No. 20332. ZATERDAG 26 JUNI Anno 1926. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. KERK- EN SCH00LN1EUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regel&bonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenlifn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cta., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Olrectie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèi)ue- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTl Voor Leiden per 8 maanden f 2.35, per weekCf 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post f 2.36 portokosten. Dit nummer beslaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het verzoek van: a. de N.V. Leidsch Dagblad, om vergun ning tot het uitbreiden van de drukkerij en zetterij in het perceel Witte Singel No. 1, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M No. 3669; b. de N.V. Stoomfabriek van Verduur zaamde Levensmiddelen „De Ster", om ver gunning tot het uitbreiden van de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen in het perceel Hoogewoerd No. 183, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie D No. 1521. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 10 Juli eJc. des voormiddag9 te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te dichten. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 26 Juni 1926. 7263 Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Den 1 Juli a s. zal de Gemeentelijke Rei nigings- en Ontsmettingsdienst 121/3 jaar als gemeentebedrijf hebben bestaan, gelijk ge meld. Vóór 1 Januari 1914 waren enkele onder- deelen van dien dienst verpaclii, terwijl an dere werden uitgevoerd door werklieden en onder toezicht van Gemeentewerken. Thans is de Gemeentereiniging een geheel afzonderlijk bedrijf en neemt onder de ver- ïchillende gemeentebedrijven een voorname ólaats in. Zonder sloornissen is de dienst geleidelijk gebracht onder een Directie, die getoond heeft de belangen van de gemeente en in het bijzonder van de inwoners op een be- -hoorlijke wijze te behartigen. Met voldoening kan het Gemeentebestuur terugzien op de zeer goede maatregel om dien dienst in eigen exploitatie te nemen en geen verpachting meer te wenschen. Verschillende inwoners zullen zich de toe standen, die bij verpachting voorkwamen, nog wel herinneren. Een 20-tal schuiten voor de verzameling van huisvuil lagen o.a. op verschillende plaatsen in de gemeente en gaven al een zeer slechten indruk van een Academiestad. Het reinigen der straten werd uitgevoerd door eenige straatvegers, die dikwijls voor andere diensten werden aangewezen, zoodat aan dien dienst al zeer weinig aandacht werd geschonken, hetgeen nu, rekeninghou dende met het tegenwoordig verkeer, in geen enkel geval meer voldoende zou zijn. De bereiding van compost uit bagger en huisvuil behoort evenals de sorteering mede gelukkig tot het verleden, hetgeen voor de 'werklieden, belast met die werkzaamheden, steeds een zeer onaangename bezigheid was. Thans wordt de dienst uitgevoerd door 1 directeur. 3 opzichters, 1 kassier-boekhou der, 1 klerk en 67 werklieden. Het vervoer werk heeft plaats met 16 paarden en 2 mo tor-wagens. De 1ste Juli zal door het personeel wor den beschouwd als een jubileum. Op dien dag wordt de dienst eenigszins beperkt. De directie zal van 2 tot 4 uur re ceptie houden in het administratiegebouw der Gemeentereiniging aan de Noorderstraat terwijl te 8 uur n.m. een feeslvergadering in de Gehoorzaal zal worden gehouden door het gchecle personeel. Het vraagstuk der medezeggenschap. De uit de afd. Leiden van den Vrijz. Dem. Bond. onder