AMSTEL-BIEREN No. 20338. LEiOSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 Juu Tweede Blad Anno 1926, BINNENLAND. Gebr. LAFEBER IJSHANDEL. 1853 WETENSCHAPPEN. INGEZONDEN. RADIO-PROGRAMMA. MODE. j— Ons Oeieningskader. De Koningin heelt aan President Hinden burg teruggeseind: „Ik betuig Uwe Excellentie mijnen op rechten dank voor uw vriendelijk telegram. Het heeft mij ten zeerste verheugd, dat mijn eskader gedurende zijn oefeningstocht Kiel heeft bezocht en gaarne dank ik evenzeer voor de hartelijke ontvangst, welke het ten deel viel. Wilhelmina." Het verdrag met België. Naar wij vernemen, zegt het „Vad.", is K-n bijeenroeping van de Kamer gedurende de zomervacanlie voor de afdoening van het verdrag met België uitgesloten. De open bare behandeling van dit verdrag zal in de tweede helft van October a.s. plaats hebben. Optreden der militaire politie te Vlodrop. Op de vragen van den heer Kleerekoper betreffende klachten over het optreden van de militaire politie in Zuid-Limburg, met name in de omgeving van Vlodrop, hebben de ministers Donner en Kan geantwoord, dat zij van de verschillende klachten in de W8 over het optreden van de militaire po- itie in de omgeving van Vlodrop hebben Jiennis genomen. Van klachten in Zuid- Limburg buiten de omgeving van Vlodrop Is hun niets bekend. Juist is, dat de burgemeester van Vlodrop bij den inspecteur der Koninklijke mare chaussee in dit voorjaar meer dan eens over dat optreden geklaagd heeft; van die klachten was der Regeering v.c:Z £iets be kend geworden. De aanvankelijke indruk uit de ontvan gen gegevens, welke nog niet volledig zijn, h, dat de poli tiet roepen te Vlodrop zonder le noodige soepelheid opgetreden zijn en dat ook, afgescheiden van deze wijze van dienstdoen, het gedrag onder, het personeel en in verband daarmede het optreden enkele malen te wenschen hetft ovofgelatcn. Een militair der politielroepen is reeds uit Vlodrop naar een andere standplaats verplaatst. Minister Donner v'ndt, in af wachting van de ontvangst van nadere ge gevens, in de bestaande wrijving ter plaatse voldoende aanleiding om le bevorderen, dat de betrokken groep der politielroepen cok overigens wordt vervangen door ander personeel. Uitkeeringen aan oud-gepensionneerden. Op de vraag van den beer Van Braam beek betreffende toepassing der in de op 27 Mei j.l. aangenomen motie van orde van den heer Dresselhuys bedoelde maatregelen tot verbetering van den toestand van oud- jgepensionneerden en hun weduwen en wee- zen op het spoorwegpersoneel, heeft de heer van der Vegle, Minister van Waterstaat, het Tolgende geantwoord: De ontwerp-oprichtingsakle van de in verband met de opheffing van het Konink lijk Nationaal Steuncomité in het leven te roepen stichting is in de vergadering van de Tweede Kamer van 1 Juni j.l. naar aan leiding van de motie-Dresselhuys zoodanig geredigeerd, dat toekenning van uitkeeringen .aan oud-gepensionneerden alleen in aan merking komt voor zoover betreft ..ter zake van dienst aan het Rijk gepensionneerden", zoodat de gestelde vraag (ook toepassing le verleenen voor het oud-gepensionneerde spoorwegpersoneel) na overleg met den Mi nister van Financiën, ontkennend moet Worden beantwoord. Rivierverbetering. Dr. von Papen, lid van den Duilschen Rijksdag, die de vorige week aan de Neder- landsch-Duilsche grens heeft vertoefd om zich van de schade door overstrooming van IJsel en Aa te overtuigen, heeft bij de Pruisische regeering een voorstel ingediend, deze beide rivieren uit te diepen en te ver- breeden en langs diplomatieken weg aan de Nederlandsche regeering te verzoeken, het noodige te doen, waardoor het stroom gebied van den IJsel lusschen de sluis te CJlft en de Duilsche grens wordt in orde gebracht. