No 20329. WOENSDAG 23 JUNt Anno 1926, STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. KERK- EN SCH00LN1EUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van herten. DAG PRIJS DER 4DVERTENTIEN: 30 CU. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lagecen prijs. Kleine Advertenlifn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 CU., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechb Voor eventueele opzending van brieven 10 CU. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ..i^Vi.. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 4* portokosten. 0.18. 0.18. 'Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Het bezoek der Amerikaansche artsen. Hedenmorgen zijn weder een tiental Amerikaan9che doctoren van uit Den Haag in Leiden aangekomen, die zich onmiddel lijk naar het Academisch Ziekenhuis be gaven. Een groep chirurgen vervoegden zich in de collegezaal van prof. dr. J. H. Zaayer om een door dezen gegeven college in de heelkunde te volgen, waarna prof. dr. J. van der Hoeve een verhandeling over een frapDant onderdeel der oogheelkunde hield. Ten slotte werd door dr. D. J. Steenhuis een voordracht gehouden over X-stralen, waarbij hij vier zeldzaam voorkomende ziektebeelden demonstreerde, die alleen door het Röntgen-onderzoek voor het eerst waargenomen zijn en wier diagnose voor- loopig ook alleen door middel van dat on derzoek te stellen was. Als eerste ziektebeeld behandelde spr. een ostitis tuberculoses multiplex cystoides hij een meisje dat voor een gewric-htslijden werd behandeld en waar eveneens een chronisch longlijden aanwezig was. Het tweede geval dat dr. S. behandelde was een astitis condensans disseminata, waarbij als complicatie tuberculose van het peritoneum aanwezig was. Ten derde werd behandeld een wervel- aandoening, die tot een wervelmisvorming had geleid, zonder dat hier tuberculose aan wezig was. Als laatste beeld behandelde spr. kleine afwijkingen in de bronchi van do longen door het inspuiten van lipsiodal in de trachea. Met bijzondere interesse werd vooral deze laatste voordracht door de Amerikanen ge volgd. Inderdaad zijn het voor onze medische faculteit een paar goede dagen geweest waardoor haar beteekenis in de medische kringen zeker zal zijn verhoogd. Leidsche dekens en de weeldebelasting. Het groot belang, hetwelk inzonderheid de Leidsche Deken-industrie bleek t;e heb ben bij .de voorgestelde Weeldeverterings- •belasting, was voor het Bureau der Kamer van Koophandel aanleiding om zich onmid dellijk in verbinding te stellen met de betrokken industrieëelen, zoodat Maandag li Juni, vóór nog de ontwerpen in de af- deelingen waren behandeld, een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal af gezonden kon worden. Reeds kan medegedeeld worden, dat dit adres een gunstig onthaal vond, zoodat het gevaar voor de Deken-industrie allicht af gewend zal kunnen worden. Aan dit adres ontleenen wij het volgende: ..Ofschoon door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, te „Leiden de ontwerpen Weeldebelasting nog „niet aan een gedetailleerd onderzoek zijn „onderworpen, veroorlooft de Kamer zich „reeds nu Uw Hoog College beleefd te ver- „zoeken aandacht te willen schenken aan „onderstaande opmerkingen: ,,In de tabel, voorkomende in Bijlage 325, „6 komt o.a voor de volgende rubriek: „Karpetten, kleeden, tapijten, lcopers, „waarin wol is verwerkt, tafel- en bedde- „goed van andere dan katoenen weefsels, „damast." „Nu i9 het de Kamer onbekend, of het de „bedoeling is geweest om onder de bena- „ming beddegoed ook dekens te willen laten „vallen.