INDISCHE KRONIEK. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 770. Hedenmiddag 2 uur: 772. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. nnar waarnemingen in den morgen van 30 Juli, medegedeeld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt. i loodste stand 772.6 te Aberdeen. Laagste stand 752.3 te Dantzig. Verwachting tot den avond van 31 Juli: Matige tot zwakken, Noord-We* tel ijken frind. Aanvankelijk zwaar bewolkt of be trokken. Later afnemende bewolking. Wei nig of geen regen. Later warmer. H00GWATE3T7JD2N TE KATWIJK-a.-ZEE Vooi Zondag: Hoogste stand des v.m. te 9.08 uur. Hoogste stand des nam. te 9.40 uur. Voor Maandag: Hoogste stand des v.m. te 10.13 uur. Hoogste stand des nam. te 10.49 uur. 1 LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: 13^6 gr. C (57 gr. F.) Hoogste temp.17-i gr. C (64 gr. F.) Temp. 9 n. v.m.14 gr. C (58 gr. F.) Temp. 12 u. 's midd.16 gr. C (61 gr. F) WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl". 7 uur voorin.17V6 gr. C. ®2 uur 's middags18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag 31 Juli: 9.23 n.m. tot 4.48 v.m. Zondag 1 Aug.9.21 n.m. tot 4.50 v.m. Op reis! Naar d9 Preanger, de koelte en de bergen tegen! Een Indisch station. Indische treinen, hun inrich ting en bevolking. Nat en roetzwart. Geen gelegen heid voor een tok je. Nu de lezeres en de lezer, die onder mijn bescheiden leiding het schoone Insulinde bezoeken, in de groole Indische stad heb ben rondgeneusd, al het bezienswaardige van de stad en van het stadsleven, al het ^wetenswaardige van het leven der Euro- .pcanen in zich hebben opgenomen, begin nen zij voorzoover de hitte dat toelaat een rusteloos te worden zonder dat zij bet met zooveel woorden hebben gezegd, heeft de gids begrepen, dat zij nu eindelijk ook eens verder willen en dan liefst als het kan een beetjein de koelte. En daarom wordt er op een goeden avond krijgsraad gehouden in de voorgalerij en wij besluiten om den volgenden dag dan maar op te breken en in groole trekken s/ellen wij van ons uitgangspunt Batavia ,nu verder onzen zwerftocht over Java vast. Maar als verstandige toeristen aan geen tijd gebonden noch aan het keurslijf van een islreng programma spreken wij af, dat wij weliswaar de groote lijnen in het oog zullen houden doch onze zwerftochten zullen af breken en voortzetten en uitbreiden of in krimpen naar gelang de omstandigheden, onze stemmingen en de schoonheid of be langrijkheid van een of andere streek of plek dat zullen bepalen. Dit naar genoegen vastgesteld zijnde, drinken wij een laatsten ijskouden whiskey-soda en gaan vroeg naar bed. Want wie in Indië groole reizen maakt, doet goed vroeg op te staan, niet slechts omdat ook de Indische morgenstond goud in den mond heeft, maar vooral om dat het do koelste uren van don dag zijn en reizen in Indië een buitengewoon warm vormaak is. Zoo zijn we dus den volgenden ochtend iceds voor-dag en dauw present op het sta tion Koningsplein te Weltevreden, waar de express gereed staat, die ons zal brengen gaar Bandoeng, de hoofdstad der Preanger Regentschappen. Want met dit prachtige hoogland, een der schoonste streken van Java, zullen we onze reis beginnen. En de koelte, waarnaar de nieuwbakken Indisch gaston zoo verlangen, zullen wij "er even eens vinden, al zal het dan ook maar een .betrekkelijke, een Indische koelte - blijken. Door de goede hulp van den hotelman doer, is onze bagage ingeschreven en heb ben wij zelf plaatsen belegd in een eerste klas compartiment. En de minuten voor het vertrek gebruiken we om op het perron op en neer te wandelen en on? bezig te Jouden met het levendige schouwspel van ten groot Indisch station. De inlander reist 