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Het is de bedoeling eerlang tot comman danten van de verbanden en korpsen van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, voor zoover dit nog niet het geval is, reserve hoofd- en subalterne officieren (zoo moge lijk gewezen actieve officieren) aan te stellen. De Znid-Holl. Vereen. «.Het Groene Kinis". Op aanstichting der afdeeiing Lisse be sloot de op 30 October j.l. gehouden Al gem. Vergadering een Commissie in te stellen, Welker taak het zoude zijn te onderzoeken, of en op welke wijze de Zuid-HoMandsche [Vereeniging ..Hel Groene Kruis" de verze- jkering tegen de geldelijke gevolgen van ziekenhuisvcrpleging zou kunnen bevor deren. liet hoofdbestuur wees tol leden dezer commissie aan: de lieeren D. Blok, A J. Bossers, P. Greup en K. de Snoo. Deze com missie nu heeft haar rapport ingediend, een lijvig stuk werk. Tenslotte stellen zij voor te besluiten: I. a. dat de afdeelingen onderafdeelin gen kunnen vormen voor de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekenhuis- yerpleging b. dat de reglemenlen en evenlueele sla. tuten der onderafdeelingen aan de goedkeu ring van het Hoofdbestuur zijn onderworpen; c. dat in overleg met reeds beslaande Onderafdeelingen een aantal bepalingen zal worden vastgesteld, die in de reglementen van de onderafdeelingen zullen moeien wor den opgenomen; n. en een Centrale Commissie voor de Verzekering tegen de geldelijke gevolgen Van ziekenhuisverpleging le fenoemen, IWier taak zal zijn: a. het Hoofdbestuur van advies le die- Ben in alle zaken betreffende de onder afdeelingen voor ziekenhuisverpleging; b. de oprichting van dergelijke onder- ifdeelingen te bevorderen; c. toezicht te houden cn leiding tc geven aan het financieel beheer dier afdeelingen; d. van advies te dienen omtrent alle zaken waarover de onderafdeelingen zich lot hen zullen wenschen te richten. Met het oog op de uitgebreidheid van de laak dezer Commissie is het gewenschl daarin te benoemen naast minstsns twee leden van het Hoofdbestuur: een of meer geneesheeren, een of meer juristen, een of meer vertegenwoordigers uit de afdeelingen en een expert in het verzekeringsbedrijf. Een voorloopig voorstel voor de bepalin gen, die in de reglementen der onderafdee lingen zouden moeten voorkomen, is hier aan toegevoegd Ter bespreking van dit belangrijke rapport en der daaruit voortvloeiende consequentién stelt het hoofdbestuur zich voor binnenkort een buitengewone algemeene vergadering bijeen te roepen. Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel. Ter gelegenheid van haar 40-jarig jubi leum heeft gistermiddag de Ned. Vereeni ging van spoor- cn tramwegpersoneel, in de tooneelzaal van haar Spoorweghuis aan de Oudegracht te Utrecht ontvangen. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer P. Moltmaker, heeft allereerst gesproken de heer ir. J. A. Kaiff, lid van de directie der Nederlandsche Spoor wegen (ook de andere directeur, de heer dr. Van Manen was aanwezig). Daarop spraken de heeren Henri Polak voor de soc.-dem. Eerste Kamer-club, Kupers namens het N.V.V., Brautigam namens de 'Transportarbeiders, Silvergieter Hoogstad als vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, dr. J. P. Fockema Andreae als burgemeester van Utrecht, ir. Braadt als voorzitter van de S.O.V., Van Gaasbeek en Gerritsen namens de federatie Utrecht der S.D.A.P. en Utr. Besluurdersbond. Balke- slein en Hagen namens de Herslellinsoord- yereen. tot bestrijding der tuberculose. De laatste spreker was mr. P. Jt Troelstra De heer Moltmaker dankte. Niet minder den 88 bloemstukken werden aangeboden. Namens hel I.T.F. bood de heer Fimmen aan den heer Moltmaker de eerespcid van het I.T.F. aan. Nederl. Vereeniging tot bestrijding van lnpna. Onder voorzitterschap van den heer E. P. de Monchy Rzn. is gistermiddag in het gebouw van de Vereeniging te Rotterdam de jaarlijksche vergadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging tot bestrijding van lupus. