De Verscheurde Nevel. "binnenland. feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 16 Juli Derde Blad Anno 1926. ■jio. 20349. 1886 - Leidsche Zwemclub-1926 School- en Onderlinge wedstrijden De speelkaartenbelastinfl. Afschaffing op 1 Juli 1927?. Bjj de Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend tot afschaffing van de bp. elkaar- feiibelasting. Bljkena uo Memorie van Toelich.ing is (le me! 1 Mei 1920 in werking getreden betasting op speelkaarten in menig opzicht tegengevallen. Do opbrengst, die de Me morie van Toelichting op 1200.000 'a jaars 'meende te mogen ramen, is geweest: in (1920 i 130.341.(5; in 1921 f7o.140.23; iu 'l922 f 76.04y.91; in 1923 f 83.793.33; in 7924 f 107.046.26; in 1925 f97.106.83, al- 2uo veel minder dan men zich had voor gesteld. Teleurstellend is het geweest, dat 'a 1922, tot# de vóór de invoering der wst door het publiek opgedane voorraden 1£ibrnikt geraakten, de opbrengst niet ster ier is toegenomen. Toch zou dit voor den Minister op zich telf nog geen reden zjjn, een ontwerp tot afschaffing dezer belasting in te dienen jzoo niet gedurende den jongsten tijd een verschijnsel was ingetreden, dat ingrijpen van den wetgever, hetzij in de ééne, hetzij 5n de andere richting gebiedend noodza kelijk maakt De frauduleuze invoer van ongestempel de speelkaarten heeft allengs zulke afma ttingen aangenomen en een in die mate onlioudbaren toestand geschapen, dat men slechts de keuze heeft tusschen afschaffing I der belasting of verscherping der bepa lingen, die haar heffing kunnen verzekeren. Tot in onze grooto steden toe worden thans Ide gesmokkelde of ongestempelde kaarten Jmin of meer openlijk rondgevent In een Üer provincie-steden zijn in een kort tijds bestek ongeveer 6000 ongestempelde spellen 'kaarten in beslag genomen, en het ia be kend, dat te Amsterdam de heimelijke ver koop zulk een omvang heelt aangenomen, dat floor winkeliers over sterken achteruitgang jvan hun debiet wordt geklaagd. ^Verscherping der bepalingen, die de toe- Ipasring der wet kunnen verzekeren, heeft leen ernstig punt van overweging uitgemaakt doch het denkbeeld ia losgelaten, omdat het Onjuist voorkwam, voor een ten slotte niet groot financieel belang bepalingen in hot 'teven te roepen van een zóódanige scherpte Bh? hier uoodig zonden zijn; daaronden zoo ien voorkomen uitbreiding van hot recht van Vise-tie van holds, herbergen en andere in art IS der wet bedoelde inrichtingen, ,risit3tie van marktstalletjes en kramen, rerhod van vervoer van ongestempelde Bpellen kaarten zonder begeleidend docu ment dit alles niet enkel in het terrein van toezicht langs de grenzen, maar in het geheele land. Handhaving van deze bepalingen zou bo vendien of de ambtenaren van nuttiger" werk Afhouden, of leiden tot aanstelling van nieuwe ambtenaren, wat in beide gevallen een geldelijk offer zou vergen, af zou dit waarschijnlijk worden goedgemaakt door ae toegenomen opbrengst der belasting. De jnningskosten der belasting zouden daardoor ecb'er tot een percentage van haar opbrengt stijgen, dat abnormaal is. Het is den Minister daarom voorgeko men, dat het beter ia de heffing te staken, ;il moet de schatkist dientengevolge zoowel 'de jaarlijksche opbrengst der speelkaarten- belasting, dis die van bet daarmee samen hangend hoogere invoerrecht op speelkaar ten missen. I Indien dit laatste tot een recht van 8 .pel. ad valorem wordt teruggebracht, laat zich hei voor de schatkist nadeelige verschil berekenen op plan. f21.000 'a jaars, zoodat Bet inbegrip van circa f 100.000 aan speel-^ RECLAME. Zweminrichting Hooge Rijndijk. Zaterdag 17 Juli te 2 uur naaiddag Entree f 0.25 - Leden vrij. 8074 .Uit het leven van den beroemden Engelschen Detective HERBERT PORTER. Vrij bewerkt naar het Engelsch door J. II. (Nadruk verboden). 