Mo. 20347. WOËNSDAG 14 JULI Anno 1926, STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. t- LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden t 2,36, per week .t.' Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.36 portokosten. Z 0.18. „0.18. Ott nummer bestaat uit DRIE Blader. EERSTE BLAD. Comité Sumatra-ramp. Onder leiding van den Welhouder-loco- Burgemeester, den heer A. L. Reimeringer, kwamen gi9leren ten Raadhuize een aantal heeren tezamen, voor het meerendeel leden van do Commissie tot leniging van den nood in het overstroomde gehied, die uitge- noodigd waren thans te willen optreden als lid van een Commissie, met het doel gelden in te zamelen tot leniging van den nood in <do door aardbevingen geteisterde streken in 'Nederlandsch-Oosl-lndië. Bovendien waren nog een 17-tal personen uitgenoodigd als lid /Ier Commissie toe te treden, die, hetzij uit hoofde van hun vroegere betrekking of van hun relaties, hetzij door een meer of minder langdurig verblijf in onze koloniën, Neder- landsch-Oost-Indië een warm hart toe dragen. Nadat op voorstel van den heer Reime ringer, de Burgemeester, jhr. mr. de Gijse- laar als Eere-Voorzitter van de Commissie bij acclamatie werd benoemd, werd besloten voor het uitvoerend Comité dezelfde perso nen aan te wijzen als voor het Watersnood- Comité zitting hadden, n.l. de heeren: Aug. L. Reimeringer, weth. waarn. burgemeester, voorzitter; F G. Rosier, referendaris ter Ge meente-secretaris, secretaris; F. Muys van de Moer. commissionnair in effecten, pen ningmeester; dr. J. C. M. Timmermans, voorziter v. d. afd. Leiden v. h. Roode Kruis. Hierna werd besloten de voor hulpver lening benoodigde gelden binnen te krijgen door: le. het verzenden van circulaires aan de meergegoede ingezetenen met verzoek een bedrag (hetzij per giro, hetzij per postwissel als anderszins) over te maken aan den pen ningmeester van het Comité, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, gironum mer 57471, bij wien nu reeds gelden kun nen worden ingezonden; 2e. het houden van een collecte langs de huizen van de ingezetenen op een nader te bepalen dag. Nadat de heer Reimeringer den aanwezi gen had verzocht orn ieder in eigen kring nog te werken, welk verzoek in het bijzon- tier gold voor hen, die als vertegenwoordiger van een vereeniging of corporatie in het Comité zitting hebben, en tevens nog een (beroep had gedaan op de medewerking der leden voor het werven van hulpkrachten voor de collecte, werd de bijeenkomst ge sloten. Een vondst van historisch helang. De „Java-Bode" meldt het volgende: Al snuffelende in de 650 nog niet geïn ventariseerde bundels „diversen" van s Lands archief, heeft' mr. Bloys van Tres long Prins, die de functie van prof. Godée Molsbergen tijdelijk bekleedt, een vondst ge daan van historisch belang. Hij trof namelijk aan het lang-vergeten origineel van een brief van den Prin9 van Oranje aan den gouverneur-generaal van NedL-Indië, baron van Imhoff (17431750), betreffende de slichting van een natuurwe tenschappelijke verzameling, welk den grondslag heeft gevormd voor het thans we-1 reldberoemde Museum voor Natuurlijke His torie der Leid9che Universiteit. Do brief luidt als volgt: Edele, Gestenge, Vroome, Onze Lieve Getrouwe, De Academie te Leyden aen ons vertoont hebbende de