- Naar de meening der Kamer zai „het echter moeilijk zijn om vol te bouden, „dat bij deze formuleering dekens niet onder „de rubriek behooren. Het groot belang, „hetwelk het district onzer Kamer heeft bij „de dekeninduslrie is oorzaak, Jat de Ka- „mcT zich veroorlooft ernstig tegen de ge bruikte formuleering te protesteeren. „Wollen dekens zijn in ons vochtig, wis pelturig klimaat voot alle lagen en standen „in de maatschappij, zelfs ook voor de be deelden, eene ten eenenmale onmisbare „behoefte. De in het buitenland bebruikle „dekbedden hebben hier te lande met geen „mogelijkheid burgerrecht kunnen verkrij gen. „Het zal niet noodig zijn Uw Hoog Col lege uitvoerig in te lichten over de groots „hoeveelheden wollen dekens, welke van „Rijkswege ingekocht worden voor Militaire „doeleinden, tot voor de Koloniën en zelfs „voor de gevangenissen toe. „Ook gewatteerde dekens, met name „'goedkoope volksdekens, waarin als ver siering een smal satijnen bandje voorkomt, „zouden mogelijk onder het wettelijk be- „grip gebracht kunnen worden. Ook dit acht „de Kamer ten eenen male niet aanbeve lenswaardig, daar dit artikel voor het volk „dan te duur zou worden. Ook de min of „meer ouderwetsche bedlijken, welke van „linnen moeten zijn, kunnen evenmm als „weeldeartikelen aangemerkt worden. „De Kamer richt derhalve lot Uw Hoog „College het dringend verzoek maatregelen ;„ie treffen, waardoor dekens niet onder de l9jW eeldeverteringsbelasting gebracht kun nen worden," De Jan Steen-tentoonstelling is thans in totaal reeds door 2500 personen bezocht. De 2500ste was mevr. A. Lilwe, uit Am sterdam, aan wie het boek van prof. Martin over „Jan Steen" ten geschenke is aange boden. Voor het examen Algemeene Zieken verpleging, afgenomen in het Academisch Ziekenhuis zijn geslaagd de dames: P. Boer tjes, A. vt Biezen, A. F. Boerman3, L. C. Fritzius, J. L. de Graaff, E. Hartman, H. Ilazewindus, M. A. de Jager, S. E. Ipenburg, G. A. v. Leeuwen, M. Oosterbeek, A. F. Paardekooper, A. E. Petri, L. Pi*, J. H. Prins N. Quelhorst, E. E. K. M. Rohde, G. C. Roos G. Verbeek, F. Westra, H. Wiskerke, opge leid in het Ziekenhuis der Rijks-Universi teit alhier en C. ToMig, opgeleid in het Diakonessenhuis. Afgewezen: geen. Naar wij vernemen zal de concierge van het gemeente-archief alhier, de heer A. de Bruin, aan wien na een dienst van meer dan 33 jaren op zijn verzoek eervol ontslag- uit zijn betrekking i9 verleend, Woensdag 30 Juni al9cheid nemen, hetgeen op eenigs- zins officieele wijze in de werkkamer van het Archiefgebouw zal plaats hebben. De heer W. Varik kantoorbediende der Post Tel. alhier is in verband met de sei- zoensdrukte tijdelijk werkzaam gesteld op het Bijkantoor der P. T. te Noordwijk aan Zee. Dinsdag 13 Juli a.s. hoopt onze stadge noot L. C. Hénzen den dag le herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam bij den gemeentelijken reinigingsdienst. Het zal de jubilaris op dezen dag aan be langstelling niet ontbreken. GEBOREN: Leendert Johannes, z. v. A. v. Haarlem en B. E. Sleijscr. Johanna, d. v. J. Bogerd en_P. Pont Wilhs Johs. Maria, d. v. F. T. Goddijn en E. G. Peeter* Agatha Hinke, d. v. A. Bijlsma en G. Leeuwis. Anna Cornelia, d. v. H. A. Aanhaanen en A. M v. As3. Anlomus Jacobus en Petronolla Johanna, z. en d. v. B. A. Devïlee en C. v. Wijnen. Jannetje, d. v. H L. v. Kampenhout en J. v. d. Berg. Jannetje Hcndrika, d. v. F. W. Eefert en M. Beij. Geertr.a. Hel.a. Joh.a.. d. v. T T. M. Zi-lverentant en J. v. Oosten. Geertruida Susanna, d. v. G. Kokkedee en G Thiel. Hendrik, z. v. H. Kooreman en J. Fakkel. Gcertiuida, d. v. S. W. v. Leeuwen en J. Jasperse. Maria The- resia, d. v. P. J. F. Monlanu9 en T. M. v. d. Berg. Johannes, z. v. J. de Vos en J. de Boer. Nicolaas Anths., z. v. W. A. Blom en G. J. Koene. Christina Maria, d v. T. P. J. v. Valderen en J. A. v. d. Klaauw. Wiilempje, d. v. H. v. d. Luit en T. C. Vermeij. Bernardus Hens. Herms., z. v. H. A. A. Mars en H. J. Camp- man. Gerardus Franciscus, z. v C. A. Knijnenburg en G. J. v. Dorp. Bouwe, z v. B. Broers en G. Sleglenhorst. Jo hanna, d. v. W. v. Hoeve en J. JageT. Elizabeth, d. v. W. Kuyer en E. M. Kriek. Guurlje, d. v. J. Pelt en G. K. Been. Simon Hendrik, z. v. J. v. Ilerson en F. Arnoldus. Jan, z. v. H. J. Koet en H v. Gelderen. OVERLEDEN: G. Koudijs z. 60 j. J. H. Visser, m., 74 j. C. J. Cuvelier— Schalk, vt. 41 j J. J. v. Beek, wede. 5G j. J. de WitKabboord, wede. 81 j. C. D. Dubbelaar, z. 11 m. M. van Dam Gijzenii, wede 72 j G. Nijssen, z. 30 j. G. M. W. Montanus, d. 8 m. E. v. d VosFavier, vr 59 j. G. J. Gros, z. 20 j. J. P. HenstngKoree, vr., 44 j. H. M A. KriekMartijn, vr. 57 j. GEHUWD: M. L. J. Groffie jm. en C. A. v. d. Steen jcL A. G. L. v. Wijk jm. en M. D. v. d. Linden jd. G. v. d. Wijn gaard jm. cn J. Ober jd. J. Mieloo jm. en M. P. de Wit jcL D. Koet, jm. en M. de Vrind jd. N. Holswilder, jm. en J. A. Spierenburg jd. P. Fuohs gesch. en A. den Hoed jd. J. de Jong jm. en M. J. Kukler jd. T. Ouwehand jm. en K. v. d. Kloot jd. N. W Optendrees jm. en J. C. Diepenbach jd. P. v. Buitenen jm. en A. L Reinoud jd. P. J, v. d. Zeeuw jm. en E. Smits jd. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestisrd. J. J. Abspoel, IC. Galgewater 21/22 B. S. de Langen, Plantsoen 89 L. C. Pel, dienstbode. Rijnkade 9 K. II. Möhrle. kok, Brcestraat -18/50 E. Haartz, dienstbode. Plantsoen 99 M. J. Walle, electricïen, Oude-Rijn 57a J. W. Jansen, fotograaf, Oude-Rijn 158a J. M. Krol en familie, schoenhandelaar, Breestraat 136 J. Zand bergen. dienstbode. Rijnsb.weg 187 M E. G. RietveldJacobs, J. de Wiltslr. 9 E. W. Müller, meubelmaker, Heerenstraat 138 E. Tirion, verpleegster, Boerhaavestr. 33 G. C. van Munster, verpleegster, Boerhaave str. 33 M. C. Slootmaker,, soldaat politie- troepen, Politielroepen Weddesteeg G. v. Rennes. soldaat politietroepen, politielroepen Weddesteeg M. Lehnig, dienstbode, Bree straat 125 A. Mertens,, dienstbode, Bree straat 125 J. W. A. M. Duynstee, kan toorbediende, ICaiserstraat 16 J. H. Hooft, Oude-Singel 24 A. Hartingsveld en fam., landarbeider. Vredehof 2 M. M. Schouten, dienstbode, Hooigracht 53 A. Verstraten, dienstbode, K. Agnietenstr. 