No. 20343. VRIJDAG 9 JULI Anno 1926, STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. DAGBLAD PRIJS DER ADVERTEHTIEN; 30 Cts. per regel. Bij rcgelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Ct9., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso yolgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven MO Cis. porto te betalen. Bqjvijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week .'.T.V.7T. ƒ,0.18,. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18.1 Franco per post 2.35 portokosten. .1 Dit nummer bestaat uit DRIE Bieden EERSTE BLAD. De Ameiikaansche Week. Onder leiding van den lieer Jansonius, dir. der Hoogere Handelsschool, bezochten gistermiddag de Amerikaansche studenten Dordrecht, na eerst te Zwijndrecht de Jur- gens fabrieken te hebben bezichtigd.' Het gezelschap lunchte in „Americain" en ioog daarna naar de Groote Kerk, waar de organist het op Amerikaansche en Holland- sche volksliederen onthaalde tijdens de be zichtiging der fraaie beeldhouwwerken en het gouden Avondmaalservies. Dan werd het Museum van Gijn met een bezoek vereerd, waar de conservator jhr Six de heeren rondleidde. Te 5 uur vertTok het gezelschap naar Rotterdam. Hedenvoormiddag ontving prof. dr. W. Einthoven, hoogleeraar in de physiologie, die door zijn jongste ontdekkingen de aan dacht ook in het buitenland op zich vestigde, dc- Amerikaansche Studenten en eenige hoogleeraren in het Physiologisch Laborato rium, waarvan hij directeur is, en hield daar eenige interessante demonstraties, die zeer de aandacht van de vreemdelingen trokken. De onderwerpen, die behandeld werden, waren: de zichtbaarmaking en afbeelding van dunne draden, het registreeren van ge luiden met behulp van de snaarphonograaf, de Brownsche bewegingen van een gespan nen snaar, de Brownsche strefcmen in een galvanometer enz. In het bijzonder werd stilgestaan bij den snaargalvanometer en zijn toepassingen: het registreeren van spier- en zenuwstroomen, netvliesstroomen, psychogalvanische ver schijnselen enz. Eenige interessante demon straties werden gedaan op het gebied der eleclro-cardiagrafie, terwijl ook nog een uit eenzetting werd gegeven van het gebruik van een speciaal model van galvanometer ten dienste der radiotelegrafie. Na afloop dezer demonstraties vertrok het gezelschap naar Haarlem waar het Teylers- Museum en het Frans Hals-Museum werden bezichtigd. DE VEREENIGING „GRONINGï^N". De ontvangst. Dc vereeniging tot bevordering van de kennis van het dialect, de geschiedenis en folklore van Groningen,, alsmede tot de be hartiging van algemeene Groningsche be langen heeft dit jaar Leiden gekozen voor het houden van een Landdag en haar jaar- lijksche vergadering. De vereeniging van Groningers hier ter stede treedt daarbij op als gastvrouw en blijkens het gedrukte pro gramma doet zij dit op een recht gastvrije en royale wijze en staat de landgenooten uit Groningen zelf en uit dc verschillende dcelen des lands overgekomen er zijn niet minder dan 24 plaatselijke vereenigin- gen bij de algemeene vereeniging aangeslo ten met raad en daad bij. Hedenvoormiddag kwamen het Hoofdbe stuur en de afgevaardigden met treinen uit verschillende richtingen op het Station aan cn werden op recht hartelijke wijze door het bestuur der Leidsche vereeniging ontvangen in de groote zaal van „Zomerzorg" waar de Groninger vlag is uitgestoken en waar voorts de gelegenheid bestond om de kennismaking onderling te hernieuwen en oude herinne ringen weer eens op te halen. Van Zomerzorg" trok hei gezelschap naar liet Stadhuis waar het in de Kamer van B. en W. officieel door het gemeentebestuur werd ontvangen. De Burgemeester hield daarbij een toe spraak waarin hij de Hoofdbestuursleden en Afgevaardigden van de bij die Vereeniging aangesloten Verecnigingen, uit naam van het Gemeentebestuur hartelijk welkom heette. Al zijn er dan geen historische gebeurte nissen aan te wijzen, welke Leiden en Gro ningen gemeen hebben, zoo is cr toch tus- schen beide wel een parallel