>No. 20362. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 Juli Tweede Blad Anno. 1926. GEMEENTEZAKEN. Leidsche Begrafenis-Onderneming GEMENGD NIEUWS. NltMUJER'S NIEMEUER'S UIT DE RIJNSTREEK. Benoemingen en ontslag. Door den lieer J Mulleineester ailner is, wegens zijn jjenoeming aan de H. B. S. Scholen in Den Haag eervol onlslag ge vraagd uit zijne betrekking als leeraar in de S:aalswetenschappen aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus en aan de H, B. S. voor Reisjes met 6-jarigen cursus. B. en W. geven den Raad in overweging dit ontslag te verleenen ingaande 1 Septem ber a.s. In verband met dit ontslag, bieden zij, in overeenstemming met het gevoelen van den betrokken Inspecteur van- en de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, ter benoeming van een opvolger de vol gende \roordracht aan: lo. dr. P Endt, leeraar aan het gemeentelijk Lyceum te Enschede; 2o. mr. P. B. Wind, leeraar aan de gemeentelijke Handelsschool te Leeuwar den; 3D. E. Hamburger, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee. Bij raadsbesluit van 3 Augustus 1925 werd de tijdelijke aanstelling van mej. W II. Nederhoed als leerares in Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burger school voor Meisjes verlengd voor den duur van den cursus 1925/26 terwijl de heer J. H. Wattez, leeraar in hand- en lijnteekenen aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, gedurende den cursus 1925/26 op nieuw tijdelijk werd belast met het reven van onderwijs in rechtlijnig teekenenaan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Voorts werd bij" hetzelfde besluit de tijde lijke aanstelling van den heer F, J. W* Mugge als amanuensis le klasse, bij het on derwijs in natuur- en scheikunde en natuur lijke historie aan de Hoogere Burgerschool Voor Meisjes, ingaande 1 September 1925 voor den duur van een jaar verlengd. B. en W. met de Commissie van Toezicht öp- en den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs komt het gewenscht voor de lij delijke aanstellingen van mej. W. H. Neder hoed en van den heer J. H. Wattez te ver lengen voor den duur van den cursus 1926/27 en den heer F J. W. Mugge eene vaste aanstelling in de genoemde betrekking te verleenen. In een adres verzoekt de heer G. N. Munk hem wel onlslag te willen verleenen uit zijne betrekking van 2en geneesheer ran de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest". Aangezien noch bij de Commissie van Beheer over die gestichten, noch bij hun College tegen inwilliging van dot verzoek bezwaren bestaan, geven B. en W. den Raad in overweging aan den heer G. N. Munk dit ontslag te verleenen. en te doen ingaan op 10 Augustus a.s. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 1 der verordening houdende Reglement van do Gemeentelijke Bank van Leening, bieden [B. en W. ter vervulling van de vacature van Commissaris dier instelling, ontslaan ten gevolge van de periodieke aftreding van den heet prof. dr. P. J Blok na raadpleging van Commissarissen, liet navolgende dub beltal aan den Raad: lo. de heer prof. df. P. J. Blok; 2o de heer B. J. J. N. Troost. Onder overlegging van een desbslreffend (Verzoek van den heer mr. E. Schotman, om Ontslag uil de functie van Secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium alhier, doelen B. en W den Raad mede, dat zij tegen inwilliging.daarvan bij hun College geen bezwaar bestaat Verhoring van een strookje grond aan den Morschweg. De hoer A. Mey, wonende Morschweg No. 2, alhier,-heeft eenigen tijd gel-eden verzocht een strook gfond aan den Morschweg legen- over den tuin van het Mililair Hospitaal. welke grond zou ontslaan tengevolge van hot afbreken van de Infirmerie-brug enhst dempen van de sloot daar ter plaatse, ie mogen huren, teneinde dezen grond bij zijn tuin te trekken. Hij verklaarde zich bereid een huur van f 5 per jaar te betalen. Bij nietverhuring van deze terremslrook moet niet slechts tusschen het perceel van adressant en deze strook eene afschenng Ier lengte van plm. 17 M. worden gemaakt, doch dient welstandshalve ook een plant soentje le worden aangelegd Met de Commissie van Fabric ige zijn B. en W. daarom