nuttigheid, dat binnen de voorsz., stadt wierde geformeert een Cabinet van allerhande insecten, planten, mineralen en andere rariteiten, breeder vermeit in de memorie aen ons overgegevenhebben wij considererende hel groote nut, dat daer uit zoude le halen zijn, goedgevonden een af schrift van de zelvemcmorie UE. tot denzel- ver naerricht hiernevens toe te zenden en leffens UE. te gelasten, om aen alle Direc teurs van de resp. comptoiren onder het gouvernement van Nederlands Indien gehoo- rende,.de noodige orders tegeven, ten einde zij jaerbjks aen de voorsz. Academie over zenden zodanige insecten, planten, minera len als op de plaetsen van hun departement gevonden werden dezelve ter overzending toebereidende, en daer bij volgende zodanige informalien als bij de voorsz., memorie ge- melt werden. Waermede. Edele, Gestrenge, Vroome, O^ize Lieve getrouwe, wij UE. bevelen in Gods heilige protectie. UE. goedwillige vriend, (w.g.) Prince de Orange Nassau. In '9 Gravenhage, den 30e Aug. 1749. Het schrijven is vergezeld van een af schrift der, waarin vermelde „Memorie" van de Leidsche Academie aan den Prins, welke in het Fransch is gesteld. Deze memorie over de te bezigen middelen om te Leiden 'n cabinet van naluur-curiositeiten te stichten en de verschillende takken der geneeskunde te vervolmaken is van den volgenden in houd: ..De Generaal le Batavia dient alle direc teuren der kantoren onder zijn bevel te ge lasten ieder jaar er zorg voor te dragen aan <fe Hoogeschool te Leiden alles toe te zenden -"wal zij kunnen verzamelen in hun gebied aan vogels, visschen, viervoeters, insecten zoowel als schelpen, planten harsen, mine ralen, zouten, en in een woord alle andere natuurproducten, die naar hun weten in Europo niet voorkomen, zonder zich daarbij al te nauwkeurig af te vragen, of zulk een voorwerp wel de meoite der verzending waard is. De beesten moeten worden gedroogd of zorgvuldig op sterk water worden gezet, en op ieder stuk moet de naam, de vindplaats en alle te verkrijgen bizonderheden betref- I fende de landsopvattingen omtrent zijne eigenschappen of historie vermeld worden. Ieder twee jaar zal de- Academie een lijst laten drukken van alles wat zij ontvangen heeft, met de namen der toezenders, welke lijsten naar Indië zullen worden gezonden om daar te dienen al9 handwijzer omdat het niet noodig is nutteloozen arbeid te ver richten voor het bijeenbrengen van wat reeds verkregen werd- Iedere directeur moet er ook bedacht op zijn de Academie mededeeling te doen be treffende speciale geneesmiddelen, in ge bruik in zijn gebied, hun bereiding en de geconstateerde genezingen, daarmede ver kregen. Indien de academie ingelicht' wenseht te worden omtrent een of andere kwestie op het gebied der natuurlijke historie, moet zij bevoegd zijn zich daartoe te richten tot den heer Generaal van Indië, die er zorg voor dient te dragen dat haar de mededeelingen verstrekt worden, waaraan zij behoefte heeft Indien dal, wat hier gevraagd wordt voor Oost-Indië, ook kon geschieden aan de kaap de Goede Hoop en in West-Indië zou dit van zeer groot nut kunnen zijn voor de genees kunde, en zou binnen enkele jaren te Lei den een kabinet van natuur-curiositeiten te vinden zijn, dank zij de bescherming van Uwe Hoogheid, dat een waardig monument zou vormen van zijn liede