No. 20344. ZATERDAG 10 JULI Anno 1926, Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta. per rejel. bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiCn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts,, bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden J 2.36, per week0 18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week„0.18. Franco per post 12.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen- EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS en ONDERWIJZERESSEN TE LEIDEN. De Cursussen voor de Hoofdakte, voor Nuttige Handwerken, voor de akten L O. Fransch. Duitsch, Engelsch en Wiskunde vangen aan in de eerste volle week van September. Uitsluitend schriftelijke aangifte, waar voor formulieren gratis verkrijgbaar zijn bij den Concierge der School. Oude-Vest 35, vóór 1 Augustus. De Directeur, 7889 H. VAN SLOOTEN Jr. VEREENIGING „GRONINGEN". De Landdag. Na de luide toegejuichte rede van dr. Schepers, hield de heer K. ter Laan, uit Zaandam, een verhandeling over: „Overleveringen in Groningerland". Wanüeer spr. iets wit vertellen van de 'Overleveringen in Groningerland, dan doel hij dit niet omdat de geschiedenis van Gro llingen arm is want juist het tegendeel is waar. Die geschiedenis is evenveel omvat tend als merkwaardig, maar men zegt dik wijls, dat het den Groninger alleen om geld te doen is, en dat is in zekeren zin juist, want het Groningerland is het land van de praktijk, van veel en harden arbeid, maar ook in het Groningerland leeft zooveel poëzie, iii taal en in zang, en van die poëzie wit spr. vertellen als hij het heeft over Groninger overleveringen, over sprookjes, 'legenden of hoe men het noemen wil. Op onderhoudende en vaak humoristische wijze vertelt spr. dan eerst de legende van >,de dikke booy" in het Slochterbosch en uitbundig is de vreugde der aanwezigen, ais spr. er aan herinnert, dat alle Groningers uit-dien boom zijn gekomen Wel 500 jaar .geleden kwam een gravin, die vervolgd werd,, in het bosch van Siochferen juist 'toen men daar boomen plantte en ook de gravin plantte een boom en omdat het een gravin was, werd het natuurlijk een dikke boom. En spr. verhaalt dan? op de hem eigen onderhoudende wijze, waarom het sleenen beeld van de Grieksche juffrouw, dat voor den dikken boom staat, precies kijkt naar den diksten lak van den dikken boom en hij beschrijft levendig de dorpstwistgesprekken over het feit, of de gravin zelf, dan wel haar beminde, de edelman uit het gevolg Van Willem 111, koning van Engeland enz., zich aan dien lak heeft opgehangen. Uit vroegere eigen omgeving vertelt spr. voorls de legende van cTe Heremieten-hul en van de „Zwarte dam", waarbij het schaatsenrijden het gezang wordt geslaakt, omdat er jaren geleden een moord is ge pleegd, wat, volgens het volksgezegde, wel niets geeft, maar waar men toch niet kan zingen. Uil de omgeving van Appingedain Vbrlelt 6preker de legende van ,,de heilige graven (graven in de beteeken is van sloot). Op zekeren dag, zoo zegt die legende, het was in de 15de eeuw, werd in de Nicolaaskerk een. diefstal gepleegd en volgens de middel- eeuwsche volksfantasie waren de dieven natuurlijk joden; er waren drie dieven terloops merkt spr. op, dat men in legenden steeds het getal drie of twaalf terugvindt De drie dieven stalen de zilveren vaten ■met drie heilige ouwels; maar daar het hun niet om de hostie te doen was, gooiden zij