DINSDAG 8 JUNI Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. jllo .0310. Anno 1928. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN 30 Cts. pee regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts., Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèquo- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2 35. per week ƒ0 18. Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.36 portokosten. BH nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING PASSAGE NOQRDEINDE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat hel" ge deelte van het Nooideinde, gelegen tus- Bchen de Wittepoortsbrug en de Varken markt, wegens het leggen van een asphalt- bestrating, vanaf Woensdag 9 Juni a.s. tot padcre aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN S TRI JEN, Secretaris. Leiden, 8 Juni 1926. 6425 Lahad Data Gnltanr Maatschappij gevestigd te Wassenaar. Gislcmamiddag hield bovengenoemde Maatschappij in het Café-restaurant „In den .Vergulden Turk" hare jaarlijksche aandeel houders-vergadering. Uit het verslag over het boekjaar 1925, uitgebracht door de directie ontleenen wij dat de stand van den aanplant, zoowel die der rubber- vals die der klapperboomen gun stig genoemd mag worden. Zieklen in het gewas kwamen slechts sporadisch voor. Wild gedierte als olifanten, beren en wilde zwijnen veroorzaakten in het afgeloopen 'jaar nog al schade aan den klapperaanplant Ongeveer 325 éénjarige en 204 oudere klap perboomen werden vernield; hiervoor wor den nieuwe geplant. Den 2dcn Januari 1925 werd een aanvang gemaakt met het lappen van den rubberaan- plant op dc afdeeling Tamoy. Den 31slcn December 1.1. waren aldaar Bovendien zorgt een voor een circus goed orkest voor vulling, zoo deze nog noodig mocht zijn. Vcwr de pauze krijgt men een zeer afwis selend gewoon circus-program. Alhoewel de paardendressuur weinig gelegenheid biedt voor nieuwe prestaties, blijft deze toch, al heeft men de verrichtingen dan ook al vaker gezien, een aantrekkelijk deel van het program. Daarvan zijn eenige goed ver zorgde nummers opgenomen, waarvan we willen noemen het voorbrengen door De- pessemier van een zestal tijgerpaarden; een lust voor de oogen, deze edele dieren. En dan het jockey-rijden van Courtault! Een tweetal zeer groole exemplaren van het geslaqjit der dikhuiden oftewel olifanten vertoonen eveneens fraaie kunsten van dressuur op commando van den oudsten Amar. 't Zijn een paar goedmoedige lob bessen; als zij zich eens van hun kracht bewust waren Daarnevens ziet men een trapegiste, die met haar stoute loeren vele bezoekers dat gevoel van kippenvel bezorgt, dat een soort streeling is. 't Is in één woord keurig, het werken van miss Fiilis. Daarnevens krijgt men een zeer lief nummer, n.l. het optreden van mej. Woolford met haar 50 duiven, die als aan een touwtje zitten, zoo gemakkelijk verrichten zijn hun proeven van dresuur- kunst. Acrobatiek mag niet mankeeren en zoo kan men verstomd slaan over het springen van Chottachi, die over 10 menschen springt met salto, dan over een dichte auto en ten slotte over een der reuzen-olifanten! Schijn baar zonder veel moeite; het schijnt zoo glad te gaan, maar men zie de hoogte etc. maar eens! Daarnevens op dit terrein de troep der Arlon's, die eveneens keurig werk ten beste geven. Enkele kleinere nummers en een paar clown-scènes volmaben het gedeelte voor de pauze. Na de pauze ïs het program geheel ge wijd aan de wilde dieren. Men ziet achter eenvolgens wolven, hyena's, leeuwen, lij 12730 boomen in tap genomen en