2). „Daarop kan ik op d i t oogenblik noch ja, Boch neen zeggen. Ik zal u eerlijk zeggen, ik heb aan de mededeelingen van Geoffrey Spencer niet genoeg. Ze zijn mij te vaag. te onpersoonlijk, te koudUzelf. rar. Daw son, moet mij alles vertellen: van uw onder zoekingen, van uw verwachtingen en van bw ongeluk. En ten slotte van uw laatst wanhopig besluit.Zóó. in het gesprek, van mensch tot mensch, zal het beeld zich vormen, dat ik noodig heb. Als u mij alles verteld hebt, zak ik u mijn besluit mee- dcelen. Vertelt u zoo zakelijk en eenvoudig ir.ogelijk;* alles, wat naar sentimentaliteit zweemt, moet u uitschakelen." Richard Dawson stond langzaam uit zijn stoel op en liep een paar maal de kamer PP en neer. Na een lange stilte begon hij: „Daar in den tuin. mr. Porter," zei hij Boet vaste stem," liggen de puinhoopen van cnijn geluk. Wal ik in de enkele uren van Sister- ond tot vanochtend beleefd heb', dat is misschien hel vreeselijkste, hetwelk het noodlot ooit een mensch ie dragen heeft ge- geven. Een ontzettende, onverwachte val L_an het hoogste geluk in de diepste ellende, kaaxtenbelastiiig de maatregel .ongeveer £121.000 's jaars zal kosten. 3n art. 3 wordt bepaald, dat de wet met ingang van 1 Juli 1927 ia werking zal treden. I In de toelichting op dit artikel wordt gezegd: Daar het tot te veel omslag zou leiden, indien bij de afschaffing van de belasting, voor ongebruikte, doch^reeds gestempelde spellen, de betaalde blasting .moest wor den terugbetaald, wordt een voorstel in die richting niet gedaan. Iu verband daarmee is intusschen voor de afschaffing een ter mijn genomen zóó ruim, dat de handel ge legenheid zal hebben zich van voorraden gestempelde spellen te ontdoen, voordat die afschaffing een feit wordt. Het verdrag met België. Het rapport-Van Cauw claert Uit Brussel wordt gemeld: In strijd met de parlementaire gewoonte, zal het rapport van van Cauwelaert inzake de ratificatie van de wijziging van het Ne- derlandsch-Belgische verdrag van 1839 gis teren niet rondgedeeld of openbaar gemaakt worden. Dit zal eerst heden gebeuren. Bij de algemeene bespreking in de Kamer zullen, naar thans reeds bekend is, behalve minister Vandervelde en rapporteur van Cauwelaert, ook de liberaal Franck, de Vlaamsche nationalist Herman Vos en de socialist Frans Fischer het woord nemen. Dure Vacantiekaarlsn. Onvoordeelig bij reizen van minder dan 190 K.M. De „Tel" schrijft: Leefde de eens zoo befaamde reken meester Bartjes nog, hij zou in den berg van papieren, aankondigingen, stroobiljelten, reclameplaten en spoorweggidsen, alle te zamen bevattende de thans geldende tarie ven bij onze vaderlandsche spoorwegen, stellig stof te over vinden voor een gansche rij examen-vraagstukken. Zooveel is in ieder geval zeker: aan overzichtelijkheid souffree- ren dc tariefpnblicaties van die spoorwegen bepaaldelijk niet. Erger nog: zij brengen den argeloozen reiziger zoo al en toe danig in de war, en zullen in deze dagen, waarin duizenden de dagen telen, die hen nog van de zomervacantie gescheiden houden, tot heel wat teleurstelling moeten leiden. Sinds korten tijd namelijk zijn wij ont haald op de medcdeeling: met 1 Juli komen er vacantiekaarten! En waar zelfs ondanks de tariefsverlaging, op dien datum inge gaan, het zitten in spoorwegcoupé's ten on zent nog steeds een luxeuse werkzaamheid geacht moet worden, Ndaar is kon het an ders? menig huisvader bij voorbaat in