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer W. J. Vogel, is het volgende ont leend: In 1925 bedroeg het aantal bestralingen 23.377 (v. j. 24.033), waarvan gratis aan inwoners van Rotterdam 2077 en aan inwo ners van de overige provincies 7787. Aan patiënlengelden werd ontvangen f 11.853 tegen f12.965 in 1924. Het jaar 1925 is financieel een slecht jaar voor de vereeniging geweest. Het fonds voor onvermogende patiënten heeft het moeten ontgelden en is met 14594 verminderd. Het aantal behandelingen bleef slechts 2.6 pcL bij dat van 1924 ten achter. Het aantal gratis-behandelingen bleef even wel nagenoeg gelijk. In 1925 worden 525 patiënten, lijdende aan lupus en naverwante ziekten behan deld. Bovendien werden nog 1883 patiënten behandeld, die aan op lupus gelijkende en andere huidaandoeningen leden en in de gelegenheid werden gesteld van het Rönt- gcn-toeslel of het Radium of Mesothorium gebruik te maken. De begrooting voor 1926, sluitende in ont vangst en uitgaaf met een post groot f 39.450 (met een geraamd tekort van f 10.420, werd onveranderd vastgesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een post van f36.353 (heit nadeelig saldo be draagt f5846) werd goedgekeurd. De rekening en verantwoording van hel landhuis te Rhoon sluit in ontvangst en uit gaaf met een post van f4335 en een na deelig saldo van f 3446. Mr. J. A. Fruin werd alls bestuurslid her kozen. Nederl. Beenderen Centrale. Woensdag laatstleden werd te Utrecht de Nederlandsche Beenderen Cemtrale (N.B. O.) geconstitueerd. Op de vastgestelde sta tuten zal de Kon. bewilliging worden aan gevraagd. Van de oprichtende landelijke Slagerspa. fcroonsbonden waren drie door de hoofdbe sturen vertegenwoordigd, t.w de R.-K. Hanzebond van Slagerspatroons, de Neder landsche Bond van PaaTdenslagers en de Algemeene Bond van Dorpsslagers. Aan gezien het hoofdbestuur van den Neder- landsc.hen Slagershond het voorstel tot toe treding op de j.L gehouden ledenvergade ring van dien bond had teruggenomen, kon dit bestuur aan de oprichting niet medc- weiken. Het bestuur werd op deze vergadering definitief gekozen. Het bestaat uit de hoe ren Scholtens en Dongelmans voor den R.- K. Bond, Holterhues en Jos voor den Paar- denslagersbond en Schippers en v. d. Lee voor den Bond van Dorpsslagers. Tot voorzitter der vereeniging werd be noemd de heer R. J. Dongelmans te Den Haag. Het domicilie der vereeniging is te Den Haag, terwijl een Centraal Bureau in Am sterdam, Lijnbaansgracht 210 is gevestigd. De Vereeniging heeft ten doel bemidde ling te verleenen bij den verkoop van af valproducten uit het slagersbedrijf van de bij haar aangesloten leden en staat reeds Sedert geruïmen tijd in nauwe relatie met "de beide beenderen-verwerkende fabrieken in Delft en Utrecht. Te Lunleren is begonnen de drie-daag- sche conferentie van de Vereen, van Chr. Hist, leden van Gemeentebesturen. Ds Schokking opende. Daarop kreeg de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer, het woord voor zijn rede ever: De verkiezing voor Provinciale Stalen en go- meenteraden in 1927. Hierop volgde cenige gedachtenwisseling. Naar verluidt, zal oud-minister Colijn candidaat worden gesteld voor de Eerste Kamer. De heer mr. dr. A. R. van de Laar te Gendringen heeft ontslag genomen als lid van de Provinciale Staten van Gelderland. RECLAME. Sf Verbindt de reputatie der aan Uw Zaak. Het publiek vraagt uit sluitend artikelen van goeden naam OUDE VEST 77 TELEF. 