No. 20332. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Juni Tweede Blad Anno 1926, BINNENLAND. Prijsverlaging van alle VAKKLEED ING GEMENGD NIEUWS. Veieeniging „De Hyacinth*. -Maandag j.l. kwam volgons het „Wcckbl. gr. Bloembollencultuur" deze voreeniging onder leiding van den lieer M, Veldhuyzen yan Zanten uit Lisee, te Haarlem in alge- meene ledenvergadering bijeen -voor het be handelen van een paar wijzigingen in de Statuten. De belangstelling was vrij groot. Voor de vergadering waren alle hyacinthen- kweekers uitgenoodigd, omdat er tevens ge legenheid zou zijn om de bezwaren, die bij enkelen nog bestaan om als lid toe te tre den, te bespreken en zoo mogelijk uit den weg te ruimen. Er waren 51 leden aanwe zig en voorts een 10-tal personen, die nog niet zijn toegetreden. De voorgestelde wijziging van het artikel betreffende het lidmaatschap van liande- laars-niet kweekers van hyacinthen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Van de gelegenheid dat de statuten ge wijzigd werden, werd tevens gebruik ge maakt om het voorstel te doen de boycolbe- paling in de statuten op te nemen. Dit voorstel is eveneens aangenomen na een stemming, waarbij zich vóór verklaar den 62 stemmen, 5 blanco en tegen 18 stem men. De meerderheid van 3/4 der stemmen, noodig voor statutenwijziging, werd dus be reikt in een vergadering, waarvoor natuur lijk de tegenstanders naar verhouding ster ker waren opgekomen dan de voorstanders, die door bun thuisblijven te kennen gaven zich met het vooraf op de agenda vermelde yoorstel te kunnen vereenigen. Gevolg van deze vergadering is dus, dat de hyacinlhenhandel zich zal hebben te richten naar het reglement op den keurings dienst dezer vereeniging. Een tweede gevolg der vergadering is, dat zoo spoedig mogelijk allen, die geen hy- acinthenkweeker zijn, doch wèl in dit arti kel handelen, zich voor het lidmaatschap moeten aanmelden. Door een aanvulling in het Huish. Reglement werd bepaald, dat de contributie voor deze categorie van leden f 1 per jaar zal bedragen. De kosten van de keuring worden over de cultuur omgeslagen en behoeft de handel die niet nog eens te betalen. De vergadering heeft vrij lang geduurd, doordat in de discussies allerlei andere pun ten werden aangeroerd dan die aan de orde waren en ook omdat enkele niet-leden van de gelegenheid gebruik maakten hun be zwaren tegen „De Hyacinth" kenbaar te maken. Sommigen meenden, dat de keuring, die thans „De Hyacinth" op zich zal nemen, met voldoende en afdoende resul taat allleén door den Plantenziektenkun- iigen Dienst kan worden verricht. Het be stuur antwoordde hierop, dat het verleden jaar gebleken is, dat niettegenstaande de ac tiviteit van „Wageningen" vele zieke bollen zijn uitgevoerd. Voor een deel moge dit te wijten zijn aan de minder groote deskun digheid van de rijkscontroleurs, die immers niet uit het vak voortkomen, voor een ander deel zijn hieraan de exporteurs schuldig, die de bollen moesten accepteeren, geen verbaal op den leVeTandier hadden en hun orders, in het buitenland geplaatst, wilden uitvoeren. Bovendien en dit maakt een eigen con trole zeer noodig voor Duitschland en Scandinavië bestaat geen rijks-exportkeu ring. Wanheer dit jaar door de kweekers en exporteurs met ernst wordt gestreefd naar het verzenden van alleen gezonde bollen, dan zal de conlróle en keuring slechts noo dig zijn voor hen, die blijken het groote be lang van het behoud van onzen goeden naam als leveranciers niet in te zien." Dan werd 't bezwaar gemaakt dat leden v. „De Hyacinth" verplicht zijn om ten bchoe- ye van het voortzetten van de actie in Ame rika, dit jaar 2 cent per Roe boven hun contributie betalen. Van de bestuurstafel