verheugenis geraakt, toen hem werd kond gedaan, dat hij straks met vrouw en kroost per „vacantiekaart" bosch, strand of hei zou kunnen opzoeken. Zijn niet vacantiekaarten papiertjes, waarop men vergelijkender wijs althans voor een prikje mee mag rijden? Eilacie Bartjes leeft niet meer, doch zijn edele kunst zit ons te zeer in 't bloed, om niet de vraag te stellen: wat houden wij nu precies met een vacantiekaart in den zak? Dit wiskunstig probleem nu wordt op gelost door een van de huidige koele zomer dagen te besteden aan optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, alsmede deelen. Vacantiekaarten niet zonder ophef door onze spoorwegdirectie gelanceerd kosten voor de eerste klasse negen, voor de tweede zeven, voor de derde vijf gulden. Aangenomen: de familie wil een reisje van 100 kilometer ondernemen. Dat kost per ge woon kaartje eerste klas 100 X 4.875 cent f 4.871/* (vacantiekaart f 9.tweede klasse 1000 X 3.875 cent 13.871/* (vacan tiekaart £7.derde klasse 100 X 2.75 f 2.75 (vacantiekaart f 5.Met andere woorden: voor een reisje van 100 kilometer heeft men zijn heil niet bij een vacantie kaart te zoeken. Wordt het beter, zoo men het onderneemt over 150 kilometer mee te rijden? Geenszins, immers volgens Bartjes 150 X 4.875 7.32 voor de eerste. 150 X 3.875 f 5.82 voor de tweede en 150 X 2.75 f 4.13 voor de derde klasse. Er blijft dus ook hier een belangrijk ver schil tusschen gewone kaart en „vacantie kaart" (de benaming klinkt nog wel zoo feestelijk!) ten gunste van de eerste. waarin geen hoop en geen uitzicht meer is. een val.van het leven in den dood." Herbert Porter was opgestaan en keek naar de overblijfselen van het laboratorium. „Daar hebt u gewerkt?" vroeg hij. De aader sloot de oogen. „Ja, mr. Porter! D&Sir heb ik gewerkt. gehooptgetwijfeldangsten uitge staan Laat ik u alles vertellen." De detective haalde zijn sigarettenkoker uit den zak. „Rookt u?" „Neen dank u." „U staat wel toe, dat ik dan rook?" Richard Dawson knikte in gedachten en hield de handen tegen het voorhoofd ge drukt, terwijl Herbert Porter een sigaret hanstak. „Wanneer had de ontploffing plaats?" „Gisteravond even vóór twaalven." Herbert Porter knikte. Er werd op de deur geklopt. Het kamer meisje kwam zeggen, dat het ontbijt gereed was. „Je hadt de moeite kunnen sparen ik zal niet ontbijten. Of wil misschien mr. Porter?" „Neen, dank u. Ik heb in mijn hotel reeds iels gebruikt." Het meisje verliet met een uitdrukking van medelijden op het gezicht de kamer. De detective keek haar na, staarde een oogenblik zwijgend voor zich en zei daarop met zachte slem: „Uw vrouw is niet thuis, nietwaar?En ook met uw vrouw staat u besluit in verband?" Dawson keek den speurder verward aan. ..Spencer zei me iets daarvan," voegde deze laatste aan zijn woorden toe. Richard Dawson zuchtte zwaar. ..Ja, Mr. Porter, ook met^mijn vrouw hangt het be Maar bij 190 K.M. dan? Men bedenke, dat zulks bcteekent: verder dan Amsterdam Maastricht. Hier liggen voetangels en klem men, want voor dc kilometers, die men nog meerijdt na de eerste 150. betaalt men min der dan voor de reeds afgelegde. Resultaat: 190 K.M. eerste klasse 7.32 -f- 40 X 3.9- cent f 8.80, tweede klasse f 4.13 40 X 3.1 cent f7.06, derde klasse 4.13 -f" 40 X 2.2 cent f5.01. Wij zijn er! Wie den moed heeft om met onze spoorwegen 190 K.M mee te rijden, wint als reiziger tweede klasse per vacan tiekaart zes cent, en wie hetzelfde presteert als reiziger derde klasse één cent, en wie het in de eerste kl^se doetlegt er twee dubbeltjes op toe! Ziedaar het onberekenbaar nul van de fameuze „vacantiekaart". Afstanden