voor de weten schappen, welke nut brengen aan de maat schappij, en van de bescherming, welke hij deze verleent. Mr. Bloys van Treslong Prins heeft een afschilt van zijn vondst aan het Museum te Leiden toegezonden. Vrachtauto's of sleeperskarren* Vanwege deh Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, gevestigd te *s-Graven- hage, welke bond er naar streeft meerdere vrijheid van verkeer te erlangen, mede in vergelijking met de met paarden bespannen voertuigen, werden heden voormiddag aan den IIoogc-Rijndijk bij de Wilhelrrunabrug trillingsproeven gehouden, met het doel aan te toonen, dat vrachtauto's zeker niet meer, waarschijnlijk minder, schade aan den weg toebrengen dan gewone sleeperskarren, door paarden getrokken. Deze proeven werden geleid door den ir. L. Swaab, vice-voorzitter en ingenieur van den B.B.N. De demonstratie (rok nogal belangstelling en werd, behalve door ©enige bedrijfsauto houders alhier, ook bijgewoond door den adj.-directeur van gemeentewerken, ir. A. M. de Blauw cn den inspecteur van politic, belast mei de afdeeling verkeerswezen, den heer II. L. E. de Bock. Op eenigen afstand van de Wilhclmina- brug was op den weg neergelegd een dunne plank en daarnaast aan den kant een be trekkelijk klein toestel, vibrograaf genaamd, waarin de trillingen van den bodem konden worden overgebracht en dan een naald in beweging brengen, welke naald op een film krassen teweeg brengt. Deze krassen or den, al naar de meer of minder sterke tril lingen, grooter of kleiner. Door middel van een microscoop kunnen de (rillingen van de films worden afgelezen. Achtereenvolgens, werden nu eenige voertuigen er over heen gereden: een gela den sleepers wagen, hebbende met eigen I zwaarte een gewicht van 20.000 K.G. en met een snelheid van 10 a 12 K.M. per uur, een motorvoertuig, wegende pl.m. met de lading 40.000 K.G., met een snelheid van 18 a 20 K.M. per K.M., met luchtbanden ora de voor- en Cushionbanden om de ach terwielen en eindelijk een volbeladen zaiid- wagen, wegende circa 3000 K,G., met een snelheid van 13 a 14 K.M. per uur. Voor zoover was na te gaan, waren de proeven in het voordeel van den motor wagen, al was de waarneming niet geheel zuiver. Het gewicht en de snelheid, die bovendien slechts werd geschat, zijn echter niet de eenige factoren, die op de trillingen invloed hebben. Deze, hoewel dan ook onvolledige, proe ven wettigden, naar het oordeel van hen, die ze constateerden, wel de conclusie, dat onder overigens gelijke omstandigheden de wegen zeker minder te lijden hebben van het vervoer met motorrijtuigen met lucht en cushionbanden dan met sleepers wagens enz., met paarden bespannen. Deze proefnemingen droegen overigens slechts een voorloopig karakter. Wanneer gemeentelijke autoriteiten er iets voor voe len zal de proef herhaald worden op een geheel afgesloten weg, waarbij gewicht, snelheid enz. zuiver zullen worden op genomen. Leidsche Chr. Jeugdorganisatie „Phe^e" (L. C. J. O. P.). Ter algemeene ledenvergadering van de Leidsche Chr. Jeugdorganisatie „Phébo" is gesloten ook dit jaar weder met de jongens en meisjes harer afdeelingen uit te gaan. Het zomorprogram is reeds opgemaakt, hetwelk de navolgende plannen bevat: le. Een uitstapje naar Katwijk met de jongens en meisjes beneden den leeftijd van 11 jaar van de