10 M. Knappe, dienstbode, Ilaarl.slr. 116/120 IJ. J. Brok king, H. Morschweg 28 H. de Boer en fam., ass. „De Landbouw". Kagerstr. 8 M. L. van Rooy, verpleegster, Boerhaave str. 33 C. van Amersfoort, verpleegster, Boerhaaveslraat 33 L. Melet-Krook, Ur- sulasteeg 11 A. M. Boetekees, dienstbode, K. Mare 10 F. J. Kremer en fam., goud smid, Oude-Vest 227 C. H. Lorenzen, diedstbode, Mörschsingel 8 J. Daams, handelsbed., Heerenstr. 50 J. Boon, werk- tuigk. opz., Rijnsb.weg 75a R. Gaudlitz en fam., meubelmaker, v. Speijkstraat 34 J P. Hageman. dienstbode, Oude-Vest 77 L. Röhsner, N.-Rijn 82 J. Th. M. v. d. Laan, Hoogl. Kerkgr. 23 E. H. Los, Lange Mare 45. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. D, P. Bosman, Avereest, Balkbrug I 234 J. Schmidt, id. id. M. v. Hartkamp, vr., Amsterdam v. d. Perkstr. G4b rood. L. J. N. Jongmans, Wageningen, Junusstt. 14a. P. A. Weijers, Lisse, Woonark ligpl. Haven. J. M. Barends, vr., War mond, Bijleveldstr. 19. L. J. Bijsterveld, Breda, Beekstr. 53. J. M. Nientzler. -vr., Noordwijk, Gest.' St. Jeroen. P. Kniec- knier vr., Gilzeu-Rijen, St. Franciscusgo- sticht. H. J. Kouwenhoven, Veur, Dam- laan 41. P. de Geus, Schiedam, Oude- Maasstr. 6b. M. A. M. Sijtsma, vt., Al phen a. d. Rijn, Voorstr. 2. J. van Bu ren, Den Haag, Kikkerstr. 16. J. Agste- ribbe, Amsterdam, Retiefstr. 89. S. Kroonenberge Leeuwarden, Stationsweg 12. H. L. Baas, Rotterdam, Wandeloordstr. 87. H. M. de Grocn-Goemans, Voorscho ten, Veurscheweg 26. B. C. E. G. E. A. O. M. Kosber, vr. Amsterdam, Bilderdijk- kade 16 II. J. Groeneveld-, vr., Nijmegen, Waalkade 37. M. Buitenom, vr., Saa- senheim, Zuiderstr. 27. J. v. d. Hoeven, Rotterdam, Schiedamsche Singel 113. J. B Taos, Den Haag, Lamgroen 50. C. A. Orommclin, Wassenaar, Oranjelaan 2. P. A. Doove, Den Haag. Wèsselstr.'138. C. H. Stravers, vr., Oegstgeest, Haagsche straatweg C. E .Karbaum, vr., Gelscn- kirclion, Blumenstrasse 39. K. Bennings- feld, vr., Boskoop, Puttekado 59. L. Kraaij, Rotterdam, Slachtstr. 11. Ned. Herv. Keik. Beroepen: Te Feyenoord: J. H. Bui- nink, te Meppel. Bedankt: Voor Barchem: J. L. Faber, te Zutphen; Voort Altforst en Appeltern: J. C. Fontein, te Hurwenen; Voor 's Graven deel en Wieldrecht: W. W. Siddré, te Oude en Nieuwe Wetering. Hersteld Evang. Lnth. Gem. Bedankt: Voor Helder: J. C. V. van Bemmel, te Hoorn. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Maassluis: D. J. B. G. Crocs, te Bussum. Geref. Kerken. Tweetal: Te Bierum (Gr.): S. P. Ver meer, te Oudcmirdum en F. Wiersma, te Oosl'erbierum. Beroepen: Te Utrecht: C. Eouma, te Zwolle; Tc Rhoon: J. v. d. Berg, te Feyen oord; Te Burum: S. Wesbonk, le Jutrijp- Hommers; Te Kollumerpomp: J. Smelik, cand. te Hillegom. Vrije GereL Gemeente. Beroepen Te Rotterdam (Goudsche- slraat 100); D. C. van St'empvoort. te Vee- nendaal. Algemeene Doopsgezinde Sociëteit. De eeTste zitting van de jaarvergadering der Alg. Doopsgez. Sociëteit te Amsterdam is geopend door den voorzitter, ds. A. Bin- nerts Sz., van Haarlem. Het rapport van de commissie ter uitdee- lin-g, uitgebracht