ZWIISERSCHE S] ONZE KWAUfEIT De Verscheurde Nevel. CHOCOLADE RIEPEN No. 20348. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 15 Juli Tweede Blad Anno 1926. WERDEN UITSLUITEND IN NEDERLAND AFGELEVERD VAN 8 JANUARI 1925 TOT 10 JULI 1926. Dus IN Ié JAAR EN 3 DAGEN. OIT ST'JGEND SUCCES DANKEN W9AARI _fltSERSt_ BINNENLAND. FEUILLETON. RECLAME. 8020 N.V.MOIXANQSCM CHOCO 6 AQEr.' IFASSaC B®« De koninklijke Familie in Zwitserland. De Koningin is vrijwel hersteld en deed Dinsdag, na een vijftal dagen haar vertrek-, ken niet te hebben verlaten, een wandeling van een half uur in de omgeving van Sankt Bealenberg. De-koningin blijft vermoedelijk tot a.s. Maandag te Beatenberg en reist dan naar Nederland terug. Prins Hendrik en prinses Juliana bezoch-. ten Dinsdag het Jungfraujoch. Zij gingen per automobiel tot Grindelwald en namen daar den bergtrein naar het Jungfraujoch, waar het middagmaal werd gebruikt. De Prins en de Prinses aanvaardden gis teren de terugreis naar Nederland. Nederland en België. De correspondent der „N. R. Ct." meldt git Brussel: Van Cauwelaert, rapporteur van de cen trale sectie beeft gistermiddag bet rapport over het wetsvoorstel tot ratificatie van de wijziging van sommige bepalingen van het Ncderlandsch-Belgisch Iractaat van 1839 bij de Kamer ingediend. Het rapport is echter nog niet gedrukt en dus ook niet rondge deeld Hoewel de Kamer de agenda nog lang niet heeft afgehandeld en de regeering in ieder geval de Kamer Zaterdag met vacan- tio wil zien gaan, is het toch niet onmoge- lijL' dat getracht wordt, de behandeling van dit wetsvoorstel ook nog op de agenda te brengen. De Kamer heeft eenstemmig bij appèl nominaal de Nederlandsch-Belgische con^ ven tip nopens de gerechtelijke territoriale bevoegdheid inzake faillissementen, ten uit voerlegging van gerechtelijke beslissingen, authentieke acten enz. in tweede lezing aan genomen. 115 Leden namen aan de stem ming deel. Hulde van Nederlandsche Kunstenaars aan oud-minister De Visser. Aan dr. J. Th. de Visser, oud-min. van Onderwijs, hebben de volgende vereenigin- gen een oorkonde aangeboden, op perkament gebatikt door mej. B. L. A. Bake te Leiden: Architeclura et Amicitia, Arti et Amicitae, Bond van Nederl. Architecten, Haagschc Kunstkring, Kring van Nederl. Beeldhou wers, Opbouw, Pulchri Studio, Nederl. Ver- eeniging voor Ambachts- en Nijverheids- kunst. De oorkonde luidt: Aan Zijne Excellentie, Dr. J. Th. de Vis ser, den eersten Minister, die aan het hoofd beeft gestaan van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, van 1918, het jaar der stichting, lot 1925. Den bewindsman, die zijn zevenjarig be- /luur lot een voor de Nederlandsche Kun sten heugelijk tijdperk heeft gemaakt, zoo wel door zijn eerbiedige zorg voor de ge- erfde schatten onzer Nederlandsche cultuur, als door de liefde, welke hij heeft geschon ken aan onze levende kunsten van heden, door zijn metterdaad geloonde erkenning, dat 's Lands overheid -ook de kunsten van eigen tijd, om haar groot belang voor de samenleving heeft te beschermen en haren groei kan begunstigen; aldus zijn vruchtba ren ijver ten voorbeeld stellende aan Lands-, Gewestelijke cn Plaatselijke autori teiten en Zijne opvolgers in de hooge functie door hem ingewijd, bieden bij de afslui ting van dit zevenjarig tijdvak de onder- slaande Nederlandsche vereenigingen van beeldende kunsten deze oorkonde aan tot blijk van dankbare hulde. Pensioenactie Zeemacht Gisteravond is in eon der zalen van Ve ritas, te Den Haag, een druk bezochte ver rad er ing gehouden vanwege den Bond Pensloenactie Zeemacht. De heer Nrjbacker, voorz. van de afd. Dori Haag, protesteerde in zijn openings woord tegen de behandeling door den Staat Van de oud-marinemannen van vóór 1918. Do algemeen voorzitter van den Bond, de heer H. J. Hendrikse, deed *morleziag I van twee requesten, waarin er op gewezen wordt, dat de oud-marinemannen van vóór 1918, die op onverbeterlijke wijze hun •plicht^ in Indië en op zee deden en van hun dertig effectieve dienstjaren minstens 2-5 jaar gescheiden leefden van hun gezin, nu een pensioen van den Staat krijgen, dat Jit het leven van den beroemden Engelschen Detective HERBERT PORTER. Vrij bewerkt naar het Engelsch door J. H. (Nadruk verboden). 