AGENDA. GEMENGD NIEUWS. KERK- EN SCHOOLNiEUWS. RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Donderdag. Voorscholen (terrein Nieuw Voordorp): Openluchtmeeling Chr. Nat. Geh. Onth. Ver- leniging; nam. halfacht. 1 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Juni tot en met Zondag 4 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, telefoon 594. redenen gewenscht voorkomt alsnog wijzi ging aan le brengen in het voorstel van B. en W. en het den Raad daarom beleefd ver zoekt de inkomen-grenzen, genoemd in het door B. en W. voorgestelde tarief, alle met f 200 to verlagen. Namens het Bestuur voornoemd: W. F, v. d. BROEK, Voorzitter. J. G. VALKENBURGH, Secretaris. Door de Gemeente-commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenootschap werd gister- namiddag uitsluitend onder lidmaten-pa troons aanbesteed: Het maken en leveren van een ijzerconsiruclie enz. voor een wal- beschoeiing langs den Rijn, op de begraaf plaats ,,Rhijnhof" nabij het Haagsche Schouw. Ingeschreven werd door F. Grif fioen, Voorschoten, voor f 1070; A. G. Haas broek, Katwijk-aan-Zee, voor f 936; A. P. Blok voor f 796.70; C. M. Blommendaal, Rijnsburg, voor 1796; M. den Os, voor 1786; Ph. Mooten, voor f 792; A. v. d. Ouweelen voor f 740 en D. Kuiper voor f 683 (welk bil jet echter te laat was ingekomen). Waar de plaatsnaam niet wordt vermeld is deze Leiden. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juni ingelegd I 315.623.92 en terug betaald 1326.325.62, terwijl 115 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 60 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 16802 inleggers bedroeg einde Juni f5.902.820.84. Door den Garnizoenscommandant van het garnizoen alhier werd hedenmiddag ten bureele in de Doelenkazerne in het openbaar aanbesteed de levering van aardappelen ten behoeve van de soldalen-menages ter plaatse gedurende het tijdvak 1 Augustus 1926 tot en met 31 October d. a.v., zoo van klei— als van geelvleezige zandaardappelen, alles per 100 K.G. Ingeschreven werd door J. Kor- porshoek voor klei-aardappel en f5.50; M. v. d. Vlist, klci-aard., voor f 4.88; voor land aard. f 4.77 en W. van Heelen voor klei aard. f 4.68 en voor 2andaard. f 4.47, allen te Leiden. Aan de laagste inschrijving werd de leve ring gegund. De politie alhier heeft aangehouden een 25-jarig persoon, die eerst voorgaf Jo- han Willem Brocks te heeten, doch later beweerde den naam van Nicolaas van der Zeeuw te dragen. De aanleiding tot zijn aanhouding was het feit, dat hij een in goeden staat verkeerend rijwiel trachtte te verkoopen; bij onderzoek bleek, dat hij het karretje te Rockanje gehuurd had. De politie heeft hem voorloopig vastge houden om zijn waren naam te ontdekken. Gistermiddag is de 11-jarige Ghristiaan II. in de Wertstraat door een onbekend gebleven wielrijder aangereden, waardoor hij kwam te vallen en met een gebroken rcchleronderbeen naar het Acad. Zieken huis moest worden overgebracht. Uit de gang van de openbare leeszaal Reuvcns is een heerenrijwiel ontvreemd. Het aantal werkzoekenden gisteren in geschreven bij de Arbeidsbeurs bedi-oeg in totaal: 459, tegen op 29 Juni '25 in totaal 637. Kipd uit een raam gevallen. Gistermiddag had iD de Rubroekatraat te Rotterdam een droevig ongeuk plaat». De 4 jarige A. v. D., die in kinderlijke on voorzichtigheid op het kozijn van een ven ster op de eerste verdieping van de ouder lijke woning was geklauterd, viel, doordat, zij het evenwicht verloor, op straat. In zorgwekkenden