PU ROL Humor uit het Buitenland. TWEEDE KAMER. StuurmaD: „Maak Je niet zoo dik, waarde; i k zal je wel zeggen wanneer we omslaan". - 'Punch) Het gevoel van den man die oen stuiver fooi gegeven had en z'n bock had vergeten. (Life). [Vrouw (over het afgezaagde onderworp beginnende); „Natuurlijk, sedert m'n operatie". Gierige ochtgenoot: „Zog, Marie, Je kan wel zeggen... onze operatio, ik heb er toch maar voor betaald". Bezoekster: „lk geloof nooit dat Juffrouw Klefs een goede vriendin van je is. Gisteren dned ze al haar best om kwaad van Je te laten spreken". Gastvrouw: „Werkelijk? Wat vroeg ze?" Bezoekster: „Nou zo vroeg m'n eerlijke opinie over Je maar ik hield me koest". (Humorist). Moesje, vindt u niet dat die meneer nèt doel als hot bad als het leeg loopt? (London Opinion). j Bezoeker (de bloembedden bewonderend): „Wat eet Over Innd van kleur". Dochter des buizes: „Ja, vader is aan 'I verliezen". (Punch) Ne w-Jersey, en uit honderden steden, dor pen en gehuchten, om straks, als de klok vijf uur alaat, weer op dezelfde manier ra dezelfde richting te verdwijnen, van de rnillioen werkers wonen een half tiiilüocn buiten de stad, forensen noemt men ze in Holland, sommigen op een afstand van 40 tot zelfs 60 kilometers buiten New-York, en 200.000 van dit half rnillioen komen uit de® naburigen Staat New-Jersey, van New-York gescheiden door een rivier, meer dan twee kilometers breed. Geen enkele brug verbindt New-York met New-Jersey. Het scheepvaartverkeer in de rivier, die eigenlijk de haven vormt van New-York, Is zoo druk, en de machtige gevaarten van schepen, zooals de „Leviathan," de „Mau- retania", <Je „Volcndam" en anderen zóó hoog van mast, dat een brug niet alken onpractisch doch nagenoeg onmogelijk zou zijn. En toch moeten die 2CO.OOO forensen in korten tijd naar New-York en in den zelfden tijd weer naar huis. Ongeveer 30.000 komen en gaan op booten, een lang zaam vervoermiddel en gevaarlijk vooral, daar dikwijls een zware mist over de haven hangt en men uiterst voorzichtig moet zijn voor aanvaringen. Daarom heeft men onder dc rivier een paar jaren geleden een tun nel gebouwd, die het vervoer van die groo- te menigte per electrischen sneltrein be trekkelijk vlug, in tien minuten, van den eenen oever naar don anderen mogelijk maakt. Doch het vrachtvervoer per wagen en het automobielverkeer moet nog steeds per langzame boot den afstand afleggen. De laatste vijf jaren is dit wagenvervoer zoo toegenomen, dat men, des morgens of des avonds, drie tot vier uur wachten moet om een plaats te kunnen veroveren op een veerpond of „ferry". Het oponthoud kost ie deren dag, zoo heeft men uitgere kend, een half rnillioen dollars, om niet te spreken van het ongemak, daardoor ver oorzaakt. Doch betere toestanden zijn op komst. Vier jaar geleden is in^n begonnen met het bouwen van con tweeden tunnel onder de rivier, uitsluitend voor wagen- vervoer. Het werk is van zulk een kolossa- ien omvang, dat men het als een der we reldwonderen zou bestempelen als het in Europa plaats vond. .En toch, de meeste New-Yorkers weten er nauwelijks iets van. Zij zijn gewoon aan grootsche ondernemin gen. Eerst nu het werk bijna klaar is, wordt hun verteld wat het allemaal beteekent. Amerikanen zijn spreekwoordelijk vlug in het oprichten van groote gebouwen. Men neemt vandaag een definitief besluit om een nieuw kantoorgebouw op to richten op de plaats van een „oud" gebouw, 's Mor gens vroeg krijgt men een brief dat men op dien en dien datum moet verhuizen, en den morgen na het verval van uw huur is men bozig het dak te verwijderen. Komt gij over zes of acht maanden weer eens kijken, waar gij vroeger gewerkt hebt, dan ziet ge een nieuw gebouw van dertig of veertig verdiepingen, dat klaar staat om bewoond te worden. Doch in het geval van den wagentunnel onder de haven van New- York had men twee jaar noodig om de plan nen en bestekken op te maken, om proef nemingen te doen met ventilatie-methoden en om de noodige geschoolde werkkrachten yrit alle gedeelten des lands samen te krij gen. Doch toen begon het werk in ernst. Dit is twee jaar geleden. Over zeé maan den hoopt men den tunnel met groote plechtigheid in te „wijdon. Cijfers spreken een meer verstaanbare taal dan woorden. Laat ik daarom even aanstippen, dat de totale onkosten van do wagen tunnel ongeveer I2ö rnillioen gulden gaan bedragen, dat de tunnel voorzien zal in het vervoer van 46.