1) De auto reed in snelle vaart door de brcede laan. Naar het Westen toe, over de groote stad, hig nog de zilveren sluier van den vroegen herfstmorgen. In hot Noorden schemerde do breede rivier. De auto vervólgde haar baan langs den broeden weg met zijn hooge boomen en fraaie villa's aan weerskanten Zij sloeg een zijweg in en stopte voor een vriendelijk, breed-uitgebouwd, laag buitenhuis. De passagier, die gedurende den rit zwij gend voor zich uit gekeken had, opende thans snel hel portier en stapte uit. Hij re kende vlug met den chauffeur af. De wagen rood weg. De passagier bleef eenige oogen- h'ikken staan en monsterde het hüis nauw keurig. Alles zag er even frisch en fleurig en wèl-onderliouden uit; de diepe voortuin, aan «et eind waarvan het met klimop begroeide huis lag, prijkte met een veelkleurigen schat Van bloemen. Het was den vreemde zonder- .,ingf [e moede, toen hij de tegenstelling over- ui ^u?sc'len dezen uiterlijken welstand n kleurige vroolijkhcid en het sombere doel n bezoek aarzelde nog een oogenblik voor het zioh wel aanpaal; aan den levensstandaard van het jaar 1879, doch niet aan den hieu wen wereld toestand, en dat hou pensioen ïdechte de helft bedraagt van dat der zgn, oua-gepensionneerden, dié hun pensioen in burger-staatsdienst verdienden en maat schappelijk met hen gelftk stoQden. Na voorlezing van een brief der afd. yiissingen, waarin opgewekt wordt tot voortzetting van den str$d tegen de onrechtmatige marine-pensioenwetgeving, bracht de heer Hendrikse verslag uit over over audiënties bjjl de Ministers van Marine a. en van Financiën. Spr. verzocht ten slotte allen, door te gaan met protesteeren totdat de laatste marineman van vóór 1918 ter ziele is. Do vergadering nam vervolgens oen motie aan, welke ook in vergaderingen in andere plaatsen ia aangenomen en waann opnieuw geprotesteerd wordt togen de rechtsverkrach ting, tegen de uitsluiting van de oud-g:o- pensionneerden uit de marinepensioenwot 1922, waarin zij volgens recht on billijkheid het eerst in opgenomen hadden moeten worden. In de motie wordt verder gezegd, dat de vergadering er op rekent, dat spoe dig in de Tweede Kamer aan de orde zal worden gesteld en met een zelfde meerder heid van stemmen zal worden aangenomen een motie in den geest van'de motie-Joekea, waarvan de strekking was, gelijikstelling der pensioenen van de vóór en na 1920 ge- pensionneerde Indische militairen, en welke motie met 74 tegen 7 stemmen werd aan genomen. De Zuiderzeeviascherij Ten gevolge van de goede vangsten, die in het bijzonder de ansjom-viaschers in het noordelijk gedeelte der Zuiderzee in de laatste jaren hebben gemaakt, overwegen tal van viaschers om hun bedrijtf uit te brei den of te verbeteren, o.m. door aanschaffing van motoren voor hun vaartuigen. Het feit, dat de afsluiting der Zuiderzee binnen af- zienbaren tijd tot stand kan komen, houdt hen echter van de gewenschte uitbreiding terug. Op verzoek van de visschersvereeniging te Stavoren heeft de Burgemeester dier gemeente, naar „De Standaard'' meldt, zich in verbinding gesteld met de Directie der kunslig-gesmede tuinhek, las nog eens op het kleine plaatje boven de brievenbus den naam van den bewoner; Richard Dawson en drukte daarop met een energieke beweging op den knop van de electrische bel. Na enkele oogenblikken kwam een keurig dienstmeisje uit een zij-ingang van het huis te voorschijn cn opende het hek. Zij keek den vroegen bezoeker een.wemig verlAasd aan. Op zijn vraag of mr. Dawson thuis was gaf zij een eenigszins weifelend antwoord: „Ja. Mr. Dawson is thuis," knikte zij. Er was iets