MEM. BINNENLAND. KERK- EN SOHOOLNIEUWS. UIT ONZE STAATSMACHINE BUITENLAND. 3 Zaterdag. Joru èl (Middelstegracht 3): Avondtij- dingsdiensten, Nederl. Leger des Heils (Beestenmarkt 34) Samenkomsten te 10 uur voorinen 8 uur namiddag. Zondag. Jeruèl (Middelstegracht 3): Samenkomsten te 10 uur voorm. on 8 uur nam. Jerufil (Groenesteeg 16): Bijeenkomsten te 10 uur voorm., en halfzeven nam. Zweninrichting „Hooge-Rijndijlt Natio nale wedstrijden Leidsche ZwemclUb. 1 uur nam. R ij s w ij k (Wielerbaan). W edstrijden achter groote motoren. 2 uur nam. Maandag. „Zomerlust": Tuinconcert mannenkoor „Kunst na Arbeid". Halfnegen nam. Dagelijks. „Casino bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater". Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variété-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 'a Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en' Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Haag): „Duizend en één lach". 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Juli lot en met Zondag 18 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 623. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- d e n wordt van Zaterdagavond, 8 uur, tot Maandagmorgen, 8 uur, waargenomen door de doktoren De Graaft, Muyzert en Seret. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1926. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- slraat 4, Oegstgeest, Telef. 27-4, dag en nacht geopend. 7085 Voor het parkconcert op Dinsdag a.s., nam. te 8 uur, te geven door hel Sted. Mu ziekcorps in het Van der Werff-park, luidt het programma als volgt: No. 1. Marsch uit „Tannhhuser", Wagner; No. 2. Ouverture „Orpheus in die Unter- wett", Offenbach; No. 3. Comlesse Wals, Gilbert; No. -1. „Scènes Piltoresque", suite, Massenet; No. 5. „La Tzigana", Ganne; No. 6. Wals uit „Der Puppensee", Baijer; No. 7. „L'été", marsch, Sierag. Gasverlichting in spooiwegrijtniflen. Een bron van gevaar. Op de vragen van het Ecrsle-Kamerlid Van Embden, betreffende de gevaren van gasverlichting in spoorwegrijtuigen, heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat inderdaad bij bedoeld spoorwegongeluk te Wouw door het scheuren van een gas- reservoir een vlam is ontstaan-, deze is evenwel niet gebluscht behoeven te wor den, daar zij door het opbranden van den geringen gasvoorraad in zeer korten tijd vanzelf uitdoofde. Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat in gasverlichting van spoorwegmaterieel bij spoorwegongevallen een bron van gevaar schuilt, welke electrischo verlichting niet kent Daar 9taat tegenover, dat bij. niet electrisch gedreven treinen de voor de elec- trische rijtuigverlichting onder de rijtuigen meegevoerde accumulatoren-batterijen bij spoorwegongevallen door kortsluiting even eens brand kunnen veroorzaken, ongere kend nog de mogelijkheid van letsel door het uitvloeien van de scherpe accumula torenvloeistof, terwijl bovendien de in het locomofiefvuur gelegen bron van gevaar blijft. Men hoede zich dan ook in deze voor overdrijving door het niet verantwoord te achten om de bestaande gasverlichting te handhaven. I-T' f is inderdaad voorgekomen, dat een spoorwegramp door vlamvatten van gas- resorvoirs uitbreiding verkreeg. Gelukkig bleef dit tot de uitzonderingen behooren» zoodat aan de ervaring de noodzakelijkheid van een volstrekt verbod van gasverlich ting in 9poorwegrijfuigen niet ontleend kan worden. Een dergelijk verbod zou belang rijke geldelijke gevolgen hebben; de kosten van wijziging van de bij de Nederlandsche Spoorwegen aanwezige, van gasverlichting voorziene voertuigen zouden