No. 20339. DONDERDAG 1 JULI Anno 1926. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenlifn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Gts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post f 2.35 portokosten. Mt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 5 JULI 1926, des nam. te Iwee uur. Do vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Stads-geneesheer voor liet tijdvak 1 Juli 19261 Juli 1927. (127) 2o. Benoeming van een Stadsgeneesheer yoor het tijdvak 1 Juni 19261 Juli 1Ö27. C127) 3o. Vaststelling van eene opgave van per sonen voor de benoeming van drie leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe "belastingen. (128) 4o. Prae-advies op het verzoek van J. Verwor. om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cur- cus. (125) 5o. Prae-advies op het verzoek van Mej. G. J. Wissenburgh, om eervol ontslag als onderwijz-res aan de school Zuidsingel A. (126) Co. Voorstel tot Aanvaarding van de voor waarden, waaronder door Gedeputeerde Sta ten vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoogspanningslijn ten behoeve van de electriciteitsvoorziening der gemeente Voorschoten. (129) 7o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de bezoldiging van twee aan te stellen brugwachters. (130) 8o. Voorstel tot het veriaenen van een subsidie voor 1926 aan de Leidsche Ver- ecniging voor School- en Werktuinen en tot vaststelling van den desbetreffenden bc- greotingsstaat. (131) 9o Voorstel tot het verleenen van eene jaarlijksche subsidie aan de Leidsche Zwem- club ten behoeve van hare reddingsbrigade en tot vaststelling, van den dosbetreffenden bogrootingsstaat (132) lOo. Voorstel tot wijziging Van de begroo- tii)g, dienst 1926, in verband met de toevoe ging van een Secretaris aan de Commissie van Advies voor Sociale Zaken. (133) llo. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbetering van urinoirs en privaten en don aanleg van electrische verlichting in 't gebouw van de voormalige H.B.S. voor Jon gens aan de Pieterskerkgracht No. 13; b in zake de verhuring van het. sub a bedoeld gebouw met het zich daarin bevin dend aan de gemeente toebehoorend meubi lair, aan het genootschap ..Mathesis Scien- tiarum Genitrix"; c. in zake de verhuring van custoswoning van het oude Gymnasiumgebouw aan de Lokhorststraat No._ 16, aan het sub b ge noemd genootschap. (134) 12o. Voorstel in zake het geven van een cursus tol omvorming van opperlieden en grondwerkers tot metselaar. (135) 13o. Voorstel tot. wijziging en aanvulling van de op 30 November 1925 vastgestelde verordeningen, houdende regeling van de jaarwedden der leeraren aan het Gymnasi um, de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes en v. die der leeraren aan de Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeres sen en aan de aan die Kweekschool verbon den afzonderlijke cursussen en tot opnieuw vaststelling van die aldus gewijzigde veror deningen. (136) l4o. Voorstel om over te gaan tot den bouw van een schoolgebouw, bestemd voor gewoon lager onderwijs, op het terrein aan de Driftslraat en aan de Noordzijde van het verlengde der Atjéhstraal en tot beschik baarstelling van de voor den bouw en de inrichting van de school benoodigde gelden. (137) 15o. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Leiden, om toeken ning van eene bijdrage per Leidsche leerling op de Christelijke Hoogere Burgerschool al hier. over het jaar 1923. (138^ Jubilea. '1 Is vandaag een dag vol jubilea. In de eerste plaats is het een gemeentelijke in stelling en wel de Gemeentelijke Reinigingsdienst, die heden zijn 12'/t-jarig bestaan viert. De gebouwen aan de Noorderstraat prijkten in vlaggenlooi ter gelegenheid van dit heuglijk feit. Behalve de officieele receptie, welke hedenmiddag van 3—5 uur gehouden werd en waarop wij morgen dader lerug komen, had hedenmorgen