voorzitterschap van prof. F. G. Scheltema gevormde Commissie tot bestudeering van hel vraagstuk der mede zeggenschap in de bedrijven, heeft daaroveT een rapport uitgebracht, dat in de eerstvol gende ledenvergadering der afdeeling zal worden behandeld. Als uitgangspunt heeft de Commissie ge nomen hei derde onderdeel van punt n van de beginselverklaring van den V. D. B., luidende- „Allen, die in het bedrijfsleven .werkzaam zijn. behooren belang te hebben „•bij de uitkomsten van het bedrijf en mede zeggenschap in de regeling der arbeids voorwaarden en in de organisatie van het „bedrijf." Tweeërlei eisch is hierbij gesteld; belang bij de uitkomsten van het bedrijf en mede zeggenschap. De Commissie i3 van oordeel, dat de leerste eisch althans, wanneer hij in dien *in moet worden opgevat, dat ieder arbeider aandeel in de winst moet hebben behoort te vervallen. Er is, volgens de rapporteurs, geen bil- lijkheidsgrond voor aan te voeren, verband te leggen tusschen loonen en bedrijfsuit- komsten, welke laatste immers in geenen deele uitsluitend bepaald worden door de prestatie van den loonverdienende. Eindelijk zijn tegen dit stelsel verschillende practi- sche bezwaren in ie brengen, waarvan het voornaamste wel dit is, dat het levenspeil van den arbeider niet toelaat, hem behalve in de winsten ook in de verliezen te doen deel en, of zelfs maar het loon uitsluitend van de gemaakte winsten te doen afhangen, waaruit volgt, dat dit het verband tusschen belang en bedrijfsuitkomsten nimmer anders dan zeer beperkt kan zijn. De tweede eisch daartegen, modezeggen schap, is in beginsel volkomen gerechtvaar digd. De formuleering van dien eisch is echter, volgens de rapporteurs, derma te vaag dat hij weinig houvast biedt. Begrijpelijk i9 daarom, dat van verschillende zijden de wensch is geuit, het gestelde beginsel nader te concretiseeren, zooals dit ook geschied is in het rapport van de Commissie, benoemd door het Hoofdbestuur van 'den V. D. B. voor dit vraagstuk, onder voorzitterschap van mr. A. G. Josephus Jitta, die bet vraag stuk in hoofdzaak wenschte op te lossen langs den weg der collectieve arbeidscon tracten. Na een uitvoerige beschouwing over de uitwerking en na het nader aangeven van de voordeelen en bezwaren dezer oplossing komt de Leidsche Commissie tot de con clusie: dat toekenning van in het algemeen moeilijk nader te detaalileercn medezeg genschap der arbeiders in de regeling der arbeidsvoorwaarden en in de organisatie van het bedrijf gewenscht is; dat het sluiten van Ooll. Arbeids-conlrac- ten een middel is, waardoor op natuurlijke wijze de toekenning dier medezeggenschap mogelijk is en verder kan ontwikkeld wor den; dat dit middel wettelijke aanvulling be hoeft in dien zin. dat de wetgever bindend- verklaring van C. A. O* moet mogelijk ma ken, waarbij de wet de noodige waarborgen moet bevatten, opdat de door de gemeen- j schap tengevolge van een bindend verklaring verkregen voordeelen, de_ daardoor berok- kende nadeelen niet overtreffen; dat met betrekking tot die bedrijven, waarin C. A. C. niet bestaan, of waarin deze althans niet zijn bindend verklaard, I de medezeggenschap langs anderen weg zal moeten worden bereikt, waarbij gedacht wordt aan in te stellen bcdrijfsvercenigm- gen; dat het eindelijk niet is uitgesloten te achten, dat bij een verderen uitgroei van deze bedrijfsverenigingen zij de taak, die thans de werkgevers- en werknemers-orga nisaties bij hel sluiten van C. A. C. vol brengen, geheel zouden kunnen overnemen waardoor het voordeel zou kunnen worden verkregen, dat de regeling der medezeggen schap