'erbazend graag. Het zitten in een vervoer de!. vooral een Westersch snel vervoer middel, is voor hem op zich zelf reeds een vermaak. Daarom gebruikt hij niet zelden ,Z|)n spaarpenningen, of liever gezegd het contante geW in zijn zak. dat meestal geen spaargeld, doch zijn loon of een voorschot ffi** is, om in aulo's te rijden of nog >TP,Ver4' bruin het kan trekken, een trein- J? *e maken. Het opzoeken van een of jv ver familielid of van een of anderen erren vriend is hem dan aanleiding ge- Rei*ha)ve is het moeilijk uit te ma^ Unu'J*1? er on<*er de bonte menigte van kon o ,reizi^rs' het perron bevoL on zakenreis dan wel een plezierreis j gaat maken. En even moeilijk is het uit te maken, wie onder al die bruine broeders en zusters nu of straks in een trein zullen slappen, dan wel zich uilsluitend en alleen hier bevinden om eenige uren of desnoods een halven dag zoek te brengen in heerlijk nietsdoen, kijkend naar aankomst en ver trek der treinen, zich vermeiend in het bont gewemel van reizigers, kooplieden en koe lies, dan wel wie hier zijn gekomen om af te halen dan wel afscheid te nemen van familie of kennissen en daaraan eveneens eenige uren van zalig lanterfanten te ver binden. Maar door dit alles biedt het over volle perron een zeer bont en druk schouw spel. temeer, waar vooral de inlandsehe zusteren, die op reis gaan. zich in hun fraaiste en kleurigste baadjes plegen te kleedcn Tusschen dit bont gewemel, en wij zullen ze aan elk tusschenslation terugvinden, loopen de kooplieden met van alles en nog wat langs de treinen. Hier is het de fruit- verkooper, die den reizenden Kromo voor het laatst nog van een handvol zijner ge liefkoosde vruchten voorziet, daar is het een net vrouwtje, dat met .lange uithalen haar zoetigheid aanprijst, in den vorm van koek- jes, gebakken pisang en zoute visch, van nog een andere gestoomde rijst in een pisangblad, zuurzoet en tal van onbeschrijf bare lekkernijen, welker aanblik u reeds doet huiveren. Dan is er nog de limonade en stroopjes-man. die zijn buffet aan een zwiependen bamboestaak torst en u naar believen van roode. groene, gele, blauwe, mauve en rose siropen voorziet. Hun trein reis is voor een inlander, maar ook voor Chineezen en Arabieren niet compleet zon der een gr§ot aantal victualiën, die hem op aangename wijze den tijd korten. De hoe veelheid handbagage, die de inlander op reis meeneemt, is voor onze begrippen, enorm. Dit spruit voornamelijk voort uit het feit, dat hij niet op reis gaat zonder zijn heele hebben en houden of althans het grootste deel daarvan, en dat hij er geen koffers op na houdt, doch de voorkeur geeft aan ontelbare pakjes en pakken, manden en mandjes, dichtgeknoopte doeken en vol gepropte sarongs. Daarom heeft de derde klasse of inlander-afdeeling van eiken trein ook meer van een bivak van etende stam men. En de tweede klasse, die het meest wordt gevuld door Chineezen, Arabieren en minder goed gesitueerde Indo's, vertoont in mindere male hetzelfde cachet. Men kan als Europeaan van eenige standing in Indië dan ook nooit minder dan eerste kla3 reizen, en ook daarin is men niet altijd gevrijwaard voor het gezelschap van rijke Chineezen, die er op het gebied van eten en drinken en spuwen en keel schrapen en dergelijke andere denkbeelden op na houden dan wij. In de Engelsche kolonies gaat het anders. Daar is het eiken coloured gentleman, al is hij nog zoo rijk of nog zulk een potentaat onder de zijnen, streng verboden om in de voor Europeanen aangewezen wagens plaats te nemen. Doet hij het toch, dan wordt hij desnoods hardhandig verwijderd. Dit behoort bij de eigenaardigheden der En gelsche kolonisatie-methodes. Over 't vóór en tegen der