De Hot der Leugenen No. 20358. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 Juli Tweede Blad Anno 1926. BINNENLAND. KERK- EN SCH00LN1EUWS, RADIO-PROGRAMMA. Leidsche Begrafenis-Onderneming Het Nederlandsch-Belgisclie Verdrag. Te Tilburg ia gisteren een bijeenkomst gehouden vanwege de R K werkgevers verenigingen in het diocees VHertogcn- bosch en Breda, waarin gesproken is over het Nederlandsch-Belgisclie verdrag. Uit- genoodigd tot bijwoning van deze bijeen komst waren o.a. leden van Provinciale Staten van het gewest, van vijf Kamers van Koophandel, burgemeesters der voor naamste gemeenten en hot comité van actie in zake voornoemd verdiag. De vci- gadering was vwj druk bezocht voorzitter was de heer H. Mannaerts, voorzitter der R.-K. werkge vers vereen iging in het dio cees Den Bosch. Onder de aanwezigen waren de heeren H. L. v. Oordt, gepensionneerd luitenant generaal, en ir. A. A. Mussert-, secretarie van het comité' van verzet. Onderschei dene genoodigden hadden bericht van ver hindering gezonden De voorzitter zeide dat de bijeenkomst biet eerder gehouden is, omdat de leider bezwaar maakte zijn rede te houden vóór de memorie van toelichting verscheneo was. De inleider ir. Bongaerts kwam tot de 'slotsom dat dit tractaat een algemeen N'ederlandsch belang is en het de inter nationale betrekking van de beide landen zal verbeteren Dit tractaat is z.i. een (element van onderling vertrouwen en schept een krachtig Nederland naast een krachtig België, twee staten vrij in poli tiek, maar economisch samenwerkend. De l^er Mussert zeide, het tractaat in strijd te achten met staatsbelang en Staatswaardigheid. Het Antwerpen-Moer- diikkanaal, dat ruimte zal bieden vooi drie van de grootste Rijnschepen, zal het Rijnverkeer afleiden van onze grootc ha vens naar Antwerpen. Hij gewaagde vau een toeleg van België om onze scheep vaart naar Antwerpen af te lcideai. Hij betoogde dat het verdrag eigenlijk geen verdrag is, maar een dictaat van België aan Nederland. De heer Verschurc stelde vast, dat het Tapport, uitgebracht door de Algem. R.- K. Werkgeversvereeniging, naar aanlei ding waarvan een adres aan de Tweede Kamer is gezonden, nog van, kracht is De yereemiging van binnenschippers Schut te- vaer verzet zich met kracht tegen het verdrag. Dc binnenvaart, die toch al met groote moeilijkheden te kampen heeft, zai door de totstandkoming van het kanaal in zijn belangen geschaad worden. De heer Suermondt ontwikkelde bezwa ren van publickrech tel ijken aard en wees op het gebrek aan wederkeeringheid in het verdrag. Vobr een streek met land- en tuinbouw als W.-Brabant, zijn goede land wegen wenschelijh Spr. betoogde dat het brakke water dat ie droge tijden in het bieuw ontworpen kanaal zal vloeien, van eadeeligcn invloed op de landbouw in IW.-Noordbrabant zal zijn. De heer Van Oordt opponeerde met kracht tegen het verdrag. Spr. betoogde dat wij ons stellen m financieele dienst baarheid van België en dat door aanne ming van het verdrag Nederland's aan zien een geduchte knak zou krijgen. Spr. hoopte dat de Tweede Kamer het verdrag zal verwerpen. De inleider beantwoordde de sprekers biet een kort woord. Zegels tabaksaccijns. Be Minister van Financiën heeft ter kennis van belanghebenden gebracht, dat verkrijgbaar worden gesteld zegels voor den tabaksaccijns voor sigaretten in den kleinhandelsprijs van f 7.50 per duizend In verpakkingen van tien en twintig stuks. Invoerrecht op vleesch. De Minister van Financiën brengt lei kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de