AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN, Woensdag. „Graanbeurs" Leger des Heils. Huwelijks inzegening door luit.-kol. Brouwer. 8 uur. K a t w ij k-a an-Zee (Gemeentezaal) Spr. de heer Van Leeuwen uit Dordrecht. Halfacht. Vrijdag. In den Vergulden Turk: Jaarvergadering N.V. Lerdsche Bouwmaatschappij. 3 uur nm. Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders der N. V. Boekdr. v.h. L. v. Nifterik Hzn.. ten kantore der vennootschap, Kaiserstraat 9. Nam. halfdrie. K a't w ij k aan den R ij n (De Roskam) Vergadering bloembollenkweekers. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „City-theater", Haarlemmerstraat: Bios coop- en Variéfé-voorstellingen te 8 uur. 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Scala (Den Hang): „Duizend en één lach". 8 uur. De .avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Juni lot en met Zondag 27 Juni waargenomen door de apotheken der H.H. G. F. Reyst, Steen- slraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, telef. 1313. RECLAME. Apotheek „De Vijzel", De Kempenaer- straat 4, Oegstgeest, Telef. 274, dag en nacht geopend. 7085 zoeken naar delfstoffen belemmeren. Voor het welzijn der mijnwerkers wordt voor het maken van badinrichtingen enz. jaarlijks een shilling van elk pond der „royalties" (delvingsrechten) geheven. De minister van arbeid krijgt in overleg met de eigenaars en werklieden bevoegd heid om te zorgen, dat bij het aanwerven van mijnwerkers voorkeur wordt gegeven aan diegenen boven de 18 jaar, die vóór 30 April als mijnwerkers werkzaam waren. Op overtreding wordt straf gesteld. Een laatste artikel stelt elke maatschappij die kolenmijnen bezit, in staal, om, ondanks hetgeen haar statuten hierover mogen be palen, een regeling in te voeren, waarbij de werknemers in de winst zullen deelen. De Premier verklaarde in het Lagerhuis, dat de adviezen der kolencommissie ten aanzien van den aankoop door den staat van de royalties uit de mijnen in tegen stelling met de andere adviezen, welke de regeering had aanvaard, kwesties te berde brachten, welke noodzakelijkerwijze een terugwerking hadden op de nationale fi nanciën. De verliezen, welke het land had geleden en in den tegenwoordigen tijd nog leed, zoomede de conversie der staatsschuld welke men in de naaste toekomst wilde doen geschieden, brachten een toestand te weeg, dien de regeering verplicht was nauwkeurig te onderzoeken, alvorens zij het land waagde aan een zoo groote financieele transactie* a Is in de adviezen der commissie ten aanzien van de royalties uit de mijnen vervat was. Hij wilde er echter op wijzen, dat de aanvaarding der adviezen een zaak was. door welke het kolenprobleem niet onmiddellijk kon worden opgelost. In elk geval was de regeering voornemens, deze zaak op een andere wijze te behandelen in het reorganisatie-ontwerp, hetwelk was in gediend. Naar verluidt zal de arbeiderspartij zich niet verzetten legen de tweede lezing van het ontwerp tot reorganisatie der mijn industrie, doch zal trachten later amende menten aan te brengen. De oppositie zal zich echter krachtig verzetten tegen de achfuurswet op Maandag a.s. POLEN. De iogesring hondt vast aan haai standpunt Minister-president Bartel heeft tegenover de partijvoorzitters en de vertegenwoordi gers der Wit-Russen, Oekrajieners, Duit- schcrs en Joden verklaard, dat de regeering niet afwijken zal van haar aangekondigd 'program en dat zij er in de eerste plaats bij blijfl, dat de president der republiek het recht moet hebben om den Landdag te ont binden en wetten uit te vaardigen bij decreet, wanneer de Landdag niet verga derd is. Onmiddellijk da*arna ontving de eersle- ministcr de vertegenwoordigers van de pers, aan wie hij eerst den brief voorlas vu.» don voorzitter van den Landdag Rataj, waarin deze