XERK- EN SCHQQLN1EUWS. RECHTZAKEN. Het gelaat var? den mensch KUNST EN LETTEREN. A SPREEKCEL. SPORT. MODE. VRAGENRUBRIEK. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Echleld: H. van Dijken, 1e Wageningen; voor Bergambacht: J. II. Koster, te Montloort; voor Gendt (bij Nijme gen): J. H Huygens, b4 Heusden. Gerei. Kerken. Tweetal: le Amsterdam-Zuid, binnen liet kerkverband II S. Bouiua, le Leeuwarden, er. G van Duinen, te Schiedam. Bercepen: Te-Woubruggc: D. J. B. Allaart, rand. te Oegstgeest; te Krommenie: J. Bel- laart, cand. le Brouwershaven te Warffum: W. H. v. d, Af egt, te Drachtstcr-Compagnic ic Meliskerke: W. Docrenbos, te Midwolda; te Blokzijl: A. Dondorp, cand. le Utrecht; le Loenen a. d. Vecht: C. Vcltenaar, te 's Gra- venhage; te' Buium: S. Wesdonk. te Ju trijp Hommers. Aangenomen: naar Rozenburg: D. G. A. •Brouwer, le Paesens; c.a. Bedankt: voor Aalsmeer en Laren: J. Gil- Jebaard, te Noord-Schar woude. Chi. Gerei. Kerk. Tweetal: te Lisse: J. L. de Abies, le Rijns- èurg en A. Zwiep, te Hillegom. Bedankt voor Meppol: M. Holtrop, le Ulrum Doopsgezinde Gemeentedag, Te Delft is een Doopsgezinde Gemeentc- Jag gehouden voor de provincies Zeeland. Neord-Brabant en Zuid-Holland. De deelnemers werden Zaterdagavond in de Remcnslranlsche kerk ontvangen door het bestuur der afd. Delft. De voorzitter der Permanente Commissie, 38. S. Lulofs, van 's-Gravênhage, sprak het openingswijdingswoord, waarna ds. L. Bon- /a van Leiden een referaat hield over het mderwerp: Verdraagzaamheid. Naar aanleiding hiervan volgde eenig ^eliaL Zondagochtend was er godsdienstoefening 'in de Remonslrpjüsche kerk, waarbij ds. O. L van der Veen, van Wicringen, voorging. 's Middags heeft de heer J. N. de Jong, uit Rotterdam, in genoemde kerk, voor een zeer talrijk gehoor een lezing gehouden over: Het Russische Emigraten-Bureau. 's Avonds heeft dr. K. F. A. Halbertsma, Delft, een wijdingswoord gesproken, waarna ds. S. Lulofs de bijeenkomst sloot. Erakausche Academie. De Academie van Wetenschappen te Arakau heeft tot buitenlandsche leden be noemd dr. A. Bfcedius en prof. dr. Lorenlz, benevens den Belgischen historicus prof. Pirenne en den Belgischen zooioog prof. Polseneer, beiden van de universiteit te Gent. De UtrecMsche lustrumfeesten. Alle plaatsen voor de eerste opvoering op Dinsdag a s. van „Ichnaton" te Utrecht zijn uitverkocht. VeiceniGing van Chr. Onderwijzers. Het moderamen uil het hoofdbestuur der Verceniging van Chr. Onderwijzers is aldus vastgesteld: P. Oosterlee, le Nijmegen, voor zitter; J. Th. R, Schreuer, te Ileemsléde. vice-voorzitter; A. Oosterwiik, te 's-Graven- hage, 1ste secr.; H. Nieuwenhuysen, te Zeg waard, 2de secr. en mej. II. L. J. Rijken, te Rotterdam, penningm Verdere leden van voornoemd bestuur zijn; R. v. d. Welle, te Middelburg: A. v. d. Berg, te Leeuwarden; B. Visser, le Garijp en P. van Aallen, te Arnhem. Directeur van het bureau der ver- echiging is A. de Jong Ezn., te Leiden. Vereeniging van Chr. Onderwijs. In de laatst gehouden bestuursvergadering der Véreeniging van Chr. Onderw. is be sloten, aan den minister van onderwijs een brief te richten, inhoudende het verzoek, 'in de te benoemen commissie ter bezuini ging van de uitgaven voor het 1. o., ook mannen aan te wijzen, die met de praktijk van het schoolwezen bekend zijn, of in elk geval maatregelen le treffen, dat de com missie zich eventueel door praktische school mannen kan laten voorlichten. Gezien de moeilijkheden, waarmede de kleine scholen, hebben te .kampen ten ge volge van de verhooging der cijfers van de leerlingenschaal, werd besloten, een .tanfe- r en tie aan te vragen met de Chr.