KWATTA5 De Verscheurde Nevel. No. 20351. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 Juli Derde Blad Anno 1926. KUNST EN LETTEREN. UIT DE RIJNSTREEK. KERK- EN SCH00LNIEUWS. RADÏC-PROGRAMMA. Beter dan Goed: DE BESTE UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. praau. 9.50: Weerber., nieuws, lezing Films in India. 10.25: Klassieke- en jazzmuziek. Orkest en Hyllon jazzband. 11.2012.20: Dansmuziek van het Cceil- Hotel. Parijs, „Radio-Paris (1750 M.) 12.50: Con cert Lucien Paris. 5.05: Concert (piano, viool, cello). 8.50: Concert Pelit Parisien. Königswuslerliausen (1300 M.) 9.20: Con cert van Offenbach lot Lëhar, Orkest. F. Baumann, tenor; L. Appel, sopraan. Brussel (486 M.) en Antwerpen (2G5 M.) 5.20: Orkeslconccrt. 8.50: Galaconcert van het le Regiment van de „Guides". Munster (410 M.): 1.35: Concert. 4.05: Sprookjesvertellen 4.35: Weener com- ponisten-muzick 5.35—6.05: Klassieke pianomuziek. 6.35: Spaansche les. 7.208.Italiaansche les. 8.20: Wer ken van Joh. Sorge. 8 50: Der Hellscher en Die Beichte, kluchten De Royaards-Schouwbnrg. Gedcy leerde Staten van Noord-Holland hebben het raadsbesluit van Amsterdam in zake goedkeuring van den bouw van een Royaards-9chouwburg aan het Kleine Garl- manplantsoen te Amsterdam, voor zoover dit besluit aan hun goedkeuring wa9 onder worpen goedgekeurd. Aan reclamanten die Woensdag j.I. hun bezwaren voor Gedepu teerde Staten hebben uiteengezet is bericht gezonden, dal Gedeputeerde Stalen in hun bezwaren geen aanleiding hebben kunnen vinden om hun goedkeuring aan het besluit te onthouden. Rijlaarsdam jm. 8 j. L. Otto jm. 22 m. H. Pfaff echtgon. van P. G. Rosbeek, 70 j. F. J. Hellemond wed. van P. v. Wijngaar den, 71 j. Naar men ons mededeelde is de Chr. Jong. Vereeniging De Heere. is onze Banier voornemens weer een-landdag le houden op 8 Aug. a.s. op het terrein der Martha-Slich- (ing. Ds. Apeldoorn van Bennekom, ds. Beo- kenkamp van Leiden, ds. Holland van Hui zen, ds. Koolhaas van Oud-Beierland cn ds. Lokhorst van Rotterdam zullen als sprekers optreden. Ingekomen personen. C. de Rooij, Siationsslr. 29 uit Koudekerk. Wa. J. Kluesser, Pr. Hendr.str. 69 uit Amersfoort. L. Spreij, Hoorn 198 uit Amsterdam. A Smit, Raadhuisstraat 44 uit Zwolle. J. Montagne en gezin, Concordiastr. 5 uit Woubrugge. J. M. Verbunt, Bruggeslr. 10 uit Tilburg. G. Fralm, Groencwcg 25 uit Jüngsfeld (D.) W. van Vliet. Torenstraat 4 uil Nijmegen. H. v. d. Beid, Ilooftstr. 23 uit Lisse. Vertrokken: Ha. G. Haer naar Amersfoort, Wuytcrlaan 55. S. Smit naar Muiden. Kinderen Melker naar Rotterdam, Baaij 110A. T. Verlaan naar Bodegraven. P. Langhout naar Woubrugge. A. Ver- gunst naar Koudekerk. Ma. Marbus, wed. C. v. d. Bijl naar Amsterdam, Sluisstr. 66. Zaterdagmiddag geraakte een wielrij der beklemd tusschen 2 auto's. De jongen dacht er nog tusschen door te kunnen doch kwam met z'n stuur tegen een der auto's aan, waardoor hij kwam te vallen. Hijzelf kwam er goed af, doch zijn bijna nieuw kar retje werd deerlijk gehavend. Bodegraven. Het rijkstelefoonnet alhieo is ingaande heden voor locale, interlocale en internationale telefoongesprekken openge steld van 7 uur voorm.9 uur nam. (op werkdagen). Ned.