AMSTEL-BIEREN No. 20332. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Juni Derde Biad Anno 1926, d Buiten!. Weekoverzicnt. FEUILLETON. Het Ondergrondsche Syndicaat BERLIJNSCHE BRIEVEN. Gebr. LAFEBER IJSHANDEL. 1853 Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Het 10de kabinet Briand De schadevergoeding aan de Dnitsche vorsten Uit breiding der dictatnnr. Toen wij vorige maal melding maakten van de mislukte poging van den afgetreden Franschen premier Briand om opnieuw een kabinet in Frankrijk te formeeren, heigeen dan zou zijn geworden een concentratie- kabinet der union sacrée en toen wij ge waagden van de opdracht aan Herriot, schreven we, dat deze laatste opdracht nog geenszins wilde zeggen, dat Briand van de baan was. En zoo is het gegaan. Herriot kon eenvoudig niet slagen om de doodeenvou dige reden dat, wanneer het hem gelukte een bevredigende oplossing te vinden in het financieelc vraagstuk, de bankiers toch niet met hom in zee hadden willen gaan, be vreesd voor te radicale proefnemingen en verder hem ook politiek te weinig steun zou zijn gegeven omdat hij Herriot waa Lang heeft deze radicale staatsman dan ook niet geprobeerd, hij legde er weldra het bijltje bij neer. Hetgeen opnieuw Briand ten tooncele deed verschijnen, die zich veel moeite heeft gegeven om Poincaré aan fi nanciën te krijgen. Geheel afkoerig toonde deze zich niet, maar tenslotte durfde hij den grootcn stap toch niet aan. Een oogen- blik heeft Briand toen er over gedacht, Poincaré toch op te nemen, .zij het aan een ander departement, doch daartegenover nam links zoo'n sleile houding aan. dat Briand terugkrabbelde. Aan financiën had men Poincaré willen dulden, maar aan één an der departement, neen, dal ging niet aan Dat zou de overwinningsidee van de laatste yerkiezingen te veel hebben weggevaagd 1 Toen heeft Briand zich gewend tot Cail- laux, den veel gehate en veel verguisde, die echter reeds zijn glorieuse rentrée had ge maakt, gelijk bekend, doch door op het be slissende moment te gaan scliipperen, zijn dictatoriale neigingen zag vervliegen en met Caillaux kwam Briand tot overeenstemming Caillaux nam financiën, een terrein, dat hij uitnemend kent en verder werden in het kabinet nog eenige financieele deskundigen opgenomen: het tiende kabjnet Briand was er en binnen Vh jaar de 9e dokter voor. de Fransche valuta. Welke laatste in het ka- binet-Briand vermoedelijk de boventoon zal voeren. Is hij niet, in strijd met de ge woonte, onder-premier, en heeft Caillaux jreeds niet aan zijn collega's te kennen ge geven, dat financiën een is. twee, drie en nog meer en dat dan pas wat anders komt? 't Is op zich zelf begrijpelijk en men mag tevreden zijn, dat Briand het buitenlandsch beleid van den laatsten tijd kan voortzetten. Voor Frankrijk is de veiligstelling van de franc op dit oogenblik immers de alpha en omega van alle politiek. Zak het nu einde lijk komen tot de groote maatregelen, die too broodnoodig zijn? Zal Caillaux durven? CAILLAUX. Zijn optreden heeft op de franc reeds tevoren een kalmeerenden invloed gehad. Over 't geheel genomen kan gezegd, dat Briand zich iels meer naar rechts heeft georiënteerd, maar niet zoover als gedacht werd. In Duitschtand hebben de réchlocho par- Door Mrs. C. N. WILLIAMSON. Nederlandsche vertaling van Ada van Arkcl. 