zijn wensch te kennen geeft van zijn post ontslagen te worden en legde nogmaals den nadruk op het voornemen der regeering om haar aangekondigd pro gram te handhaven. De Landdag heeft de ontslag-aanvrage van Rataj geweigerd. De socialisten besloten de drie voorloopige twaalfden, door de regeering gevraagd, goed tc keuren. ESTHLAND. Kabinetscrisis. Gisteren is de 3e zitting der Nationale Vergadering geopend. Zij ging over tot de benoeming van haar bureau. Ten gevolge dezer benoeming is het Kabinet afgetreden. De vergadering verzocht haar nieuwen Pre sident stappen te doen tot de vorming van een nieuw ministerie. RUSLAND. Geen succes bij de buren. Volgens de „Daily Telegraph" zijn de po gingen van Rusland om onzjjdigheidsver- dragen met de randstaten te sluiten niet ge* lukt. Alleen met Lilauen is een beginsel- overeenstemming tot stand gekomen. Finland heeft aan de sovjet-regeering een memorie gezonden met een aantal voor waarden, waaronder het instellen van een scheidsgerecht. Letland en Estland hebben verklaard, dat een vriendschapsverdrag zonder scheidsge recht niet aannemelijk voor hen is. Het zelfde is het geval met de door Rusland voorgestelde onzijdigheidsclausule, daar deze in strijd is met de bepalingen van het Vol kenbondsverdrag. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een verduisteringszaak te Antwerpen. Een firma te IIu.ll heeft ècn aanklacht ingediend bij het parket te Antwerpen tegen haar vertegenwoordiger, dien zij van ver duisteringen beschuldigt tot een bedrag van c.a. 2 millioen. Het parket heeft een onder zoek ingesteld in de kantoren en de heele boekhouding in be9lag genomen. Noodlottige fabrieksbrand. Maandagavond heeft er in een leerfabriek in de buurt van Keulen eon brand gewoed, die in de voorhanden grondstoffen rijkelijk voedsel vond. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk een ontploffing. De waker der fabriek is tot nu toe niet gevonden. Waarschijnlijk is hij in de vlam men omgekomen. Verder vonden nog drie arbeiders den dood terwijl anderen brand wonden bekwamen. Lijk gevonden* Te Kendensch bij Keulen hebben lood gieters bij het herstellen van het dak der katholieke kerk, in een gewelf boven het schip, het gedeeltelijk geraamte van een mensch tegen een wand leunende gevonden. Het bovendeel en de voeten ontbraken. Het geraamte was gaaf. Het gewelf werd in 1860 gebouwd. Men vermoedt dat dit ge raamte daar reeds 15 k 20 jaar aanwezig was en denkt aan een misdaad. De politie doet dan ook onderzoek. Een brandweer in de verf. Zondagmorgen brak in een groote lak fabriek te Londen een zware brand uit, die in het licht-brandbare materiaal gretig voedsel vond. De hitte was zoo fel, dat de trommels met ver/ in poeder-vorm barstten en de verf naar alle richtingen heenvloog. De brandweerlieden zagen er dan ook eer uit of ze van een gecostumeerd bal, dan van een brand kwamen. Alle kleuren van den regenboog hadden zich op hun olie- jassen vastgezet en hun pakje was om den schitterend sten dommen August ialoersch te maken. Hoog water. Terwijl in de Donau het water vallende is, stijgen Rijn en Oder verder. Verschei dene mijnen worden door het water met onderloopen bedreigd en op vele plaatsen moest het werk stopgezet worden. Ook de streken langs de Beneden-Elbe bij Stettin worden thans door overstrooming bedreigd. In de dorpen beneden Stettin be gint het water reeds door te dringen. Noodweer in Dnitschland. Gisterochtend is te midden van bliksem en hagelslag een wolkbreuk op de stad Rott- wcil neergekomen, die o.a; in het oude ge deelte groote verwoestingen aanrichtte. Het water drong in de huizen en 9tallen binnen, zoodat het vee tot aan den nek in het water stond. De runderen konden door de brand weer gered worden, doch veel schapen ver dronken Meubels, huisraad