é00 wagens per dag, heen ©n woert dat men verwacht dat min stens 15 rnillioen wagens (meestal automo bielen en trucks) per jaar van de tunnel zullen gebruik maken, dat tot nu toe 8ledhts negen werklieden bij het werk hun leven hebben verloren, dat reeds twee hoofdingenieurs, de heeren Holland en Freeman, door overwerking en zorgen ge storven zijn, dat de totale lengte van do dubbele tunnel 9250 voet bedraagt, meer dan tweo kilometer, dat de tunnel 72 voet onder de oppervlakte van het water ligt, dat 500.000 kubieke meters zand zijn verwij derd, dat 130.000 kubieke meters beten noodig zijn om de kokers in te metselen, enz. enz. Het grootste probleem, dat oplossing vroeg, was dat van de ventilatie. Verbeeld li een buis van twee kilometers lang, diep onder een rivier, met een dagelijksch ver voer van meer dan 40.000 automobielen, die ieder een zekere kwantiteit gifgassen afgeven, die, zoo zij niet geregeld verwij derd worden, doodelijk zijn. Hier kon men niets riskeeren, en was absolute zekerheid een vereischte. Het was daarom noodig om precies na te gaan hoeveel doodelijk gas een automobiel por cylinder per mi nuut, bij snel en langzaam vervoer, mot cn zonder vracht, uitlaat. Voor dat doel werd een miniatuur tunnel gebouwd te Pittsburg, waar men gebruik maakte van oen uitgediende kolenmijn met een schacht van een kilometer lang. Een jaar lang wer den uitgebreide proeven genomen, totdat men wist wat men verwachten kon. Ter zelfder tijd werd in New-York maanden aan een stuk een complete aanteekening gehou den van alle automobielen, dae dagelijks de rivier oversteken, hun paardekracht, hun cylinders, enz. enz en die uitkom sten werden voorzichtigheidshalve verdrie voudigd. Toen moest berekend worden hoe veel „gas-monoxide" doodelijk zou zijn, in welke proporties versche lucht en gas schadelijk, doch niet doodelijk was, enz. Voor dat doeleinde werden op drie ver- Schillende universiteiten, onder alle moge lijke omstandigheden, proeven genomen met marmotjes, en de uitkomsten der drie laboratoria werden zorgvuldig vergeleken. Alweer om absolute zekerheid te hebben, werd de hoeveelheid versche lucht, die noo dig was, verdrievoudigd. Toen begon men te zoeken naar een onfeilbare methode om dat kwantum versche lucht tegenover het kwantum vergif, dat men verwachten kon, aan te voeren.* Hiervoor bouwde men in de tunnel 84 ventilatie-machines, 8 voet ra middellijn, die voortdurend zoo snel als men dat regelen wil zullen draaien om de lucht aan- en uit te voeren. Iedere machine is in staat om 3.761.900 kubieke voet ver sche lucht per minuut te verschaffen. Deze versche lucht wordt door pijpen onder den weg met een snelheid van 1% kilometer per minuut voortgestuwd en zal in staat zijn het „gas-monoxide" te verdunnen in de verhouding van vier deelen gas op 10.000 versche lucht, met een veiligheids marge van 100 pCt. De versche lucht komt de tunnel binnen van onderen, terwijl de vergiftigde lucht door gaten boven in de tunnel wordt opgezogen. Alle andere mogelijke veiligheidsmaatre gelen zijn genomen Telefoonverbinding op korto afstanden, verkeerspolitie, voorzorgs maatregelen cn brandbluschapparaten enz. zijn overal Teeds in gereedheid gebracht. Een systeem van tolheffingen zal voorzien niet alleen in de geleidelijke betaling van alle kosten van bouw en onderhoud, doch zal voldoende zijn om na enkele jaren een tweede, grootere tunnel to bouwen, zoo dat noodig mocht zijn. Do tunnel zal bekend staan als de Hol land Tunnél, zoo genoemd naar den ont werper. wijlen ir. Holland# RECLAME. verkrijgt men door 7553 (Zitting van gisteren). Aan de orde is de voortzetting der be raadslaging over hot handels- en oredict- verdrag met Duitschland. De heer VAN AALTEN (V.-D.) con.ta- teert dat hier een band geschapen wordt tu8sohen douanefaciliteiten en óredaet. Hij gelooft, dat wij op die manier nooit van het orediet zullen afkomen en stelt eenige aanvullingen voor. Slechts als aan zijn wenschen wordt tegemoet gekomen, kan hij het verdrag aan vaarden. De heer BAKKER (C.-H.) zeg^ ^afc dit ontwerp-verdirag voor den tuinbouw niet ongunstig is en een breeder afzetgebied schept, wat ook voor de industrie van be lang is. De heer L0VINK (C.