AGENDA. BUITENLAND. 1 TELEGRAMMEN. Vlijdafl. In den Vergulden Turk: Jaarvergadering N V. Leidsche Bouwmaatschappij. 3 uur nm. Jaar!, alg. verg. van aandeelhouders der N. V. Boekdr. v.h. L. v. Nifterik Hzn., ten kantore der vennootschap, Kaiserstraat 9. Nam. halldrie. K a t w ij k a a n d e n R ij n (De Roskam) Vergadering bloembollenkweekers. 8 uur. Dinsdag. „Jeruël" (Middolstegracht 3): Spr. ds. C. 1. Hoekendijk. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Junr tot en met Zondag 27 Juni waargenomen door de apotheken der II.H- G. F. Reyst, Steen- elraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doeza- atraat 31, telef. 1313. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- slraat 4, Oegslgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 ontstond, waarbij de „dakhaas" zijn hoed verloor en zich wist los te rukken. Eenigen tijd later is hij op den Weslzeedijk door een poiitie-agent aangehouden. Op liet bureau in de Groote Paauwensteeg bleek hij te zijn de 20-jange J. de S. Benige maanden gele den was hij aangehouden toen hij trachtte in te breken in de dancing „Lybeek" aan dp Baan. Destijds werd een compleet stel inbrekerswerktuigen op hem bevolen. S. is thans in bewaring gesteld. Goede vangst. De politie te Heemstede heeft aangehouden zekeren L. uit Haarlem, die hekend heeft te hebben in gebroken bij de familie B. in de Laan van Rozenburg en o.a. een eetservies heeft ge stolen. Verder heeft de Hecmsleedsche po litie uitgemaakt, dat L., die in het huis van bewaring te Alkmaar is opgesloten, een van de personen is, die op vele plaatsen in ons Vind hebben ingebroken, o.a. bij den melk handelaar S. aan de Zandvoorlsehe Laan, waarbij de inbreker f 80 ontvreemdde. Jongen gedood. De be- slrating langs de Leidsche Vaart te Haar lem is ter hoogte van de viaduct opengebro ken. Gisteren moest de tram daardoor op een verkeerd spoor een eindje terugrijden. Het 9-jarig jongetje A. stak zijn hoofd uit een raam "en kwain daarmee zoo hevig tegen een naast de lijiv staande mast terecht, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lijkje is naar de woning der ouders te Aerdenbout overgebracht. Uit het venster gevallen. Gisteren is het 5-jarig dochtertje van de familie R., in de Zwolscliestraat te Deven ter door het breken van een raamlat uit het venster van de tweede verdieping op straat gevallen. Het kind, dat op het hoofd terecht kwam, werd zwaar verwond opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. De toestand van de kleine is zeer ernslig. Aangehouden. De politie le Hengelo heeft vrouw K. aangehouden als verdacht van door middel van een valscben stempel de firma B. voor pl.m. f 700 te heb ben opgelicht. Kermisvermaak. Tijdens de kermis te Vcnlo werd bij eèn vechtpartij in een café in de Maasstraat zekere L. zoo danig met een bierglas op het hoofd gesla gen dat hij naar het gasthuis moest worden overgebracht. De toestand van L. is ernstig doch niet lovensgcvaarlijk. Gevaarlijk speelgoed., Twee kindoren hadden te Doenrade hulzen gevonden langs den Rijksweg, waarvan la ter bleek, dat het dynamietpa tronen* waren. Eén der jongens bewerkte de hulzen met een hamer met het gevolg, dat dit gevaar lijke goedje ontplofte en de jongen ernstig verwond werd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Een meisje, dat bij den jongen zal, werd slechts licht ge wond. D o o d e 1 ij k mijnongeval. In de mijn „Oranje Nassau 1" te Heerlen is de 53-jarige mijnwerker J. M. Jansen van een 250 M. hooge verdieping, waar hij als seingever werkzaam was, tusschen een lift en glijboomen gekomen en bekneld geraakt. Ernstig gekwetst werd hij naar hot hospi taal overgebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. Gemaskorde inbrekers. De gebroeders Nijenhuis te Tinaarlop wer den gisternacht om ongeveer halfdrie ver schrikt wakker en bemerkten dat er inbre kers in de woning waren. Het bleek hun, dat een drietal gemaskerde majmen. waar van een tweetal met revolvers gewapend, de woning waren binnengedrongen. Onmid dellijk werd aan de gebroeders N.. die voor .rijk bekend staan, gezegd, dat het hun om geld te doen was. Met revolvers werden allo bewoners in bedwang gehouden, terwijl alle kasten door hen werden nagezocht. Een portcmonnaie met inhoud werd door hen meegonomen. De inbrekers, die per rijwiel vertrokken, dreigden de bewoners om do woning niet eerder* dan een uur na hun vertrek te verlaten. Na hun vertrek pas- seorde een rijtuig de woning, de voerman werd geroepen en hem alles meegedeeld. Deze begaf zich naar den buurman Voren kamp, die onmiddellijk de politie waar schuwde. Ook een beroep. Wat voer jij uit voor den kost? Ik ben eerlijke vinder. Als de men- Schen wat verloren hebben, breng ik het terug en krijg een belooning. Maar waar vindt je altijd wat? Overal waar ik 't te pakken kan krijgen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Briand geslaagd. Vage berichten. Briand heeft een nieuw Fransch kabinet gevormd,'waarin Caillaux de toon zal aan geven, dat blijkt duidelijk, men zie onder Frankrijk. De socialisten zullen daarom a priori wel stelling nemen tegen dit kabinet, dat zal moeten steunen od uitbreiding naar rechxs. Opnieuw komen er berichten over plan nen tot vorming van een Pan-Amerikaan- schen Volkenbond, doch ook deze zijn nog te vaag om er eenige beteekenis aan te hechten. Ook komen er weer berichten over ver mindering der Fransche bezettingstroepen in de twee nog niet ontruimde zónes doch ook deze'zijn nog niet bevestigd. DUITSCHLAND. De schadevergoeding aan de vorsten. Een Pruisische huurwet. De juridische commissie van den Rijks dag heeft over het wetsontwerp voor een vergelijk mot de vorstenhuizen beraad slaagd. De Rijkskanselier verklaarde dat volgens de eenstemmige opvatting der Rijksregee- ring de wet een verandering der grond wet is, en voor de aanneming daarvan der halve een meerderheid van 2/3 wordt ver- ^isaht. De rechtskundige commissie zelf nam de eerste 7 paragrafen der wet aan, overeen komstig het voorstel der regeering, met verwerping van alle wijzigingsvoorstellen. Par. l regelt de samenstelling van het rijksgerechtshof. Volgens het ontwerp treedt de presid-ont van het rijksgerechts hof als voorzitter op. De rijkspresident be noemt op voorstel der regeering den plaate vervanger van don voorzitter, de verdere 8 leden van het "hof en de plaatsvervangers. Par. 1 werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen en 12 onthoudingen. Tegen stem den de communisten, soc.-democraten, Duitscli-nationalen en Voelkischen onthiel den zich van stemming. Par. 2 behandelt de competentie van het hof en bepaalt, dat het hof zijn werkzaam heid aanvangt op verzoek van een bonds- sbaat of een lid van den vorstenfamilie. Dit artikel werd aangenomen met dezelfde stemmenverhouding al6 het 1ste. Pax. 3, dat de termijnen vaststelt voor het aanhangig maken eener zaak voor de speciale rechtbank, werd zonder debat aangenomen. P°.r. 4 zegt, dat de omvang der goede- ren, waarover het geschil gaat, door den cisch der partijen wordt bepaald. Ónder deze goederen kunnen echter geen vermo gensobjecten worden begreperf, voor zoo ver zij in 'n anderen bondsstaat gelegen zijn en door een globale overeenkomst tus schen dezen staat en het vorstenhuis dat daar geregeerd heeft, Veeds verdeeld zijn. Een soe.