lEMEULR'S NBEMEUED'S uit de omstreken. rag-time en jazz band. No. 20350. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 Juli Tweede Blad Anno 1926. Aalsmeer. De eerstelingen der chry santen werden Donderdagmorgen ter veiling Bloemenlust" in het Oosteinde, door den l\v eek er Tulp aangevoerd. Voor enkele jaren cebeurde het meermalen, dat kweekers in Juli reeds chrysantenbloemen hadden. Men is daar echter van teruggekomen, omdat de kwaliteit der bloem niet zoo goed als in den herfst kan zijn en de prijzen in den zomer, wanneer er toch reeds veel bloemen zijn, niet meevallen. Een dochtertje van v. L. geraakte Don- deidagmiddag in het Oosteinde te water. Een manufacturier, de heer v. d. AS. zag hef on geval en kon, door zich gekleed te water te begeven, het kind behouden op den wal brengen. Aalwijk. Burgerlijke Stand. Geboren: Leendert, z. van G. Ros en J. Zwanenburg Rina Johanna,d. van H. P. Bloot en M. Haasnoot Elisabeth, d. van W. Verhart en A. M. van der Velde Pie- ter, z. van J. Maagdelijn en W. van Driel Cornelis, z. van N. H. van Tilbujg en J. van Klaveren Jan, z. van P. van der Plas en D. Jonker Jacobus, z. van W. van Riin en M. Haasnoot. Overleden: Aartje Elisabeth de Ridder, oud 30 jaar, echtgenoote van J. de Wit Buizert Meijvogel, oud 3 jaren, z. van G. P. Meijvogel en A. van Velzen Willem Zit man, oud 15 jaar, z. van J. Zitman en H. Doorneveld Levenloos kind van D. Dol- .dersum en J! Imfhorn Arendje Groen, oud 45 jaren, weduwe van G. Kuijt Annigje Neeltje de Jong, oud 1 jaar, d. van G. J. de Jong en L. Burgerhout. Huwelijks-aangiften: J. Plug met N. van der plas. Huwelijken: P. de Vies en M. de Beet. Katwijk aan den Rijn. De 20-jarige y. d. W. uit Noord wijk. reed op den weg yan Katwijk naar Nooidwijk ter hoogte van iden „Driesprong" achter een auto en kwam bij het uithalen dezer auto achter den be tonnen rand der weg. Hij bleef het stuur niet meester en viel met zijn fiets toen op hetzelfde oogenblik van de andere richting een auto kwam aanrij den. Hiermede kwam hij zoodanig in botsing dat hij een lichte hersenschudding opliep. Hij is later naar huis vervoerd. Het is dezer dagen in den tuinbouw tamelijk slecht gesteld. Vooral de- vroege aardappelen zijn zoo laag in prijs dat de teelt hiervan aan de tuinders groote verlie zen geeftMen doet zeer langzaam aan met rooien doch de prijs gaat hierdoor nog niet in de hoogte. Het aanbod is schijnbaar te groot voor binnenland en het buitenland Vraagt het product niet. Met de peen was het begin dezer week ook slecht. Thans is er eenige verbetering al steekt de prijs niet uit. De omzet is beduidend lager dan vorig jaar. Het koor der N. H. Kerk, hetwelk in onderhoud is bij het rijk, zal dit jaar eerst aan den buitenkant worden gerestaureerd, welke werkzaamheden spoedig zullen aan vangen. terwijl het volgende jaar de bin nenkant gerestaureerd wordt. Deze week zijn de werkzaamheden be gonnen met de verbouwing der Gerefor meerde Kerk. De bedoeling is hieraan twee vleugels bij te bouwen, zoodat men over meer plaatsen de beschikking krijgt. Katwijk aan Zee. De heer D. Stavleii Üceft een brood- koek- en banketbakkerij geopend op den hoek van Roest van Lim burg—Secretaris Varkevisserstraat. Alles is naar de eischen des tijds ingericht. De aannemer, de heer P. van Duijvenbode heeft er benevens alle eer van. Deze en de schilders, Gebrs. Schoonenberg, J. Arnoldus Etucadoor en granietwerker, P. Bloot electri- ciën, gebs. Kuit, lood- en zinkwerkers, zorgden dat alles in stijl uitgevoerd werd. De oven werd geleverd door de firma H. D. van Osnabrugge. Voor verdere mededeelingen leze men de advertentie in dit blad. Volgens opgave van het arbeidsbureau