-Hist. en Anti-Rev. Kamerfracties, ten einde de ver laging der schaal te bepleiten. Bij den mi nister van onderwijs zal worden aange drongen op voorloopige handhaving van de schaal der technische herziening..Tevens zal worden gepleit voor invoering van het 7de leerjaar, waardoor niet alleen het onder wijs is gediend, maar waardoor ook ver schillende buiten betrekking zijnde onder wijzers in dienst zullen kunnen treden. Een enquête zal bij de Chr. Scholen wor den ingesteld naar het aantal leerlingen, leerkrachten, de combinatie der klassen e. d. Het autobus-ongeluk aan 't Thclensche Veer Voor het'Gerechtshof te 's-Hertogenbosqh stond terecht de chauffeur L. van V., uit Stavenisse, in verband met het autobus ongeluk aan hel Tholenschc Veer op 29 Dec. 1925, waarbij zes personen om het leven kwamen. Hem is ten la^te gelegd, dat hij den oprit van het veer is opgereden met een autobus, die slechts voorzien was van een hand- en voetrem, die slecht werkten, en die niet voorzien was van een inrichting om zelfs bij het bestijgen van een steile helling het tcrugloopen geheel te beletten, tengevolge .Waarvan de» auto in de Eendracht reed. De Bredase he rechtbank had hem ver oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De advocaat-generaal, de getuigenverkla ringen nagaande, acht voldoende bewezen, ,oat de remmen niet krachtig genoeg werk ten. Wanneer bekl. ze heeft nagezien, heeft P'j het niet behoorlijk gedaan. Het spreekt vanzelf, dat eon chauffeur vemlicht is om te.zorgen, dal zijn bus in orde is. Spr. acht het aannemelijk, dat bekl. geruimen tijd het recht van de uitoefening van het beroep van chauffeur ontzegd wordt. Af et aanvulling van het vonnis der Bredasehe rechtbank eischle spr. dezelfde straf als door deze op gelegd, zijnde 4 maanden. Afr. Kegge, uit Goes, die als verdediger op trad, merkte op, dat de deskundigen den wagen hebben onderzocht, toen dezen in-j zeer desolaten toestand verkeerde. Daarop een conclusie te stellen is niet houdbaar Het ingesteld onderzoek moet zeer oppervlakkig worden genoemd. Er zal geen veroordeeling kunnen worden uitgesproken zoolang niet vaststaat, dat de remmen niet in orde waren op het oogenbiik van het ongeluk. Pt. vroeg ten slotte vrijspraak, subsidair de uiterste clementie voor bekl-, daar hij bij veroordee ling langen tijd broodeloos wordt. Het Hof bepaalde de uitspraak over 14 dagen. KANTONGERECHT TE ALPHEN. J. C. V. te Boskoop was geverbaliseerd terzake dat hij een vierwielige» wagen had laten staan op den openbaren weg. Volgens bekl. was 'l daar geen openbare weg, doch de losplaats van den polder. De verbalisant bevestigde hierop zijn verbaal en deelde mede, da-fc bekl. reeds ..meerdere malen was gewaarschuwd, Von nis f 4 of 4 d. Wegens overtreding der warenwet etonü terecht A. K. te Koudekerk. In melk, welke te»r aflevering gereed stond, bleek na ingesteld onderzoek een zeer groote hoe veelheid vuil te 2>jn. Dr. v. E. dir. van den keuringsdienst, die in deze zaak ais deskundige optrad, deelde mede dat de geconstateerde vervui ling abnormaal erg was. De ambtenaar, re quisitoir nemend, verzocht tegen bekl. een geldboete van f 30 subs. 30 d., waarop de kantonrechter uitspraak deed en bekl. ver oordeelde tot f 25 subs. 10 d. C. 8. te Zwammevdam was geverbali seerd, daar hij bij het vervoer van kalve ren in een vrachtauto den wagen veel te vol had geladen,* w aardoor de dieren bo ven en c$) elkaar lagen en noodeloos pijn werd veroorzaakt. Bekl. was niet versche nen. Uitspraak f 10 sub. 5 d. Voor hetzelfde feit stond terecht K. V. alhier. Bekl. zeide in zijn verweer dat die kalveren