van oordeel, dat hel aanbe veling verdient den voorloopig niet voor straat benoodigden grond aan adressant lol wederopzeggens le verhuren tegen den door hem geboden prijs. Nu de werkzaamheden ter plaatse haar beslag hebben verkregen, kan thans 1ot de verhuring worden overgegaan. Vergoeding aan bijzondere schoolbesturen. Bij besluit van 1 December 1921- beschik ten Ged. Staten dezer provincie op de be roepen van een viertal schoolbesturen een raadsbesluit van 14 Mei 1923 tot vaststel ling van het gemeentelijk voorschot voor 1923 op de vergoeding als bedoeld bij arti kel 101 der Lager Onderwijswet 1920. Ter toelichting van dit besluit vermelden B en W dat Ged. Staten daarbij de bezwaren in vijf punten verdeelden en dat de schoolbe sturen door dat College^ op twee van le vijf punten in het gelijk werden gesteld. Die twee punten betroffen hel niet in de berekening van het voorschol opnemen van: a de kos ten van brandverzekering van schooljwbon- Wen en -meubelen en b. een deel der kosten wegens salarissen, kosten van verzekering tegen ongevallen, pensioenkosten van in dienst der gemeente zijnde personen, die op Menigerlei wijze direct of indirect arbeid ver achten ten behoeve van de openbare jcbo- len, waaronder begrepen ambtenaren Ier ge meentesecretarie, tot een bedr3g van f 0.50 Per leerling, zoowel voor het gewoon- als Voor het uitgebreid lager onderwijs. Thans is deze zaak in hoogste instantie door de Kroon beslist. Bij Koninklijk Bestuit an 18 Juni j.l. (S. 201) werd het bovenge- oema besluit van Ged. Staten vernietigd in oover daaibij was bepaald dat de uitgaven «vnn a,£en?entel bij de berekening van het at i°i 'n aanmerking moeten komen. bez™*ren is in hoogste inslan- erhalve alleen het sub b genoemde be zwaar van de schoolbesturen als juist er kend. Uitdrukkelijk wijzen B. en W. er op, dat tevoren reeds herhaaldelijk bij Ko ninklijk Besluit was beslist, dat ook kosten als sub b bedoeld, niel in aanmerking»kon den worden gebracht. Had de Kroon ten deze haar vroeger ingenomen standpunt gehand haafd en daarop moest toch worden per kend, dan zouden dus alle bezwaren van de schoolbesturen ongegrond zijn verklaard Juichen zij eenerzijds deze Koninklijke beslissing toe, omdat hel hun daargelaten of de thans aangenomen maatstaf juist is, niet onbillijk voorkomt, dat wegens administra tiekosten en dergelijke een zeker bedrag aan de schoolbesturen wordt toegekend, nder- zijds betreuren zij de genomen beschikking, aangezien aldus nimmer een vaststaande jurisprudentie wordt verkregen. Uit het Koninklijk besluit vloeit voort, dat niet alleen het voorschot voor het jaar 1923, maar ook de voorschotten voor de jaren 1924, 1925 en 1926 moeten worden ver hoogd. Voor het jaar 1923 achten B. en W. echter verhooging van het voorschot niet Hoodig, nu inmiddels de gemeenterekening over dat jaaT is uilgesloten en mitsdien de vergoeding over dat jaar thans definitief kan worden vastgesteld. Ter toelichting van hun voorstel tot het verleenen van die vergoeding deelen zij mede, dat de gemiddelde kosten per leer ling en per jaar (met uitzondering van de kosten van salarieering van vakonderwij zers) over 1923 hebben bedragen, voor het openbaar gewoon lager onderwijs f 16.61 en voor het openbaar uitgebreid lager onder wijs f 23.82. Deze bedragen dienen echter, krachlens het genoemde Koninklijk besluit met f 0.50 te worden vermeerderd en der halve gebracht op f 17.11 en f 24.32. Verder kan thans ook de vergoeding voor vakonderwijzers, als bedoeld bij art. 101, 9e lid, der wet, over 1923 worden vastgesteld. Te dier zake heeft de gemeente in 1923 uit gegeven voor de soholen voor gewoon lager onderwijs, voor nuttige handwerken gemid deld f 93.23 per wekelijksch lesuur per jaar en voor lichamelijke oefening f 115 52 en voor de scholen voor uitgebreid lager onder wijs voor lichamelijke oefening f 116.15 en voor wiskunde f 150 De vergoeding voor vakonderwijzers wordt over een bepaald jaar toegekend voor ten hoogste het gemiddelde aantal lesuren, dat in het onmiddellijk voorafgaand kalen derjaar door vakonderwijzers aan overeen komstige openbare scholen les is gegeven. Nu is gedurende 