34) Dit gezicht leek zóó op dat van kapitein Derby, dat zij half en half van plan was het hem eens te laten zien; en hoewel zij het niet mee wilde nemen en er ook geen recht toe had. als zij Glentorly-Kasteel ver liet, had zij toch ook geen lust gehad het op de oude plaats te laten. Als zij dat ge daan had, en de torenkamer zou werkelijk betrokken worden, zou zij de teekening niet kunnen halen, als zij er toe besloot hem kapitein Derby te laten zien. De gasten in het hotel, zoowel zij. die er voor hun genoegen kwamen, als zij, die er voor hun gezondheid verblijf hielden, gin gen vroeg naar bed, en te middernacht was liet groote ~huis in rusle, en de hall en de salons verlaien, zelfs door de mannen, be halve wanneer er een bal of een theater voorstelling plaals vond. Sheila wist dit en toen het ruim een halfuur na middernacht was, opende zij de deur en keek naar buiten. De flauw verlichte gang was zoo stil als het graf. Zelfs de man, die de schoenen op haalde, was al gekomen en weer weggegaan en zou niet vóór vroeg in den morgen tcrug- keeren. Zij liep op de teenen naar beneden en hoorde geen geluid. Op de benedenver dieping slond een groote klok plechtig te tikken en de wijzers wezen kwart voor één. Shella meende, dat zij nu wel Ycihg was. tijen een overwinning bevochten, die goed beschouwd, een volslagen nederlaag is. Het referendum het eerste sinds de grondwet van Weimar zoo'n volksstemming mogelijk maakte over het voorstel van communis ten en socialisten tot naasting der bezittin gen der vroegere vorstenhuizen zonder schadevergoeding is weliswaar verworpen, doch het voorstel verkreeg niettlemin zoo veel stemmen, dat de stemming rechts wel iets heeft te zeggen. Behalve de 101/* mil- lioeTL socialisten en communisten hebben nog ruim 4 millioen kiezers voorgestemd, een aantal, dat ten platlelande nog grooter zou zijn geweest zonder reeds eerder ver melde dreigingen. En een deel van centrum en democraten, twee der republikeinsche partijen, deed niet mee wegens het aantas ten van het persoonlijk bezit, dat in het voorstel lagVoor het monarchisme, dus voor rechts is dc uitslag volledig een ne derlaag. Met dit al is or nog geen regeling voor de schadevergoeding. Hei z,g. compromis- ontwerp der regcermg begint evenwel kans te maken. Zooals altijd, heeft rechts nog niefs geleerd, handhaafde het de ver-gaande cischen, zoodat de regeeringsparlijcn. met de Duitsche Volkspartij incluis, zich tob de socialisten heeft gewend om medewerking, teneinde in den Rijksdag de benoodigde 2/3 meerderheid te erlangen. Reeds zijn eenige concessies aan de socialisten gedaan, die wel duidelijk doen uitkomen, hoe de eischen der vorsten, die veel hadden van 't onderste uit de kan te willen hebben, voor goed van de baan zijn. Zekerheid, dal het regcerings- compromis er komt, is er evenwel nog niet, daar de socialisten zich nog niet voldaan hebben verklaard over dc verkregen con cessies-en, zoo dit gebeurt, van de Duilsch- nationalcn eenige of weg zullen moeten ■blijven of blanco zullen moeien stemmen. Willen zij voor de vorsten het meest bereik bare bereiken, dan ligt voor de rechtschen een van beide wel voor de hand, maar dat wil nog niet zeggen, dat zij het doen zul len Wat hel meest voor dc hand ligt, wil men vaker niet. Zie hel Engelschc mijn- conflict. Men zou toch zeggen, dat de ar beiders, zoo liet hunnerzijds tot concessies komen moest, liever een uur langer zouden willen werken, dan loonsverlaging accep- teeren, maaT de leiders laten zich juist in tegenovergestelden geest uit," althans voor zoover over toegeven in. eenigerlei opzicht iels wordt geuit. Meer en meer laat het zich aanzien, dat de s'.rijd lot hel uiterste zal worden gestre den. Met alle gevolgen van dien. Schatte Cook, de secretaris van den Mijnwerkers- bond, zelf de schade voor hel land niet op 400 millioen p. si? En