Werd er op gewezen, dat dit besluit door de oprichtingsvergadering is genomen cn in de toelichting op het desbetreffende voor stel duidelijk is le lezen, dal deze gelden noodig zijn voor de voortzetting der bekende actie. Op verzoek van verschillende leden zal in dc notulen dezer vergadering worden Vastgelegd, dat de gelden, door „De Hya cinth" af te dragen, niet zullen worden ge bezigd om uitgaven le bestrijden, vóór de oprichting van de Vereeniging ten behoeve yan de actie in Amerika gedaan. In verband met wat door enkele niel-le- den ter sprake werd gebracht, werden nog uitvoerige mededcelingen gedaan over de wettelijke steun, die door de Regeering is toegezegd aan de maatregelen die de Ver eeniging treffen zal. De wettelijke regeling, waardoor ook voor niet-aangeslotenen keu ring en conlróle in de schuren zal worden ingevoerd, is aanstaande. De Regeering is voornemens strenge maatregelen te treffen om uitvoer van zieke bollen te verhinderen. Zij zal dit echter doen in nauwe samenwer king met en door gebruikmaking van de or ganisatie van „De nyacinth". Dit is een groot voordeel en zal daardoor voorkomen worden dat het voor de kweekers en ex porteurs moeilijker gemaakt wordt dan noo dig is om het doel te bereiken. Dit doe! is alleen en uitsluitend om le voorkomen dat het buitenland recht van spreken zou hebben, wanneer ter molivee- ring van iuvoerbelemmeringen en -verbo den, gebruik wordt gemaakt van inzendin gen uit Holland geconstateerde ziekten. Doch dit doel is alleen te bereiken wan neer de vrijwillig doch noodgedwongen door de hyacinthenkweekers op zich geno men keuring en controle, loyaal wordt uitgevoerd en gehandhaafd. Werktijd in bloembollenpellerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft: A. aan hoofden of bestuurders van blcembollenpellerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dal in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werk zaam bij het pellen van de gerooide bloem bollen, gedurende het tijdvak van 21 Juni tot en met 14 Augustus 1926, in afwijking van hel bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per weck arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat dc arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen lusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags B. hoofden of besluurders van dc ondnr A. genoemde ondernemingen er aan her innerd, dat: lo indien van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het bepaal de bij art. 10. derde lid, van het Rusttijden- en Arbeidslijslenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 uit een geschrift, het welk gedurende bedoeld tijdvak naast de arbeidslijst moet zijn opgehangen, zoodanig, dat daarvan gemakkelijk kan worden ken nis genomen, op duidelijke wijze de regeling van de arbeids- en rusttijden moet blijken; 2o. op de dagen, waarop ingevolge deze vergunning langer dan 8'/i uur por dag arbeid wordt verricht, overeenkomstig hel bepaalde bij arl 3 van vorengenoemd Rust tijden- en Arbeidslijstenbesluil de arbeids tijd van een arbeider niet na ten hoogste 4'/s uur arbeid behoeft te worden afge wisseld door een onafgebroken rusttijd van ten minste een half uur, onder voorwaar den, dat zijn arbeidslijd telkens na ten hoog ste i'lt uur arbeid wordt afgewisseld door pen onafgebroken rusttijd van len minste een kwartier en bovendien na ten hoog ste 6'/r uur na het begin van zijn dageiijk- schen werktijd door een onafgebroken rusl- jijd van ten minsle een half uur. Uitzondering invoerverbod van vleesch in Engeland. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw brengt ter kennis, dat, blijkens ontvangen officieele med'edeelihgen uil En geland, behalve de reeds beslaande uitzon deringen op het invoerverbod van vleesch, thans óók is toegestaan de invoer van dar men, die gedurende ten minsle 14 dagen onafgebroken vóór de inscheping, zijn ge zouten. De verzending van zulke darmen behoort vergezeld te gaan van een geleidebiljel, ge- teekend door den inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst van het ambtsge bied, in hetwelk de darmen werden ver duurzaamd, waarin verklaard wordl, dat aan bovenbedoelde voorwaarde is voldaan. De inspecteur geeft de gelcidebiljclten slechts af, indien hem overeenkomstige ver klaringen worden verslrekt door rijkskc-ur- meesters of gemeentelijke keuringsveeartsen hoofden van dienst, waarbij de identiteit der gezoulen darmen moet zijn vastgesteld. De tandtechnici. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamer-lid» mevr. De Vries- Bruins, ia verband mei hel opnieuw veriee- nen aan een landlechnicus van de bevoegd heid lol het uitoefenen van de volledige tandprothese als beroep en betreffende het nemen van soortgelijke beslissingen, lot na de behandeling van het ter zake aangekon digde wetsontwerp, doelt de minister van Arbeida thns mode, dal na 26 Mei, den djg der bekende interpellatie, twee gunstige beslissingen genomen zijn. De Minister stelt de vraag, of hij wel het recht zou hebben de uitvoering van een wet op te schorten, omdal een nadere wette lijke regeling wordl voorbereid, en of zoo danige opschorting te verantwoorden zou zijn tegenover de belanghebbenden, die nog de beslissing in een voor hen zeer gewich tige zaak alwachlen, hetgeen z.i. te minder aangewezen zou zijn, waar van de 198 ge vallen op den dag der inlerpcllalie er reeds ongeveer 180 waren afgedaan. Bovendien zou, volgens de Minister, een revisie, als waarvoor een wettelijke voor ziening wordt voorbereid, eerst mogelijk zijn, indien de wel van 1925 volledig is uitgevoerd. Overigens heeft de minister, noch in den loop der interpellatie, noch in de molie, die aangenomen werd, de gedachte gevonden, dat de verdere uitvoering van de wel zou moeten worden opgeschort. De jacht in 1927. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft goedgevonden te be palen: le. dat de jach! op de hieronder genoem de wildsoorten zal zijn geopend gedurende hel tijdvak achler de namen der wildsoort aangegeven: Grof wild. Edelherten en damherten, voor Zuid-Hollend: van 1 Koy. 1926 tot 30 Jan. 1927; Hinden: van 3 Jan .lot 30 Jan. 1927; Reebokken: van 15 Juli tot 15 Aug. 1926; Reegeiten en reebokken: van 11 Oct. tol 14 Nov. 1926. Klein wild. Houtsnippen, voor Zuid- IIolland: van 30 Aug. 1926 lot 27 Febr. 1927 Korhennen van 13 Sept. tot 28 Nov. 1926; Korhanen: van 13 Sept. 1926 lot 1 Jan. 1927; Fazantenhennen: van 27 Sept. 1926 lol 1 Jan. 1927; Fazantenhanen: van 27 Sept. 1926 (ot 30 Jan. 1927. Waterwild. Zwanen, voor Zuid- Holland: van 26 Juli 1926 tot 27 Febr. 1927; Ganzen en watersnippen: van 6 JuU 1926 lot 17 April 1927; Eenden en duik eenden, behalve wilde eenden, bergeenden en eidereenden van 26 Juli 1926 lot 6 Maart 1927; wilde eenden van 26 Juli 1926 tot 30 Jan. 1927; Goudplevieren: van 26 Juli 1926 lot 3 April 1927. 2e. dat de jacht op patrijzen en hazen zal zijn geopend: a. op pairijzen in Zuid-Holland: van 30 Aug. 1926 tot 1 Jan. 1927; b. op hazen; van 4 Oct 1926 tot 1 Januari 1927; 3e. dat het vangen van de Hieronder ge noemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien en netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan, ge durende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten aangegeven: Zwanen, in Zuid- Holland: van 26 Juli 1926 lot 27 Febr. 1927; Ganzen en watersnippen van 26 Juli 1926 lot 17 April 1927; Eenden en duikeen den. (behalve boschas anas plalyrhyncha i plalyrhyncha), bergeenden en eidereenden, van 26 Juli 1926 lol April 1927; Wilde een den (anas boschas, anas boschas boschas, anas plalyrhyncha platyrhvncha) van 26 JuU 1926 tot 13 Maart 1927; Goudplevie ren van 26 JuU 1926 lot 3 April 1927. 