-dcm. voorstel om dit art. te schirap pen werd verworpen. Daarna werd de pax. aangenomen met dezelfde verhouding der stemmen als 1 en 2. Par. 5 geeft richtsnoeren aan om te on- dersoheiden wat staatseigendom en wat particulier eigendom der vorsten ie en werd met dezelfde stemverdeehng aange nomen. Zeer betwist werd de volgende par. 6, zeggendIndien tusschen den bondsstaat en een vorstenhuis of eenige zijner leden over de eigendommen een vonnis met rechtsgeldigheid is geveld, dan blijft dit onaangetast. De soc.-dem. en D.-nat. amen dementen werden verworpen en het regee- ring8voorstel met dezelfde verdeeling der stemmen aangenomen. Par. 7, die bepaalt dat de speciale recht bank dio vermogens, voor welke de rechts- en eigendomsverhoudingen slechts met overgroote moeilijkheden vast te stellen zijn, zelf tot een te verdeelen massa moet samenvoegen, werd eveneens aangenomen. De commissie werd daarna tot heden verdaagd. De Pruisische Landdag heeft met 216 te gen 187 stemmen de nieuwe belasting op de huishuren aangenomen. Zij treedt 1 Juli a.8. in werking en blijft tot 31 Maart 1928 van kracht. Na 1 Juli worden de gemeente lijke opcenten op de huurbelasting niet meer geheven. De belasting bedraagt 1000 pCt. van de grond- en vermogensbelasting. De opbrengst zal teD deele voor het finan cieren van den woningbouw worden ge bruikt. FRANKRIJK. Briand heeft zijn kabinet gereed. Caillaux de machtige. Briand heeft zijn kabinet gereed. Het ziet er aldus uit: Voorzitterschap en builenlandsche zaken: Briand. Financiën en vice-voorzitterschap van den raad: Caillaux. Justitie: Pierre Laval. Binnenlandsche Zaken: Jean Durand. Oorlog: Generaal Guijlaumat, Marine: Georges Leygues. Onderwijs; Nogarro. Handel: Ghapsda). Openbare Werken: DaKiel Vincent. Landbouw: Francois Binei, Pensioenen: Jourdain. Koloniën: Léon Périer. Arbeid: Durafour. De staatssecretaris van den voorzitter van den ministerraad is Danielou. Staats secretaris voor de financiën: Pictri; van de schatkist: Dubois. _De staatssecretarissen van Oorlog en Pos terijen zijn echter nog niet aangewezen en Lavasseur blijft huurcommissaris. Na hulde gebracht te hebben aan zijn vroegere medewerkers, die hem allen vóór de samenstelling van zijn Kabinet volkomen vrijheid gaven, zeide Briand: „Volkomen terecht heeft Caillaux, die een zeer zware verantwoordelijkheid op zich nemen gaat, de belofte geëischt, dat hij geen verzet zou ontmoeten van de zijde der leden van hel Kabinet; ik zal hem met mijn volle gezag bijstaan". Het nieuwe kabinet bevat 4 leden van de republikeinsche democratische linkerzijde uit den Senaat, 5 socialistische radicalen, 2 socialistische republikeinen, 4 linksche ra dicalen. 4 linksche republikeinen, 1 onaf hankelijke en 1 iiiet-paTlementariër, n.l. Göillaumat. Het beroep van Briand op beproefde fi- nancieele deskundigen als Caillaux, Pielri, Nogarro, Dubois, heeft den allergunstigsten indruk gemaakt. Van politiek standpunt waren vele leden der linkerzijde Briand dankbaar omdat hij rekening gehouden lüeft met zekere be zwaren tegen de oorspronkelijke samenstel ling van zijn Kabinet. Eenigen onder hen echter betreuren, dat Harriot of één zijner vrienden niet in de regeering zijn opge nomen. In het Centrum erkent men de pogingen, die Briand ondernomen heeft om zijn meer derheid eenigszins uit te breiden door de medewerking te vragen van verscheidene leden van de republikeinsche linkerzijde. Eenigen echter zouden gewenscht hebben, dat de democratische republikeinsche lin kerzijde eveneens vertegenwoordigd was. Wat de leden der republikeinsche demo cratische unie aangaat, de houding die zij zullen aannemen, zal door geen persoons overwegingen worden ingegeven. Zij schij nen er trouwens de voorkeur aan te geven om