naar schatting f 12.000 000 bedragen. Ofiicieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van de Rijschool majoor J. H. van Reede, van de artillerie, thans instructeur bij de Rijschool; is op verzoek eervol ontslagen do luitenant-kolonel der cavalerie E. H. Juckema van Burmania Baron Rengers van Warmenhuizen, directeur der Rijschool. Moed, Beleid en Tronw. Verschenen is het 36ste jaarverslag van de Vereeniging Moed, Beleid en Trouw. Hoewel in de laatste jaren geen ridders der Militaire Willemsorde meer werden be noemd, neemt de verleening van onderstand door de Vereeniging blijkens dit verslag niet af; integendeel, aanvragen om 9teun voor in zorgvolle omstandigheden achtergeble ven familieleden van ridders der M. W. O. blijven geregeld inkomen en in de meeste gevallen moet steun worden verleend. In het afgeloopen jaar werd onderstand genoten door 3 ridders M. W. O. -Ie kl., en d.. r 27 weduwen en 2 dochters van rid ders M. W. O. in Nederland. De steunver lening in Ned.-Indië beliep in 1924 en '25 f 1878.50. Pensioen voor Maatschappelijke Werkers. Men schrijft ons: Reeds langen lijd werd in de kringen van het maatschappelijk hulpbetoon de behoefte gevoeld aan een voorziening van den ouden dag der sociale werkers, die hun krachten aan de instellingen geven en ook werden wel plannen voor zulk een voorziening ge maakt. Deze plannen hebben nu onlaDgs een concreten vorm aangenomen met de oprichting van de Nederlandsche Centrale Vereeniging voor Pensioenverzekering van Maatschappelijke Werkers (De Pensioen- Centrale), door een aantal personen van verschillende richting, alle belangstellen den in kwesties van philantliropischen en maatschappelijken aard. Deze Vereeniging stelt zkh ten doel; door onderlinge samenwerking ten behoeve van die sociale werkers, welke, betzij in dienst van leden-aangeslotenen, betzij in eenigen wettigen vorm vereenigd zelfstan dig socialen arbeid verrichten, het tot stand komen te bevorderen met een be staande binnenlandsche maatschappij, van een voor die werkers passende pensioen- of andere verzekering. Het algemeen bestuur beslaat uit: mr. J. Everts, Amsterdam, voorzitter; D. W. H. Patijn, Baarn, onder-voorzitter; A. J. da Costa, Amsterdam» secretaris; mej. S. Pal- slra, Amsterdam, 2e secretaresse; mr. H. A. Harlogh. Amsterdam, penningmeester; H. L. F. J. Deelen, Amsterdam; mevr. A. M. KoekMulder, Amsterdam; mr. A. M. ba ron van Tuyll van Serooskerken, Am sterdam. Mr. A. R. Zimmerman. De regent van Hongarije heeft mr. A. R. Zimmerman het Hongaarsehe kruis van verdienste le kl. verleend. De audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal Donderdag- niet plaats hebben. PREDIKBEURTEN. I Voor Zondag 18 Juli Leiden. Rem. Ger. Genu.: Voorm. halfelf, dr. Haentjes, van Haarlem. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, dr. W. D. van Wijngaarden, van Voorschoten. Vrije Kath. Kerk (Stille Rijn la): Dienst te halfelf voorm. Eglise Wallonne: Dimanche matin: pas de service. Doopsgezinde Gem.: Voorm. 10 uur, ds. L. Bonga. Ver. voor Vrijz. Herv. (zaal Volkshuis): vm. halfelf ds. E. L. v. d. Burgh, uit Tiel. Alphen. Ned.-Herv-. Kerk, Julianastraat: Voorm. 10 uur, ds. v. Kooien, uit Rotterdam, en nam. 7 uur ds. Veldhoen. Hulpgebouw, Gouwsluis: nam. 7 uur, ds. v. Kooien. Ned.-Herv. Kerk, Oudshoornsche-weg Voorm. halfelf, ds. Linschooten. Evang.-gebouw, Hooft straat: voorm. 10 u. en nam. halfzeven, d9. Van Hof, van Wilni». Geref. Kerk, Raadhuisstraat: voorm. 10 u, en nam. 6 uur, ds. Schouten. Geref. Kerk, Hooftstraat; voorm. 10 tiur en nam. halfzeven, ds. Wientjes. Hazerswoude. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Luuring. ^Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht ds. Gispens. Hillegom. Ned. Herv. Kerft: Voorm. 10 (H. Aj en nam. halfvijf (dankz.) ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer J. Smelift beroepen pred. van Ze venbergen. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. Zwiep. Katwijk aan den Rijn. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur. ds. Boltee. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meyering. Lis se. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. J. Poot, van Haarlem; nam. 6 uur ds. I. Voor- steeg van Katwijk. Geref. Kerk: Voorm. halftien (H. A.) en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur ds. C. S. v. d. Ven, van Arnhem. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. NoordwijkerhonL Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur de heer J. A. Smit, van Heemstede. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 (H. Aj en nam. 5 uur ds. H. P. Forlgens. Warmond. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. v. d. Burg, em. pred. te Leiden; nam. 6 uur dr. J. J. Woldendorp. Zoeferwonde. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. J. H. Mulder. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: Te Nieuwveen: W. van Doorenté, O. en W. Blokker, te Papendrecht N. A. Leenman te Delft Bedankt: Voor Putten op de Veluwe, J. Engelaar te Rijssen. Gerei. Kerken. Beroepen: Te Delft, G. Laarmaü te Klundert, te Haarlemmermeer-Sloterdijk; D. J. B. Allaart, cand. te Oegstgeest. Bedankt: Voor Hilversum, ds. A. M. Boeyinga te Sassenheim. De zaak-ds, Van Duin. De classis der Gereformeerde Kerkén Haarlem heeft in haar beslissingen omtrent de schorsing van ds. Van Duin te Haarlem mermeer-Oostzijde een verzoek uitgesproken tegenover ds. Van Duin, om zich tot de ver gaderingen van de Synode niet alleen le onthouden van alle actie tegen den kerke- raad, de classis en de uitspraken van de Synode, maar ook om in zijn belang, zoo wel als in het belang van de rust in Haar lemmermeer-Oostzijde zooveel mogelijk zijn verblijf elders te houden. Ds. Van Duin verklaarde op de classis zich daarmee te kunnen vereenigen. Wij vernemen, zegt de „N. R. Crt.", dat ds. Van Duin het voornemen heeft voorloo- pig Haarlemmermeer-Oostzijde te verlaten. Vermoedelijk zal hij zich tijdelijk te IJmui- den vestigen. Prof. dr. J. Wafterink. Volgens de „Standaard" is dr. J. Waterink, Geref. predikant te Amsterdam, benoemd buitengewoon hoogleeraar in de paedagogiek aan de Vrije Universiteit, ook benoemd tot buitengewoon hoogleeraar m de catechetiek, dus in de theol. faculteit. Hij heeft emeri taat gevraagd tegen 1 October. Federatie van Herv. Diaconieën. De zomerconferenlie van de Federatie van Herv. Diaconieën is Donderdag te Lunteren geopend. Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam sprak over „Christus als diacoon". Spr. noemde Christus als diacoon den- gene, die de goddelijke Aldragende Liefde respecteert in de menschheidhistorie. In Hem is openbaar geworden, dat deze, de Goddelijke Liefde, niet slechts troont boven bet. Al maar ook in en door het Al Haar eeuwige onweerstandelijkheid bewijst. Aller heeren Heer, aller dienaren Diacoon, is al dus Immanuel, die in de Diacoon zijn beeld en gelijkenis wil voortplanten. In de avondvergadering sprak ds. L. J; v. Leeuwen van Hilversum over de plaats der diaconie, diaconale zelfstandigheid en dia conale samenwerking. Spr. betoogde, dat elke diaconie vooreerst zelfstandigheid moet behouden, tegenover die in zustergemeen- ten, tegenover de burgerlijke