is het dan wonder, dal geroepen wordt op knolwieken van het stakingsrecht en de vrijheid der vakbewe ging? De gevreesde verbittering treedt in en gelijk reeds eerder gezegd, dal is een slechte leidsvrouwe. Zelfs is al gedreigd met het laten onderloopen van de mijnen, wat prac tise h zou neerkomen op zelfmoord. Overigens ziet men in Europa het dic tatorschap zich uil-breiden. Ook Portugal beeft thans zoo'n instrument in den persoon van generaal Gomez da Gosln. Zal dit echter van langen duur zijn? Zij zou niemand ontmoeten of het moest iemand zijn, die om even vreemde reden als zij zelve rond waaide. Om van dit gedeelte van het huis naar den toren te gaan, waar Sheila gewoond had, rhoest zij de deuren van mr. Carring ton en kapitein Derby voorbij. Zij waren in dezelfde gang en vlak daarboven was de ingang tot den toren en hun gang kon met een zware schuifdeur worden afgesloten van c-en kleine, vierkante haft, waarop ver scheidene particuliere zitkamers uitkwamen. Sheila had die deur. nog nooit gesloten gezien en zoo ver zij wist, werd die bij dag nach bij nacht ooit gesloten; maar nu was zij lot haar verbazing diehl. „Zij zal stellig piepen *n iemand wakker maken," dacht het meisje spijtig, toen zij voorzichtig probeerde de deur open te schui ven. Zij probeerde echter eenigen lijd te vergeefs en pas toen zij een eigenaardigen ouderwetschen haak ontdekte, die de klink neerhield, slaagde zij er in de deur te openen. „Verbeeld je dat iemand aan den anderen eens hierdoor" had willen gaan," zei zij in zichzelve, ,,dan zou hij op deze manier niet in de gang hebben kunnen komen." En meieen kwam de gedachte in haar op, dat die gesloten en gegrendelde deur misschien een deel van het mysterie was, dat zij hoopte te kunnen oplossen De gedachte verschrikte haar, daar die het komplot wat liet ook was zoo uitgebreid en zoo geweldig deed schijnen, dat de ontdekking daarvan wel eens-hoven haar krachten zou kunnen blijken, of dat zij in haar pogingen zelve te gronde zou gaan. Toch zette zij door en duwde langzaam de schuifdeur terug, die, inplaats van te En in Polen gaat het langzaam maar zeker ook in de richting der eenhoofdige dictatuur. Waar deze echter eenmaal is, als in Italic en in Spanje, komt verzet tot uiting, gelijk nu pas in Spanje. Zoo blijft de mcnschheid in beweging van begeerte De dag van de volksstemming. Berlijn, 21 Juni. De groote dag der volksstemming is voorbij. Voor de eerste maal is gebruik ge maakt van die paragraaf uit de .grondwet van WeimaT" het fundament van het staatsgebouw der Duifcsohe republiek volgens welke het volk zelf voor een on middellijke uitspraak over een gewichtig probleem van algemeen belang wordt op geroepen. De uitslag is inmiddels reeds alom bekend: 14% millioen Duitsche kie zers en kiezeressen hebben hun daar voor uitgebracht, dat door de kracht eencr wet het gezamenlijke vermogen der vorsten families, die tot den herfst van 1918 in de Duitsche bondsstaten regeerden, in besiag genomen worclt en aan den staat vervalt, Dan zouden de enorme vermogens aange wend kunnen worden ten gunste van de werkeloozen, do verminkten en de in moei lijke omstandigheden verkeerende betrek kingen van gesneuvelden uit den oorlog, de kleine pachters en keuterboertjes, voor wie het verkrijgen van land op het ont eigende grondbezit mogelijk zou worden gemaakt. Het wet-sontwerp is door dezen uitslag gekelderd. Want, volgens de bepa lingen der grondwet, zouden rond 19% miL hoen stemmen voor het aannemen er van noochg zijn geweest, met het grootste aan tal uitgebrachte stemmen, maar de meer