en de oogst- voorraad werden weggespoeld. De schade is zeer groot. Ook boven Berlijn had een buitengewoon zwaar "onweder plaats, waarbij hevige re gens vielen, die het karakter van wolk breuken droegen, zoodat in de straten groote overstroom in gen werden veroorzaakt Diamant-diefstallen. In de laatste weken zijn te Londen niet minder dan vier belangrijke diamantdief- stallen ontdekt, de jongste diefstal van dien aard gisteren. Dinsdag werden uit Madrid 15 diamanten ter waarde van meer dan 5000 pond naar een diamantkoopman in Hatton Garden te Londen verzonden. Ze waren zorgvuldig verpakt in een blikken doos, die in een kartonnen doos was ge plaatst en het pakje was op negen verschil lende plaatsen verzegeld. Toen hot pakje gisteren op zijn bestem ming aankwam, bleken de oorspronkelijke zegels door andere vervangen te zijn; het blikken doosje was aan één kant openge sneden en de diamanten waren verdwenen. Aan de bui ten land sche politie-auloriteiten is een beschrijving der vermiste diamanten gezonden. De poli lie vermoedt, dat deze diefstallen het werk zijn van een internationale bende. Er is een belooning van 500 pond uitgeloofd voor het terugvinden der diamanten. De Fawcett-espeditie. Men zal zich uit ons blad nog wel de artikelen herinneren over de expeditie vau majoor Fawcett naar de onbekende wouden van Brazilië, waar hij de overblijfselen van een verdwenen beschaving hoopte op te sporen. Sinds verleden jaar Maart is van de expeditie niet meer vernomen en hoewel majoor Fawcett er de achterblijvenden op voorbereid had, dat maanden zouden ver strijken voor er berichten van hem zouden binnenkomen, begint men zich nu toch on gerust te maken over het lot der expeditie. Dr. Hogarth, de voorzitter van het ko ninklijk Enge lach geografisch genootschap, dat de expeditie heeft uitgerust, heeft in een bijeenkomst van het genootschap aan die ongerustheid uiting gegeven, waarin hij er op wees, dat de betrokken streek, waarin nog nimmer Europeanen zijn doorgedron gen, bewoond wordt door kannibalen van een bijzonder laag type, die behept zijn met verraderlijk© gewoonten, S De Fiansche crisis. PARIJS. 22 Juni (Belg. Tel. Ag.). Briand confereerde met Poincaré, Doumc-r, Jean Duraud, Painlevé, Pierre Leval, Georges Leygues en Daudel. Hedenavond 11 uur zal hij Caillaux weer ontvangen. PARIJS, 22 Juni (Belg. Tel. Ag.). Caillaux had om 11 uur een onderhoud met Briand van 10 minuten, dat door Pierre Laval werd bijgewoond. De conferentie in het kabinet van Briand was om halftien geëindigd. Poin caré, Doumer en Painlevé, die het eerst nnar buiten kwamen, deelden mede, dat de be raadslagingen morgenochtend om halftien zouden worden voortgezet. Poincaré ver klaarde, dat men alle kwesties op de beurt af in beschouwing had genomen. Doumer gaf te kennen, dat men met de financieele kwesties bijna klaar was, maar dat de toe stand uiterst gecompliceerd was en de pro blemen zoo talrijk, dat men deze niet in twee of drie vergaderingen kon afdoen. PARIJS, 22 Juni (Belg. Tel. Ag.). Briand heeft hedenavond om kwart over elven een onderhoud gehad met journalisten, waarin hij o.a. zeide: Ik ontvang u een weinig later dan ik gedacht had te doen, doch ik moest eerst eenige inlichtingen afwachten, die Cail laux beloofd had me te zullen verstrekken. Ik heb hedenavond opnieuw een bespre king gehad met Poincaré, Doumer. Pierre Laval, Jean Durand, Painlevé, Georget Leygue9 en Leon Perrier. Op deze bijeen komst hebben we ons onderzoek voortgezet en wij zullen morgen om halftien opnieuw vergaderen en zullen dan zien boe de ver schillende portefeuilles moeien worden ver deeld. Een der journalisten vroeg of de porte feuille van financiën nog niet was toegekend, waarop Briand ontkennend antwoordde en zcide, dat dit morgen zou