B., die Zater dagnamiddag onbewaakt voor de woning zijner puders op straat liep, kwam daarbij te vallen en moest bewusteloos worden op genomen en werd zoo naar de ouderlijke woning gebracht. De huisdokter, die onmid dellijk was ontboden, kon geen lichamelijk letsel conslatceren. Op straat werd een leeg petroleum vat onbeheerd gevonden. Belanghebbenden kunnen zich vervoegen aan het Commissa riaat van Politie. Zondagnamiddag werd de 22-jarige B. uit Lisse. die zich in Wassenaar bevond, door een luxe auto aangereden en vrij ern stig aan een zijner beenen verwond. Opge- nomen ter plaatse, werd hij met de Haag- sche tram naar Leiden vervoerd, waar, na dat de Eerste Hulpdienst de verwondingen had onderzocht, de jongeman in het Aca demisch Zieken huis werd opgenomen In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 192 volwas senen en 6 kinderen, in totaal 198 personen. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli ingelegd f307.851,89 en terug betaald f 323.428,54, terwijl 98 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 63 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 16837 inleggers bedroeg einde Juli f 5.887.523,45. RECLAME. gaan snel over door 8771 ONDERTROUWD: H. Dijker Jm. en R. J. E. J. Speel jd. J. C. Sleijser jm, 25 j. en P. Bleyie jd. 26 j. P, H. Kiel-jm. 27 j. en E. Af. Hendriksen jd. 29 j. J. W. Kret jm. 28 j. en S. C. Bleyie jd. 28 j. H. A. A. t. d. Meer jm. 32 j. en J. M. Wijsman jd. 29 j. W. Barendse jm. 23 j. en M. Spoel- stra jd. 22 j. A P Heuzcn jm. 29 j. en W. J. Monlanus jd. 28 j. G. N. de Ru jm. 26 j. en M. Onderwater jd. 26 j. M. A. Ginjaar jm. 27 j en A. Ribot jd. 22 j. J. Kraneveld jm. 28 j. en S. W. Vos jd. 25 j. J. C. Brouwer gesch. 32 j. en J. Smit wede. 32 j. C Montanje jm. 22 j. en W. Hartevelt jd. 20 j. D. Piket jm. 26 j. en G. Stouten jd. 22 j. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verknoping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 80 Juli 1926, ten over slaan van: 1. Mr. H. M. A. Coebergh, Notaris te Lei den: Breestraat 86, kooper T. Beeuwkes qq. voor f 27.600. Het woonhuis c. a. onder Zoe- terwoude 87 met een perceel bouwterrein: A J. V. d. Poel qq. voor f 16.502. Een perceel bouwterrein aldaar: H. W. Rubenkamp voor f 18.00. 2. F. C. Engelberls, Notaris te Hazers- woude: twee huizen Lage-Rijndijk Nos. 116 en 118, kooper W. J. Würzcr voor 18850. Het huis aldaar 120 met de timmermans werkplaats: M. W. v. d. Klugt voor f 7702. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: A. van Sprang, boomkweeker, te Alplien aan den Rijn, Willemstraat 35. R.-c.: mr. J. A. F. van ASperen. Cur.; jhr. mr. H. de Ranitz. Op geheven: C de Bruin, te Leiden. Th. J. Werter, te Leiden. N.V. Ind Handels- en Transport- Maatschappij „Holland" te Leiden. Israel Zangwill. t Tc Londen is in den leeftijd van 62 jaar overleden de Joodsche schrijver en organi sator Israel Zangwill. Dierenbeul veroordeeld. De politierechter te Zwolle veroordeelde een 40-jarigen arbeider, die een hond levend begroef, tot drie maanden gevangenisstraf. DE ALGEMEENE TOESTAND. Poincaré zet vooreerst zijn werk met succes voort. De Kamer heelt gich gewillig, zij het zonder enthousiasme, geschikt' ih het onvermijdelijke, en onder opgeven van heel wat rechten de financieele voorstellen in één dag afgedaan. Verdere vóorstellen zullen volgen. De uilwerking daarvan zal men moeten afwachten. Mellon, de Amerikaansche minister v^n de schatkist, heeft nogmaals verklaard, dat hij louter voor vacantie in Europa is. Dit heeft ongetwijfeld betrekking op het dezer dagen door de Parijsclie New-Yovk Herald gelanceerd bericht, als zou president Coo- lidge Mellon dringend verzocht hebben een onderzoek in le stellen naar den financi- eelen toestand van die landen, welke ge leden hebben van den oorlog. BELGIE. Conversie der schatkistbons. In hel verslag aan den Koning over het kon. besluit over de conversie der schatkist- bons leggen de ministers den nadruk op