die in de sloot. En ziet, een klaar, helder schijnend licht kwam over de sloot en trok de bewoners aan, die de hoslie's vonden en met groote plechtigheid naar de kork terug brachten. De stoot werd een bedevaarts plaats. een kapel werd gebouwd en tal van bedevaar4 vingers kwamen er heilig waler putten Spr. vertelt hoe na de hervorming de put moes*, worden dichtgevvorpen cn hoe imen daar «ver deed van 1591- tot 1GS2. Vervolg-'/is behandelt spreker de legende uit het Hoogland van ,,'t groote eendennesl waarin een kinderloos gezin op zekeren dag als gave Gods een jongen had gevonden, stamvader van vele geslachten, en uitbun dige vroolijkheid toont de vergadering als 6preker vertelt van ,,'t Oogt" bij Ecmrum, Ihoe een jonge arme vrouw, die graag boenn -wilde worden, haar zin kreeg door in een heel onvolledig costuum door de volle kerk 'te wandelen. Vooral het Hoogeland, dat er 's winters zoo troosteloos kan inzien, herbergt een schat van poëzie, waarvan spreker als .voorbeeld aanhaalt „het licht van Lecrijp". Toen Karei de Groote in 785 de Friezen had onderworpen, wenschte hij ook, dat zij geschreven recht zouden hebben en twaalf Wijze mannen werden er mee belast om ,e lands wetten, die op oud-Germaansch rijm bnder het volk leefden, artikelsgewijs neer <e schrijven. Maar deze mannen waren Frie ten en heidenen en weigerden aan het bevel jjVan den Frahkenkoning te voldoen. Karei Jjoe Groote stelde hen-voor de keus, onthoofd »e worden, levend te worden begraven of h I op een stuurloos schip in zee te worden ge zonden. Zij kozen het laatste en het schip, zonder zeil, zonder roer en zonder anker, kwam in hoogen nood. Toen baden de hei denen tot Christus en op de voorplichl ver scheen èen man met een kromhout in de hand, waarmede hij het schip naar het strand stuurde, naar de zelfde plaats, van waar het op bevel van Karei de Groole had zee gekozen. En dé man plantte daarna het kromhout in hel zand en er steeg een viam ten hemel, die-ten eeuwigen dage zou dienen als baken op de Wadden; het-licht van Zee rijp. Aandachtig gevolgd door alle aanwezigen, gaat spreker voort mei het verhalen van legenden. Die van de Schulpengrot in het Westerkwarlier. die van het ontslaan van het wapen van Veendam, de vrouwenarm door een slang omwonden, die van het „Witte Veulen", van de „Drie Juffertorens" in Schildwolde, Onslwedde en Holwierde, alle drie geheel van steen gebouwd, volgens de legende door drie zusters, die de wereld waren ingetrokken en. hadden afgesproken een. toren te zullen bouwen, dAóx waar zij zich zouden vestigen; de legende van „Jan- maanje in 't Pampierc-n Hoeske", en nog zoovele anderen, waarbij hij er op wees, dat fantasie en historie steeds in elkaar overgaan. Zijn warm toegejuichte voordracht besloot spreker met een opwekking» om in het Gro ninger land iets te doen niet alleen aan de moeilijke dingen van het dagelijksche leven, maar ook aan dat wat des geesles is. Katho liek, protestant of ongeloovig, voor allen zijn de Groninger overleveringen iels eigens. Na het gemeenschappelijk diner volgde des avonds een gezellig samenzijn, waarbij de tooneelclub van de Lcidsche afdeeling zich zeer verdienstelijk maakte door de op voering van „De reize haar de perfesler", dat uiterst vlot van stapel liep en terecht warm werd toegejuicht. Na afloop gingen, het spreekt van zelf, de beenen van den vloer, zoodat het reeds diep, in den nacht was, voordat