geen vertegenwoordiger in het Kabinet te hebben, om hun vrijheid van handelen te bewaren. De socialisten wachten hel program der regeering af om zich uit le spreken. Het opstellen van dit program zal mis schien eenige dagen vorderen. Men meent algemeen, dat de regeering zich eerst in het begin-der volgende week aan de Kamer zal voorstellen. ENGELAND. Het wetsontwerp op de mijn- indnstrie. Dalende lijn in de vakbeweging. Bij de bespreking van het wetsontwerp op de mijnindustrie in het Lagerhuis verklaar de Lane Fox, secretaris van het departement van het Mijnwezen, dat in dit ontwerp en kele van de aanbevelingen van de kolen- commissie zijn vervat, n.l. die welke het meest vatbaar zijn om in praktijk gebracht te worden. De kolencommissie heeft een groot aantal aanbevelingen gedaan, doch verscheidene konden onmogelijk tot wet ge maakt worden. Toch zal dit wetsontwerp van groot belang blijken te zijn, bij het uit den weg ruimen van de moeilijkheden. Spr. beschouwde als een van de belangrijkste punten de versmelting van de mijnen. Deze versmelting is bij het onderhavige wetsont werp onder gemakkelijker omstandigheden mogelijk gemaakt dan Zulks tot dusverre het geval was. Toch had de Commissie wel eenigen twijfel gekoesterd, of een vrijwillige versmelting wel een algeheele oplossing zou kunnen brengen. Zij had daarom geadvi seerd dat deze wet niet onmiddellijk van toe passing zou worden, doch dat dit eerst zou geschieden na drie jaar en wel nadat het parlement in dien zin had beslist. Samenvallende Me verschillende aanbeve lingen, gedaan door de kolencommissie, zeide de minister dat nationalisatie van de mijnen bij herhaling door het Huis is ver worpen, evenals dit is geschied door het land bij de algemeene verkiezingen. Ook de kolencommissie heeft daartegenover een af wijzende houding aangenomen. Ten slotte zeide spr. dat dit de eerste maatregel is, welke is getroffen om krach tige hulp aan de mijn-industrie te verleenen. Hartshorn, Labour-lid voor een mijn-kies district in Zuid-Wales diende een motie in tot verwerping van het wetsontwerp. In deze motie werd de meening uitgedrukt dat dit ontwerp niet alleen faalde in het treffen van maatregelen tot systematische unifica- catie, maar door de versmelting over te la ten aan het particulier initiatief van de mijneigenaars en door het verzuim tot in stelling van verkoopcentrales blijkt het dat de aanbevelihgen van de kolencommissie totaal in den wind zijn geslagen. Hartshorn betwijfelde dan ook of het ontwerp ook maar den minsten invloed zal hebben op de mijn industrie en haar moeilijkheden. Verder zeide hij nog dat de versmelting, welke geheel was overgelaten aan het parti culier initiatief van de mijn-eigenaren, bij voorbaat gedoemd was om niet in verwezen lijking te treden, daar de mijneigenaren reeds verklaard hadden dat zij niet in deze richting de oplossing wenschten le zoeken. Ten slotte deed spr. een beroep op de re geering om maatregelen te treffen voor een conferentie tusschen de Labourleiders en die van regeeringszijde om te trachten een oplossing te vinden en het conflict te beëin digen. Lloyd George, hierna aan het woord ko mende, was van meening dat het beroep van Hartshorn een nieuwe situatie geschapen heeft, waarmede, naar hij hoopte, de regee ring rekening zou houden alvorens dc debat ten te besluiten. Ten slotte is de motie Hartshorn verwor pen met 336—147 stemmen. Het verslag van den bond van vakvere nigingen over het jaar, dat 31 Maart geëin digd is, wijst uit dat het aantal leden uit 116 aangesloten vakverenigingen 735.000 be draagt of een vermindering met 94.000 in vergelijking met 1924-'25. Het aantal leden is nu weer gedaald tot het peil van vóór den oorlog. In 1921 bedroeg het 1 xb millioen. De vermindering wordt geweten aan samen smelting van vakverenigingen en onvermo gen om de contributies te betalen tengevolge van slapie in de bedrijven. TSJECHO-SLOWAKIJE. De agrarische rechten. De Senaat heeft met 74 tegen 55 stem men de agrarische rechten aangenomen. Dc zitting was zeer stormachtig. 