H. P. H. KEEREWEER KERK- EN SCHOOLNIEUWS. H Ambtenaren en employe's GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Een foto van de ontvangst van de reünisten en vertegenwoordigers van bevriende studentencorpsen voor het Centraal station te Utrecht door het U. S. C. Een overzicht van het Stationsplein. In den inzet boven: De Utrechtsche studenten worden door de reünisten hartelijk toegejuicht. De derde persoon van links is minister Karnebeek. In den inzet onder: Een foto van den stoet op den Leidscheweg te Utrecht. Voorop ziet men het banier van het Utrechtsche Studentencorps en het groote banier der Utrechtsche Academie. danige afschaffing 6 millioen kost en dat als men zich er.toe bepaalt de noodige cor rectie aan te brengen, dat V\i millioen kost De Minister van Financiën, de heer DE GEER, antwoordt den interpellant. Ad vraag 1. Spr. is niet van meening, dat het stelsel van classificatie der gemeen ten onjuist is, al zijn er bij de jongeste wijzi ging enkele ongerechtigheden en onregel matigheden blijven bestaan. Ad vraag 2. Herziening der classificatie ligt voorshands niet in de bedoeling, althans niet op breede schaal. Eventueele herzie ning op beperkte schaal zal geen terugwer kende kracht hebben. Ad vraag 3. Het stelsel lijkt spr. aller minst onhoudbaar. Iedere classificatie on dervindt dezelfde moeilijkheden, bijv. bij de Pcrsoneele Belasting. Genoegen moet men nemen met het onvolmaakte en periodiek wordt iedere regeling herzien. Dat niet ieder tevreden is, is een gewoon verschijnsel, maar dat pleit niet tegen een stelsel. De indeeling in klassen is de eenig-billijke re geling, die spr. zich denken kan. Was ze er niet, dan was er ook onbillijkheid. Thans blijken bezwaren bij overplaatsing naar de groote sleden herhaaldelijk te bestaan, het geen pleit legen een algemeene gelijkstel ling De particuliere bedrijven geven veel grooler verschillen van loon en salaris te zien. De aftrekspercentages bij het Rijk zijn veel kléiner: misschien ware daarin wijzi gingen te brengen voor bijzondere catego rieën, maar afschaffing van de indeeling zou zeer vele onbillijkheden in het leven roepen. Spr. merkt op, dat het is gebeurd, dal de- zolfde afgevaardigde zich tegen de klasse- indeel ing verzette, die straks bij een behan deling van een ander onderwerp, pleitten voor speciale toelagen in verband met do grootte der gemeenten. De historie van de salarissen bij het onderwijs heeft geleerd, dat classificatie onvermijdelijk is. Spr. is gaarne bereid details uit de rede van den heer Moller nader te overwegen. Op één fout in die rede wil spr. hier al dadelijk wijzen. Dat bij de Personeele Belasting de hoofdsom niet is meegeteld was heel logisch want deze berust op de huurwaarde, die al in rekening was gébracht. De heer MOLLER (R.-K.) is zeer teleur gesteld over dit zeer korte antwoord, dat met geen woord op zijn fede inging. Hij dient tweo moties in, één om de Regcering te verzoeken de classificatie af te schaffen en één (êubsidair) om fleze te herzien. De heer KETELAAR (V.-D.) meent, dat deze gansche aangelegenheid niet in de Ka mer thuis hoort, maar in het georganiseerd overleg. De heer Moller heeft de kwestie in een zee van details verdronken. Sprekers fractie is voor afschaffing der classificatie maar vóór standplaatstoelage Daarover kan echter niet incidenlieel worden beslist. De heer BAKKER (C.-II.) acht het zon derling twee moties in te dienen, die geheel verschillend zijn. Hij acht het stelsel der classificatie niet gelukkig, maar onvermij delijk. Voor herziening bestaat natuurlijk dikwijls aanleiding. De heer S.MËENK (A.