schuws, iets angstigs in het meisje, toen zij den bezoeker voorging door den geurenden herfst-tuin. Zij liep even om het huis heen om voor den bezoeker de voor deur Ie openen; (oen zij hem binnenliet, zei zij aarzelend „Ik weet niet, of Mr. Dawson mijnheer is pas om vijf uur thuisgeko men En inet onmiskenbare beklemming voeg de zij er aan toe ,,lk hoor hem nu al twee uur achter elkaar op en neer loopen, stap. slap steeds maar door; hij heeft zich in zijn kamer opgesloten; ik heb het duide lijk gehoord." De bezoeker knikte „Hier. wilt u hem dit geven?" Hij haalde een visitekaartje te voorschijn, en scheef er enkele woorden op. Hel meisje wierp er een angstigen blik op. Zij verzocht den vreemde even in een ka mer te willen wachten. Zij ging hem voor en liep zoo voorzichtig alsof zij zich op haar teenen voortbewoog. Zóó zou men in het huis van een doode loopen Het meisje sloot de deur achter den be zoeker en deze nam de kamer, waarin hij zich bevond, eens op. De roomkleurige gor dijnen, die op den grond vielen, waren open getrokken en lieten de gouden stralen van 'Zuiderzeewerken om van deze te vernemen met ingang van welk jaar de Zuiderzee- itoohotg vermoedelijk niet meer zal kun nen wonden uitgeoefend. Op die verzoek werd het volgende ant woord ontvangen: „Blijkens de, b$ de behandeling, der on- langB door de S taten-Oeneraal aangenomen wetsontwerpen ter bespoediging van de uit voering der Zuiderzeewerken, van Regee- ringawege gedane mededeeliogen, wordt eerwacht» dat de afsluiting der Zuiderzee over ongeveer 8 jaren, dat is in 1934, een feit zal zijh geworden. Daar echter reeds in de laatste beide jaren vóór de afsluiting de toegang voor de visch naar het Zuidelijk deel der Zuider zee waarschijnlijk bemoeilijkt zal worden, zal ,naar mrjin meening, reeds na ongeveer 6 jaren de vissckerij aldaar niet meer op de thans gevolgde wijze kannen wordeo uitgeoefend. In de Zuiderzee benoorden de® aan te leggen afsluitdijk, die door de nabij de Middelgronden en bij Wieringen te bouwen schutsluizen te allen tijde voor de visschers van Stavoren en de andere plaatsen langs de af te sluiten zee toegankelijk zal blijven, zal intuaschen steeds op de gebruikelijke wijze gevischt kunnen worden." Een electrische verbinding Amsterdam Scheveningen. Hel „Handelsblad" verneemt, dat plannen worden, uitgewerkt voor een directe electri sche spoorwegverbinding van Amsterdam naar Scheveningen over Den Haag. De route zou gaan over de lijn der voormalige stoom tram van het Hollandsche spoorwegstation naar Scheveningen, welke van „Hotel Zeerust" over den boulevard doorgetrokken lot hel Kurhaus geëlcctrificeerd wordt. De electrische treinen zouden van Amster dam uit over Den Haag een rechtslreeksche verbinding tot stand brengen in den tijd van ongeveer 47 minuten (de rijtijd Amsterdam Zand voort is 42 min.). De bedoeling zoi^ zijn de verbinding voor 4 Juli 1927 tot stand te brengen. Zij zou vooral met het oog op de Olympische spelen in 1928 van belang worden geacht, maar ook in gewpne lijden van veel beteekenis worden voor een snelle verbinding van de hoofdstad met de badplaats. o ochtendzon hun sierlijke lijnen tooveren op het glimmend mahoniehout van meube len en betimmering. Op den vloer lag een mollig tapijt, wat smaakvolle platen hingen aan de wanden en enkele sierlijke kunst voorwerpen voltooiden het behaaglijke cn voorname interieur. De kamer lag aan de achterzijde van het huis en zag uit op den grooten achtertuin. Daar lag een klein gebouwtje, dat er uitzag als het laboratorium van een scheikundige of van een natuuronderzoeker. Het deed zonderling aan in den heerlijken zonne schijn van den klaren herfstochtend. De vensters met hun gesprongen ruiten staar den als oogen, waaruit het licht verdwenen is. Een deel van het dak was afgerukt, ge schroeide stukken van balken staken er doorheen, glasscherven en vreemdsoorlig- gevormde voorwerpen, die er uit zagen