vermeer dert dit aantal maandelijks. In totaal waren er op dien datum 85000 rubberboomen op^j gers en witte en zwarte beren. Het eerst .de onderneming aanwezig, waarvan 37496^ in tap. De gezondheidstoestand was gedurende de eerste helft van het jaar minder gunstig en kwamen er vele gevallen van malaria en influenza voor. In de tweede helft van het jaar verbeterde de toestand echter en gedu rende de laatste maanden waren er niet Veel ziektegevallen meer. Het percentage koelies in hospitaal be droeg 20 pet. In de buitengewone algemeene vergade ring van 30 November 1925 werd het voor stel tot statuten-wijziging aangenomen, waardoor o.a. bet Maatschappelijk Kapitaal der Venn.-sgh. gebracht werd op f 1.200.009. De Koninklijke bewilliging is hierop reeds yerkregen. H.II. Obligatiehouders benevens eenige van onze grootere crediteuren slemden er in toe hunne vorderingen te converleeren in aandeelen der Maatschappij, waardoor het bedrag der uitgegeven aandeelen steeg tot nom. 1650.000. Verder werd besloten lot de uitgifte van nom. f 350.000 aandeelen der vennootschap tot een koers van 115 pet. Hiervan werd een bedrag van nom. f 100.000 ondershands ge plaatst en kwarn hel restant der aandeelen, zijnde nom. 6C50.000, den 15den December in openbare inschrijving, welke emissie ruim Volleekend werd. De balans wees in debet en credit een bedrag aan van f 1,332,427,95 en de winst en verliesrekening een bedrag van f220,024,44 met een saldo winst van f 25055,78. Na goedkeuring van de balans- en winst en verliesrekening werd besloten dit jaar èeen dividend uit te keeren, maar het winst saldo op de nieuwe rekening over te bren gen. Tot commissaris word herbenoemd de neer E. Kol. Circns Amar. Een circus heeft altijd nog om zich heen een eigenaardige sfeer van niet te definiee- ren aantrekkelijkheid voor een groot deel ean onze medebewoners van deze Aarde, cal voelt men direct bij jong en oud 't Is *'aar. dal de lijden veranderen en dus ook het cachet van een circus zich grootenlijks heeft gewijzigd, maar trols alle wijziging is •He eigenaardige sfeer toch gebleven. «ie twijfelt, overtuige zich van de be- 'angstelling voor het circus, dat op dit ^ogenblik Leiden met een bezoek vereert. uinten verdringen zich een groot aantal OKers en ook binnen waren er gisteravond, oc-n openingsavond, reeds heel wat, al kon- Gen er nog velen geborgen worden. Maar S woonlijk pleegt men voor een bijwonen j ,een voorstelling eerst eens de kat uit P6n boom te zien 'N>, na de openingsvoorstelling, zal de «wijtcl echter wel verdreven zijn, dunkt ons, i cle eerste bezoekers van hun bevinding i bericht zullen hebben gegeven! De ïnp lf goec* gericht en de prestaties, die n te bewonderen krijgt, mogen er zijn. en lijvig program van zoo'n kleine 20 num- BrHS w.or(*t me* te prijzen snelheid vlug Wcnri- e,k*ar afgewerkt. De kleine nood den' J?auzes worden door een reeks \öoh -niS' e. ovcr ecn benijdenswaardige W frP ,g ld beschikken, gevuld en tijdens Pauze, wanneer men de fraaie *oor Sa -ijan .bezicbbgen, wordt het hek wilde dieren in de arena neergezet. daarvan zouden we het nummer der tijgers willen noemen, waarmee de oudste Amar alle eer'inlegt. Dat is werkelijk van bijzon der goed gehalte, gelijk men zelden te zien krijgt. Maar ook het overige is goed, al willen wij alle verrichtingen niet opsommen. Men ga die liever zelf zien. Vermelden we echter nog dat miss Dag- mar Nelson boven de arena met leeuwen over een draad wandelt, gelijk wij in\.Arlis" langs de leeuwenkooi doen. Alles bij elkaar een uitnemend verzorgd program, dat voorzeker een bezoek van allen, die voelen voor een circus, waard is. Gisteravond daverde het applaus menig maal door de tent en welverdiend. 