No. 20351. MAANDAG 19 JULI Anno 1928, STADSNIEUWS. Een Gouden Huwelijks-Jubileum. Het voornaamste nieuws van heden. Burgerlijke Stand v. Leiden. LEIDSCH DAGBLAD t PRIJS DER AD VERTE NTIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en ^Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. 1 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven !l0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35. per week 0 18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week>,0.18. Franco per post 2 35 portokosten. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" over 1925. Uit het zooeven verschenen verslag van den toestand van het Stedelijk Museum „De Lakenhal", gedurende het jaar 1925, blijkt, dat de samenstelling van de Commissie on gewijzigd bleef. De in 1918 verschenen 2de uitgave van de schilderijencatalogus van 1908, bleek nagenoeg uitverkocht; hierin werd voorzien door het gereed maken van een derde bijgewerkte uitgave, welke in het najaar verkrijgbaar werd gesteld. Het groot aantal aanwinsten toont de be langrijke uitbreiding der verzameling sinds 1918, waarvan de nieuwe catalogus 205 vermeldt. In de opstelling der voorwerpen kwam eenige verandering door de plaatsing van de aanwinsten van het bruikleen Ruys de Perez. O.a. werd hierdoor de geLegenheid geboden de oude bestuurskamer beter in te richten. Aan de verzoeken tot tijdelijk afslaan van voorwerpen weid voldaan door het in zenden van tinwerk op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum te 's-Gravenhage, het portret van Walaeus door D. Bailly op de Grotius-tentoonstelling, dat van A. H. Bakker Korff, door P. C. D. Tetar van El ven op de tentoonstelling van schilderspor- trelten te Amsterdam en van twee klokken uit 1730 en 1784 op de tentoonstelling van Beyaardkunst te Amsterdam. De toestand der verzamelingen en van het gebouw geeft alle reden tot tevreden- beid. Eenige schilderijen werden door den adj.-direcleur gerestaureerd of gereinigd. Ook dit jaar werd tijdelijk afstand gedaan van 20 pCt. van het voor aankoop en on derhoud oorspronkelijk beschikbaar gesteld bedrag. Een beroep op den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om terug te komen op zijn besluit tot het in trekken van de Rijkssubsidie van f 500, speciaal in verband met het .belang der verzameling voor het onderwijs in de kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit leidde niet tot het gewenschte. resultaat. Het bezoek van het museum vertoonde dit jdar een teruggang, deels tengevolge van de toenemende belangstelling voor sport. Het museum werd in 1925 bezocht door 14879 bezoekers, waarvan 7691 belalenden en 7188 op de vrije dagen Ook bezochten 135 leden van het Internationaal congres voor ongevallenverzekering het Museum evenals 50 deelnemers aaii de excursie van onderwijzers uit Australië en de Brilsche koloniën. Prof. dr. W. Martin bezocht geregeld met zijii leerlingen hét Museum in'verband met zijn colleges in kunstgeschiedenis, terwijl ook een'aantal onderwijzers van elders, zoowel als uit Leiden zelf met hun leerlin gen een bezoek aan het Museum brachten. Op 9 Februari werd door den Rector en Senaat ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan alhier een receptie gegeven, welke ook bijgewoond werd door Z. K. H. Prins Hondrik, verschillende Ministers, gezanten, geleerden en hooge ambtenaren. Door de directie werden een aantal tentoonstellingen gehouden en ter gelegenheid van de Acade