AGENDA. SPORT. Leidsche Begrafenis-Onderneming BUITENLAND. 1 Dinsdag. „Jerucl" (Groeneslceg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Woensdag. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Openlucht- samenkomst nabij molen „De Valk". Half- acht nam. Sportterrein Zoelerw. Singel: Openlucht- uilvoering Nieuw Brunliilde, nam. halfacht. Zomerlusl: Tuinconcert Harmonie-orkest T. en D. Kwart over acht. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Juli tot en met Zondag 18 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. RECLAME. Tarijs, 11 Juli 1926. Hedennacht werd op den Boulevard Mont- martre een vrouw gearresteerd, op heeter- duad betrapt bij het afscheuren der affiches van de .Assurances Universel". Op de herhaalde vragen van den Commis saris van Politie, weigerde zij halsstarrig te antwoorden, Met belangstelling volgen wij den loop der gebeurtenissen en zullen onze lezers zoo volledig mogelijk op de hoogte houden. De Parijsche correspondent van het 7951 CASINO-THEATER. het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overge bracht. Zijn toestand is betrekkelijk goed. Een juffrouw, die op de duo zat, kwam er heelhuids af. Moeilijke redding. Zondag middag was te Helder de 18-jarige dienst bode M. B. in het Marsdiep te water ge raakt. De heer A. D. J. sprong gekleed te wator, om het meisje, dat inmiddels door den sterken stroom naar buiten was gedre ven, te redden. Niet dan met uiterste kraohtsinspanning kon hij haar tot plm. 20 M. van den wal brengen. Hij kon zich toen vastgrijpen aan een paal en zich zoodoen de boven water houden. De heer H. de W. sprong hierop ook te water, doch ook hem kon het wegens den sterken stroom niet gelukken het intussohen bewusteloos geworden meisje op het droge te brengen. Eerst nadat een derde, de heer B. zich te water had begeven kon het hun gelukken gezamenlijk het meisje naar den wal te brengen. Door toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levensgeesten van het meisje worden opgewekt. Drama in een polder keet. Zaterdagavond om halfnegcn had in een der polderwerkerskeeten te Wieringen een vechtpartij plaats met zeer ernst-igen af loop. De 40-jarige G. J. van der Meeren, bijgenaamd Rooie Gerrit, had oneenigheid met de vrouw met wie hij leefde. Een der polderwerkers, de 25-jarige J. de Jager uit Nieuw-Amsterdam, juist thuiskomende en meer gedronken hebbende dan goed was, nam het voor de vrouw op en ging Van der M. met een mes te lijf. De keetbaac gTecp naar een spade en sloeg daarmede De J. op het hoofd. De slag kwam zoo on gelukkig aan, dat de schedel gespleten werd en De J. ineenzeeg. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. Peor auto ia het lijk naar Hippoly- tushoef vervoerd. Van der M., is na ver bonden te zijn in arrest gesteld. Algemeen is men op Wieringen onder den indruk van deze droevige gebeurtenis als gevolg van drankmisbruik. Vanmorgen is v. d. M. die een volledige bekentenis heeft afgelegd, naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. Het parket uit Alkmaar wordt verwacht voor het onderzoek. De dader had ook de vorige week Zaterdag iemand mishandeld en staat zeer ongunstig bekend.' Ook de versïagene stond niet gun stig bekend, doch was iemand die, vooraJ als hij sterken drank gebruikt had, gevaar lijk was. Geen bloote armen meer. Uit Oene verneemt de „Tel.", dat het on derwijzeresje haar functie op school weer waarneemt met langere mouwen en een .paar duim langer rokje. Van een brand op een nieton- vermaard Veluwsch