ls de stand der werkeloosheid als volgt vis- schers 4, opperman 1, losse arbeiders 2 en straatmaker 1, te zamen 8 personen. Lisse. De loting voor de Nationale Militie voor deze gemeente zal plaats heb ben op Donderdag 5 Aug. a.s., in het Raad huis te Sassenheim. Burger 1. Stand. Geboren: Petrus Theodorus, Z. van D. Beyk en M. v. Diemen Neeltje, D. van A. Koppenaal en T. J. Overweel Hugo Jacobus Cornelis, Z. van J. Th. de Vroomen en C. G. van Graven Johannes, Z. van J. Engel en J. Noë. Overleden; Jeltje Eisenga 6 mnd Her- mina Pijpenbroek echtgen. van W. H. Brus- see oud 60 j. Noordwijk. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de gemeenteraad in openbare zitting bijeen. Aanwezig 10 leden. Afwezig met kennis geving de heeren Lieffèrink, wethouder Aikemade en Den Hollander. Voorzitter jhr. Van Panhuys, burge meester. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Hierna deed de voorzitter mededèeling van eenige ingekomen stukken, waaronder disposities van Ged. Staten, houdende goed keuring van genomen raadsbesluiten. Verder was via Ged. Staten de beschik king van de Kroon met betrekking tot het beroep van den heer C. Wassenaar, land bouwer aan den Boerenburgerlaan inzake niet vergunning door B. en W. van den bouw van een woning op grond van aesthetische bezwaren. De Raad verleen de hem deze vergunning wel doch nu voerde de voorzitter op grond van art. 70 der Ge meentewet dit besluit niet uit. De Kroon had nu beslist dat dit besluit moet worden uitgevoerd zoodat zijn beroep op den Raad wel geldig was. Mededeeling van den heer P. Admiraal dat hij zijn benoeming tot lid der Commis sie voor de Gemeentelijke Spaarbank aan neemt. Ook was ingekomen een adres van den heer A. van der Boon en nog ongeveer 80 anderen, houdende het verzoek om den to renklok een anderen en wel lageren stand te geven omdat deze niet een zoo helderen klank geeft als vóór de restauratie van den toren, vermoedelijk doordat het uurwerk niet meer vlak voor de galmgaten is ge plaatst. Wanneer dat weder geschiedt zal, meènen adressanten, de oude heldere galm weder terugkeeren. De voorzitter stelt namens B. en W. voor de adviezen gehoord van den architect den heer Kok en den klokkenmaker den heer IJsbauls het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Het is volgens deze adviezen nog niet zeker of het waar is. Bovendien is de herstelling nog niet geheel voltrokken. Het verzoek der Vereeniging tot bestrij ding van Vallende Ziekten te Amsterdam om een subsidie vanwege de gemeente te ontvangen wilden B. en W. ook voor ken nisgeving aannemen. Dr. Van Nes was het daarmede niet eens. De vereeniging exploiteert een zeer nuttige instelling en doet veeJ goed. Er is omtrent de opvatting van vattende ziekte wijziging gekomen. Men meende vroeger dat zij onge neeslijk was wat- men thans beter weet. En voor het inrichten van het instituut voor opneming van dergelijke patiënten hebben verschillende gemeenten reeds een subsidie toegezegd. Als Noordwijk overeenkomstig den wensch van adressante daartoe ook iets wilde bijdragen zou dit slechts f 30 bedra gen. Daartegen kon toch geen bezwaar bestaan meende hij, waarom hij dit voorstelde. De heer Van der Wiel kan bijna ailes wat dr. Van Nes heeft gezegd onderschrij ven ,doch. waar de raadsleden van het adres slechts vluchtig kennis hebben kunnen ne men zou hij de behandeling voorloopig wil len opschorten. De voorzitter zeide dat hij persoonlijk niet aan het vaststellen van het afwijzend praeadvies heeft meegewerkt al acht hij het ook niet noodig dat door een kleine ge meente als deze een subsidie wordt ver leend. Hij wil echter het verzoek wel in een latere zitting weer aan