Hollandsche en Engelsche methodes wil ik op het oogenblik niet uit weiden. De Engelsche waarborgt in elk ge val dikwijls aangenamer reizen. Maar het vertreksignaal is gegeven cn wij hebben onze plaatsen opgezocht en het ons, na onze stofmantels te hebbên aange trokken, gemakkelijk gemaakt. Hoe noodig die stofmantels zijn, zal straks blijken De Indische treinen rijden op zoogenaamd smal spoor, de wagens zijn derhalve niet zoo breed als de Europeesche. Dit weerspiegelt zich in hun bouw en inrichting. Zij hebben evenals onze D-wagens, de ingangen aan voer- en achtereinde, maar de Zijgang loopt niet langs de compartimenten aan den lin ker- of rechterbuitenkant, doch middendoor als bij onze tramtreinen. Elk compartiment bestaat uit twee tegenover elkaar zich be vindende leeren fauteuils aan den eenen kant van den doorgang en aan den anderen kant een leeren bank of canapé voor drie personen, en wordt van het naastgelegen compartiment gescheiden door een klap deurtje van ongeveer anderhalven meter hoogte. Onder de banken en de fauteuils is plaats voor redelijk groole koffers. De ramen hebben drie verschillende sluitingen, name lijk met zware houten zonneblinden of ja- louzieën, glazen ruiten en horren van zeer fijn blauwachtig traliewerk. De horretjes worden praclisch het meest gebruikt, de ruilen alleert in tunnels. De groote express- treinen, die de verbindingen over langen afstand onderhouden, hebben alle restau ratierijtuigen. Na donker of in elk geval kort daarna loopt er geen enkele.Indische trein, behalve natuurlijk in geval van ver tragingen. Uitgezonderd natuurlijk het genot, dat 'ft schoone en vooral in berglerrein steeds wis selende landschap biedt, is het reizen per trein in Indië lang geen onverdeeld genoe gen. Van een rustig zitje en van een rustig tukje is eigenlijk geen sprake, want nauwe lijks heeft de trein zich goed en wel in be weging gezet, of door den loopgang begint een soort van processie, die pas bij het einde van de reis tot stilstand komt. Immers de Indische treinreiziger, ook de Europeaan, heeft aldoor behoefte aan verfrissching. En de directie der spoorwegen, die ook de restauratiewagens exploiteert, profiteert daarvan op handige wijze. Zij heeft bij eiken restauratiewagen een staf van minstens een dozijn inlandscfie be dienden in uniform ,die de functie van kelL ner vervullen. En deze circuleeren voortdu rend door den trein om bestellingen in ont vangst te nemen en uit te voeren. En het den reizigers nog makkelijker en de ver leiding nog grooter te maken, laat zij een deel deze bedienden ronddraven met groole presenteerbladen vol koude dranken, zooals ijs, sorbets, limonades, koude thee, enz., enz., ook met bladen vol chocolade, hopjes, sinaasappels, cigaretten, sigaren, enz., enz. Dit doorloopende verkeer wordt aangevuld door een stroom van reizigers, die den trein doorwandelen van en naar bekende en on-» bekende doelen. Een Indisch reiziger kan blijkbaar moeilijk stil ritten, heeft een drin gende behoefte om zicfi te vertreden, wat door de lange trajecten ook verklaarbaar is. Maar dez? onafgebroken stoet van voorbij gangers doet telkens de tusschen cie v2i- schillende compartimenten aanwezige Sin- gaporedeurijes open en dichtzwaaien, trapt u met of zonder „pardon" op de leemn en leidt daardoor honderdmaal in het uur uwe aandacht af van het pas begonnen boek of erger nog stoort u hopeloos in het voorgeno men tukje. En nu blijkt U ook alras het nut van uwen stofmantel. Want de Indische locomotieven worden niet gestookt met steenkool maar met hout, en daardoor braakt de schoorsteen een onafgebroken pikzwarten rook van ver brande houtskool uit, die ook bij lange na niet door het fijne