-Herv. Kerk. Zestal: Te Viancn: G J. G. de Bel, te Slie- drecht; C. Kroon, le Woudsend; dr. J. J. Woldendorp, te Warmond; G. Barger, te Tienhoven G. A Bruins, te Ommen, en R. Hofstede, te Noordwijkerliout. Te Vlaardingen: J. H. Th. Rappard, te Baneveld; P. de Looze, te Renkum; B, N. B. Bouthoorn, te Zeist; L. G, Bruijn, te Oene; p, J Vreugdenhil, te Gorinchem, en J. H. F. Remme, te Amsterdam. Beroepen: Te De Wijk (Dr.): J. Boon, te Welie (Grom); Te Asten: H. Lampers, te HW-rumTe Haarlemmermeer (Sloterweg): E J. B. Allaart, cand. te Oegstgeest; Te Put ten o. a. Veluwe (2e pred. pl.): 3. H. Th. Rap pard Jr., te Barncveld. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Wagenborgen: jt Dondorp, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Ottotand, Blokzijl. 01- denoorn, St. Jac. Parochie, Hijlaard, West- broek, Aalsmeer en Bolnes; A. Dondorp, tand. te Ulrech. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: Te Aalsmeer: W. Kremer, tand. te Apeldoorn en J. Drenth, cand. te Apeldoorn. Geref. Gemeente. Beroepen: Te Ierseke: H. Kievit, te Veenendaal. Ds. r. d. Brink toch opgetreden. Tegen veler verwachting in, beklom ds. H. C. v. d. Brink, de Dinsdag j.I. door de elassis-Haarlem in de bediening van zijn ambt geschorste predikant der Ger. kerk van Zandvoort, toch Zondagmorgen, den kansel. Om 10 uur waren alle plaatsen bezet door leden der plaatselijke kerk en o.a. vele Gere formeerden uit Amsterdam-Zuid, Er werd allereerst mededeeling gedaan van een vergadering met belijdende leden op Woensdag a.s. 81/' uur, dus na de a.s. ver gadering der classis, die, nu ds. v. d. Brink en zijn kerkeraad op één lid na zich bij het schorsingsbesluit niet hebben neerge legd, Dinsdag waarschijnlijk dezelfde maat regelen zal treffen als de Synode vroeger tegen dr. Geelkerken en zijn kerkeraad, n.l, afzetting. Na deze mededeeling sprak ds. v. d. Brink en zeide: „fk sta hier als geschorst predi kant, geschorst, maar niet door mijn trou wen kerkeraad". Vervolgens doet spr. voor lezing van de nadere motiveering van het in de vergadering van Zaterdagavond genomen besluit van den kerkeraad tot niet-uitvoe- ring van de schorsing. Dit luidt aldus: De kerkeraad met innig leedwezen en hei lige verontwaardiging kennisnemend van het besluit der elassis-Haarlem van den 13en Juli om ds. H. C. van den Brink in de bediening van zijn ambt te schorsen. Conslateerend ten eerste, wat het for- meele betreft, dat dit besluit waarbij met de plaatselijke kerk in het geheel niet werd ge rekende, lijnrecht in strijd is met het voor onze kerken geldende recht met name art. 79, 80 en 81 der kerkenordening en dies onwettig is. Ten tweede wat het materieele aangaat, dat als grond voor dit besluit geen enkele af wijking noch in de teer noch in het leven kon worden aangegeven, doch dat integen deel en door de leden der classis en door de tommissie van advies der buitengewone generale synode van Assen nadrukkelijk en herhaaldelijk is verklaard, dat ds. Van den Brink onverdacht Gereformeerd' en onberis pelijk van wandel is, zoodat dit besluit on rechtvaardig is. Spreket als zijn gevoelens uit: a. dat de classis door dit onwettige on rechtvaardige besluit, zoowel het accoord der kerkelijke gemeenschap als het voor deze gemeenschap geldende recht heeft ge schonden b. dat hij in gehoorzaamheid aan den ko ning der kerk dit schorsingsbesluit niet kan noch mag erkennen; c. dat hij nochtans bij voortduring bereid blijft om in kerkelijk verband te leven naar vorenbedoeld accoord en vastgestelde ker kenordening; en besluit ten eerste zich bij het schor singsbesluit der elassis-Haarlem niet neer te leggen, ten tweede aan ds. Van den Brink op te dragen zijn ruim 32-jarige rijk geze gende bediening niet te onderbreken, ten