dorp. De „Stand" vertelt: Het is middag, ongeveer kwart over één. De brandklok luidt. Het publiek stroomt samen naar de plaats des onheils. De brandweer is in volle actie. Na een kwartier is het materiaal ter plaatse ver schenen. Men zal aansluiten op de water leiding, doch waar is de sleutel van de brandtkraan 1 Men loopt en zoekt, men draaft heen en weer ongeveer 10 minuten lang. Daar krijgt er een een helder oogen- blik. Deze had dicht bij het brandende huis met stille verwondering naar de knet terende vlammenzee staan kijken, toen hi] op eens bemerkte, dat hij met den sleutel van de bran dik r aan in de hand stond, waar. naar een 50 M. verder zoo ijverig werd ge zocht. Men is nu uit den brand. De spuit wordt aangesloten op de waterleiding, doch nu komt men tot de ontdekking, dat de tromp vergeten is. Eén spoedt zich naar het brandspuiten huis, maar terwijl hij per fiets gekomen is en tal van fietsen voor ,'t grijpen zijn, holt hij te voet weg, komt buiten adem met een tromp aandragen, die... niet past. Opnieuw een gedraaf en gezwoeg. Het zweet loopt met stroomen langs de aange zichten der zwoegende mannen; en wan neer men a-1 de zweetdroppels had kunnen verzamelen en in de vlammen werpen, zou den deze ongetwijfeld veel van haar hevig heid hebben verloren. En intussohen loeien en knetteren de vlammen, en stort het eene gedeelte van het huis na het andere in. Eindelijk is een passende tromp gevon den. Het spuiten zal beginnen. Een 6tevigo kerel houdt de tromp in de hoogte en do straal kam juist de dakgoot bereiken. Kort daarna tigt alles yoor de vlakte,. Er behoefde weinig meer gedaan te wor den doch zie daar komen er nog een paaT aandragen met leeren jassen en helmen, die... weer weggebracht kunnen worden. Als eindelijk alles een puinhoop ie, komt een vrouw jammerende aan en zegt: „In dien hoek moet nog een doosje met f 60 aan papieren geld liggen." Rappe hajadeD ruimen met veel moeite het gloeiend heete puin weg entoen zij hiermede een kwartier waren bezig geweest, komt de man er bij en zegt: „Sched er maar uit want 't zat in een kartonnen doosje." Meetkunde. BoerB. vertelt aan z'n buurman dat hij altijd zijn pet op zette als hij zich „wiesoh". Buurman vroeg: „W&rom doe de dè Boer B. (kaalhoofdig),,Dè doe 'k om te weten hoe wijd m'n gezicht is." RECLAME. Een flacöD Foster's Maagpillen bevat eeD raaaDd gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het auur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk buis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuiberdo pillen f 0 65; in apotheken en drogistzaken 7939 CRICKET. De derde Test-match. Het verloop van de derde tcslmatch is voor Engeland niet bepaald gunstig te noe men. De dag van gisteren leverde voor Enge land een totaal op van 203 runs voor hei verlies van 8 wickets. Hobbs scoorde 49, Sutcliffe 26, Wooley 25, Richardson 100 en Hendren 0 runs. GOLF. Om het open kampioenschap van Nederland. Voor den wedstrijd om het open kam pioenschap van Nederland, 'hetwelk morgen op de baan der Haagsche Golfclub zal wor den gehouden, hebben zich tot dusver reeds een 26-lal spelers opgegeven, onder wie een tiental buitenlanders. O.a. zal ook weder uitkomen de bekende professional der St. Cloud Country Club Aubrey Goomer, die in 1924 en 1925 beslag op den titel van open kampioen van Neder land wist te leggen. Uit de dit jaar door hem behaalde overwinningen, laatstelijk bijv. in de wedstrijden, uilgeschreven door Daily Mail en Glasgow Hcrlad, kan worden opge maakt, dat zijn