Kinder-Vereeniging, welk uitstapje zal plaats vinden op 21 Augustus a.s., terwijl met de kinderen van 11 jaar en ouder een uitstapje zal worden gemaakt naar Groenendaal (Heemstede) en wel op 31 Juli a.s.; 2e. het houden van een kampweek met de jongens boven 12 jaar, waaronder begre pen die van de Jongensvereeniging, onder dé gem. Noordwijkerhout van 714 Augus tus a.s. Dit jaar zal het reeds haar 3de kampjaar zijn. Het kampeeren schijnt voor de jongens wel het meest interessante te zijn, daar zij nu alreeds vol enthousiasme den blijden tijd afwachten, welke nog voor hun ligt; 3e. een ulistapje met de meisjes van de Meisjesvereeniging „Martha", hetwelk op 4 Augustus a.s. zal plaats vinden. Dat deze uitstapjes geld zullen kosten, behoeft niet gezegd te worden. Om hun pro gram dan ook verwezenlijkt te zien, verna men wij, dat zij verwachten, dat ingezete nen onzer gemeente haar zullen helpen. Nu wij vermelden dat het giro-nummer van de Jeugdorganisatie 116833 is. dan zegt dit reeds voldoende. Een ieder helpe dus mee. Het behoeft niet gezegd te worden, dat, indien het weer alsdan gunstig is en de fi nanciën het toelaten, de Jeugd zeer veel pleizier in duin en bosch zal hebben, le meer, daar het aan vermaak en attractie niet zal ontbrelcpn Oveigangs-axamens H.B.S. voor Meisjes met 5 en 6 jarigen cursus. Bevorderd zijn van de 1ste naar de 2de kl.: A. Beyersbergen, A. Bon, A. Brouwers, J. van Dam, M. Huisinga, M. Persant Snoep, D. Riemens, E. Verwer, B. Wezelenburg en D. Wicherink. Niet bevorderd 5. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: L. Baumgar- ten, M. Baumgarten, C. Boertee, G. Bout hoorn, J. Burgersdijk, R. Eilders, L. Fontein, W. de Gelder. M. van Goor, E. Gooszen, W. van Haaften, S. Hermanides, G. Horst, A. Jonker, I. Kortmann, E. Locher, M. van Lok horst, M. Lyklema, T. Moolenburgh, W. Nijkamp, E. den Ouden, J. Ouwerkerk, G. E. van Raadshooven, G. van Raadshooven, M. Rückert, A. van Rijnbach, G. Verbeek, G. Verlare, IJ. Kersen en A. Wattez. Niet bev. 4. Bevorderd van de 3e klasse A naar de 4de klasse A: J. Bloemink, M. Duyverman, P. de Gooyer, I. Jenssens, E. van Nes, J. Se- ret, en E. Steyns. Niet bevorderd 1. Bevor derd van de 3de klasse B naar de 4de klasöe B: N. J. Goekoop, S. Goekoop, B. Goethart, H. Jagers, P. Keesom, A. Kissing, J. Kort mann, P. Persant Snoep, J. Pijnacker Hor dijk en A. Savalle. Bevorderd van de vierde klasse A naar de vijfde klasse A: E. Boertee A. van Buuren. G. Los, A van Mels, G. Mulder, A. Riemens, H. Spaargaren en A. Zeegerman. Niet bev. 1. Bevorderd van klas se 5 B naar klasse 6 B: J. Beyersbergen, R. Bruynseel, J. Koolhaas, E. Oort en L. Susan Niet bev. 2. Het diploma voor volledig onderwijs van de M. M. S. met 5 j. cursus werd uitgereikt aan de volgende leerlingen van 5de klasse A: A. E. Hermanides, A. Monhemius, C. J. Sypkens en M. Zwikker (loffelijk). Overgangsexamens Gymnasium. De uitslag der bevorderingen op het Gym nasium alhier is dat bevorderd zijn: Van de lsle tot de 2de klasse: Alida de Boer. L. F. Dingemans, A. Don ker, P. L. Eggink. R. G. Escher, H. Flu, A. Fortgens, Janne. Christ. Fris, A. J. Goed hard, Jj. Goldberg, E. W. Gorter. Job Lange, Tony T. Meyere, D. Neysingh. Henr. van Berghem, Corn.' W. Ooslveen, Maria IJ. C. Pels. P. H. Romeyn, S. P. de Roos, J. de Rijk. Christ. Snouck