het einde werd aangekondigd. (Zie Laatste Berichten.) Nederl-Amerikaansche Week. Gisteravond uit Haarlem teruggekomen, waar zij het Teyler Museum en het Frans Hals-Museum hebben bezichtigd, wachtte den deelnemers aan de Amerikaansche Wéék weder een bijeenkomst, waarin do heeren dr. Selers en mr. Mol mededeelingen zouden doen over het werk van Anthonie van Leeuwenhoek. Het eerst voerde de heer Seters het woord. De uitnoodiging om u dezenavond de Van Leeuwenhoek-film te demonstreeren, zou ik niet aanvaard hebben aldus ving deze aan wanneer ik er niet van over tuigd was, dat het werk van onzen be roemden 17de eeuwschen onderzoeker van zulk gewicht was, dat het ook anderen dan landgenooten belang in zou boezemen Als een goed voorteeken beschouw ik het. dat -reeds gedurende zijn leven. Van Leeuwen- hoek's werk in het buitenland zeer gewaar deerd werd en dat de grootste kenner en bewonderaar van Van Leeuwenhoek op het □ogenblik niet in Holland, maar in Enge land gevonden wordt in den persoon van prof. Clifford Dobell. Waaraan dankt nu Van Leeuwenhoek zijn groote naam! Het antwoord kan kort zijn: „Aan zijn baanbrekende onderzoekingen op micro-biologisch gebied." Van Leeuwenhoek bezat al de eigenschap pen ;vajn den zeer begaafden natuuronder- zoeker.^flij had een groote liefde tot onder zoek en een intense L^angatelling voor de levende en levenlooze natuur. Aan een merkwaardige handigheid bij het preparee ren paarde hij eep groot geduld. Hij bezat een buitengewoon scherp oog, dat vaak meer zag dan zijn tijdgenoolen en een hel deren geest, die uit al zijn geschriften spreekt Manr bovenal bezat hij'een groote mate van originaliteit, die het duidelijkst lot uiting komt door de invenhe van die merkt waardige kleine microscoopjes eigenlijk sterke vergrootglazen uiterst doelmatig, maar simpel van constructie, en van zelfge- slepen helderen lenzen voorzien. Al deze eigenschappen beschikten Van Leeuwenhoek als het ware voor tot het doen van zeer bijzondere ontdekkingen. Hij was de eerste, die de bacteriën in peper-infusies zag leven en zelfs bacteriën onder afsluiting van licht kweekte, 200 jaar vóór Pasteur. Hij ontdekte verschillende vrij levende en parasitaire protozoa. Hij be schreef de knopvorming van Hydra en zag hoe de raderdiertjes uitdroging kunnen door slaan. Hij constateerde, dat de azijnaaltjes levendbarend zijn en gaf de eerste goede afbeeldingen van verschillende spermato zoïden. ook van den mensch. En ten slotte was hij de eerste, die in het dunste ge deelte van de doorzichtige staart van den aal, de circulatie van het bloed zag en het verband tusschen aders en slagaders inder daad kon aantoonen. Dit was wel zijn meest belangrijke ontdekking op physiologisch ge^ bied. Teri slotte (rok spreker een vergelijking tusschen de differentiatie in het dierenrijk en die in de weienschap. De 17de en 18de eeuw kende vele groole mannen, die allerlei takken van wetenschap tegelijk beheersch- ten; terwijl thans 'de wetenschap bezig is zich eindeloos te differentieeren. Van Leeuwenhoek behoort tol een der 17de eeuwsche grooten op het terrein van het microscopisch onderzoek. Terecht noem de prof. Dobell hem den „vS.der der bacte riologie en zoölogie'. Hij opende vele nieuwe banen en wij mogen hem eeren als den grootmeester der microscopislen van zijn dagen. Door mr. Mol werden deze mededeelingen nog nader gedemonstreerd. Heden gaven prof. dr. P