miefeesten hield een speciale commissie een tentoonstelling van portretten en voorwer pen. betrekking hebbende op de Leijïsche Hooge9chool. - Tegenover hol terugnemen van in bruik leen gegeven schilderijen en voorwerpen staan belangrijke aanwinsten, afzonderlijk genoemd. Een van buiten de stad in bruik- een aangeboden collectie schilderijen en beeldwerken werd niet aanvaard, daar deze van te weinig belang bleek voor Ket Mu seum. Acpbalteering der Pelikaanstraat. Voor eenige dagen maakten we reeds mel ding van een derde proef van asphalleering in deze gemeente en wel van de Pelikaan straat van de Oude Vest naar de Hooigracht volgens het systeem Van Haagen te De Bildt. Zooals wij al mededeelden heeft deze wegverharding plaats door het opbrengen van een 3 c.M. dikke laag rubber asphalt in twee tempo's. De bewerking 19 zeer een voudig en gemakkelijk, nog wej zoo doelma tig en eenvoudig als de proeven in 't Noord- einde genomen. En voorver wij konden oor- deelen is het resultaat niet' minder verras send. De heer Richard C. van Haagen, die toen wij een bezoek aan het werk brachten juist ook inlichtingen verstrekte aan den burge meester, secretaris en architect der gemeen te Graft (Noord-Hollland) waar men ook as- phaltheèringsplannen heeft deelde ons mede dat dit praeperaat ook gebruikt is voor de verharding van den Groesbeekschenweg in Gelderland en daar uitnemend bevalt. Trou- j wens in het buitenland is het praeperaat ook een zeer bekend verhardingsmiddel en is in j verschillende landen gepatenteerd. Men is j aldus de lieer van Haagen nog 9teeds zoe kende naar een goedkoope en stofvrije weg- bedekking, welke, zoowel bij hooge als bij lage temperatuur, plastisch en hard blijft. Ik ben erin geslaagd een Rubber-Asphaïl ie prepareeren, welke aan beide eischen vol doet. Rubber-Asphalt is door een bijzondere chemische samenstelling van rubber en as phalt een bindmiddel geworden, dat aange wend kan worden als wegdekmateriaal, dak en vloerbedekking. Tpt op heden worden als bindmiddel toegepast: petroleumpraeparaten als shclffalt, spramax, pelroleumpek, bitu men, en ook maslic, kool teer en koolteerpek. Trinidag Asphalt is wel veel harder dan bovengenoemde producten, doch te hardóm dit alleen te gebruiken. Wil men asphalt plastisch maken, dan voegt men er olie soorten aan toe, doch dan vermindert de hardheid van hel asphalt.. Dit is echter niet het geval bij Rubber-Asphalt, liet blijft plas tisch en hare hardheid behouden. De verschillende door den heer Van H. ge- Zooals wij reeds eenigen tijd geleden meldden, herdenken heden onze stadgehoo- ten Abraham Delfos en mej. Johanna Jong bloed den dag, waarop zg vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. Wjj hebben het bruidspaar vanmorgen eens opgezocht in hnn vriendelijke woning in het kraakzindelijke Sint-Annahofje, dat voor deze heuglijke gebeurtenis in Iriaschen feestdos prijkte. Overal wapperden vr ooi ijk rood-wit-blauwe vlaggetjes vanuit de nede rige huisjeö. De 72-jarige bruid stond echt hofjesachtig met enkele buurvrouwen de laatste gebeurtenissen van den dag te be spreken en noodde ons vriendelijk tot binnen komen in haar woning, waarvan de deur posten rondom met vlaggendoek waren versierd. Met gerechten trots wees onze bejaarde gastvrouwe ons de vele bloem stukken, die zy in de gepasseerde weken Tan vroegere buren, kennissen en familie- ledden had ontvangen. Zij vertelde ons verder, dat zij ia den laats ten tyd wat gesukkeld had met haar. hoofd, zenuwen dacht zij, maar overigens voelde zy zich nog opperbest En haar man wist heelemaal niet wat ziek-zijm was. Even later kwam de persoon in kwestie ook thuis; zyu patroon had hem vryaf ge geven, zei hij. Natuurlijk kwamen toen de bruidsuikers voor den dag en ondanks het vroege uur moest ook de wynflesch worden aangespro ken. 