Hurgronje, H. P. Veld- huyzen. Anna Maria Velds, Martha L. Velt- kamp, J. Vercouteren, Jeann. Weebcrs, C. M, Westcrmann, K. Wirth, Sjoukje J. Hiem- stra, K. ITuibreglse, J. Hulstkamp, R. J. Iwema, J. de Josselin de Jong, G. F. J. Jong bloed. L. N. J. Kamp, Annie Kellenaers, J. C. Kist, IJ. van Maanen, P. Meerburg, R. van der Meulen, W. L. Meyering, W. W. J. Mulock Houwer, W. W. Muys van de Moer, J. IJ. Wensinck. Voorwaardelijk: Phil. Amman (gen. Quant) Cath. B. S. Eerdmans, Elis. B. van Heltin ga Tromp, P. J. J. Versluys, J. W. Heringa, Em. R. Roodhuyzen. Afgewezen: 18. Van de 2de tot de 3de klasse: Jann. Maria Donkers, D. A. Holtz, J. C. Jonker, Cath. P. C. Jorissen, D. Kuenen, Geertje Lambo, W. L. L»oth, P. B. A. Melief, Joh. Pel, M. F. Robyns, J. Wicherink. Jac. Bruining. Buurman, H. J. Heering, IJerm. M. Huizinga, Ann. M. W. W. Karstens, Chr. Kok, Nora Meyers, J. W. Muller, J. G. W. Parmentier, J. Plooy, R. J. J. Bronsgeest, J 'Ph. Riedel, Pelr. W. Stuurman, J. Thomas Jos. W. B. de Visser, Dor. M. C. Wisse, Hendr. de Witte. Voorwaardelijk: K. L. Bakema, P. A. H. do Boer. Afgewezen: 16. Van de 3de klasse tot de 4de: J. Blankenaar, Marie de Blauw, Gerda P. Goedhard, Ott. G. E. Gorter. P. K. Hui- bregtse, J. A. Kamp, Jeanne de Loos, Gerra Los, Olga Meyers, Titia G. A. Muys van de Moer, A. van Oven, S. Riemens, J. L. Sprin ger, Annie A. M. Tendeloo, P. D. Walbeehm, Marytje Wilbrink, Christ. A. Zaayer. Voorwaardelijk: Ellie Smits. Afgewezen: 12. Van de 4de klasse tot de 5de: B. Allaart, IJ. Binnendijk, Cath. Blok, J. Bronsgeest, A C. Cosman, N. le Grand, Jeanne H.~Heringa, Joh. Pijnacker Hor'ijk,. Nelly Jansen Schoonhoven, Jos. M. Jonker, G. P. H. Ijocher, Anna van Oven, J. G. W. Parmentier, J. Pos, H. J. Postel, M. Schen- keveld, Lysje do Witte, Maria J. Zeelenberg. Voorwaardelijk: A. G. de Blëcourt, Geertr. A. Rauws. Afgewezen: 6. Van de 5de klasse tot de 6de: Coba de Boor, Annie Bruining, Helb. A. Goedhart, W. Kern, Anna van Rijnbach, W. F. Sikman, Maria Sobels, Carla Ver steeg, C. M. de Wijs. Joh. M. IJoogenboom, Phil. C. E. Romeyn, W. Zaayer. Voorwaardelijk: O. van Bockel, ITendr. Boekwijt. A. Boorsma, J. Bosman, G. C. Th. van Dorp, Tony IJirschig, D. L. IJulst. Afgewezen: 9. Voor het eindexamen der Christelijke H. B. S. alhier zijn geslaagd: J. Haantjes, Valkenburg; A. M. C. Kuyper; C. Ouwehand, Katwijk-aan-Zee; R. D. Pun- selie-, W. J. Siddre, Oude-Wetering; L B. Vreeken, Lisse; T. G. Woudstra, Leiderdorp; B. P. Liese; D. J. v. Driessum; C. Plooy; L. Prevo Kluit, Wassenaar; A. G. Remmels- waal, Katwijk aan Zee; A. E. Schouten. Aal ten, en J. P. v. Weeren. Afgewezen 1 candidaat; teruggetrokken 1 candidaat. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem zijn o.m. bevorderd: van het 2e studiejaar naar het practische leerjaar, afd. Bouwkunde: J. le Poole, Leiden, idem, afd. Weg- en Waterbouwkunde: D. C. F. Schuit, Leiden; idem, afd. Werktuigbouwkunde: P. Baars, Leiderdorp; A. Crama, G. J. Koet Lei den; H. J. van Waveren, Hillegom; idem, afd. Electrotechniek:: H. J. Jesse, P. G. de Rooy, Leiden. Van het practische leerjaar naar het laat ste studiejaar, afd. Bouwkunde: H. G. de Langen, Leiden; idem, afd. Weg- en Water bouwkunde: IC. Pluis en C. Visser, Leiden; idem, afd. Werktuigbouwkunde: A. Hill, J. van