Ehrenfest, hoog leeraar in de theoretische natuurkunde in het Natuurkundig Laboratorium en prol dr J van der Hoeve in de afdeeling oogheel kunde van het Academisch Ziekenhuis nog eenige demonstraties, waarmede het weten schappelijk gedeelte van de welgeslaagde Week werden besloten. Door den voorzitter van de Ned. Ameri kaansche Fundatie, den lieer mr. W. Wester man werd een slotrede gehouden, waarin hij er op wees, dat op denzelfden tijd en plaats, twee jaar geleden; de eerste Amerikaansche Week door hem gesloten werd. Het is nooit goed, zoo ging spr. voort, ver gelijkingen te maken en in het bijzonder niet wanneer deze ten nadeele van de laatste ge beurtenis mocht uitvallen. Het is echter ccn niet té weerspraken feit, dat op meer gasten werd gerekend, dan dat cr gekomen zijn en het is ons absoluut on begrijpelijk waarom zoo velen, die beloofd hauden te komen, nooit gearriveerd zijn. Met den Franschman moet men echter zeggen „que les absents ont tori" want deze week moet voor lièn, die wel aanwezig wa ren zeer interessant en misschien onverge telijk zijn. Twee jaar geleden vertelde ik, zeide spr., hoe wij aan het denkbeeld, een Amerikaan- sclie Week te houden, gekomen waren en welk een zorg het baarde, studenten tot ons te krijgen. Het schijnt, dat dit nog steeds zoo is en waarschijnlijk in de toekomst ook zoo zal blijven. Spr. riep hiertoe de Hulp der aan wezige Amerikaansche studenten in. Want, zoo vervolgde spf., wij wagen het niet tol zulke beroemdheden als de professoren, die deze week college hebben willen geven, te gaan, als het aantal studenten te klein is. Spr. hoopte, dat indien over twee jaar weer een Amerikaansche Week zal gehouden worden, het groot auditorium van de Aca demie stampvol zal zijn. Vervolgens bracht spr. dank aan allen, die tot het welslagen van deze Week hebben bij gedragen, aan den rector-magnificus, die de Amerikaansche Week opende met een rede, waarvan spr. hetgeen prof. De Sitter zeide over „vrijhandel voor de wetenschap en niet alleen voor de wetenschap" verzocht naar Amerika over te brengen. Spr. memoreerde vervolgens de schitte rende rede van prof. Lorentz, de verschil lende colleges de een nog interessanter dan de ander bekroond door de proeven van prof. Kees om. Verder bracht spr. dank aan den Burge meester van Leiden, die het gezelschap ten stadhuize ontving, aan het corps van Leid- sche Studenten, aan de Senaat van de stu- denlenclub Minerva, Ook bracht spr. dank aan de Vereeniging voor Vreemdelingen-Verkeer te Leiden en in het bijzonder tot de heeren Frenlzen, Rol- landet ,v. Spall en den heer Dorsman, uit Noord wijk. aan Jurgens fabrieken, de stad Dordrecht en de gasthecren. die Amerikaan sche gasten ontvangen hebben. Wanneer deze week, zoo vervolgde spr., geen ander resultaat zoh hebben dan bij U een blijde herinnering achter te laten, dan zou dit reeds voldoende zijn, maar het doel van de Ned. Amerikaansche Fundatie gaat hooger. Zij wenscht een goede verstandhou ding tusschen de Vereenigde Stalen en Hol land te ontwikkelen op elk ethisch gebied, overtuigd als zij is. dat van dit gezichtspunt uitgaande, al het andere, waarmee men el kander nog onaangenaam is, ook in orde zal komen. Want op den bodem van elke moei lijkheid op politiek of economisch gebied is steeds misverstand te vinden. Vanaf het be gin hebben wij in die richting gewerkt en wij hebben de vaste overtuiging, dat deze