onder toezicht ki Leiden ware» geladen en hij zelf de dupe er van zou wor den aJs d© dieren gekneusd of verwond wa ren, daar deze voor de exportslachterij af gekeurd worden. De kantonrechter veroordeelde dezen bekl. eveneens tot f 10 subs. 5 d. D. W. te Hazerswoude had gevischt met een zegen in den Rietveldschenpohler zon der schriftelijke vergunning van den recht hebbende. Bekl. zeide niet te weten dat het water van v. T. was. Ook de getuige \V. S. kon dit niet met zekerheid zeggen, waarom de zaak werd aangehouden tot een volgende zitting. A'. M. te Moordrecht was op 29 Maart j.l. op deir Voorweg te Hazerswoude per motorrijwiel in botsing geweest met een wielrijder. Bekl. was zich niet bewust de oorzaak van het ongeval te zijn geweest. Hij reed n.l. achter een vrachtauto. Uit tegenovergestelde richting-kwamen drie wielrijders, die, wat spr. veronderstelde, naast elkaar hadden ge reden. Bij het passceren <Jpr auto moesten zij achter elkaar rijden en nu kwam het hem voor, dat no. 2, daar hij de auto voorbij was, naar 't midden van den weg reed om weer naast den ander te gaan rijden. Dit was, aldus bekl., de oorzaak van de bolsing. Getuige W. L. zeide, dat bekl. trachtte de auto voorbij te rijden; hij had daarbij niet gerekend, dat er wielrijders aankwamen en daar de auto een weinig uithaalde, wilde hij blijkbaar van deze gelegenheid gebruik maken en passeeren. C. de G. deed een zelfde verklaring, terwijl getuige A. de G. de uiteenzelling van bekl. verwierp, door te verklaren, dat de aanrijding plaats had naast de auto. De Ambtenaar van hel O. M. achtte het feit voldoende bewezen en verzocht legen bekl. een geldboete van f 15 subs. 10 dagen. De Kantonrechter veroordeelde bekt. hier op tot f 5 subs. 5 dg. mei toewijzing van een civiele vordering aan A. de G. van f 50 en aan- W. 'L. van f 10. AVegens overlTedmg der Leerplichtwet stond terecht P. J. de R., te Boskoop, we- gens schoolverzuim op verschillende dala in Alaart door zijn leerplichtig dochtertje. .Bekl. zeide het noodgedwongen te hebben gedaan, daar hij een groot gezin heeft en zijn vrouw niet in staal is alles alleen te doen. Uitspraak f 7 subs. 7 dagen. S. V. had een voor een wagen gespannen paard aan een hek langs den openbaren weg vastgebonden en onbeheerd lalen staan. Bekl. zeide permissie fe hebben van den eigenaar van het hek. Het feit is echter bij verordening verboden, waarom bekl. tegen zich hoorde uilspreken een geldboete van f 2 subs. 2 dagen hechtenis. G. B. was geverbaliseerd, daar hij als be stuurder van een vierwielig motorrijtuig de achterlichten niet had laten branden. Bekl. ontkende dit; hij had er nooit iets aan ver anderd of gerepareerd en steeds bTandt het licht; bovendien kon spr. zich niet begrij pen hoe de verbalisant, wanneer zijn lich ten niet branden, in het donker zijn num mer heeft kunnen noteeren. Daar de ver balisant niet aanwezig waswerd de zaak aangehouden lot een volgende zitting. Ook de zaken tegen J. T. en G. Z., schip pers, werden aangehouden voor het onbe heerd laten slaan van een wagen op den openbaren weg was verbaliseerd J. v. Z. Be klaagde bekende het feit,' maar voegde er aan toe, dat de wagen plus minus 10 Meter uit 't hart van den weg stond. Uitspraak f 2, subs. 2 dagen. A. H. J. M., voor hetzelfde feit eveneens f 2 subs, of 2 d. H. L. M. had met zijn auto op de Wil- helminastraat boven de maximum snelheid gereden. Bekl. bekende, maar voerde aaD, dat hij erg oponthoud had ondervonden ©n de afstand, waarover hij was verbaliseerd, geen mensch was 1e zien. Vonnis f 10 subs. 10 dagen. •»-> v~ Tegen MI P. den H. was verbaal opge maakt, dat op het raam van zijn winkel, waarin o.a. natuurboter werd verkocht, niet het woord margarine"was aangebracht. Be klaagde bekende, maar zeide, dat hij kort tevoren een nieuw winkelraam had laten maken en verzuimd had het woord er op te laten schilderen. Op het vorige had het wél gestaan. Uitspraak f 5 of 5 d. A. K. tot f f of 4 da^cn; C. H. de G. tot f 7 of 7 d.