derheid der bijna 39 millioen stemgerech tigden, Maar het feifci dat een zoo onge hoord groot aantal volwassen mensdien in Duitsc/hland in dezen zin heeft gestemd, spreekt een duidelijke taal, aan welker in druk zich wel niemand zal kunnen ont trokken. De golven van den strijd gingen vooral in de laatste week vóór den bealissenden dag wel zeer hoog. Maar men mag zeggen heftiger nog was de strijd dien vele mil- liocnen Duitschcrs vóór de stemming in hun binnenste, met zaoh zelf, uitvochten. Want het ging hier niet om een of ander partijbelang, maar om een gewetenszaak. Aan den eenen kant eischte de grondregel van den rechtsstaat, welke het privaatbe zit van iederen burger beschermt en onaan tastbaar verklaart, zijn toepassing. Dit be ginsel werd nog verbonden aan de histo rische gevoelens, welke onwillig waren de lange eeuwen van monaröhisme im Duitsch- land eenvoudig-weg te vergeten en die het treffen van een billijk vergelijk met de vorsten als een plidht voorschreven, door rechtvaardigheid en fatsoen geboden. Aan den anderen kant eohier hadden de bui tensporige vorderingen der vorstelijke fa- niilies-en hun advocaten een zoodanige op winding -en verzet veroorzaakt, dat talloo- ze rustige, eerlijk denkende personen naar het besluit gingen overhellen, alle beden kingen op zij te zetten en met de onttroon de landsvaders korCb metten le maken. Men moet bedenken, dat het juist de so cialistische ministers uit den eersten tijd na de staatsomwenteling geweest zijn, die een financieel billijke overeenkomst met de vroeger regeerende huizen wilden en- tameeren, en dat de uitvoering van dezen goeden wil alleen daardoor onmogelijk werd, omdat van de zijde der vorsten in onderhandelingen, welke eenige jaren ge- relct. werden, steeds nieuwe eischen gesteld werden! Nu het aanbal van hen, die nu metter daad voor de onteigening zonder schade loosstelling" stemden, zoo machtig toe nam, kan men zich daaruit, een meening over de stemming onder do Duitsche be volking vormen .Zuiver op gevoelsoverwe gingen zeiden deze massa's: Neen, het zou een onmogelijke toestand zijn, wanneer de vroegere koningen, groothertogen en her togen met den ex-keizer aan het hoofd rustig, alsof er niets veranderd was, de rijk. I èbe menschen in Duitechland bleven piepen, zóó geluidloos opengleed, dat Sheila vermoedde, dat zij pas gesmeerd was. Toen de deur open was, sloeg er een golf scherpe rook in het gezicht van het meisje. Zij kon geen licht in de gang zien, behalve een vage gele schijn, flauw zichbaar door een dikke, bruine rookwolk. Onmiddellijk sprongen de tranen haar in de pijnlijk stekende oogan en slechts door mond en neus met een zakdoek te bedek ken belette zij, dat zij begon te hoesten. „Er is hier ergens brand," zei zij in zich zelve en met een angstschok dacht zij aan mr. Carrington. Zijn kamer was in deze gang. Als die eens in brand vloog, terwijl hij sliep? Als dezelfde persoon, die zijn juweelen gestolen had, hem nu eens door vuur wilde dooden? Met stekende oogen en longen door den scherpen rook ging Sheila op den tast de gang door en wilde juist stilstaan voor de deur van Garringlons kamer, toeö zij een rood licht door het sleutelgat van de tegen overliggende kamer zag schijnen. „De kamer van kapitein Derby staat in brand!" hijgde het meisje. Eenige seconden verloor zij haar tegen woordigheid van geest en snelde naar de dour van clen toren, niet wetende, wat zij deed: Maar het feit, dat deze deur gesloten was, evenals de andere geweest was, bracht Sheila weer tot zichzelve. Zij was nooit ge grendeld geweest, zelfs nooit