geschieden. In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde Briand, dat het aanzien van het financieel herstel alle vraagstukken waTen onderzocht, op enkele kleine punten na, doch dat men tot overeenstemming was ge komen, hoe aan den financieelen toestand het hoofd moest worden geboden. In antwoord op de vraag of Poincaré en Doumer deel van zijn ministerie zullen uit maken, antwoordde Briand. dat dit morgen bekend zal worden gemaakt. PARIJS, 23 Juni (Belg. Tel. Ag.). De on derhandelingen om tot oplossing der mi nisterieel e crisis te geraken, zijn gisteren niet bijster opgeschoten. De verschillen van meening, die te voren bleken te bestaan ten aanzien van.het financieele program, kon den in zeker opzicht nader tot elkander wor den gebracht, doch lot overeenstemming kon men niet komen. Caillaux zou in beginsel de portefeuille van financiën hebben aan vaard en Briand zou men zoover gekregen hebben, dat hij de vorming van een kabinet overweegt, dat grootcndeels uit nieuwe ele menten bestaat, want het is zeer twijfel achtig, dat hij zich de medewerking van Poincaré en tevens die vaD Caillaux kan verzekeren, welke laatste niet alleen de por tefeuille van financiën zou krijgen, doch ook met het vice-presidentschap zou worden be kleed. De titularissen voor justitie, binnenl. zaken, marine, koloniën, arbeid, pensioenen en landbouw zouden dezelfden blijven al9 in het demisionnaire kabinet. Caillaux zou Briand hebben voorgesteld de portefeuille van onderwijs aan Herriot te geven Pain levé zou heengaan, en zijn portefeuille die van oorlog zou generaal Targe krij gen. In elk geval is Briand besloten heden gereed te komen. Het Engelsche mijneonilict. LONDEN, 23 Juni, (Reuter). In Labour- kringen moeten toebereidselen gemaakt worden voor een beweging ten gunste van de bijlegging van den strijd in de mijn industrie op den grondslag van loonsver laging, dooh tot dusver i6 er geen enkele aanwijzing van werkelijke wijziging in de houding der mijnwerkers en hun leiders. Men verwacht heden levendige debatten in het Lagerhuis bij de behandeling van het wetsontwerp der reorganisatie in de mij nen, daar de Labourpartij thans besloten is ,om een motie in te dienen, waarbij ver werping der wet wordt voorgesteld. Heden vergadert het uitvoerend comi** van den internationalen mijnwerkersbond. PARIJS, 23 Juni (V.D.) Caillaux heeft verklaard do portefeuille van financiën te willen handhaven indien Briand zijn voor waarden accepteert. Zooals bekend heeft Caillaux volstrekte volmacht gevraagd om zijn financieele maatregelen uit te voeren. PARIJS, 23 Juni. (V.D.) Caillaux heeft do potrefeuille van financiën aanvaard. Briand heeft verklaard, dat het kabinet hedenavond gevormd zal zijn. Het bezit dei Habsbnrgers. WEENEN, 22 Juni (Wolff). De con servatieve volkspartij heeft zich naar aan leiding van den uitslag van het plebisciet in Duitschland tot de Groot-Duitsche Volks partij gewend met het verzoek in Oostenrijk stappen te doen voor de opheffing van het beslag op het vermogen der Habsburgers. Groot-Duitsche politici verklaarden, zon der op het besluit van het partijbestuur te willen vooruit loopen, dat de toestand in Oostenrijk geheel anders was dan die in Duitschland. In een bestuursvergadering der afd. Ween en van den bond van oorlogs invaliden, waar men zioh ook met c zen eisch der Oostenrijksche monarchisten bezig hield, werd betoogd, dat aan een intrekking der wet, waarbij de voormalige bezittingen der Habsburgers, voor zoover deze geen particulier eigendom waren, aan het fonda voor oorlogsinvaliden werden toegewezen, niet kon worden gedacht. Uit Polen. WARSCHAU, 23 Juni (Belg. Tel. AgJ. Daar Rataj blijft bij zijn besluit om als voor zitter van den Landdag af te treden, is de verkiezing van een nieuwen voorzitter op Vrijdag bepaald. Bij de indiening van de begrooting bij den Landdag heeft de minis ter van financiën verklaard, dat de belas tingdruk ten gevolge van het dalen der Pool- sche valuta aanmerkelijk is verlicht; de be- grooling zal in evenwicht worden gebracht door vermeerdering van inkomsten, vooral van die uit de Staatsbedrijven en monopo lies en door bezuiniging op de uitgaven. WARSCHOU. 