-R.) ziet in, dat clas sificatie uiterst moeilijk is en dat het on mogelijk is alle onbillijkheden weg te nemen. Spr. wijst op de categorie van amb tenaren. die aan hun kinderen hoogere op leiding willen geven. Voor hen is dal zeer duur. Misschien kan de Regeering voor deze categorie een correctie aanbrengen. De moties acht hij overbodig. De Regee ring zal stellig bereid zijn correcties aan te brengen, als dit noodig is. De VOORZITTER deelt mede, dat de motie tot herziening door den interpellant is ingetrokken. De heer J. TER LAAN (S.-D.) meent ook dat deze gansche aangelegenheid in het Georganiseerd Overleg thuis behoort. Hij betreurt het wel, dat de Regeering zoo on voldoende heeft geantwoord. De Regeering moet het standpunt innemen, dat ze bereid is in overleg te treden met het Georgani seerd Overleg om de classificatie en den Standplaats-aftrek nader te overwegen. De motie-Moller kan spr. niet aanvaar den. De heer VAN GIJN (V- B.) acht classifi- gitie beter dan een stelsel van toelagen, en indeeling is onmisbaar en daaraan blij- Ven fouten kleven. Spr. sluit zich bij den beer Smeenk aan om correctie aan te bren- Ben voor bepaalde categorieën van ambte- UKcen. Koorts wijst hij er op, dat de positie der hoogere ambtenaren in de kleine plaat sen dikwijls heel anders is dan in de groote steden. Hun positie brent verplichtingen mede. De heer BRAAT (PI. Partij) acht verschil van betaling.in de steden en op het platte land onbillijk. In vele opzichten is het leven op het platteland, duurder, wat spr. met voorbeelden aantoont. Hij wil le en 3e klasse schrappen en allen in de tweede ktasse brengen.. De heer HERMANS (R.-K.) dient een motie in, waarin wordt gevraagd, dat amb tenaren bij de her-clasaiiicatie in een hoo gere klasse zijn gekomen, ook het bij die hoogere klasse passende salaris zullen ont vangen. Do MINISTER ia tegen de motie Moller. Wordt ze aangenomen, dan zal de Minister de zaak overwegen, maar zeker niet doen, wal de heer Braai wil. Oneflenheden blijven bij iedere classifi catie en daaraan wordt bij herziening alle aandacht gewijd. Spr. heeft echter geen her ziening toegezegd, gelijk de heer Ter Laan concludeerde. Herziening brengt ook weer fouten mee. Verschuiving naar een andere klasse maakt anderen weer afgunstig. Als mijn buurman champagne gaat drinken, wordt mijn bier zuur, heeft een scioloog eens gezegd. De motie-Hermans wil spr. gaarne over wegen, evenais enkele hem gegeven ad viezen. De heer HERMANS (R.-K.) trekt zijn motie in. De stemming over de motie heeit heden plaats. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. RECLAME. Meubelmaker-Stoffeerder AALMARKT 16 - TELEF. 861 3845 Ned. Heiv. Kerk. Beroepen: Te Zegveld: J. H. Th. Rap- pard, te Barneveld. Geref. Keiken. Tweetal: Te Hilversum, A. M. Boeij- inga, te Sasbenheim; en P. Nomes, te Delfs- haven; Te Zeist: J. Gillebaard, te N.-Schar- woude; en J. van Herksen, te Hillegom. Beroepen: Te Westzaan: D. J. B. AJ- laart, cand. te Oegslgeest; Te Bierum (Gr), S. P. Vermeer, te Oudemirdum. Bedankt: Voor BunschotenSpaken burg: A. A. Wijngaarden, te Baarland. Ohr. Geiek Keik. Beroepen: Te Rozenburg: J. Reesink, te Aaiten. Chr. Evang. Gem. Bedankt: Voor Ierseke: D. W. Veld kamp, te Amerongen. De zaak-Geelkerken. Maandagavond ia te Haarlem een verga dering gehouden van de commissie, door de classis te Haarlem der Gereformeerde Ker ken benoemd, om met de bezwaarde predi kanten en ouderlingen een samenspreking te houden om zoo mogelijk het misverstand op te heffen. Aan deze samensprekingen nam ook deet de commissie van advies, door do synode van Assen benoemd. Drie der commissieleden, de hoogleeraren Kuyper en Grosheide en de predikant