toestand moest de kleine in het ziekenhuis aan den Bergweg opge nomen worden. L ij k opgehaald. Uit de Leu- vohaven te Rotterdam werd gistermiddag door de rivierpolitie het lijk van een on bekend man opgevisckt; het werd naar Cruoswijk vervoerd. Motorongeluk. De milicien J. M. van de Motorcompagnie te Haarlem rncd Woensdagmorgen met zijn motor op den Hoogen Duin -en Daalscheu weg te BloemendaaJ en raakte in volle vaart zijn stuur kwijt. Hij reed door een traliehek en botste daarna met zijn motor tegen een booTo Hij bekwam een sleutelbeenbreuk en klaagde over pijn in den mg. Hij werd naar „De Deo' 'te Haarlem overgebracht. Uit het raam gesprongen. Eergisteravond brak in n bovenhuis in de Nic. Beelsslraat te Amsterdam brand uit, doordat de gordijnen bij ongeluk in aanra king kwamen met een spirituslichtje en vlam vatten. Een vrouw, die zich in de kamer bevond, schrok bij het zien der vlammen zóó hevig, dat zij om zich te redden door het raam naar beneden sprong. Zij werd in het Wilhelminagasthuis ter observatie opgenomen, daar zij klaagde over pijnen in den rug. De brandweer had het vuur reeds na enkele minuten gebluscht. Lysol ged ronken. Te Amers foort heeft het 21,4-jarige zoontjo van de familie v. d. K. in de Violenstraat de tasch van een verpleegster opepgeO*kt-, terwijl deze bovv-n de moeder hielp. Het kind vond o.a. een Sïeschjc lysol, dronk er uit en is vannacht aan de gevolgen daarvan over leden. De inbraak te Tinaar lo. Bij het verder ingesteld onderzoek is gebleken dat een vaD de drie gearresteerden, de 28-jarige A. Q., niet schuldig is. Thans is gearresteerd de 31-jarige K. M., werkman te Groningen. Deze heeft bekend en ie naar Assen overgebracht. Een der andere gearresteerden heeft eveneens bekend. Brand. Te Steenbergen brak brand uit in de woning van J. Machielse aan den Bergschen Grintweg, welk perceel bekend ie onder den naam van ,,De Witte Ruiter.". Voor de brandweer met den brand in kennis was gesteld, was heel de woning met schuur reeds een prooi der vlammen. Zoo goed als niets is gered. De geheele inboedel en herberginventaris ging verloren. Een meisjee vereeniging van den wal in de sloot, Een measjesver- eeDiging uit Uithuizermeeden (Gron.) zou gisteren per autobus een reisje maken. On derweg, tu8schen Sauwerd en Winsum, ge raakte het voertuig echter in een sloot en sloeg over den kop. Gelukkig konden allen gered wordeD, niet echter zonder dat eeni- gen verwondingen opliepen. Een ontboden geneesheer verbond ze. Van een verder tochtje kwam natuurlijk niets. 100 jaar. Vandaag wordt de weduwe Berber, te Oudehorne (Fr.), 100 jaar. Nedcrlandsch morphine- emokkelaar. Den laatsten tijd is de sluikhandel in morphine in Antwerpen sterk toegenomen. De politie heeft een inval ge daan bij den Nederlander R. de M. Hij had juist van een pleegzuster uit het Stui- venbergsche Ziekenhuis een groote hoe veelheid morphine ontvangen, welke hij aan een voor-verkooper wilde overhandi gen. Hot drietal is aangehouden. („Tel.") Ongevallen. Eergisteren is de 40-jarige Wal stock, die op een vracht auto stond, aan den Franciscus Romarius- ■weg te Maastricht met het achterhoofd tegen de ijzeren spoorbrug geslagen, zoo dat hij in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis werd vervoerd. Gisteren was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. 'n Wonder Meneer de agent, als ik visch vang in dezen vijver, is dat dan een strafbare handeling? Nee meneer, 'n wonder. RECLAME. Bijzondere Aanbieding: Zijden Onderjurk 1.90 Zijden Directoire 1,20 IN ALLE KLEllKEN. 