23 Juni (V.D.) De minister van financiën Klarner ciic de- bcgrooling in diende -hield een lange redevoering, waarin hij verklaarde dat de regeering de salaris sen der ambtenaren weer brengen zal op die van December 1.1. hetgeen een vermeerde ring der uilgaven van 18 millioen met zich mee brengt. De minister merkte op dat de last der douanetarieven aanmerkelijk ver minderd is, niet door tariefverlaging doch door de waardevermindering van de zloty. Het evenwicht der begrooting zal bereikt worden door een vermeerdering der inkom sten en in de eerste plaats door een ver meerdering der inkomsten uit de staatson dernemingen en monopolies en door een ver mindering der uitgaven. De regeering is ab soluut tegen iedere inflatie. De regeering zal de administratieve uitgaven beperken. D.e regeering zal de instellingen het recht ge ven rekeningen te openen in goud-zlotys of in dollars hetgeen een vermeerdering van de bankbiljetten-emissie van de Poolsche Bank zal veroorloven. De regeering zal de activileit van de handelsbalans handhaven. Do Landdag heeft de voorloopige begroo ting naar de budgetaire commissie verwe zen. Treinbotsing. ST. MARTIN (Slowakije), 22 Juni (Wolff). Hedenmiddag kwam tengevolge van een verkeerden wissel stand een personentrein in botsing met een goederentrein. Er werden 27 personen gewond, maar niemand ge dood. Een geslaagde roofoverval. PARIJS, 23 Juni. (Belg. Tel. Ag.) Vol gens een telegram aan den „Matin" heeft Zondag in de omstreken van PLewna een rooverbende van 7 man onder aanvoering van den rooverhoofdman Vassil den tus- schen Troyen en Lovetch rijdenden brie venpost aangevallen. Drie gendarmes wer den gedood cn de roovers wisten met een buit van een millioen levas in contanten te ontkomen. Het lichten van een gezonken onderzeeër* NEW-YORK, 23 Juni (Reuter). De ge zonken onderzeeër S. 51, die op den bodera van den Oceaan nabij Block-Island ligt en dien de bemanning van een reddingsboot hoopte te lichten, verscheen gisteren aan de oppervlakte voordat de ingenieurs klaar waren, beschadigde eenige pontons en zonk toen opnieuw. Toen de bemanning bezig was weer lucht -in de pontons te oompen, kwam tot hun verbazing de voorsleven van den gezonken onderzeeër opnieuw aan de oppervlkte en ontwrichtte twee pontons. (De S. 51 zonk in den Oceaan nabij Block-Island op 26 September 1925 na aan varing met een stoomboot 37 menschen kwamen hierbij om.) Middenstandscongres. Bussum pntvangt den Ned. Middenstands bond voor algemeene vergadering en 23ste congres. Bussum doet dat met vlaggentooi en een feestelijk welkom, dat in kleurige electrische lampjes, omgeven door de ini tialen van den Bond op den Brik gloeit. Maar ook met een officieele welkom van het gemeentebestuur en klankvolle muziek in de tent op den Brink. De ontvangst ten Raadhuize had gister avond om 8 uur plaats, nadat vele congres sisten in hotel ..de Rozenboom" waren te zamen gekomen en door de plaatselijke re gelingscommissie gastvrij onthaald. De burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes hield een rede, die door den voorzitter, den heer Ed. Schürmann werd beantwoord. Hedenmorgen beeft de voorzit ter de algemeene vergadering geopend, met een rede, getiteld „Niets te veel" naar bet bekende opschrift van den tempel van Del phi „Ne qid nimis". In zijn rede wees de voorz. op de vele be lastingen, die in dezen tijd worden geheven. Terwijl algemeen belastingverlaging