-H.) zal voorstemmen omdat het verdrag voordeden brengt voor den export. Spr. vraagt of bij specialisee- ring voor Duitschland ook arbitrage kan worden verkregen.. De heer VAN DER WAERDEN (S.D.A.P.) bestrijdt den heer Kortenhorst, die wil terug slaan zonder wapens te hebben. De heer VAN VUUREN (R.-K.) is van meening, dat wij met de verlenging van nel crediet een groote, maar ook bedenkelijke concessie hebben gedaan. Hij zal alleen voorstemmen- omdat de regeering hem door de late indiening vrijheid tot tegenstemmen heeft ontnomen. De Minister van Builenlandsche Zaken, de heer VAN KARNEBEEK, wil gaarne trachten eenige misverstanden weg te nemen en zich te verweren tegen eenige verwijten. De indruk is gewekt alsof de organen der Regeeripg niet voor hun taak berekend waren. Spr. betreurt dit verwijt, want de Kamer moet vertrouwen hebben in die organen. Ten aanzien van de econo mische politiek waren vroeger de laken der departementen verdeeld, daarin is verande ring gebracht en er is inderdaad eenheid verkregen, die gebase'erd is op geregeld overleg. Er is een commissie lot herziening der handelsverdragen, die na den oorlog een zware taak had. Hij gaat na of herzien moet worden en zoo ja, op welke wijze. Daar naast beslaat een commissie voor de onder handelingen, dia zorgt, dat niet uitsluitend Buitenlandsche Zaken de zaken behandelt. Het gansche apparaat voldoet aan den eisch die men stellen mag, - - Het was te voorzien, dat het oude verdrag met Duitschland herzien moest worden in verband met het verdrag van Versailles. Onze positie was daarbij moeilijk omdat de eenzijdige meestbegunstiging hmg aan het intermediair van België. Het was in het begin van 1925 niet te zien welke econo mische politiek Duitschland zou gaan vol gen. Het verluidde, dat tariefverhoogingen dreigden, die voor ons bedenkelijk konden worden. Er was dus aanleiding om de vraagstukken te behandelen mei uame ten aanzien van de specialisatie, die een ge vaar is voor de meestbegunstiging. In Juni 1925 kreeg ons land een voorstel van Duitschland, waarin geen aldoende regeling tegen specialisatie was opgenomen maar waarin men toezegde daardoor niet de meestbegunstiging illusoir te zullen ma ken. Eerst in September werden de onder handelingen geopend, omdat in Augustus het Duitsche tarief was vastgesteld, dat 1 October in werking zou treden. Er was dus haast bij de herziening. Inlusschen wist men hier, dat eeh der desiderata in Duitschland was de verleening van het crediet. Moest daarom Nederland van alle onderhandeling afzien? Integendeel. Er was geen toezegging vóór-af dat het crediet zou worden verleend. Waniieer dit punt in be handeling kwam, werd de positie van ons land eenigszins anders. Spr. ontkent, dat de voorlichting niet alzijdig was. Er is geklaagd over den gang van zaken met het aanhangige wetsontwerp. Spr. acht de klachten onbillijk. De onderhandelingen gingen samen met het wijzigen van tal van artikelen en het was dus alleszins begrijpe lijk. dat men trachtte de invoering der ta rieven uitgesteld te krijgen. Het wetsont werp bleef liggen door de Kabinetscrisis. Zou de Kamer het als een „loopende zaak" hebben beschouwd, als de Regeering hei 'had willen behandelen? De aanhouding van het ontwerp is naar spr.'s oordeel ten goede gekomen aan de zaak, omdat daardoor ge legenheid heeft bestaan alsnog eenige on derwerpen te behandelen. Het verdrag moest ten slotte worden gesloten omdat voor vele zaken de kwestie urgent was. De Tesultaten van het verdrag moet men niet onderschatten, want dë meestbegunsti ging is voor ons land van zeer veel beleeke- nis, afgezien zelfs van het gevaar voor spe cialisatie. Een algemeene formule voor de tarieven heeft ook haarbezwaar en spr. heeft getracht de specialisatie veilig te stel len door vastleggen van bepaalde tarieven. Op het gebied van industrie is de oogst niet zoo groot geweest als op het gebiecFvan den land- en tuinbouw. Spr. betreurt dit en erkent dat bepaalde punten als cacao en melasse niet aanhangig zijn gemaakt, liet departement is natuurlijk bereid die punten nog eens te gaan behandelen met dc Duitsche Regeering. Of die Regeering met verlangen daarnaar uitziet, kan spr. niet zeggen Hij heeft er geen aanwijzingen voor. (Gelach). Inzake de paarden waren onderhande