spel uitmuntend zijn zal, zoodat belangstellende toeschouwers dien dag wel in grooien getale zullen komen. De toestand der baan is uitstekend. WATERPOLO. Het competitie-programma der L. 2. C. Voor de competitie 1ste klasse N. Z. B. speelt 't eerste zevental der L. Z. C. Donder dagavond te ongeveer kwart over acht in de zweminrichting aan den Hooge-Rijndijk te gen U. Z. C. I, terwijl Vrijdagavond de wed strijd L. Z. C. IMaas I gespeeld wordt. Het tweede zevental gaat morgenavond naar Den Haag om daar voor de reserve 2e klasse H. Z. en P. C. II te ontmoeten, terwijl Don derdagavond eveneens hier ter stede voor de Haagschen Zwembond de wedstrijd L. Z. C. Ill—H. Z. en P. C.-vcteranen gespeeld wordt. De stand in de l9le klasse, afdeeling B is thans: gesp. gew. gel. vrl. voor tegen pt. >t 2 2 4 2 4 i i 4 3 2 ..3 1— 2562 2 2 3 5 0 Maas u. z. c. G 'Z. G. L. Z. C. ZEILEN. Internationale zesmeterwedstrijden. De internationale zesmeterwedstrijden op de Westeinderplassen zullen definitief op 28 en 29 Juli plaat9 vinden, dus direct na de Kaagweek. Voor België zullen uitkomen de Ciss van den lieer Leon Becker van de R.Y.C. de Belgique; de Antigen van den heer F. Carljer van de R.Y.C. de Belgique en de Navaho II van den heer Alb. Freed - man van de S. R. N. Anversoise. In verband met het feit dat Kol. de Visser en mr. Garp, de captain der Hollandsche ploeg, nog in Oslo zijn is de Hollandsche ploeg nog niet samengesteld. ROEIEN. „Die Leythe" naar Groningen. Van de door de roeivereeniging „De Hunze" georganiseerde roeiwedslrijden „Noord en Oost" heeft „Die Leythe" inge schreven voor de nummers Overnaadsche Vier en Jonge Skiff B. WIELRENNEN. De Tonr de France. De dertiende étappe van den Tour de France, Toulon—Nice (280 K.Mwerd ge wonnen door den Luxemburger Frantz, die met den Franschman Bidot eenige minuten voorsprong veroverde en zijn concurrent in de eindspurt klopte. De tijd van beiden was 11 uur 31 min. 10 sec. Als derde arriveerde Beeckman (België) in 11 uur 35 min. 59 sec. als vierde de leider van het algemeene klas sement Lucien Buysse in 11 uur 39 min. 38 sec., die de leiding blijft behouden met vijf kwartier voorsprong. Vijfde was Huysse (België) in denzelfden tijd, zesde Mertens (België) in 11 uur 42 m. 19 sec., zvende Aymo (Italië) zelfden tijd, achtste Sellier (België) in 11 uur 43 min. 42 sec., negende Van Dam (België) zelfden lijd, tiende Cuvelier (Frankrijk), eveneens in denzeliden tijd. GYMNASTIEK. „Wilskracht en Genie". De Gymnastiek-ver. Wilskracht en Genie alhier, is uilgenoodigd met 2 vijftallen een 9lingerbal-competitie te spelen tegen 2 vijf tallen van de gyrnn.-ver. „Excelsior" te Gouda, ter gelegenheid van het 15-jarig be slaan dezer vereeniging. De eerste ontmoeting zal waarschijnlijk plaals hebben op Zondag 25 Juli 's morgens halfelf op het terrein van L. F. C. aan den Ilaagweg, terwijl voor de beslissing te Gouda gespeeld moet worden. Voor deze competitie zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. D. G. V. „Concordia". De D. G. V. „Concordia"f organiseert voor haar leden a.9. Zondag een fietstocht naar Haarlem en omstreken, alwaar op een terrein een demonstratie zal worden gege ven in rhylhmische gymnastiek en de dag verder zal worden doorgebracht met een onderlingen grensbalwedstrijd en het be zichtigen van bezienswaardigheden. SCHERMEN. Hollandsche schermers te Ostende. Naar wij vernemen hebben de volgende Nederlandse he schermers het voornemen om uit te komen in de internationale wedstrij den, welke te Ostende