Jüutin Humor uit het Buitenland. Leidsclte Begrafenis-Onderneming Vrouw, haar man uitlatend:.Dag, beste. Denk je er vooral om, de zonneblinden te bestellen? (London Opinion) Noo, rok op, en laat me le blei niet meer zien rond hangen. IHnmorlstJ .Tnrht-houwer, tot gegadigde voor een klein zeiljacht: Kii 'wut ik zeggen wil, meneer, als jc zoo'n boot koopt als deze, dan krijg je meer as een boot, ie koopt om zoo te zeggen een soortement thuis. (Punch) Dame: De schoenen die ik hier kocht deugen volstrekt niet; ze zijn zoo slecht gemaakt, dat ik er onmogelijk mee loopen kan. Waardige winkelbediende: Mevrouw, de menschen die hier hun inkoopen doen, plegen niet te loopen. (Passing Show) gde vrouw: En wanneer wil jij vanavond hel eten klaar hebben? Het hopelooze geval: O, een minuut ol twintig nadat Ik thuis ben (Punch) Dochtertje, een tijdschrift lezend: Pa, wat la ,Joie de ilvre? Vader: Dacht Je, dat ik dat wist? (London Opinion) B. Reynen cn aan hel jubileum van «den administrateur, den heer G. Kromhout. Er werden 402 vereerende getuigschriften voor 25-, 40- en 50-jarigen (rouwen dienst in verschillende departementen uitgereikt;- sedert de instelling van dit instituut door de al gem een e vergadering in 1903 reeds in totaal 5000 exemplaren. De rekening en verantwoording over 1925 op een totaal aan ontvangsten van f28.072.11, een tekort van 1 1533.33 aan wijzende, nagezien door de financieele com missie, waren in orde bevonden. De pen ningmeester werd gedechargeerd. Het vermoedelijk tekort op de begrooling voor 1927 wordt op een totaal van f28.600 geraamd op f 3150. Uit het overzicht, dat de tweede secretaris de heer W. B. Reynen, uitbracht over dona teurs en leden, bleek, dat in 12 departe menten het ledental met totaal 60 was achteruitgegaan. Twee departementen, jUIen aan den Rijn en Kampen, werden opgehe ven en ook van den Helder is bericht ont vangen van een besluit tot opheffing. Dit kost der Maatschappij 49 leden. Tegenover deze verliezen staal een aan winst van 531 leden, waarvan in Den Haag alleen 297. 'I Aantal donateurs, bleef con stant 427. Met de bij 't hoofdbestuur inge schreven leden en de leden, wier contri butie aan het hoofdbestuur nog niet ver antwoord was, bedroeg het totaal nu 3913, tegen 3685 in 1925. Ir. Verhey (Amersfoort) stelde de vraag, ©f het aanging oen subsidie te geven aan een departement, dat belangen heeft, strijdig met die van een ander departement. Spr. doelde hier op een subsidie aan Tiel in verband met kanalenplannen, terwijl Amersfoort' andere belangen heeft inzake dc kanalen, waarom het hier gaat. Na verdediging van de bestuurstafel werd dc rekening on verantwoording goed gekeurd Dc begroolmg voor 1927 werd eveneens aangenomen. Hierbij werd een hoofdbe- stuursvoorslel behandeld, waarin dit hoofd bestuur gemachtigd wordt het cventueelc tekort in verband met de feestvieringen ter gelegenheid met het 150-jarig bestaan te dekken uit het kapitaal. Alsdan komt in behandeling het Verslag inzake de Bezuinigingsaclie, waaraan het vo' ivle is ontleend: i)e langdurige regeeringscrisis, waardoor oenige maanden lang vrijwel alle wetgeven de arbeid slop stun J, leidde er toe, dal in afwachting van de plannen eener nieuwe regcering geen actie op groote schaal op ecnig gebied werd ondernomen. In liet-vorige verslag werd melding ge maakt van bet aftreden van den toenmali- gen Voorzitter, den heer Wal rave Boisse- vain, in verband met zijn aanwijzing als candidaat voor de Tweede Kamer, voor w< ik lichaam hij daarna ook gekozen is. De heer nir. C. H. Guépin, oud-dirccleur van de Nederland9che Handel-Maatschappij heeft zich bereid verklaard het voorzitter schap op zich te nemen. Tijdelijk was ais .vcorz. opgetreden de heer K. C. Honig Hzn. Overigens onderging de samenstelling dei Commissie in het verslagjaar gceu wijzi ging. Gedurende de ziekte van den secreta ris mocht de Commissie medewerking on dervinden van den heer mr. W. E. van [Waveren, die de waarneming van hel secre tariaat welwillend op zich nam. Ook in -het afgeloopen jaar heeft de Com missie haar ac(ie op de tot dusver gebrui kelijke wijze voortgezet. Verschillende arti kelen over bezuinigingsmogelijkheden