1617 Emili Coué. f Gisteren overleed te Nancy Emile Coué, bekend door zijn toepassingen op het gebied der suggestie-therapie. Emile Coué wend 25 Februari 1857 le Troyes geboren. In i^eze kleine provincie stad, gelegen aan de Seine, was zijn vader subaltern ambtenaar bij de spoorwegen. De jonge Coué bezocht het Lyceum van Nogent 6ur Marne en studeerde daarna voor apotheker, waarna hij zich als zoodanig in zijn vaderstad vestigde. In 1885, korlen tijd nadat de naam van dr. Liébeault, den schepper van de weten schappelijke suggestie-geneeswijze, zeer be kend was geworden, bracht hij dezen be zoeken en zoo leerde hij diens nieuwe the rapie, de hypnotische suggestie, kennen. Na dien tijd paste hij de geneeswijze op allerlei ziektegevallen toe, behandelde mei suggestie zoowel organische als eenvoudig functioneele sloornissen, hierin het voet spoor volgend van dr. Liébault. In 1910 verkeerde hij al in de ze=r gun- s Li ge omstandigheden om de apotheek er aan te geven en zich geheel te kunnen wij den aan de suggeslie-therapie. Hij vesligdt zich toen te Nancy, waar hij een grooten toeloop van patiënten kreeg. Hij hield in vele landen lezingen; in 1923 in verschillende plaalsen in Neder land. De aangekondigde demonstraties werden toen echier verboden. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Vakbekwaamheid middel tot werkverruiming. Geaohtc Redactie 1 In Uw blad van Maandag 20 Juni l.L plaatst u een artikel onder den titel: Vak bekwaamheid middel tot Werkverruiming, waarin wordt gememoreerd wat op dit ge bied geschiedde, on wat nog gepoogd wordt te doen, zulks vanwege den Gemeentelijken Dienst v. Soc. Zaken. De strekking van bedoeld artikel was ons niet vreemd, vermits het dezelfde stel lingen in ongeveer dezelfde bewoordingen huldigt, als vervat in een rapport dat reeds werd uitgebracht, en wat wij zoo gelukkig waren reeds te mogen inzien. De zaak maakte dan ook reeds een punt van bespreking uit in een gecombineerde vergadering van de besturen der diverse afdeelingen van de Landelijke Bouwvak bonden, na welke bespreking men eenstem mig van meening was, dat het zeer gc- wenscht was een conferentie hierover aan te vragen met den betrokken Wethouder en den Directeur van bovengenoeraden Dienst. Dat verzoek werd 9 Juni 1.1 verzon den. Tot op heden mochten wij nog gee nerlei antwoord op ons beleefd gesteld verzoek ontvangen. De besturen waren van plan geweest hun standpunt opzidhtens deze zaak uit een te zetten, wat beteekend zou hebben, dat zij gemeenschappelijk him waarschu wende 6tem hadden laten hooren, benevens op welke wijze te bereiken ware, dat van de kamt der organisaties kon gerekend worden op medewerking. Er zou voor ons geen aanleiding zijn, nu reeds in het openbaar onze mcesning ken baar te maken, zouden wij in de mecnimg verkeere® dat alsnog een conferentie zou worden toegestaan. Die illusie is ons ont nomen, nu we hebben gezien dat in de eerstvolgende Gemeenteraadszitting de zaak aan de orde wordt gesteld, en wij due tot de conclusie moeten komen, dat men vaD de zijde van den Wethouder cn den Dienst geen prijs schijnt te stellen op ons oordeel. Over het niet zenden van een antwoord willen wij het hier niet hebben. Intusschen zij het ons vergund, M. de R., van ons standpunt, afwijkend van dat van den G. D. v. Soc. Zaken, in Uw blad te doen blijken. Ook wij, M. de Red., achten het voor maatschappij en individu