7439 Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Dwingeloo: J. Homan, te Beerta; te Hcdel: H. Ewold, te Raamsdonk; te Posse (Dr.): S. J. Hulsbergen, cand. te Noordlaren (Gr.). Bedankt: Voor Ouderkerk aan den IJsei: D. J. van der Graaf, te Ridderkerk. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Helder; II. Steen, le Zoutkamp. Legerpredikant. Ds. G. van Duinen, te Schiedam is aange zocht als legerpredikant dienst le nemen in het Ge-ref. Kerkverband in Ned.-Indië. Classicale Vergadering Ned. Herv. Kerk. Gisteren zijn de classicale vergaderingen der iNed. Herv. Kerk gehouden. Er was dit maal maar één concept-besluit der Alge- meene Synode ter consideratie: Ter voorkoming van misverstand aan gaande de uitlegging van enkele artikelen uit het „Reglement op de predikantstrakte menten" stelt de Synode enkele wetswijzi gingen voor, waardoor van een beslissing, door den Raad van Beroep genomen krach tens art. 15. niet in beroep kan worden ge gaan bij de Synodale Commissie. De wijzi gingen betreffen art. 70 van het Algemeen Regieinent der N. H. Kerk en art. 28 van het Regl op de Predikantstraktementen. Wat Leiden betreft, met op één na alge- meene stemmen werd besloten de Synode te verzoeken haar voorstel terug te nemen. Het volgende voorstel van dr. Locher werd aangenomenom ter synodale tafel te leggen: ,,De vergadering enz., overwegende, dat het niet altijd gemakkelijk zal zijn te onderscheiden of een quaestie de uitlegging of de toepassing van het Reglement raakt, en dat dikwijls beide in het geding kupnen komen, dat er daardoor verwarring in de kerkelijke procedures kan ontstaan; „adviseert de Synode, de voorgestelde^ wetswijziging terug te nemen, en de zaak zóó te regelen, dat van alle besluiten van den Raad van Beheer, waardoor men zich bezwaard gevoelt, in beroep kan komen bij den Raad van Beroep; „en, teneinde de procedures zooveel mo gelijk in overeenstemming te brengen met het vigeerend kerkrecht, van do uitspraken van den Raad van Beroep herziening mo gelijk to maken door de Alg. Synodale Com missie, wegens schending of verkeerde toe passing van Reglementen, waarbij de Alg. Syn. Commissie, dat er geen met den Raad van Beroep gelijkstaand college, waarheen de zaak verwezen kan worden, tegelijk eindbeslissing zal moeten doen, zooals reeds thans in sommige gevallen door haar ge schiedt." Mot alg. st. werd voorts besloten, in Sep tember een buitengewone classicale verga dering te houden om te spreken over de reorganisatieplannen. De Vrije Universiteitsdagen. lieden wordt te Rotterdam onder presi dium van oud-minisler H. Colijn de 46ste jaarvergadering gehouden van de Vereeni ging. voor Hooger Onderwijs op Ger._ grond slag. Oudergewoonte ging hieraan wederom een wetenschappelijke samenkomst van leerlin gen en oud-leerlingen der Vrije Universiteit vooraf, ter bespreking van een tweetal refe raten. Door ongesteldheid van den referent kon dat van prof. dr. J. Wille echter niet aan de orde komen. De vergadering besprak derhalve, nadat de voorzitter de samenkomst op gebruikelijke wijze had geopend, alleen het referaat van prof. dr. J. Ridderbos, van Kampen, over „Gereformeerde Schriftbe schouwing en organische opvatting. Direct na afloop dezer samenkomst werd een besloten ledenvergadering gehouden van de vereeniging voor Hooger Onderwijs op Ger. grondslag. In de Nieuwe Weslerkerk had gisteravond een bidstond plaats. Als voorganger trad op ds. N. Buffinga van