4e. dat in liet geheele Rijk dc jacht niet zat worden geopend op hertenkalveren, ree- kalvcren, bergeenden en eidereenden, als mede op hel verdere wild, waaromtrent in deze beschikking geenbepalingen zijn ge troffen. Arbeid in kalkzandsteenfabrieken. De Minister van Arbeid, Handel <=n Nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van kalkzandsleenfabrieken in alle gemeen ten des Rijks vergund, dat mannen in het tijdvak van 1 tot en met 31 Juli 1026, in afwijking van hel bepaalde bij art.. 21 der Arbeidswet 1919. gedurende 10 ur?n per dag en 55 uren per woek,arbeid verrichten, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is gelegen hetzij tusschen G uur des voormiiJags en 6 uur des namiddags, heizij tusschen 7 uur des voormiddags cn 7 uur des namiddags. Ons oefeningseskader. Het oefeningscskader onder bevel van vice-admiraal C Fock, is gisterochtend le gen 10 uur le Krel binnengekomen. Ter eere der gaston is een reeks feestelijkheden ge organiseerd. In den Achterhoek. Baron Witterl van Hoogland heeft ontslag genomen als raadslid van Den Haag. ^President Masaryk, van Tsjeciro-Slo- wakije, heeft de orde van den Witten Leeuw le klasse voor burgerlijke verdiensten ver leend aan mr. A. R. Zimmerman, gewezen Volkenbondscommissaris voor Oostenrijk. In verband met het feit, dat het 18 September 12'/> jaar geleden zal zijn, dat dr. J .P. Fockema Anrdeae zijn ambt van burgemeester van Utrecht aanvaardde, heeft zich een comité geVormd om den bur gemeester dien dag te huldigen. Daar het comité overtuigd was, dat geen persoonlijk geschenk, doch bijv. een versiering in een der parken als geschenk hem welkom zou zijn, heeft het comité besloten, in een der parken een monumentale bank te plaatsen Gisteren had het bestuur der „Vereeni ging „Hot Nederlandsche Wegen-congres", aangemoedigd door de groote belangstelling voor de excursies van vorige jaren, een excursie georganiseerd naar de omstreken van 's-Hertogenbosch, ter bezichtiging van eenige wegen, welke deels gereed, deels on derhanden zijn. Pl.ra 100 personen hebben daaraan deel genomen. RECLAME. 7251 Orerraringopde Maai. Gis termiddag heeft op de rivier de Maas bij boei 6 te Rotterdam een overvaring plaats gehad, waarbij een man verdronken is. De sleepboot „Dommel", van P. Smit Jr.'s Scheepvaartbedrijf, heeft de „Nijver heid", een ongeveer zeven tons groot fcohip eigendom van Gebr»,-Fasten, aan stuur boordzijde aangevaren, zoodnt. laatstge noemd sohip onmiddellijk zonk. De booten voeren achter elkaar; de „Nijverheid" voorop. Dit schip kwam uit de Waalhaven en werd bestuurd door den 35 jarigen ,W. Faassen, eigenaar van de boot. Het wilde naar de P. H.-kade varen. Ook de „Dom mel" kwam uit een der havens en was op weg naar de Boompjes. Zoo voeren de eohepen op ongeveer tien meter c.<staua schuin achter elkaar, in dezelfde richting. Op een gegeven moment nu, is de „Nij verheid" naai stuurboordzijde gevaren, oi dé „Dommel" is naar bakboordzijde uit geweken. Een aanvaring was niet te voor komen. De „Dommel" voer met volle kracht op de „Nijverheid", welk schip als het ware in den grond werd geboord. De drie opvarenden, de 35-jarige kapi tein W. Faassen, de 31-jarige ketelmaker I* Noorlandei en dc 16-jarige smidsknecht J. H. Sieveking geraakten te water. Faas sen verdween onmiddellijk in de diepte en verdronk. Noorlander wist zich drijvende te houden en werd door een in dc nabij heid