dorde tegen genoemd besluit der elassis- Haarlem overal waar zulks nuttig zal kun nen blijken, protest te doen liooren. In zijn prediking over de Bergrede heeft ds Van den Brink nog gesproken over de onrechtmatige beslissing van de classis, die hij niet erkennen kan. Federatie van Herv. Diaconieën. Op den tweeden dag der zomerconferen- ties te Lunteren heeft dr. J. H. Adriani uit Utrecht een referaat gehouden over „de ont wikkeling van het diaconaat". Aan de beraadslaging namen o.m. deel mr. Bouricius te Rijswijk en S. van Dijk le Lisse, waarop inleider van repliek diende. Des middags wordt een bezoek gebracht aan het in aanbouw zijnde sanatorium Zon- nigleven te Soeslduinen, waar namens hel bestuur der vereeniging secretaris en pen ningmeester de conferentiebezoekers ont vingen en tevens thee werd gediend. Bond van Ned. Onderwijzers. „De Bode" deelt mede, dat bij het refe rendum over de voorstellen door de laatste vergadering van den Bond van Ned Onder wijzers aangenomen, betreffende U. L. O.- en andere kwesties, alle voorstellen met groote meerderheid van stemmen zijn aange nomen. RECLAME. Wie Odol gebruikt, "verzorgt zijn tanden het best 8217 VOOR DINSDAG 20 JULL Hilversum (1050 M.) 12.Politieber. 5.7.Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest 7.157.45: Lezing; Op en van het Binnenhol; een praatje over historisch Den Haag, door den heer J. J. Moerman. 7.45 en 10.—: Persber. 8.10—10.30: R.K. Radio:Omroep, prof. Leo Heijmans, hoofd leeraar voor viool; Leo v. Sprang, basee noble aan de Fransche Opera te Gent; Jan Heerkens, piano, allen te Tilburg. Spreker Pastoor Verbunt te Zeeuwsch Clinge: 1. Scherzo, Chopin (piano)2. La Reine de Saba, Gounod (basse noble); 3. Romanze Wieniawsky (viool); 4. a. La Cathedrale engloutie, Debussy, b. Wals, Chopin; 5. a. Arie a. d. Zauberflöte „O, Isis und Osiris", Moz&rt, b. Gebet des Königs aus „Lohen grin" (basse noble); 6. Rede door Pastoor Chr. Verbunt over: Critische historie van de verschijningen te Lourdes aan Bernadette Soubirous; 7. Carneval, Grieg (piano); 8. Sonate (Improvisation) Strauss (vi^9. a. Vrede, Wambach, b. Le Cor, Flegïer (basse noble); 10. Sonate (3e en 4e deel, Franck (viool); 11. Stances de Lacmé, Delibes (basse noble); 12. Polonaise as dur, Cho pin (piano). Daventry (1600 M.) 11.25—1.06: Worlds Christian Endeavour convention in Crystal Palace. 1.202.20: Orgelconcert van St Lawrence Jewry. 4.20: Lezing: A camping holiday abroad. 4.35: Orkest- concert. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber. en nieuws. Lezing: Experiences as a Juryman. 7.45: Pianocomposities van Bach. 8.Muziek: 8.20: Rond de we reld per radio, door orkest; G. Vallc, so - Alphen. Hel ziekenfonds alhier, dat ongeveer tweederden der bevolking omvat, doorleeft rumoerige lijden. De leden van het lond9 kunnen het n.l. niet vinden met den ccnlroleercnden geneesheer In bestuurs- kwestics echter hebben de leden niets te ver tellen en derhalve wilden de leden het fonds omzetten in een vereeniging; een poging die mislukt is. Tot zoover de voorgeschiedenis. Er blijken echter nog meer strubbelingen te zijn. De verstandhouding tusschen den fondsdokter eenerzijds en de medische hoog leeraren te Leiden anderszijds blijkt even min bijster rooskleurig te zijn. De fondsdok ter n.l. geeft geen zier om het oordeel van de Leidsche proffen zooals hij zelf moet heb ben gezegd, lapt hij het professorale oordeel aan zijn laars. De Leidsche hoogleeraren van