't Zal met het bezoek wel crescendo gaan! Heden werd ten Raadhuize door B en W. aanbesteed liet dempen, riolceren en bestraten van de Volmolengracht en het maken van een ijzeren ophaalbrug over de Oude Vest (Janvossenbrug) Het aantal inschrijvinen bedroeg 18, n.l.: J. Saras, Oude-Wetering. f83.500; H. Bakx en H. Steenkist, Haarlem, f70.300, H. Dijker, Haarlem, f69.985; H. de Weers, Haarlem, f67.795; J. Boere, Sliedrecht, f64.100; Firma Marselis en Meemskèrk, Leiden, f63.470; Firma C. Kastelein en Zn., Dordrecht, f63.400; C. J. Kiebert, Sassen- heim f63,000; N.V. Aannemers-Maatschap pij v.h. Zanen en Verstoep. Gouda, f62.620; NT. Constructie en Grondwerken en Mate rialen, Papendrecht. f 62.500; J. W. Verheul, Rotterdam, f 61.400; A. .1. de Later en L. H. Meyers, Leiden, f 60.490; Th. J. L. Zitman, Leiden, f59.500; Gebrs. G. cn A. den Ouden, Alphen en Oegslgeest, f58.780; Van der Velde en De Jong. Oegstgeest, f 57.772; N.V. Wienhoven's Aannemers-Mij., Utrecht, f57.900; N. F. en G. P. van Balen, Oude rijn CU.) f57.848 en W. F. J. Bollen, Zwolle, f55.300. Gistermiddag omstreeks 4 uur is van een tankwagen van de American Petroleum Company op het Rapenburg nabij het Noord einde een wiel afgeloopen, waardoor de zware tank met een Hinken schok op de straatkeien terecht kwam. terwijl het wiel lustig voortrolde en in zijn vaart gestuit werd door een raamkozijn van een der nabij gelegen porceelen. waarvan het houtwerk eenigszins werd beschadigd. Een sappletoire marme-begrooting. Ingediend is de reeds eer door den min. van Marine a.i. aangekondigde suppletoire Marine-begrooting, hoofdzakelijk ter ver krijging van de fondsen om ook in 1926 weder twee torpedojagers voor Ned.-Indië op stapel te kunnen zetten. In zijn memorie van toelichting zegt de minister, dat het bij nadere overweging gewenscht is gebleken, voor den arbeid, oorspronkelijk toegedacht aan een direc- tc-ur-^eneraal, de beschikking te krijgen over een ambtenaar in de positie van raads adviseur in algemeenen dienst. Aldus kun nen de gezags- en ambtelijke verhoudingen ongewijzigd blijven. Het is het voornemen, nadat dit ont werp wet zal zijn geworden, de inwendige reorganisatie van het dep. van Marine, als mede de voorbereidende werkzaamheden, verbonden aan de samenvoeging van de departementen van Oorlog en van Marine, ter hand te nemen. Voor de samenvoeging zelf zal te zijner tijd een wetsontwerp wor den ingediend, waarbij aan de Kamer vol ledige inlichtingen zullen worden ver strekt. Zooals vroeger reeds betoogd is, 4s de toestand van de in Indië aanwezige jagers van dien aard, dat zoo spoedig mogelijk met geleidelijke vervanging moet worden voortgegaan. Als eerste termijn, in 1926 te venverken, wordt daarvoor geraamd f 1,200.000 voor den eigenlijken aanbouw, terwijl voor aanschaffing van geschut, af- slandmetcrs en vuurleidingsinstallaties, als eerste termijn, f 300.000 wordt noodig geacht. Verder wordt nog gevraagd een verhooging van f 700.000, ter toelichting waarvan kan dienen, dat verhooging van den in de oorspronkelijke begrooting 1926 uitgetrokken post van f 750.000 voor de „Sumatra" noodig wordt geacht met f500,000, aangezien reeds thans gebleken is, dat in 1926 meer dan de beschikbare f 750.000 zal moeten worden betaald. Ook de in de oorspronkelijke begrooling voorkomende post van f250.000 voor twee flottieljevaartuigen (1924) eischt