fjo. 20321. MAANDAG 14 JUNI Anno 1926. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENUEN 30 Cts. per regel. Bij regelaboanement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ..vvf Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,17! Franco per post f 2.35 portokosten. £0.18. .,0.18, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Hulde aan de nagedachtenis van W. Haanstra. Het is al weer geruimen lijd geleden dat familie, vrienden en vereerders van wijlen jW ij brand Haanstra, in leven directeur van de Kweekschool voor Bewaarschool houde ressen aan het Rapenburg alhier, dezen naar zijn laatste rustplaats geleidden. En de wereld waarin alles rusteloos wisselt en ;woelt om verandering had dezen man, door de mannen en vrouwen van het voorberei dend onderwijs de hervormer van Ncder- Jand's bewaarschoolwezen genoemd, al haast vergeten. Niet alzoo de talrijke oud-lcerlingcn van 'dezen bijzonderen paedagoog, die tegen den Meester blijven opzien, ook nadat hij haar voor immer heeft verlalert! Toen zij van het graf waarin hij ter ruste was gelegd, ter neergeslagen en in weemoedsstemming terug keerden, overlegden de besten onder haar, hoe zij de nagedachtenis van den onverge- telijken dood het best zouden eeren. Allerlei plannen werden overwogen totdat eindelijk als bij intuïtie allen het voelden dat in de school zelve de herinnering aan hem moest worden bewaard, zóó, dat de herinnering ook sprak tot hen, die er buiten stonden. Een gedenkplaat in den voorgevel van het schoolgebouw,-' dat moest het zijn. Daartoe mocht echter niet de buitenstaander mede werken 't Moest alleen uitgaan van de oud- Icerlingen zelve, die over het gehcele land verspreid zijn beginselen in de praclijk van het schoolleven omzetten, waarondef er zijn, die ook reeds oud zijn geworden. De finan ciën stroomden voor dit doel binnen. In den beeldhouwer en modelleur M. Zwollo, te Voorschoten, die ook op Haanstra's tachtig- sten geboortedag diens beeltenis op treffende wijze boetseerde, vond men weder den aan gewezen man om Haanslra te schetsen, den kleinen, die hij zoo lief had, loerend en on derrichtend. t De bronzen plaquette, zijn borstbeeld, le vensgroot, treffend weergevende, terwijl hij bezig is een klein, pienter knaapje de „derde afmeting" te veridaren, mot achter hem een meisje van dezelfde jaren deze les belang stellend volgend, zal straks vals zij in den voorgevel van liet schoolgebouw prijkt, ze ker veler aandacht trekken. Zaterdagmiddag is deze plaquette in de groote leerzaal der school op eenvoudige, sobere, maar daardoor juist zoo plechtige wijze onthuld. De medewerksters aan dit huldeblijk waren uit alle deelen des lands tot zelfs uit Groningen toe, bijeengekomen. Voorts waren aanwezig de wethouder van Onderwijs, de lieer Meijnen en de oud-wet houder de heer Van Hamel, een warm vriend die meer dan veertig jaar de examens voor het einddiploma der school bijwoonde, de leden der Commissie van Toezicht op de Gemeentebewaarscholen en de dames en heeren bestuursleden der Kweekschool. Ook was als vertegenwoordiger van den hoofdinspecteur der Inspectie Leiden, den heer Rienks, die zelf verhinderd was, aan wezig mej. Haubs, uit Den Haag en mej. Crombet uit Amsterdam, als vertegenwoor digster van'den Bond van Fröbelonderwijze ressen in Nederland, die had te kennen ge geven mede hulde te willen brengen aan den hervormer van het bewaarschool-onderwijs in ons land. Eindelijk merkten wij ook nog enkele familieleden van den heer Haan stra op. Nadat kweekelingen der school, die zich bevonden in een aangrenzend lokaal, een kort begroeting9lied hadden gezongen Wijlen de heer Haanstra wijdde in zijn leven yeel tijd aan den zang van de kweekelingen, en deze traditie blijft de tegenwoordige leid ster der school volgen nam de directrice mej, D. Voltman, het woord, am nog eens te schetsen wat H. voor het