de orde 9tellen. Daartoe wordt zonder stemming besloten. De voorzitter bracht hierna het rapport uit van de raadscommissie, benoemd om noodig geachte wijzigingen aan te brengen in de bouwverordening in dien zin dal de bouwers het bouwen ecnigszins gemakke lijker wordt gemaakt. Het uitvoerig rapport was reeds aan de leden ter kennisname toegezonden. De lieer Van der Wiel besprak ail rap port uitvoerig*. B. en W. wilden het rapport in een volgende Zitting behandelen. De heer Van der Wiel, zelf lid dezer Com missie. meende dal de behandeling niet uil- gesteld behoeft te worden. De heeren ken nen het rapport nu voldoende. De voorzitter zegde dat wethouder Lieife- rink, die verhinderd is deze vergadering bij le wonen met de tweede conclusie het niet geheel eens is. Nadat de heer Van Nes nog eenige vra gen had gesteld gaf de voorzitter in over weging ,de eerste en de derde conclusie van de Commissie aan te nemen en over de an dere punleji betreffende de plafonds en te bouwen woningen met platte daken in de volgende zitting een besluit te nemen, waar toe nadat nogmaals eenige opmerkingen door den lieer Van der Wiel waren gemaakt, zonder hoofd, stemming werd besloten. De voorzitter bracht daarna ^nder teke nen van instemming der vergadering dank aan de Commissie voor haar vele be moeiingen en het. zeer goed werk dal door haar verricht is. De Commissie bestond, behalve den heer Van der Wiet uit de heeren Admiraal en Meijer. Hierna kwam men lot de behandeling van de schriftelijke agenda. Zonder hoofd, stemming werd besloten afwijzend tOfbeschikken op het verzoek van de aanneemster van de restauratie van den toren te Noordwijk-Binnen om schadever goeding voor het verlies door haar bij de verbouwing geleden, welk verlies ongeveer f3000 bedroeg, welk bedrag werd terug gevraagd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten de rekening-couranl-over- eenkomst bij de Bank voor Nederlandsche gemeenten groot f 50.000 le verhoogen tot f 75.000. Door B. en W. werd daarop voorgesteld tot overname van de verlengde Ruijter- slraat, een onderdeel van bet stratencom- plex, toebehoorende aan de Maatschappij „De Toekomst". Door B. en W. zal in sa menwerking met „De Toekomst" tot bestra ting of herbestrating worden overgegaan. De gemeente heeft er ook belang bij, dus willen B. en W. er ook iets toe bijdragen. De heer Van der Niet maakt eenige be zwaren en vindt het vreemd, dat de onder handelingen niet gevoerd zijn met de Maatschappij „De Toekomst", maar met den uitvoerder, den heer Plug. Bovendien acht hij wat er gedaan werd onbillijk tegen over de bewoners van andere straten. De heer Van der Wiel zat niet genoeg zaam in deze kwestie om haar geheel te overzien. Maar het komt hem vreemd voor dat de gemeente de Zeehelden-wijk, het complex van straten, toebehoorende aan de Mij. „De Toekomst" niet geheel kan over nemen en dat is toch noodig, gezien den slechten toestand waarin vele dier straten verkeeren. De voorzitter wilde wel in die richting verdere pogingen bij de Maatschappij doen, maar dit prejudicieert niet op de overne ming en verbetering van de verlengde Ruyterstraat vandaar dat hij blijft voor stellen het-aanhangige praeadvies van-B. en W. aan te nemen, waartoe nu zonder hoofd, stemming wordt besloten. Hierna werd door B. en W. voorgesteld om het contract met den Staat en de Maat schappij „Zeebad", inzake de verhuring van het gemeentestrand op de oude voor waarden voor den tijd van 1 jaar te ver lengen. loopende van 21 Mei 1926 tot 1 Mei 1927. In een vorige zitting waren de voorwaarden tot opnieuw verhuring voor den lijd van 10 jaar reeds vastgesteld; evenwel wilde „Zeebad" daarop niet geheel ingaan