gemeente, en tegenover den kerkeraad. Samenwerking is noodig ten eerste in kleine kringen b.v. voor bet in stand houden van diaconiehuizen; ten tweede in grooteren kring voor stichtin gen zooals Zonnegloren, Vredebeim enz. Wellicht ook voor lijfrente, krankzinnigen verpleging en dergelijke materie. Aan de bespreking namen deel dr. J. H. Adriani to Utrecht en ds. H. Prins te Ooster- meer. Nadat ds. Van Leeuwen beide sprekers uitvoerig had beantwoord, sloot ds. H. G. Briët te Utrecht met een toespraak over Deuterononium 15 7, 8. Verdrag van Genève betreflende den wekelijkschen rustdag in de industrie. Toen de Volkenbond opgericht werd, wa ren de meeningen omtrent dat pasgeboren kindje wij ui teenloop end. Sommige vre- desvrieaiden en vriendinnen warerr opgeto gen en meenden, dat hij den vrede op aarde brengen zou; anderen zagen in de oprich ting een politiek om de heerschappij over Europa, na de uitschakeling van Duitsch- laaid, voorgoed te leggen in de handen van Frankrijk; weer anderen stonden sceptisch tegenover den nieuweling en meenden, dat het een bewijs zou wezen van verstandige politiek af te wachten wat de Rond doen en geven zou. Er is in den boezem van den Bond meer dan eens ongenoegen geweest, dat dreigde do pessimisten in het gelijk te stellentoch moet erkend worden, dat direct of indirect door den Bond reeds veel en goed werk werd verricht. We denken aan hetgeen tot stand gekomen is in betrekking tot vrou wen- en kinderbescherming; tot de volks gezondheid; tot saneering van wantoestan. den op het gebied der industrie enz. Dat geschiedde misschien wel niet direct door den Volkenbond, maar indirect en heeft daarom niet minder waarde. Zoo liggen nu voor ons de Staatsbladen Nos. 184—189, welke a'len wetten bevat ten, die betrekking hebben op verbetering van toestanden op het sociale terrein. Ze regelen de toepassing van den wekelijk schen rustdag in de industrieden minimum leeftijd, waarop jeugdige personen mogen worden toegelaten als tremmer of stoker; het recht van vereeniging en vergadering yan landarbeiders; de schadeloosstellingen voor ongevallen in den landbouwhet ge bruik van loodwit in verfstoffen en het verplicht geneeskundig onderzoek van kin deren en jeugdige personen aan boord van schepen. Het éóne onderwerp moge ons in teressanter in de ooren klinken dan het andere, ten slotte zijn hier toestanden en omstandigheden geregeld, welke inderdaad voorziening behoefden. We willen heden onze lezeTS op de hoog te stellen van de eerste wet, die een resul taat is van de derde zitting der Algenieene Conferentie der vertegenwoordigers van de leden der Internationale Organisatie van den Arbeid van den Volkenbond, gehouden te Genève van 25 October tot 19 November 1921. De bedoeling van de getroffen over eenkomst is duidelijk. Nog steeds zijn er landen en industrieën, waarin niet ieder een wekelijkschen rust-dag heeft. Men voelt in onzen tijd, dat dit geen gezonde too stand is en dat daarin verandering komen moet. Juist een materie als deze ligt ge heel op den weg van het door den Volken bond gestichte instituut tot organisatie van den arbeid, dat wegens haar interna tionaal karakter in alle landen mot gezag optreden kan. Dat ook ons land bij deze Internationale Organisatie aangesloten isr maakt het onderhavige wetsontwerp ook voor ons van belang. Allereerst dan wordt omschreven wat on der „industrie" wordt verstaan. De Fran- sohe tekst spreekt van „établissements in dustriële", de Engelsche van „industrial undertakings", de Nederlandsche heeft al leen het woord „industrie". Een heele op somming Volgt: De