aanvul ling, daar reeds nu te voorzien is, dal het toegestane bedrag onvoldoende zal zijn De proeftochten van een der flottielje- vaartuigen zijn ten gevolge van vertraging in den bouw later gehouden dan bij dc sa menstelling der begrooling voor 1926 is voorzien. Ten gevolge hiervan verviel ook de betaling van een conlracllermijn later dan was verwacht. Hiervoor en voor het aanbrengen van wijzigingen en verbeterin gen is een verhooging noodig van f 200.000. In verband met de gebleken noodzake lijkheid om de posten voor aanbouw i^n de „Sumatra" en van de flottieljevaarluigen te verhoogen- en in aanmerking nemende, dat er een achterstand bestaat in de voorzie ning in bovenwalerkrachten, waardoor het wenschelijk i9, in de eerste plaats te stre ven naar het bereiken van een harmonische verhouding tusschen de sterkte van het bovenwater- en -onderwater-materieel, wor den thans geen gelden aangevraagd voor den bouw van. een onderzeeboot ter ver vanging van de K I. Tegenover de bij dit wetsontwerp aan gevraagde verhooging van het eindcijfer der Marine-begrooting met f2.201.225 staat een grootere opbrengst onder de mid delen van f 1.100.000, zoodat van het totaal thans aangevraagde feitelijk ten laste der Staatsbegrooting blijft f 1.101.225. Doorvoerverbod van boitenlandsch vleesch door Nederland. De Staatscourant van gisteravond bevat eon Kon besluit betreffende den doorvoer van vleesch en klauwen, waarbij hel vol gende is bepaald: Artikel 1. De doorvoer van buitenslands vleesch en klauwen is verboden. Artikel 2. Wanneer bijzondere redenen eene afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan Onze Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw zoodanige afwij king toeslaan onder de noodigc voorzorgen tegen overbrenging van besmetting. Oost en West. Onder grootc belangstelling heeft de Verecniging Oost en West haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden te Amers foort. Bij de opening herdacht de wd. voorzit ter in eenige gevoelvolle wooxden den op 24 Maart j.l. overleden voorzitter, den heer mr. W. Sonnevelt, oud-lid van den Raad van Indië. Tot zijn opvolger werd benoemd de wd. voorzitter de heer_. R. Zuyderhoff, oud-O.-I. hoofdambtenaar, lid van de Alge meene Rekenkamer in Nederland. Voorto werden enkele bestuursfuncties aangevuld. Behalve interne aangelegenheden, de verecniging rakende, werd, naar aanleiding van een desbetreffend voorstel der afdee ling Nijmegen, van bestuurszijde de vol gende motie voorgesteld en met algemeene stemmen aangenomen: De Ver. O. en W., in algemeene verga dering te Amersfoort bijeen, overwegende dat een grondig onderwijs in de aardrijkskunde van het Rijk in en hui ten Europa en het dieper ingaan daarbij op verschillende vraagstukken in het bijzonder die welke de Indien betreffen, onmogelijk te geven is aan leerlingen van der le en 2e kl. van gymnasia. overwegende dat het verspreiden van dié kennis onder leerlingen van de gymnasia voor het Rijk van het grootste belang is. betreurt dat de minister van Onderwijs voor den tijd van 6 jaar enkele gymnasia gemachtigd heeft een der uren Aardrijks kunde van de 4e klasse (d.i. de hoogste* klasse waarin op gymnasia onderwijs in de aardrijkskunde gegeven wordt) over te bren gen naar de 2e klasse. Noodigt het hoofdbestuur uit zich tot den minister van Onderwijs te wenden met ver zoek om aan gymnasia niet toe te slaan dat lesuren van de aardrijkskunde hetzij van de 4e dan wel van de 3e klasse overgebracht worden naar lagere klassen, noch dat door welke maatregelen