te trekken, meende de burgemeester. De geschiedschrijver heeft met betrekking lot het ontzet van Leiden vermeld: ..Leiden ontzet Holland geredI" Dat dit historisch feit or.k voor Groningen van belang was, behoeft wel geen betoog. Omgekeerd was het voor -geheel Neder land en dus indirect ook voor Leiden van groote beleekenis. dat Groningen zich in 1072 staande wist tc houden. Ik wees op het ontzet van Leiden, zeide spr.; van algemeene bekendheid is het, dat Prins Willem I, ter belooning van de held haftige verdediging in 1574. aan onze stad een Hoogeschool schonk, doch niet zoo al- gorneeh is bekend, dat die Hoogeschool aan de Groningsche Hoogeschool veel te danken heeft. Hoevele jonge eminente mannen toch heeft de Leidsche Hoogeschool niet aan de uwe onttrokken. Nog wil Ik even het feil relevecren, dat moge geschiedkundig Groningen en Leiden uiet zoo bijzonder eng aan elkander verbon den zijn, te verklaren uit de ligging der pcide plaatsen en uit den vrij lossen band, dje de vroegere souvereine-provinciën met feikander verbond, economisch daarentegen l geeds sedert jaren her een relatie tusschen de provincie Groningen en Leiden met om geving schijnt te hebben bestaan, een rela tie, die nog tot heden voortduurt. Het Groningsche veeslag toch is het vee slag. dat langs den Ouden Rijn van Leiden .tot Bodegraven het meest voorkomende vee slag i9. De weiden zijn hier overvuld met uwe Groningsche blaarkoppen, die tevens het grootste aandeel vormen in het hier ter markt aangevoerde vee, terwijl Groningsche. kooplui in f linken getale regelmatige en ge waardeerde bezoekers van onze weekmark ten zijn Uit het programma zag spr., dat de ver eeniging zich tot taak heeft gesteld de be vordering van de kenni3 van het dialect, de geschiedenis en de folklore van Groningen, alsmede de behartiging van algemeen Gro ningsche belangen. Dat gij uw Groningsch dialect in eere houdt is begrijpelijk, daarin toch hebt gij een bezit, dat de bevolking van vele andere provinciën mist. Dit streven cm de kennis van de geschiedenis en folk lore van Groningen te bevorderen heeft spr.'s volle sympathie en dat men bij een en ander niet zal vervallen in eng provin cialisme, daarvan houdt hij zich overtuigd. Dames en Heeren. aldus spr., ik eindig met den wensch, dat de Landdag en de Algemeene Vergadering bevorderlijk mogen zijn aan het doel, hetwelk Gij u voor oogen hebt gesteld en dat gij, in uw woonplaatsen teruggekeerd, met veel genoegen zult terug denken aan de dagen in onze goede Sleutel stad doorgebracht. De algemeene voorzitter der vereeniging mr. A. T. V09, uit Appingedam, dankte na mens alle aanwezigen voor deze ontvangst welke de vereeniging zeer op prijs stelt als mede voor de hartelijke woorden door den burgemeester daarbij gesproken, waarbij hij do gelegenheid vond de goede gezindheid welke de stad en de provincie voor, Leiden koestert, naar voren te brengen. Nadat ververschingen waren aangeboden en het Stadhuis bezichtigd, trok het gezel schap weder naar „Zomerzorg", waar de Landdag werd gehouden, die met een korte rede van den algemeenen voorzitter werd geopend, waarna dr. J. B. Schepers, uit Haarlem een voordracht hield over Het dialect en de school. Spreker begon met een beschrijving te ge ven van een Nederlandsch bosch, waar overal kleine boompjes zijn opgeschoten, hier een Vlaamsche ratelpopulier, die echter last heeft van een naburige Fransche kastanje; daar Zeeuwsche abeeltjes, die het zelfde ondervinden van dó schaduw van een hoog opgegroeiden beuk van achter de dui nen in Holland wijd uitschaduwend; naar 't Noorden, waar een veel oudere Friesche iep worstelt met zijn bladerdak, naar het Oosten, waar een Saksische eik er niet tegen op kanen onder dien beuk groeien laag tal van kleinere beukjes, die alleen in 't Zuid-Oosten hooger uitgegroeid zijn dan in 't Ljmburg9che. Zaden van deze boomen zijn over de zee gevlogen en schoten wortel in Zuid-Afrika, waar zij tot een merkwaardige variëteit opgroeiden. Daarna het beeld latende