tjjin kant wenschen verder verschoond te blijven van een meer dan onhebbelijk op treden van den Alphenschen fondsdokter, en derhalve heeft de directeur van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, den burge meester van Alphen bericht, dat dit zieken huis voortaan gesloten zal zijn voor fonds patiënten uit Alphen. Een arbitrage-commissie is nu benoemd en als die commissie tot geen resultaat komt, zal de Alphensche burgemeester, die tevens lid is van de Tweede Kamer, in de Kamer -gaan interpelleeren. Een duel derhalve tus schen den fondsdokter en de Leidsche hoog leeraren. Wie het sterkste zal blijken? De fondspatiënten zijn overigens voorloopig de dupe van de historie. Zij kunnen zelf de ver- plegingskosten betalen, als zij worden opge nomen in het Academisch Ziekenhuis. Op de Julianastraat passeerde gister middag een auto een woonwagen. De chauffeur rekende er echter niet op dat achter den woonwagen nog een rijtuig reed. Bij zijn pogingen om dit te ontwijken reed hij legen de balans van den Ilofbrug. De botsing kwam zoo hevig aan dat het voor- gedeelte der auto geheel werd ontzet en de reis niet kon worden voortgezet. Burgert. Stan d.'Bevallen: C. v. d. Pol geb. Barlslra, z. J. v. Leeuwen gebr. Kruit, d. P. Kaslelijn gebr. Hofman, d M. C. Rijlaarsdam gebr. Renijeveld, d. M H. Roos geb. Mulder, d. A. M. Plomp geb. v. d. Meij, z. H. Burggraaf geb. v. d. Woensel, z. G. Veenendaal geb. v. Essen, z. J. G. v. Leeuwen geb. v. Gils levenl. z. L. de Kleijn geb. Struik, z. Overleden: O. Rijlaarsdam jd. 6 j. P. Leiderdorp. Zaterdagmiddag had op de algemeene begraafplaats een eenvoudige plechtigheid plaats. De oud-leerlingen van wijlen den heer N. van Oosterhout, in leven hoofd van de openbare lagere school alhier, gaven aan hun voornemen gevolg, om diens nagedachtenis te eeren, door een gedenk steen op diens rustplaats le plaatsen. Een der oud-leerlingen, de heer Vermeulen bracht hierbij in herinnering, hoe de heer van Ooslerhout op de school door zijn hu maan en tactvol optreden bij zijn leerlingen geliefd was, en vandaar deze gedenksteen als hoogachting. Hierna droeg hij namens de oud-leerlingen het gedenkteeken aan de familie van den overledene over. De heer A. van Oosterhout, zoon van den overledene, dankte, ook mede namens zijn moeder, die door ziekte de plechtigheid niet kon bijwo nen voor de betoonde waardcering. Een groot aantal belangstellenden waren op de begraafplaats aanwezig. Terwijl de landbouwer v. d. M., bezig was met een machine gras te maaien, werd een der paarden schichtig en begon te stei geren met het gevolg dat het dier met de poolen in liet vlijmscherpe mes viel, waar door het zoodanig werd verwond, dat het naar het Openbaar Slachthuis te Leiden moest worden vervoerd om te worden afge maakt. Burgerl. Stand. Geb.: Maria d. van H. J. Lamers en J. M. Buijze. Geer- truida Adriana, d. van A. Verdoes en A. Glasbergen. Maria, d. van K. van Winkel en M van Zijll. Getrouwd: A. Koning on J. W. C. M. Fi- lippo. WaddinKveen. Burgerl. Stand. Geb.: Antje, d. van J. Oudijk en J. A. van Griethuizen. Johanna Egberta, dochter van J. Th. Schutte en C. M. Scherders. Overleden: J. Noorlander, 82 jaar. Gehuwd: H. F. Bruijstens en J. C. Jacobi. N. Smit en Th. Dullemeijer. De schaalcollecte, die alhier vanwege de R.K. Parochie is gehouden voor de nieuwe kerk van Pastoor Drenth te Rotter dam bracht f 263 op. Voor het examen Boekhouden slaag den onze plaatsgenooten P. Sliedrecht en H. W. Schildt