ook of op eenigerlei wij ze aan het toch reeds geringe onderwijs in de koloniale geographic afbreuk wordt gedaan. Weeldeveiteringsbelasting op foto-artikelen. Het Bestuur van den Algemeenen Bond tot behartiging der belangen van den Neder landsehen Fololiandel (A.B.N.F.), waarbij vrijwel alle belangrijke fotohandelaren in Nederland zijn aangesloten, heeft zich in een uitvoerig adres gewend tot den minister van financiën met een aantal bezwaren le gen de voorgestelde weelde-verteringsbe- lasling op foto-artikelen voor amateur-ge bruik. Dit adres is in een audiëntie nader toegelicht. De voornaamste bezwaren van hel bestuur van den A.B.N.F. zijn: a. dat de handelaren hun verkoopprijzen met deze extra-heffing moeten verhoogen, wat met het oog op den reeds verminderden omzet, schadelijk is; b. koopers van betere toestellen zullen zooveel mogelijk in hel buitenland koopen deze toestellen als gebruiks-voorwerpen in voeren, zonder invoerrechten; c. buitenlandsche toeristen zullen de op name-artikelen (platen, films enz.) zooveel mogelijk meebrengen, omdat het spoedig be kend zal zijn, dat de prijzen hier circa 20% hooger zijn; d. de levering van amaleur-foto-arlikelen naar Indië, wal een belangrijk onderdeel is van den Nederlandschen folohandel, zal ge heel verplaatst worden naar het buitenland, dat door 20 pet. lager prijs direct kan leve ren; e. door het prijsverschil van 20 pet. zal er, evenals in den valuta-tijd een zeer groote smokkelarij aan de grenzen ontstaan ten na- deele van den bonafide handelaar; f. de belasting van de artikelen tot 9 X 12 formaat, ook voor lenzen (amateur-formaat) treft .ook de vakfotografen, aangezien zeer vele (b.v. alle persfotografen) in dit formaat opnemen en dan vergrooten. Door deze belastingheffing zal naar het oordeel van het bestuur ontstaan: schade voor den geregelden handel, minder op brengst invoerrechten, minder inkomstenbe lasting, bevordering van oneerlijken (smok- keDhandel, grootere malaise in een reeds niet rooskleurigen tak, geheel ten gunste van buitenlandsche handelaren, werkloosheid in de fotobranche Vereeniging Raden van Arbeid. Dc Vereeniging van Raden van Arbeid heeft gisterenmiddag in het Paviljoen „Von delpark" te Amsterdam haar algemeene ver gadering gehouden; de bijeenkomst, welke werd bijgewoond door den minister van Ar beid, H. en N. dr. J. P. Slotemaker de Bruine en verder door lal van vooraanstaanden op het gebied der sociale verzekering had ter eore van het vijfjarig beslaan der vereeni ging een eenigszins feestelijk karakter. De voorzitter, dr. E. B F. F. baron Wil- tert van Hoogland, opende de bijeenkomst met een toespraak. Daarna sprak minister Slotemaker de Bruiue, die de vereeniging dank bracht voor het door haar verrichte werk. Vogelbescherming. Zaterdag is in Den Haag op aanstichting van de Vereeniging voor Vogelbescherming te 's-Gravenhage en omstreken een confe rentie gehouden door vertegenwoordigers van eenige organisaties ter bespreking van de vangst van en den handel in inlandsche vogels. De vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de volgende veree- nigingen: Nederl. Vereeniging tot bescher ming van vogels, Vereeniging lot behoud van natuurmonumenten in Nederland. Ned. Vereenigingtot bescherming van dieren, Nederl. Natuur-hislorische vereeniging, Jack London-verhond, Nederl. Jeugdbond voor natuurstudie, Geldersche vereeniging lot be scherming van dieren Niels Holgersfou, afd. Nederland voor Dierenbescherming De Ster in het Oosten, Ornithologische club De Tu reluurs te