permanent zou worden, instede van gelijk thans, telkenmale afhankelijk van den duur der Ooll. Arbeids-eóntracten. De Commissie wijst er tenslotte op, dal zij allerminst de oogen gesloten heeft voor het feit, dat, welke regeling der medezeggen schap ook worde gekozen, zij zonder twijfel aan lal van ondernemingen nieuwe lasten zal opleggen, wat echter geen reden mag zijn, om niet met alle kracht het tot stand komen en waarborgen van redelijke arbeids voorwaarden te bevorderen. De heer M. F. A. Backer alhier, gedi plomeerde van do afdeeling KlectroleChniek dor Middelbare Technische School te Haar lem. is aangesteld tot eloclro-lechnicus bij de N. V. Electriciteitsmaatschappij Electro- sloom te Rotterdam. Voor het onderwijzersexamen zijn ge- i slaagd onzo sladgenooten de heeren J. M. Blokpoel en D. W. Vodcgel. Gepensionneerd is de luitenant-kolo nel van het Ned.-Ind. leger bij hol wapen der infanterie D. G. Draaijer alhier. Geslaagd is voor het examen boekhou den. afgenomen vanwege de Vereeniging van Leeraren, onze sladgenoole. mei. C. va'n Holderen. Bij het j.l. gehouden examen der H. C. V. in Den Haag slaagden voor costu- mière de dames W. Binnendijk en G. Lang- hout; voor coupeuse M. v. d. Born, C. Los en A. Turkenburg; voor leerares mej. C. Los, allen alhier. Hedenmiddag met den trein van 2 u. 26 arriveerden hier tpr stede de officieren en manschappen van het 6de reg. veld-arlille- rie. in totaal ongeveer 225 man, na een twee wekelijksch verblijf in de legerplaats Oldebroek. Het programma in het Casino- theater staat deze week in zeer sterke male in het teeken der sensatie. Voor de pauze, nadat eerst het gebrujkelijke Hol- landsch Nieuws en een oer-komi9che twee- acter zijn vertoond, draait al3 eerste hoofd-i nummer „De Zwerveling", op en top een Wild West-film, waarin Fred Thomson en zijn schrandere, viervoetige vriend Silver King, die wederom in tal van hachelijke situaties redding weet te brengen, de hoofd rollen meesterlijk vervullen. Na de pauze „Hot monster", de griezelige gruwel geschie denis van een waanzinnigen dokter, die zijn mede-verpleegden in het sanatorium aan spoort het personeel gevangen te zetten en zich vervolgons aan het hoofd van de in richting stelt Op duivelsche wijze laat hij auto's verongelukken en lokt zoo zijn slacht offers naar binnen Dan begint het spel eerst goed: klauwachlige handen strekken zich naar het arme slachtoffer uit. deuren en vensters openen en sluiten vanzelf, ge raamten rijzen uit den grond omhoog, de dood loert van alle kanten, kortom 't is een historie zóó sensationeel en dermate ener veerend, dat een zucht van verlichting uit de zaal opstijgt, wanneer eindelijk de waan zinnige dokter onschadelijk gemaakt wordt en den electroculiedood sterft. Over den smaak valt niet te twisten, maar wie van griezelen en sensatie houdt kan deze week genieten van het sterke spel van Lon Chancy in „Hot Monster". Het Luxor-t heater brengt als hoofdnummer „Do danseres van Cairo", een drama in zes acten, met Priscilla Dean in den titelrol. De danseres is de dochter van een Engelschen kapitein, welke met z'n echtgcnoote in de Sahaja door de Bedouinen werd vermoord. Hun dochtertje werd opge voed door den eigenaar van een bekend café in Caïro, evenwel onder belofte dat het meisje later de vrouw zal worden van een Bedouinen-hoofdman. Voordat deze zijn bruid echter kan opeischen komt er een blanke jongeman in het spel, die oorzaak is van ernstige verwikkelingen, vechtpartijen en liefdescènes, doch tenslotte overwinnaar wordt. Mèt de danseres verlaat hij Caïro een nieuw leven tegemoet. Priscilla