Schouten hebben ook steeds de laatste vergaderingen der clas sis Haarlem bijgewoond. Bijna alle predi kanten uit de classis Haarlem waren tegen woordig. De eigenlijke commissie bestond uit de predikanten Groenewegen uit Halfweg, Wie- linga uit Hoofddorp en Kramer uit Bever wijk en den onderling Borst uit Hoofddorp. De bezwaarde predikanten zijn ds. L. C. v. d. Brink uit Zandvoort, ds. J. C. Brussaard uit Bloemendaal en dr. J. Brinkman uit Haarlem. Ds. van den Brink was niet ver schenen. omdat, zooals wij vernamen, uit Zandvoort de kerkeraad te Zandvoort hem geadviseerd had aan deze samenspreking niet mee te doen. Met die opvatting kon ds. van den Brink zich vereenigen. De andere predikanten uit de classis, die niet in de commissie zitten en ook niet tot de bezwaarden behoorden, woonden op een enkele uitzondering na, de vergadering als belangstellenden bij. De ge schorste predikant ds. van Duin uit Haar lemmermeer Oostzijde, was ook afwezig. Er waren ook bezwaarde ouderlingen. Eerst was het plan om te beginnen met het conlereeren met de bezwaarde predi kanten buiten tegenwoordigheid van de be zwaarde ouderlingen om eerst daarna een samenspreking met de bezwaarde ouder lingen te hebben. Omdat' er evenwel eenige bezwaarde ouderlingen opgekomen waren, werd ten slotte besloten om de samenspre king gezamenlijk te doen plaats hebben. De conferentie had een geheel vertrouwelijk karakter, zoodat wij met deze algemeene opmerkingen moeten volstaan. Met de bezwaarden, in het bijzonder met ds. Brussaard en met dr. Brinkman, werd breedvoerig van gedachten gewisseld. Deze discussie had, zoo vernemen wij, zegt het „Vad.", een aangenaam verloop. Vooral door dr. Brinkman werd scherp omlijnd uiteengezet, waarom hij bezwaard is door de besluiten van de synode te Assen. De conierenlie heeft nog geen resultaat op geleverd, omdat de beraadslagingen nog niet ten einde zijn gebracht. De bedoeling is ze binnenkort voort te zetten. Dezer dagen deelden wij mede, dat wij uit kringen van de classis vernomen hebben dat het een onaangenamen indruk gemaakt had, dat ds. van den Brink in een gemeente- vergadering te Zandvoort een uiteenzetting had gegeven van de bezwaren, die hij tegen de besluiten van Assen heeft, terwijl de classis besloten had deze aangelegenheid verder in comité-generaal te behandelen. Bovendien waren zijn bezwaren, die hij in de classisvergadering van 15 Juni geuit heeft, in diezelfde vergadering ai door de synodale commissie en andere leden van de classis weerlegd. Het wekte daarom verwondering, dat hij nu toch weer met die bezwaren kwam aan dragen. Bovendien heeft het ontstemming gewekt, dat hij in die vergadering als spre ker is opgetreden. Ds. van den Brink was oer-gereformeerd, zoo werd ons gezegd, maar de houding, die hij nu gaat aannemen, ver scherpt het conflict zeer ernstig. In de clas sisvergadering van 16 Juni was algemeen de indruk, dat het onwil w^s van ds. van den Brink broederlijk samen te spreken om te trachten moeilijkheden en misverstanden op te heffen. Nu hij evenwel geen prijs stelt op die samenspreking, hetgeen blijkt uit zijn wegblijven, wordt de toestand ernstiger. Wij hebben dan ook den indruk gekregen, dat in de classisvergadering van 6 Juli maatrege len tegen ds. van den Brink zijn le ver wachten. Verder hebben wij den indruk, zegt het blad, dat de kwestie met ds. Brussaard te Bloemendaal en dr. Brinkman te Haarlem mermeer na eenig nader overleg tot een gunstig resultaat zullen worden gebracht. Ds. Smetik geschorst. Ds. E. C. Smelik te Tienhoven (U.) heelt zich gisteren in de buitengewone classikale vergadering te Breukelen niet willen con- lormeeren