de noodzakelijkheid om geld beschikbaar te krijgen tegen het gevaar der inflatie. Zij verklaren dat de meest dringende behoef te vooral ontstaat uit de vraag om terug betaling der schatkièlbons. die toegenomen is onder den invloed der jongste crisis der wisselkoersen. De regeering besloot dus in preferente aandeelen der Belgische spoorwegen al'Ie schatkistbons om te zet ten met een looptijd van 6 maanden en alle ions die 1 Dec. 1926 vervallen. De opera tie zal dienen om elke emissie van nieuwe bankbiljetten voor rekening van den slaat le Voorkomen. Zij zal, dank zij het amortisatie- fonds, een beperking meebrengen van het aantal thans loopende biljetten. De operatie brengt geen enkele schade toe aan de bespa ringen; in de plaats van de schatkistbons, wier rente verlaagd staat te worden, brengt zij een waarde, wier stabiliteit gewaar borgd is. De regeering zal tot deze conversie niet overgaan, zonder aan de houders van rente, die sedert den wapenstilstand bijzonder geleden hebben onder de waardedaling van den frank, de mogelijkheid te verschaffen om deel te nemen aan de emissie onder voorwaarden die ten deele de schade ver goeden, die zij geleden hebben. Deze 'wee- de emissie zal plaats hebben onmiddellijk na de eerste en zal door de pers aan de betrokkenen worden aangekondigd, ^egen storting van een geringe bijdrage zullen de houders van rente hunne obligaties kun nen inruilen legen preferente aandeelen der nationale spoorwegmaatschappij. De banken hebben medewerking toege zegd. DUITSCHLAND. Loonovereenkomst opgezegd. De mijn werkersbonden in "het Roergebied hebben de loonovereenkomst met 1 Sept. opgezegd. Of het al of niet om loonsvexhoo- ging is, is nog niet geheel zeker. Waarschijnlijk is het wel. FRANKRIJK. Poincaré's finantie-ontwerp door j de Kamer aangenomen. De Kamer heeft Zaterdagochtend een be gin gemaakt met de bespreking der finan cieele voorstellen der regeering. Een communistische motie tot verdaging van het debat werd verworpen. Na een redevoering van den rapporteur en eene van Vincent Auriol, die de voorstel len bestreed, besteeg Poincaré de tribune. Hij betoogde, dat de tegenwoordige voorstel len ten doel hebben om zoo spoedig moge lijk de crisis van de schatkist op te lossen. Morgen en niet overmorgen zal het alge- meene plan, dat in het besproken ontwerp opgezet wordt, uitgevoerd worden. De toe komstige voorstellen, o.a. om de amortisa tiekas van fondsen te voorzien, zullen geen nieuwe fiscale inspanning vorderen. Het tegenwoordige voorstel is een étappe. Het doel, dat bereikt moet worden, is de stabili satie van den frank. Wij willen den frank herstellen binnen de grenzen van de moge lijkheid. Alle landen die de munteenheid gestabiliseerd hebben zijn begonnen met de bcgrooting in evenwicht te brengen. Poincaré meent, dat, tengevolge van het herstel van het vertrouwen, het kapitaal, dat zich in het buitenland bevindt, naar Frankrijk te- rugkeeren zal. Hij stelde vast dat de tegen woordige koers van den frank aan geen enkele werkelijkheid beantwoordt. Hij ver oordeelde in strenge bewoordingen" de jong ste paniek op de wisselmarkt. De regeering wil aan den frank zijn waarde teruggeven. Poincaré stelde de kwestie van vertrouwen naar aanleiding van den overgang tot de arlikelsgewijze bespreking van het voorstel. Dit werd met 380 tegen 150 stemmen aan genomen. Ten slotte heeft de Kamer na een paar stemmingen bij de artikelen de gebeele fi- nancieéle wet aangenomen met 295 tegen 188 stemmers. Poincaré die het ontwerp betreffende het statuut der amortisatiekas in blanco had- in gediend heeft het voorstel ingetrokken. Hij zal eerst morgen aan het secretariaat-gene raal van de Kamer zijn voornerpen mededee- len om het ontwerp in te dienen en om de urgente behandeling te vragen. Het debat hierover zal Woensdag plaats hebben en het is dus op zijn vroegst Donderdag, dat de Ka mer het statuut der amortisatiekas bespre ken zal. en vermoedelijk even snel zal aan vaarden