hxijnon, steengroeven en andere ondernemingen om ertsen uit de aarde te delven. Dande industrieel© ondernemingen, waarin de producten wor den gemaakt, veranderd, schoongemaakt, hersteld, versierd, aigemaakfc, gereedge maakt voor den verkoop of waarin de grond stoffen een verandering ondergaan, daar onder zijn ook begrepen de constructie van schepen, de slooping van materialen evenals de opwekking, de transformatie en de overbrenging van motorische kracht of clectriciteit. Verder de constructie en de reconstructie, het onderhoud en de ver andering of de slooping van alle soort ge bouwen, spoorwegen, tramlijnen, havens, dokken, kaden, kanalen, installaties voor de bannen-scheepvaart, tunnels, bruggen, viaducten, allerlei afvoerwerken em putten, telefonische en telegrafische of electrische installaties, gasfabrieken, waterleidingen en andere constructiewerken, evenals die werken, die met de bovengenoemde in voorbereidend verband staan. Verder wordt de wekelijksche rustdag verzekerd aan hen, die werkzaam zijn bij het vervoer van menschen en goederen te water en tc land, waaronder nog begTepen wordt de behandeling der goederen in dokken, wer ven en entrepots. Toch wordt bij een en amder rekening gehouden met in verschillende landen be- rtaande toestarden en mogelVjkhedeo, van daar dat tem aanzien van de bovengenoem de bedrijven het voorbehoud gemaakt wordt, gelijk dat vastgelegd is in de Oom- ventte van Washington, die strekte tot ga randeering van den achturigen werkdag, met dien verstande, dat de acht en veer tig-u rig e werkweek zou worden gehand haafd, waar het om bepaalde redenen niet dien lijk was den achturigen werkdag vast te houden. Nu grijpt in sommige bedrijven zooals duidelijk is, industrie em landbouw in elkander. Waar ligt de scheidingslijn Immers bedoeling dezer regeling ie om den wekelijkschen rustdag in de industrie te verzekeren. In ieder land schijnt die lijn anders getrokken te kunnen worden, van daar de bepaling, dat iedere regeering het recht heeft om de bedoelde démarcatielijn zelf vast te stellen. Wat nu den wekelijkschem rustdag zelf betreft, zegt artikel 2, dat aan het geheelo personeel van eenige industrieel© instel ling gegarandeerd wordt een rustpoos van vier en twintig uren aam één stuk na een arbeidsduur van zes dagen. Merkwaardig is, dat de mogelijkheid een er langere rust niet buitengesloten is, want nadrukkelijk wordt gesproken van „ten minste vier en twintig uur." Deze rusttijd moet genoten Y/orden, zooveel mogelijk door het gehecle personeel tegelijk en ook zoo mogelijk val len op dagen, welke door traditie, lande lijk gebruik of godsdienst daarvoor de meest geëigende zijn. Waarneer het per soneel eener industrieel© instelling allen uit één en dezelfde familie zijn, behoeft deze bepaling niet in al haar consequentie te worden doorgevoerd. Natuuriijk moest voorzien worden in de mogelijkheid, dat uitzonderingen, hetzij generale hetzij partieele, toegestaan moe ten worden. Die mogelijkheid wordt dan ook verschaft, maar bij de toepassing dezer uitzonderingen moet rekening gehouden worden met overwegingen van economi- echen en hygiënischen aard en verder moe ten daarbij gehoord worden de vakorgani saties, wier advies echter niet behoeft in gewonnen te worden, wanneer de van kracht zijnde wetten in de diverse landen de uitzonderingen reeds toelaten, echter moet, wanneer de wekelijksche rustdag aJ eens uitvallen mocht, dit verlies aan vrijen tijd worden ingehaald op een wijze, welke aan de prudentie der leden der Int. Or ganisatie van den Arbeid wordt overgela ten, maar die ze toch moeten meedeelen