samen stelling van de prijscourant ter bereke ning van het invoerrecht op versch of ge koeld vleesch in haar vergadering van 23 dezer de prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund. en kalfsvleesoh versch oi gekoeld, 100 K.G f 80. Paardenvlcesch, versch of gekoeld, 100 K.G. f 40. Gedurende de maand Augustus 1926 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierbo ven bedoelde vleesehsoorten bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waarden. Garnalen pellen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, gelet op het bepaalde in artikel 1 van het Algemeen Besluit (Warenwu».; (Staatsblad 1925, no. 202), heeft goedge vonden: de ontheffing, bedoeld in lid 2, onder a, van genoemd artikel, te verlee- nen van het bepaalde in het eerste lid van dat artikel, onder a, .voor zoover be treft ruimten, welke dienen als slaap- ol woongelegenheid of welke van ruimten, die voor deze doeleinden gebruikt wor den, niet deugdelijk zijn afgescheiden, ten aanzien van de huisindustrie van garna- lenpellen, en wel: 1. tot 1 October 1926; 2. na 1 October 1926 voor die ruimten, welke dienen als sla;tp- of woongelegen heid of welke van ruimten, die voor deze doeleinden gebruikt worden, niet deugde lijk zrjn afgescheiden, waarvoor burge meester en wethouders der gemeente, waar dffe ruimten gelegen zijn, aan tien gebruiker ingevolge zijn schriftelijk ver zoek verlof hebben verleend voor Met pellen van garnalen. Zoodanig verlof kan door burgemeester en wethouders te al len tijde worden ingetrokken. Burge meester en wethouders nemen geen be schikking tot het verleenen van verloi dan na ingewonnen advies van den di recteur van den keuringsdienst. Zij dee lan hun beschikking tot het verleenen of intrekken van verlof binnen een week na de dagteekening er van mede aan den directeur van deu keuringsdienst, aan den betrokken inspecteur der volksge zondheid en aan het ter plaatse bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie. Neder!endsche Bond van personeel in overheidsdienst. Te Arnhem is gisteren de tweejaariijksche al gem een e vergadering van den Nederland se hen bond van personeel in overheids dienst geopend mei een tide van den voor zitter den heer N. van Hinten. Uitvoerig ging spr. na, wat de bond in de 25 jaren van zijn heslaan voor zijn leden heeft gedaan. Ilij betoogde, dal het slr.jd- programma dat in 1901 was opgesteld, ge heel in vervulling is gegaan, al zijn er met het voortschrijden van den lijd nieuwe pro blemen en dus nieuwe eisohen gerezen en gesteld. Spr. ,wees op de verbetering van de loonen en de uiivoenng van den 8-urigen arbeidsdag, alsook op de waarborgen van pensioen. Thans acht de bond de medezeg genschap in het bedrijf noodzakelijk.' Op 1 Januari j.l. lelde de bond 13,164 le den, d.i. 913 leden meer dan de andere or ganisaties van overheidspersoneel (de fede ratie, de christelijke organisatie, de R. K., de neutralen en de syndicalisten) tezamen. De bond bezit thans f 600,000, zoodal hij zoo nooö-ig in slaat zou zijn, weken lang een staking te financieren. Na de rede van den voorzitter werd nog door diverse heeren liet woord gevoerd. 