wer den in of bij het tijdschrift der Maatschappij gepubliceerd. De langdurige crisis leidde er toe, dat de verschillende begrootings-hoofd- •tukken in de Stat en-Generaal slechts kort besproken werden, zoodal de gelegenheid ontbrak om uit de debatten een slotsom te trekken, aangaande den ai of niet bêslaan- den waren bezuinigingszin ip de Kamérs. In verband hiermede word een voorgenomen nadere erilische beschouwing over de be grooting tot een volgend werkjaar uitgesteld. Als voornaamsle publicaties der Commis sie kunnen verder genoemd wordc-n be- schouwingen over bezuiniging op militaire uitgayen en reorganisalie van de Marine; fondsvorming of te-goed-schrijving voor de sociale verzekering; het politic-vraagstuk; cumulatie van pensioenen en salarissen en ecnige vragen over de huurpolitiek der gemeente Amsterdam. De commissie heeft o.m. nog in studie een mogelijke bezuiniging op de kosten van Hoogcr Onderwijs, door meer samenwerking tusschcn de verschillende universiteiten. Ook builen publiciteit heeft de Commis sie resultaten kunnen bereiken door onder handse!) overleg, besprekingen met autori teiten enz. De Commissie ondervond ook in het afge loopen jaar v/eder in ruime male belang stelling en medewerking. Aan allen, die op eenigc wijze medewerkten aan de bezuini gingsaclie, zij hier een woord van welge- meenden dank gebracht. Verschillende de partementen der Maatschappij gaven zich weer moeite voor de bezuinigingsactie Ook enkele spreekbeurten over bezuiniging wer den in het verslagjaar gehouden. Is een voortgezette bezuinigingsactie nog noodig? De Commissie meent deze vraag zonder eonig voorbehoud bevestigend te moeten beantwoorden. Zeker, de Rijksmid delen geven over het algemeen een bevre digende opbrengst en het tekort op den ge wonen dienst der Slaalsbegrooting is weg gewerkt. Bij haar indiening werd op de be grooling voor 1926 zelfs een klein overschot voor den gewonen dienst berekend, dat in middels echter al verdwenen is door nieuwe uilgaven of accres van bestaande. Maar de hoofdzaak is, dat de sluitende begrooting voor een zeer belangrijk deel be reikt is door verzwaring van den reeds zoo hoogen belastingdruk met al de nadeelige economische gevolgen van dien en ruimer opbrengst van bestaande-middelen. Wel zijn daarnaast ook verschillende uilgaven ver laagd, maar met een stelselmatige vereen voudiging en reorganisatie van den staats dienst is nog nauwelijks een aanvang ge maakt. De tegenwoordige Minister van Financiën, jhr. mr. De Geer, heeft dit in de vergadering der Tweede Kamer van 7 Mei j.l. met zoo-' vele woorden erkend. /Terecht zegt een adres van het hoofdbestuur, dat ingrijpende maat regelen, om door vereenvoudiging en reor ganisatie van den Staatsdienst tot verlaging van uitgaven te komen, urgent zijn te achten. De nieuwe Regecring gaf blijken van goe den wil in dezen mot haar regecringsver- klaring van 11 Maart j.l. en de uitlatingen van den Minister van Financiën in de ver gadering der Tweede Kamer van 7 Mei jJ.f waar hij o.m. betoogde, dat het eerst noo- dige voor de toekomst van ons volk is: be lastingverlaging. Hoezeer de verlaging van belastingen op zichzelf toe te juichen is, de plannen kunnen de instemming der com missie niet wegdragen. De regeering erkent, dat hel \olaal der ge wone Staatsuitgaven veel te hoog is en be lastingverlaging vóór alles noodig, welnu dan moet ook zoo spoedig moeglijk het be drag dier uitgaven naar beneden gebracht worden, maar niet tot verschuiving van belastingdruk worden overgegaan. Laat de zoo vaak in uitzicht gestelde ver laging van belastingdruk ook niet telkens verschoven worden. De voorstellen van minister Golijn strekken o. m. tot geheele .afschaffing van de verdedigingsbelasting II met ingang van 1 Mei 1926; minister de Geer "stelt slechts halveering voor met in gang van 1 Mei 1927. Het economische leven ondervindt steeds gevoeliger de nadeelige gevolgen van den te zwaren druk. De tot dusver door de Commissie gevoerde bezuinigingsactie heeft blijkbaar bij ver schillende autoriteiten instemming gevon den. De tegenwoordige Minister van Finan ciën noemde haar onlangs in de Tweede Kamer één der