als verminkte machincdeelen, lagen in hal rond. het leek alsof cr een ontploffing had plaats gehad. De deur werd geopend. Een man trad in gebogen houding bin nen. Hij maakte een vluchtige buiging, richtte zijn oogen, waaronder diepe kringen waren en die koortsachtig schitterden, op den bezoeker en zei zacht; „Mijn naam is Richard Dawson". De vreemde boog. „Uw naam is mij onbekend," ging de heer des huizes voort,U schrijft weliswaar op dit kaartje, dat uw bezoek in verband slaat met het ongeluk, dat mij getroffen heeft, maar, eerlijk gezegd, begrijp ik niet. De bezoeker keek den man doordringend met zijn grijze oogen aan. De man kon nauwelijks ouder dan veertig gijn, maar met zijn smartelijke, zenuwachtige gelaatsuit Volksbond tegen Drankmisbruik. Te Hilversum is gisteren de 52ste alge- meene vergadering gehouden van den Volks bond legen Drankmisbruik. De algemeene voorzitter, de heer Snijder van Wissekerke, opende de vergadering met een rede. Zonder discussie werden goedgekeurd het iaarverslag van den secretaris en de reke ning en verantwoording over 1925. Tot léden van het hoofdbestuur werden gekozen; mevr. E. A. H. Hoejenbos-Van Schalkwijk en mr. M. G. Nijland, de eerste in de plaats van mej. M. G. Kramers. In de ochtendvergadering werd een inlei ding gehouden door mr. A. A. Huizenga, lid van het hoofdbestuur, over het rapport van de Staatscommissie in zake Gedistilleerd Productie (rapport-Van der Lande) en over het bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakte weLsonlwerp lot het heffen van ac cijns van inlandsche vruchtenwijnen en be handeling van daaruit voortvloeiende voor stellen, door den heer P. N. Jousma, hoofd inspecteur van de invoerrechten en accijn zen in Rotterdam. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om ter bevordering van hel kampeeren in bosch en heide, als middel om vooral bij jongelieden de beginselen van den volksbond ingang te doen vinden, te trachten de beschikking te krijgen over een geschikt terrein, waar gedurende een be paalden tijd van het jaar onder goede leiding jeugdige zoons van volksbondsleden kunnen verblijven tegen kostenden prijs in tenten, welke van het Departement van Oorlog in bruikleen zullen worden gevraagd. Aan het hoofdbestuur werd de uitvoering opgedragen. Eveneens werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om door het versprei den op onderwijsinrichtingen van bedrukte vloeibladen en in openbare leeszalen van bedrukte bladwijzers propaganda te maken voor den volksbond. Deslolen werd lid te worden van de ver- eeniging ter bevordering van hel herstel van drankzuchtigen en een subsidie van f 100 te verlecnen voor het herstellingsoord Iloog- hullen. In de middagvergadering hield de lijde lijke secretaris, de heer J. Folak, een inlei drukking zag hij er op op het eerste gezicht veel ouder uit. „Ik zal u zeggen waarom ik kom. Dr. Gcoffry Spencer stuurt mij naar u toe De andere staakte zijn zenuwachtige wan deling door de kamer en maakte een bewe ging alsof hij zijn hand op den arm van den bezoeker leggen witde. Maar mei een ner veus gebaar balde hij zijn hand weer tot een vuist „Geoffrey Spencer?" herhaalde hij „Mijn vriend Dr. Spencer?" bij ^rien u vannacht bent ge weest. Ja.En ik geloof, dat hel heel be langrijk is, wat ik u te zeggen heb Richard Dawson, wiens trekken thans angstige spanning verrieden, wees zijn be zoeker een stoel. De vreemde ging op zijn gemak zitten en ook de heer de3 huizes zette zich aarzelend neer. „Ik zei zoo even," hervatte Dawson het gc-sprek, „dat uw naam mij onbekend was. Dal was eigenlijk niet heelemaal waar." Hij wierp een vluchligen blik op het visite kaartje. „Herbert Porter," las hij. „Ik geloof, dal ik dezen naarn wel eens meer heb gehoord. Bent u dezelfde Herbert Porter, die het ge heimzinnige ongeval met het vliegtuig van Sir Ronald Piltsborough hebt opgehelderd?" De bezoeker knikte. „Ja. dal ben ik U ziet