varen ging hij den groei van het algemeene dialect na sedert pl.m. 1800, waar echter gaandeweg het individueele van de kanttalen zich te gen verzetten ging. Het begon in Friesland met het werk der ttalbertsma's sedert 1820. Het doel van 't onderwijs was op schrift de volkowen taalgelijkheid te krij gen het doel van 't verzet was het kleurige eigene in de klanken der niet-Hollandsche streken lot zijn recht te doen komen. Gaan deweg wint het individueele veld ook in Holland en de Nieuwe-Gids-beweging, hel# nieuwe onderwijs („Taal en Letteren") en" Troelstra's optreden („For Hós cn Hiem"), zijn drie gelijksoortige verschijnselen. Onder deze is ook de eisch van de kanttaai, om in school gehoord te mogen worden. Ons onder wijs moet toch herzien in de richting van de levende taal; daarheen moet eerst de op leiding van den onderwijzer herzien wor den, waarvoor de bobken al beginnen te komen; en dan zal regel moeten worden, dat overal, waar er behoefte aan bestaat, een paar uur per week besteed wordt aan het lezen van de eigen litteratuur der streek een paar uur les in het Friesch, Groningsch, Limburgsch, Zeeuwsch. t Nu al gebeurt dit met het Friesch, maar alleen buiten de schooluren en zoo is het tocli maar krum- melwerk. Men bereikt door het weren uit de school, dat de kinderen de eigen taal niet kunnen lezen of schrijven. Zij moeten in Groningen b.v. met de schoonheden van het werk van Geert Tcis, Mevr. de Haas—Okken op -de hoogte gebracht worden en dat als prijs mee naar huis kunnen krijgen. Een akte met eraan verbonden geldelijke beloo ning. zooals die nu al door „It Selskip for Fryske Tael en Skriftenkennisse" wordt uit gereikt na afgelegd examen, zal spoedig in dc leemte kunnen voorzien en in Groningen de dialect-studie bevorderen. Het niet-ken- nen van de kanttalen werkt ons schaamte gevoel voor 't eigene in de hand. Op de Middelbare Scholen kan men ze maar zel den brengen wegens de vermenging daar van allerlei landskinderen, die voor een groot deel ook nog dialeclvrij zijn, geen dia lect zelfs kennen. Deze eischen gelden natuurlijk niet voor de Hollandsche stadsdialecten, noch voor het Hillegomsch, Purmerendsch of Baarnsch Jordaansch noch Kallenburgsch. Daarin wordt door Nederlandsche schrijvers wel eens iels geschreven (..Jordaan", „Geertje"), maar niet om de boeken voor de bewoners daarginds leesbaarder te malven; die dialect sprekers lezen zulke boeken juist niet. Jo- han de Meester zou een gat in de lucht slaan, als men op grond van een theorie zijn „Geertje" op de Lagere Scholen te Rotter dam ging lezen. Maar „Tiepelwark" en „Hoppersvolk" zijn voor breede kringen ge schikte volkslectuur. Die kringen moeten door de 9chool verbreed worden; dit kan het best het eerst gebeuren met het Friesch, dat geheel rijp is (met methode, met boeken en al) om op de school te worden gebracht. Het aannemen van het beginsel is echter geen plaatselijk, maar een algemeen belang, a'dus besloot spr. Twee jubilerende raadsleden. De heeren A. Mulder en K. Sijtsma her denken heden den dag, waarop zij voor 25 jaar voor het eerst tot leden van den Loidschen gemeenteraad weiden gekozen. Beiden hebben, na bij elke periodieke aftre ding te zijn herkozen, al die jaren onafge broken zitting gehad. Officieel woidt dit feit eerst herdacht in September, wanneer het een kwart eeuw zal geleden zijn, dat de heeren als raadslid werden beëedigd en zit ting namen. Toch hebben B. en W. ook heden een blijk van attentie gegeven door vanwege het gemeentebestuur aan beide heeren een brief van geluk wensch te doen toekomen. Inlusschen hebben de respectievelijke kiesvereenigingen die er in de eerste plaats toe hébben medegewerkt, dat deze raads leden werden gekozen, en later steed3 her kozen, acto de presance gegeven. De Anti revolutionaire kiesvereeniging deed £it of ficieel door het verzenden van een brief met gelukwenschen aan den heer Mulder; het bestuur der afd. Leiden van den V. D. B. kwam hedenmiddag den lieer Sijtsma per soonlijk