1922 aan de scholen voor gewoon lager onderwijs gemiddeld vakonder wijs gegeven in nuttige handwerken en lichamelijke oefening respectievelijk 24.9 en 10.6077 uren en aan scholen voor uitge breid lager onderwijs in lichamelijke oefe ning en wiskunde gemiddeld respectievelijk 13.2 en 10 uren. Dezen getallen gelden voor de uitkeering van de vergoeding derhalve als maxima. Op grond van oen en ander geven B. en W. mitsdien den Raad in overweging: I. de vergoeding, bedoeld in hel lste-tol en met het 8sle Lid van artikel 101 der La ger Onderwijswet 1920, over het jaaT 1923, voor de besturen van z.g. bijzonder? «cholen vast le stellen, welke bijdrage varieeren van (in ronde cijfers) f 1000 tot f5000. II. de vergoeding voor vakonderwijzers, bedoeld in het 9e lid van artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1923 voor de besturen van z.g. bijzondere scho len vast le 9lellen op f 19214.47 voor deze scholen verdeeld; III. het voorschol aan de bijzondere schoolbesturen op de vergoeding, bedoeld bij artikel 101, Isle tot en met 8ste lid der Lager Onderwijswet 1920, over de jaren 1924. 1925 en 1926 te verhoogen mcl resp f2025, f2163 en f2099; IV. le bepaler, dat de sub III bedoelde supplementvoorschollen over de jaren 1924 en 1925 zoodra mogelijk zullen worden uit gekeerd aan de betrokkeD schoolbesturen en dat uitkeering van bedoeld supplement- voorschol over het jaar 1926 zal geschieden in 'den loop van de maand September RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEf BEWEER TELEFOON Kdt - 4030 Paleis Noordeinde. Het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te Den Haag zal van 2 Augustus tot nader bericht voor de publieke bezichtiging ge sloten zijn. Vliegwiel afgevlogen. Toen een der we-c'-eden, werkzaam aan de beschoeiing nabij de Blauwe brug, een motorpomp aanzette, vloog plotseling het zware vliegwiel er af, met het gevolg dat de werkman J. dit gevaarte tegen de borst kreeg. In bewuste toozen toestand werd J. opgenomen en per auto naar het groote ziekenhuis te 's-Grsvênhage vervoerd. Moordaansta gmet een knatpistool. In een huis aan den Goud- schen Rijweg bij de Van Galenstraat to Rotterdam werden plotseling eenige schoten gelost. De buurt schrikte op, de politie werd gewaarschuwd, doch degeen die de schoten gelost zou hebben, wafc gevlucht. De 25-jarige J J K., een vrouw, die van haar man gescheiden leefde en om gang had met den 28-jarigen gemeente badmeester J. K. werd door de politie in het huis aangetroffen. Zij vertelde, dat de badmeester even te voren bij haar waa gekomen, om haar te vragen bij hem te komen wonen De vrouw, die weer naar haar eigen m.m terug wilde, zeide tegen V. hiervoor niet veel te voelon. Terwijl zij zonder be paald aan het twisten te zijn met elkaar spraken zag de vrouw dat V. een scheer- mos in zijn zak had. Zij vroeg hem waarom hij dat zij zich had, waarop H. antwoord de, dat hij het wilde laten slijpen en het aan de vrouw op haar verzoek ter hand 6tclde. Even later drong V. er nogmaals op aan, dat de vrouw met hem mee zon gaan en haalde toen plotseling een pistool voor den dag, zeggende: ,,lk zal 't je nog driemaal vragen; als je nee blijft zeggen, schiet ik." De vrouw bleef weigeren. Daarop waren de schoten gelost, echter zonder dat de vrouw gewond werd. De badmeester was «jr toen van door gegaan. De recherche van het politiebureau uit de Meermansstoraat stolde onmiddellijk pogingen in bet werk om den badmeester te arresteeren, aanvankelijk zonder resul taat. Nadat de rechercheurs bij familie Van V. geweest waren en daar zij hem daar niet aantroffen, verder waren ge gaan, kwam de badmeester daar. Toen hij hoorde, dat de recherche hem zocht ging hij terstond zichzelf aangeven en vertelde in 't geheel geen plan te hebben gehad de vrouw naar het leven te staan. Hij haalde eon knalpistool voor den dag en zeide, daarmee te hebben geschoten, al leen om angst aan te jagen. Een uitgebreid onderzoek leverde geen resultaat op. Nergens werd een 'spoor van een kogel gevonden, bovendien getuigde de vrouw, dat zij geen kogel had hooren fluiten, betgeen indien er met een echte revolver geschoten was, toch stellig