Rotterdam, die sprak over Deut. 32 11 en 12. Na afloop had in De Docle een begroe - lingssamenkomst plaats. De Lustrumfeesten te Utrecht. In het paleis op het Vredenburg hield Zijne Doorluchtige Hoogheid Horemheb, gistermiddag een druk bezochte receptie. Tij dens deze receptie had een matinée musi- cale plaats, aangeboden door de leden der Utrechtsche Studentenweerbaarheid. Gisteravond had een j galaconcert plaats, gegeven door de leden van het Utrechtsch Studenten Concert, met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest in de groote zaal van Tivoli. Na afloop der Lustrumfeesten te Utrecht, wordt door de bevriende Senaten aan den Senaat van het Utrechtsch Studentencorps op Zondag 4 Juli a.s. in het Palace Hotel te Scheveningen een maaltijd aangeboden. In hooger beroep. D. II. II. te Voorhout, die bij vonnis der Arr. Rechtbank te 's-Gravenhage veroor deeld was tot een gevangenisstraf van twee jaar (bloembollendiefstal) heeft van dit vonnis appèl aangeteekend. BELGIE. Een minister-nederlaag. Bij de bespreking der spoorwegbegrooting verwierp de Kamer met 84 tegen 66 stem men het door den minister gevraagde crediet voor de inrichting van een dienst van pro paganda en toerisme. Minister Anseele pro testeerde heftig en verklaarde, dat hij den Senaat zal verzoeken het crediet te her stellen, want het werk is nuttig voor den spoorwegdienst. Hij viel heftig uit legen de liberale Kamerleden. Toen het tumult toe nam schorste de voorzitter de zitting. DUITSCHLAND. De schadevergoeding aan j de vorsten Tumult in den Rijksdag Vonnis in het proces-Kntisker. De Rijksdag beëindigde de tweede lezing der wet betreffende de overeenkomst met de vorsten, waarbij bijna alle paragraphen slechts met de stemmen der regeeringspar- tijen werden aangenomen, daar de Duilsch- nationalen en de sociaal-democraten zich meest van stemming onthielden. De laatsten willen eerst bij derde lezing hun houding vaststellen. Voor deze derde lezing, die Vrijdag plaata heeft, zullen vermoedelijk verdere pogingen ondernomen worden om een overeenkomst tot stand te brengeD tusschen de sociaal democraten en de regeeringspartijen. Het is in den Rijksdag nog tot stormacn- tige tooneclen gekomen, als gevolg van een rede van een communistisch afgevaardigde, die over den voormaligen keizer spreken de, dezen „den deserteur Wilhelm" noemde. Toen de afgevaardigde zeide: „De lafaard heeft er niet eens aan gedacht in nood en dood bij zijn volk te blijven, zooals hij be loofd had", ontstond op de banken der rech terzijde groot tumult. De voorzitter verklaarde, dat de manier van uitdrukken van den afgevaardigde zeer onparlementair was. Deze, Tiedt genaamd, herhaalde daarop zijn beschuldigingen cn riep uit: „De deser teur Wilhelm is een beklagenswaardige lafaardl" President Loebe riep hem opnieuw tot de orde. In het geheele Huis en op alle tribunes hecrschte groote onrust. Tiedt keerde zich daarop legen Rijkspre sident Von Hindenburg, die den soldaten land en woningen beloofd had en riep: „Von Hindenburg heeft evenals Wilhelm erbar melijk zijn woord gebroken 1" (Daverend applaus bij de communisten), groote opwin ding op de banken der rechterzijde). Tal van afgevaardigden werden door den Voorzitter tot de orde geroepen. In het Kutisker-proces is uitspraak ge daan. Iwan Kutisker is tot 5 jaar tuchthuis, 4 millioen mark boete en 10 jaar eerverlit* veroordeeld, de beklaagde Holzmann tot V/a jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmid dellijke inhechtenisneming, daar