gelukwenschen, waarbij zich ver tegenwoordigers van andere corporaties en particuliere personen aansloten. De kies vereeniging deed o.a. haar gelukwensch ver gezeld gaan van een stoffelijk blijk van waandeering in den vorm van een bloe menmand. De Wegenbelasting. In café-restaurant „Zomerlust" was togen gisteravond 8 uur een vergadering uitge schreven door den kring Leiden van het district Zuid-Holland van den Ned. Bond Bodrijsautohouders in Nederland. De vergadering was zeer slecht bezocht. Eerst te ongeveer 9 uur werd begonnen en toen waren er nog geen tien mensehen ter vergadering. De vergadering wegd geleid door den heer J. Rauch, secretaris van den bond, die in zijn openingswoord er op wees, dat het de bedoeling was van deze vergadering gege vens te verzamelen om den bond te sterken in zijn protest tegen het voorgestelde wets ontwerp der Wegenbelasting. De bond wil vóórdat met de behandeling dezer wet be gonnen wordt, voldoende materiaal verza meld hebben, om de Staten-Generaal te overtuigen van de onbillijkheid der voor gas telde wet. Op een vraag van den heer Rauch, welke bezwaren de aanwezigen hebben tegen deze wegenbelasting, vroeg de heer J. J. F. v d. Meer, wat het hoofdbestuur zelf denkt over het ontwerp. De heer Rauch antwoordde hierop, dat het H. B. zijn meening nog niet definitief bepaald heeft, omdat het eerst de bonds leden wil laten spreken. Hierna kwamen de besprekingen, die nog goruimen tijd in be slag namen, los. Nadat de heer Rauch de bedoeling der voorgestelde wet nog eens had uiteengezet en had medegedeeld, dat het in het voor nemen ligt de verbetering van hel wegen net, die een bedrag van driehonderd mil- lioen gulden zal kosten te halen uit een wegen belasting, waarvoor jaarlijks twee en twintig millioen gulden noodig is, uitten verschillende aanwezigen hun bezwaren tegen de voorgestelde wet. Deze bezwaren kunnen worden saam ge vat in de volgende conclusies: Onbillijk wordt het geacht, dat alleen de auto's en niet andere vervoermiddelen,, die toch ook van de wegen gebruik maken en dikwijls meer schade doen, worden be last. Verder, dat deze wegenbelasting niet ten goede komt aan de verkeerswegen binnen een stad. Ten derde, dat het onbillijk is, dat auto's in dienst van apenbare lichamen, zullen worden vrijgesteld, terwijl zij niet alleen gebruik maken van de wegen, maar boven dien particuliere bedrijven concurrentie aandoen. Algemeen wenschelijk wordt het tenslotte geacht, dat het benoodigde bedrag van drie honderd millioen door een leening wordt bijeengebracht, welke op zeer langen termijn aflosbaar wordt gesteld, omdat het lang zal duren vooraleer de practise lie resultaten der wegenverbetering zich zullen doen gevoelen. Bij de besprekingen werd o.m. gewezen op de groote mogelijkheid, dat deze wet een fiasco zal worden, wijl bij invoering vele zakenmenschen hun auto's zullen afschaf fen en zich van paardentractie zullen gaan bedienen. Ten bewijze van hetgeen deze wet betee- kenen zal, deelde de heer Raudh o.m. mede, dat een groote Naaml. Venn, hier te lande voor haar 60 auto's, waarvan gemkWeld 40 in hot bedrijf werkzaam zijn, een bedrag van f 28.000 per jaar zal moeten betalen. De vergadering vereenigde zich unaniem met de voorgestelde conclusies. Na behandeling van enkele huishoude lijke aangelegenheden, werd de bijeenkomst gesloten. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Gisteravond hield de plaatselijke afdoe- ling van het Instituut voor Arbeiders-Ont wikkeling in de concertzaal van het Volks gebouw een cursusavond Ier voorbereiding van een eventueel bezoek aan de Jan Steen tentoonstelling. De heer D. Roggeveen, schilder alhier, sprak over Jan Steen en zijn werk. Een aantal reproducties van werken van Jan Steen en andere groote meesters illustreerden het gesprokene. Na een inleidend woord van het leven van en kunstenaar in het algemeen, deelde de hqer R. het een en ander mee omtrent het leven van Jan Steen. Hoe deze achtereen volgens werkzaam was te Utrecht, Den