nog een huldiging in in- itiemen kring plaats in een der loodsen, welke keurig met groene palmen was ver sierd De heer T. Struik fungeerde als tolk van hel personeel en wees er op, hoe de dag van heden wel degelijk reden tot feestvieren gaf, daar de Leidsche reinigingsdienst een goed figuur maakt ten opzichte van andere ge meenten. Hoewel het ntet de gewoonte is om een 12'/s-jarig jubileum te vieren, had men deze gelegenheid toch niet zonder meer wil len laten passeeren, omdat de mogelijkheid bestond, (Lat, indien men wachtte tot het 25-jarig bestaan, de man, die in de atgcloo- pen 12'/s jaar aan het hoofd van dezen diensttak stond, wegens vergevorderden leeftijd, niet meer in functie zou zijn. Als blijvende herinnering aan dezen dag en als blijk van erkentelijkheid jegens hun aller chef, bood hij den directeur, den heer C. de Koning, een omlijste foto van het per soneel aan, daarbij den wensch uitspre kende, dat de foto ècn bescheiden plaatsje in een der kantoren zou worden ingeruimd, vergezeld van een album met de namen van het personeel, Mevrouw de Koning had een prachtige bloemenmand in ontvangst te nemen. Namens het technisch en administratief personeel voerde de heer F. J. de Ridder het woord, die den heer de Koning van harte geluk wenschte met het feit, dat hij het voorrecht had mogen genieten vanaf de op richting aan het hoofd van dezen tak van dienst te slaan. Gaarne sprak hij hier den wensch uit, dat hij nog vele jaren met lust en opgewektheid zijn taak zou mogen ver vullen, terwijl hij dezen wen9ch vergezeld liet gaan van een fraaie palm. De heer N. WILDSCHUT. Zooals wij reeds eerder hebben meege deeld vormde zich in verband met dit ju bileum geruimen lijd geleden een commissie uit het personeel, met het doel den heer Wildschut op dien dag te huldigen. Deze Commissie bestond uit de heeren H. M. v. d Berg (OegstgeesO, P. van de Werken, E. van Welbergen en A. Smits, wier oproep lot het personeel om aan deze huldiging deel te nemen bij schier allen weerklank vond, omdat ieder die aan de N.Z.H.T.M. verbon den is in hem denhumanen streng recht vaardigen chef heeft leeren aohfen en waar- doeren. Maar ook bij 't superieur personeel alsmede bij den Directeur de Maatschappij staat de heer W. hoog aangeschreven, zoo dat het voor de hand lag dat deze dag ook van dezen kant niet onopgemerkt zou voor bijgaan. Hedenvoormiddag verzamelde met de di rectie, verschillende ambtenaren en het overig personeel, voor zoover het niet voor den dienst noodig was in een der lokalen van het Administatie-gebouw der tram om den jubilaris die met zijn echtgenoot en kinderen door de Commissie per auto van huis werd gehaald le huldigen. Binnengekomen werd de jubilari* aller. De heer Struik, hierna wederom het woord verkrijgende, zeide dat het personeel den heer de Koning ook een persoonlijk blijk van hoogachting had willen geven, waarvoor de keuze was gevallen op een bloem- standaard. De heer de Koning dankte allen recht hartelijk voor deze spontane huldebetuigin gen, welke, zoo zeide hij, ongetwijfeld van gansche harte gemeend waren. Zoowel in zijn hoedanigheid als directeur als persoonlijk stelde hij deze waardeering op hoogen prijs, omdat hij daarin ziet het bewijs, dat het personeel tevreden is en zich onderling goed verstaal. Temeer doet dil prettig aan, waar de rei nigingsdienst steeds aan veel critiek is blootgesteld. Ook namens zijn vrouw dankte hij voor de waardevolle cadeaus en sprak ten slotte de hoop uit, dat velen, die thans in dienst der gemeente-reiniging staan, ook het 25-jarig beslaan daarvan zullen kunnen meevieren. Nadat ververschingen waren aangeboden was deze plechtigheid afgeloopen. - In de tweede plaats herdenkt heden onze stadgenoot. de heer N. Wildschut, hallechef bij dc N.Z.H.T.M. den dag, waar op hij vijf en twintig jaar geleden in dienst kwam als conducteur