bewaarschool-on derwijs, is geweest en mede te deelen, hoe men er toe gekomen was, om deze gedenk plaat een eereplaats te geven in de school en wel aan den buitenkant in den muur, die de nieuwe verbinding vormt, lusschen de hui- Zen B 1 en B 3. De heer H. heeft door zijn groote beschei denheid niet die bekendheid verkregen, Waartoe zijn geniaal werk recht gaf. Daar om moet de bronzen plaat, zooals deze is ontworpen en uitgevoerd door den heer Zwollo, in den muur gemetseld, nog van hem spreken. Bovendien pleitte voor deze plaats te mid den van de blijde jeugd de wetenschap, die h'j zijn oud-leerlingen voortleeft, dat hij die jeugd zoo hoog stelde en haar het troetel- bind van de schepping noemde. Deze van groote piëteit voor den leer meester getuigende toespraak, werd met stille aandacht gevolgd. Hierop verkreeg mej. B. Pernê uit Utrecht ook een oud-leerling die voor den Meester diepe vereering koestert, het woord, om er yon te getuigen dat eenmaal mannen als De Goeje en De Stoppelaar als regenten der school van H.'s groote verdiensten hebben Besproken cn hoe aan het graf niemand blinder dan prof. Gunning had verklaard hoe Fröbel's geest in Haanstra overging en b°e hij zoo een eigen methode schiep. Daar- J>P werd door hem "het doek van de gedenk plaat weggenomen, waarna de sprekende bekken van don man der Lcidsche Kweek school zich voor de oogen der aanwezigen vertoonden, terwijl het koor der leerlingen aanhief: „Ziet daar, boe gij den vriend van 'l Kind, Die in de jeugd den Eogel mind' Den Engel, die wel Icclt en streeft. Maar wakk're leiding noodig Leeft, Doen leven wilt voor "t nageslacht. Om wat hij heeft tot stand gebracht." waarna een toepasselijk muzieknummer, n.I. „Andacht" van Poppe, voor viool en piano werd gespeeld. Hierna sprak nog mej. Smits, hoofd eener bewaarschool te Utrecht, de hartelijke ge voelens van de oud-leerlingen voor de nage dachtenis van den onvergelelijken leer meester uit, om daarna den gedenkplaat aan het bestuur der school aan te bieden. De voorzitter van het bestuur, de heer J. Verver aanvaardde namens zijn medebe stuurders gaarne dezen zoo sprekenden ge denkplaat en beloofde dat het bestuur er goed voor zal zorgen. Hij dankte de oud-leer lingen voor de uitnoodiging, de spreeksters voor de waardeerende, van eerbied en liefde voor den Meester getuigende woorden, de leerlingen voor de kunstprestaties, waarna een der weinig overgebleven oud-leerlingen van de oudste garde, mej. Bekenist alhier onder insteramnig der aanwezigen ook nog een korte eerbiedige hulde bracht aan des heeren Haanslra's medehelpster wijlen mej. Kardenberg. Daarop zong ten slotte het koor nog een toepasselijk lied, waarmede deze wijdings volle plechtigheid eindigde. Men bleef nog eenigen tijd bijeen en onder aanbieding van ververschingen werden oude herinneringen nog eens opgehaald en door hernieuwe kennismaking de in vroeger jaren gesloten vriendschapsbanden opnieuw ver sterkt, waarbij de directrice mej. Voltman het middelpunt vormde zooals zij dit ook was bij de gehcele plechtigheid. Eerste Leidsche Accordeonvereniging „Onderling Kunstgenot". Zaterdagavond herdacht bovengenomede Vereeniging in den Foyer der Stadsgehoor zaal haar ^'/ï-jarig bestaan op recht fees telijke wijze. De zaal zelve gaf daarvan door een passende versiering reeds blijk. Vóór het podium stond het mooie vaandel der Vereeniging tusschen groen en bloemen en op elk tafeltje was een kleurig bouquelje geplaatst, terwijl er op de tafel van het be stuur groote bloemstukken prijkten. De op komst was zeer bevredigend en aan elk der bezoekers werd bij het binnenkomen een souvernir aangeboden; voor de heeren be slaande uit een pakje met vijf fijne sigaren en voor de dames uit een zakje met smake lijke bonbons," terwijl bovendien leden en donateurs een insigne op de borst werd ge hecht. Deze vriendelijke ontvangst