door den heer D. Rahusen, vermeldt, dat uit de rente van de gelden der A. D. S. ruim ~f 22.000 aan de gemeente te uitgekeerd en bovendien nog f2000 aan het Verhoogingsfonds. Namens penningmees ters bericht de heer Rahusen tevens, dat de gelden, die het Menno-fonds ter beschik king van de commissie ter uitdeeling heeft gesteld, f 20.000 bedragen. Daar voor het brengen van alle predikante traktementen tot 't minimum van f 2600 en vrije pastorie al deze gelden niet noodig zijn, stelt het Men no-fonds voor om het resteerende bedrag ter hand te stellen aan het Dienstjaren-fonds, met verzoek dit bedrag te distribueeren in den geest van het genoemde fonds. Namens de afgevaardiging ter Centrale Commissie voor het Vrij. Protestantisme bracht ds Dijkema rapport uit. Aan dit rapport voegde de voorzitter nog een verslag toe omtrent de onderhandelingen met de onderteekenaars van het protest, dat verleden jaar is ingebracht tegen de ver tegenwoordiging van de A.D.S., ook van de meerderheid der A.D.S. in het C. C. Hij ver meldde daarin, dat de besprekingen tus- schen de vertegenwoordigers der A.D.S. in de C.C. en de protesleerenden, in broederlij ken gcett hebben plaats gehad, maar dat geen overeenstemming werd bereikt. Namens curatoren over de Kweekschool bracht ds. P. Feenstra Jr. verslag uit over dè studenten en de afgelegde examens. Het aanta^ studenten bedraagt thans elf, van wie zeven mannelijke en vier vrouwelijke. Prof. Appeldoorn melde daarna, de ten vorigen jare aangestelde mannelijke pnv-~ nenten alleen een beroep naar een der ge meenten hebben ontvangen, terwijl de vrou welijke proponenle na haar aanstelling spoedig huwde. De vrouwelijke proponer.te mej. Doyer is beroepen te Rottevalle. Nadat prof. Kühler verslag had uitge bracht over de uitgesproken leerredenen, kwamen ouder gewoonte do studenten bin nen. tot' wie dc voorzitter zich richt met een korle rede. Daarna wordt het proponentsexamen af genomen. De beide candidalen O. T. Hylkema en L. D. G. ICnipscheer, geëxamineerd door de professoren Appeldoorn en Kühler, legden preeknroeven af, en nadat hun proefschrif ten besproken en beoordeeld zijn, werden zij aangesteld als proponent. De voorzitter wees hen daarbij op de taak, die hen wacht. Het voorstel van ds. F. G. Fleischer, dat de curatoren het volgend jaar een rapport zullen uitbrengen over de quaestie of de opleiding der studenten geen herziening of verbetering behoeft, werd aangenomen. Ds. Planlinga deelde daarna mede, dat de Oudejaaravond-collecte samengebracht is door 114 gemeenten en dat slechts 17 ge meenten, waaronder de vacanlie, zwegen. Uit de collecte konden twee emeriti en tien weduwen gesteund worden. De Zuid-Afrikaansche Studentendagen. Gisteren heeft Deventer de eer genoten van het aangekondigde bezoek der in Europa studeerende Zuid-Airikaansche stu denten voor de studentendagen. De -officieele begroeting had plaats in een openbare bijeenkomst in de Groole Kerk, waar hot gezelschap is ontvangen met or gelspel van den heer A. v, Opstal. Prof. dr. J. W.'Pont, voorzitter van de Nod. Zuid-Afnkaansche Verecm'ging hield een begroelingsrede. Hierna begaf zich het gezelschap naar het stadhuis, waar de bezoekers werden