-, S. V. tot f 1 of 2 dagen; A. G. tot f 5 of 5 dagen. RECLAME. teekent zijn jeugd en kenmerkt zijn aard. Bi> elk gesprek, hetzij in zakelijk óf huise lijk verkeer, treedt het gelaat op den voor grond en trekt het de meeste aandacht. Men behoort daarom juist aan de verzorging van het gelaat bijzondere aandacht te wijden. Hel eenvoudigste en natuurlijkste middel is en blijft- Keizer-Borax, hetwelk men dage lijks aan het waschwater toevoegt, waar door dit zacht en kiemvrij wordt en buiten ge woon reinigend, heilzaam, verfraaiend en conserveerend op de huid inwerkt. Gegarandeerd zuivere Keizer-Borax wordt nooit los, maar alteen en uitsluitend in de bekende roode cartons met handelsmerk: knielende vrouwenfiguur, geleverd door de firma Heinr. Mack Nachf., Ulm a/D. 9824 Aisclieidsvooisteürag Mevr. MaxmBouwmeester. Volgend tooneelseizoen neemt mevrouw MannBouwmeester afscheid van het too neel en maakt zij een tournée door ons land. Leiden komt 11 Oct. a.s. aan de beurt. Naar wij vernemen,vzal zich bij deze ge legenheid een commissie samenstellen, waarvan onze burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar het eere-voorzitterschap reeds aanvaardde. Tezijnertijd hopen wij op" een en ander uitvoeriger terug tc komen. Een gedenkplaat. Een dezer dagen werd onze aandacht ge vestigd op een groole bronzen gedenkplaat, aangebracht boven de poort naast de •kweekschool voor bewaarschool houderessen. Op de plaat is in relief weergegeven,. boven aan de goedg'elijkende beeltenis van wijlen den heer llaanslra, waaronder in soberen lettervorm een toepasselijk memorandum, geflankeerd doqr de aibeeldingen van een jongen en een meisje; een decoratieve rand versiering, omgeeft het geheel. liet is een goed werk, zonder veel pretentie, van den modelleur Zwollo en wat ons vooral Irof is de mooie patina van het brons, en we voe len ons gedrongen een woord van .waardee- ring te wijden aan het aandeel, dat de bronsgieters in dit werk. hebben .gehad, en te meer lijkt ons dit hier op zijn plaats, omdat deze plaquette gegoten, geciseleerd en gepatineerd werd in de kunstgieterij van de heeren Prowaseck Slöxen, hier in onze stad gevestigd. Onze slcrk -oplevende beekl- 'kunst 'heeft bestaansmogelijkheid gegeven aan dit zeer bijzonder bedrijf. Eens waren de Italianen beroemd om hun gietwerk, daarna waren het de Franschen, in den Iaatsten lijd ook de Duilschers, die voor treffelijk dit vak beheerschlen, nu kunnen ook wij bogen- op die bescheiden, maar voor den beeldhouwer onmisbare en zoo zeer gewaardeerde werkers. Toonkunst Te Utrecht is de 97ste algemeene verga dering van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst gehouden. Voorzitter jbr mr. dr. E. A. van Bere- tteyn. Daarna was aan de orde het verslag om trent den toestand der Maatschappij en bare handelingen in hef jaar 1925/1926. De toestand der Maatschappij in het algemeen kan alleszins bevredigend worden genoemd. Dr. Paul Cronheim werd bij acclamatie herbenoemd als algemeen secretaris en de heer M. S. van Veen werd herbenoemd als lid der bibliotheekcommissie. Besloten werd om de afdracht van de door de afdeelingen geheven contributie aan de algemeene kas te stellen op één gulden pei^lid. Aan het hoofdbestuur werd een crediet van 11000 verleend, ten