Hooidonk, Leiden; idem, afd. Eleciro- technièk: L. van .Gelderen, H. C. P. J. J. van NootI, Leiden; van het 2e naar het laatste studiejaar, afd. Werktuigbouwkunde: J. H. Seiler, Leiden. Voor het eindexamen der Gem. Kweek school voor Onderwijzers(essen) werden in de le groep 6 candidalen geëxamineerd. Ge slaagd zijn de dames; C. E. Engels, H. G. Esser. J. M. Hilarius, A. O. Hovenkamp, S. M. Korswagen. H. R. C. IJ. Kruis. Voor het examen acte L. O. slaagde te BeTgen mej. J. W. M. v. d. Drift, alhier. Onze stadgenoole, mej. Jos. C. M. Spendcl slaagde gisteren le 's-Gravenhage voor het examen Nuttige Handwerken. Voor het examen Duitsche Handels correspondentie. Mercurius, slaagden mej. M. Haalebos en de heeren J. Haalebos en Jacs. de Graaff. alhier. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het Mulo-examen diploma A: de dames A. Boerma, J. Poldervaart en D. llanselaar. alhier. Eenige dagen geleden is men aange vangen met de asphalteering van de Peli kaanstraat van de Oudevest naar de Hooi gracht. met het z.g. rubber-asphalt, een mengsel van grint, zand, trinidad-asphalt en rubber, dat er in verschillende samenstel ling in twee lagen wordt overheen gebracht tot een dikte van 3 centimeter. Ook deze niet erg bewerkelijke methode maakt aanvankelijk een gunsligen indruk en is ook niet duur. Men zal echter eerst na verloop van tijd een vergelijking kunnen maken tusschei. dit systeem en dat op het Noordeinde toe gepast. Daar dit mogen we nu al zeggen bevalt de asphalteering uitnemend Hel plaveisel blijft effen en is steenhard De er varing door de practijk opgedaan, schijnt to hebben geleerd, dat hel gedeelte van de Noordeindsbrug tot de Varkensmarkt nog het best voldoet, althans het gemakkelijkst rijdt. Tot de 1ste klasse der Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam is toegelaten de heer A. J. J. Kuik. alhier. Door W. W. van der L. alhier werd een klacht aan het politiebureau ingediend, dat hij op het Noordeinde hij de Weddesteeg, waar hij met een rijwiel reed, is aangereden door een motorvoertuig, bestuurd door M. N .van E., waarbij zijn rijwiel ernstig werd beschadigd. De schuld zou hebben gelegen bij v. E., die plotseling zonder een signaal te hebben gegeven, de Weddesteeg insloeg, waarop Van der L. niet verdacht kon zijn. De poli tie onderzoekt het geval nader. Gisteravond reed onze stadgenoot H. op een rijwiel door de Kanaalstraat. Op de bagagedrager zat zijn zesjarig zoontje Dirk. Op een gegeven oogenblik kwam er slagna tie en begon de zesjarige erg te huilen. Het bleek dat het ventje zijn rechterbeen lus- schen de spaken van het achterwiel had ge- BINNENLAND. De Leidsche schoolkwestie voor den Raad van State. De jaarvergadering van het Nederl. Zend. Genootschap te Oegstgeest De classis Haarlem der Gerei. Kerken heeft besloten ds. Van den Brink, uit Zand- voort, te schorsen. BUITENLAND. De tekst van het accoord tnsschen Frank* rijk en Engeland. Ingediend is de wet tot verleening van iinancieele volmacht aan den Beloiscben Koning. In de nachtzitting der Kamer werd het in eerste lezing reeds aangenomen. Abd El Krim zal op het eiland Réunion geïnterneerd worden. b-loken. Het been was nog al ernstig bezeerd, zoodat het ventje in het Academisch Zie kenhuis moest worden opgenomen. De 14-jarige loopjongen Pieter B., deed aangifte