aan de besluiten der Synode van Assen. Hij is drie maanden geschorst. Retigiens Socialistisch Verbond. Zaterdag is te Utrecht de jaarvergade ring gehouden van het Religieus-Socialis tisch Verbond. Het voornaamste punt der agenda was een voorstel van het hoofdbestuur, luidende als volgt: su In plaatsen, waar de aideeling van het Instituut voor Arbeids-ontwikkeling zich be reid verklaart een vertegenwoordiger van het religieus-socialisme in haar bestuur op te nemen en Zondagbijeeilkomsten in religi- eus-socialischen geest te beleggen, wordt aan de afdeeling van het R.S.V, geadvi seerd, haar Zondagbijeenkomslen te staken. b. Met slaking der Zondagbijcenkomsten gaat opheffing der afdeeling gepaard, be halve waar de .aideeling van oordeel is, een of meer speciale doelstellingen na te stre ven. welke liggen buiten het kader van het Instituut c. De afdeelingcn van het Verbond blij ven voorts bestaan, le. In plaatsen waar geen afdeeling van het Instituut bestaat; 2e. in plaatsen waar geen overeenstemming met de afdeeling van het Instituut wordt bereikt. d. Het R.S.V. als landelijke organisatie wordt opgeheven. De afdeelingen die blij ven beslaan, worden zelfstandige plaatse lijke vereenigingen. e. Het secretariaat van het R.S.V., ge vormd door de tegenwoordige secretaris en penningmeester, blijft bestaan, teneinde lei ding te geven bij de onderhandelingen met afdeelingen van het Instituut en bij de af wikkeling der opheffing van Verbondsaf- deelingen en voorts als centraal punt voor de plaatselijke religieus-socialistische ver eenigingen. Dit voorstel werd namens de kleinst mo gelijke meerderheid van het hoofdbestuur verdedigd door den voorzitter, ds. W. Ban ning, en namens de grootst mogelijke min derheid bestreden door den heer R. Booms- ma. Na langdurige discussies werd het ten slotte teruggenomen ten gunste van een motie der afdeeling Amsterdam, strekkend tot uitstel der beslissing betreifende de ver houding tot het Instituut voor Arbeiders- onwikkeling totdat rapport zou zijn uitge bracht door een te benoemen commissie. De motie-Amsterdam werd met groote meerderheid verworpen. Daarna werd met zeer groote meerderheid aangenomen een motie, door dr. K. F. Proost namens de af deeling Zwolle voorgesteld, welke het hoofd bestuur opdraagt, een commissie te benoe men tot onderzoek naar de verhouding van het R.S.V. tot het Instituut v. A.O. en de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers. In verband met de verwerping van de motie-Amsterdam legden de leden van het dageltjksch bestuur ds. KL Banning, mr. SaamgEB - 9 Maandagmiddag zijn tusschen Voorschoten en Den Haag 10 wagons van den ijlgoederentrein van Amsterdam naar Rotterdam uit de rails geloopen. Een foto van het ongeval, waarbij een remmer licht werd gewond. J. E. B. van Lier mr. J. Rcilsma, hun func tie neer. Als voorzitter werd nu gekozen de heer G. van Veen te Amsterdam en als nieuwe hoofdbestuursleden dr. K. F. Proost te Zwolle en de heer J. de Jager te Amster dam. RECLAME met overwegend zittende levenswijze lijden veelal aan darmtraagheid. Dit euvel kan worden verholpen door L a x i n-d rops, het heerlijk smakend, zacht en zeker werkend Iaxeer-middel. Per doos 75 cent. 7354 Exploitatie van deliefda» digheicL Naar wij vernemen, zegt de ,,N. R. Ct." is het onderzoek in de zaak tegen V., den administrateur van een co mité tot leniging van den nood in wc Drentsohe venen, welke V. reeds cenige maanden in het huis van bewaring te Rot terdam opgesloten is, als verdacht van verduistering van gelden en goederen, ten nadeele van genoemd comité, thans zoover gevorderd, dat een verwijzing naar de openbare