week ons nader tot elkaar gebracht heeft. Breng, zoo besloot spr. zijn rede, onze groeten aan Uw land en aan Uw landge nooten over. Vervolgens werd een bezoek aan het Stedelijk Museum „De Lakenhal" gebracht, in het bijzonder voor de bezichtiging van de Jan Steen-tentoonstelling. Daarna zal nog volgen een boottocht over de Kagerplassen. Overgangsexamens Gem. H. B. S. met 5-jarigen cursus. Bevorderd zijn van de lsle tol de 2de klasse: J. A. Backer, Ina E Bosscha, Ante. E. v. d. Brander. W. N. Broekhuizen, K. Brouwer. J. G. Crabbendam, J. M. Deme- nint, Wille. Dieben, M. A. J. Duindam, Jan netje v. Egmond, Jaime. J. M. Harmsen, W. Hilarius, H. C. de Krijger, L. Berczy, L. J. v. Duyn, U. P. P. v. d. Horst, J. G. W. de Jong, G. M. Lambrechts, N. v. d. Lof, L. Lyklema, Maria H. Maize. Tine v. d. Mey, D. J. Mooy, J. J. Nicaise, G. v. Oven, G« A. Sax, Schaeffer L. Fa^ee, Elth. S. v. Ser- mondt, Anna Zanen, G. J. ter Poorten, Petra. C. Rademaker, H. L. E. v d. Reyden, Joh. K. Sandere, Suze O. A. San Giorgi, J. W. Segaar, B. Staal, T. J. Strotman, J. Teeu- wen, J. M. Verhoog, Z. Zaïn en A. Zanen, waarvan fi leerlingen mei een taak. Niet bevorderd 24. m Bevorderd van de 2de tot de 3de klasse: J. G. Bastiaans, J. Roosje de Bink, Petra. G. J. Briejer, Inger Dingemans, C. M. den Duik. C. J. Ebbink, J. C. M. A Geyer, H. J. Hazevoet. M. Hoek, C. J. W. Hoogendoorn, J. v. Iterson, N. J. de Jong, W. Kerpel, A. G. O. Kluit. F Kors, J. J. G Kuik, Maria C. A Meuwese, Gerra H. Mulder, J. v. d. Nat, J. v. Nes. Marga. C. v. Teype. M. de Vries. D. A. Peter. F. J. Aspeslagh, II. v. Beelen, J. M. de Jong. D. A. Kerpel, Jacqe. Kool haas, H. W. A. Louwrier, S. J. Meijn, Chra Monhemius, Louise Noleboom, Mientje de Roo, L. J.'Ruiten, H. Schouten. D. J. Stol, H. O. Thomas. Corna. M Veltema. J. J Ven huizen, J. H. Versteeg, S. A. Vies, J. Wiet- hoff en Gerda van Dijk, waarvan 9 leer lingen met een taak. Herexamen 6 en af gewezen 8. Bevorderd van de 3de tot de 4de klasse: P. de Bruyn, L. B. Ch'avannes. J. W. Dee, Anna G. B. Dekking, Klara C. A. v. d. Ende, Nina Engberts. A. J. Ensink, W. F. Graven- daal. W. F. A. Grimme, J. P. 11 Hemerik, B. K. Huysmans, J Jonker, Petra. F. A M. Kamp. A. J. J. Kuik, L J Lambers. Frits J. de Raadt, Alphonse F. de Raadt, J. W. Sün- dermann, J. A. Dreveldt, J. Heidinga, J. G. II. Bokslag. L W. J. Bouhuys, A. V. C. L. Dingemans, J. G. Gerstc-1, J. H Gevers Leuven. J. A '3 Gravèndijk. F. de Haas, J. A. M. v. Hceringen, Dina U. Hommes, E. J. Hoogenstraalen. A. G. J. de Jong, A. D. de Koster, J. J. v. d. Mey, F. Meyers, W. L. J de Nie, A. C. ter Poorten, M. Schreuder, C. F. Schüdcl. F. M. M Smolders. T. v. Wijk. C, C. J Wernink, F. C. Wieder. J. T. Bruynzeel, Gare. 'E. A. Hensbrock, Ph. de Jongh, F. Jutte ,H. Kerkheide, C. A. v. Mals- sen, G. W. T. M. Meuwese, A. J. Taling. M. G. Ie Poole, H. G. Snijders, J. P. v. d. Staal. J. F. Stapel. J. E. Stol. G. J. C. Te- gclaar, C. Tjebbes, D. J. N. Verboog, J. G. Vermeulen, A. F. Vlag, IC. F. Waldköller, Anna M. v. d. Zanden en J. Zuurdeeg, waar van 10 leerlingen met een taak; herexamen 6; afgewezen G. Bevorderd van de 4de tol de 5de klasse: W. H. Bosscha, S. Buys, J. Christiaanse. W. S. A. Cólonbrander, Elly Dormaar, C. H. R Duindam. G. H. Gout, C. Henebroek. J. A. Meylink, Esther Sollewijn Gelpke, D. G. Hi larius, J. J Hermans, G. A Barnslijn, Emmy v. d Broek. A. M. L. de Haas, E. F. Jacobi, Nelly