van een aanrijding van zijn rijwiel door een vrachtauto, bestuurd door A. P. H. alhier. De jongen vroeg schadevergoeding, omdat de schuld volgens zijn zeggen bij den chauffeur lag. Antonia W., een meisje uit Leiden, reed gisternamiddag achter een autobus. Op den Stationsweg stopte de auto, bestuurd door A. van T., uit Amsterdam, waardoor het meisje tegen de auto aanreed en zich ernstig verwondde, zoodat zij in bewuste- loozen toestand werd binnengedragen in den winkel van den heer Warnecke aldaar. Na dat het meisje weer bij was gekomen, is zij met de zieken-auto naar haar woning ge bracht. Gisteren is alhier een 16-jarig meisje Trijntje J. V., die de ouderlijke woning te Maassluis had verlaten en aan het zwerven was gegaan, door de politie aangehouden. Het meisje is op transport gesteld om weder aan het ouderlijk gezag te worden terugge geven. Door den Commissaris van Politie al hier, is op verzoek van den aannemer Z. alhier, beslag gelegd op een blok van 5000 steenen, die een Rotlerdamsche combinatie van bouwers zich wilde toe-eigenen, voor gevende dat de steenen haar toebehoorden. Gisteren maakte de Herhalingsschool voor Meisjes, Langebrug (Openbaar Ver volgonderwijs voor Meisjes) hoofd der school J J. van Bostelen, haar jaarlijksch uitstapje, ditmaal naar Breda. Ongeveer te kwart voor negen te Breda aangekomen, werd eerst een bezoek gebracht aan het Bagijnhof, daarna werd gewandeld langs de Groote Kerk. naar het Spanjaardsgat en vervolgens naar Gin- neken, waar in het Mastbosch bij den .Boschwachter" het twaalfuurtje werd ge bruikt. Vandaar werd gewandeld naar UI- venhout, waar 's middag9 om 5 uur het middagmaal werd gebruikt na eerst eenige prettige uren in het Ulvenhoutsche Bosch te hebben doorgebracht. Om halfnegen werd de terugreis aanvaard per Janplezier naar station Breda vanwaar het vronlijke gezel schap per trein de reis naar Leiden ver volgde, waar allen in de prettigste stemming om ongeveer 10 uur aankwamen. Onder verwijzing naar de desbetref fende advertentie in dit Blad deelen wij mede, dat de heer Rap. eigenaar van café „rUnion" aan de Sleenstiaat van Zaterdag a.s. tot en met Woensdag d.a.v. (behalve des Zondags) in zijn inrichting een ker- messe d'été zal organiseeren. Diverse attrac ties als schiettent, poffertjeskraam en der gelijke vermaken zullen niet ontbreken, zoodat voor velen dit een welkome gelegen heid zal zijn nog eens kermis te vieren, zij het dan ook op meer bescheiden wijze dan in vroeger jaren. De Stscrt. no. 133 bevat do statuten van de Leidsche IJ. B. S.-vereeniging ,,Em- tégéës" alhier. Inbraak. Zondagavond isin- braak gepleegd in een perceel aan den Kra- neburgerweg, te Den Haag. De bewoners waren afwezig; alleen het dienstmeisje was thuis gebleven. Omstreeks 10 uur wilde zij even een boodschap doen. Het raampje van de deur sloot zij echter niet, daar zij geen sleutel bij zich had. Na een half uurtje kwam zij weer thuis en zag, dat het raampje gesloten was en dat er op een der eerste verdiepingen licht brandde. Eerst meende zij, dat de familie inmiddels was thuisgekomen. Zij belde, maar er werd niet opengedaan. Na geruimen tijd kwam er een man naar beneden, die naar de voordeur liep, het meisje door het raampje met een revolver bedreigde eü

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1