9 ARABIE. Ernstig conflict te Mekka. Het blad ,,E1 Mokatam" publiceert een xnededeeling van de Arabische legatie, vol gens welke een ernstig conflict bij Mekka heeft plaats gehad tusschen de Egyptische troepen, die het heilige kleed vergezelden en "VVahabietisoho benden. De Egyptische muziek speelde, toen een bende onverlaten samenschoolde cn de muziek het zwijgen wilde opleggen. Su'tan Ibn Saocd zond troepen cn terwijl deze de orde poogden te herstellen, gaven de Egyptenaren vuur op de menigte, waarbij 25 menschen uit clo menigte gedood werden lbn Saoed kwam toen persoonlijk de orde herstellen. Hij zeide, dat het kleed een heiligdom is en niet aangevallen mag worden. De op tocht begaf zich weer op weg, onder be scherming der troepen van den Sultan. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een gruwelijke misdaad. Een gruwelijke misdaad, die in menig opzicht herinnert aan den dubbelen moord, die onlangs te Breslau werd gepleegd, heeft het Silezische dorpje Neusackisch in beroe-' ring gebracht. Ook ditmaal zijn de slacht offers twee kinderen en net als te Breslau zijn het broer en zuster, namelijk de 17- jarige zoon en 13-jarige dochter van een stoker der spoorwegen. Gisteren waren bei de kinderen alleen thuis. De vader was naar zijn werk en de moeder naar het naburige stadje Glatz. Toen de ouders 's avonds thuis kwamen, vonden zij eerst in een stal hun twee geiten met afgesneden hals en in den kelder hunner woning ontdekten zij daarop het lijk van hun dochtertje, wier hals even eens afgesneden was. Ten slotte vonden zij op den zolder hun zoon met verbrijzelden schedel. De jongen loefde nog, doch overleed weinige oogenblikken nadien. De ambtenaren van de recherche, die te Breslau het onderzoek in den dubbelen kin dermoord in handen heeft, zijn naar Neu sackisch gegaan, daar het schijnt, dat bij dezen nieuwen aanslag dezelfde dader be trokken is. Gewapende boeren hebben den ganschen nacht met fakkels den omtrek doorzocht, zender echter een spoor van den dader te ontdekken. Noodlottihg ongeluk. Gisteravond is van een auto met aan hangwagen het linkerschot losgeraakt, ter wijl er een 100-tal kinderen opzaten, die van een schoolreisje terugkeerden, met hel ge volg, dat er eenige op de straat vielen. 7 kinderen moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Vier kinderen waren ern slig gewond en drie licht. Twee meisjes, een van 12 cn een van 13 jaar verkeeren in levensgevaar. Onschuldig veroordeeld. Uit de gevangenis te München werd een dezer dagen de matroos Pfander ontslagen, die 8 jaar geleden wegens moord op een boerenmeisje ter dood werd veroordeeld, welke straf in 15 jaar tuchthuisstraf werd veranderd. Een Franschman, die indertijd als krijgs gevangene in Beieren werkzaam was, heeft thans bekend den moord gepleegd le hebben. Ter dood veroordeeld. De Berlijnsche rechtbank heeft twee jonge lieden ter dood veroordeeld, die eenigen tijd geleden in Gemmendorf bij Oranie*< burg een bejaarden koopman hadden ver moord om in het bezit te komen van 80 mark, die zij noodig hadden voor betaling van reparatie aan een motorfiets. Hun han den waren nog geheel bebloed toen zij bij den fietsenmaker verschenen. Verduistering. De chef van een particuliere bank instel ling te Parijs is gearresteerd, onder beschul diging twee millioen te hebben