en nu blijven de onderhandelingen nog aan den gang, maar men moet op het oogenblik handelen anders zou het strand geheel onverhuurd zijn. De hoeren Van der Wiel en Van der Niet maakten nog verschillende opmerkingen. Vooral de beer Van der Wiel eritiseerde de houding van B. en W. Deze hadden zich vooraf beter moeten vergewissen van het standpunt van „Zeebad". De voorzitter ontkende, dat hier de schuld bij hel college van B. en W. lag, wal de wethouder Van Eeden nader bevestigde, liet misverstand, dat bij den heer Van der Wiel heeft postgevat, ligt vooral hierin, dat hij verwart een contract met een verorde ning. Als wij dit contract annuleeren* heb ben wij niets en krijgen een ordeloozen toe stand, zeide de wethouder. Hel voorstel van B. en W. werd ten slotte zonder hoofd, stemming aangenomen. Na eenige opmerkingen van ds. Van Nes werd eveneens zonder hoofd, stemming be sloten tot wijziging der gemeentebpgrooting 1926, zooals deze wijzigingen door den secretaris werden voorgelezen. Eveneens werd zonder discussie en hoofd, stemming goedgekeurd de afrekening over 1923 voor de vergoeding ex art. 101 der L. O - wet en vastgesteld op het bedrag dat voor 1924 is voorgesteld. Hierna kwam ter tafel het voorstel tot wijziging der onlangs met mr. J. C. A. Everwijn gesloten overeen komst inzako den Gooweg. De voorzitter stelde daarop voor de open bare vergadering te veranderen iri een zit ting met gesloten deuren. Nadat de deuren ongeveer een halfuur gesloten deuren geweest werd de vergadering weder heropend en het voorstel overeen komstig ht praeadvies van B. en W., zonder hoofd, stemming aangenomen evenals de verhuring van een stuk gemeenteland aan de Kraaierslaan. Bij de rondvraag maakle de heer Ca9pers eenige opmerkingen over den vervuilden toestand bij de losplaats. De voorzitter zeide dat daar geregeld om de drie maanden een schoonmaak plaals heeft. Het College van B. en W. zal de zaak echter aan een onderzoek onderwerpen en daarover rapport uitbrengen. De heer Van der Niet klaagde er over dat er tegenwoordig zooveel auto's op den Noord-Boulevard staan. Waarvoor hebben wij dan een autopark? De politie schijnt er de hand mee te lichten. De voorzitter die weer een soort oppositie tegen maatregelen vanwege de geraccnle heeft gespeend zeide dat wordt toegestaan dat de aulo's er een korten tijd verblijven. De heer Van der Niet meende dat hzt korte verblijf wel eens een uur duurt. De voorzitter zal nu de bepaling maken dat er geen aulo's mogen slaan tenzij de eigenaar of de chauffeur in de auto plaals neemt. De heer Van Eeden zeide nog dat weer de oude methode wordt gevolgd. De maat regelen win de gemeente moeten worden gecritiseerd en men maakt het nooit ieder naar den zin. Na nog enkele besprekingen werd do ver gadering gesloten. Noordwijkerhout De kermis zal dit jaar gehouden worden van 22 tot en met 26 Sept. a.s. Goedgekeurd is het houden eener openbare collecte op Zondag a.s. ten bate van „Herwonnen Levenskracht". De eerste aansluiting bij de waterlei ding, ten huize van onzen burgervader, had heden plaats. Rijnsburg. A Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester J. L. Boascliieter. Afwezig: de heeren J. Schoneveld Cz. (met kennisgeving) en J. de Haan; er is één vacature. De burgemeester .opent de vergadering met gebed en leest daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wor de u goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. "Van de Gezondheidscommissie^ Katwijk en Omstr. is ingekomen een raming van do ontvangsten en uitgaven over 1927, waarin als bjjdrago van deze gemeente is uitge trokken f 118.77. Van Ged. Staten een mededeeling, dat de uitkeering aan de gemeente in verband! met lj£t aantal inw. bedraagt f 6231.521/2. Eveneens van Ged. Staten. Goedkeuring van hed besluit tot aangaan van een procedure tegen den "heer C. de Koning. Idem mededeeling, dat de bijdrage voor den Keuringsdienst van Waren bedraagt f573.82, over 1926. Proces-verbaal van kasopname bij den RECLAME. 