werkte met de werkelijk goede orkestmuziek onder lei ding van den heer J. van der Wilk er toe mede, dat subiet een goede stemming in de vergadering kwam, die er lot aan het einde toe bleef heerschen. De voorzitter, de heer J. van Zijp, opende den feestavond met een toespraak en herin nerde er aan, dal hij de eenige oprichter is, die gedurende bet gehcele tijdvak het vaan del der vereeniging getrouw is gebleven. Ook deze Vereeniging heeft haar tegen slagen gehad, maar terugziende op de afge legde baan, heeft zij stof tot dankbaarheid. Tal van leden hebben zich bij de vereeni ging aangesloten en er zijn in de verloopen jaren goede vorderingen op het gebied der muziek gemaakt. Hij dankte daar allen voor en betuigde tevens zijn hartelijken dank aan de donateurs, thans reeds tot 110 ge klommen, voor dit blijk van sympathie. In den loop van de jaren gaf de Vereeni ging 31 sladsconcerten, trad 19 maal bui- lep de stad op, verleende op vergaderingen van andere vereenigingen acht maal haar medewerking, gaf driemaal een concours en deed tweemaal op een concours buiten de stad mee; een activiteit, waarin slechts wei nig vereenigingen „Onderling Kunstgenot" evenaren. Op dezen weg wenscht de Vereeniging voort te gaan. Op 19 September van dit jaar hoopt zij een uitvoering te geven in ae groote Stadszaal. Spr. besloot met aan de commissie van voorbereiding zijn dank te betuigen voor de régeling en den heer Van Ingen Schenau te danken voor zijn mede werking daartoe, waarna hij alle aanwe-. zigen een genotvollen avond toewenschle. Het jongste bestuurslid, de heer H. Colpa, bood met een vriendelijk woord namens de Vereeniging den voorzitter een met leer bev kleede fauteuil aan, vergezeld van een schitterende bloemenmand, terwijl uit naam van de donateurs de heer H. van Zijp den voorzitter een bronzen plaquette met inscrip-. tie ter hand stelde al3 een blijvende herin-, nering aan deze feestviering. Dat de Voorzitter op hartelijke wijze dankte voor deze schitterende blijken van sympathie en waardeering, behoeven we nauwelijks te zeggen en dat daarop een levendig applaus volgde, evenmin. Het corps opende daarna het programma met het spelen van den Vereenigingsmarsch, waarmede het weer eens toonde tot welk een hoogte bij aanhoudende oefening accor-. deon muziek kan worden hpgevoerd, wan neer een corps geleid wordt door een knap pen directeur, zooals de héér H. J. van Wijk er een ie. Hierop vertoonde de neger Little Sim zijn prestaties en wist door allerlei vertooningen de lachlust bij het publiek op te wekken, terwijl hij bovendien blijk gaf van zijn zeldzame muzikale vaardigheid op tal van muziek instrumenten. Het trio Tim man, vrouw en dochter gaf daarop haar liedjes aan de piano, terwijl verder voor de pauze nog een buitengewoon muzieknummer werd uitgevoerd onder leiding van den heer J. van der Wilk. Na de pauze wist het genoemd trio de zaal bijzonder le vermaken met de opvoe ring van een klucht, spel.met zang, getiteld: „Henkie, o Henkie!" waarop nog eenige z.g. levensliedjes van het genre Clinge Dooren- bos werden gegeven, waarna al9 waardig slot van dezen feestavond het corps een rondgang door de zaal maakte. Een bal onder leiding van den heer H. J. Plantfeber, dat nu volgde, duurde nog ge- ruimen lijd. Voordat de openbare uitvoering begon, was het bestuur en met name de voorzitter en zijn cchtgenoole in een korte bijeen komst in de receptiekamer gehuldigd. Een 40-jarig jubileum. Zooals wij eenige dagen geleden reeds met een enkel woord meldden, herdenkt heden onze stadgenoot, W. F. Wijting, den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterik Hzn. Nadat de jubilaris met zijn familie per auto van zijn woning was gehaald, werd hij in het kantoor der directie in tegenwoordig heid van het personeel namens de commis sarissen toegesproken door den directeur, den heer A. P. J. Aarse Sr., die