't Was wel wat vroeg, maar ja, de koffie was nog niet bruin en zoo zonder iets weer weg te gaan, dat mocht niet. Wij hebben toen afscheid genomen van de kra33o oudjes, hen achterlatend temidden van den overvloed van zoetrgeurende bloe men en buurvrouwen, die nieuwsgierig van achter de gordijntjes gluurden. Moge het beiden gegeven zijta nog tai van jaren te slijten in het rustige hofje met zyn vriendelijke huiskes en iel-roode geraniums. Zoo zij het nomen proeven hebben, volgens hem, be wezen, dat zoowel bij zeer hooge, als bij lage temperatuur zelfs door de zwaarste auto's geen spoor van wielindrukken .in het weg dek werd achtergelaten. Bij een hitte van 40 graden Celsius, kan het wegdek nog een zeer grooten druk weerstaan. Als voordeelen van Rubber-Asphalt wer den genoemd. a. Iedere gemeente kan haar eigen wegen asphalteeren. Rubber-Asphalt kan op iederen versleten straatweg, zoowel op kei, klinker, hout, grint, alsook op mac'adam wegens worden aangebracht. c. Rubbber-Asphalt wordt als modder over den weg uitgestreken en behoeft niet ge stampt of gewalst te worden. d. Het Rubber-Asphaltdek i9 reeds een half uur nadat het is aangebracht, voor het zwaarste vervoer berijdbaar. e. Rubber-Asphalt is stek geluiddempend en stofvrij. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Begunstigd door het prachtigste zomer weer hield de afdeel ing Leiden van het „In stituut voor Arbeidersontwikkeling" gisteren zijn zomer-uitslapjc. Niet minder dan 80 deelnemers waren van dè partij. De wande ling van Piet-Gijzenbrug naar de duinen en vandaar naar Noordwijk a. Zee, bleek ook voor de kinderen gemakkelijk te doen. Toen na een flinke rust aan het strand, welke door velen werd benut om een bad te ne men, werd voorgesteld om langs de zee naar Katwijk te loopen vond dit vrijwel alge- meene instemming en ging men weer wel gemoed op marsch. Met de tram keerden de deelnemers van Katwijk naar Leiden terug. Gezellige avond „Zomerzorg". Het mooie weer in samenwerking met het a&ntrekkelgk en veelbelovend pilgram- ma van den heer Willy Derby, heeft Zondag avond velen naar den tuin van „Zomerzorg" getrokken. Als men weet, dat er circa toegangskaarten werden afgegeven, lerwyl bovendien nog velen een gratis-uitnoodiging hadden ontvangen, dan is het verklaarbaar, dat in den met veelkleurige ballons toovor- achtig verlichten tuin haast geen plaats onbezet bleef en men zelfs don dansvlonder voor de muziektent niet geheel vrij liet. l>e heer Willy Derby heelt met zijn cce- zelschap de honderden prettig en onschuldig bezie gebonden. Hg zelf nam, zooals ge woonlijk, weder het leeuwenaandeel voor zyo rekening. Zgn waarlyk geestige liedjes,, aan gevuld eu toegelicht met een smakelijk causerietje, hielden tot den laten avond de aandacht der aanwezigen gespannen. Mej. Louise Noiret* die zijn liedjes bege leidde, deed dit ook weder recht verdien stelijk. De conferencier, de heer Lou Bandy, had niet minder succes en de goochelaar „pro fessor" Ben Alibie, hielden de aanwezigen mede langen tijd aangenaam bezig. De stemming onder het publiek was uitnemend. -De acteurs en