het geval had moeten zijn. Gistermorgen is op de plaats van het ge beuren, de schietpartij, met oen knalpi stool in scène gezet. De getuigen verklaarden toen, dat de knal, dien zij gisteren gehoord hadden, veel hardér was, dan dien uit het knal pistool. In andere opzichten zijn de getui genverklaringen echter met elkaar in strijd. Het is dus zeer wel mogelijk dat de verklaringen van don aangehoudene juist zijn. Inmiddels wordt het onderzoek voort gezet. De man is later op vrije voeten gesteld. Aanvaring. Gisternacht is op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Veerhaven te Rotterdam, het Rijnschip „Elisa", dat op stroom lag, door zijn an kers geloopen, waardoor het dwars in de rivier kwam te liggen. De sleepboot „Frans" is even later op het dwarszee lig gende schip geloopen. De „Elisa" kreeg een groot gat midscheeps aan stuurboords zijde, even onder de waterlijn, en maakte veel water. Spoedig was een pompboot ter plaatse en door het spannen van een zeil voor het gat en door hard pompen kon men de „Elisa", die 800 ton kolen in had, drijvende houden. Ze is naar de Waalhaven verhaald en daar aan den grond gezet. Gistermiddag is 4iet kiel jacht „PlatJ- visch", uit Amsterdam, in de Lemstorha- ven aangevaren door de motorboot „Twee Gebroeders", van Zwartsluis, schipper de Groot. Het jacht, dat bemand was met 4 jongelui, kreeg een lek aan bakboord, waardoor het weldra zinkende was. .Men wist heb-in een drogen hoek van do haven te sleepen. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Een markt van 10 m i 11 to e n. B en W. van Amsterdam vragen den Raad machtiging tot stichting van een markt met centrale markthal en nevenge bouwen. Zij vragen daarvoor een crediet van ruim tien millioen. De oppervlakte der complexen zal 21.91 H A. bedragen. Bedwelmd. Te Amsterdam is een fitter der gemeentegasfabrieken bij het verrichten van werkzaamheden aan de gasleiding in een perceel in de Nova Zem- blastraat door ontsnappend gas bewuste loos geraakt. Hij is door middel van het zuurstofapparaat van den G. G. en G. D. weder bijgebracht en vervolgens vanwege dezen dienst naar het Binnengasthuis ge bracht. Als de drank is in den ma n Men schrijft uit Elet sa? de „Arnh. Crt." Maandagavond werd de vreedzame rust. in een der eafé's van ons vriendelijk dorpje verstoord door een intermezzo, waarop ae kwalificatie „kort maar krachtig" met volle vrijheid toegepast mag worden. In het bedoelde café zat n 1. één der batterij- commandanten van het, dien avond alhier ingekwartierde 3e Regiment Veld-Artille- rie uit Breda, de kapitein Doorman, rus tig een courant te lezen toen twee mili- cien-stukrijders, die meer gedronken had den dan ook voor zonen van Mars wen- echelijk is, on in zeer onbehoorlijk tenue hun, op hun wijze, glorieuze entrée in de herberg maakten. Hun zeer berispelijk gedrag gaf den kapitein aanleiding hen te gelasten hem naar buiten te volgen, daarmede een onnoodig incident in de ge lagkamer tactvol willende voorkomen. De manschappen volgden dit bevel niét op, maar namen daarentegen een zeer agres sieve houding, aan; een der kerels ont deed zich zelfs van zijn sporen om met deze scherp-gewielde instrumenten den kapitein te lijf te gaan, terwijl zijn col lega-beid trachtte den kapitein een trap tegen het been te geven. Op dat oogen- bb'k werd het den heeren evenwel pijnlijk duidelijk gemaakt dat men zich niet on gestraft, zelfs ai is men getweeën en heeft men „courage gedronken", kan vergrij pen aan iemand, die sinds vele jaren op tallooze scherm concoursen i® buiten, en binnenland als een zeer te duchten tegen stander geldt. De kapitein Doorman, die geheel ontwapend wae, greep zijn trap- penden aanvaller ri.I. met de linkerhand beet en wierp hem, bans phrase, langs den kortsten weg, buiten de deur, de andere vriend wachtte de voor hem gereserveer de rechterhand wijselijk niet af, maar ver dween in ccn drie-kruisjes-tempo. Het in de gelagkamer aanwezige publick, welke sympathie, zooaJs dat gebruikelijk is, mo gelijk zou gaan naar de dronken „jon gens", vond het, met het oog op hun been- derstelsel, in elk geval niet wenschelijk, tusschenbeide te komen, zoodat