boven de 190 K.M. kan men in ons overzichtelijk vaderland slechts bij uitzondering rijden. Maar wie daartoe in de gelegenheid is hij doe het met een vacantiekaart, want hij alleen zal daarvan eenig profijt trekken. Doch het ware interessant, van de spoor wegdirectie le mogen vernemen, wat zij zich toch wel voorgesteld heeft van de invoering van vacantiekaarten, die als het er op aan komt geenerlei nut hebben. Een vacantie kaart is een der loffelijkste vindingen van onzen tijd, mitszij gelegenheid geeft tot werkelijk goedkoop reizen. Moge dan de spoorwegdirectie haar zonderlinge regeling alsnog vervangen door een, waaraan vacan- tichoudend Nederland wat hééft Reedersvereeniging voor de Nederl. Haringvisscherij. Het visschen van „pu f". Op den beschrijvingsbrief voor de 11de algemeene jaarlijksche vergadering der Reedersvereeniging voor de NedeTlandschc Haringvisscherij, welke 28 dezer te Den Haag wordt gehouden, komt o. m. een voor stel van het hoofdbestuur: De vergadering machtigt het hoofdbestuur bij de regeering aan te dringen tot het zoo spoedig mogelijk nemen van maatregelen tegen de z.g. „puf- visscherij", den aanvoer van zeebliek en de treilharingvisseherij; verder een bespreking van het verslag der commissie tot regeling van de arbeidsovereenkomsten van kapitein en schepelingen in het zeevaartbedrijf, een bespreking van de wenschelijkheid tol in stelling van maathoudend fust, zoowel voor de visscherij als voor den export, en een over proefnemingen ter bepaling van de aanwezigheid van haring in de Noordzee, in te leiden met een demonstratie van het plankton-net en de kantellhermomeler door deij heer Vermeulen, directeur der Yis- scherijschool le Ylaardingen. Een Hollandsch ciediet voor den Belgischen franc? Volgens Belgische bladen zou een groep van Hollandsche bankiers aan de Belgische regeering hebben voorgesteld voor heb her stel van den franc een crediet van f 5 mil- lioen te verleen en, zegt de ,,Msb." Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, doch de voorwaarden schijnen zeer gun stig te zijn. Officieele berichten. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ont slagen met dank J. L. J. B. baron Sweerls de Land as als burgemeester van Epe; zijn benoemd tot gedelegeerden der Ne- derlandsche Regeering bij het van 1623 Augustus 1926 le Ithaga (New-York) te hou den vierde Internationaal Botanisch Con gres: Dr. H. M. Quanjer, hoogleeraar, cn dr. E. van Slogteren, buitengewoon hoogleeraar, beiden aan de Lanjlbouwhoogeschool, tc Wageningen; is benoemd tot rector-magniiicus der Land bouw hoogeschool te Wageningen voor het studiejaar 19261927, A. te Wechel, thans hoogleeraar aan die onderwijsinrichting: is op verzoek eervol ontslagen met dank mr. H. Hesse, als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, en mr. J. B. de Klerk als plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (O.) te Rotterdam; is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft in de afdeeling weg- en waterbouwkunde, voor onderwijs in het landmeten en waterpassen en de geodesie, ir. W. Schermerhorn„ as sistent aan die Hoogeschool; sluit, dat ik den afgeloopen nacht heb ge nomen, samen. Met héér.. met mijn uit vinding. met alles, wat lot nu toe mijn levensdoel, mijn geluk en mijn hoop is ge weest. Dit alles is in één nacht verwoest, troosteloos en hopeloos verwoest. En als ik er goed over nadenk, voor een groot deel door mijn eigen schuldvooral wat mijn vrouw betreft." Hij ging naar de deur en draaide den sleutel om „Zoo, nu kunnen we niet ge stoord worden", zei hij met een klankvolle, diepe stem. „En nu zult