in hartelijke bewoordingen gewaagde van de groote nauwgezetheid en plichtsbetrachting van den jubilaris en er op wees, hoe deze in abnormale lijden de vennootschap trouw gebleven was. Met den wensch, dat Wijting nog vele jaren aan de zaak verbonden mocht- blijven, besloot spr. zijn hartelijke toespraak; als blijk van waardeering voor de goede diensten aan de vennootschap be wezen, bood hij hem een enveloppe met inhoud aan. Namens het personeel voerde een der oudste knechts, Ligt voet. het woord, die wees op de prettige onderlinge samenwer king en hem als blijk van hun genegenheid vier eikenhouten stoelen aanbood. De jubilaris dankte met een enkel woord directie en personeel voor hun goede wen- schon en gaven, waarna hij in de gelegen heid werd gesteld om het feest 'verder in den hu is el ijken kring te vieren. De heer J. B. Teysterbant, comman dant van de rijksveldwachl in hot district Leiden heeft mot ingang van 1 September a.s. eervol ontslag uit zijn betrekking ge vraagd. Morgen, 15 Juni, zal het 40 jaar gele don zijn, dat de heer Nic. Siljee in dienst trad bij de firma A. D. Hakkenberg en Zoon, Hoogewoerd 25. Het zal den jubilaris aan blijken van belangstelling op dezen dag voorzeker niet ontbreken De Leidsche Burgerwacht zal met twee vijftallen deelnemen aan de schiet wedstrijden met scherp van de Leidsche ScherpschuUers-Vereemging. Voor het eerste vijftal komen uit de heeren: Van der Vel den, Kok, Bergman^ De Gunst cn Van Muyen; voor hot tweede: Ilaverkorn, Gadri, De Lange, De Nie en Korswagen. Terzake van de slichting van een bad huis in het Tuinstadwijk-kwartier heeft de Vereeniging Federatie van te Leiden en om streken gevestigde Woningbouwvcreenigin- gen zich met een adres tot den Raad gewend met het verzoek om goedgunstig te willen beschikken op het door haar lid „Tuinstad- wijk" gedane verzoek om thans lot uitvoe ring van de stichting over te gaan. Ook naar haar meening bestaat er werke lijk dringend behoefte aan een badhuis in dat stadsgedeelte. Tengevolge van het slechte weer heeft het concert gisteravond van het Haagsche Symphonie-orkest „Mendelssohn Bartholdy" in den tuin van „Zomerzorg" geen doorgang kunnen vinden ên is dit thans een week uitgesteld. Bij ongunstig weer wordt het con cert in de zaal gegeven, doch in dit geval komt het vuurwerk te vervallen. Door de Algemeene Landsdrukkerij is in druk uitgegeven een gids voor de afdee- ling Egyptische kunst en beschaving in het Rijksmuseum van Oudheden alhier. Voor bezoekers van dit museum, die eens iets meer willen zien dan de doorsnee- museum bezoeker, is dit uit ruim 80 pagina's be staande bóekje van groote practische waar de, doordat het op zeer overzichtelijke wijze een korte toelichting of beschrijving van alle voornaamste bezienswaardigheden geeft Op verzoek van den Commissaris van Politie alhier is te Amsterdam aangehouden den pl.m. 30-jarigen W. W., geboren te Limburg (Duitschland) onder verdenking van in een gebouw aan de Breestraat alhier te zijn binnengeslopen, alwaar hij ten na- deele van den concierge van dat gebouw eenige zilveren horloges en twee gouden broches ontvreemd. W. bleek bovendien zich nog voor andere feiten tegenover de justitie le moeten verantwoorden. Door den 14-jarigen E. A. M. C. is bij de politie aangifte gedaan van mishande ling door L. van E.. die hem met een fle9ch op het hoofd zou hebben geslagen, tenge volge waarvan de jongen bloedend verwond werd. Aanleiding hiertoe was het feit. dat C. even le voren de echlgenoole van van E. met zijn rijwiel had aangereden. H. J. S.. schipper van beroep, deed eveneens aangifte van mishandeling door zekeren P. M. en nog een zestal andere per sonen, die S. niet kende en waarvan enkele hem met een mes hadden bedreigd. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de 20-jarige II. T., doordal hij de macht over hel stuur kwijt raakte, mei fiets en al in het water van den Oude-Singel gereden. Door een tweetal personen werd hij met be hulp van een reddingsbaak op den vasten wal getrokken. Jac. Z., wonende le 's-Gravenhage, verklaarde tegenover do politie in den afge- loopen nacht omstreeks 12 uur op de Hoo gewoerd door een onbekend gebleven chauf feur van een autobus le zijn mishandeld. De politie doet onderzoek. bi de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen 211 vol wassenen en kinderen, in totaal 217 per- De begrooting voor 1927. Bij de Prov. Stalen van Zuid-Holland is ingediend de Provinciale begrooling voor 1927. Daarbij wordt tevens voorgesteld Ier be strijding van de uitgaven voor dal dienst jaar te heffen: 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen over 1927; 20 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ge bouwde eigendommen over 1927; 20 opcen ten op de hoofdsom dor personeele belasting over 19271 opcenl op de hoofdsom der vermogensbelasting over 1927-'28 en 1 op- cent op de hoofdsom der inkomstenbelasting over 1927-'28. Aan de begrooling en de memorie van toelichting wordt ontleend, dal de rekening over den dienst 1924 oen batig saldo aan wijst van f 140.804.38. Van het saldo van den gewone^ dienst ad f 940.874 wordt voorgesteld f 810.874 ten bate v^n den dienel 1927 te brengen en hel restant ad f130. 000 toe te voegen aan den gewonen dienst 1925. Het nadeelig saldo van den buitenge wo nen dienst 1924 ad f 800.069.62 wordt op de begrooling 1927 gebracht. De opbrengst van de opcenten voor on gebouwde eigendommen was in 1924 f 197.700.64 cn wordt voor 1927 geraamd op f 176.000. De opbrengst der opcenten voor gebouwde eigendommen wordt geraamd op f 900.000 (opbrengst 1924 853.928.85), die der op centen op de persoraoele belasting wordt geraamd op f 1.844.000 (opbrengst 1924 f 1.744.433.43), de opcenten op de vermo gensbelast. brachten in 1924 op 170.767.38, thans wordt geraamd f 34.000, de opcenten op de inkomstenbelasting brachten in 1924 op f 609.306.56, thans wordt geraamd f 280.000. Als opbrengst van een geldleening krach tens een nieuw le nemen leeningbesluil ikomt onder de onlv. voor f 1.821.219.62, terwijl ter voorziening in de behoefte aan kasgeld een tijdelijke geldleening zal moe ten worden aangegaan van f 2.000.000. God. Staten bieden tevens een vergelij kend overzicht van de ontwexp-hegrooting voor 1927 met de begrooling voor hel loo- pende jaar, zooals deze oorspronkelijk werd vastgesteld cn goedgekeurd. Het overzicht heeft uitsluitend betrekking op den gewo nen dienst. Wat de ontvangsten betreft wordt daarin medegedeeld, dal ten bate van 1926 kon gebracht worden het voordeelig saldo op 1923, nadat (250.000 daarvan was gereserveerd voor aanvulling van den dienst 1924 Voor 1926 bleef toen rond f777.000 beschikbaar. De begrooling 1927 kan slui tend worden gemaakt door te beschikken over een bedrag van rond f811.000 van het Katig saldo der rekening 1924. Het restant van dat saldo ad f 130.000 kan worden overgebracht naar den op 31 Dcc. a.s. sluitenden dienst 1925, teneinde de kan9 te vergrooten, dat ook laatstge noemde dienst een belangrijk saldo zal op leveren en daardoor de voor 1926 en 1927 mogelijke verlaging van opcenten gemak kelijker mode voor 1928 kan worden ge handhaafd. Wegens batig saldo van hel laatstelijk afgesloten dienstjaar wordt, blijkens het vorenstaande, in vergelijking met 1926, maar in ontvangst gebracht f 34.000. Overigens zijn een aantal posten van ontvangst hoo&er geraamd kunnen worden, zoodat tezamen in ontvangst f 195.000 meer geraamd kon worden, welk bedrag met f5000 rente van geleende kapitalen, die minder geraamd moest worden, dient te worden verminderd. In uitgaaf moest 1248.000 meer en kon f58.000 minder geraamd worden, poodat jn uitgaaf f 190.000 meer blijft. Het is mo gelijk den gewonen dienst. 