's Middags heeft liet bestuur receptie ge houden. Het dagelijksoh bestuur der ge meente Arnhem vertegenwoordigd door den waarnemenden burgemeester, den heer II. Goedhart, en de wethouders Smeenk en Bakker, de soc.aem. raadsfractie, de Tweede Kamerleden mej. Suze Groeneweg en de heeren J. ter Laan en Kleerekoper versche nen daar. Namens een commissie uil de leden van den bond huldigde de heer Willenbosch het bestuur en speciaal den voorzitter. Namens lal van leden bood hij het geschilderde por tret van den voorzitter aan. Daarnaast werd het hoofdbestuur aangeboden een bronzen schoorsteen versiering voor de werkkamer van hel bestuur. Een en ander ging verge zeld van een oorkonde. Aan de vrouwen van de hoofdbestuurs leden werden bloemen aangeboden. De hee ren Lindeman- en Luremans. die 25 jaar in het hoofdbestuur zitting hebben, kregen een dasspeld. Na de toespraak van den heer Wilden bosch werd de Internationale gezongen. De voorzitter dankte voor de aan het hoofdbestuur en hem persoonlijk gébrachte hulde. Vervolgens spraken nog de waarnemende burgemeester van Arnhem en de heer Sien- huis. Na de receptie was een fees!maal lijd. liet congres wordt vandaag voortgezet. Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. Nu van de plannen lot oprichting van een cursus voor ex. B (hooger vakexamen) te Rotterdam moet worden afgezien, omdat zich geen voldoend aantal leerlingen aan meldde, stelt het bestuur van de afd. Zuid- ITolland van den Ned. Bond van Gemeenlo- ambtenaren voor een regeling te treffen met het bestuur der afd. Utrecht omtrent de toelating van leerlingen uit Zuid-Holland lot den cursus Le Utrecht. Hel bestuur stelt levens voor om aan cur sisten uit Zuid-Holland, die den cursus le Utrecht wenschen le bezoeken, de reiskos ten, voor zooveel die meer dan f 2 per rers (retour) bedrageji, uit de kas der afdeoling te restilueeren Fnsie van stenncomité's voor hulp speciaal aan het zwakke Brentsche veenkind. Voor den opbouw van de veenslreken van Drente moet vóór alles eenheid van leiding komen in den chaos van steuncomité'?, welke niet meer zijn te controleeren door overheid en publiek. Ten einde op het geheele gebied der be doelde steimactie die eenheid te verkrijgen, heeft de Commissaris der Koningin in dc Provincie Drente de onder zijn voorzitter schap slaande Centrale Commissie voor den cultureelen hygiënischen en economischer» opbouw van Drente in het leven geroepen, welke Commissie door de Regeering bij haar streven wordt gesteund en welke haar zor gen ook over liet zwakke -veenkind uitstrekt. Zij bedoelt niet alleen zelve waar noodig rechtstreeks te steunen, inaar zij beoogt, ook de door bestaande organisaties ondernomen pogingen tot hulp te cenlraliseeren eD waar noodig te leidc-n en te ondersteunen. Zoo oi k op het gebied van de gezondheid van het kind. In deze lijn is door afgevaardigden van Vureenigingen op gebied van onderwijl en verpleging van kinderen een Landelijk Comité amengesteld, dat zich voorstelt met de Cenlrole Commissie saineo te werken en dat met iiiöleinming van den Commissaris Koningin in Drente, vo,rz,.ler dier Cen trale Com-7 issie, beoogt le zijn „hel of'i- cieele comité voor het Drentsi-he veenkind' Krachlens "jn samenstelling toch bezit het Comité"zucwjl de kennis en de connecties, als de hulpmiddelen voor vakkundige uil verkiezing en verpleging van verzwakte kinderen. De besteding der gelden zal worden gere geld door een sub-commissie van 4 personen, van wie twee lid zijn van de commissie voor dc hygiëne van Moeder en Kind (deel uitmakende van meergenoemde Centrale Commissie voor den opbouw van Drente) en tw'Ae van het Landelijk Comité. Het Landelijk Comité hoopt en vertrouwt, dat geen nieuwe comité's lot hulp van het veenkind meer zullen worden gevormd dan alleen plaatselijke inzamelings-comité's on der toezicht en als deel van het Landelijk