u alles hooren." Hij ging zitten en begon zijn verhaal. „Ik ben de erfgenaam van een belangrijk vermogen. Mijn vader stierf jong en ik erfde ongeveer 100.000 pond sterling. Ik heb ja renlang gereisd, heb een tijdlang aan de Technische Hoogeschool le Berlijn gestu deerd: vooral het vraagstuk van het be stuurbare luchtschip, dat in dien tijd op kwam. trok rae aan. Later ging ik naar Amerika en stadeerde nog te Boston en te Philadelphia, waar ik mijn kennis nog uit breidde. Indertijd werd de wereld opgeschrikt door kort opeenvolgende gelijksoortige rampen met luchtschepen ten gevolge van ontplof fingen. Den eenen keer was het de bliksem, den volgenden keer sprak men van vonken, die door wrijving bij het gas waren geko men, de derde maal kon men de oorzaak heelemaal niet vaststellen. Maar het resul taat was in alle gevallen gelijk: de vernie tiging van jonge, veelbelovende menschen- levens door eenv catastrophe. Toentertijd kwam de gedachte al bij mij op: of het niet mogelijk was de grondoorzaak van derge lijke rampen weg te nemendoor name lijk een onontplofbaar gas te vinden. Intusschen kreeg ik andere belangen. Te is met ingang van 20 Juli 1926, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. dr. A. van Gijn, als Koninklijk commissaris bij de Nederlandsche Bank, onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten in die betrekking aan den lande bewezen. Bond van Kleedeimaker-patroons. De Bond van kleedermaker-palroons iu Nederland heeft te Haarlem zijn zomerver gadering gehouden. Vertegenwoordigd wa ren 13 afdeelingen. Bij de opening door den waarnemend voorzitter, den heer A. J. Jörg, herdacht de ze hetgeen door $e afgetreden hoofdbei- sluursleden, de heeren Domhoff, Eisma en Hasselt voor den Bond is gedaan. Spreker zegde hen voor hun pioniersarbeid dank, in het bijzonder den afgetreden voorzitter, den heer G. L. Domhoff. Voorlezing werd gedaan van een adres aan den Middenstandsraad, waarin namens den Bond werd verzocht, de grieven, welke men in het kleedingbedrijf tegen het ont werp-Weeldebelasting liceft ter bestemder plaatse mede le deelen. Het hoofdbezwaar van smoking-, rok- en galaklceding in de ta bel van belastbare goederen. Adr. wees erop, dat deze klecding zeer dikwijls beroeps- of ambtsklceding is. Tot eerste-voorzitter werd gekozen de heer A. J. Jörg uit Utrecht. Besloten werd de jaarvergadering te Utrecht te houden. Het hoofdbestuur zal onderzoeken, in hoever het mogelijk is, aan den Incasso-dienst meer uitbreiding te geven, enz. Daarna werd door den heer J. W. La Seur, texti^I-deskundige te Amsterdafn, een causerie gehouden óver: „Herkennen en onderscheiden der textielgrondstoffen en wel speciaal die, gebruikt in de kleermakerij". De lezing werd mei proeven en lichtbeelden verduidelijkt. Boeren en Tuinders Onderlinge. Dc Afd. L. T. B. van deze R.K. Bcdrijfs- verceniging, welke belast is met de uilvoe ring der Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet hield hare jaarvergadering te Haarlem. Na eenige mededeelingen en ingekomen stukken, kreeg de directeur, de heer Nico van Ommeren le Leiden, hel woord ter toelich ting van de exploitatierekening cn balans over het boekjaar 1925. Hieruit bleek dat de instelling zich nog steeds belangrijk uitbreidt cn het boekjaar sloot met een voordeelig saldo van f 11.818 welk bedrag bij de premieheffing over het a.s. nieuwe boekjaar gefoeel aan de leden wordt terugbetaald. De eindafrekening over 1925 kan als volgt worden vastgesteld: landbouw en vee teelt fl.25 per f 100 jaarloon; tuinbouw f 0.65 per f 100 jaarloon; zuivelfabrieken f 0.60 pei> f 100 