verkeerd, als voortdurend financieele steun wordt gege ven, zonder dat er pogingen worden ge daan de menschcn door arbeid mogelijk te maken in eigen behoefte te voorzien. Maar we kunnen ons niet verheugen over de manier, waarop ynen het nu wil gaan probeeren. Voor ons staat vast, dat de resultaten beneden elke verwachting zullen zijn, om dat zij een teleurstelling zullen zijn voor de initiatiefnemers, maar ook voor hen, die als proefkonijn zullen moeten dien in. De ook in uw blad gemaakte vergelij king met de opleiding van de 6óhilders gaat zeer zeker niet op. Daar gold het men- schen, die al reeds een zekere vakbekwaam heid bezaten. Zaak was 't alleen, deze be kwaamheid verder te ontwikkelen. Ook leent het schildersvak zich uitnemend voor cursusopleidingvoor het metselvak staai dat heel anders, en de menschcn waarom het bier gaat, beschikken niet over vak kennis. Hier een parallel trekken, betce- kent dus een fout maken. Men i6 van plan een cursus te houden van vijf maanden, wekelijk 3x3 uur. Dat wordt een theoretische opleiding van 4 ar beidsweken van 48 uur. Daarna gaat men bij een patroon in dienst, die, gesubsi dieerd gedurende 15 weken, de rest van do metselkeimis zal moeten bijbrengen. Dat is bij elkaar 19 weken opleiding. Wij zijn zeer nieuwsgierig naaT de deskundige, die zal durven beweren, dat dit voldoende is om als metselaar op eigen bcencn te kunnen staan. Het moet ten eenemale on mogelijk wöïden geaoht, de menscben in zoo'n korte spanne tijds zooveel vakkennis bij te brengen, dat zij volkomen zelfstan dig als metselaar hun brood kunnen ver dienen. Zeker zullen deze menschcn de eerste en ergste slachtoffers zijn van de geringste daling van de vraag naar ar beidskrachten. Natuurlijk kunnen er uit zonderingen zijn, maar daarvoor ia dit plan niet gemaakt. Wij moeten ons weerhouden van het tre den in details. Daarvoor was o.i. do door de besturen aangevraagde conferentie, en wij zouden te veel van Uw plaatsruimte vergen moeten. Alleen dit nog. Aan het eind van bovcn-< bedoeld artikel wordt de wensch geuit, dat- men ook elders zal gaan probeeren op de zelfde wijze de werkloosheid te bestrijden. Onze kennis van zaken laat niet toe, ons een oordeel te vormen over de mogelijkheid van omvorming van handletterzetters tot machine zet ters. Maar het fokken van met selaars uit opperlieden of grondwerkers loopt zeker mis. Want men is daarmee el ders al begonnen, en met negatief resul taat. In 's-Hertogenbosch werd het niets. In Hilversum, waar twee socialistische wet houders voor zoo'n proefneming bijzonder warm liepen, niettegenstaande van deskun dige zijde zeer ernstig werd gewaarschuwd, evenzoo. En Haarlemsche proeven hebben evenmin bevredigende resultaten opge leverd. Waarom adhtte men zich aan den G. D. niet gewaarschuwd, toen de patroon-des kundige, die hierover zijn meening kon zeg gen, zei dat het zeker niets worden zou Waarcxm stelt men geen prijs op een conferentie met de organisaties, iets wat toch aillean maar verhelderend werken kan 1 Voorloopig weten wij het antwoord op deze vragen niet met zekerheid. Ons standpunt, M. de Red. is dit: Alles .willen wij in 't werk helpen stellen, onzen leden een beter en gelukkiger leven te geven. Maan- tot het meedoen aan experimenten, waarvan mislukking het resultaat is, daar toe zijn wij niet bereid. En van het ge meentegeld, er aa® besteed, vinden wij het zoude. Dankend voor de verleende plaatsruim te, M. de Redacteur. Voor het bestuur afd. Leiden A.N.B. J. W. LEZWIJN, Voorzitter. A. P. HOUPS, Secretaris. VOOR ZONDAG, 4 JULL Hilversum, 1050 M. 10.30: v.m. \rijz. Prot. Omroep. Heruitzending van de bijeen komst in het gebouw van Ned. Prot. Hond te Den Haag. Spreker; Ds. W. Banning. N. Herv. Predikant te Sneek 3: Kurbaus- aaneluiting. Het Residentie-orkest o. 1. v. Ignaz Neumark. Soliste: Yvonne llerr-Japy piano. 