het inci dent zeer spoedig gesloten kon worden verklaard. Wellicht wordt df® betrokken manschappen naderhand op gepaste wijze het ongepaste van. him optreden oncrer het oog gebracht. Verdronken. Te Jutphaas nabij het Huis de Geer is een onbekende vreemdeling in den Vaartechen Rijn ge raakt. Toen men hem uit het water ge haald had, was het lichaam reeds blauw. Hoewel nog eenigen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht liet niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. De verdronkene is volgens het „M. D." naar schatting een man van ongeveer 60 jaar. Tegen den middag kwam eergisteren het plm. 3-jarig zoontje van liet echtpaar Tuin, wonende nabij den houtzaagmolen te Scheemda niet thuis. Nog pas. was het spelende gezien. Bij zoeken zag men één klompje drijven in het Winschoterdiep, waaruit na lang dreggen het lijkje van den ongelukkigen kleine, die onopgemerkt te water was geraakt, werd opgehaald. Doodgevallen. Te Gicssen is de landbouwer J. de L, tengcvolgo van het breken van eenladder uit een pere boom gevallen. De pian werd dood opge nomen. Vluchteling aangehouden. De woonwagenbewoner D., die Woens dag na de terechtzitting te Almelo ge vlucht was, is door marechaussee onder Raaltc gepakt. Geknipt. Door de activi- teit van de marechaussee te Oldenzaal in samenwerking met Diutsche politie zijn twee Duitschers en een Nederlander, uit oen Geldersohe grensplaats, in arrest ge stold, respectievelijk te Oldenzaal, Kre- feld en Emmerick. Dit drietal zou zijn diensten bewijzen aan een Nederlandsck exporteur, die kóffie naaT Duitschland wénschte uit te voeren, ter vrijmaking waarvan aan het Zollamt nabij Bentheim hij eon hunner 600 Goudmark ter hand stelde, met welk bedrag zich twee van hen reeds uit de voeten hadden gemaakt. Overreden. Gisteroch tend ging te -Blokker een zoontje van clen heer D. S. met een jonger broertje met een driewielige kar het land uit. Plot seling greep de 4-jarige kleuter de leid sels van het paard, met het gevolg, dat hij van de kar werd gerukt. De wielen gingen over den, jongen heenhij was on middellijk dood. Gistermiddag heeft op den Amsterdara- schen straatweg nabij de Klomp te Ede een auto-ongeval plaats gehad. De tuin bestuurder Van Dam uit Amsterdam reed met zijn wagen op den weg toen de wiel rijder K. v. d. Tap uit Ede hem tegemoet reed. Bijna vlak voor de auto stak Van den Tap den weg over. De automobilist kon een aanrijding niet verhinderen. Van den Tap werd van de Ti ets geslingerd cn bekwam een ernstige hersenschudding. Hij werd naar het Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht per Roode Kruis auto. Do toestand van den aangeredene is hopoloos. Branden. Te Barge r-O o s- terveld is de boerderij van M. tot den grond toe afgebrand. Vrijwel niets werd gered Verzekering dekt de schade Te Kruisland is de woning van don land bouwer van T. door onbekende oorzaak afgebrand. Aangehouden. De politie heeft in verband met de inbraak ten huize van den advocaat-generaal te Arn hem, mr. Cnopius, drie mannen aangehou den, van wie er twee worden verdacht van inbraak en een van heling. Een van de gestolen tapijten is in beslag genomen. Het tekort in de Bossche po- litiekas. Bij beschikking van de reentr bank, bevestigd door het gerechtshof, is de commissaris van politie te 's-Hertogen- bosch inzake het tekort in de politiekaa buiten vervolging gesteld. Len schadepost. De land- bcuwer G. M had dezer dagen de palen om zijn weiland met menie geverfd, met het gevolg dat de koeien langs de afraste ring likten en op deze wijze de giftige verfstof naar binnen kregen. Drie koeien overleden kort na elkander aan lood- oxyde- vergi f tiging. Geheime distilleerder ij. Een inspecteur der belastingen en accijn zen heef» een inval gedaan in een bak kerij annex café van Z. te Lemmelerveld. Achter in de bakkerij werd een distilleer- toestel gevonden. Dit werd met toebehoo ren in beslag genomen. Het conflict bij de Schelde. De stakende klinkers van de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen hebben Vrijdag morgen het werk hervat en ook het werk der nagelklinkers overgenomen. De gemolesteerde Neder- landsche veehandelaren. Twee van de bij de relletjes te Cureghem gemolesteer de Nederlandsche veehandelaren hebben, naar de „Msb." meldt, een klacht inge diend bij het Nederiandsch gezantschap. Bij afwezigheid van den gezant, die met vac an tie in het buitenland was, beeft de zaakgelastigde Ridder Huyssen van - Kat tendijke zicb onmiddellijk in verbinding gesteld met Buitonlandsdhe Zaken te Brussel en er op aangedrongen, dat maat- RECLAME. 