ontvangen door het college van B. en W. De burgemeester jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga heette allen namens het bestuur der gemeente Deventer van harte welkom. De dag van gisteren is met een maaltijd in den Schouwburg besloten. Hedenochtend 8 uur woidt een krans gelegd bij het stand beeld van president M. T. Steyn op het Sta tionsplein, door den Hoogen Commissaris van de Unie van Zuid-Afrika. DE ALGEMEENE TOESTAND. De maritieme conferentie. De maritieme conferentie te Genève heeft met 60 tegen 29 stemmen de ontwerp- conventio aangenomen om de zeelieden in ternationaal alle mogelijke waarborgen te geven in zake de onderdrukking van on rechtmatige daden, gepleegd aan boord van schepen, waarbij aan de nationale wet geving het recht gelaten wordt soeverein de straffen op de verschillende overtredin gen vast té stellen. LUXEMBURG. Kabinetscrisis. Het kabinet Pruem, dat geen meerderheid in de kamer meer achter zich had, is einde lijk afgetreden. DUITSCHLAND. Weer uitstel. Op voorstel van de Rijksregeering heeft de juridische commissie uit den Rijksdag gisteren besloten de behandeling van het re- geering-sontwerp nopens de financieele rege ling met do voormalige vorstenhuizen tot heden uit te stellen. De regeering wilde trachten inmiddels de beide vleugelparlijen (Duitschnationalen en sociaal-democraten) nog te winnen voor een en-bloc-aanvaar- ding van het ontwerp, maar deze pogingen zijn mislukt. De sociaal-democraten ver klaarden toch aan den rijkskanselier, dat ze wel bereid zijn aan het totstandkomen van een wettelijke regeling mede te werken, maar dat ze onmogelijk voor het regeerings- ontwerp in zijn tegenwoordigen vorm kun nen stemmen, en dus in ieder geval amen dementen zullen indienen. Vrijwel hetzelfde bescheid kreeg dr. Marx vanavond vanavond van de Duitschnationa len, die eveneens amendementen aankon digden. Van het en-bloc-aanvaarden in de juridische commissie komt dus niets. Dat wordt dus weer een eindeloos debat met wellicht negatief resultaat FRANKRIJK. Briand aan 't werk. Gisteren zijn zeer langdurige besprekm- gen gevoerd door Briand met Poincaré, Doumer, Laval, DuTand en Leygues. Uit den aard der zaak vooral, of beter gezegd BINNENLAND. Het voorloopig verslag van de Tweedd Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Land- en Tninb on w ongevallen wet. E enige vergaderingen. BUITENLAND. Briand schijnt heden te zullen slagen in het vormen van een Fransch kabinet. De Engelsche regcering heeft de aange kondigde wetsontwerpen inzake het mijn- conflict ingediend. Kabinetscrisis -in Luxemburg en Estland. vrijwel geheel over de financiën. Briand zeide ,,Ik wil geen Kabinet samenstellen, dat zoo wankel is als de vorige, maar een mi nisterie, dat verzekerd is van een stevige meerderheid, weLko gezag en ruimte vau handelen geeft aan de regeering, zonder welke liet onmogelijk is te komen tot iets doeltreffends, wat een onvermijdelijke voorwaarde is om vertrouwen te wekken in het buitenland. Ik wil, dat de leden van het Kabinet verzekerd zijn van zijn samen hang etn eensgerindheid ten aanzien van het programma, opdat wij tot krachtige daden kunnen komen. Ik wil dat do par tijen er naar streven