Comité, en dat beslaande Comité's hun reeds ingezamelde gelden aan de penningmeeslc- resse zullen afdragen. Nu aldus is gezorgd voor eenheid en vakkundige leiding, wendt liet Landelijk Co mité zich vol vertrouwen lol het Ncderland- sche volks om het eigen landskind te hel pen, zooals zoo mooi en gul indertijd het Duilsche en het Ooslenrijksche zwakke kind is gesteund Het Landelijk Comité wil niet treden in de beoordeeling van de waarde van eiken maatstaf, welke hier en daar is aangelegd om den ernst van den toestand le peilen, maar het weel door dagelijksche en critisehe aanschouwing, dat een goed deel van het opgroeiend geslacht in de Drentsche veen- streken dreigt weg le zinken in een poel van moreele en lichamelijke ellende. Er zal veel geld noodig zijn, hel geld zal voorzichtig be- sleed moeten worden, de steunactie zal zoo lang moeten duren als aan den algemecnen opbouw van Drente moet worden gewerkt de kinderen zullen verpleegd dienen te wor den in overeenstemming met de gevoelens en de confessie der ouders. De Marine van Marine a.i., de heer Lambooy, heeft gisterenmiddag in het De- parlement Marine de door hem ingestelde commissie betreffende de Rijkswerven gc- ïnslalleerd^ De gewone audiëntie van en minister van* Koloniën zal op Vrijdag 30 Juli a.s. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. Anto-botring. MED/VN, 26 Juli. Anota). De auto van den Gouverneur van Sumatra's Oostkust, de heer C. J. van Kempen, is aangereden door een vrachtauto. De Gouverneur werd aan het hoofd gewond. Mevrouw Van Kem- ppn kneusde haar knie. De auto is ernstig beschadigd. RECLAME. 8555 Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Enter: C. Vlasblom, te Dnosum; Te Sexbierum J. Tuinslra, le Bcesd. Bedankt. Voor Loon op Zand: M. B. Verkerk, le Puitershock. GereL Kerken. Aangenomen: Naar Kollhm D. J. B. Allaarl, cand. te Oegstgeest; Naar Gerko- kloosterStroobos; W. Doorenbos, le Zuid- wolde. Bedankt: Voor Edam, Nieuwerkerk a. d. IJssel. Woubrugge, Krommenie, Fijnaart, Helmond. Raamsdonk, Westzaan, Nieuw- dorp, Ternaard Sellingerv Haarlemmermeer Sloterweg en Meliskcrke, D. J. B. Allaart, cand. tc Oegstgeest. Chr. Gerei. Kerk. Tweetal: Te 'sGravendeel: A Bik ker, cand. te Noordcloos, en W. Kromer, cand. te Zwolle. Beroepen: Te Leerdam en le Nieuwe Pekcla: VV. Krcmer, cand. te Zwolle. Te Harderwijk: B. Oosthoek, cand. (c Apel doorn. Hersteld Evang. Lnth. Gem. Bedankt: Voor WildervanckVeen- darn: W. Spiethoff, te Gorinchem. Algemeene Synode. V Dc president opent de zitting van de nieuwe week met de Voorlezing van Ps. 103. Daarna worden de grostallcn voor de be noeming van leden der Algemeene Synodale Commissie aangevuld. Tol lid-predikant dier commissie vac. dr. J. R. Callenbach) wordt gekozen ds. J. Barbas, pred. te Hengelo (Geld.); tot zijn secundus ds. C. J. van Paas- sen, pred. te Haarlem. Aangezien de heer Barbas secundus is geweest van het lid der Syn. Commissie ds. A. B. te Winkel, wordt in zijn plaats tot secundus benoemd ds A. M. Bloem, te Chaam Tot primus-lid ouder ling (vac. mr. dr. Schoch) wordt gekozen de heer J. D. J. Idenburg, ouderling te Amster dam, en tot zijn secundus, de heer M. R van der Veen, ouderling te Utrecht Tot lid in den raad van beheer voor de predikantstraktementen wordt herbenoemd de heer N. Koomans, te Rotterdam en tot li£ van den Raad van beroep wordt herbe noemd mr. II. C. Drcsselhuys, die heeft be dankt als lid in hel bestuur van het Opvoe dingsgesticht Valkenhcide. In deze vacature wordt benoemd