einde daaruit aan Afdeelingen, welke het instellen van oplei dingscursussen willen aanwakkeren, een toelage le verzekeren. Een voorstel van het hoofdbestuur tot een crediet van f 2500, ten einde desge- wcmscht steun te kunnen verleenen ten be hoeve van afdeelingsuitvoeringen met or kest, werd^ aangenomen. Voor in hel maatschappelijk jaar 192C/ 1927 le geven solistenconcerten werd f 1600 toegestaan, voor 9tipendium9 f 1800; voorts is ten behoeve van de .instelling van een leerstoel voor muziekwetenschap aan een onzer universiteiten op de begroeting op nieuw f 1000 gebracht. Ten einde het 100-jarig beslaan der Maatschappij in 1929 op, waardige wijze te kunnen vieren, zal tot 1929 jaarlijks f 1000 daarvoor beschikbaar worden feestefld. Er zal een groot muziekfeest georganiseerd worden. De volgende algemeene vergadering zal te Rotterdam worden gehouden. ▼oei de kermis. Gouda, Zaandam en Dordrecht hebben nog steeds hun kennis. De kermis hier is al- geschaft, die zooveel staangeld opleverde voor de gemeente en zooveel profijt voor de neringdoenden. Laat men alsnog een voor stel indienen lot weder-invoering van de kermis en de raad dit aannemen, schrijft ons een inzender, - - - ZEILEN. De jubilenmwedstiijden van „De Maas". Een e g e v a n Holland's Hope. Gisteren zijn de jubileum wedstrijden van de vereeniging „De Maas" op de Lek voort gezet. De voornaamste uitslagen waren nu: Zesmeterklasso: 1. Hollands Hope, st. W. Hoffman. 1.3337 plus 1.33.39, totaal 3:7.1G; 2. Prinses Juliana, st. L. Doedes, 1.36.25 plus 1.31.57, tolaal 3.8-22; 3. Saenden, st. W. Schouten. .1.38.4- j lus 1.32.21, totaal 3.10.25. 1. Tromp, st. Smit, 1.34.54 plus plus 1 35.53, totaal 3.10.47. 45 M2.-kruiscrklasse: 1. Walter, st. P. Bon Czn., 1.32.50 plus 1.35.19, totaal 3.8.9; 2. Locs van P. Molenaar, 1.38.512 plus 1.4-1.4, totaal 3.19.5G Regenboogklasse: 1. Schrijverke, st. J. C. Smit, 1.37.38 plus 1.45.42, totaal 3.23.20; 2. De Lecde, st. W. v. d. Mey, 1.39.10 plus 1.49.32, totaal 3.28.42; 3. Rob. st. J. Noote- boom, 1.42.30 plus 1.47.38, totaal 3.30.8. ZWEMMEN. Internationale wedstrijden te Weezien. Hoflandsche sueejsen. Aan de Zondag te AVeenen gehouden in ternationale zwemwedstrijden namen Duit- sche, Hollandse he en Hongaarse he zwem mers deel. De Hongaar Barony verbeterde het Europeesch record op de 100 M. door dezen afstand in 59.4 sec. af le leggen. Mej. Broun (Rotterdam) won de 100 M. vrije slag vóór mej. Baron, terwijl laatstgenoemde de 100 M. schoolslag won. De gedetailleerde uitslagen luiden volgens de ..Tel:": 100 M. met voörgjfl: 1 Barony (II sec.) in 1 min. 10.4 sec. -. 2. Lichtenslein (Hakvah 7 sec.) in 1 min. 14.8 9ec.-. 3. Kauf (Wecnen 4 sec.) in 3 min. 16.3 sec. 100 M. schoolslag: 1. Mej. Baron (Roller- dam) in 1 min. 34.1 sec.; 21 Fr. Riencnfeld (Weenen) in i min. 35.9 sec. 200 M. mgzwenomen: 3. Dvorcak f Wee nen) in 2 min. 52.2 sec.; 2. Hödiger (Graz) in 2 min. 58.3 sec. 100 M. vrije slag: 1. Mej. Braun (Roller- dam) in 1 min. 19.G sec.; 2. Mej. Baron, in 1 min. 24 sec. 200 M. vrije slag: 1. Barony in 2 min. 25.8 sec.; 2. Gut (Weericn) in 2 min. 34.6 s. LAWNTENNIS. Hef tournooi te Wimbledon. Een goed begin der Hollanders Ter opening van het tournooi te Wimble don is er een exhibition-match gespeeld over één set tusschen de dames-dubbels Su zanne LengtenMis Ryan en Kea Bouman mrs. Godfree. Het Hollandsch-Engelsche paar slaagde er in de c-enige set van deze exhibilionmatch met 96 te winnen. Onze Hollandsche mej. Bonman overtrof zichzelf en speelde uitmuntend, ja zelfs zóó dat de „Star" van haar zegt, dat zij een ieder ver raste en met elke game beter begon le spe len. zoodat zij in duels met Suzanne meer malen zegevierend uit het strijdperk trad. Suzanne Lenglen en miss Ryan speelden slechts matig. Iliema heeft de eerste ronde van het tournooi een aanvang genomen: Timmer sloeg Slralem 62, 62, 61; mr. ATan der Feen sloeg Jarvis 68, 57, 75. 