gesloten. Het kon onmogelijk, dat het feit, dat deze beide deuren vannacht beide gegrendeld waren, louter toeval was. Neen, zij waren mei op zet gegrendeld en de bedoeling kon geen andere zijn dan te beletten, dat iemand, die één van de kamers in deze gang bewoonde, zou ontsnappen. Degeen, die dit roode licht had ontstoken, had ook de deuren gegren waimeer zij bovendien nog steeds in dc gelegenheid zouden zijn, door de aanzien lijke middelen, welke hun dan ter be- echikking zouden staan, de beweging en het verzet tegen den bestaanden staat te voeden. Uitsluitend op het gevoel afzoo laat zich ook het merkwaardige verschijnsel ver klaren, dat de vrouwen in een zoo groot aantal naar de stembus optrokken en er him Ja-briefje" in wierpen; de vrouwen, die immers gewend zijn niet naar verstan delijke overwegingen, maar naar hun "zui ver gevoel te oordeelen en te handelen. In een van de tallooze Berlijn6ohe kieskrin gen, waarin ik de eer had als lid van het Kringbestuur de stemming te helpen lei den, bevonden zich onder de 530 kiezers, die opkwamen, slechts 200 mannen de overigen waren vrouwen en meisjes. En zoo was het overal. Men zal vragenhoe weet je dan, dat deze vrouwen allen vóór de onteigening 6temden De stemming was toch geheim I Maar dat was zeer eenvoudig; want met een dood-enkele uitzondering stemden alle kiezers, die de moeite namen te verschij nen, met een ,,ja". Om de eenvoudige re den dat dc tegenstanders der onteigening het parool hadden uitgegeven aan hun aanhangers, thuis te blijven en zich zonder nicer van stemming te onthouden. Een trotsöh en symbolisch gebaar 1 Och neenDit parool was vooral voor de klei nere steden en de landelijke districten be stemd, waar men op deze wijze een ieder, die ter stembus toog, als een aanhanger van de onteigeningswet kon herkennen1- Dit echter wijst er weer op, dat juist door dit wachtwoord in drie dorpen en 6tadjes, de meeste vorstentegenstanders voorzich tig of angstig thuisbleven, omdat zij niet zonder reden konden vree-zen, dat zij bij een openlijke, dappere bekentenis van de overtuiging huns harten, de ergste zake lijke en persoonlijk-maatschappelijke boy- oott, en een onoindigen laster en kwel- lerij tegemoet- gingen. Want hierover moet men ach nu weer niet vergissenin de stadjes en dorpen, op het platteland heerscht npg heden, bijna zooals vroeger, toet vrijwel onbeperkte macht de monar chistische traditie van de weinige toonaan gevende, invloedrijke persoonlijkheden, van de ,,Gutsbesitzcr", de fabrikanten cn van de leden dier leringen, die in den Kei zertijd do eerste viool speelden. Verzamelt men al deze mogelijkheden, dan blijkt, dat het Duitsohe volk zich ten aanzien van de vorstenkwestie ongeveer in twee gelijke dcelen heeft gesplitst. Houdt inen er ech ter rekening mede, dat vele millioenen van hen, die eT in hun gewetensstrijd princi pieel niet toe konden besluiten, vóór een onteigening te stemmen, evenwel over tuigde aanhangers van a ficpubliek zrjn namelijk een groot deel der Democra ten en de overwegende meerderheid der Katholieke Centrumpartij, voor welke de kerkelijke autorite-tcn de eerbiediging van liet eigendomsbegrip tot een onafwijs- baren plicht gemaakt hebben wanneer men dam op deze wijze gaat optellen, dan blijft geen twijfel mogelijk, dat vandaag de voorstanders van den vroegeren, monar- chistischcn regeeringevonn in Duitschlana tot een volstrekte, aanzienlijke minderheid teruggedrongen zijn. En dit is vrcl waard opgemerkt te worden. In Berlijn zelf is de dag der beslissing rustiger vorloopen dan men had gedacht. Dc politie was