do heer A. B. C. Duduk do Wit te Amsterdam. In den namiddag worden commissie-ver» gaderingen gehouden. Vrijwillige gillen aan een predikant Een belastinginspecteur stelde de vraag of voor de toepassing van de wet op de rijks inkomstenbelasting bij het vaststellen van het inkomen van een predikant, rekening moest worden gehouden met de geldswaarde van de geschenken, die deze van eenige ge« goede gemeenteleden ontving in den vonr van de kosten van een buitenlandsche reis. enz. »De betrokken belaslingdirecteur,die deze vraag aan het oordeel van den minister van financiën onderwierp, bcanlwoorddo haar ontkennend, aangezien dergelijke ge heel vrijwillige giften z. i. niet kunnen wor den aangemerkt als voordcelen door dep predikant in zijn ambt verkregen. De mi nister heeft zich met hel gevoelen van den directeur vereenigd en de belasting-inspec teurs in dien zin bevolen. VOOR WOENSDAG 28 JULI. Hilversum (1050 M.). 12 u Polilieber 3 uur5 uur5- Congres van de Thcoso- phische Verecniging le Omnien. Uil zending van de rede van den heer Krishna Murli on Mrs. Dr. Annie Besant 5 uur7 uur. Vooravondconcert door hel H. D. O.-orkest r 7.157.45: Lozing door den heer' Adr. Boer, redacteur van hel tijdschrift „Focus", over: Wenken voor landschapfolografie. 7.45 en 10 uur: Persber. 8.15: Kurhaua- concert. Solistenconcërt o. I v. Prof. G. Schneevoigt. Soliste: Marcelle Meyer, piano 1 Brahms: Tragische ouverture, 2. Bach: Concert F-dur, a. Allegro moderato, b. An dante. c. Allegro; 3. Mozart: Pianoconcert D-mol, a. Allegro, b. Romance, c. Rondo (piano). Pauze. 4. Braunfels: Phantaslisehe Krscheinungen, eines Thema's von H Ber- Iiqz; 5. Strauss: „Salomé". Tanz. Davenlry (1600 M.>. 1120—1.20 liet radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, piano). 1.202.20: Orkeslconcerl. 4 20: Lezing: Out of doors. 4.35: Orkest- concert. 5.35: Kinderuurtje. 6 20: Orkestmuziek. 7.10: Tuinpraatje. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: A visit to Egypt. 7.45: Piano composities van Schumann. 8 uur Ver volg serieverhaal: At the villa Rose 8.20: Armadaprogramma. H. Stevens, has bariton. Koor. Orkest. Gedichtenvoorlezing over de Spaansche Armada, door IL Wil liams. 9.20: J. Smith, humorist. 9.50: Weerber., nieuws. 10.25: Werken van Bach, door orkest. H. Stevens, bas bariton. J. Ching. piano. 11.2012.20. Dans muziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.). 12.5CK Concert door het orkest Gayina: 5.05' Solistenconcert. 8.50: Galaconcert. Königswuslerhausen (1300 M.). 8.50: Bach-feest. H. Ellger, alt. Prof. Fischer, or gel. B. Geysel. piano. Brussel (486 M., Antwerpen (265 M.). 8.20: Fragmenten v. d opera Carmen na de le acte voorlezing „Colonel Chabert". Münster (410 M.). 1.35—2.50 Con cert. 4.35: Sprookjesvertellen. 5 50: Lezing. 6.20: Lezingen v Prof. Wegner. 6.44). Lezing. 78 u.: Sonatenconceri 8.20: Lezing: Dostojewsky. - 8.50: Liederen avond v. Rose Pahlen. 9.5010.50: Pianoconcert v. Otto Wetzel. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER Ttël.liFOON *fil - I.,EII>Ei\ 4030 Naar hel Engelsch van JUSTUS MILE FOSMAN. Door J. S. *1 „Engeland," zei Mallory, en keerde zijn Waggelend hoofd naar mij. „0, man, als je Vanavond de zonden van jouw vaderland op 3e bol hadt, dan was je kop nog zwaarder dan de mijne! Novodnia dat de Russi sche beer er nooit zijn klauw op moge leg gen!" „Zoo zij het," sprak Von Altdorf har- lelijk. „En Oud-lerland, God zegene zijn groene kusten! Waf? Of ik wal drinken wil, Creighton? Niemand kan er zich op