jaarloon; bloembollencul tuur f 0.52 per f 100 jaarloon. De directeur bracht vervolgens het jaar verslag uit der „Diocesane Ziekte Onder linge" waaruit bleek dat hel boekjaar sloot met een voordeelig saldo van f 4026,27, welk bedag geheel aan het reservefonds werd toegevoegd. Het voorstel tot wijziging van hel regle ment der ziekteverzekering werd met alge meene stemmen aangenomen. Bond van Nederl. detailhandelaren in brandstofien. Tc Utrecht is de jaarlijksche vergadering gehouden van den Bond van Nederlandse he Detailhandelaren in brandstoffen. De voorzitter, de heer J. Baerens ie Arn hem, wees er in zijn openingswoord op, dat de uitgave van liet onlangs verschenen ana lyse-boekje een succes voor den bond is ge weest Besloten werd de volgende algemeene vergadering te Alkmaar te houden. De heer II. Brouwer te Winschoten heeft een lezing gehouden over: „Een belang voor den brandstoffenhandel"t en de heer G. de Clercq te Amersfoort een over „Waarom moeten kolen op analyse gekocht worden". De heeren A. Capelle, A. J. J. M. Wiercx- Tak en L. E. Sparenburg werden als be stuursleden gekozen. Besloten werd tol stichting v.in een bondsburcau te Amsterdam. Met de actie van den Bond van bedrijfs autohouders tegen de wegenbelasting werd instemming betuigd. Londen leerde ik mijn vrouw kennen, die daar bij familie logeerde. Ook zij was van goede familie, al was zij dan ook niet be paald rijk. Wij trouwden betrekkelijk spoe dig en vestigden ons hier, waar ik deze cottage liet bouwen. Ik had de gedachte aan een eigenlijk beroep al heelemaal laten va ren. Af en toe wat kunstenaarsbezigheid. ik schilder een beetje bevredigde mij in den eersten tijd heelemaal. Maar langza merhand drong het toch tot me door, dat ik nog te jong was voor een dergelijk renle- niersleven. Ik begon le verlangen naar be zigheid; naar een beroep, dat mijn leven zou kunnen vullen. Ik begon weer techni sche en natuurkundige colleges te loopen en meer en meer gingen mijn gedachten weer terug naar hel probleem van vroeger: de ontdekking van een ononlplofbaar gas, van een onbrandbaar vulmateriaal voor lucht schepen. Een dergelijke uitvinding zou de luchtscheepvaart met één slag in een nieuw stadium brengen. Wanneer men er in zou slagen den gevaarlijken vijand, dal wil zeg gen het vuur, buiten gevecht te stellen, dan zou men een nieuw stuk beschaving voor de menschheid veroverd hebben. Het duurde niet lang of ik liet een eigen laboratorium bouwen; hetzelfde, waarvan u daar het treurige overschot ziel Terwijl de metselaars en timmerlieden nog aan het werk waren, kreeg ik groote zendingen la- barotorium-materiaal, retorten en generato ren van allerlei systemen, uit Frankrijk en Duitschland kreeg ik modellen van lucht schepen, modellen van behoorlijke afme tingen! aparte leidingen voor gas en electriciteit liet ik aanleggen. Nu kon ik aan den arbeid gaan U zult u kunnen voorstellen, Mr. Porter, I dat dit afles mijn lijd en energie voTkomen RECLAME. 7733 Centrale Bond van Transportarbeiders. In de voortgezette vergadering van deo Centr. Bond van Transportarbeiders werd een bespreking gehouden over hefc ver slag. De heer Swicbel ,Den Haag) zou gaarne zien, dat voor de treilcrvisschers van IJmuiden een andere werkloosheidsregeling zou worden getroffen, in dien zin n.l., dat het recht op uitkeering niet worde beperkt tot DecemberMei, doch veeleer uitgebreid met de maanden Mei en Juni, die voor deze visschers veelal werkloosheidsmaan- den zijn. Dc heer Vermeulen (Amsterdam) maakte or het hoofdbestuur een verwijt van, dat dit geen propaganda had gemaakt voor de totstandkoming van 