als het belasting-ontwerp. Na goed keuring van den Senaat zou Poincaré het parlement verzoeken den tekst aan de Na tionale Vergadering (Kamer en Senaat) voor te leggen, die er het karakter van constitu- iioneele wet aan zou geven. Het Journal Officiel zal heden het besluit van het ministerie van financiën publiceeren strekkende tot tijdelijke verhooging vanaf 1 Augustus van de rente op de bons van na tionale verdediging. De afgevaardigde Falcon, die een amende ment had ingediend op het belasting-ont werp, om een speciale belasting van de vreemdelingen in Frankrijk te heffen, trok dit in en verving het door een wetsontwerp, dat verschillende belastingen voorschrijft naar gelang van den duur van het verblijf. Na het financieele voorstel in zijn geheel aangenomen te hebben, nam de Kamer het voorstel van den minister van financiën aan dat op 20 Aug. den termijn verlengt voor terugbetaling der douanerechten op buiten landsche granen. ENGELAND. Het mijnconilict. In het mijnconilict beperkt het nieuws zich in hoofdzaak lot eenige redevoeringen. Cook, de secretaris van den mijawerkers- bond, heeft' een rede gehouden te Coalville (Leicestershire). Hij zei, dat de mijnwerkers hun best hadden gedaan en niet meer kon- j den doen. De mijnwerkers kunnen den strijd niet eeuwig voortzetten. Zij hebben een groot gebaar voor den vrede gedaan door middel van de vertegenwoordigers der Christelijke kerken. Zal het volk eischen, dat deze voorwaarden worden aangenomen? De mijnwerkers kunnen door onlbering worden verslagen, maar de voorwaarden, dan op le leggen, zullen de nijverheid nim mer tot vrede en voorspoed brengen. Bridgeman, de eerste lord van de Admi raliteit, heeft' in een rede in Shropshire ge zegd, dat er eindelijk toch één lichtpunt in den toestand gekomen was, waarvan men de uilwerking niet moest onderschatten. Isa langdurigen tegenstand hebben de mijn werkers het beginsel van arbitrage aanvaard dat een eerlijk, redelijk en ook Christelijk beginsel genoemd mag worden. Wanneer hel beginsel nu in daden worde omgezet en beide partijen den scheidsrechters, waarin zij vertrouwen stellen, kunnen vinden, zal de oplossing misschien spoediger worden gevonden, dan het nu nog lijkt In een rede op een tuinfeest bii Londen heeft MacDonald ook nog de slaking aan geroerd. Hij hoopte' alsnog, dat de arbeiders zouden winnen, niet' uitsluitend omdat het de arbeiders zijn, noch omdat iedere loons verbetering altijd geschikt is, maar omdat er een hooger principe op het spel staat, nj* dat in dit land alle arbeiders voortaan'een; rechtmatig deel zullen erlangen van de op.» brengst van het werk hunner handen erf over den aard van dit werk medezeggen schap zullen hebben. De regeering is en blijft reactionair; wel zal zij eerstdaags voor-» stellen een subsidie aan huiseigenaren te. vcrleenen voor herstel van woningen, en ofschoon spr. natuurlijk zeer voor goede, woningen is, teekent het de mentaliteit' van de regeering. dat alleen de bezittende klas3g voor subsidies in aanmerking komt. Herhaaldelijk heeft Baldwin in de laatste weken verklaard, dat een subsidie om de mijnen weer aan den gang te helpen met het oog op 's lands schatkist, niet verleend kan worden, maar voor de huiseigenaren is er wel geld in de schatkist aanwezig. Terloops deelde MacDonald mee, dat dei arbeiderspartij dit laatste subsidie uit prin- cipieele gronden krachtig zal bestrijden. SPANJE. Aanslag op Primo de Rivera, Te Barcelona is een aanslag op den dicta-» tor gepleegd. Daarover meldt de Agence Ra-» öio te Perpignan: Tegen halfacht wilde Primo zich per auto naar het station begeven, om naar Madrid terug te keeren. Een tweede auto volgde hem, waarin zich verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten bevonden. Op on-, geveer 300 M. voor het station drong plot-* seling een man door de menigte heen, die den auto van den dictator trachtte te na deren. Daar de beide auto's evenwel snel reden, kon hij het midden der straat