vlechtwerk der horretjes wordt geweerd. Vandaar dat de comparti menten weldra bezwangerd zijn met duizen den lijne roetdeeltjes en ettelijke manen tijdens de reis een treinbediende u komt sto ren om met een vochtigen lap banken en fauteuils te reinigen van de dikke roetlaag, die zich daarop beert vergaard. Men vergete bovendien niet, <fe.t het in de Indische treinen, zoodra de zon daarop, hoe vroeg ook in den ochtend, eenige uren heeft geblakerd, fantastisch warm i9, welke hitte bij het uur heviger wordt. Als gij der halve ooit in uw leven hevig hebt ge transpireerd, dan doet gij het in een Indi- schen trein. Gij voelt'uw hemd nat worden, daarna uw jas, daarna uw stofjas, uw zak doek en uw drie reserve dito's kunt ge na verloop van tijd uitwringen en deze voch tigheid gepaard aan den voortdurenden toe voer van houtskool doen grondig hun werk. Laat derhalve ondanks uw stofjas elke illu sie varen aangaande uw uiterlijk, als gij het einde uwer reis hebt bereikt. Alleen een zeer grondig bad met heel veel zeep en de waschman kunnen dan verbetering brengen. Ter afwisseling van de reis en omdat een Indischman nu eenmaal altijd eet en drinkt als hij er kans toe ziet, laat ge ook den restauratiewagen niet onbezocht en daar consumeert ge den traditicfneelen Indischen treinkost, namelijk massi goreng met veel specerijen plus een of meerdere flesschen ijskoud bier. Daarna transpireert ge in een tempo, dat ver de maximumsnelheid over schrijdt en beter als „druipen" kan worden betiteld. Maar dit alles zijn zeer matcrieele bij zonderheden en ik dien niet te vergeten, dat ik op reis ben met de geachte lezer^p en den geachlen lezer, die voor het eerst Insulinde aanschouwen en die zich noch door hitte noch door houtskool noch door ijskoud bier van meer ideëele belangstelling laten afhouden. Daarom in een volgende Kroniek het een en ander over wat er buiten den voortsnel lenden trein valt op te merken, het In dische land, de geweldige tropische natuur. D. B. Het onderhond Briand-Vandei velde. PARIJS, 31 Juli (V. D Het Agentschap Radio verneemt nog omtrent het onderhoud tusschen Briand en Vandcrvelde,-^dat beide ministers overeengekomen zijn, dat het toe treden van Duitschland tot den VolkeiJ)ond niet langer kan worden uitgesteld, omdat zulks de politiek van Locarno in gevaar zou brengen. Briand heeft verklaard, dat hel verzoek van Duitschland tot toetreding in September op geen enkele veto zal stuiten nu Brazilië zich uit den Volkenbond terug getrokken heeft en Spanje verklaard heeft zich niet van dit wapen te zullen bedienen. Briand bracht Vandervelde er verder van op de hoogte, dat Parijs en Rome reeds ge meenschappelijk te Madrid en Warschau stappen hebben#gedaan om de Spaansche en Poolsche regeeringen ervan af te houden rich uit Genève "terug te trekken, indien hun eischen inzake een Raadszetel niet worden ingewilligd. Beide regeeringen hebben de toezegging gekregen, dat na afloop hunner mandaten opnieuw een zetel in den Vol kenbondsraad voor deze landen zal worden ingeruimd. De komende ontwapeningsconferentie. GENEVE,, 31 Juli (V.D.) Het Volkenbonds- secretariaat maakt bekend dat de militaire sub-commissie van de ontwapeningscom missie welke in het begin van Juli hare werkzaamheden onderbroken had, op 2 Au gustus weer bijèen Jcomt. Een Pransch-Duiisch voorloopig handels verdrag. BERLIJN, 30 Juli. (V.D.) Gemeld wordt dat tusschen Frankrijk en Duitschland een nieuw voorloopig handelsverdrag tot stand zal komen, dat morgen te Parijs zal wor den onderteekend. De Duitsche handels delegatie, die heden 3£ uur met de Fran- Bcihe delegatie heeft onderhandeld, zal na de onderteekening naar Berlijn terugkee- ren om verslag aan de