bij deze maatschappij standplaats Hillegom. eerst toegesproken door ir. W. J. Modder man. chef van exploitatie, die dezen dag voor den heer W. een zeer bijzonderen noemde. Niel alleen dat hij 25 jaar in dienst der Maatschappij is geweest, hij heeft ook in die jaren promotie gemaakt Aangevangen als conducteur op de stoomtram Leiden Haarlem, standplaats Hillegom, werd hij al spoedig buitengewoon gewaardeerd zelfs door de meisjes uit Hillegom en elders, die den kwieken jongen man graag mochten lijden (gelach). Bevorderd tot controleur te Leiden, werd hij daar later haltechef, in welke betrekking hij zich ook weder door ijver en plichtsbetrachting onderscheidde. Voorts is hij de vriend van het personeel ge bleven en dat dit den vroegeren kameraad waardeert blijkt wel uit de aanwezigheid van zoovelen, ook van buiten Leiden. Met den wensch, dat het den heer W. mocht gegeven worden nog lange jaren de belangen der Mij te behartigen, bood de heer Modderman hem namens de directie een enveloppe met inhoud aan. De jubilaris dankte den heer Modderman voor diens vriendelijke woorden en de di rectie voor het aangeboden couvert. Hierna sprak de pfer H. Mul. hoofdcom mies bij de Mij., standplaats Leiden, uit naam van het gansche personeel, dat zoo •goed als in zijn geheel aan deze huldiging had meegedaan. Hij sprak een woord zooals het hart hem opgaf en kbn alzoo getuigen van de waardeering der directie, zoo pas gebleken uit de woorden van ir Modderman en van de achting en sympathie van het personeel, waaronder velen, met wie hij als collega nog heeft samengewerkt. Spr. kwam niel met bloemen. De huldigingscommissie, wetende dat de bloemen we! van andere zijde zouden komen, had voor een blijvend aandenken gezorgd, dat van de bedekking ontdaan den jubilaris en diens echtgenoot werd vertoond en bleek le bestaan uit een eikenhouten buffet, een sieraad voor de huiskamer, zooals de heer Mul hel noemde. Aan dit geschenk was toegevoegd een album- bevattende de namen dor deelne mers. dat mede aan den jubilaris werd aan geboden. Een der oudste conducteurs, de heer Wil- lebrand bood hem vervolgens nog een sou venir aan van een zestal der oudste con ducteurs. De heer Wildschut dankle allen, die tot het mooie cadeau hadden hijgedragen, mede namens zijn echlgenoote. Hij gedacht daarbij in hel bijzonder zijn ouden vriend van de Werken die er zooveel toe bijdroeg, dat ook zijn Haarlentsche oud-collega's hem niet hebben vergeten. De chef van dienst, de heer De Vijver sprak vervolgens nog een kort woord, waar na de (alrijke aanwezigen hem de hand drukten waarmede ook deze plechtigheid was afgeloopen. Heden ook is het 25 jaar geleden, dal de heer S. Gaasterland, hoofd der Geref. L.O.-school aan de Slad- houderslaan, in dienst trad van het Geref. Schoolbestuur hier ter slede. In verband met examens, welke momen teel aan genoemde school worden afgeno men en waardoor de heer Gaasterland ge heel in beslag genomen wordt, is de feeste lijke herdenking van dit jubileum een week uitgesteld. Vanwege bovengenoemd Schoolbestuur werd hem echter heden een fraai bloemstuk thuis bezorgd. Een derden jubilaris begroetea wij in den heer J. G. Mens, wiens portret wij hieronder laten volgen. De heer J. G. MENS. De heer Men3 herdenkt vandaag den dag, waarop, hij voor 25 jaar als winkelbediende in dienst trad bij de firma Hasselman en Pander, Breestraat alhier en voorzoover de meubelafdeeling waarin de heer Mens steode werkzaam is geweest, destijds gevestigd op de Hoogewoerd, doch na 6 jaar verplaatst naar de zaak BreestraatBotermarkt. Waar de heer Men» bij zijn patroons hoof staat aangeschreven om zl>n groote accun* lesse en nauwgezette plichtsbetrachting, was het te verwachten, dat de dag van he den niet onopgemerkt voor den jubilaris voorbij zou gaan. Hedenmorgen werd hij met zijn vrouw en pleegdochter per auto van