actrices werden steeds luide toegejuicht en herhaaldelijk ter uggeroepen. Velen zongen de refreins met Willy Derby dapper mee, terwijl de jon geren af en toe gelegenheid hadden een modern dansje te doen. Kermesse d'été. Er zijn nog altijd menschen die-met heim wee terugdenken aan den tijd, toen we nog een echte Leiclsche kermis hadden. Welnu dezulken kunnen dezer dagen hun hart op halen in de concertzaal van „L'Union" aan de Sleenstraat. Bij de oude en ouderwetsche kermis, die geheele slraatgedeelten en plei nen in beslag nam, is hetgeen ons in „l'Union" als kermesse d'été wordt aange boden niet meer dan een kermis in zakfor maat. Doch juist, doordat men alles in een klein bestek bij elkaar heeft, wordt de ker- mis-indruk zeer versterkt. Men vindt er zoo van alles wat men op een echte kermis ook ziet. Om fe beginnen een groote electrisehe luchlschommel op het tooneel met doordrin gende automatische muziek, luchtbommen etc., regelrecht geïmporteerd uitBroek in Waterland, zooals op de affiches staat vermeld, trouwens wel de grootste attractie van deze kermis als wij ons niet bèdriegca. Verder langs de wanden: een schiettent, een aquariumsporttent, een plaatwerp-inrichting een kop van Jut, een vuistslag-machine (wie er hier een dubbeltje aan waagt om een Hinken vuistslag op een harden houten pen te geven heeft kans een blikken eere-teeken als Ridder van den vuist te ontvangen), een weegmachine een lijntrek-sporttent (niet voor een vroegere generatie stads-Jantjes s v.p.), een hoepla-hoepla, en speciaal voor den inwendigen mensch waarvoor overigens gedienstige kellners ook zorgen, een paling- kraam en lest best de bekende poffertjee bakkerij van den heer Epskamp. Bij de opening Zaterdag 's namiddags 8 uur was het nog erg stil, 's avonds liep het er druk en vanavond verwacht men nog meer drukte. Woensdagmiddag is de kermis speciaal voor kinderen en hun geleiders. Als de wijn Is in den man Gistermorgen alhier vroeg liep op de Hoe ren gracht de 26-jarige Abraham v. d. W. of beter gezegd hij liep niet, hij laveerde en verkeerde kortom in een tpestand in de po litieverordening aangeduid met de woorden ..in kennelijken staat". Toen Abraham op een gegeven oogenblik weer eens koers zet te naar de huizenrij ontwaarde zijn bene veld oog plotseling in een spionnetje een man, die heftig beschonken scheen en alles nadeed, wat hij zelf deed. Lachte Abraham, dan lachte de vreemdeling, dien wij voor het gemak maar Abraham II zullen noemen, minzaam terug. Een dergelijke brutaliteit, vond Abraham I, mocht' hij niet ongestraft laten. Hij zou dien dronken kerel wel eens af- leeren fatsoenlijke menschen te bespotten! Dus zette hij zich in gevechlshouding maar Abraham de Tweede scheen toch nog niet zóó dronken, of hel drong tot hem door, dat onheil hem bedreigde en dus deed hij insgelijks. Maar Abraham I was toch vlug ger en ranggg trof zijn votie vuist het arme spionnetje, dat in honderd scherven op den grond kletterde. Of Abraham II nog teruggeslagen' heeft, vermeld de historie niet. Aan de Gem. Kweekschool voor On- derwijzers(essen) alhier werden voor de 2de groep voor het diploma nuttige handwerken 4 candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames: H. R. G. H. Kruis, C. M. Teljtur, M. M. J. C. van Ulden en J. E. P. Vellekoop, allen alhier, Hiermede zijn de examens afgeloopen. Ten overslaan van gedelegeerden van de Plaatselijke Schoolcommissie, (de heeren T. S. Goslinga en Koops) en in