'n pensioenfonds voof het personeel van Van Gend on Loos. Thans doet de directie alsof deze pensioen regeling op haar initiatief is tot 6tand ge bracht. Het bestuur van den Bond had hier de eer voor de organisatie kunnen opvoeren. De heer v. d. Wal (Amsterdam) achtte het een tekortkoming van het bc«tuur, dat het den strijd tegen de Scheepvaartver- eeniging „Noord" niet heeft aangedurfdj terwijl de atmosfeer daarvoor naar de mee-» ning van de afd. Amsterdam alleszins gun stig was. Thans is onorganisatorisch toch verkregen, althans vrijwel verkregen, waJ de Bond op zijn naam had kunnen boeken, indien het bestuur het Amsterdamsche ad vies had gevolgd. De heer Van Duyn (Rotterdam) besprak o.m. de kwestie der Chineezen, die op boo* ten van Nederlandsche ondernemingen varen. Dc heer Koedijk (Rotterdam) sprak o.m. de hoop uit, dat aan de contractlooze pe riode in het havenbedrijf spoedig een einde zou komen en dat het bestuur daartoe krachtige pogingen zou aanwenden. De heer König (Vlissingen) drong er bij het hoofdbestuur op aan, de bestrijding van de werving van onderkruipers in Zee land door de Scheepvaartverecniging Zuid ter hand te nemen. De heer G Zie vering, boadssccretaris, do sprekers beantwoordend, meende niet ver van de werkelijkheid af te zijn, indien hij het totaal aantal transportarbeiders in' ons land op 80.000 schat. De pensioenregeling bij Van Gend en Loos komt, hoopt spreker, dit jaar tol stand en daarin zal de bond zeer zekef van zich dóen hooren. Na nog enkele detailpunten te hebben beantwoord eindigde spreker om de groo» tere kwestie ter beantwoording aan den voorzitter op morgen over te laten. Het congres werd hierop geschorst tot; hedenochtend negen uur. Onze consulaire dienst in Duitschland- De heer Kortenhorst heeft aan den mh nister van Buitenlandsche Zaken de volgen-! de vragen gesteld: I. Is het juist, dat met ingang van 1 Maart 1926 de Nederlandsche vico-consu- laten le Crefeld en te Münchcn-Gladbach wegens vertrek der titularissen gesloten zijn? H. Acht de minister hel voor de belangen in beslag nam. Mijn vrouw zag ik eigen!ijl alleen maar aan het middagmaal, want als ik mij 's morgens haastte om naar het labo ratorium te komen, sliep zij nog, en als ik 's avonds terugkwam, lag zij alweer in diepe rust. Ik geef toe: ik was geen bijzonder attente echtgenoot. Integendeel 1 Maar ik praatte mezelf voor. dat deze toestand maar van voorbijgaanden aard was, en ik dacht: hoe intensiever ik mij aan mijn onderzoe kingen wijd, des te eer ik mijn werk vol tooien kan en weer met mijn omgeving kan meeleven. Ik zag heel goed in, dat dit geen prettige lijd voor mijn vrouw was; maar ik was zóó door mijn werk gegrepen, dat ik al h&d ik gewild, waarschijnlijk niet id slaat zou zijn geweest mij er van los l* rukken en een deel van den dag normaal in mijn omgeving le ve-rkeeren. Bovendien maakte ik mijzelf wijs. dat een vrouw hef toch ook op prijs zou stellen, om een man te hebben, die op het punt stond de wereld met een groote daad te verrassen een man, wiens wereldvermaardheid een kwes tie van een paar maanden was 1 Ik zag volstrekt niet in, dat een jonge, levenslus'lige vrouw het als een verwaar« loozing en gebrek aan liefde zou gaan be schouwen, wanneer haar man zich zo« langen tijd geheel in zijn werk verdiepte en haar aan haar lot overliet In de eerste weken was Dorothy één en al belangstelling voor mijn proefnemingen. Maar zooals dat bij vrouwen gaat zij dacht, dat het resultaat wel spoedig volger# zou, en hel viel haar tegen, dat dit niet hel geval was. fWordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9