hij gevlucht is. Voorts zijn de beklaagden Grieger Blau, Blei, Alexander Kutisker en Grobe ieder tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De beklaagden Daniëb en Max Kutisker eijn vrijgesproken! Voor de veroordeelden wordt de tijd, in voorloop-ge hechtenis doorge bracht, in mindering gebracht. Alle veroordeelden, behalve de vrijgespro konen, gaan in hooger beroep. Onmiddellijk nadat het vonnis bekend was gemaakt, verschenen er ten huize van Kutisker twaalf rechercheurs met een bevel tot onmiddellijke inhechtenisnncming. Zij haalden Kutisker, die volgens het attest van zijn doktoren nog 39 graden koorts had ge had, uit zijn bed, legden hem op een bran card en droegen hem in een ziekenauto, waarmede hij naar de Charité werd ver voerd. Klaarblijkelijk is het Openbaar Mi nisterie bevreesd, dat Kutisker andeTS zou probeeren naar het buitenland te vluchten. FRANKRIJK. Voorloopige stilstand- Op het ministerie van financiën beves tigde men, dat de regeering tot de uitvoe ring van geen enkelen financieelen maat regel zal overgaan, vóór het Kamerdebat van Dinsdag a.s. De maatregelen, die zij overweegt, zijn niet alle nieuw voor de openbare meening. Het ligt in het voorne men van Gaillaux om zekere plannen van zijn voorganger over le nemen, doch het is waarschijnlijk, dat hij de afschaffing over weegt van het carnet de coupons. ENGELAND. Het mijnconflict Uit Canada. Bij de behandeling van de wet op den achturendag in het Lagerhuis in comité diende kapitein Wedgwood Benn (lib.) een amendement in, dat de Wet ieder oogenblik zou kunnen worden ingetrokken of ge schorst bij een besluit van beide huizen van het parlement. Sir Arthur Steel Maitland, de minister van iwbeid, verzette zich tegen dit amen dement, aangezien de regeering altijd, als het noocHg mocht zijn, de bevoegdheid heeft, intrekking of schorsing van de wet voor te stellen. Het amendement werd daarna verwor pen. De bestuurders der mijnwerkers hebben gisteren te Londen weer een onderlinge bespreking gehouden, die ruim drie uur ge duurd heeft, waarna de gedelegeerden weer naar hun districten zijn vertrokken. Er werd bekend gemaakt, dat het bestuur be sloten had, de veiligheidsmannen voorloo pig op hun posten te laten. Cook zeide nog, dat geruchten, dat andere tusschen- personen met de regeering in onderhande ling zijn getreden, onjuist zijtn. Wel zou het den mijnwerkers zeer veel genoegen doen, als er iemand naar voren kwam, die de regeering een bruikbaar voorstel aan de hand deed om de hervatting van het werk op de voorwaarden van 30 April te bewer ken, maar voor zoover hij wist heeft zich niemand daarvoor aangemeld. Tienduizend stakende mijnwerkers uit Noord-Staffordshire hebben gisteren een demonstratie gehouden met banieren en transparanten, waarop de eischen der mijn werkers stonden vermeld. Er haddeD geen wanordelijkheden plaats, maar het publiek trok zich in de meeste dorpen, waar de mannen doortrokken, heel weinig van de betoogers aan. De ernstige gevolgen der mijnwerkers- staking voor de staatsfinanciën blijken uit de cijfers der inkomsten voor het eerste kwartaal die n het geheel 147 millioen pd. bedragen, hetgeen 22 millioen pd. et. min der is dan het vorige jaar. Aan loonen is reeds 14 a 16 millioen pond verloren gegaan. De „Times" meldt dat in Canada Mei- ghen reeds als premier den eed heeft afge legd. Hij heeft een tijdelijk ministerie va® zeven léden zonder portefeuille gevormd, die eveneens reeds den eed hebben afge- legd. Dat Meighen