8MG gemeente-ontvanger, waarbjj alios in goede erde is bevonden. 2. Vervolgens bieden B. en VY. aan het gemeente-verslag over 1925. Besloten wordt dit onder de leden, ta doen circuleeren. 3. De voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van een aan hem gericht schrijn van van den Kerkeraad der Geref. Kerk, is ingekomen een schrijven, dat deze bereid is tot verkoop van een strook grond aan de Sandtlaan a f5 per M2., ouder voor waarde, dat dam en rioleering in hun oor- spronkeliiken toestand worden teruggebracht, dat een bestraatte uitweg wordt gemaakt, met vergunning, indien noodig en gewenacht deze to verleggen, en met recht tot aanleg van gas, electriciteit en telefoon B. en W. stellen voor onder deze voor waarden aan te koopen *48 M 2., waartoe z. h. s. wordt besloten. 4. Hiern3 stollen B. en W. voor aan net Centraal Bureau van Controle en Advies van de Ver. voor Nederlandsche Gemeenten de controle van de gemeente-linanciën op te dragen. De voorz. deelt mede, dat hiervoor ver schuldigd is de kostprijs, welke thaus nog niet kan worden opgegeven, doch die ver moedelijk bedragen zal f150 f175 zonder controle van de gemeente-rekening, en f200 h f250 met controle van d» gemeente-reke ning. Wethouder Schoneveld licht dit voorstel nader toe. Dit voorstel van- B. en W. beoogt de .controle te doen ingaan in 1927, maar haar met goedvinden van de leden zich reeds uittrekken over de gemoenterekening 1925 en over 1926. Dr. Jonker vraagt of de commissie van nazien der gemeente-rekening oen verslag krijgt of mondelinge voorlichting van do controleurs. De voorzitter antwoordt, dat dit naar verkiezing kan geschieden. De heer T. Kralt vraagt of niet volstaan kan worden alleen met het nazien der ge meenterekeningen, waardoor een zeker be drag bespaard kan worden. Wethouder Schoneveld is daar niet voor, omdat dan de taak van B. en W. niet ver licht wordt, en dit toch mede met dit vooratol wordt beoogd. De heer Kralt kan zich hiermede ver- eeniges, waarna Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen en. tevena wordt bedoten de controle te doen strekken vanaf de ee- meentorekening 1925. 5. Op voorstel van B. en W. wordt hierna besloten tot het bouwen v5i oen muurtje bij het postkantoor, ter hoogte van onge veer 1.90 M., waarvoor de kosten door den gemeente-opzichter zjjn geraamd op hoogstens f 125. 6. Naar aanleiding van een ingekomen Door II. W. H. I. Het genre muziek, dat pleegt aangeduid worden met de benaming „rag-time" staal in het centrum der algemeene belang stelling. Algemeen, omdat ze uitgaat niet slechts van hen, die zich in engeren zin en föin of meer in 't bijzonder voor muziek interesseeren, doch evenzeer niisschien nog wel in sterker mate van degenen voor wie de rag-time begin en einde is van alle muzikale wijsheid. De bewondering Tan het genre is in de eerste groep even zeer aanwezig als in de laatste, zij het ook dat in deze de warmtegraad der affectie veelal tot kookhitte is gestegen, terwijl in gene de appreciatie uiteraard meer- bedacht zaam is. Evenwel treft men in deze groep ook lieden aan. bij wie de warmte der waardeering tot beneden vriespunt is ge daald. Genoeg om te doen zien. dat de rag-lihie meeningen, gevoelens en waar- deeringsoordeelen heeft wakker geroepen, waarbij uitersten fel tegenover elkaar staan. Genoeg ook om te doen zien, dat hier ge sproken mag worden over een belangrijk verschijnsel, waarmee men zich met een ledige bewondering evenmin mag afmaken als met een veroordeelend schouderophalen zonder meer. Wat beteekent, taalkundig gesproken, rag- Ume? Een vod, een tot flarden versleten oek of kleedingstuk. is een rag; time is (in öo muziek)-maat; in Engeland spreekt men van een 3/4 of 4/4 „time". Rag-time betee- ent du3 letterlijk: aan flarden gescheurde ast. De spraakmakende gemeente heeft f .