van 27 tot 31 Juli a.s. zullen gehouden worden: van Boven, jhr, v. d. Brandeler, Doorman, Driebergen, Frater- man, de Jong D., Lugtenberg» Nederpelt, Nicuwenhuyzen, v. d. Plaals en van Waege- ningh op degen en'sabel, en Joosten, Kunze, Timmer en Koster alleen op degen. De technische commissie van den IC. N. A. S. B. zal hieruit 8 schermers kiezen, die aan den wedstrijd om het kampioenschap van Europa op degen kunnen deelnemen, terwijl zij tevens een equipe van 5 degen- schermers zal aanwijzen voor den wedstrijd om den Albert Teyerick-beker. VOETBAL. Bestuursvergadering van den N.Y.B. In de Zaterdag j.l. gehouden bestuurs vergadering van den Ned. Voetbalbond is, ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer F. J. de Herder tot lid van de Ned. Elftal commissie be noemd de heet H. W. H. Herberts te Eist. Besloten werd een vierde gedeelte van het bedrag van de ontvangsten van den op 29 Aug. a.s. op het Sportterrein te Rotterdam te spelen liefdadigheidswedstrijd tusschen een Belgisch bondselftal en een Nederlandsch bondselftal, waarover de N.V.B. de beschik king krijgt, te bestemmen voor de Ned. Centr. Vereen, ter bestrijding van de tuber culose.. Als datum voor den wedstrijd Ztiid-Neder landLuxemburg werd 10 Oct. 1926 vast gesteld. Het bestuur besloot het bondsonder- scheidingstecken toe te kennen aaii den heer rnr. P. M. Arts, oud-bestuurslid van den N.V.B. Besloten werd een bedrag van f 1000 te geven tot leniging van den nood van de slachtoffers der Padang-ramp. BILJARTEN. Om hef Europeesch kampioenschap. Naar het „Hbld." verneemt, zal het Euro peesch kampioenschap biljarten dit jaar onder leiding van de B. V. „Arnhem" te Arnhem" worden verspeeld. DUIVENSPORT. Gr. v. Z. „Het Oosten". Nationale wedvlucht van af Bordeaux op Zaterdag 10 Juli, uilgeschreven door de P. V. „De Luchtbode", Dordrecht. In vrij heid gesteld op Vrijdag 9 Juli des middags om 12 uur. Bereikten hun hokken als volgt: 1. J. Kooreman 12.11.8. 2. Ph. v. Waard huizen 12.12.30. 3. J. W. Wolters 12.34.42. 4. J Kooreman 12.35.19. 5. idem 1.58.2. 6. idem 2.13.16. 7. idem 2.42.15. 8. idem 2.46.3. lste Kampioen tot en met Bordeaux J. Kooreman met 150 punten, waardoor hij in 't bezit komt van den beker, uitgeloofd door den heer J. W. Wolters. 2de Kampioen P, v. Waardhuizen met 145 punten die al9 vereenigingsprijs ontvangt een ebbenhouten schilderij met opgelegde b?onzen duif. „De Zwaluw" (Hillegom). De postduivenhoudersvereeniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Schaer- beek (België), afstand 164 K.M. De duiven werden te 8 uur in vrijheid gesteld en kwa men als volgt aan: lste 11.4.26 uur en de 13de 11.18.32 uur. De eereprijs werd gewonnen door den heer Jos. v. Etfen. Zondag a.s. wordt gevlogen vanaf Halle (België), afstand 182 K.M. Voor deze vlucht is weder een eereprijs beschik baar gesteld en ook voor de a.s. vluchten vanaf Soignies en Chimay. „De Ooievaar" (Wassenaar). Zondag jl. hield de postduivenvereniging „De Ooievaar" te Wassenaar een wedvlucht met jonge duiven vanaf Roozendaal. De dui-. ven werden losgelaten om 9.10 uur. De uit slag is: 1. A. de Smit aank. 10 uur 28 min. 22 sec.; 2 K. Knijnenbürg 10.29.14; 3 H. Gordijn 10.30.30; 4 W. Knijnenbürg 10.30.57; 5. C. Sijbesma 10.32.24; 6 idem 10.32.40 7 P. van Rijn 10.33.6; 8 H. Gordijn 10.33.9; 9 H. Gor dijn 10.33.9; 10. J. van Kleef 10.33.13; 11 C. Sijbesma 10.33.21; 12 K. Knijnenbürg 10.33.59; 13 C. Sijbesma 10.34.5; 14 A. Groeneveld 10.34.33; 15 P. van Rijn 10.3437 Postduivenver. „De Gevleugelde Vrienden", (Alphen aan den Rijn). Wedvlucht vanaf Bordeaux (Fr.), afstand 897 K.M. Duiven los 10 Juli 12 uur. Aan komst 11 Juli. 1. A. Hoogendoorn 12 uur 57 sec.; 2. G. Hulscher 12 uur 25 min. 31 sec.; 3. A. de Graaff 1 uur 9 min. 30 sec.; 4. idem 4 uur 8 min. 10 sec.; 5. A. M. de Heij 5 uur 18 min. 37 sec. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 861 - LEIDEN 4030 DE ALGEMEENE TOESTAND. Overeenstemming in zake de Fransche corlocsschuld aan Groot-Brittannië. Caiilaus tevreden. De .berichten omtrent de fundeering dor Fransche oorlogsschuld aan Grooi-Biittan- niS blijken geenszins overdreven ie zijn ge weest. Gisteravond toch werd te Londen door het departement van de schatkist offi cieel medegedeeld dat tusschen Caillaux en Ohurchili reeds op den eersten dag der besprekingen volkomen overeenstemming te dier zake is bereikt en dat een definitieve fundèeringsovereenkomst door de beide mi nisters uit naam van hun wederzijdschc regeringen is onderteekend. De tekst der overeenkomst zal hedenavond worden ge publiceerd. Caillaux werd na afloop der conferentie door ReuteT geïnterviewd en verklaarde toe: ,,lk ben tevreden over het resultaat van mijn bezoek, voor zoover hel mogelijk is wanneer men iets onderteekent, dat niet zeer aangenaam is. Ik hoop, dat, hetgeen wij tot stand gebracht hebben, gun stig zal 'zijn voor de toekomst van den franc." LUXEMBURG. De kabinetscrisis. Bech, die belast is met de vorming van ministerie, heeft die opdracht Alles wijst er op, dat hij zal een nieuw aanvaard, slagen. BELGIE. Fiscale maatregelen De regeering richt een oproep tot het land De staking der metaalarbeiders duurt eoort. De regeering: begint klaarblijkelijk, nu de franc tot bijna 5 is gedaald, den ernst van den toestand in te zien, en de minis terraad, die gistermiddag en gisteravo^u vergaderde, samen met gedelegeerden van de voornaamste 'Brussclsche banken, heeft een reeks haast dictatoriale maatregelen getroffen om den val van den franc tegen te houden. In verband hiermede zal heden een nieu we verklaring in het parlement worden af gelegd. De controle op de wisseloperatiea zal schei-per worden. De regeering zal heden een wetsvoorstel indienen om aan den koning gedurende zes maanden volmacht te geven voor het rege len van aangelegenheden betreffende den geldomloop, de leeningen, de bevoorradin gen en het versterken van het amortisatie fonds. Men zal een me-ngingsmaatstaf vaststellen voor het in het brood te verwerken meel om een half millioen per dag te bezuinigen op den meelamport. Ook in verband met den export van graan gewassen, suiker en kolen zullen nieuwe bepalingen worden vastgesteld. De luxe consumptie zal beperkt worden en de spoorwegtarieven voor goederen en de prijzen van de abonnementen zullen reep met tien en twintig percent verhoogd wor den. De regeering heeft verder een oproep gericht tot het land, waarin zij zegt, dat zdj besloten is alles in het werk te stelle®, om haar poging tot financieel herstel en stabilisatie van den franc te doen slagen. De regeering waarschuwt de burgers tegen de noodlottige gevolgen, welke op dit oogenblik een inzinking van het natfbnale vertrouwen hebben zou. Geen enkele es sentie ele oorzaak rechtvaardigt de daling van den franc en de wilde bewegingen op de wisselmarkt. België komt zijn internar tioenale verplichtingen na. Het heeft niet geaarzeld te komen tot een fiscale inspan ning om de bedreiging zijner vlottende 6dhuld af te wenden. Dank zij deze inspan ning ie het werk van het financieel