Haag, Delft, Warmond, Haarlem en Leiden; van zijn huwelijk met Grietje van Goyen en zijn 2e huwelijk, nadat Grietje hem in 1669 door den dood is ontvallen. Dat Jan Steen een losbandig leven zou hebben geleid, achtte de beer R. onmogelijk. Hij zou dan niet de voor zijn werk vereischte vaste hand gehad hebben en zeker geen 600 schilderijen hebben achtergelaten. Dat de kunst toen slecht' betaald werd, blijkt wel uit het feit, dat na den dood van Jan Steen zijn achter blijvende vrouw kamers moest verhuren aan studenten. Trouwens, ook bij zijn leven moest Jan Steen „er iets bij doen"; van zijn schilderwerk kon hij niet' leven. In Delft heeft hij een brouwerij, in Leiden een her berg. Komende lot de bespreking van het werk van Jan Steen roemt de heer R. de scherpe en fijne opmerkingsgave van den meester. Zijn interieurs en zijn moment-opnamen slaan bovenaan, daarop volgen de land schappen. De voorstellingen uit de bijbel- sche geschiedenis acht de heer R. minder geslaagd. Aan portret-schilderen heeft Jan Sfeen niet veel gedaan. Eigenaardig is, dat teekeningen en schetsen van Jan Steen niet bewaard zijn gebleven, zoodal omtrent voor studie en ontwikkeling weinig valt te con- staleeren. Tenslotte sprak de hoer R. de hoop uit, dat Velen uit het volk door naar de tentoonstelling "te gaan dichter bij dep groo- tea schilder van het volksleven uit ae 17e eeuw zullen komen. Nadat de heer R. nog een opmerking van een der aanwezigen beantwoord had, dank te de voorzitter den heer R. voor dc moeite, welke hij zich voor dezen avond getroost had en sloot hierop de vergadering. Een vijftig tal aanwezigen gaven zich daarna aan de bestuurstafel voor een bezoek aan de ten toonstelling op. Met het bestuur van de ten toonstelling zal in overfeg getreden worden omtrent de beste regeling van dit bezoek. Excursie van de Ver. tot bevordering der Bouwkunst te Leiden. Begunstigd door het fraaiste zomerweer, maakten een groot aantal leden van „Bouw kunst" de jaarlijksche excursie, ditmaal naar Amsterdam tot het bezoeken van de „Jan Pietersz Coen" der Mij. „Nederland" en tol het bezichtigen van de allernieuwste woning-complexen. Omstreeks 10 uur, aldus deelt ons de heer Fred. A. Wempe mede, ving de tocht aan en werden de heeren allereerst door een beambte der Maatschappij door en over het prachtige zeekasteel geleid, waaraan Lion Cachet zijn kunstgevoel vooral in de 1ste klasse salons zoo bijzonder heeft naar voren doen komen. Reusachtig zijn de dekken en laadruimen; 't is om te verdwalen, en eigenaardig is te aanschouwen dat gewriemel van al die Ja vaantjes, die allen in druk gedoe bezig waren mei hot compleleeren van den inven taris voor de nieuwe reis op 20 Juli a.s. Alles gaf een indruk van uiterst correcte verzorging en de deelnemers aan de excursie hebben wel genoten van de bezichtiging van dit juweel onder de mailbooten der maat schappij „Nederland". Na de lunch werd- er van het Centraal station -vertrokken in een 30-persoons „Amovam", om, onder geleide van den secretaris van den Woningdienst te Am sterdam, den heer mr. dr. J. Versteeg, de groote reis te aanvaarden langs al die nieuwe gedeelten van Amsterdam, die huis- vesling verleenen aan de inwoners van van onze zich steeds meer landwaarts uit breidende hoofdstad. Achtereenvolgens werden bezocht: De Indische buurt, de Transvaalbuurl, het tuin dorp Watergraafsmeer, Plan „Zuid" en ten slotte Plan „We3t". Diegenen, die veel voe len voor de horizontale lijn van den mo dernen Wpningbouw, hebben hier kunnen genieten van de kunstuitingen van de archi tecten Kramer, De Klerk, Berlage, Rutgers, Lecroix, Gratama, Lansdorp, jufr. Krophal- ler, Wijdeveld. Van Eupe, Koriander e. a. Vooral in Tuindorp kom men aanschou wen wat er in den betonbouw nog voor smaakvols is te bereiken. Wij vernamen, dat alle krotten en kelder woningen moeten verdwijnen en zoo worden geleidelijk die ongerechtigheden in de bin nenstad uitgeroeid en worden de bewoners overgebracht naar de randen, die maar steeds uitioopen in volle