Regeering uit te brengen. Het voorioopig handelsverdrag zal gelden voor den tijd van zes maanden. De onderhandelingen over een definitief handelsverdrag zullen in het najaar wor den hervat. .Gessier gaat niet heen. BERLIJN, 30 Juli (V.D.) In tegenstelling met de berichten in de Zuid-Duitsche bla den, wordt van bevoegde zijde gemeld, dat daar niets bekend is van het voornemen van den Rijksweerminisler Dr. Gessier om in het najaar af te treden. De militaire controle in Oostenrijk. PARIJS, 30 Juli (V.D.) De onderbande-, lingen tusschen den Raad van Ambassa deurs en de vertegenwoordigers der Oosten- rijksche regeering betreffende de regeling van verschillende kwesties inzake de uit voering van zekere militaire clausules van het vredesverdrag hebben" tot algeheel# overeenstemming geleid. De reorganisaties van liet Hoogerhnï*. LONDEN, 30 J«E. (V.D.) Er is eefi parlementaire comnÉssie ingesteld, be staande uit 5 leden van het Lagerhuis en 4 leden van het Hoogerhuie, wette tot taak Keeft eeto wetsontwerp Voot te be reiden voor de reorganisatie van de sa menstelling van het Hoogerhuis. Sir Her- bert Samuel is tot voorzitter van de com missie benoemd. De commissie zal het wetsontwerp voor het einde van het jaar gereed maken, zoodat het in de nieuwe zitting van het Parlement in de maand Januari van het volgend jaar in de Troon rede zal kunnen worden aangekondigd. Engelsch-Rnssische conferentie. PARIJS, 30 Juli. (Belg. Tel. Ag.). Op initiatief van de Sovjet-Syndicaten werd heden de Engelseh-Russische conferentie geopend tot doel hebbend een syndicalis tische en internationale eenheid te bewer ken tusschen Engelsche en Russische afge vaardigden. De dagorder bestond uit twee voorname kwesties n.l. de svndicalistische eenheid en een steunactie voor de stakende Engelsche mijnwerkers. Polen en Dnitschland. WARSCHAU, 30 Juli (Belg. Tel. Ag.) Op verlangen van de Duitsche afgevaardigden zulten de delegaties voor de Poolscli-Duit- sche commercieele onderhandelingen den lOen Augustus vertrekken. Half September zullen de onderhandelingen weer geopend worden. Tot aan het vertrek zullen de on derhandelingen op gewonen voet worden voortgezet. Eet proces tegen Zaniboni. ROME, 31 Juli. (V.D.) Hec volledige rapport v-an het Hof tegen Zaniboni en de vijf medeplichtigen die beschuldigd wor den va<n het voornemen om de Fascisti sche regeering omver te werpen en Mus solini te vermoorden, is gepubliceerd. Ge zegd wordt dat de Socialistische Partij van Tsjecho-Slowakije 300.000 Fransche francs beschikbaar heeft gesteld voor de anti-Fascistische revolutie. Tevens wordt beweerd dat het absoluut in de bedoeling heeft gelegen van Zaniboni om uit het venster van zijn hotel op Mussolini te 6chieten als deze de menigte zou beant woorden op den 4den November. Hoewel het complot tegen de Fascistische regee ring over het geheele land vertakkingen had zullen slechte zeven personen terecht staan. Het proces zal wel niet voor Octo ber aanvangen. De arbeiders betoogen voor Galles. MEXICO, 31 Juli (V.D.) Het Arbeidersver- bond besloot President Calles krachtig te steunen. Zondag a.s. zullen meer dan 100.000 arbeiders demonstreeren voor den Presi dent. Brand in den Parijschcn dierentuin. PARIJS, 30 Juli. (Belg. Tel. Ag.). Gister avond is brand uitgebroken in den dieren tuin. Do brandweer kon niet verhinderen dat de tentoonstellingszalen volkomen ver nield werden. Tegen elf uur was de brand gebluscht. Twee knechts werden licht ge wond en een groot aantal apen en andere dioren ontsnapte in het Bois de Boulonge. De schade wordt geschat op 500.000 francs. STADSNIEUWS. Onderscheiding. S!tf$ df Bij Kon. Besluit zijn benoemd: a. lot ridder in de Orde van den Nederl Leeuw dr. W. H. Keesom, hoogleeraar aan de Universiteit alhier; b. tot officier in de Orde van Oranje- Nassau dr. G. A. Crommelin, adj.