zijnde boot, de „Holland VII" van de Mij. Holland, aan boord genomen. Van de „Dommel" werd onmiddellijk een boei uit geworpen, welke Sieveking wist te grij, pen, tot ook hij door dc bemanning van de „Rolland VII" werd gered. De rivierpolitie heeft onmiddellijk en meer dan een inir naar het lijk van Faas sen gedregd^ echter zonder het minste re sultaat. Inbraak. Dieven hebben gisternacht ingebroken in pand 386 aan de Hoogstraat te Rotterdam, waarin geves tigd is het magazijn de Modegids. De die ven hebben met behulp van valsche sleu tels zich toegang verschaft tot pand 130 aan den Steiger, waarin gevestigd is de drukkerij van de firma S. Dit pand komt aan de achterzijde uit op een plat van het magazijn de Modegids. De dieven zijn via dit pand in het kantoor van de Modegids gekomen, waar zij de brandkast aan de achterzijde opengescheurd hebben, nadat zij eerst tevergeefs getracht hadden, deze kast aan de voorzijde te forceercn. Uit de brandkast is een bedrag van f 360 ge stolen. Daarna zijn de dieven naar den winkel gegaan, waar zij de kassa wegna men, welke zij naar het kantoor droegen. Hier braken zij de kassa open en stalen zij cr een bedrag aan klein geld uit. Ten slotte hebben zij het pand op dezelfde wijze verlaten. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 24 Juni in Nederland uitgesproken 96 fail lissementen tegenover 89 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Juni ^926 1858 faillissementen tegenover 2057 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Brandwonden met petro leum behandeld. In 't laatst der vorige week kreeg een bijna 8-jarig dochtertje van den arbeider L. aan den Middenweg te Veendam een drietal niet ernstige brand wonden aan het been, door kokend water. De moeder wilde de pijn stillen door be handeling met melk, doch een buurvrouw adviseerde behandeling met petroleum. Ze haalde direct de petroleum-kan. Zondagmorgen oordeelde men het beter een medicus te raadplegen en toen de wonden Dinsdag nog niet beterden, deelde de moeder aan den geneesheer mede, dat buurvrouw cr petroleum op gedaan had. De dokter bracht haar onder 't oog, dat dit het slechtste was, wat zij hadden kun nen doen. De petroleum had toen echter haar schadelijke werking reeds verricht en den volgenden dag is het arme meisje aan de gevolgen overleden. Waterkeering doorgeeto- ken. Bij de steenfabriek „De Volhar ding" te Deventer, waar de gemeentelijke dienst der landerijen door bedijking het IJselwatcr van de landerijen tracht ai te houden, heeft een in die buurt wonende landbouwer gisternacht een der geworpen dammen doorgestoken en nadat men te middernacht met man en macht aan heb werk was getogen om de opening te dioh- ten, heeft kort daarop dozejfdo persoon andermaal deze waterkcering vernield: Naar wij vernemen, stond zijn akker mot suikerbieten onder het kwelwater en hij trachtte dat op deze wijze kwijt te raken. Auto-ongeluk. - Donderdag- avond reed een gezelschap, waaronder twee novicen uit het klooster der Duitacho Jezuïeten te Ravenbosch bij Valkenburg in een Ford over den Rijksweg naar Nijme gen met tamelijke vaart, toen men ter hoogte van Vaeshartelt voor een dame uit Geulle moest uitwijken. Doordat men rechts wilde passeeren, reed de auto de vrouw aan, botste daarna tegen een boom en verloor een der voorwielen- De Foi'd duikelde nu over den kop een gracht in. Direct toegeschoten hulp haalde de inzri/- tonden uit liet water. Drie der inzitten den kwamen er met 'n nat pak af, d© eerw. Heer Schardt evenwel kreeg een ge broken neus, terwijl de aangereden vrouw ernstige verwondingen had aan arm cn been. Bei^lc gekwetsten werden per auio van den G.G.D. naar Calvariënberg te Maastricht