verduisterd. Hij had eerst 4 millioen gewonnen bij wed rennen, welke som hij later weer verloor. Windisch-Graetz ziek. Prins Windisch-Graetz, die te Boedapest in de gevangenis zit vanwege de bankbiljet- tenvervalsching, lijdt aan ruggemerg-ont- steking. Hij zal een operatie ondergaan. Een dijkbreuk in Dnitschland. In den afgeloopen nacht is de Elbedijk tusschen Hohenwarte en Niegripp nabij Maagdenburg doorgebroken. Ongeveer 850 morgen land staan onder water en een groot deel van de oogst is verloren. Soldaten trachtten het gat te dichten. De maritieme conferentie. GENEVE, 23 Jiim. (Belg. Tel Ag.) De maritieme conferentie heeft met 76 tegen 22 stemmen de conventie goedgekeurd in zake het repatrieeren van zeeheden. Met 43 tegen 39 stemmen werd een voorstel van den Britsehen gedelegeerde verworpen om den administratieven Raad van het inter nationaal arbeidsbureau uit te noodigen den Volkenbondsraad te verzoeken stappen te doen opdat het permanente hof van in ternationale justitie zou tusschen beide ko men inzake de interpretatie van artikel 389 van het verdrag van Versailles dat handelt over de samenstelling der delega ties. Het nieuwe kabinet-Briand. PARIJS, 23 Juni .(Belg. Tel. Ag.) Ko lonel Picot, afgevaardigde behoorende tot de links democratische republikeinen is on dersecretaris geworden voor oorlog. Pierre Laval minister van justitie, blijft belast met de aangelegenheden inzake Elzas Lo tharingen. PARIJS, 23 Juni. (Belg. Tel. Ag.) In de korte samenkomst die de nieuwe ministers hedenavond hadden op het ministerie van buitenlandsche zaken onder voorzitterschap van Bnaaid, werd alleen een algemeen ar- beidsplan opgesteld. Caillaux verklaarde dat er verscheidene vergaderingen zouden noodig zijn om een financieel plan vast te stellen, waardoor het nog niet mogelijk is den dag te bepalen, waarop het Kabinet zich aan de Kamers zal voorstellen. Dit zal zeker niet voor aanstaande Dinsdag plaats hebben. De regeering wenscht met den meest mogelijken spoed de in te die nen financioele ontwerpen te zien aangeno men en zal dan voor de toepassing er van de meest mogelijke volmachten vragen Hei Engelsche invoerverbod van vleesch. LONDEN, 23 Juni. (Reuter). In antwoord op een vraagzin hpt Lagerhuis inzake de uitwerking van het invoerverbod van ge slacht vee op de vleeschprijzen verklaarde Chat wiek, dat hierop nauwkeurig het oog wordt gehouden en dat zoo noodig, de kwestie aan den Food Council zal worden voorgelegd. Op de vraag hoe lang de maat regel waarschijnlijk van kracht zou blijven, antwoordde Guinness dat er weinig voor uitzicht bestond op" vermindering van het mond- en klauwzeer op het vasteland en dat het niet wenschelijk was, zoolang die toestand bleef bestaan om in de verorde ning belangrijke wijziging te brengen. Het Engelsche mijnconflict. LONDEN, 23 Juni. (Reuter). In het La-, gerhuis verklaarde Worthington Evans na mens de regeering, dat deze gaarne met ieder zou confereercn, die door de mijn werkers gemachtigd was om te onderhan delen. De eerste minister had wel is waar met verscheidene onderhandelaars geconfe reerd en telkens waren de besprekingen door dezelfde oorzaak op niets uitgeloopen, daar de onderhandelaars geen volmacht hadden om een bindende overeenkomst aan te gaan. De politieke toestand in Tsjecho-Slowakije. PRAAG, 23 Juni (Belg. Tol. Ag.) De Kamer van afgevaardigden heeft net ver zoek van den Slaals-procureur van de hand gewezen, waarbij opheffing der immuniteit gevraagd werd voor 27 afgevaardigden, die onlangs wanordelijkheden uitlokten en het bureau der Kamer trachtten le bestormen. Een telegram uit Praag aan het ..Petit Journal" meldt: als gevolg der onderhanden lingen van Benesj