nief tijdig bereiken. Toen hij dit zag, trok hij een lang mes en slingerde dit met alle kracht- in de richting van Primo de Rivera. Het mes trof evenwel het beoogde doel niet, doch drong achter de zitplaats van den dictator in de bekleeding van diens auto. De menigte wierp zich onmiddellijk oi den aanrander. Op dit oogenblik kwam dp tweede auto aan en reed hem omver De man bleef bewusteloos liggen. Door het geschreeuw opmerkzaam ge-» maakt, keerde Primo de Rivera zich om er zag eerst toen, wat er gebeurd was. Hij liet de auto sloppen, trok het mes uit de be-» kleeding en begaf zich vervolgens onder geestdriftig gejuich der menigte verder te voet naar het station. De reis naar Madrid vond zonder verdere incidenten plaats De aanrander is 34 jaar oud, in de pr<K vincie Barcelona geboren en heet Domingo* Torrente. Hij heeft bij zijn val een dubbele breuk aan het dijbeen opgeloopen en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis worden overgebracht. Omtrent het motief van zijn daad weigerde hij inlichtingen te verstrek ken. De politie heeft evenwel onmiddellijk haar archief nageplozen en daarbij bleek haar, dat de man sedert verscheidene jaren als gevaarlijk anarchist staat ingeschreven^ Hij is reeds eens wegens een aanval op po-i litiebeambten tot zes jaar tuchthuisstraf ver-» oordeeld. RUSLAND. De Tsjelca. Menjinkski, de helper yan Dzerjinski in benoemd lot zijn opvolger als voorzitter der Ogpu of Tsjeka. MEXICO. De geloofsstrijd in vollen gang* Het is reeds tot eenige botsingen gekomen ïn Mexico City. t De troepen hebben gevuurd op een me-» nigte, welke de kerk weigerde te verlaten, Tien personen werden gewond. In een an-» dere kerk, waar katholieke vrouwen de at-» torney general te lijf gingen, ontstonden eveneens gevechten, waarbij verschillende personen gewond werden. Op de Mexicaan-» sche bank had een run plaats, doch de goudreserve wérd niet aangetast. De regeering zond poïilielroepen daar 12 strategische punten in het geheeie land, om vrede en rust te handhaven. De regeering heeft bevolen om den pauselijken nuntius mgr. Tito Cressi over de grens te zetten met zijn secretaris. Zeven mannen en twee vrouwen, die naar verluidt tot de vereeniging ter verdediging der godsdienstige vrijheden behooren, zijl gearresteerd in verband met een samen-» zwering, die tegen het leven van president Calles zou zijn gesmeed. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ford tegen bedrijlsxadcn. De Ford-maatschappij heeft onlangs in Weslialcn een fabriek geopend. De loonën, die daar door de Amerikaansche onderne mers betaald worden,.zijn naar West-Duit-» sche begrippen zeer hoog. Toen de arbeiders der fabriek lot bet vor» men van een bedrijfsraad wilden overgaan, verklaarde de Amerikaansche directie, dat indien de arbeiders in het Ford-bedrijf Duik sche wetten wilden invoeren, ook Duitsehé loonen zouden worden betaald. Ante-ongeval. In de nabijheid van Grenoble is ee>n auto-» mobiel, waarin zich, behalve de chauffeur, een famiiie van vijf personen bevond, van een helling van tic-n meter hoogte naar be neden gestort. Drje der inzittenden, een 74t-jarige weduwe, haar dochter en een nicht, waren onmiddellijk dood. terwijl de chauffeur, doodelijk gewond weid. De beide anderen liepen slechts lichte kwetsuren op. Een partijtje opgelegde cognac. Noorwegen, waar, gelijk bekend, algeheel drankverbod heerscht, al kan men er der moeite zijn glaasje jenever krijgen, heCT» een handelsovereenkomst met Frankrij*# volgens welke het jaarlijks 400.000 liter cognac moet invoeren. De overeenkom» loopt thans 4 jaar, en waar jaarlijks lOO.uu liter gebruikt wordt voor genceskunaige technische doeleinden, liggen er l-O'u liter opgeslagen, waar men geen Taad m weet. 't Is goede kwalilejt. die nog van 1 op laar boter wordt. Weldra zal Noorwegej in zijp cognac, verdrinken, zonder dat dorstige Noorweger er zijn long aan be"\o».»j tigd heeft. I1/

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2