zijn woning ge haald en vervolgens in een der lokaliteiten van het administratiegebouw binnengeleid, waar het voltallige personeel aanwezig was Bij het binnenkomen werd aan zijn echt- genoote een bouquet bloemen overhandigd. Namens de firma voerde de heer D. Pan der hel woord, die in een van groote waar deering getuigende toespraak de vele ver diensten van den trouwen winkelbediende naar voren bracht. Als blijk van waardee ring stelde hij hem een enveloppe met in houd ter hand. Namens het kantoorpersoneel overhandig de dé bedrijfsleider de heer J de Jonge,den jubilaris met eenige hartelijke woorden een rookstel. Ook het overige personeel wilde van hun hoogachting jegens den heer Mens blijk ge ven en overhandigde hem bij monde van den behanger Sirag, een mooie palm in pot met bijbehoorende standaard, waaraan de beide dochters van de patroons nog bloemen en een kist sigaren toevoegden. De lieer Mens, overweldigd door zoovele bewijzen van sympathie en genegenheid, dankte allen afzonderlijk in een geestig speech je om den verderen dag in den hui- selijken kring door te brengen. Last nol least is het vandaag eveneens 25 jaar geleden, dat de heer D. J. van Driesum zich hier ter stede als apotheker vestigde. De woning van den heer van Driesum was door de zeer talrijke bloemstukken van doc toren, collega's en kennissen schier in een bloementuin herschapen. Hedenmorgen omstreeks half twaalf ver voegde zich te zijnen huize een deputatie uit het slationspersonccl alhier, aan welk personeel de heer van Driesum gedurende 25 jaar steeds de benoodigde medicamenten leverde cn dat van zijn erkentelijkheid blijk gaf in den vorm van een tweetal fraaie bloemstukken, waarvan een symbolisch voorstelde een vliegend wiel Namens deze deputatie voerde de stati onschef, de heer van der Bom hel woord, 'die den jubileerenden apotheker complimen teerde met dezen dag en liera hartelijk dank bracht voor de welwillendheid en den vriendschappclijken omgang door hem je gens het spoorwegpersoneel' steeds beloond. Dc heer van Driesum betuigde in eenige welgekozen woorden zijn groote erkentelijk heid voor deze uiting van sympathie. De lieer W. J. Metselaar, ambtenaar bij do Ned. Spoorwegen, overhandigde den jubila ris een door hem zeiven geleekende oorkon de in lijst als herinnering aan dezen dag benevens een lijst bevattende de namen der schenkers, waarvoor de heer van Driesum ook dezen spreker hartelijk dankte. Zooals reeds gezegd, mocht de heer van Driesum ook van andere zijde vele blijken van belangstelling ontvangen Afscheid A. de Bruin. In het Archiefgebouw aan de Boisotkade had gistermiddag een kleine plechtigheid plaats. De heer A de Bruin, concierge van dit ge bouw, aan wien op zijn verzoek eervol ont slag was verleend, ging n.l. den gemeente dienst verlaten en gelet op de vele cn be langrijke diensten in zijn ruim 33-jarigen loopbaan als zoodanig, wilden zijn onmid dellijke chefs niet zonder meer afscheid van hem nemen De heer A. DE BRUIN. De huldiging vond plaats in de werkka mer van den scheidende, die voor deze ge legenheid feestelijk met vlaggedoek was ver sierd. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op den burgemeester jhr. mr. N. C. de Gijse- laar, de secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, respectievelijk in hun hoedanigheid van voorzitter en secretaris der Archief-commis sie, den archivaris en adjunct-archivaris, de heeren mr. dr. J. C. Overvoorde en Verburgt, prof. Knappert, benevens tal van anderen, die in zijn tweevoudige betrekking van con cierge en boekbinder veelvuldig met den heer de B. in aanraking komen. BINNENLAND. Zitting der Tweede Kamer. De Marinebe- grooting aangenomen. Afscheid van den heer Tan der Jagt al* gemeente-secretaris van Hillegom. Jaarvergadering van de Tereen. voor H.O. op Gerei. Grondslag. Ernstig ento-ongelnk bij