het ook niet gemakkelijk in het Lagerhuis zal hebben, ia reeds ge. bleken. Bij het voortzetten van de dascue- sies over het douanerapport stelde het La gerhuislid Rinfret een amendement voor, waarin hij voorstelde een nader onderzoek te doen plaats hebben door een commissie van drie rechters. De conservatieven ver klaarden het amendement niet toelaatbaar, doch de speaker wel. De conservatieven lokten daarop een stemming uit-, met het resultaat, dat de speaker met 115 tegen 114 stemmen werd ondersteund. Dc libera len eischten daarop het aftreden van de regeering. CHINA. Nuitelooze conferentie. Zooals gevreesd werd, heeft de ontmoeting tusschen Tsjang-tso-lin en Woe-pei-f.c geen resultaat opgeleverd. Het vertrek van beiden uit Peking na een paaT zuiver formalistische visites heeft de Chineezen en buitenlanders bitter teleurgesteld. De buitenlanders zien er een nieuw bewijs in, dat de Chineezen niet kunnen samenwerken. De Chineezen meenén, dat Tsjang-tso-lin en Woe-pei-foe vereenigd zullen blijven tot Koeo inintsjoen verslagen is, waarna men vreest, dat zij elkaar, zullen bevechten voor de vierde maal. Rondom Peking is een levendige militaire actie merkbaar. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een granaat ontploft. Op het exercitie-terrein bij Kowel is giste ren een granaat van 18 c.M. uit elkaar ge sprongen, waardoor 36 Poolsche soldaten erl 2 officieren gedood, en meer dan 30 meer of min zwaar gewond werden. Het Engelsche mijnconflict. LONDEN, 1 Juli (Reuter) Nadat de oppositie de kolenmijn-wet nog verder had bestreden, werd de tweede lezing beëindigd en de derde lezing bepaald op Donderdag 1 Juli. LONDEN, 1 Juli (Reuter). Op welE een hardnekkigen tegenstand de kolenmijn- wol. stuit in hel Lagerhuis, blijkt wel hier uit, dal het debat over artikel één zes uren duurde. Bij het debat over artikel Iwee was hel Huis overvol. Het Labourlid Wesrwood! verklaarde o.a., dat de wel genoemd mcht worden een daad van moordenaars. De be-* paling, dat de wet gedurende vijf jaren van kracht zou zijn werd aangenomen met 271 tegen 132 stemmen. Een vonnis. ROME, 30 Juni. (Belg. Tel. Ag.) In het proces-Aquila tegen de aanstichters der legerrevolutie te Ancona, waarbij een lui tenant werd gedood, werden twee der schul digen tot 20 jaar hechtenis, een tot 35 jaar, een tot 8 jaar, en een tot 4 jaar gevangenis straf veroordeeld. Drie der beklaagden wer-; den vrijgesproken. Roemenië's schuld aan Italië. BOEKAREST, 30 Juni (Belg. Tel. Ag.) Manoilesco, onderstaatssecretaris, zette in den ministerraad uiteen, wat het resultaat was zijner missie naar Italië om lot een re-, geling te komen der oorlogsschulden. Het totaalbedrag dier schulden mei de achterstallige rente werd bepaald cp 157 millioen lires, terug le betalen in 50 jaar met een intrest van 1.5 pet. De betalingen zullen- geschieden Ilaliaansche lires tegen den dagkoers. Verder zal een leening wor-< den verstrekt van 200 millioen tegen 7 pet., aflosbaar in 10 jaar en een renlelooze lee- ning van 100 millioen. Een complot tegen den Spaanschen koning. PARIJS, 1 Juli (V. D.) De Parijsche politie, heeft een complot ontdekt, gemunt op het leven van den Spaanschen koning. Er zijn verscheidene personen gearresteerd. Twee dagen voor de aankomst van het Spaansche koningspaar zijn twee bekende anarchisten gearresteerd, genaamd Ascaso en Duretti. Deze waren van plan 'n moord aanslag te plegen. Zij verkeerden in goed gezelschap en logeerden in een vooraan staand hotel. Toen Ascaso