®en bepaalde soort muziek mee aange hold, waarin het natuurlijk accent der Sterke hiaataeelen (1 en 3 in*eon 4/4, 1 in een 3/4 maat) voortdurend en stelselmatig wordt verlegd naar de zwakke maatdeelen. Men kan dus een rag-time een muziekstuk- of liever nog, wijl de Amerikaansche jonge en oude jeugd er bij voorkeur op danst, een stuk dansmuziek noemen met totaal ver scheurde maat of rhythme. Ik heb Webster er eens op nageslagen en vond daar voor „rag-time": music in syncopated time; to dance to rag-time-music: often used with an implication of indecorum. Eventueele protesten tegen de laatste bijvoeging s.v.p. rechtstreeks te richten tot Mr. Webster; ik citeer maar. De rag-time (nu in de beteekenis van den bekenden gesyncopeerden dans) schijnt voor het eerst te zijn gehoord in een zeemans kroeg in New-Orleans, waar een klein neger orkestje speelde. Een der spelers, in wien het rhythmisch gevoel, het negerras eigen, in bijzondere mate zich manifesteerde, sièr- de zijn partij op met allerlei loopjes en figuren dwars tegen de maat in, daarmee aan het geheel een ongewone pittigheid en levendigheid van beweging gevend, die de toehoorders in extase bracht. Die negermu sicus luisterde naar den naam Jazzbo. Naar hem zou het klein ensemble, dat overal in navolging werd opgericht en dat zich speciaal op de rag-time toelegde, jazz band zijn genoemd Zoo althans gaat het verhaal. Er is echter reden om de juistheid in twijfel te trekken. Want in Amerika bestaat die naam niet, noch een die iets op Jazz of Jazzbo gelijkt. Zou het woord misschien zijn ontstaan te danken hebben aan een klank nabootsenden uitroep? De samenstelling van een jazz-band is een zeer ongewone. Tegenover enkele strijk en tokkel-instrumenten, waaronder een piano, staat een twee-, driemaal sterker macht van houten en koperen blaasinstru menten met een slagwerk, dat zich voort durend en zeer brutaal doet gelden. Wie voor 't eerst in contact komt met zulk een ensemble krijgt een gevoel alsof zoo onge veer alle duivels uit de hel op hem zijn losgelaten. Een zenuwkramp: daar snerpen trompetten An snijdende glissandos; een schrik: koperen ketels botsen tegen het lawaai in; een stuip: rinkelbellen beven plotseling door de geluidsmassa; een benau wenis: daar begint een gong luguber te huilen; en aldoor dondert de Turksche trom zonder ophouden, de kleine dito imiteert een hagelbui op vensterglas, sirene en claxon helpen het schrikbeeld voltooien van de hypnotische extase of van den dood door verstikking. Dat was de jazz-band, die een paar jaar geleden zijn enlrée joyeuse in Europa maakte. De laatste, die ik gehoord heb, was die van Paul Whiteman. De ergste buitensporigheden bleken over boord te zijn gezet; deze jazzband neigde inderdaad meer naar het menschelijke. Ik heb echter slechts een gradueel, geen principieel verschil kun nen ontdekken Bovendien merkte ik nu weer extravaganties op, die ik voor dezen niet gehoord of gezien heb. Nu de band of het orkest van Paul White man tegen exorbitant hooge toegangsprijzen in ons land, met buitengewoon succes, con certen heeft gegeven op plaatsen waar de muze der hooge kunst wordt gediend, is er aanleiding tot de vraag of, zooals sommigen