strafzitting binnen korten tijd te verwachten is. SchipgezonkeD. Op deMer- wede te Gorinchem is, tengevolge van den golfslag van een snel passeerende stoom boot, het met zand geladen afvarende aak schip „De goede Verwachting", schipper Van Rooijen, van Bodegraven, vol water geslagen, waarna het vaartuig onmiddellijk zonk. De opvarenden hebben zich met een sloep gered, dooh de hond ging mee naar de diepte en verdronk. Van de inventaris werd niets gered. Verzekering dekt de schade. Het schip is gelicht. Verdronken. Te Ruinen is het zoontje van de wed. H. in een sloot geraakt en verdrongen. Gisteravond is de matroos J. S. bij het s-fl-Ti boord gaan van het aan boei 13 op de rivier te Rotterdam liggende stoom schip „Harcourt" van den touwladder ge vallen, te water geraakt cn verdronRen. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Ernstige val. Te Volthe onder Rossum is de heer G. Sanderink, wet houder der gemeente Weerselo van een lad der gevallen en in hoogst ernstigen toestand met een hersenschudding opgenomen. Botsing., Te Haule onder Haulerwijk passeerden een motor- en fiets rijder een hooiwagen. Beiden sloegen rechts af, met het gevolg dat' ze met elkaar in bot sing kwamen. De motorbestuurder bleef be wusteloos liggen. Op advies van dr. Beumer werd hij onmiddellijk met gebroken borst kas naar Groningen vervoerd. Hij bleek te zijn het hoofd der school te Boerakker bij Tolbert. De fietsrijder kreeg ernstige verwon dingen aan het hoofd. Do ode lijk ongeluk. De 62- jarige veehouder J. Pel te Stroobos (Gron.) reed gisteren op zijn wagen, toen plotseling het paard het op een draf zette. P. sloeg ach terover en kwam dermate op de steenen te recht, dat hij op de plaats dood bleef. Overreden. Gistermprgen is op den Heerenweg te Heerlen de 60-jarige C. door een auto overreden. Met zeer ern stige verwondingen werd de man opgeno men en naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Tegen den bestuurder van dè auto, een zestien-jarigen jongen," is proces-verbaal op gemaakt. De auto is in beslag genomen. Een proefjaar. Gel ij k men zich herinneren zal, sprong te Venlo, toen tijdens den watersnood H.M. de Koningin per boot de geteisterde stad bezichtigde, de herbergier Schreurs, die tot acht maanden gevangenisstraf was veroordeeld in het wa ter om gratie af te smeeken. De man heeft thans bericht ontvangen dat de tenuitvoer legging der straf voorloopig een jaar is uit gesteld. Arme mevrouwen! Een troepje dienstmeisjes heeft te Heerlen een nieuwe truo bedacht om de arme mevrou wen, die toch al door de dienstboden- schaarschte in grooten nood .verkeeren, nog meer te plagen en... er zelf een slaatje uit te slaan. Wanneer een mevrouw een nieuw dienst meisje noodig heeft, komt daaT plotseling een eenvoudig boerenmeisje, gezond van uiterlijk, met stevige armen en een wit mutsje op, zich aanmelden. Zij heeft goede getuigschriften, beweert alles te kennen, van uitgaansdagen houdt ze niet, mevrouw gelooft haax oogen niet, ia natuurlijk in haar nopje's, het ditmaal zoo goed getrof fen t^hebben en neemt haar onmiddellijk aan. Over acht dagen zal zij in dienst treden. Maar... nu komt de truc: Na acht dagen meldt zich aan een jong dametje, naar de laatste mode gekleed, met Lichte schoen tjes, hoóge hakken, ajourkousjes en n&tuur. lijk „bobbed hair", die zich voorstelt alfl het aangenomen dienstmeisje. Hoewel me vrouw zegt, dat het een vergissing is, dat zij toch een andere dienstbode gehuurd heeft^ blijft het dametje op haar stuk staan, bezweert bij hoog en laag, dat zij de bewuste is, wordt ten slotte brutaal er weigert haar koffer, dien zij inmiddels do gang ingesleept