verdienstelijke bezuinigings motoren in den lande. Die laak van motor, om de zaak in beweging te houden, wil de commissie gaarne blijven vervullen. •Niet minder dan bij "het Rijk blijft bij de gemeenten bezuiniging, verlaging van de hoog opgevoerde uitgaven, dringend nood zakelijk. Ook bij de gemeenten mag de toe stand in het algemeen nog zorgelijk ge noemd worden. Do opbrengst der belastingen vermindert en de batige saldi van vorige jaren zijn vrij wel overal grootendeels opgeteerd. Men komt dus voor de keuze: verlaging van uilgaven tot een redelijk peil, dan wel verzwaring van den belastingdruk, die in vele gemeenten al zoo knellend is. Er is dus een zeer ruim terrein, voor de bezuinigingsactie in vrijwel alle gemeenten, groote zoowel als kleine. Onze departementen en plaatselijke com missies kunnen hier een zeer nuttige laak vinden. Maar mogelijk wil de commissie steeds gaarne dio plaatselijke actie steunen vooral ook door voorlichting.. De commissie eindigt met een dringend beroep op de medewerking Van allen, die met haar van meening zijn, dat een gezond economisch leven eerst weer mogelijk is, indien de openbare uitgaven verlaagd en de belastingen tot een meer redelijk peil terug gebracht zijn. De voorzitter, mr.; Guepin, gaf nog een toelichting. Do rijksverzekeringsbank bijv. wil een gebouw van 5 millioen neerzetten, terwijl er nog verschillende rijksgebouwen zijn, waarvoor geen nuttig doel is te vinden. Een leger, van ambtenaren zal weer worden aan gesteld om voor de uitvoeringen van sociale maatregelen, als invaliditeitswetten, te zor gen. De rijksverzekeringsbank zal, als met bijtijds dat wordt voorkomen, een bediag van 1.5 milliard aan staatsfondsen ie be handelen krijgen; afgezien nog van al de uitgaven, daaraan verbonden, zal de rijks verzekeringsbank ook haar gelden uitleenen aan gemeenten en instellingeh. Heeft de bank niet reeds aan de beruchte vroed vrouwenschool te Heerlen een leening van f 1.200.000 gegeven? De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling ligt aan de behandeling van de kwestie van het Nederlandsch-Belgisch ver ding, een afzonderlijke vergadering te wij den. Een van de redenen voor uitstel is de verhindering van de daie voorstanders, die men voor een inleiding voor deze vergade ring had uitgenoodagd. Na uitvoerige discussie werd*z.h.sfc. tot uitatel van behandeling besloten. Alleen zal dit uitstel zooveel mogelijk bekort wor den. Over het onderwerp ,,hoogie kosten van levensonderhoud", heeft de heer J. v. Due- seldoorp reeds geschreven in het Aprilnum mer van het tijdschrift van de Maatschap pij. Hij gaf in de vergadering nog een toe lichting en besloot zijn betoog met de vol gende motie: De 149ete aJgemeene vergadering der Nederlandscbe Maatschappij voor NqiOT- heid en Handel spreekt als haar gevoc.sn uit: dat Nederland met zijn sterk toenemendo bevolking hoe langer hoe meer zal moeten invoeren goederen, die het zelf niet of in niet voldoende hoeveelheid kan voortbren- gen; dat tot betaling van die goederen export poodig is; dat die export wordt belemmerd door de in Nederland heeraehende duurte; dat die duurte o.a. veroorzaakt wordt: lo. door het kunstmatig hoog houden van loonen en salarissen door de overheid en door wettelijke beperkingen van den ar- beideduur, 2o. door de hooge belastingen welke ver haald moeten worden op den prijs der arti kelen, 3o. docwr het weren van enze voortbreng- tolcn dooi bet buitenland, waardoor a. het afzetgebied per inwoner kunstma tig wordt verkleind en de kostprijs der ar tikelen dus kunstmatig wordt verhoogd, b. te veel personen die in de productie geen plaats kunnen vinden, zioh werpen op de distributie en ook aldaar den omzet verkleinen en dein kostprijs der artikelen verhoogen; spreekt de wcnsohelijkheid uit: lo. dat geen nieuwe z.g. sociale maat regelen worden genomen die de voortbren ging duurder maken. 