1. Cherubini: Ouverture „Anacreon" 2 C. Franck: Variations symphomques (Yvonne Uerr-Japy). Pauze. 3. Tschaikows- ky: Suite „Le Lac des Cygnes". 4. Svensen: Norwegiseher Künstlercarnaval. 5.50: Dienst m de Gerei. Kerk van Amsterdam- West a. d. .Haarlemmerweg. Voorganger Ds. Y. v. d Zee. 1. Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Voorzang, 4. Geloofsbelijdenis, waarna gezongen wordt Ps. 48 65 Schriftlezing: Hebr. 0 9/20. G. Gebed. 7. Orgelspel. 8. Zingen: Ps. 130 3.4. 9. Preek. Tekst- Hebr. 6 19,20. 10. Dankgebed. 11 Zingen I's. 97 7. 12. Slotzegen. 13. Orgelspel 8: Sport uitslagen en persber 8.15: Solislencon- cert o. 1. V. Prof. G. Schneevoigt. Solist Carl Friedberg. piano. 1. Goldmark: Ouverture „Sakuntala". 2 Grieg: Suite „Peer Gynt" no. 2. a. Der Brautraub (lngrid's Klage). b. Arabischcr Tanz. c. Sürmischer Abend an der KOste. d. Solvejs Lied 3. St. Saéns: Danse Macabre. Pauze 4. Beethoven: Ou verture „Coriolan". 5. Beethoven: Klavier concert no. 3 c-moll. a. Allegro con brio. b. Kargo. c. Rondo (Allegro). (C. Friedberg). Daventry, 1600 M. 3.50: Ameri- kaansch programma. II. Solloway, viool M. Baird, piano 5.50 Scènes uit The Ta.uing of the Shrew", Shakespeare G.20: Slui ten 8.20: Preek 8.35: Dienst in de New College Chapel, Oxford 9.35: Muziek door het orkest van Grand Hotel Easlhoume. D. Smith, bariton. A. Sandler, viool 10.55: sluiten. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 1.05: Concert door het orkest Gayina 8.20: Ra diopraatje 8.50: Orkeslconcert. Königswusterhausen, 1300 M. 11.50 1.10: Orkest-conccrt 8.50: Conceit. Man- donieclub „Napoli". C. Jöken, tenor. K. Kcl ing, sopraan 10.5012.20: Dansmuziek door de Kermbachkapel. Brussel, 436 M. en Antwerpen 265 M. 8.35: Galaconcert. Orkest en zangsolisten 10.20: Nieuwsber. Münster, 410 M. -0.2010.20: Morgen concert 11.35 Lezing 12.201.20 Con cert door het Posaunenkoor Georgsmarier- hütte 3.20: Madchenkranzchen 4.20 7.20: Bokaal, eindwedstrijd Regatta 7.20: Lezing: Bienenzucht 7 50: Schaak- les 8.20: Lezing: 8.50 Solistenconcert. Viool en pianosoli en duetten 10.20: Vroolijk concert. Muziek en zang. VOOR HAANDAG 5 JULI. Hilversum (1050 M.) 12 en 7.30: Politie ker. 56: Kinderuurtje door mevr. AnL v Dijk. G.108: Vooravondconcert door het H.D O.-orkest o. I. vqn Fr. Lupgens. 7.45 en 10: Persber. 8.15: Kurhaus-con- cert. Volksconcert o. 1. van Ignaz Neumark. Solisten: mevr. G. Stotijn-Molenaar, zang, J. II. Slotyn, hobo. 1. Tschaikowsky, ouver ture „Romeo et Juliette", 2. Rimsky-Kor- sakwo. Arie der Martha: „DeuUich liegt vor mir", uit de opera „Die Zarcnbraut" (G. Stotyn-Molenaar), 3. Kalliwoda: Concertino voor hobo en orkest, a. Allegro con lucco, b. Romanzo (Adagio), c. Vivace (J. II. Slotijn) Pauze. 4. Ruygrok: Ouverture „Koning Mi- das" (o. 1. van den componist). 5. Ruyg rok: Liederen met orkestbegeleiding: a. Ge heim, b. Je lieve oogen hebben mij zoo slil gemaakt, c. Morgen (o. 1. v. d. componist), mevr. G. Stotijn-Molenaar). G. R. Strauss: „Don Juan" Tondichtung nacli Nicolaus Lenau. Daventry (1600 M.) 11.201.20: Uet ra- diokwartet cn solisten (sopraan, bariton, cello). 1.202.20: Lunchmuziek. 3.35 Schoollezing: Reptiles and their nllies, Frogs, Toads and Newts. 4.20: Tijdsein, Fransche lezing. 4.35: Dansmuziek. 5.35: Kinderuurtje 620: Orkeslconcert 7.Radiopraatje. 7.20: Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45: Nocturnes van Chopin door Niedzielski, piano. 