1927 le doen sluiten bij heffing van een gelijk aantal BINNENLAND. Bevestiging en intrede van ds. Ho sper* bij de Ned. Heiv. Gemeente ts Nccrdwijk- aan-Zee. Nederland verloor den voetbalwedstrijd tegen Denemarken mét 41. Huldiging van den heer C. J. L. van der Meer, te Noordwijk, bij z'n 25-jarig jubi leum als lid der Prov. Staten. Opgericht is een nieuw Vaderlandsch Ver bond. De begrooting voor 1927 der Prov. Staten van Zuid-Holland. Vechtpartijen met doodelijken afloop te Enschedé. v BUITENLAND. Komt er eenig zicht op kans van her opening der besprekingen in het Engclsche mijnconflict? De Raad van het Engelsche vakverbond protesteert tegen de Engelsche nota aan sovjet-Rnsland. Na veel tumult accepteert de Kamer in Tsjecho-Slowalrije de agrarische wetten. Een cycloon in Zwitserland. opcenten op de rijksbelastingen, als voor 1926, l.w.: 20 opcenten zoowel voor de grondibelasting en 1 opcent voor de inkom stenbelasting en voor de vermogensbelasting* Blijkens een bijgevoegde tabel zijn de be- sluuirskosten (algemeene kosten van het be stuur der provincie en van den waterstaat) geraamd dp f 634.339, tegen f 594 939 in 1926. Oplichting. Door het Hol- landsch Blo ombol lctahuia te Lisse werd eemigen tijd gebedenkeen groene bollenvei- ling gehouden te Nooidwijkedhout. Onder meer werd daar ook een partijtje bollen geveild voor een zekeren J. D. te Katwijk- aan-Zec. Eenige dagen na deze veiling werd vTUn uit het kantoor be Lisse de vei lingsnota afgezonden. Deze nota nu kwam in handen van iemand van denzeLfdcn naam maar wonende to Noordwijkerhout. Dit berustte natuurlijk op een abuis. In de afgeloopen week kwam J. D. van Noord wijkerhout aan het kantoor met het verzoek om 75 pOfc. voorschot op de nota. Hem werd medegedeeld dat dit wel gaan zou, doch dan moest hij den volgenden dag maar terugkomen. Alzoo gebeurde dan ook. Men kwam overeen dat hij met f 350 genoegen zou nemen. Dit bedrag werd hem voorgeteld, een kwitantie werd goteekend, en de duiten verdwenen in de portefeuille van J. D.; ecliter niet voor langen tijd. De brigadier van de Rijksveldwacht, Boerema van Lisse, was van ddt zaakje in kennis gesteld en bij de uitbetaling persoonlijk aanwezig. De portefeuille moest dus weer voor den dag komen, de zoo begeerde duiten werden in beslag genomen, en de pseudo-eigenaar op geborgen, om voorgeleid te worden voor don Officier van Justitie te Haarlem. Bij de politie te Haarlem zijn verschil lende klachten ingekomen tegen den 30- jarigon A. v. M., die in Haarlem een kan toor hield en zich aanbood voor het ver richten van administratieve diensten. Hij schijnt o.a een slachtoffer te hebben ir» den caféhouder v. d. B., die zegt voor f C00 te zijn opgelicht. Verschillende mcnschen kwamen bij hem om geld te leenen. Zij moesten dan eerst f 5 voor onkosten stor ten, maar de leening kwam nooit tot stand. Het kantoor is thans gesloten. A. v. M. is er vandoor. Aan zijn hospita is hij ook nog kamerhuur schuldig cn voorts heeft hij nog verschillende bedragen van haar geleend. Verdronken. De 4-jarige J. v. d. B., wonende aan het Paradijs te Gouda, geraakte onder het spelen in het water aan de Houtmansgracht en kwam terecht onder het veilinggebouw aldaar. Met dreggen wist men deü kleine er onder uit te haleir.-Door een drietal geneeshcercn werd nog getracht de levensgeesten van den kleinen drenkeling op te wekken, doch helaas tevergeefs. Te Oss is het 3-jarig dochtertje van J, van Bakel aan de Cfyensche straat aldaar al spelende in een sloot gevallen. Voorbij gangers zagen het en trachtten nog de le vensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. De kleine was reeds overleden. Inbreker gevat. T e B 1 o e - mond aal is een 36-jarige jongeman aange houden, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan inbraken te Haarlemmerhout,- Heemstede en Noordwijkerhout.

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1