v.d. Kloot, Willy" G. van Rooyen, J. G. Schalkwijk, G. L. Sypkens, M J. Uytcrmerk. Calha. M. Verver, D. J. Wismeicr, G. M. Wijkmans. A. Zwitser en W. v. Zijverden, waarvan 3 lccrli-ngén mét een laak; afgewezen 4. Oeconomische afdeeling Van de 4de tot de 5de klasse: W. Aalbcrsberg. K. J Bekooy, A. J. Bergers. B. G. Beulink. A. G Boehmer, J. A. Marie Brouwer, H. G. Hofman, H. F. v. d. Horst, P. A. Jansen, Greta Loeb, J. II. Maartense, P. A. v. d. Poel, G M. San Giorgi, E. C. Geissler, waarvan 1 leerling met een taal?; herexamen 3; afgewezen 3. Jubileum yan den heet S. Ga aster! aud. In liet mooie, voor deze gelegenheid nog extra versierde gymnastieklokaal van de Geref. school aan de Stadhouderslaan had gistermiddag zooals wij al in 't kort meedeel den de huldiging plaats van het hoofd dier school den heer S. Gaasterland ter gelegen heid van hel feit, dat hij sedert 25 jaar aan deze school verbonden is. Nadat de kinderen den jubilaris een wel komstlied hadden toegezongen, werd deze toegesproken door den Voómttër dép hpl- digingscommis3ie den heer T.' S. Goslings., dié den heer GaasterlaAdop hartelijke wijze gelukwenschle en hem dankte voor de trouw, de kalmte en de opgeWèktheid. waar mee hij steeds zijn taak heeft 'verricht. Hij is er in geslaagd, zich de achting en het vertrouwen van het schoolbestuur en de ouders, alsmede de sympathie van het per soneel en de leerlingen te verwerven. Als bewijs van de waardeering der Geref. Schoo vereeniging bood spr. den jubilaris een fraaie boekenkast vaan. Vervolgens vertolkte de heer A. M. Ver schoor de vreugde der kinderen over het jubileum van hun hoofdonderwijzer en bood namens hen eenige fraaie cadeaux aan: candelabres, een schoorsteenstuk en eeu kunstvoorwerp. Namens het' personeel der school voerde de heer A. van Kapel het woord, die getuigde van de sympathie die allen voot den jubi laris koesteren en dezen een zilveren lepel, vork en servetring aanbod. Hierna werden ververschingen aange boden en voerden de grootere meisjesleerlin gen onder leiding van den heer Verschoor fraaie elaafoeleningen uit, die door den heer Steyns voor deze gelegenheid waren voor bereid. Daarna voerden nog het woord de heeren J. Schaap Hzn., meer in het bijzonder als directeur der Ghr. Kweekschool: H. J. Blom- mendaal, al3 het eenigst-aanwezige be stuurslid van 25 jaar geleden; ds. II. J. Kou- wenhove namens de Geref. Kerk; D. Meyer namens de collega's, waarna door twee der leerlingen een „samenspraak" gehouden werd en een tweetal tableaux werden ver toond „Karei de Groote". en „Geloof, Hoop en Liefde", waaihij de kinderen een lied zongen, dat zij ingestudeerd hadden onder leiding van den heer Jansen. Ten slotte dankte de heer Gaaslerland in een kort slotwoord, waarbij hij tevens een terugblik wierp op de afgeloopen 25 jaar. BINNENLAND. De Geneefsche „Société d'art et d'histoire'* beeft Prinses Juliana een album aangeboden» De anticommunistische actie in Indië. Het vliegongeluk bij Brussel. De inschrijvingen voor de internab'nnafe zeilwedstrijden op het Braassemermeer. BUITENLAND. Nieuwe aanvallen op Caillaux- plannen In de Fransche Kamer. De regeering kreeg daarna haar motie van vertrouwen. De Engelsche spoorwegarbeiders weigeren het kolenvervoer te beletten. Buitschland door nienwe rampen ge teisterd. Een staatzgreep in Portngal. Juridische prijsvraag. Wijlen mr. S. J. Visser, rechterlijk amb tenaar iri