gearresteerd werd bood hij tegenstand en wilde schieten. Later# legde hij een bekentenis af. Hij weigert echter zijn bondgenooten te verraden, doch de politie is van de verschillende namen op» de hoogte. De politie heeft de zaak geheimi gehouden tot het vertrek van de Spaansche. vorsten. Het complot in Spanje. BRUSSEL, 30 Juni (fyrig. Tel. Ag.) De- Oeuvre ^ontvangteen telegram uit Ilendaye meldende dat meer dan vierhonderd miü-. tairen zijn gearresteerd ingevolge de ge«i beurlenissen in Spanje. Ook de vroegere ministerpresident Melquide Alvarez is in hechtenis genomen, terwijl eveneens een een bevel tot inhechtenisneming is uitge vaardigd tegen Romanoües, het hoofd der liberale partij maar deze bevindt zich op het oogenblik in Hendaye Mijnontploifing SANTIAGO CHILI, 30 Juni (Belg. Tel, Ag.) Elf-personen zijn gedood en verschei dene gewond bij een mijnonlploffing. Aardschokken. LOS ANGELOS, 1 Jnli (N.TJV. draadloos Een lichte aardschok werd Dinsdag gevoekl langs de zuidelijke kust van California, zuidwaarts van Santa Barbara. Ecnige huizen werden beschadigd terwijl een aan tal vensterruiten braken. Het was juist den verjaardag der aardbeving die het vorig jaar het zakendistrict van Sancla Barbara verwoestte. De Koninklijke familie in Zwitserland. Volgens een bij het internationaal Ver* keersbureau te Amsterdam ontvangen tele-i gram is de Koninklijke familie gisteravond» te Luzern aangekomen en heeft zij haar ia-s trek genomen in Hotel Schweizerhof. Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag. De Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag hield heden te Rotterdam haar 46ste jaarvergadering onder leiding van den heer II. Colijn. Na de gebruikelijke plichtplegingen werd door den voorzitter de vergadering geopend mot een rode. waaraan het volgende is ont leend: Moest 9pr ten vorige jare aanvangen met de vermelding, dat van 1923 op 1925 het aantal leden der Vereeniging met ruim 2000 was afgenomen, thans kan er op worden gewezen, dat niet alleen deze achteruitgang weer is ingehaald, maar dat op 1 April van dit jaar het aantal leden met ruim 60 uit ging boven het hoogste cijfer, dat ooit tevo ren werd bereikt, terwijl het aantal begun stigers sinds het vorige jaar weer met 2500 toenam en mitsdien het topcijfer van 1923 met 500 werd overschreden. De stijging der contributiën hield met die toeneming van leden en begunstigers gelij ken tred De eerste ton per jaar is bereikt. We kwamen er zelfs iels overhceD en gingen daarmee ongeveer 3000 gulden" uit boven het bedrag, dat tot nog toe het Jioog-t ste cijfer aan jaarlijksche bijdragen aangaf, de 97.000 gulden uit het jaar 1923. Het zou van oppervlakkigheid getuigen en tot ongemotiveerde gerustheid voeren, in dien men uit de cijfers, die spr. gaf, zou willen afleiden, dat er alleen reden was tot een juichtoon met betrekking tot den toe- stand van vereeniging en Universiteit. Zóó gunstig slaat het er niet voor. Stellig is re den tot blijdschap in de omstandigheid, dat de zorgen voor financiën zooveel verlicht werden. Er is niet minder reden tot ver heuging, dat nog dezer dagen kon worden overgegaan lot benoeming van een drietal hoogïeeraren, waarop hij nader inging. Reeds ten vorige jare heeft spr. er op ge wezen, dat er factoren werkten, die een on< gunstigen invloed uitoefenden op de hecht heid van den band tusschen de Universiteit en ons Gereformeerde volk. Wanneer ik, aldus spr., daarop than9 bif 2—1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2