overgebracht. Diefstal van radio-lampen. De politie te Eindhoven heeft naar den Bosch overgebracht ter beschikking van den officier van justitie aldaar, de gekuwdo arbeiders E. A. H. en v. d. W., werkzaam op de Philips Gloeilampenfabrieken, eerst genoemde als verdocht van diefstal van een groote partij radio-lampen, de ander wo- gens heling. In brand geraakt. Een 18- jarige dienstbode te Sneck die op een gas* stol was aan het 6meltén was waarbij ter pentijn was gevoegd, brandde zich daarbij deerlijk. De inhoud van het pannetje go raakte in brand cn werd op een plat dok gegooid. Het meisje wilde het blusscheo en geraakte met haar kleeren in brand. Door haar in oen vloerkleed te rollen zijn de vlammen gebluscht. Ernstig verbrand is zij daarop naar het ziekenhuis overge- braoht. Naar wij vernemen is de toestand tamelijk bevredigend. Donderdagmiddag is het achtjarig doch tertje van den heor J. Kuhn wonende Anna Boogerd te Delft, in brand geraakt door dat haar klceding in aanraking kwam met een brandend gaskomfoor. Met zeer ern stige brandwonden is het kind naar het gasthuis vervoerd, waar het i6 overleden. De inbraak te Tinaarloo. De recherche te Groningen werd gistermicL dag gewaarschuwd, dat vier personen zich op verdachte wijze ophielden aan het Eemskanaal. Bij onderzóek bleek dat het uiterlijk van drie hunner klopte met het signalement van de drie nachtelijke inbre kers bij en bedreigers van de familie N. te Tinaarloo. Het waren goede bekenden van de politie en justitie. Toen ze zich in de riediting van Groningen bewogen werden ze door de recherche, geassisteerd door een flinke macht agenten, gearresteerd. Een poogde een in een zakdoek gewikkeld pak te water te gooien, doch dat mislukte. Het pak bleef op den wal liggen en bleek een groote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen te bevatten, welke de familie N. later als haar eigendom heeft herkend. Zwaar geboeid werd het viertal, de ?0- jarige G. J. de J., de 22-jarige H. H., de 28-jange G. G en de 30-jarige E. P., allen uit Groningen, naar het bureau gebracht. Ze ontkenden alle schuld. De onsohidd von E. P. aan het misdrijf bleek spoedig. De hoofddader, die een der gebroeders N. een revolver heeft voorgehouden, is G. J. de J. Hij ie 3 maanden geleden ontsla gen uit de gevangenis te Utrecht, waar hij een straf had uitgezeten wegens inbraak in een villa. Lijk aangespoeld. Te Sta voren is aangespoeld een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk, het geen dooT de familie is herkend als te zijn van schippeu- J. de Boer, die bij den storm op 25 November 1925 met zijn schip nabij Medemblik is vergaan, waarbij ook zijn vrouw en de knecht het leven verloren. Welverdiende onderschei ding. De heer Jacob Riedel, gezagvoer der bij de Stoomvaart-Mij. „Nederland"* heeft op 9 Februari 1926, toen hij met het s.8. „Salawati" op de reed© van Port Elisabeth lag (dit schip voer toen in dienst van de Holland-Afrika-lijn) met levensge vaar getracht een over boord gevallen ma troos F. Koning te redden. Hij liet zich te water glijden langs een touw, waarbij hij beide handen ernstig verbrandde door de wrijving en hield, later geholpen door anderen, den drenkeling boven water. Ef stond echter een zware zee en voordat de inmiddels uitgezette reddingboot hen be reikte, werd de drenkeling weggeslagen door een stortzee. Kapitein Riedel waB in- tusschen zoo uitgeput (hij heeft nog naar den drenkeling gedoken), dat hij zelf slechts met moeite gered werd cn in een mand naar boven gehcschen moest worden. Dezer dagen is kapitein J. Riedel hier voor beloond met de medaille voor mensch- lievend hulpbetoon. Ondoordacht. Vrouw: Weet je nog wel, beste man, hier onder dezen boom