beroe men, dat hij mil' op die vraag ooit neen heeft hooren zeggen Een weinig wijn voor miin maag, die sinds vanmorgen nog niets anders heeft gehad. Ivellner, breng mij absint, Per nod, jongen, en maak ze s'.erk. Ik heb ze hard noodig." „Wat zeg je daar, Mallory?" zei ik, „wil 3e zeggen, dat je sinds vanmorgen geen eten hebt gehad? Drink je met een leege maag? Kerel, dal is zelfmoord. En dan, wie drinkt er nu "s avonds absintl Kellner, breng twee broodjes met vleeesch voor meneer, maar ^ogenblikkelijk!" foen de broodjes kwamen, viel Iiij er op ftan en verslond ze meer dan dat hij zc opat. tVVij drieën wachtten stilzwijgend. Toen hij klaar was, slaakte hij een zucht van ver lichting. „Slechte manieren, heeren, zei hij. op- Jïeuw glimlachend. Hij scheen wat tot zich- e i te komen; het e(en had hem goed ge daan. „Slechte manieren, ik weet hel, maar eerlijk gezegd, ik had groote behoefte aan eten. Door een of andere omstandigheid heb ik verzuimd koffie te drinken cn te dinceren. Ik ben de reden vergeten o ja, het was een arrne duivel, zonder werk, die een maal tijd harder noodig had dan ik. En dan, met een paar glazen absint in eon leege maag, of misschien drie brengt men den honger tot bedaren. Ik ben misschien een beetje aan geschoten, een heel klein beetje, maar de- heeren zullen me dal, naar ik hoop, niet kwalijk nemen. Het is een ongelukkig toe val, geen gewoonte." Hij nam den tumbler met hel fonkelende, groengele vocht, die voor hem stond, in de hand en lachte er tegen. „Mijn eenige vriend," zei hij met zijn diepe, teedere stern het klonk als van een man, die bezig is de vrouw zijner keuze zijn liefde te verklaren. „De eenige vriend van allen, die altijd bij me gebleven is, in goede tijden en in slechte. Jij hebt me nooit in den steek ge laten. Heeren, ik heb de heele wereld be reisd. Ik heb gevochten van Caracas tot Ladysmith, eir van Kartoum tot Tien-Tsin en ik heb met meer menschen omgegaan, dan ik u zeggen kan. maar daar is nooit een vrouw geweest, die me niet bedrogen heeft." Hij lachte weer tegen de groene vloeistof. „Op den groenen duivel, heeren," riep hij uit, ..den groenen duivel, die me altijd bij staat, bij goed weer en bij slecht weer, die me op den schouder klopt als het me tegen loopt. die me bij de hand neemt en :ne hel paradijs binnenvoert als de wereld het bit terste is. Op den kleinen gneenen duivel, die. voor mij een groote groene god isdat hij lang moge regeeren!" Hij lichtte het glas op en dronk het in een teug half leeg. Toen viel hij achterover in zijn sloel met zijn kin op de borst. Ik boog mij voorover en lei mijn hand op zijn arm. „Mallory," zei ik, „Mallory!" En ik schudde hem zachtjes heen en, weer. IIou je een beetje goed, jongen, er is werk voor je le doen. Er moet een gevaarlijk spel worden gespeeld, Mallory, juist iels voor jou. Er zijn een helder hoofd en een welbespraakte long voor noodig, en misschien nog wel een krachtige arm ook. Een dapperen kerel heb ben we noodig; kom, doe je met ons mee?" „Mijn eenige vriend," zei Mallory en schudde zijn hoofd slap heen en weer. „De kleine groene duivel, die een groote groene god is. Ja, ja, een groote groene god." Zijn stem stierf weg in onverstaanbaar gemom pel en zijn oogen zagen ver over ons heen, buiten het Café d'Alen^on in zijn paradijs misschien I Ik keek wanhopig op naar Mac Kensie, maar deze zat iets te schrijven op den rug van een naamkaartje. Hij riep een kellner. „De apotheek aan het begin van de Avenue du Maine," zei hij, „en vlug". De apotheek