heeft, terug te nemen. Ed als mevrouw haar ten slotte het huis uit wil zetten, vraagt zij al scheldende een schadevergoeding van zes weken huur plug vergoeding voor kost en inwoning. Me vrouw, die van het brutaaltje niets heb ben wil, overstuur, betaalt een schadever goeding, om er maar van af te zijn en het meisje gaat, om ergens anders weer de zelfde truc uit te halen. Dit spelletje gaat net zoolang goed, totdat... een van de mevrouwen, minder bedeesd uitgevallen, 't geval bij de politie aangeeft, en deze er achter komt, dat het hier een complot van meerdere meisjes be treft. Het welgedane, ijverige boerenmeisje werd er steeds eerst op uitgestuurd, ver huurde zich en als de anderen later een schadeloosstelling te pakken hadden, ont ving de eerste een gedeelte er van voor haar hulp. Wegens oplichterij zal het stelletje nu; vervolgd worden. („Tel."), Eengetuigschrift. Iemand was gedwongen, zijn bekwamen, maar hoogst oneerlijken tuinman te ontslaan. Om weer in een nieuwen dienst te worden opgenomen, moest de man een getuig schrift hebben. En de patroon schreef naar waarheid: „Ik getuig dattwee jaren als tuinman in mijn dienst 19 geweest, en dat hij in dien tijd meer uit mijn tuin heeft gehaald, dan een mijner vorige tuin lieden.." Bond van Melkveehondeis. Te Rotterdam heeft onder voorzitter* schap van den heer A. N. Vaandrager een openbare algemeene vergadering plaats gehad van den Bond van Melkveehouders* De voorzitter bracht in zijn openings woord hulde aan de nagedachtenis van den heer v. d. Stap, een eenvoudig, maar uiterst bekwaam man, die voor zijn mee ning met kracht wist op te komen. Hij was een goed lid van de financieele commissie. Er is een belankrijge zaak aan de orde, aldus de heer Vaandrager. Maar hij \gil allereerst de aandacht vragen voor de na* tionale ramp, die over ons is gekomen door het sluiten van de Engelsche markt voor het vleesch uit Nederland. Wij expor teerden jaarlijks voor 60 millioen gulden vleesch daarheen. Die ramp zullen we niet gemakkelijk te boven komen. Over het door de regeering ingenomen standpunt kunnen we tevreden zijn, ze laat niets na om wij ziging te krijgen. Bovendien moeten wij voorzichtig zijn met het geroep om repreo- 6aille-maatregelen. Maar niet rustig neerleggen kunnen wij ons bij de slappe houding, die de regeering aanneemt tegenover den vee smokkelhan del uit België. Het getal Belgische koeien dat wekelijki op de Hollandsche markten wordt aange voerd, stijgt nog voortdurend, [ndien dit zoo voortgaat, is de kans uiterst gering, dat we binnen afzienbaren tijd van het mond- en klauwzeer worden verlost. In dit verband hekelde hij het halfslachtig stand» punt van het Kon. Ned. Landbouwcoimté, dat wel besloot den minister van financiën te verzoeken zoodanige maatregelen te treffen, dat smokkelhandel zoo krachtig mogelijk wordt bestreden, maar zoo, dat daarbij aan de grensbewoners geen on overkomelijke moeilijkheden in den weg worden gelegd. Ala onoverkomelijke moei lijkheid werd door deze centrale organisa tie ook aangemerkt, het instellen van «en grensstreek en registratie van het daar aanwezige vee. Het lijdt echter geen twijfel, of zonder dezen maatregel zal het besmetting ver oorzakend Belgisch vee in steeds groote® aantal herwaarts komen. Op die wijze komen we nooit van het mond- en klauwzeer af. Er is wel geen in voerverbod, maar onze veterinaire wetteri geven toch aanleiding om aan dien sluik handel een einde te maken. In verband met een en ander heeft het centrale be* stuur van de provinciale bonden van melk- yeehouders een telegram aan den ministe® 2—2

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 6