Dean zorgt door haar uitstekende spel, en bovenal door het buitengewone mi miek, voor onafgebroken spanning, terwijl vooral ook de hoofdman der woestijnroovera uitstekend wordt weergegeven. Het pro gramma bestaat voor de pauze uit „klein goed", benevens uit een goed variété-num mer, waarin de vijf gebroeders Auer met hun zang en muziek veel succes oogsten. Ook in het C i t y-T heater ziet men een verhaal dat zich afspeelt in de woestijn „De Schaduw van het Oosten" i9 een inte ressant melodrama in zes acten. waarin een Oosterscli meisje zich opoffert voor een blanken man. dien zij liefheeft. Even mooi, doch meer sensationeel is „Het raadselach tige testament", dat van het begin tot het succesvol einde, als de gerechtigheid over wint, weet te boeien. Het is inderdaad een 9lrijd op leven cn dood, een aaneenschake ling van avonturen, vol spanning, vol ge heimzinnigheid; een film al zoo, die een be zoek aan dit theater volkomen waard is. Voor het parkconcert op Dinsdag a.s. des avonds te 8 uur in het Van-der-Werff- park, luidt het programma als volgt: 1. Fanfare-marsch, Henrion; 2. Ouverture „Zampa", Herold; 3. „Duoro", wals, La- bitzky; 4. Fantaisie de l'Opera „Faust", Geijp; 5. ,,Frauengunst"„ mazurka, Transla- teur; 6. „Flirt", valse lente, Geijp; 7. Marche Franc-ajse, Van Gael. Gistermorgen omstreeks 11 uur is op de Steenslraat hoek Binnenveslgraclit een voor 'n wagen gespannen paard, bestuurd door J. F. R. te Valkenburg (Z.-H.) aange reden door een luxe-auto, waarvan nummer en bestuurder -onbekend gebleven zijn. Het paard bekwam verwondingen aan voorbeen, borst, hals en schouder, terwijl van den wagen het lemoen werd vernield. De politie stelt een onderzoek naar den autobestuurder in. Door J. van S. te Haarlemmermeer is bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van een aan hem toebohoorende zwarte koe, gemerkt J. v. S.. welke hij gisteren op de veemarkt alhier is kwijtgeraakt, Door de politie is een zwartbont var ken gestald, dat gisteren onbeheerd op de markt is achtergebleven. Het „vergevorderd seizoen" ten spijt blijken de rijwielbelastingplaatjes nog steeds een welkome buit voor het gilde der lang- vingers te zijn. Gistermiddag althans werd van een onbeheerd staande fiets aan de Aalmarkt het plaatje ontvreemd, terwijl gisteravond van twee rijwielen, staande in de gang van het gebouw „Patrimonium" eveneens de belaslingmerken waren ont vreemd. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG, 27 APRIL. Leiden. Evang Luth. Gem.: Voorm., haüfelf, de. J. Ph. Makkink. Remon. Geref. Gem.: Voorm., hallelf, dr. Lente. Eglise Wallonne: Dinianche A dix heurer» et demi du matin, mr. P. J. Molenaar, pas teur A la Haye. Ver. van Vrijz. Herv. (zaal Volkshuis): Voorm., halfelf, dr. K. H. Boersema. Vrije Kath. Kerk (Stille Rijn 1 a): Zater dagavond. 8 uur, Verpers en Lof Zondag- voorm., halfelf. Mis. Doopsgez. Gem.: voorm. 10 uur, ds. L. Bonga. Hazerswonde. Ned. Herv. Kerk: Voorm., halfelf, en nam. halfacht, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm., halfelf, en nam, halfacht, ds. Gispen. Alphen. Ned. Herv. Kerk, Julianaslraal: Voorm., 10 uur, ds. Veldhoen, en nam. 7 uur de. de Bruin. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. 