herstel goed gevorderd. Dit werk mag niet in ge vaar gebracht worden, door ondoordacht heden zooals het aankoopen van buiten- landsch geld, hetgeen zonder aan de koo- pers baat te brengen vcor allen het risico meebrengt om een crisis nog te verergeren, die pijnlijk is, doch, naar wij vast overtuigd zijn, aldus de regeering, slechts van voor- bijgaanden aard. Tien jaar geleden, in om standigheden, die oneindig zwaarder wa ren, is België gered door de vastberaden heid en de koelbloedigheid en zelfverloo chening van zijn volk. Thans zooals toen, meent de regeering op doze deugden staat te kunnen maken, om door de medewerking van allen, het werk van 's lands herstel te voleindigen, De stakende metaalarbeiders in de Ant- werpsche haven hebben met een groote meerderheid de werkgeversvoorstellen vcr- woTpen, die op het index-cijfer gegrond waren. De vakbond had oveneens een loon- tarief opgemaakt, op den grondslag van het index-cijfer, doch hooger dan dat der werkgevers. De staking wordt dus vootr- gezet DUITSCHLAND Een nota van den gezanten- raad De verkiezingen in het Saaigebied Uitsluiting in de mijnindustrie. Het Tijksdepartement van buitenlandsche zaken heeft een nota van den gezanlenraad ontvangen inzake de ontwapening, welke vooral handelt over de positie van generaal van Seeckt bij de rijksweer. Zoodra de rijkskanselier, die in liet Rijnland vertoeft, te Berlijn zal zijn teruggekeerd, zal een kabinetszittrng worden bijeengeroepen ter •bespreking van deze nieuwe nota. Generaal von Seeckt vertoeft met vacantie op Norderney. In het Saargebied hebben ue verkiezingen voor de gemeenteraden en districten plaats gehad. De opkomst der kiezers was gering. In verschillende districten was Dog geen 50 pet. van de kiezers opgekomen. De commu nisten en Duitsch-nationalen zijn het meest vooruitgegaan, wat volgens de andere par-» tijen m de eerste plaals aan de inflatie toe ie schrijven is. De sociaal-democraten en democraten hebben over het algemeen hitn positie gehandhaafd en zelfs in enkele ge meenteraden nog een' paar zetels veroverd. Centrum en volkspartij zijn de verliezers. Tal van kiezers van de volkspartij blijken naar de Duitsch-nationalen te zijn over-. geloopen. Ziehier ter illustratie de uitslag der ver-» kiezing voor den gemeenteraad van Saar- brucken, Centrum 17 (vroeger 19), Duilschë volkspartij 8 (11), democraten 2 (2), sociaal democraten 13 (13), communisten 8 (4), oecononnsche partij 6 (6), Duitsch-natio nalen 6 (4). De Breslausche mijneigenaars hebben, nadat verschillende onderhandelingen ten overstaan van den rijksbemiddelaar mislukt waren, hun personeel gisteren uitgesloten* FRANKRIJK. De uiteenzetting van Caillaux. Hoog bezoek te Parijs. Minister Caillaux heeft gisteren te Londen overeenstemming weten te bereiken betreL fende de schuldregeling met Engeland. De speciale uiteenzetting van hem, direct na zijn terugkomst, voor de financieele com-» missie der Kamer, welke heden zou plaats hebben, zal echter waarschijnlijk tot Don-s derdag of Vrijdag worden uitgesteld, daar; -de afdeelingen van liet departement van Fi-. nancièn nog niet gereed zijn met het voL tooien van het bijvoegsel bij het eenige ar-» tikel der wet-Caillaux. Dit bijvoegsel zal de maatregelen bevatten, welke toegepast zuL len worden, ten einde de plannen van fis-, calcn aard overeenkomstig de aanbeveling gen der experts ten uitvoer Je brengen. In ieder geval zal de Kamer niet eerder dan het begin der volgende week bijeenge^ roepen kunnen worden voor een debat over