De herstellingen aan de Ned. Herv. Kerk zijn, aIUian9 voor wat het belangrijk ste deel, t, w. de onderheiing betreft, gcèin- RECLAME. ^216 digd- De afwerking van de muien en hij- bouw is nog in vollen gang. Echter is het zoo gevaarlijke werkje van ondergraven en opnieuw fundeeren van de muren tot groot succes van den aannemer J. Reijm alhier thans klaar gekomen. Haarlemmermeer. De heer S. van Wijk Gzn. alhier, in de plaats van don heer Chr. v. d. Heuvel benoemd tot Lid van Itaad de zer gemeente en behoorende tot de anti- revolulionnaire partij, heeft deze benoe ming aangenomen. In verschillende deelen van den ILiar- lemmermeerpolder is weder het plan opge vat om feestelijkheden te orgamsoeren ter herdenking van den verjaardag van II.M. de Koningin. In Nieuwvennep, Vijfhuizen en Rijk heeft men in voorgaande jaren laten zien wal met een goede samenwerking is te bereiken, meer nog dan in Hoofddorp, alwaar van de „Wilhelminavereeniging" weinig actie meel schijnt uit te gaan, zoodat de gymnastiek- vereeniging aldaar het initiatief maar nam om te zorgen, dat de 31e Augustus niet ge heel onopgemerkt voorbij ging. Het zou voorzeker toegejuicht worden wanneer „Hoofddorp" te dezen opzichte als cen trum van den Haarlemmermeerpolder dit jaar nu eens aan de spits kwam le slaan. Toen G. H. Zaterdagmorgen alhier bij een der bewoners even een boodschap ging doen,liet hij z'n paard en wagen zoolang on beheerd aan den kant' van den weg slaan. Het paard begon inlusschen achteruit te loo- pen, met 't gevolg, dat 't geheele gerij in de wegsloot terecht kwam. K. stond raar te kij ken, toen hij, weer op den weg komende, bemerkte dat zijn spulletje te water lag. Wijl handen te kort schoten, werd de trekkracht van een ander paard benut en door middel van touwen een en ander weer op den wal getrokken. Hillegom. Bij de Hippelaarsbrug is ter vervanging van een vernielden wegwijzer van den A.N.W.B. een nieuwe geplaatst. Dit is een nieuw model zooals er in deze omge ving nog geen stond. De borden zijn zooda nig aan de paal bevestigd, dat adle opschrif ten tegelijk gelezen kunnen worden. Bij gunstig weer zal de Harmonie op Dinsdagavond een uitvoering geven in de muziektent op het Hof. Geslaagd is voor de 3e klasse van het Gemcent. Lyceum te Haarlem Ela de Haas, alhier. De aanbesteding van; a. Het vernieuwen van de Aspbaltdak- bedekking. b. Het aanleggen van 'een waterleiding met sanitaire werken. c. Het vernieuwen van de gangvloeren cn tegel bekleeding in gang en W.C.'s en de Urinojrs, in de school met den Bijbel had lot uitslag: a. Bakker f695; b. Bakker f615; c. Imt- horn f675; a, G. Meyer f687; b. C. Meyer f595; a. Ailkema f690; b. Ailkema f575; a. Langcrler Zonen f675; b. Langeler Zo nen f589; c. van der Wilden f590. Burgerl ij ke Stand: Onder- A. G. van Wonderen en J. Biesheuvel M. Kruijff en J. M. Brussee. Bevallen: M. J. PrinsHopman d. M. C. Schramavan der Pijl d. C. C. StaphorstPaes d. J. Walravende Jong d. H. AldersHaamke d. G. Bak kerBont z. E, A. SchramaWalraven CL A. M. Berkhoutde Waard d .Uit het leven van den beroemden Engelschen Detective HERBERT PORTER. Vrij bewerkt naar het Engelsch door J. H. (Nadruk verboden). „Ik wii sterven, Geoffrey," zei ik, „want mijn leven is vernietigd. Ik heb de liefde van mijn vrouw verlóren en ben lol den bedelstaf gebracht'. Maar ik heb een hooge -evensverzekeriug en mijn dood beteekent voor Dorothy verlossing van de armoede, die haar le wachten staat ais ik blijf