nood zakelijk geacht wordt, dient de pegeering steeds nieuwe wetsontwerpen in. Een greep uit vele: De Weeldeverteringsbelasting; de Ziektewet; De Wegenbelasting, om niet te spreken van sociale wetten, die het be drijfsleven steeds meer aan banden leggen. De belastingen staan op den top; hooger kunnen zij niet gaan en toch blijft men nieuwe heffingen ontwerpen. Waar moeten deze hun draagkracht vinden? Verdient het Delphisch opschrift „niets te veel" niet de volk aandacht, zoowel van het volk, als van de regeering? Qns Congres, aldus spr., biedt een wel kome gelegenheid om den volke te toonen, dat de handeldrijvende en induslrieele mid denstand een landelijke organisatie van zelfstandige ondernemers, als grootste werk gever in den lande op den bodem der reali teit staat, niet bijeenkomt om utopieën te bespreken, maar als practische mannen, in het belang van het gansche volk wil me dewerken aan de economische opbloei van Nederland. Spr. deed een beroep op den middenstand zich krachtig te organi9eeren. Wanneer de arbeidswetten worden ver scherpt, in plaats van soepeler te worden toegepast, loopt ons land groot gevaar, dat vele vakken geen beoefenaars zullen vin den. Moeten wij terug naar de toestanden van het oude Rome, waar niemand bakker wenschte te worden, omdat dit beroep door de wet bezwarend was gemaakt en waar de overheid een bakkerszoon dwong het vak zijns vaders uit te oefenen en eveneens hem, die eene bakkersdochter huwde, ver plichtte bakker te worden. De wereld is sedert het oude Rome voort gegaan, maar zij moet ook vooruitgaan. Het vrije bedrijf heeft ons land welvarend ge maakt; deze les- putten wij uit het verle den en op dien weg moet worden vooTtge- gaan. Men kan, onverschillig in welk bedrijf alleen dan slagen, wanneer men zijn taai met opgewektheid vervult. En daar de taak van den middenstand eene economisch© laak is, rust op de overheid de plicht alle belemmeringen op te heffen, die het bedrijf knollen. Op ons rust de plicht de overheid on/e rechtmatige wenschen kenbaar tc ma-, ken en de overheid le steunen in hare po-« gingen lot verbetering. Alleen met organisa-» ties wordt rekening gehouden. Spr. besloot: Laten onze beraadslagingen te Bussen* bet stempel dragen van eensgezindheid en vertrouwen in de toekomst en laat hef pa- rooi van den middenstand zijn, wanneer in hel belang der gehcele natie een beroep .wordt gedaan op iedere medewerking op ieders krachtigen steun, op ieders offervaar digheid. het opschrift van den tempel van. „Delphi' voor onze organisatie is „Niets to veel". Do kwestie-Geelkerken. In het stampvolle kerkje in de Brederode- straat te Zandvoort sprak hedenavond ds. H. L. van den Brink, één der predikanten in de classis Haarlem, die zich aan de zijd® van dr. Geelkeiken geschaard heeft. De vem gadering was uitsluitned toegankelijk voor belijdende leden van de Gereformeerde kerk De vergadering werd geleid door den heer A. v. d. Plas, die er aan herinnerde, hoe de laatste weken voor ds. van den Brink, wo ken van spanning waren. Vol verwachting werd den 15en Juni afgewacht, den dag, waarop de classis vergaderde. Toen ds. van den Brink zich moest verdedigen tegen zijn tegenstanders werden echter de deuren dichtgedaan. Daarom werd besloten deze openbare vergadering te houden. Hierna was het woord aan ds. van den Brink, die verklaarde, dat het hem innig leed heeft gedaan, dat de vole belangstel lenden, die naar Haarlem waren gegaan om de vergadering van de classis bij te wonen, teleurgesteld moesten tcrugkeeren Spreker wenschte echter op deze vergadering deze leleurgesielden vergoeding te geven. Spr. begon met de voorgeschiedenis te memoreeren. Hij werd'uiLgenoodigd zich op de classis-vergadering te verantwoorden, hetgeen den I5en Juni is gebeurd. Waarom de