tegenwoor digheid van een afgevaardigde van het College van Burgemeester en Wethouders )den heer Reimeringer), van de School opziener voor 'l voorber. onderwijs in de 3e Hoofdinspectie, (mej. Ilouba) en een ver tegenwoordigster van de Commissie van Toezicht op de Bewaarscholen (mej. D. Coe- bergh) werd Zaterdagavond aan de Kweek school voor Bewaarschoolhouderessen alhier door het bestuur dier Vereeniging het laat ste deel van het jaarlijksch examen voor het einddiploma gehouden en slaagden de volgende candidaten: J. Brouwer, J. A. van den Heuvel, D. P. Hooijer, A. A. A. Schceuwe, H. Teljeur, uit Leiden, M. Bok- ma uit Drempt, E. J. Camerling uit Dord recht, J. J. van der Heul uit Vlaardingen, J. M. Enghardl uit Mieclo, A. E. C. Langcr- Jiorst en J. J. E. van Ramshorst, beiden uil Den Haag, R. C.^Otdenboom uit SoeTabaija, G. M. G. Swart uit Groningen, M. F. van der Vlugt uit Oegslg§est en P. G. A. Tim merman uit Vlissingen. Het door de leerlingen uitgevoerd boet seer en schilderwerk was tentoongesteld en werd door de gedelegeerden met groote be langstelling bezichtigd. Aan de Vakschool voor Meisjes, Ra penburg 23, werden hedenmiddag uitgereikt; het diploma „huishoudkundige" aan de dames E. J. M. Bursch, A. E. Fontein, A C. van Nes, J. M. Raadsen, L. H. Witlenrood, te Leiden, J. Pel te Oegstgeest en M. F. J. C. van der Schalk te Noordwijk-aan-Zee; het diploma „hulp in de huishouding" door A. M. Sierag, M. J. Verhoog, C. M. v. d. Waals te Leiden, N. van Egmond te Sassenheim en V. Roodenburg te Oude-Wetering; het di ploma „costuumnaaien" door A. S. van Hensbergen, P. Meyers, E. G. Remmelen- kamp te Leiden, E. S. C. Baalbergcn, J. Ouwehand, G. W. Vis te Katwijk aan Zee; C. S. van Dommelen te Leiderdorp en M. Verwey te Rijpwetering. Bij de te 's Gravenhage gehouden exa mens van de Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden voor het diploma Steno- typie (130 lettergrepen per minuut) de da mes C. P. van der Lelie, A. M.'Riel, H. Schrama, H. E. J. van Vliet, E. Wesselius. H. Zuidema, P. J. van Zijp en de heer A. Lin- scboten, allen leerlingen van Kennis is Macht, alhier. Aan de R. K. Vakschool voor Meisjes, Noordeinde 50 is alsnog bevorderd van den dagvoorbereidenden cursus naar de Lin- nennaaisfcerskiasse No. 1 mej. C. Regt, te Hazerswoude. Geslaagd zijn voor het diploma derde stuurman groote stoomvaart, de heeren D. van Norden en G. J. Scfireuder, alhier. De ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen de heer J. W. Blomhoff, is van hier over geplaatst naar Hoofddorp. De Jan Steen-tentoonstelling heeft thans reeds 12.500 bezoekers gelrokken. De gelukkige was Frau Alice Grünspach, uit Berlijn, die een boek ten geschenke ont ving. Ook voor de litho graf en en aanver wante vakken is de heer D. Roggeveen, leeraar in de kunstgeschiedenis, uitgenoo- digd op 20 Juli a.s. in „Zomerlust" alhier een lezing te houden over het leven en de werken van Jan Steen. Een Haagweg-bewoner heeft gisteren eens de moeite genomen op twee verschil lende tijdstippen het verkeer op den Haag- weg ter hoogte van den overweg der Staats spoorwegen op te nemen. Hij kwam daarbij tot het volgende resultaat. Van 8 tot 4 «jut namiddag passeerden niet minder dan 665 rijwielen, 17 motorrijwie len, 74 auto's, 2 rijtuigen en 421 voetgan gers. 