leven. Maar er zijn twee bezwaren: ten eerste is de verzekering nog niet zoo heel lang ge sloten en ik zou nog bijna een maand moe ten leven, vóór zij aanspraak op de uil- jjcering kan maken, en in de tweede plaats: de Maatschappij beiaalt niet uit bij zelf- dWKwï. Als ik nu door mijn eigen hand Bterf krijgt Dorothy geen penning. Daarom Jd ik je een verzoek doen. Jij weet dingen, die voor Europeesche natuuronderzoekers en bock met zeven zegelen zijn. Jij hebt m ■inclië mysteriën leeren kennen, die ons verstand, te boven gaan. Ik «wil sterven, 'eoffrey, maar zóó, dat geen dokter ter ereld zelfmoord zal kunnen vaststellen. En wil ook niet bemerken, dat ik sterven ga. ant mijn zenuwen zijn zoo uitgeput, dat ik t geloof, dat ik de kracht en den moed bebben om de hand aan mijzelf te n. Bovendien mag de dood niet eer dan over een maand intreden. Beslaat er een mogelijkheid?" Geoffery zag mij lang en zwijgend aan. Daarop zei hij, terwijl hij een blik wierp óp de kasten, die tegen een der wanden waren aangebracht: „Ja, er beslaat een middel, zooals jij bedoelt. Ik leerde het ken nen door een Indischen priester in Kashmir. De ingewijde kan daarmede een verwijder den vijand op verren afstand en volkomen onmerkbaar dooden." „Is het een vergift?" „Ja, maar een, waarvan de Europeesche scheikunde de werking niet kent en niet verklaren, zelfs niet eens vaststellen kan. Waarschijnlijk hangt die werking op een of andere wijze samen met radio-activiteit." „Hoe wordt het aangewend?" vroeg ik. „Degeen, die gedood moet worden, krijgt het binnen, door de lucht, die hij inademt, door het water, dat hij drinkt en waarmee hij zich wast; door het eten, dat hij nuttigt. Het is niet te herkennen, smaak- en reuk loos, en de afstand speelt geen rol." „In hoeveel tijd werkt het?" „Precies in dertig dagen." „En je gelooft, dat de Verzekeringsmaat schappij. Spencer lachte. „Geen arts ter wereld kan de diagnose stellen. Het vergif verlaat het lichaam direct weer, nadat het zijn werking heeft gedaan." Ik ging op mijn vriend toe en legde hem de hand op den schouder. „En "ben je be reid me dit middel toe te dienen, Geoffrey? vroeg ik sidderend. Hij haalde de schouders op en sloeg de oogen neer. „Je zult je kunnen voorstellen, besle vriend," begon hij na een lange pauze, „dat het mij moeilijk valt op deze vraag ren ant- J woord le geven en vooral het antwoord, dat jij hebben wilt. Je bent de liefste, ja,- de eenige vriend, die ik heb. Ik heb je rrorgen en je verwachtingen gedeeld. Ik heb je altijd liefgehad als een broer en nu verlang je van mij, dat ik je moordenaar zal ziin. Anderzijds, als ik er goed over nadenk, is de dood bier misschien het kleinste kwaad „Heel zeker," antwoordde ik. „Zeg mij dit: Is het je onwrikbare wensch óm le sterven?" „Mijn onwrikbare wenschl" „Goed. Dan zal ik er over nadenken. Morgenochtend krijg je mijn antwoord." De spreker had geëindigd en keek zijn bezoeker aan, die hem met geen woord in de rede was gevallen. Herbert Porter knikte een paar malen ais in gedachten, stond op en liep een paar keer zwijgend de kamer op en neer. Plotseling bleef hij voor Richard Dawson slaan en zag hem vast in de oogen: „Ik ben gekomen," zei hij eindelijk, „om u 'het antwoord van Geoffrey Spencer te brengen. Hij kan, ik heb het u al gezegd, er niet toe besluiten, aan uw verzoek te voldoen. Maar hij heeft mij, ik heb daarop al gezinspeeld, in zekeren zin tot zijn plaatsvervanger aangesteld. Ik zal doen, wat hij niet