Heemstede. BUITENLAND. De schadevergoeding aan de vroegere Dnitsche vorsten. Uitspraak in het proces Kntisker. Een moordaanslag op den Spaanschen koning verijdeld. Nadat de heer de Bruin, die per aulo van zijn woning gehaald was, met zijn vrouw en dochters was binnengeleid en in zijn ver sierde stoel had plaats genomen, richtte dr. Overvoorde zich tot den vertrekkende concierge. Het is ons een groote vreugde, zoo zeide spr., om U, die steeds bereid wSrt om anderen een verrassing te bereiden, op de zen belangrijken dag van uw teven te mogen huldigen. En bij voorkeur hebben wij dit willen doen in uw eigen omgeving, in de kamer, waarin gij reeds zooveel lief en leed van het Archief-leven hebt meegemaakt. Al is de dag van lieden dan ook geen feest dag voor u, hetzij bekend, dat wij van onzen kant u slechla met leede oogen zien vertrek ken; geen van ons heeft het Archiefgebouw gekend zonder de persoon van de Bruin erbij. Met vertrouwen gaan wij echter de toe komst met uw opvolger tegemoet in de boop, dat gij op hem uw vele goede eigenschappen zult hebben overgedragen. Wanneer men echter meer dan 33 jaren in eenzelfde betrekking werkzaam is ge weest en men maakt hieraan een einde, dan kan toch gesproken worden van een nieuw hoofdstuk in het levensboek en onwillekeu rig gaan dan de gedachten terug naar het doorloopen gedeelte. Wij kunnen daar op iedere bladzijde lezen, dat gij met groote ijver en plichtsbetrachting uw werkzaamhe den vervuldet. dat gij u steeds geheel gaatt aan uw werk, dat zich gestadig uitbreidde en dat de door u gevolgde methodes niet al leen bij ons, maar ook buiten de slad ge waardeerd werden. Ik wil hier slechts her inneren aan het feit, dat meermalen uit an dere plaatsen aan u gevraagd werd om kost bare oude op perkament gestelde handschrif ten te behandelen. Thans echter is dit gedeelte afgesloten en begint gij een nieuw hoofdstuk, van liarle willen wij hopen, dal de komende bladzij den niets dan goeds voor u en de uwen zui len bevatten en dat gij met uw echtgenoQte, die u zoovele jaren trouw ter zijde stond met uwe dochters, nog heel veel jaren een recht gelukkig huvsgezin moogt vormen. Spr. liet deze goede wenschen vergezeld gaan van een zgn „kleine plattegrond van Lcyden uit L675" van G. Hagen, in lijst, een salontafeltje, een enveloppe met inhoud, he nevens een lijst met de gecaUigrafeerdo na men der schenkers. Zichtbaar aangedaan dankle do heer de Bruin voor de vriendelijke woorden tot hem gericht, voor de welwillende belangstelling der autoriteiten en voor de fraaie cadeaux, waardoor deze dag voor hem tot een onver getelijke is gemaakt. Nadat ververschingen waren aangeboden, was de eenvoudige,, doch hartelijke huldi ging afgeloopen. Adres aan den Raad. Aan den Raad is hel volgend adres gezon den: Geeft mei verschuldigden eerbied le kennen, het Bestuur van den Neutralen Besluurdersbond (e Leiden, in deze domi cilie kiezende Sleenstraal 35; dat het heeft kennis genomen van liet voorstel, door B. en W. aan den Raad ge daan, tot vaststelling van een tarief van bijdragen voor Ziekenhuis verpleging van gemeentewege; dat adressant met leedwezen heeft gecon stateerd, dat het tarief, (hans door B. en W. voorgesleld, zeer ongunstig afwijkt van het voor-ontwerp, dat indertijd werd samen gesteld en waarover hel oordeel der arbei dersorganisaties waid gevraagd; dat adressant ten zeerste betreurt, dal over het gewijzigd ontwerp de organisaties niet opnieuw zijn gehoord; dat bij aanneming van het voorstel van B. en W. z. i. nog te veel van de draag kracht der arbeiders wordt geSischt, het geen als gevolg zal medebrengen, met op name van een ziekeainrichting zoolang mogelijk te wachten, heigeen kan worden aangemerkt als een tegenwerking van de bevordering der volkgezondheid; dat het (uiressanT om bovengenoemd#

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1