de Koloniën, overleden in 1919, vermaakte zijn vermogen aan de Universi teit alhier, onder voorwaarde, dal de rente zoude worden aangewend om de studie van het Volkenrecht en het Internationaal Pri vaatrecht te bevorderen. Te dien einde wordt met name om de drie jaren een som van minstens 5000 gulden besteed voor het uitschrijven eener internationale prijsvraag. De Faculteit der Rechtsgeleerdheid alhier vraagt thans: „Een crilisch overzicht, vol-i ledig voor zoover dit uit de uitgegeven bron nen, welke alleen behoeven-te worden ge-, raadpleegd, mogelijk is, van het Weslfaal- sche Congres en de daaraan voorafgaande vredesonderhandelingen. Uit hel' overzicht moet blijken de beteekenis van het Congres voor de organisatie van de weslèrsche sta- tenwereld, alsmede ook voor andere voL kenrechterlijke gezichtspunten, b.v. do vraag, in hoever er aanleiding bestaat het jaar 1G48 te beschouwen als een mijlpaal in de ontwikkeling van het volkenrecht De antwoorden moeten, in het Fransch of Nederlandsch gelikt vóór 1 Mei 1923 in handen zijn van den Decaan der. Faculteit der Rechtsgeleerd; het manuscript moet een motto dragen, te herhalen op een bij het manuscript gevoegde verzegelde enveloppe, die den naam en het adres van den schrijd ver zal inhouden'. Aan de antwoorden, die naar het oordeel van de Faculteit daarvoor in aanmerking komen, zullen prijzen worden toegekend lot een bedrag van 5000 gulden. Door onvoorziene omstandigheden werd over de vorige prijsvraag, over internatio naal privaatrecht in de 16de en 17de eeuw, uog geen beslissing genomen. Dit zal echter binnenkort gebeuren. Voor het examen Steno-typen, afgei nomen door de Ver. van Dir. van Pönl- scholen slaagden: de dames P. A. Y M, Lcdeboer, C. M. van Veen, A. E. de Vries, en de heer C. Belt, allen alhier, en mej, A. van Waveren, Ie Lisse. Idem voor Kantoorslcnograaf de heer J, J Bekooy, alhier. Idem voor Machineschrijven de heeren C. Kwaadgras, J. Platteel, A Pont, P. van Weizen, alhier, en S. de Boer, te Voorhout, Voor het Mercurius-exarnen boekhouden, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden, slaagde de heer C« Snoeker, alhier. Idem voor hel examen Engelsche Han delscorrespondentie de heer C. W. iïamann, alhier. Bij het laatst gehouden examen voor Rijksklerk der Dir. Belastingen. Invoerrech ten, en Accijnzen zijn geslaagd de herren H Blijleven, D. Ph. W. Willebrand, A hl. Soet, K. W P. Krom Jr. en M. de Troyc en dc darties A. Zwart en R. v. Berk^l, allen alhier. Voor de Vereeniging van leeraren L.I.T.E.N. slaagde voor-hèt diploma Engeri $che handelscorrespondentie mej. B. Akkor^ man, alhier. Het L u x o r-t heater begint het programma met het wekeiijksche wereld nieuws, gevolgd door een komische twee- acter „Snelheidsmaniakken". Als eerste hoofdnummer wordt vertoond „Tom, Tony en de Tijger", een aardige Wild-West-film met vele spannende momenten en fraaie opnamen van bo3chbranden e.d. Na di pauze krijgen wij een uitstekende verfilming van Sclma Lagerlöf's roman „ïngrid" te zien. Boeiend en aangrijpend is het spel van Ingrid en Gunnar Rede, de beide hoofdper-. sonen, natuurlijk is de inhoud, artisliek welverzorgd de geheele film. 't Is een van de films, waar men niet heen gaat om sen satie te beleven, doch om le aanschouwen de geschiedenis van twee jonge menschen, wier liefde bestand bleek togen het harde

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1