-directeur van het IJatuurkundig Laboratorium der Iloogeschool alhier. H. M. de Koningin- Na Haar terugkeer uit Zwitserland heeft de Koningin, die. zooals bekend, ten pafeize van de Koningin-Moeder te Soestdijk ver toeft, gistermiddag voor het eerst Haar ver trekken verlaten voor eene korte wandeling in het park achter het paleis. PriDses Juliana houdt evenals de Koningin zooveel mogelijk rust. H. K. H. verliet, na hare komst te Soestdijk op 27 dezer, het pa leis tot heden niet. Maandag verjaart H. M. de Koningin- Moeder. Auto-ongeluk op den Mnideistraatweg. Gisteravond heeft op den Muiderstraal- weg ter hoogte van Naarden een auto-onge val plaats gehad, dat wonder boven wonder goed is afgeloopen. De bestuurder van een uit Amsterdam komenden Adter-wagen, wilde een voor hem uit rijdende automobiel voorbijrijden en haalde daartoe naar links uit, niettegenstaande op dat oogenblik uit de tegenovergestelde richting een andere automobiel naderde. Het gevolg bleef niet uit. De Adler, die een vaart van ongeveer 50 K M. had, kwam op vrij onzachte wijze in aanraking met het linkervoorwiel van den uit Naarden komenden wagen, die door den schok den koers kwijtraakte, over den weg laveerde en via een hoop zand in de Mui- dervaarl ierecht kwam. De inzittenden, de beer v. II., met echtgenoote en dochter, allen uit Amsterdam, konden er nog juist bijtijds uitspringen. Alle drie automobielen bekwa men schade. De aulo werd uit het water opgevischt en te zamen met den aanrij- denden wagen naar Amsterdam gesleepd. Proces-verbaal is opgemaakt. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Cornelis Josephus Janssens, timmerman, wonende aldaar, Noord-Besterdstraat No. 23. Do Directeur-Generaal der Posterijen eü Telegrafie maakt bekend, dat van 1 Augustus a.s. af brievenmalen zullen wor den gezonden aan de postagenten aan boord van de mailschepen van de Stoom vaart-Maatschappijen „Nederland" en >,Botterdaznsche Lloyd", respectievelijk te Genua en te Marseille, welke slechts gewone volledig geframkeerde correspon dentie voor de passagiers en do beman ning der Schepen mogen bevatten. Indien belanghebbenden hun brieven en andere stukkcD in deze brievenmalen op genomen wenechen te zien, worden zij uitgennodigd deze voorzien van tweo el- kaar mijdende lijnen over bet geheele adres, loopencle van den eenen hoek naar den andere. Blijkens een bij bot departement van 'Marine ontvangen telegram is Hr. Ms. On. derzcoboot K XIII onder bevel van den luit. t. zee le klasse L. G L. van der Kun op haar- uitreis naar Nederl.-Indiö 30 dezer van Panama vertrokken. De Harkelosche boeren. De 15 landbouwers uil Markelo, die lij-r dens het hooge water om hun huizen en ha ve voor het stijgende water te behoeden, een dam hadden weggegraven, en die door hel gerechtshof te Arnhem werden veroordeeld wegens het vernieten van een waterkee- ringswerk ieder tol 14 dagen gevangenisstraf hebben in die veroordeeling berust, doch zij zullen trachten van de Koningin gratie te verkrijgen van de hun opgelegde sfratfen. CORRESPONDENTIE. J J. v d. B. te L. Wij hebben uw klacht nog eens terdege onderzocht en be. vonden, dat de ware toedracht weinig of niets verschilt van de voorstelling, welke wij van de zaken gegeven hebben. Alleen maakte de politie geen proces verbaal op, maar stelde zij een onderzoef in. Gaame nemen wij aan. dat de primaire oorzaak niet bij U lag; doch dit mag voor V toch geen reden zijn om eveneens aanval' lend op te treden. Integendeel dan had het juist op uw weg gelegen, daarvan bij dj politie aangifte te