61. 61; jhr. Van Leimep sloeg colonel Berger 63, 75, 63; Leembrug gen kieeg een walk over doordat Lacosle wegens ziekte geschrapt is en Bryan het zelfde wegens het niet veischrjnen van graaf Salm. De andere, meest belangrijke uitslagen van dezen dag zijn; Von Kehrling si. Féret 75, 64, 26, 63; Kozeluh si. Thomas 60, 62, 62; Borolra si. Godfree 63, 64, 64; Brug non-, si. Mishu 46, 64, 62, 61; Kingsley sl. Dixon 62. 6I, 61: Turnbull sl. Crole Rees 63, 62, 6-2; Richards sl. Yencken 60, 60, 60. VOETBAL. Seriewedstrijden Norvicns. De uitsla-gen van Zondag zijn; L.F.C. I—L.F.C. II 2—1. Hettinen II—L. Boys I 2—0. Lugdunum IIIQ. Boys I 11. Q Boys wint na loling. Programma voor Zondag 27 Juni: 3e afd.: Lugdunum V—L.F.C.V 12 uut, finale le en 2e prijs. 2e afd.: Leklsche Boys ILugdunum III 1.45 uur, finale 3e en 4e prijs. 2e afd.: Q. BoysHellinen li 3.30 uurl finale le en 2e prijs. Ik moot natuurlijk deze brieven, die u gewoonlijk in uw Zaterdagavondblad krijgt, eerf poosje eerder schrijven. Het is niet moeilijk om me vooruit uw stemming in te denken, maar het is mij een onmogelijkheid gebleken om weér-projetes te zijn. De gansche Aprilmaand, toen mij nu en dan een heerlijk voorjaarszonnetje koesterde schreef ik met de zonnigste Mei-verwach tingen, wat u voor zomerkleeren dragen moest en toen de Mei in het land kwam, zaten we allemaal onder de wolII Hoe zal het nu in Juni wezen? Komt die koude wind weer terug of vervallen we in het andere uiterste en krijgen we zóó'n hittegolf, dat bewegen alléén al een marte ling is. Jk weet het niell Ik kin het me niet ver beelden en daarom beschrijf ik ditmaal maar liever iets, dat altijd ,te pas komt zoowel bij regen als bij zonneschijn, in tro- penatmosfeer of bij wind. Daartoe behooren b.v. de kleine hoedjes, die, hoewel in Parijs en andere modecentra de enorm groote randhoeden de vogue blijken te zijn, in ons landje door de meeste mehschen nog met het grootste plezier gedragen worden! Een spotprentje in een Engelsch tijd schrift geeft een afbeelding van den wan- hopenden echtgenoot, die een 20 jaar ge leden ten minste waar kreeg voor de stapels geld, die hij neer moest tellen voor de mo diste zijner vrouw. Zij leverde bakbeesten van voyante hoeden, machines vol variatie, zoodat mevrouw den eenen dag een heel anderen indruk maakte dan den anderen dag! Maar tegenwoordig is er volgens man-i lief geen onderscheid le zien, nóch tusschen de kleur of de modellen, nóch tusschen de hoofddeksels, van zijn vrouw en die van haar kamenier. Je kunt amper verschil in hun gezicht zien! En toch betaalt hij nu even goed handen en handen vol geld aan die hoeden I Een echte „mannen-opmerking". Want' cr is zéér veel verschil tusschen den ee^ hoed en den anderen! Maar hei Is een fijner onderscheid; je moet een vakmensch, een kenner wezen, om dat verschil te kunnen zien t Zit 'm bijvoorbeeld in het heel kleine kneepje juist boven hef rechter-, oor. waardoor de gansche rand langs die zijde een tikje opwipt. Of in de wijze, waar- Op die rand van achteren tegen den bol ge hecht zit. Dat kan gebeuren met een stoere, scherpe vouw. waardoor er één rechte lijn is van den bol van je hoed tot onder aan je shingle, óf met een luchtig hecht steekje, zoodat de rand alleen maar even een beetjes naar binnen rondt. Aflc hoeden staan héél diep in de oogen, waarna