aan het Internationale Arbeidsbureau, ter wijl ze verder iedere twee jaren aan ge noemd bureau moeten doen toekomen een lijst van de wijzigingen in d© overeenge komen uitzonderingen op deze wetsbepa lingen. In de industrieel© werkplaatsen, fabrie ken enz. zal in het vervolg moeten han gen een lijst, waarop aan het personeel mededeeling gedaan wordt van den voor allen geldenden wekelijkschen rustdag en voor het geval, dat het geheele personeel niet tegelijk den rustdag geniet, de rege ling van den rusttijd voor de verschillende groepen. Al deze bepalingen zullen in werking treden, wanneer twee leden ze hebben on derteekend, en hebben telkens bindende kracht voor iederen nieuwen onderteeke naars zich verplichten deze wet ook toe te passen in hun koliniën, buitenlandsche bezittingen of protectoraten, overeenkom stig de desbetreffende bepalingen van het VeTdirag van Versailles en die van andere vredesverdragen. De wet zal telkens voor tien jaar van kracht wezen Gelijk we reeds m den aanhef zeiden, gelooven we, dat met deze wet een nuttig maatschappelijk belang wordt gediend. DE ALGEMEENE TOESTAND. Caillaus in moeilijkheden De Engelsche mijnwerkers- staking. De moeilijkheden voor den Fransehen minister van financiën nemen nog voort durend toe. Gisteren heeft de financieele commissie uit de Kamer het artikel betref fende de volmachten met 14 tegen 13 stem men verworpen, waardoor de stemming der afgevaardigden bij de algemeene behande ling waarschijnlijk wel zal worden beïn vloed, en de schijn steeds grooter wordt, dat Caillaux de nederlaag zal lijden, tenzij hij bereid zal zijn zich bij de amendemen ten, die stellig niet zullen uitblijven, neer te leggen. In Engeland begint het conflict in de kolenindustrie zoo langzamerhand eenig beter aanzien te krijgen, al lijkt on9 de be schouwing van sommige bladen als zou de strijd zijn laatste fase zijn ingetreden, voor- loojJig nog wat al te optimistisch. Speciaal van de bemiddeling der geestelijken schijnt succes le worden verwacht In ieder gevat zullen de arbeiders echler een „tijdelijk o/ler" moeten brengen, gelijk Baldwin het I heeft genoemd in een hrief over den toei I stand in de mijnindustrie. Van de zijde der i eigenaren is weinig of geen tegemoetkoming meer te verwachten. Sir Adam Nimmo, de ondervoorzitter van de vereeniging van mijneigenaars, heeft in een rede, sprekend over het standpunt van- den Mijnwerkersbond („geen penny minder J loon, geen minuut langer werken") gezegd, dat al zou de staking nog ze9 maande* duren, de eischen der mijnwerkers niet zou* den kunnen worden ingewilligd. De loon aanbiedingen van de eigenaars waren volgens hem zoo royaal mogelijk?', toch was er een belangrijk hiaat, dat moest, worden aangevuld om het economisch even wicht m de industrie te hertellen. Dat hiaat was 21A shilling per ton en tenzij er iets te 1 bedenken was in den vorm van een subsidie' om dit hiaat aan te vullen, was er geen redelijke oplossing voor de huidige crisis te vinden. I BELGIE, Een verklaring van Houtart. —4 De spoorwegregie. In de gisteren gehouden Kamerzitting deelde de minister van financiëD, Houtart, mede, dat hij aan de nationale bank een eerste storting van 75 millioen francs ge* daan heeft yoor het amortisatie-fonds. Op de vraag, in welke mate de regeering had ingegrepen om den Belgischen franc op de wissel markt te steunen, antwoordde Houtart, dat de regeering niet het recht heeft haar belangstelling le onttrekken aan dat wat op de wisselmarkt plaats grijpt. De kamer ging over tot de bespreking van het wetsontwerp tot oprichting van een na* tionale