vergadering met gesloten deuren plaats vond. weel spr. niet. „Men" zegt. dat als rede aangenomen moet worden, „omdat op de openbare vergadering zooveel bezwaar- ten worden aangekweekt". Spr. verklaarde eenige bezwaren te heb ben tegen behandeling op de classis. Het oersle bezwaar is, dat de kerkeraden dan worden uitgeschakeld in deze zaak. Hier tegen protesteerde spr., waar God9 woord zegt, dat de kerkeraden niot uitgeschakeld mogen worden. Een tweede bezwaar vond spr., dat hij ter vergadering werd geroepen voor zijn uit- latingen in „Woord en Geest". De Synode toch had besloten, dat de claris zich niet zouden bezighouden met uitlatingen in d© pers. Als derde bezwaar noemde spr. de te genwoordigheid van de commissie van ad- J vies op de classis. Spr. had zich tegen de' j commissie van advies verzet. De commissi© I ging verder dan haar opdracht is. In da classis Haarlem toch is geen scheuring en is geen verdeeling van kerkelijke goederen. Nog eenige kerkelijke bezwaren heeft spr., maar deze wilde hij hier niet le berde brengen. Spr. wilde thans het antwoord geven op de vraag, waaron hij aan de zijde van dr. Geelkerken staat. Hij wilde de vraag iweeër-i lei beantwoorden: de exegetisch dogmatic sche kwestie en de kerkrechtelijke kwestie. Spr. wilde niet zeggen, dat hij het daarom eens is met alles wat dr. Geelkerken doet Volgens hem is het een foul, dat dr. Geel" kerken le veel geschreven heeft. Spr. heeft de zijde van dr. Geelkerken gekozen, omdat het zijn heilige overtuiging is, dat hij onrechtvaardig is behandeld. Omdat spr. goed gereformeerd is. heeft hij de zijde van dr. Geelkerken gekozen. Want deze is ook goed gereformeerd en heeft in niets te kort gedaan. Spr. kon zich volko men begrijpen, dat dr. Geelkerken de ver klaring van de Synode niet heeft kunnen onderteekenen. Ook hij had hel nooit kun-» nen doen en zou het nimmer gedaan heb ben. Spr. is het geheel met het standpunt van dr. Geelkerken in deze eens en heeft steeds aan de letterlijke bet eekenis van dé bijzonderheden in Genesis 2 en 3 vastge houden. Maar daarom is het ook mogelijk dat er nieuwe verklaringen komen, die meel voldoen. In geen geval staat spr de Synode het recht toe te zeggen, dat haar uillegging de eenige juiste is. Dat is roomseh en in geen geval_gereformeerd. Spr. vond dat de Synode te Assen beter had gedaan groote kwesties tot oplossing te brengen. Nu heeft zij een klein muisje tol olifant opgeblazen. Thans wenschte spr. de kerkrechtelijke kwestie te bespreken. De schorsing van de predikanten door de Synode gaat lijnrecht tegen het kerkrecht in. Alleen de nlaatse- lijke kerk heeft het recht van schorsing. Omdat de schorsing van dr. Geelkerken daarom op onware en onjuiste gronden is .geschied, is spr. ook aan zijn zijde. Het is spr.'s meening. dat de Synode zich rechten heeft aangematigd, die haar niet toekomen naar Gods woord. Zij heeft haar gezag op één lijn geplaatst met het gezag der Reilige Schrift. Zij heeft het schriftgezag niet Z& handhaafd maar aangetast. Tegen rechts verkrachting komt spr. op met alles. w« in hem is. Vertrouwende op God zag spr. gerust d! toekomst tegemoet. Van de gelegenheid tot het vragen vafl inlichtingen werd geen gebruik gemaakt Een commissie ontbonden. Gemeld wordt: Gisteren vond in een der zalen van het ge* bouw van het Departement van Onderwiji te 's Gravenhage eene vergadering plaat! van h^t Bestuur der Federatie van Handels* en Kantoorbediendenvereenigingen in derland en de leden der commissie bovenge* noemd, naar aanleiding van het door dj* commissie ingediende en bereids door w algemeene vergadering van afgevaardigd^ goedgekeurd rapport, waaruit de conclusUf reeds zijn gepubliceerd. M De voorzitter van bet Federatiebestuur,*^ 3-1 f

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 2