glorie van royaler stratenaanleg en modernen stedenbouw. De deelnemers genoten van de bijzondere toe- BINNENLAND. De voorzitter van den C. B. P. T. T. heef! ontslag genomen. Ernstige bembotsing bij Gulpen. Eén' doode en vele gewonden. Doodelijli ongeluk in den Haarlemmer, meer. BUITENLAND. Het antwoord van Caillans op de redé van Blnm. Het wetsontwerp in zake den acht-nren. dag is door het Engelsche Hoogerhnis aan. genomen. De havenstaking te Antwerpen geëindigd. Lichligen van onzen vriendelijken geleider, die alles in de finesses verklaarde, Geen minuut is er gedurende den langen tocht gepauzeerd en de algemeene indruk was wel zeer gunstig Welvoldaan keerde het gezelschap weder- om huiswaarts naar de oude Sleutelstad, in het bewu3lzijn te hebben genolen en geleerd. Concert 's-Gravenhaagsehe Politie- Mandolineclub. Gisteren maakten een aantal leden van do afdeeling ,,'s-Gravenhage" van den Alge, meenen Bond van Politiepersoneel in Ne, dcrland, onder leiding van de aldaar geves, tigde PoUtie-Propagandaclub, een excursie per bootgelegenheid naar Alphen a. d. Rijn, waar een pannenbakkerij cn een lederfa, briek werden bezichtigd, waaraan verbonden was een bootlocht over de Kagerplassen. Na aankomst in Leiden werd verder de avond doorgebrachl in „Do Graanbeurs", waar do potilie-mandoline-club „D. E. S. V." aldaar, die ook op de boot had gespeeld, een concert gaf, terwijl het Residentie-trio tusschen de verschillende muzieknummers door, met variéténummers optrad. De Leidsche collega's waren met hun huisgenooten tot dit concert uilgenoodigd. Hoewel de zaal vrijwel geheel bezet was, zagen we slechts een klein aantal Leidsche gezichten. Onder de aanwezigen merkten we ook op den hoofdbestuurder, den heer C van Putten, oud-agent van politie alhier, Na een kort openingswoord van den voor. zitter der Propagandaclub, den heer Vreede, werd staande het Bpndslied gezongen, waar-, na de mandolineclub en het residentie trio verder in prettige afwisseling de aanwezigen op aangename wijze bezig hielden en ieder in haar soort goed werk leverden. Het was een aardige avond, waarvan da Leidsche politiemannen met hun huisgenoo, ten, die van de partij waren, oprecht hebben genoten. Bij Kon. Besluit 13 benoemd lot reserve, iweede-luitenant bij hun tegenwoordig korps de vaandrig J. C v. d. Steen van hel 4ds reg. infanterie alhier en de vaandrigs van den Vrijwilligen Landstorm J. Fricling, M. Roo en Y. M. L. A. la Lau. Geslaagd ie Den Haag als onderwij zeres, nieuw statuut, mej Jos. Spendel, al, hier. Geslaagd is in Den Haag als coupeuse, leerares mevr. M. v d. Bergv. d. Weerd, alsmede de dames: M Fakkel, S. Lui en C. Abspoel voor lingerie Van de 3de naar de 4e klasse Chr. II. B S. alhier is nog bevorderd mej. R. Huur man alhier. Namens het bestuur van de Ver. tot opwekking en instandhouding van Chr. Scholen le Zandvoort werd door den archi tect W. Fontein alhier aanbesteed het bou wen van een school aan de aan te leggen dr. Gerkeslraat. Er was als volgt ingeschre ven: N V. Bouw- en Handels-Mij. te Amster dam f80125; W. A. Sanders ie Velseroord f 79999; J. P. Willemso te Santpoort f 79450; L. Briiker te Utrecht f7G200; G. Wegerif tc Zandvoort 74488W Oudshoorn en Zn. alhier f73900; G. W. Proper te Oegslgeest f73901; Gebr. den Ouden le Alphen a. d. Rijn en Oegslgeest f73i&4; Gebrs. Oosterom te Warmond voor f71000; Gebr. van den Putten te Heemstede (70900; W. Mulder le Oegstgeest f G5000; Berend Keppel te Apel doorn f G3500; C. H ten Broeke (e Zandvoort f C2800J v. d. Wal alhier f G2753van der Gc-est en de Graaf te Utrecht (G2üó5; L. en M. C. Dees te Zandvoort voor f59790. Gun ning aangehouden. Op 1G Juli a.s hoopt do heer A. Lange- veld assistent lslc klasse ten postkantore al hier den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dian3l trad bij dc posterijen. Zondag 11 Juli zal er door de Fcde, ralie van neutrale draokbestrijdersvereeni- gingen te Den Haag, in samenwerking met

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1