de rand van voren opgeslagen wordt, zoodat het kleine hoedje net als een' kinderkaper om uw hoofd heen sluit. Areel bollen hebben een paar plooien en knepen; of een valsehc naad; ze worden hierdoor als het ware om het hoofd gefatsoeneerd; voe gen zich naar den vorm van uw gezicht én geven er juist de uitdrukking, hel tikje pit kanterie aan. waar hef om vraagt. Vilten hoeden zijn zéér in de mode dezen.' zomer, zoowel wit vilt als gekleurd. Spier witte hoeden worden weinig of niet gedra-t gen; wel heel veel zacht-beige. roomkleur, heel zacht geel om dan over te gaan tot kasha naturel, lavendelblauw, lila, bois de rose en zelfs zwart. Het lint er omheen, meest koordlint of geribd, is nooit in de kleur van de hoed, doch altijd in een tint, waardoor de hoed warmer en mooier uitkomt. Dit soort hoofdn deksels is vrij uniform: een zeer hooge, op zij of van te voren wat ingedeukte bol, een tamelijk smalle rand. die van voren neer geslagen is en van achteren opwipt en een lint, dat ongeveer zoo breed is als een derde van de hoogte van den bol. Zij zijn geschikt voor Alle sport en bruikbaar bij Alle weer! Daarnaast worden veel li n lbo eden gedrai gen, die absoluut niet legen regen zijn be stand. Die lint hoeden flatteeren bijzonder. Ze zijn zoo soepel en laten zich zoo gemak kelijk plooien en schikken om het gezicht. Ik zag laatst een leuk linten dopje, de bol bestond uit verticale met een punt ge knipte reepen lint, welke punten boven op den bol samen kwamen. De rand was omge boord met breed lint; een band van 't zelfde bedekte de aanhechting van bol en-rand en viel naar de rechterzijde met twee lussen, gehecht op bloemendraad. waardoor zij mooi stijf wat buiten den hoedrand uitsta ken. Dit hoedje was Tn een beekhge tint héél teer amandelgroen, maar er zijn tegen woordig zooveel mooie kleuren in hel lint cn in zoo eindeloos veel variaties, dal u, bij welke zomerjurk of jumper u hel ook wenscht, steeds een passende linthoed kunt vinden. Wat zegt u van dit vilt modelletje? Het kwam, opgerold al9 een dun stokje, uit de koffer van een leuke flapper te voorschijn: een gladde ronde kaasbol mot een opstaand randje rondom; vooral van voren was die opgewipte rand breed, daar kwamen twee zacht getinte linten uit te voorschijn, (de; hoed zelf was beige), die elkander kruisten en door twee tegen de bol gehechte lussen geregen werden. De lintuiteinden waren in' reepjes geknipt. Het lint zelf was tam,e-» lijk stijf. En dan zijn er natuurlijk nog de slroot- hoeden. Zij vormen echter sterk de min derheid: vilt, lint, zijde en ook wel wit mousseline of geharde kant zien wij veel dragen; slroo komt nog maar weinig voor. En toch zijn er tegenwoordig bijzonder mooie soorten in; een zeer soepel, satijn-i achtig stroo b.v. is uiterst geschikt voor een' aardig hoedje op de wandeling. Maak dat af met een niet al le zwaar fluweel en strik of met een vroolijke toef bloemen, die juist reiken van halverwege den bol tol even op den rand.% Aan sport- of builenhoeden mogen geen flonkerende spelden of schitterende stee-» nen zijn! B. V., te L'. Leiden, Zoeterwoude,. Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, Den; Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Berg- schenhoek, Hil legers berg, Rotterdam, CharH lois, Goidschalxoord, Klaaswaal, Mkldd- sluis, Numansdorp (Buifcensluis), Willem stad, Dinteloord, Steenbergen, Oude-Me lon, Halsteren, Bergen-op-Zoom. Totaal 85.9 K.M, Op de andere vragen kunnen wij u, mo menteel nog niet antwoordenover eenig© dagen zullen wij u ook hierop van repliek dienen. - - j 32 j

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 7