was vlak bij en een oogen- blik later kwam de man terug met een Uein fleschje in de hand. Mac Kensie goot er enkele druppels uit in een wijnglas vol water. „Drink dit uit," zei hij, en zette het glas voor Mallory neer. En Mallory dronk, met zijn starende oogen, die ons niet zagen, en was nog altijd ver builen het Café d'Alen- con. Maar een oogenblik later kwam er leven in zijn gezicht. Hij wendde zich naar den Schot „Ge hebt me een tooverdrank gegeven," zeide hij, „maar ik ben er u niet erg dank baar voor, want ge hebt er me een heer lijken droom mee verstoord," Hij glimlachte tegen rnij. „Je sprak over een spel, Creighton," zeide hij, „over een gevaarlijk spel. Ik hoorde al je woorden, maar wat zal ik je zeggen, ik was in den hemel op dat oogenblik en ik had niet de macht, daaruit terug te kecren. Een gevaarlijk spel, mijn jongen? Laat maar eens hooren. Ik heb zoo'n idee, dat ik alles moe ben, ook dat. Vooruit maar." Ik keek naar Mac Kensie en naar Von Altdorf en zij knikten. Toen vertelde ik in hel kort aan Mallory de geschiedenis van Prins Karei van Novodnia en van de onge lukkige vrouw, die met hem getrouwd was. Eenmaal, onder dit verhaal, 9choof hij het wijnglas naar Mac Kensie, zonder zijn oogen van mij af te wenden. Mac Kensie goot er eenige druppels uit zijn fleschje in, vulde bij met water en knikte goedkeurend, toen de Ier dronk. „En zoo zie je dus, Mallory," eindigde ik, dat er maar één ding gedaan kan worden om haar te redden, een wanhopig ding misscjiien. en wie weet, hoe het afloopt, maar het eenige." Langen tijd nadat ik had opgehouden te spreken zat hij stil voor zich uit*le staren met de handen stijf samengevouwen op den hoek van het tafeltje. Hij zat nu echter niet te droomen, en hij wandelde niet naar den hemel van den dronkaard aan den hand van zijn groenen duivel. Hij leek een ander mensch te zijn geworden; zijn voorhoofd een weinig gefronsd, verried, dat hij zat na le denken; zijn mond stond ernstig en bijna streng. Ik zag Van Alldorfs oogen glinsteren van opgewondenheid en zelfs aan Mac Kensie was het le zien, dal hij in groote spanning verkeerde. „Ja," zei Mallory ten slotte, en hij knikte met het hoofd. „Ja, je hebt de oplossing. Hel is het eenige, wat er aan te doen is, hoewel, zooals je zei, '1 is niet bekend, hoe het zal afloopen. Hel ic. het eenige maar, wie zal het doen?" „Wel, kerel, jij naluurlijkl" riep ik uit „Jij natuurlijk, had je dat niet begrepen? Jij bent de eenige, die zoo iets zou kunnen doen." ,Ik?" vroeg hij. „Ik?" met een ongdoo- vig lachje. Kom, man, je steekt er den gek mee. Meen je het ernstig? Moet ik dat doen? Neen, maar!" En hij barstte in een luiden schaterlach uit, die echter plotseling weer ophield. Ik kon den vluggen gang van zijn gedachten evengoed volgen, alsof hij ze had uitgesproken. Ik kon zien, dat hij nni gelijkheden overwoog, de kansen naging, de gevaren onder het oog zag. Het was juist een avontuur, dat tot zijn verbeelding moest spreken, zooals ik trouwens wel ver moed had, voordat ik hem aan ons tafeltje genoodigd had. Toen kwam er een vragend* uitdrukking op zijn gezicht. „Maar, wat ik vragen wou!" riep hij uit, „waarom doen jullie het niet één van drieën? Waarom moet ik daarbij gehaald worden? Waarom jij niet, Creighton, of \l kolonel Von Altdorf? Dat begrijp ik niet." „Wel zie je," zei ik, en ik begon een beetje te stotteren en ik verschoot wat van kleur, geloof ik, „zie je, ik, ik, kan het niet, niet, omdat ik. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5