2o. dat de bestaande sociale maatrege len worden herzien in dien geest, dat de voorschriften die kennelijk de productie duurder maken worden gewijzigd of afge schaft, 3o. dat de Nederlandsche regcering geen geschikte gelegenheid late voorbij gaan om bij den Volkenbond op internationale gelei delijke afschaffing van de invoerbelemme- ringen aan te dringen, en gaat over tot de orde van den dag. De heer Ketjen (Amsterdam) heeft na mens het hoofdbestuur de antwoorden van de departementen over deze kwestie be werkt. Zijn conclusie was, dat vier hoofdzaken ter verbetering van den toestand onder do oogen dienen te worden gezien, n.l.: 1. dat duurte ontstaat door meerdere be hoefte, dus versobering (dus zuinigheid» moet plaats hebben; 2. dat arbeidslooncn, werktijd en wette lijke bepalingen op de duurte van invloed zijn; 3. te hooge woninghuren tengevolge van wettelijke bepalingen en duur staatsgeld om ze te bouwen; 4 de hooge belastingen. Hoogst gewerrscht zou het zijn, aldus de heer Ketjen, dat een en ander ter kennis van de règeering wordt gebracht. De heer Appel (Apeldoorn) meende, dat de 8-urige arbeidsdag niet dient bestreden te worden. Evenzoo is zijn opvatting, dat de Maatschappij zich ook niet tegen de sociale wetgeving moeten zeggen. Dit wilde hij even ter sprake brengen in verband met conser vatisme, dat hij hier had meenen te hooren. Dr. Posthuma wees er daarentegen op, dat conservatisme in de economie een andere beteekenis heeft dan in de politiek. Voorts is de bedoeling van het aan de orde stellen van dit onderwerp niet alleen het opsporen van de oorzaken van de duurte, maar het zoeken naar middelen ter verbetering. Spr. achtte de motie-Den Haag nog niet vol doende bekeken, om er reeds nu staande de vergadering een oordeel over te vellen. De rapporten werden voor kennisgeving aange nomen. Nameüs de Federatie van de Nederl. K. T. Ki in den vreemde, voerde de heei J, - RECLAME. Heerlijk smakend»:, zacht laxeercnd wer kende drops voor volwassenen en kinderen. Per doos 75 cent. 7297 Asscher (Parijs) het woord. Hij zette uiteen, dat de Nederlanders in den vreemde zich groepeeren om den Nederlandschen handel te steunen en den Nederlandschen naam hoog te houden. Spreker riep de Nederlan ders in het vaderland op, de Nederlanders in den vreemde daarbij te steunen. De voorzitter vervolledigde deze mede- deeliDg nog door er op te wijzen, dat de Kamers wenschen beschouwd te worden als voorposten van het economische leven in het buitenland. Het hoofdbestuur zegde toe, in het hoofdbestuur de vraag hoe steun kan worden verleend, onder het oog te zulicn zien. Bij de behandeling van het gewijzigde ontwerp van wet lot regeling der Naamlooze Vennootschap werd de volgende motie zon der discussie aangenomen De vergadering enz.: gezien de rapporten der departementen over het óp 10 Januari 1925 ingediende ge wijzigd ontwerp van wet tot regeling der Naamlooze Vennootschap: constateert, dat bij een nauwkeurig en tot in onderdeelen afdalend onderzoek van de voorgestelde wettelijke regeling door van wege de departementen ingestelde commis- siën, daarin, wel eenige verbeteringen wer den gevonden in vergelijking met de be staande regeling, doch deze *bij verre niet opwegen tegen de zeer ernstige bezwaren en gevaren van het ontwerp, welks - om slachtige bepalingen geen rekening houdeö met de eischen van de praktijk van het be drijfsleven; dat een dergelijke regeling de ontwikke ling van handel en nijverheid dan ook ern stig zal belemmeren en derhalve strijdig is met de vermeerdering der volkswelvaart welke onze Maatschappij beoogt; ontkent de mogelijkheid om dit ontwerp door amendeering zoodanig te verbeteren, dat aan de vele en gegronde bezwaren, daartegen ingebracht, wordt tegemoet ge komen en draagt mitsdien aan het hoofdbestuur op om aan de Staten-Generaal te verzoeken bare goedkeuring aan dit onderwerp le ont-< houden. De voorzitter bracht dank aan de com-. missie-Honing', Hering. Tcding van Berk hout. Reynen en mr. Simons voor den ar-» beid door hen in dezen verrichL Na afloop der vergadering werd een auto-, tocht gemaakt naar het vliegkamp van de militaire luchtvaarlafdeeling te Soeslerberg. Op het program stonden vliegdemonstraties door kapitein Versteegh. Des avonds had een maaltijd plaats in hotel Bi^Jchoven. RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. KEEREWEER TELEFOON 8«1 - LEIDEN 4030 2-4

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 10