op haar post. Zij had Ln de eerste plaats het goede idee gehad, die doelen der stad, die volgens opgedane er varing sedert jaren het tooneel van tumult en bloedig treffen pleegden te zijn, voor alle agitatorische optochten, ophitsende plakkaten en suizende propaganda-auto's en dergelijke, af te sluiten In het westen van Berlijn is het met name de wijk van de Tauentzienstrasee, van de Wittenbcrg- platz, de Kaiser Wilhelm-Gedachtnis-Kir- che en van den Kurfiirstendamm, waar an ders regelmatig lawaai en herrie ontstaat. Nu legde men een ,,Bnnn-meile" ora deze cn om de overige heksenketels. Zoo be reikte men metterdaad, dat het in de hoofdstad bij een strijd der stembriefjes bleef, welke een paar gevallen uitgezon derd niet in ruwheden en bruut geweld deld, en diezelfde persoon, die den onder gang van kapitein Derby had beraamd, had reeds eer een aanslag op zijn leven gedaan. Sheila wist, dat er om dit gedeelte van het kasteel, dat het oudste van alles was, een gracht liep, en als kapitein Derby zou trachten langs zijn vensters te ontsnappen, zou hij stellig ernstig gewond worden, zoo niet gedood. Carrington verkeerde in het zelfde gevaar. Hij moest met kapitein Derbij worden opgeofferd. Al deze gedacljlen vlogen door hel brein van het meisje in het onderdeel van een seconde, waarin zij van de eene deur naar de andere, waarachter het roode licht flix- kerde, liep. Daar sloeg zij op het paneel, gillende: „Brand! BrandI" en kapitein Der by's naam roepende. Er klonk geen geluid als antwoord, hoe wel Sheila telkens weer op het zware eiken hout bonsde, en toen keerde zij zich naar Carringlons deur aan de overzijde van de hall Daar wa3 geen rood licht en Carring ton was niet in zoo groot doodsgevaar al3 zijn vriend, maar al9 zij hem kon wekken, zou hij het gevaar ontloopen en kon hij haar helpen om kapitein Derby te roepen Zij sloeg met al haar kracht op de deur en riep: „Mr. Carrington, mr. Carrington." Maar er kwam geen antwoord, geen geluid. „Zouden zij al vermoord zijn?" vroeg zij zich af, bevende van angst. „Neen, dat kan iiiet. ^ij zijn bedwelmd door den zwaren rook van het vuur. Ik moet den nachtwaker opzoeken en hem de deuren laten open breken", Het is een wonder, dat hij of niemand anders me nog niet gehoord heeft." Zij keerde zich om om naar de deur te snellen, die naar de groote hall voerde, toen van vuist-, wandelstok cn gummiknuppef ontaardde. De vorstelijke families hebben intussciien alle reden zich te verheugen. Men zal hun gezamenlijk bezit niet voor verloren ver klaren en hen daardoor tot martelaren maken. Maar zij zullen zich er mee tevre den moeten stellen dat onder den invloed van het geweldige en verrassende effect van deze millioenen stemmen aan hen slechts een deel wordt toeg-eLend van dat gene, wat zij als hun bezit" verklaren, omdat hun vaderen in eeuwen, waarin de heerscher eigenlijk zijn geheele land als zijn eigendom beschouwdo en waarin kroonbezit en staatseigendom hopeloos ver ward waren, al deze goederen, bosschen, belasting- cn tolopbrengsten meer of min der als particulier eigendom beschouwden. Wanneer een zoodanige schikking eindelijk gevonden wordt, dan zal, zoo kan men zeggen, ook een aanzienlijk deel der ,,j*a- stemmers" van Zondag, die hoofdzakelijk tegen de ondragelijke eischen wilden pro testeeren, dezen afloop van den met zoo veel verbittering gevoerdca, opwindenden strijd als billijk en rechtvaardig aan voelen. Dr. MAX OSBORN. RECLAME. ffl&T Verbindt da reputatie der aan Uw Zaak. Het publiek vraagt uit sluitend artikelen van goeden naam OUDE VEST 77 TELEF. 