7 uur, ds. Veldhoen. Ned. Herv. Kerk, Oud'iioornseheweg: Voorm., halfelf ds. Milalz, uit Enkhuizon. Evangelisaliegebouw Hooftstraat: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven de heer Dijkman, uit Zedst. Geref. Kerk, Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, en nam. G uur de. Schouten. Geref. Kerk, Hooftstraat: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. WIentjes. HiRegom. Ned Herv. Kerk: Voorm., 10 uur en nam. halfvijf, ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam. 5 uur, ds. Van Hcrksen. Ohr. Geref. Kerk: Vóorm., 10 uur, en nam. 5 uur, telkens leeedienet. Katwijk aan den Rijn. Ned. Herv. Kerk: Voorm., hallltien, en nam., 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voonn., halftien, en nam., 0 uur, ds. Meijering. Katwijk-aan-Zee. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. Impela (Bed. H.A.); nam., 6 uur, (Nabetr. H A.) de zelfde Leiderdorp. Ncd.-Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. Mul der, uit Zoeterwoudc; nam., halfzeven, de heer R. J. D. Beerenkamp, cand. te Zoeter- woudc. Geref. Kerk: Voorm., halflien (Bed. H.A.) en nam., halfzeven (Dankz.) ds. Woudstra. Liase. Nod Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. G. van Dijk Azn. (Voorber. H.A.); nam. B uur, dr. J. Rieméns, uit Leiden Geref. Kerk: Voorm., halftien, leesdienst; en nam. 4 uur, ds. D. Ringnalda Jr., uit Lei- muiden. Chr. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur, ds. G. Salomons, uil Amersfoort; nam., 5 uur, de zelfde. Geref. Gemeente: Voorm.. halflien (Bed. n.A.), en nam. 4 uur (Nabetr.), ds. H. A. Mindcrman. Ned. Prol. Bond: Voorm., kwart over tien, dr. B., D. Eerdmans, uit Leiden. Oegstgeest. Ned. Herv. Gem.: Voorm., 10 uur, in „Irene", de heer F. van Hasselt, zendeling- leeraar. NoordwijkerhonL Ned. Herv. Kerk: Voorm., 10 uur. ds. Lekkerkerker, uit Bennebroek. Sassenheim. Ned. Ilerv. Kerk: Vóorm., 10 uur, en nam., 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm., halftien, en nam. 5 uur, ds. Boeijenga. Chr. Geref. Gem.: Voorm., 10 uur, de heer D. L. Aangeenbrug; nam., 5 uur, leesdienst Warmond. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, dr. J. J. Woldendorp. Wonbrugge. Ned. Ilcrv. Kerk: Voorm., 10 uur (Doops- bed.), en nam., halfacht, ds. Joh. Kijne. Geref Kerk: Voorm., 10 uur, en nam., halfacht, ds. J. W. Gunsl, em. predikant te Oegstgeest. Zoeterwonde. Ned. Herv. Kerk: Voorm., halfelf, diakoon J. Smit, uit Heemstede (de 3de bijzondere collecte wordt ten zeerste aanbevolen). De diensten vangen voortaan, zoolang de zo mertijd duurt, te halfelf aan. Zwammerdam. Ned. Herv. Kerk: Voorm., 10 uur, en nam. 7 uur, dl. Kloots. Geref. Kerk: Voorm., 10 uur (H A.) en nam., 7 uur (H.A. en dankzegging), ds. Wis- sink. Ned.-Herr. Kerk. Beroepen: Te Puilen op de Veluwe: J. Enkelaar, te Rijssen e d a n k t: Voor Pease: H. van Oyen, hulpprediker te Heemstede. GereL Kerken. Bedankt: Voor Benthuizen: B. van Neerbos, te Terneuzen; voor Pijnacker: K. J. Kremer, te Gees. Evang. Lnth. Gem. Drietal: Te Hilversum. P. Boender- maker, em. pred. te Hilversum; H. L. Boer- lijst, te Amsterdam, en L. Schutte, te Am sterdam. Bedankt: Voor Helder: J. C. V. v. Bemmel, te Hoorn. Dl. A. Zwiep, te Hillegom. Ds. A. Zwiep te Hillegom, die het beroep der Chr. Ger. Kerk te Zeist aannam, is in 1893 geboren. In 1923 werd hij aan de Theo logische Schooi te Apeldoorn candidaat en op 28 October 1923 predikant te Hillegom, de eerete van de kortelings geïnstalleerde Chr. Ger. Kerk aldaar. BINNENLAND. Vergadering van de Nederl. Mij. veor Nijverheid en Handel. Eenige ongelukken met doodelijken afloop. BUITENLAND. De schadevergoeding aan de vroegere Duitsche vorsten. Een debat over de verhouding tot sovjet- Rusland in Engelsche Lagerhuis. Een groot-hertogelijk referendum in Luxemburg. Bij het afscheid van mej. ds. Rappold te Zwammerdam. Mej. <la. Fred. W. Kappold, die morgen afscheid neemt van de Rem. (GcTef.) Go- m een te te