lingen geopend. Men eischte echter van Duitsche zijde verklaringen voor die paar den die zeer moeilijk le geven waren en die de bepaling der meeslbcgunstiging illusoir maakten. Het slot is geweest dat zij gelijk gesteld zijn met België. Over de uitspraken moet nog nader onderhandeld worden. Wat de steenkolen betreft, dat is een moeilijk punt, omdat de Regcering zich er alleen in vaagheid over uit kan laten. De invoer in Duitschland was praktisch onmo gelijk geworden en nu i9 het gelukt een re geling te treffen die aanleiding geeft tot bevrediging. Duitschland zit in onderhande lingen met andere landen en het is dus niet gewenscht de besprekingen met ons te puhliceeren. Daarbij moet ons land zich neerleggen, vooral nu de regeling naar het oordeel der Regeering en der mijndireclie bevredigend is. Gevaar dat invoer in Duitsch- land bemoeilijkt zal worden, bestaat naar spr.'s oordeel niet. De kwestie van de voorkeurtarieven te heel moeilijk en het departement heeft veel moeite gedaan om de ongelijkheid ten ongunsle van ons land weggenomen te krij-. gen. Het is niet gelukt het verder te brenger dan tot de gelijkstelling; het was voor de Duitsche regeering ook niet mogelijk verder te gaan gezich het verzet van de bondsstaten. De gelijkstelling zal niet later in werking treden dan 2 1/2 maand na de> ratificatie. De heer KNOTTENBELT (V. B.) BestaaT het gevaar voor gelijkstelling naar bene^ den? De MINISTER: Dat gevaar bestaat maar, daarover is men nog bezig te onderbande-» len. Vervolgens verdedigt spr. de wijze van onderhandelen. Wel degelijk zijn naar alle zijden adviezen gevraagd. Of de onderhan-. delaren bekwaam genoeg waren, zal spr. niet bespreken. Verschillende detailpunten behandelt spr. nog. Hij vreest niet dat met trucs getracht zal woiden om de meestbegunstiging te sa-; boteeren. Het is geen stelsel van Duitsch* land om dit te doen. (Gelach). De vergoeding der oorlogsschaden kan niet aan dit verdrag gekoppeld worden. Daarvoor i9 ze te ingewikkeld, maar de zaak is in onderzoek. Een algemeene be-, reidverklaring tot schadevergoeding kan toch moeilijk gevraagd worden. In alle arbi trageverdragen liet Duitschland oorlogsschar de buiten vermelding, maar met het verdrag met ons is dat eenigszin9 anders, omdat daarin dit punt niet i» uitgesloten. Het protocol is niet in het wetsonwerp opgenomen, omdat het meer een aanduiding van de bepalingen der wet geeft. Spr. is be reid het protocol voor te lezen, waaruit blijkt dat er eigenlijk niets in staat. Ten slotte de kwestie van de handels politiek. gelijk die door den heer Korten-» horst is aangeroerd. De handelspolitiek moet men bezien uit het oogpunt der prak tijd en niet uit dat der doctrine. De realiteit, d i de ervaring. lieeR spr. geleerd dat de Nedcrlandsche politiek geen struikelblok it geweest om in een paar jaar 18 verdragen tot stand te brengen, die alle van belang voor ons land zijn Het kan wel eens te pas komen, dat een vechtlarief toepassing vraagt, maar als een stelsel kan het niet zijn in het belang des lands. Om dat als stelsel toe te passen, moet men economisch zijn van een vrij sterke positie. Volgens den heer Kortenhorst staan wij sterk tegenover Duitschland op bepaalde punten. Dat is zoo, maar het is de vraag of Duitschland niet evenzeer wapenen heeft om ons le treffen. Op den grondslag van compensatie-stelsel kan het gebeuren dat men tot niets komt als gevolg van het lange zoeken naar com- pensecrende elementen. Dit contract is geen keerpunt in onza handelspolitiek omdat het een crediet bevat Als wij hadden vastgehouden aan den strijd om de tarieven, dan was het niet gelukt andere kwesties die daar buiten liggen zoo als de kolen, op te lossen. Het crediet zat maar toevallig in het verdrag vast. Voor heropening der onderhandelingen is de conjunctuur niet gunstig. De Duitsche, regeering is steeds bereid allerlei punten te onderzoeken en te behandelen, als dit noo dig mocht zijn. De Minister van Financiën, de heer DE GEER betoogt, dat het crediet van onze. zijde nauwelijks een offer is. maar dat hei. wel terdege als een belangrijk element te-" genover Duitschland is uitgespeeld. Ef: wordt den laatsten tijd door Duitsche in-' dustricelen minder gebruik van het crediet 2—3

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10