1617 Over de jaarvergadering te Amersroorl nog het volgende: Het jaarverslag van hel hoofdbestuur noemt het rapport in zake doelmatige over heidsbemoeiing hel onderwerp „met de verste strekking" van het verslagjaar. Het werd geboren uit de ideeën, in twee openingsredevoeringen van den voorzitter onder woorden gebracht en heeft een drie tal stellingen opgeleverd, welk aan het oordeel van deze algemeene vergadering zullen worden onderworpen. Naast verbetering van ons regeerings- apparaal werd de aandacht van departe menten en leden gevraagd voor eenige speciale onderdeelen van overheidsbemoei ing. Het nieuwe ontwerp van wet op de naamlooze vennootschappen is een van die voorstellen, welke, hoe goed ook bedoeld, handel en nijverheid met een nieuw gevaar bedreigen. Het ontwerp is in de departementen be studeerd, de bezwaren zijn aan den Nijver-, heidsraad kenbaar gemaakt. Ook over deze materie zal in de jaarvergadering nog een mededeeling worden gedaan. Wat betreft het vraagstuk van de verbin dendverklaring van collectieve arbeidsover eenkomsten, zegt het verslag, dal de maat schappij nog blijkt te slaan op hel stand punt van 1923, geen enkele stem, zelf9 niet als uiting van een minderheid in een de partement heeft zich ten gunste van een wettelijke regeling doen hooren. Na een uitvoerig overzicht van de werk zaamheden van de maatschappij, vermeldt het jaarverslag, dat de mogelijkheid van gedwongen verplaatsing van het secreta riaat en museum uit het paviljoen te Haar lem, om ruimte le maken voor de Provin ciale griffie steeds groolcr wordt. De le boekslelling van de geschiedenis der maatschappij met het oog op net a.s. 100-jarig beslaan is begonnen door dr. W. M. F. Mansvell, die evenwel naar Indië is vertrokken, mr. J. Bierens de Haan zet zfin laak voort. Het verslag herinnert aan het weder in dienst (roden, na zeer lange ongesteldheid van den tweeden secretaris, den heer W, zij van achteren om het middel werd ge grepen en er tegelijkertijd een hand op haar mond werd gedrukt. Zij voelde, dat zij werd opgetild en werd weggedragen de gang uit in do richting van den toren. Er wa3 geen twijfel aan of de hand. die haar lippen dicht hield, was de hand van een moordenaar. Zij had het succes van zijn werk willen beletten en zij zou misschien wel van deze wereld moeien verdwijnen. Vreemd genoeg voelde Sheila in haar hart geen vree3 voor zichzelve op dat oogenblik. %ij dacht alleen aan Carrington en kapitein Derby; maar vooral aan Carringlon, dien zij lief had. Zij kon hem niet dien vreese- lijken dood laten sterven. Als zij hem maar kon redden, zou zij gewillig in zijn plaats sterven. Dan mocht de moordenaar zich op haar wreken, als hij dat verkoos. Met de wilde kracht, die alleen wanhoop verleent, trok het fneisje aan de hand, die haar mond bedekte, en toen zij voor een seconde haar vrijheid terugkreeg, uitte zij een zóó doordringenden gil, als zij nooit had kunnen geven in een moment van minder gevaar. Hij trilde na in haar eigen ooren. Het kwam haar voor of het een doode in zijn graf zou doen omkeereri, als hij zóó ge roepen werd. Maar zou hel Mark Carrington en kapitein Derby wakker maken? Zij kon slechts bidden, dat het dit zou doen, want de kreet werd onmiddellijk ge smoord door de hand, die zich opnieuw op haar gezicht drukte met een ijzeren greep onder haar kin en een zóó woesten druk op haar lippen, dat het scheeh of het bloed door de teerc huid zou dringen. Haar hal» werd zóó ruw gebogen, dat haar spieren ge« spannen waren en haar adem beklemd wal (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 9