deze aangelegenheid. De sul(an van Marokko en zijn zonen zijn gisteren te Parijs aangekomen. Primo de Rivera is gisteravond uit Madrid naar Pa-, rijs vertrokken. ENGELAND. Het aandcelenbezit der mi- nïsters Heropening van mijnen, zender dat de ar beiders terugkomen. In het Lagerhuis heeft het arbeiderslid Henderson voorgesteld speciale commissies te benoemen om de kwestie te onderzoeken van leden van het kabinet, die, in het bezit 2ijnde van aandeel en in maatschappijen, contractueele betrekkingen zouden onder houden met de regeering. Bij de indiening van zijn voorstel richtte Henderson zijn aandacht vooral op het aam deelenbezit van den minister van volksge zondheid Neville Chamberlain, dat op 9 de zer in het Lagerhuis ter sprake gekomen is. Baldwin antwoordde met een overzicht van de precedenten en kondigde aan, dat hij, met het oog op de aanvallen, welke tegen Ghaniberlam gericht waren, het voorstel va® een speciale commissie piet zou steunen op dit oogenblik, doch zijn stem zou geven aan 't conservatieve amen dement, waarin, de bereidwilligheid te ken nen gegeven wordt om een algemeen onder zoek te laten instellen naar de wenschelijk- heid -om de oude regels en gebruiken te herzien, die thans het gedrag der ministers regelen en die altijd stipt nagekomen zijn door de tegenwoordige ministers. Doch ge weigerd wordt om het arbeidersvoorstel te steunen ale zijnde dit „een concessie aar> de stelselmatige campagne van laster en in sinuaties, waarvoor geen rechtvaardi gde i»-" In de voortgezette vergadering is daar na genoemd conservatief amendement aan genomen met 341 tegen 98 stemmer. De eigenaars is Cheshire en Lancashire al «mede in Sonderland en het grootste deel van het graafschap Durham hebben gister morgen hun mijnen opengesteld. In alle 3 de graafschappen heeft zich echter geen enkel arbeider aangemeld, zoodat de poot» ten tusschen 2 en 3 uur 's middags maar weer gesloten werden. De kolennood in' Manchester is nu zoo nijpend geworden,- dit gisteren 3 groote waschinrichtingen efl een bierbrouwerij hun bedrijf hebben moe ten staken. De eigenaars van mijnen in Noordelijk iWales hebben gisteren een bijeenkomst te Wrescham gehouden om over openstelling van hun mijnen op de nieuwe voorwaarden te beraadslagen. De vergadering is na een uitvoerige gedachtenwisseling verdaagd, omdat de omstandigheden van zoo'n ern st-igen aard bleken, dat het de vraag is of sommige mijnen wel de moeite van het her openen loonen, zelfs al zouden de arbei ders in verlenging van den werktijd toe stemmen. Ook kon men niet tot overeen stemming koanen over de loonschaal die aangeboden zou worden. PORTUGAL. Gomez da Ccsta verbannen. Generaal Gomez da Costa is vertrokken naar Angra dTIcroismo aan boord van een kruiser. Een nota der regeering verklaart, dal de generaal gedeporteerd is wegens den invloed dien de politieke elementen uit zijn omgeving uitoefenden op zijn loyale mede werkers. GRIEKENLAND. Eiiimcn kabinetsformateur. Nadat Zawilzianos geweigerd had om een kabinet te vormen, deed Pangalos een be roep op den voorzitter van hel hof van cas- sa tie Zilimon, wien hij de vorming van het nieuwe ministerie opdroeg. Hij zal ook nieuwe parlementaire verkiezingen uit' schrijven. POLEN. De wijziging der Grondwet. De grondwetscommissie van den Pool-» schen Landdag heeft in tweede lezing dö vier door de regeering voorgestelde wijzi gingen van de grondwet aangenomen. VooI stemden de rechterzijde en de middenpaf 2I

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2