's Avonds tusschen kwart over zes en BINNENLAND. Het Nedeilandsch-Belgisch verdrag is doo de Belgische Kamer goedgekeurd. Het conflict bij den tramweg Zntphen Emmerik is opgeheven. Heden wordt het werk hervat. Ds. van den Brink is gisteren toch te Zandvoort opgetreden. De herdenking van het veertigjarig be staan der Leidsche Zwemclub. De „Twee met stuurman" van „Die Lcythe" is afgevaardigd naar de roeiwed- strijden om de Enropeesche kampioenschap pen te Lnzern. BUITENLAND. Het kabinct-Briand-Caillanx is gevaller Herriot kabinetsformateur. De Belgische Kamer is op reces na de spoorwegregie-wet te hebben aangenomen. Nog weinig uitzicht in het Engelsche mijn- conflict Groote schade in Znid-Slavië. Ook nog een treinramp. kwart over zeven waren deze cijfers respec tievelijk 505. 34. 75. 9 en 607. Een interessant slaakje, dal een aardigen blik geeft op hel tegenwoordige verkeer. Doordat een klein kind voor zijn fiets liep, is gisteravond de 15-jarige W. op den Maredijk mqt fiets en al tegen een ruit van den heer A. R. getuimeld, welke daarlegei} niet bestand bleek en geheel werd vernield, De politie alhier heeft op heeterdaad betrapt ^Jcren Albert v. d. K uil Rijns burg, terwijl deze een fiets trachtte te ste len. De diet 43 in verzekerde bewaring ge steld. Gisteravond is op de Hoogewoerd dt 43-jarige V. aU.ier door een auto, bestuurd door W. T. aangebeden, waardoor hij viel en verwondingen aan hoofd en handen be kwam. die door dr. Boonacker werden ver bondon. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is de 57-jarige fotograaf K. P. W. in het gebouw van de Ned. Rotogravuremaalschappij aan het Galgewater alhier van de trap gevallen, waardoor hij vermoedelijk eenige ribben heeft gebroken. Door den Eersle-Hulpdiensl werd hij naar zijn woning overgebracht. Toen Zaterdagmiddag de 5-jarige Jo hannes A. op de Hoogewoerd achter de tram om de straat wilde oversteken, werd hij aangereden door een uit de tegenoverge stelde richting komende auto. bestuurd door H. J. V. uit 's-Gravenhage De jongen kwam te vallen en brak het linkeronderbeen. Zaterdagavond heeft de politie aange houden den 16-jarigen Chr. W. v. d. W., die op de Zalerdagsche markt een tabaks pijp had gekaapt en daarmede op den loop ging. Toen de koopman hem echter achter na liep, gooide de dief de pijp gauw weg. Na verhoor is hij weer op vrije voeten ge^ steld. Gistermiddag circa halfdrie geraakte de 58-jarige mevr. de wed. H. S. uit 's-Gra venhage op de Haagbrug met haar rijwiel onder een auto, bestuurd door Jac. M. uit Gouda. De dame kwam te vallen en brak het linkersleutelbeen, terwijl in het tin- keronderbeen een diepe vleeschwond gaapte. Na door dr. Driessen verbonden le zijn, weid zij ter behandeling door haar huis- d?k!er per auto naar haar woning in Den Haag overgebracht. Het ongeval 19 volgens haar eigen ver klaring uitsluitend aan een ongeluk te wijten. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen. week opgenomen 176 volwas senen en 6 kinderen, in totaal 182 per sonen. ONDERTROUWD: L J Henzing jm. 26 j. en E. Lunsen jd 26 j E G. v. Heusd«a jm. 25 j. en M. H. Blanken jd. 2o i H. J. v. Haarlem jm. 29 j. en C W. Ooslveen ja. 31 j. A. Chaudron jm. 27 j. en A Erades jd. 28 j. A. T. v. Schooien jm. 32 j en M. Kukler 32 j. A. v. Weeren wedr. 60 j. en W. Baart gesch. 54 j. J v. d. Berg jm. 34 f. en R. v. d. Slool jd. 32 j. J. v. d Linden jm. 26 j. en W M. I.auwrier jd. 27 j. W. P. Broers wedr 42 j. en C. v. Rijnswou gesch. 39 j P. J. v. Pulten jm. 22 j. en M. C. Ruis jd. 17 j P. Jong jm, 24 j. en C. J. Meiman jd. 28 j.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1