spoorwegmaatschappij. Daarbij verklaarde de minister van spoor< wegen: „Men moet niet vreezen, dat buiten* landers zkh in de maatschappij zulle* nestelen door bet ruilen van Belgische rentetitels tegen spoorwegaandeelen, want de rente is bijna geheel in Belgische han* den." Na het algemeen debat volgde artikelsge* wijze behandeling. Alle artikelen werden in eerste en tweede lezing aangenomen. DUITSCHLAND. Het resultaat der volks stemming inzake de eigen dommen der vorsten Minister Severing blijft. Het rijksslembureau is gistermiddag in openbare zitting bijeengekomen ter vast stelling van het definitieve resultaat van de volksstemming van 20 Juni j.l. Het aan tal stemgerechtigden werd vastgesteld op 39.785.950. Uitgebracht werden 15.599.797 stemmen. 39.3 pet. der kiezers heeft dus aan de stemming deelgenomen. Het aantal ongeldige stemmen bedroeg 558.309. 15.455 184 stemmen werd me ja. 585.710 stemmen werd met neen uitgebracht. In de gemeente Lissau kon geen stem ming plaats vinden, daar de voorz^ier van de stemcommissie geweigerd heeft de noo- dige maatregelen te nemen. In de gemeente Schinitz kon geen stem ming plaats hebben, omdat deze gemeente tengevolge van het hooge water geheel overstroomd was. Rijkspresident von Hindenburg heeft op voorstel van den Rijkskanselier den vroe- geren Rijksminister dr. Bell toT minister van Justitie benoemd en hem met de waar* neming van het dep. van de bezette gewes ten belast. De Pruisische minister-president he»ft opnieuw een schrijven tot den rijkskan 9^ lier, dr. Marx» gericht, waarin nogmaals de aanspraken van Pruisen betreffende defl beheerraad van de Rijksspoorwegmaat- scbappij naaT voren worden gebracht. De Pruisische minister van Binnenland sche Zaken, dr. Severing, is te Berlijn te ruggekeerd en heeft zijn functies in vollen omvang hervat. Daardoor is een einde ge maakt aan alle geruchten, die er op zin speelden dat de minister zou aftreden. FRANKRIJK. De financieele Kamercom missie verwerpt het ont* werp der volmachten De financieele plannen. Do financieele Kamercommissie heeft gis- teren een aiteenzetting aangehoord van minister Caillaux over het wetsontwerp der, volmachten en daarna met 15 tegen 10 st. besloten om over te gaan tot de artikels- gewqze behandeling. Artikel één van liet ontwerp werd daarop met 14 tegen 13 verworpen! Vervolgens nam de commissie een nieuwe tekst van genoemd artikel aan, welke ech ter door de regeering op haar beurt werd verworpen, en die de regeering machtigen zou om de maatregelen te treffen, die een bijlage bq art. 1 zou vaststellen. Door elke bijlage bij de 2 artikelen te weigeren, wilde Caillaux, zonder op de bevoegdheid! van het parlement inbreuk te maken, niet belemmerd worden in het werk der finan cieele redding door beperkingen en ook de debatten en de openbare zittingen bekorten. Door de bijlage te vragen wilde de commisiie daarentegen nauwkeurig de grenzen aange ven der volmacht van den minister. Over den inhoud van het tweede artikel van het ontwerp wordt nog gemeld, dat het artikel de regeering verplicht de belasting maatregelen bq aanvang der zitting in 1927. aan het oordeel van het parlement te on derwerpen. Een doelmatiger verdeeling der belastingen wordt ingesteld, inzonderheid de verlaging met 30 pet. van *de maximum- heffing naar het inkomen, een verhooging! met 25 pet. van dc belasting op schuldbe kentenissen, de afschaffing van het coupon bordereaux en ten slotte een herziening van de indirecte belastingen; echter mogen deze het vijfvoudige van de heffing in 1914 niet overschrijden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2