met de voornaamste pc lrlici van links, zal de nationaal-soeialisl* sche partij ongetwijfeld er van afzien, hch aftréden van Benesj tc eischen. Uit Polen. WARSCHAU, 23 Juni (Belg. Tel. Ag.) Ver schillende parlementaire groepen hebben bij den Landdag een motie ingediend voor on middellijke ontbinding van den Landdag en het houden van nieuwe verkiezingen op 17 October. De dictatuur in Portugal. LISSABON, 23 Juni. (Belg. Tel. J^.) Gedurende don huidigen abnormalen toe- stand is de krijgswet afgekondigd cd zul len verraad, spionage, insubovdonnatie, op stand en dergelijke vergrijpen door den krijgsraad worden berecht, als in tijd van oorlog. Magnussen. t KOPENHAGEN, 24 Juni (N.T.A., draad loos). Volgens hedenmorgen van IJsland te^ legrafisch oninangen berichten is de IJs- landsche premier Magnussen hedenochtend le Nordfjord op IJsland overleden. Hij had met het Dcensehe koningspaar, den tocht over het eiland meegemaakt en toen dezen te Seydisfjord zich op den kruiser Niels Juël inscheepte voor dc terugreis naar Kopenhagen keerde hij per kruiser naar Reikjavik terug. Gedurende een kort oponthoud te Njord- fjord overleed hij plotseling op 67-jarigen leeftijd. .Niet erg waarschijnlijk. PARIJS, 23 Juni (Belg. Tel. Ag.) Een te- i legram uit Fez aan de Excelsior meldt- De opstandelingen in Tezza en de nog opsUn^ dige Rilfijnen ten noorden van Ouezzen be weren dat degene die in Darsolimen gevan gen wordt gehouden niet Abde! Krim ij maar een figurant die door Frankrijk en Spanje betaald wordt. Daarom blijven zij doorvechten en worden steeds op geheim zinnige wijze van wapenen en munitie' ▼oorkien. 2 millioen voor Singapore. SINGAPORE, 24 Juni (Reuter). In den fe deralen raad van den Maleischen Staten bond bracht de sultan van Selangor, bij hef indienen van lift voorstel, om aan de rijks- regeering een som van 2 millioen pd. st. aan te bieden als bijdrage in de kosten voor de nieuwe vioolbasis van Singapore, in herin nering, dat de rijksregeering 13 jaren gele den den oorlogsbodem Malays aanvaardde. Hij voegde daaraan toe, dat, nu de Malay- staten in welvaart verkeeren. een meer duurzaam geschenk moet worden aange boden. gelijk dit was voorgesteld. De andere staatshoofden -betuigden hiermede bun in stemming. Pcolontdekkers gehuldigd. WASHINGTON, 24 Juni. (Reuter). Aan luitenant Byrd en kapitein Bennett is bij hun terugkeer van hun vliegtocht naar de Noordpool een geestdriftige ontvangst bereid door een groot aantal notabelen met presi dent Coolidge aan het hoofd, die hun me- dailes overhandigde. De voorzitter van het aardrijkskundig ge noodschap verklaarde, dat het bestuur van dit genootschap erkent, dat uit de ingedien de beschrijving der poolvlucht blij&t. dat elke daarin vervatte bijzonderheid d* juistheid van Byrd's bewering aantoont, dat hij op 9 Mei inderdaad de Pool heeft be reikt. Ontzettende treinramp bij Rio de Janeiro. BERLIJN, 24 Juni (V. D.). Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat door. onbekende oorzaak de sneltrein Rio de JaneiroMi- nasgeraes ontspoord is. De trein veronge lukte geheel. Een groot aantal personen werd gedood, lenvijl honderden passagier* gewond werden. Visschersvloot vergaar.. ST. JOHN (Newfoundland), 24 Juni. (Reu ter). De stoomboot „Ranger", die sedert No vember 1925 voor het eerst weer uit La brador binnenviel, rapporteert, .dat half De-i cember een visschersvloot van 130 vaar-* tuigen door storm werd verwoest; de „Ran-* ger" heeft levensmiddelen voor de noodlijn denden overgebracht Verder ^apporteert het schip, dat sedert 10 jaar ten N. van New-* foundland niet zooveel ijs i9 voorgekomen als thans. t 2—1 1

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2