ons willen doen gelooven, de jazzband aan onze muziek de vernieuwing en verjonging zal brengen, die zoo hartgrondig wordt ver beid of dat er althans mogelijkheden in die richting in liggen besloten. De geschiedenis van de muziek" is, even als die van alle menschelijke kennen en kunnen, het relaas van wat sucessievelijk in den loop der tijden door haar beoefenaars is ontdekt of op welke wijze dan ook tot stand gebracht. Ieder geslacht neemt van het vorige de muziek over, zoover als het laatste deze heeft kunnen brengen, met de bedoeling haar op zijn beurt, zoo mogelijk in hooger stadium van ontwikkeling, weer over te dragen aan wie later komen. Zoo kan men dus spreken van een ontwikke lingsgeschiedenis, van een geschiedenis van Errungenschaften. Een allerprimitiefst begin worstelend volgens sommigen in my stieke of religieuse verhoudingen: door het half sprekend half zingend aanroepen van een godheid (incantatie) volgens anderen in sexueele verhoudingen, in analogie met de vogelwereld, dat niet meer geweest kan zijn dan eenige min of meer rhythmisch ge rangschikte geluiden met behulp van in de natuur voorhanden klinkende voorwerpen (holle boomstammen en dergelijke), heeft zich in den loop van duizenden jaren ont wikkeld tot onze inhoudsrijke muziek. Die ontwikkelingsgang heeft zich naar twee zijden voltrokken, die evenwijdig loopen met do twee elementen, waaruit de muziek is opgebouwd. Dat zijn inhoud en vorm, het innerlijke en het uiterlijke, bet wat en het hoe. Verruiming en verdieping van het gees telijk inzicht van het menschdom heeft de muziek naar haar inhoud belangrijker doen worden. Technische vooruitgang (in den instrumentenbouw bijv.) heeft meer direct den verschijningsvorm, het uiterlijke van de muziek, beïnvloed. En gestadige wis selwerking heeft beide drijfkrachten tot verhoogde werkzaamheid geprikkeld. In dc-ze voorstelling kan men du9 zeggen, dat in een svmphonie van Beethoven de arbeid ligt opgestapeld van het geheele voorge slacht. Daarin culmineert gansctfi een be schaving. Ze is het kostelijk bezit van het levende geslacht, het erfdeel der vaderen. De muziek heeft in onze dagen een zeer lioogen graad van ontwikkeling bereikt, zoo wel naar inhoud als naar vorm (deze nu in 't algemeen genomen als haar uitdruk kingsmogelijkheid). Natuurlijk, en gelukkig maar, heeft er noch in het éóne noch in het andere opzicht haar eindpunt bereikt. De mogelijkheid tot vooruitgang is in haar zelve voorondersteld. Die vooruitgang aan te brengen is den grooten geesten voorbe houden, in wie de historie zich, min of meer schoksgewijze voltrekt. Op dit punt voelen zich velen geroepep, doch blijken slechts bedroefd weinigen uitverkoren De vele geroepenen redeneeren aldus: wat voor muzikale uitdrukking vatbaar is, is laat ik zeggen de laatste honderd jaar zóó volkomen en zóó correct in noten neerge legd, dat er haast geen denken aan is. om nog iet9 te kunnen zeggen, dat niet reeds is uitgesproken door anderen vóór hen. of ook maar op andere, en betere wijze het reeds uitgesprokene te kunnen herhalen. De muzikale zegswijzen, zekere stijlwendingen, hebben door het vele gebruik een zóó ge ijkte beteekenis gekregen, zijn zóó conven tioneel geworden, dat ze schier alle expres sieve kracht hebben ingeboet. Hel gaat er mee als met geld. dat te lang in omloop is geweest en daardoor zijn gewicht en waarde heeft verloren. Laten we nu, zoo is hun slotsom, evenals een versleten muntstuk op zijn tijd vernieuwd wordt, ook onze muzi kale uitdrukkingsmiddelen herzien en langs dezen weg de muziek een verjongingskuur trachten te doen ondergaan. (Slot volgt.)'

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5