doen. WEEKBLADEN. Id „DE VRIJDAGAVOND" vinden wij be schouwingen over pessimisme en overmoed, een godsdienst-code*, Joodsch Parijs, het j internationaal congres van liberale Joden lo Londen, kunst en intellect, de Nieuw-He. breeuwsche letterkunde, de Bijbel naver. tcld, enz. „DE WERELDPOST" bevat lal van sport, kiekjes, een loto van H. M. de Koningin- Moeder, een reisje langs de Belgische kust;1 reproducties van werken van den Holland, schen kunstschilder Willem Steelink, enz, ,,HET LEVEN" schenkt aandacht aan het theosofen Ster-kamp le Ommen, hel 20-jarip bestaan der N. R. V., de inbraak bij de Boaz- bank, concours hippique le Hoofddorp, do schoonheidswedslrijd voor kinderen, het voormalige oorlogsfront, diamantvelden iD Zuid-Afrika, enz. De „WERELDKRONIEK" geeft allereerst eenige dierenstudies van den grootsten zee. olifant ter wereld, die ooit gevangen word, de munitie-ontploffing in Amerika, de Kaag- week, coneours-hippique op Houtrust, do mode, enz. De ..HAAGSCHE POST" schrijft o.ra. over de politieke toestanden in binnen- en buiten, land, een interview met Margaretha Meij- boom, de hooge belastingen, brieven uit da geldwereld, toerisme, de Fransche finan- cieele crisis. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 31 Juli. Botermarkt. De prijzen van boter op de heden gehouden markt wa ren als volgt: prima fabrieksbolei (con 161 ej van f 1.90 tot f 2 per K.G.prima boeren- boler f 1.90 tot f2; goede boerenboler 11.70 tot f 1.80 per K.G. Aangevoerd ld, 16, /4, 108/8, 16/16 vaten, wegende 2-400 K.G- Handel goed. Turfmarkt van 2631 Juli, Aanvoer lange turf 120.000 stuks. Prijs per 1000 stuks 17 tot f 8. ALPHEN. 30 Juli. N.V. Tuinbouw, veiling „Alphen aan den Rijn". Tnin- boonen f 1.60f 1.70; Doperwten f 13f 10 Heerenboonen f 18f25; Snijboonen f15—, f24; Postelein f 7.1017.40; Aardappelen f 4—f 5.20, alles p. 100 K.G. Rabarber 116 —118; Peen 16—f 11; Kroten 12.40—12.50 Andijvie 14f 4.10, alles p. 100 bos. Krop-, sla 1 1212 20; Komkommers 16.60-f 7.70j Meloenen f 45f 68. Eierenveiling. 20 Juli. Aangevoerd 7466 stuks. Kipeieren 15.5017; ecndcieren f 5 50f 5.80, p. 100 stuks. BOSKOOP, 30 Juli. Veiling van eerste soort bloemen der Coöperatieve Vereeniging „De Boskoopsche Veiling", Rozen le kwaii. teit: Ophelia 304653, Golden Ophelia 3040, Marcel Rouyer 3540, Hadley 88, Claudius Pernet 6070, Columbia 40—63, Butterfly 30505760, Mac Keffer 42, Mme Jules Bouché 3015, Rosalandia 35 15. Clematis Prins Hendrik 110, Diversen! Dahlia's, groolbloemig 3045, Dablia'r kieinbloemig 1622, Gladiolen 1015, Anjers 1623, Asparagus 20, Phlox 68, Asters 5, Perziken 79ct. per stuk, Sper- cieboonen 23 ct. p. kilo. KATWIJK AAN DEN RIJN, 30 Juli. Tuinbouwver. Katwijk O. Duke of York f 0.60—f 0.90; Idem drielingen 10.30—10.40 Eigenheimers f 0.80f 0.90; Idem drielin gen f 0.30—f0 40, alles p. kist van 25 K.G.f Peen per 100 bos l 8.30f 10.60; Bloem kool I f 10—f 23 80. Aanvoer 600 X 25 K.G. gr. aardapp., 90 x 25 K.G. drielingen; 4900 bos peen; 4000 bloemkool. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer werd in den loop der week steeds greoter en de prijzen bleven vrijwel gelijk, met iets vlugger handel. De aanvoer van Gladiolussen is nu van beteekenis. De prijs varieert van f 0.40f 1 per 100. Margrieten varieeren van f 0.24f 0.32, Korenbloemen f 0.13f 0.15, Primulinus 10.30f 0.55, Scabiosa f 0.60—f 0.80. Kopgodesia f 1.40— f 3.30, Pomponnen 11.10—f 1.30, Asters f 0.50—f 0.60, Dahlia Roem van Aalsmeer f 4.70f 5, Dresselhuis f 4f 4.70, Monf Bretia f 0 60—f 0.85, Convili's f 0.50—f 0.55, Wegens Beursvacantie ontbreken heden de noteeringen der Amsterdam- sche Beurs. 1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 3