hadden we ons eerste rendez-vons, nadat ik je 'n half uur had laten wachten 1 Man (zuchtend): Och ja; en 't regen de dat het goot!... Was ik toen maar naar huis gegaan I r j xxv nas Uit Dinxperlo wordt bericht, dat Duitsclie autoriteiten een persoonlijk onderzoek heb ben ingesteld naar de schade die de over- slroommgen door de slechte afwatering van IJssel en Aa en aangrenzende beken zoowel op Duitsch als Nederlandsch gebied telkens veroorzaken Na overleg met de plaatselijke besturen hebben ze besloten deze belangen bij de Duitse he regeering te bepleiten, zoo dat wanneer ook de Nederlandsche autori teiten meewerken, de tdesland in den water afvoer kan worden verbeterd. De Heldringgestichten. De jaarlijksche vergadering der Heldring- gestichten i3 geopend met een bijeenkomst in de Vluchtheuvelkerk, waar, na het ge zang van de kleinere en grootere kinderen, dr. J. Lammerls van Buercn, president- directeur der gestichten, het woord nam naar aanleiding van de gedachte, dat het 11 Juli a.s. 50 jaar geleden zal zijn, dat O. G. Heldring le Zetten overleed. Ter ge legenheid van dezen gedenkdag zal een bronzen beeltenis van ds. Heldring in het gesticht Sleenbeek worden geplaatst. Kort geleden nog. bij het 75-jarig beslaan van Hoenderloo. is het werk van dezen ge denkwaardiger! man herdacht. Niet alleen op den arbeid in deze gestichten, maar op velerlei Christelijken arbeid heeft hij zijn stempel gezet. De vergadering werd hierop voortgezet op het terrein buiten het kerkgebouw, waar dr. J. H. Adriani, secretaris van den Armen raad te Utrecht, gesproken heeft over het onderwerp: „De schaduwzijden der kinder- zorg en hoe ze te bestrijden". In den ouderdom van^ 78 jaar is in Den Haag overleden de hoer II. Sluiter, oud-inspecteur van de scheepvaart en oud- gezagvoerder enz. van den Kon. West- Indischen Maildienst De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Overreden engedood. Inde Havenstraat te Rotterdam is een ongeval gebeurd, dat aan den 4-jarigen L. Baurs het leven heeft gekost. Het knaapje liep achter een vuilniswagen en wilde plotse ling de trambaan oversteken. Er kwam een motorwagen van lijn 7, uit dc richting West Zeedijk, aangereden. De jongen werd ge grepen en onmiddellijk gedood. Het lijkje is per auto van den G.G.D. naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Den bestuurder treft geen schuld. Weer een echte lij k drama. Donderdagavond laat zagen twee agenten van politie een man uit een woning aan de Vletstraat te Rotterdam komen. De man had bebloede handen en zij hielden licm daarom aan. Hij vertelde toen, dat hij zijn vrouw mishandeld had. Dadelijk Stel den de agenten daarop een onderzoek in, in de woning Hier vonden zij dc vrouw van den aangehoudene, die de 35-jarige expeditieknecht M. L.bleek te zijn, zit tende op een stoel. Zij bloedde uit ver schillende wonden. Haar oogen waren dicht geslagen, zij had een groote wond boveü het rechteroog en een diepe wond aan het achterhoofd. De spiegel was geheel met bloed bespat Op de tafel lag een geopend scheermes. De vrouw deelde mede, dat haar man haar daarmede bedreigd had. De vrouw is terstond naar het ooglijders- gestioht aan de Nadortstraat overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar oogen blijken heel ernstig gekwetst te zijn. De man is overgebracht naar het poli- ticbureau aan den Bergsingel, waar hij opgesloten is. Uit het voortgezette onderzoek is ge bleken, dat de man twist gehad heeft over het gedrag van zijn vrouw. Reeds is hij bij de zedenpolitie geweest, om over zijn vtouw te kjagen. Toen heeft hij zich er al eens over uitgelaten, dat hijzijn vrouw rou slaan.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 5