8146 regelen ter bescherming der Nederlanders zouden getroffen worden. Buitenlandscho Zaken heeft bij de justitie en de politie de noodige stappen gedaan voor het ver leenen der gevraagde bescherming. Een koopje, Eon jongeman en zijn verloofde uit Maastricht hadden een uitstapje per fiets gemaakt van en kele uurtjes over de grens bij Lanaeken. In België had de jongeman twee doosjes sigaretten voor eigen gebruik medegeno men, omdat het hem in Hollandsch geld buitengewoon voordeelig uitkwamtotale waarde 5% franc. Het meisje had een paar stukjes chocolade, een klein buejo toma ten, wat bouillonblokjes enz. gekocht, sa men voor 12 franc. Op den terugweg bleek het op den Ca- foergerwog zeer druk; bet stoomtrammetje was juist gearriveerdOok al om niet weer de route over den Cabergerweg te ma- ken, werd voor de grens links afgeslagen, de kanaalbrug over en werd de Smeermac- serdijk gekozen voor den terugweg. Even goed had men den weg langs de Maas kunnen nemen, maar de noodlottige ge dachte om nu over den dijk te gaan, was reeds in de daad omgezet. Rechts onder aan tegen de helling 6taat een douane kantoor. Bovenop den dijk stond een rijksr ambtenaar, en de beide jongelui, in de veronderstelling, dat dit een douaan was, gaven hem op zijn vraag direct aan wat zij te declareeren hadden. Tot hun groote verwondering hoorden zij, dat zij bekeurd zouden worden, omdat zij hadden willen pogen invoerrechten te ODtduikon. Die Smeermaescrdijk bleek n.'l. in dit geval een verboden weg, omdat de jongelui iets hadden aan te geven cn niet den weg hadden genomen, waar zij bij een douane post hadden kunnen „aangeven". En daar zat de kern van het „misdrijf I" Of ze nu al gaarne hun vergissing wil den herstellen, door even terug to rijden over den anderen weg mèt het douane kantoor, 't mocht niet meer. Bij den ont vanger op den weg langs de Maas werd, zooals de gewoonte is, de bekeuring ilrt den weg geruimd door 't betalen van boe ten, in dit geval f 3.70 voor de sigaretten en f 1.20 voor de chocolade en andere voorwerpen. En nu waren deze overtreders nog zeer clement behandeld; de ambtenaren ver- Jaagden de boete tot dp helft, omdat het hier een geval van voIkomcQ goede trouw betrof. Faillissementen in Neder- land. Volgens mededeeiling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf k Co 's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigc-ode 29 Juli in Nederland uitgesproken 64 fail lissementen tegenover 80 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Juli 1926 2191 faillissementen tegenover 2159 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Galant. Rechter (tot vrou welijke getuige zacht): Juffrouw, aan genomen dat u zestig jaar oud wordt, hoe lang hebt u dan nog te leven Getuige (luid): Vijf-en twintig jaar. Alphen. De gemeenteraad vergadert op Donderdag 5 Augustus, des namiddags le halfzeven. Agenda.- 1. Voorstel van B. en W. lot het aangaan eener nieuwe overeenkomst met de ge meente Leiden inzake de levering van etec- trischen stroom aan deze gemeente. 2V Voorstel van B en W. tot het benoemen van commissiën inzake hooibroei 3. Voorstel van B en W. om medewerking te verleenen voor de bestrating van dp speelplaats van de bijzondere school in den Hoorn en het aanschaffen van nieuwe ban ken in die school. 4. Verzoek van de commissie lot regeling van de Winkelweek alhier, om de hier van 17 September a.s. te houden winkelweek te steunen, met voorstel van B. en W 5. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet voor de herden king van het feit. dat de gasfabriek als ge meentebedrijf 25 jaren zat hebben bestaan. 6. Wijzigingen van de gemeente-begroo ting dienst 1926.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5