van zich kan verkrijgen, ik ken het middel, waarover dr. Spencer sprak en ik bezil het ook. Zeg me alleen dit eens: Blijft u absoluut bij uw plan?" „Ja," antwoordde Richard Dawson met vaste stem. „Dus u wilt sterven?" ,;Ja" „U beschouwt het dus als een dic-iist, als ik u het bewuste vergif toedien door het water, dat u drinkt, door de lucht, die u inademt, door het eten, dat u gebruikt?" „Ik zal het als den groolsten dienst be schouwen. dien ooit een mensch een ander mensch bewezen heeft." De detective reikte hem de hand. „Dan zal ik het doen," zei hij met na druk „We hebben vandaag 2 September. Op 2 October zult u dood zijn. Ik begin van daag nog met de toediening van het vergif. Mijn adre9 zal ik u niet geven, opdat u niet in een zwak oogenblik in staat zou zijn het werk der vernietiging te doen ophouden. Ik ga vandaag nog op reis en iedere poging om mij op te sporen zal doelloos zijn." „Tk zal geen poging doen." „Ik had niet anders verwacht. Vaarwel." Met deze woorden drukte de detective Richard Dawson de hand; een seconde later had de deur zich achter hem gesloten. Het liep tegen twaalven, Richard Dawson zat in zijn studeerkamer. Het dienstmeisje had hem een kop koffie gebracht, het eerste, wat sinds den vorigen avond negen uur over zijn lippen kwam. Hij zal aan zijn schrijftafel en had zich juist gedwongen uil het doelloos gepeins, waarin hij zich sedert het gesprek van den detective verloren had. te ontwaken, en was begonnen eenige bun- delspapieren door ie zien en te sorteeren. Plotseling ging de deur open en een vrouw stond op den drempel. Het was een ranke, meisjesachtige figuur in een eenvoudige, sierlijke witte japon, haar welig donkerblond haar was achter in een wrong opgenomen en de kleine krulletjes langs de 3lapen ga ven aan het vriendelijke gezicht met de ernstige, bruine oogen een geestige uitdruk king. Toch vertoonde dat lieye gezicht 1 hans de sporen van groote vermoeidheid en smart. Toen de man aan de schrijftafel de verschijning in de deuropening gewaar werd, kwam er een uitdrukking van smar telijke verbazing op zijn gezicht: „Dorothy!" Het was alles, wat hij kon zeggen. Zij trad de kamer in, sloot de deur en ging op hem toe. Haar hand legds zij zacht op zijn hoofd en ze zei: „II: weet alles wat hier gebeurd i9. Sir Patrick heeft me getelegrafeerd. En ik weet, dat je mij nu noodig hebll" Den volgenden dag word bij mr. Dawson aangediend: Sir Patrick Clyde, zijn bankier. De oude huisvriend, die den laatslen lijd zoo afgemeten was geweest, was vandaag jo- viaal-uitbundig, op het opgewondene al. „Ik heb uw brief ontvangen." begon Daw son. „Ik weet, dat ik nu bedelaar bon en ik kan me zoo voorstellen, wat u komt doen." „Zoo," zei de kleine man grappig met de oogen knippend ..Kun je je dat vöorsleUen? Ik kom namelijk een aangename lijding brengen voor het eerst in langen lijd een aangename tijding 1 Je hadl mij een hoele poos geleden machtiging gegeven om een klein beetje voor je te speculeeren. In het begin leek het alsof het niet veel zou wor den, maaj* opeens krijg ik bericht, dal do zaken om zoo te zeggen op hun kop zet. De scheepvaartaandeelen, die ik vour je gekocht had zijn zoowat op het dubbele gestegen en je winst bij dit zaakje bedraagt ongeveer 25 000 pond. Ik feliciteer je!" Richard Dawson sloeg zich met de hand voor het voorhoofd: „25.000 pond," herhaal de hij bijna werktuiglijk. „dan zou ik» dan zou Dorolhv. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9