8. Symplionieconcert, L. James, bariton, S. Wearing, piano, Het Liverpool Symphonie- orkest. 9.25: Gedichtenvoorlezing. 9.40. Vervolg symplionieconcert. 9.50: Weerber., nieuws. Voorlezing Mayiair 303. 10.25: Variété „That Child". 10.30 Praatje door een duiker tijdens een duiker- toe* t op den bodem van de Theems. 11: Variété, zang. 11.20—12 20: dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50 Con cert door het orkest Gayina. 5.05 Orkest- concert. 8.50: Concort. Köningswusterhausen (1300 M.) 8.50 „Entlauschung", novellevoorlezing. 9.20: Kamermuziek. G. Springer, piano, Ch. Hór nor, sopraan. Daarna nieuwsber. Druksel (486 M.) en Antwerpen (265 M.) 8 20: Concert. 8.35: Lezing. 8.50: Co- medie-opvoering. 9.20: Concert. 10. 10.20: Comedie-opvoering. Antwerpen 9.20: Vlaamsche lezing Monster (410 M.) 1.352.60: Klassieke ouverturen. 4.4.20: Radiopraatje. 4.35: Lezing: Burg Allcna. 5.05 Gedich ten van Mürike. 6.05: Liederen van Mendelssohn. 0.50, 7.10, 7.40 en 8.20: Lezingen. 8.609.50: Pianoconcert door Max Raebel. 10.05—11.05: „Funken un- ler der Asche", klucht in 1 acte. Je moet maar op 't idéé komen, dan i9 „leuk-er-uitzien" heusch zoo moeilijk nietl Een vriendin van me had een nieuw hoedje gekocht; zoo'n klein vilten dingsigheidje met weinig rand en een flinke deuk in den hol 't Kostte haast niets, maar de moeilijk heid was nu om het er „duur" uit te laten zien. Zij ging naar een kapper, kocht er een heel goedkoop, ongebleekt scheerkwast je, peuterde het borsteltje uit den houder, naaide een klein stukje tres tegen de haren, zoodat het ronde kwastje een waaiervormig ornament werd, en stak dit opzij in het lint van haar hoedje, juist recht boven haar oor. Er was geen sterveling, die hierin nog het goedkoope scheerkwastje herkende! Het ondergoed van tegenwoordig is haast niets meer. Dat komt door de dunne jurken en door de „magere mode". Oude deftige dames schudden steeds afkeurend het hoofd, wanneer zij bij toeval te weten komen, w&t haar bekoorlijk jong nichtje onder haar een voudige japonnetje draagt; doch nu kunnen de jonge meisje9 zich in het vervolg be roepen op niemand minder dan professor dr. W Storm van Leeuwen, die wekelijks in de,. „Groene Amsterdammer" interessante cau serieën over hygiëne, ziekteverschijnselen enz. schrijft; want deze beweerde een paar weken geleden, dat het pleit voor het vrou welijk gezond versland, dat de moderne dames haar lichaam voldoende „ventilee- ren", zooals men ook in zijn kamers de lucht door ventilatie ververscht! Vroeger was er geen denken aan, dat er contact kon komen tusschen ons lichaam en de buitenlucht. Tegenwoordig behoeft die lucht maar door een heel dun laagje kleeren, sinds het be nauwende, alle lucht afsluitende corset ver dwenen is. Prof. Van Leeuwen zegt- „hoe slaat het met óns liuidklimaat?" (d. w. z. dat der heeren). Deze arme stumpers zitten aan een dinef met een boord, een smoking of rok, plus overhemd en pantalon, be halve nog hun onderkleeding. „Doch z ij (dat zijn de vrouwen) hebben de kleeding, die de hygiënist ideaal noemt!" juicht de hoog- loeraar enthusiast Er is dus niet de minste reden meer om zich aan onze toiletten en wat daaronder zit te ergeren! Wij zijn „ideaal" bekleed! De dessous zijn hoogst eenvoudig. Nage noeg iedereen draagt tegenwoordig de enve loppe, de meest praclisehe, meest hygiëni sche en netste dracht. Bovendien is deze zeer gemakkelijk zelf te maken, düs ook in financieel opzicht het verkieslijkste. Men moet er echter goed ora denken, dat bij wandelen, fietsen en diverse sports een „culotle" of „directoire" gedragen behoort le worden.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5