Zwammerdam, werd 14 Septem ber 1890 te Amsterdam geboren en be zocht aldaar het Gymnasium. Vervolgens studeerde zij aldaar aan de Stedelijke Uni versiteit in de Theologie en legde in 1916 met guustig gevolg het doctoraal examen af. Daarna was zij ongeveer een jaar werk zaam als Gedsdienstleorares bij de afdee ling van den Nederlaudschen Protestan tenbond te Hilvereum. Na haar verblijf in Hilversum hervatte zij de studie aan het Seminarium der Reraonstrantsoh Gerefor meerde Broederschap te Leiden en werd na afloop daarvan einde 1918 tot proponente bevorderd. In het begin van het volgend jaar ver trok zij naai' Rotterdam, om bij de Rem. Gemeente aldaar haar geestelijken arbeid te hervatten. Na een werkzaamheid van 1jaar als liulppredikante bij die gemeente werd zij bij de Rem. (Geref.) Gemeente te Zwam merdam boroepen alwaar zij 7 Nov. 1920 haar intrede deed. Door het aannemen van eern beroep naar de Vereonigde-Christelijke Gemeente te Dokkum, een samenvoeging van verschillende groepen in Remon- strantsoh kerkverband, alwaar zij Zondag 4 Juli as haar intrede hoopt te doen, verliest de Rem. Gemeente Zwammerdam haar trouwe en ijverige predikante, die ook bij andersdenkenden om haar persoon lijke eigenschappen zeer gezien is. Zij gal zich aan velerlei arbeid zoowel op geeste lijk ale maatschappelijk gebied en haar prediking werd des Zondag» steeds door velen ook uit omliggende gemeenten met graagte beluisterd. R.-Kath. Zangkorenbond. Tegen gisteravond waren besturen van verschillende zangkoren uitgenoodigd in het Patronaatsgebouw te Voorschoten alwaar prof. J. v. d. Wiel, lecraar aan het Semi narie Hagcveld te Heemstede de oprich ting van een korenbond in deze streek zou bepleiten. Wegens verhindering van pastoor Hijesing, leidde pastoor Tholen uit Was senaar de vergadering. Na opening gaf hij het woord aan prof. v. d. Wiel die in een keurige rede uiteen zette het doel en het nut van een koren- bond. Met belangstelling werd spreker ge volgd door aanwezige besturen uit Voor schoten, Leidschendam, Voorburg, Wasse naar, Katwijk. Van de parochie Oegstgeest was geen afgevaardigde aanwezig. Na de rede bewees de vergadering door applaus dat men in principe instemde met het doel. Meerdere afgevaardigden gaven er echter de voorkeur aan tot een bepaalden datum de aansluiting mogelijk te doen zijn. Na bespreking hierover werd besloten dat men tot 9 Juli a.s. van een en ander be richt kon zenden aan pastoor Beysink te Leidschendam. Een afgevaardigde uit ieder aangesloten koer vormt dan de commissie van actie terwijl een geestelijk bestuur in- tusschen zal worden benoemd. Uit het be stuur zal dan na 9 Juli een dagelijksch be stuur worden gekozen. Pastoor Tholen dankte prof. v. <L Wiel voor het mooie werk dezen avond verricht en sloot de ver gadering met gebed. De kwestie-Geelkerken. In de Woensdag j.l. gehouden vergadering van de classis Bols ward der Geref. Kerken werd, naar „De Stand." meldt, als eind conclusie der rapporten en besprekingen aangenomen: a. aan ds. G. Vermaal, predikant le Mak- kum, de volgende verklaring voor le leggen ter onderteekening: Ondergeleekende verklaart als ambtsdra ger zich te confromeeren met de beslissin gen van de Asser Synode inzake Gen. 2 en 3 en belooft deze ook tot grondslag te zullen leggen yan wat hij leert, met dien verstande dat hij zich het recht voorbehoudt om een gravamen in te dienen, indien hem te eeni- ger tijd mocht blijken uit de II. Schrift, dat zij niet letterlijk opgevat wil hebben, wat de Synode verklaart, dat overeenkomstig de

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1