ons te helpen en een politieken wapenstilstand op te lossen, dio inderdaad voor oplossing vatbaar zijn. Ik geef er de voorkeur aan geen Kabinet te vormen, dat niet verzekerd is van de mo gelijkheid van een langen levensduur, en neem daarvoor den tijd.' Verder werden gehoord Malvy, Casals on Bokanowsky en tenslotte Oaillaux. Algemeen neemt men aan, dat Doumer niet aan financiën zal komen. Maar zal CaiLlaux willen? Bij ontstentenis van Caillaux zou Briand voornemens zijai een beroep te doen op een financier buiten de regeeriug. Dit zou Rist zijn, juridisch hoogleeraar en lid der com missie van deskundigen. Maar de kansen op Caillaux' meedoen stijgen. In een onderhoud der socialistische ge delegeerden met Briand verklaarden dezen, dat de socialistische Kamerleden geen re kening zouden houden met de persoonlijk heid van Poincaré als minister van Finan ciën. Zij zouden hem in dit geval eenvoudig volgens zijn program beoordeelen. Doch voor het geval dat Poincaré een ander ministerie zou bezetten, zou de groep van het standpunt uitgaan, dat zijn aanwezig heid een politiek karakter verleent aan do combinatie en daar de consequenties uit trekken. Anderzijds heeft dc gr<>ep der radicale linkerzijde aan Briand medegedeeld, dat hij op de eenstemmige ondersteuning van de groep kan rekenen. De socialistische ladicalen van de Ka mer hebben aan Briand medegedeeld, dat hij met het oog op de samenstelling van het Kabinet, zooals deze thans overwogen wordt, niet rekenen moet op den steun van de meerderheid hunner groep. ENGELAND. De twee mijnwetsontwerpen. De twee wetsontwerpen betreffende de sleenkoolnijverheid, welke de regeermg in het Lagerhuis zat indienen, zijn thans be kend gemaakt. Het eerste wijzigt ae be staande wettelijke regeling ten einde van het tijdstip der aanneming af gedurende vijf ■jaar een langeren werktijd dan zeven uur daags in de mijnen mogelijk te maken. Dc maatregel zou reeds ingediend zijn. maar, rekening houdende met ie wensch^n van de arbeiderspartij heeft de regeering haar tot de volgende week uitgesteld, opdat over het regeeringsontwerp nopens reorganisatie van de steenkoolnijverheid eerst beraad slaagd kan worden. Het andere wetsontwerp is lang en ge detailleerd. Het maakt gehéele of gedeelte lijke samensmelting van mijnbedrijven mo gelijk. In geval eigenaars in het belang van doeltreffender exploitailie. hun bedrijf wil len vereenigen met dat van eigenaars, die hiertoe niet gezind zijn, kunnen zij aan bet departement van koophandel een daartoe 9lrekkend plan overleggen. Bij algeheeie samensmelting kan een nieuwe vennoot schap gevormd, bij algeheeie absorptie kan voorgesteld worden, de geabsorbeerde maat schappijen te liquideeren. Het departement van koophandel zal de plannen, die h?t voorgelegd woTden, overwegen en er de commissie van spoorwegen en kanalen over raadplegen, die alle bedenkingen zal onder zoeken en een plan bekrachtigen, a's het ia het nationaal belang en eerlijk en bil1 ijk is. Dezelfde commissie krijgt bevoegdheid om in het nationale belang alle_ beperkingen in.' de pachtcontracten van mijnen terzijde te stellen, indien zij het ontginnen van of

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1