luchtvaartzaken hebben mijn belangstel ling!.... Maar om ter zake te komen. Spencer v^is vanochtend bij mij U weet, dat hij een jaar of drie als officier va® ge zondheid in Indië geweest is. In dien tijd heb ik daar een paar zaken gehad en ben daardoor met hen, als dokter, tamelijk in tiem in aanraking gekomen. En niet alleen in Bombay en Calcutta hebben wij gemeen ding over de vraag of verlaging van den .accijns op gedistilleerd gewenscht is, welke vraag spr. in bevestigenden zin beant woordde. Na de vergadering werd de thee gebruikt in het Theehuis in de dennen en des avonds vond in het Hof van Holland een gemeen schappelijke maaltijd plaats. Uit de R.-K. Staatspartij. De voorzitter der R.-K. Staatspartij, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, heeft aan de voorzitters der R.-K. Rijkskieskringorganisa- ties in Nederland een schrijven gezonden, waarin wordt aangedrongen op een veelzij dige samenstelling van het stemgerechtigde deel van den Partijraad. Herstellingsoord voor Spoorwegpersoneel. De Ilerstellingsoord-Vereeniging 1835 4905 voor Spoorwegpersoneel zal 18 dezer te Amsterdam haar jaarlijksche ledenver gadering houden. Volgens het verslag over 1925 bedroeg hel ledental op 1 Januari 1926 9407 tegen 9547 een jaar te voren. De opbrengst der contri butie was in 1925 f 34,310, zijnde f 355 min der dan v. j. In 1925 traden 16 donateurs toe met een jaarlijksche bijdrage van f 345, ter wijl bedankten 22 donateurs met een jaar lijksche bijdrage van f 106, zoodat een toe neming van geld kon worden geboekt van f 238. In 1925 werden ontvangen 13 giften in eens tot een gezamenlijk bedrag van f54. Particulieren en leden brachten in 1925 f 18.152 bijeen voor het bouwfonds, waar door de gelde® van dit fonds klommen tot f54,502; hieronder is begrepen het geld, dal in 1922 werd gebezigd voor verbouwing van De Decanye en den bouw van een kinder huis. Voor de thans plaats hebbende ver grooting van het kinderhuis is daarvoor f 20,344 beschikbaar. In 1925 werden in het herstellingsoord 1e Vorden opgenomen 348 personen, waarvan 183 volwassenen en 165 kinderen, of naar de sekse 126 mannelijke en 222 vrouwe lijke Het totaal aantal verpleegdagcn in Vorden was 13078, zoodal gemiddeld per dag aanwezig waren 36 personen, De uit komsten waren zeer bevredigend De kosten der verpleging waren gemiddeld f2,641/* per persoon en per verpleegdag Naar Bad huis „Zeeduin" le Zandvoort werden 8 per- schappelijk werk gedaan, maar ook in da onherbergzame oorden van den Ilymalaya hebben wij avonturen beleefd, welke twee menschen wol lot elkaar moeten brengen. Spencer heeft mij alles van u verleid Van uw verwachtingen en van uw tegenspoed en ten slotte ook van het droevig en wan hopig verlangen, dat u in den afgeloopen nacht tegen hem hebt uitgesproken. Om het u maar direct te zeggen, Spencer kan er niet toe besluiten aan uw verzoek te vol doen „Daar was ik al bang voor," zei hij. „Toch geloof ik wel, dat u het antwoord, hetwelk hij u door mij laat geven .zdit kunnen begrijpen, a kunt u er misschien niet tevreden mee zijn. Spencer is een oude vriend van u. Als kinderen hebt u met elkaar gespeeld en hij voelt voor u als een broer. Het is geen wonder, dat hij zich niet kan vereenzelvigen met de gedachte als het ware uw moordenaar le worden. Daarom heeft hij zich tot mij gewend Dawson keek op; hij werd nog blecker dan hij al was. „Tot ii, mr. Porter? En u wilt doen wat hij niet. „Zoo ver zijn we nog niet. In elk geval, ik sta ander3 tegenover de zaak. Ik kon u niet en de bedenkingen, die een oud vriend heeft, gelden niet voor mij. Ik heb een heeie- boel gezien in Indie en een heeleboel ge hoord, waarvan de Europeeschc wetenschap niet droomt! En wat voor uw vriend een ondenkbare daad is, zou voor mij onder be paalde omstandigheden een interessante proefneming kunnen zijn." „Dus u wilt mijn wensch vervullen?" (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5