Oudewaler en Vereeniging voor vogelbescherming '9-Gravenhage en om streken. Uit de gevoerde discussie bleek, dat na genoeg algemeen de overtuiging heerschlo, dat aan de vangst en den handel in be schermde inlandsche vogels 'n eind behoort te komen, niet slechts in het belang van den vogelstand, maar ook ter wille van de opvoeding van de jeugd. Een voorgestelde resolutie in dien zin werd dan ook, nadat enkele kleine wijzigingen waren aange bracht, bij meerderheid van stemmen aan genomen. Alleen de afgevaardigden van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten en de Nederl. Vereeniging tot be scherming van vogels slemden tegen. De aangenomen resolutie luidt als volgt: „De vergadering, overwegende, dat de vangst van en de handel in beschermde, in het wild levende vogels onwaardig is voor een beschaafde samenleving, zijnde een misbruik van macht van den mensch tegen over de dierenwereld en niet noodzakelijk voor zijn beslaan; de de vangst van voor de menschelijke cultuur niet schadelijke vogel3 een ongeoorloofde natuurverarming betee'kent, omdat door enkelen beslag wordt gelegd op een voornamen factor van schoon heid in de natuur, on9 aller gemeenschappe lijk eigendom; dat gevangenschap voor in het wild levende vogels erger i9 dan voor andere dieren, omdat zij uit hun natuurlijk element gerukt worden en in de kooi niet meer hun organen kunnen gebruiken, waar op hun geheele levenswijze gebaard is; dat blijkens de praktijk neéedheid van BINNENLAND. Het rapport der legercommissie inzake de opleiding van het verlofskader. Een sappletoire Marine-begrooting. BUITENLAND. De Raad van den Volkenbond bijeen Brazilië en Spanje afzijdig. De Torksche Nationale Vergadering rati* öceert het Mosoel-verdrag. alterlei aard bij de vangst van en den han del in kooivogels onvermijdelijk en deels niet le conlroleercn is (gebruik van lijm, mishandeling van lokvogels, enz.) en der halve zal blijven beslaan, zoolang de vangst zelf, in 't bijzonder de tnassavangst, een wettelijk geoorloofd bedrijf is; dat bij de vangst van en handel iin Nederlandscho vogels slechts een zeer beperkt aantal per sonen ÜFelrokken zijn, en de-ze dus niet van overwegende economische beteekenis zijn; verklaart zich voor opheffing van de wette lijk geoorloofde vangst van in het wild levende, beschermde vogels en draagt aan het uitvoerend comité op, de noodige maat regelen te treffen om dit opheffing te ver krijgen." Van bedoeld uitvoerend comité zal de samenstelling nader worden bekend ge maakt. Nederl. Bond voor Ziekenverpleging. Te Hilversum is dc 34ste algemeene ver gadering gehouden van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging gehouden. De voorzitter, was dr. Th. Hammes. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Hel aantal leden was in het begin van 1925 5749 en in het begin van 1926 5772, verdeeld over 14 afdeeLingen. Onder deze leden zijn 4787 zusters, 57 broeders, 429 geneesheeren en 18 klinische hoogleera ren. Hel aantal donateurs en donatrices bedroeg einde Mei 1925 142. Door de oprichting van een bondsbureau door de afdeeling Leiden is het aantal bondsbureaux tot 10 geslegen. De commisie voor het ondersteunings fonds steunde in 1925 41 zusters en 1 broe der tot een bedrag van f2975. Aan giftrn voor het ondersteuningsfonds kwam in f 305 aan contributies f2021. In het Rusthuis bedroeg het aantal gasten (zusters) 75 met 1638 verpleegdagcn en 35 dames met anderen werkkring gedurende 852 verpleegdagen. Aan giften kwam in f 111. De contributies en bedragen van do nateurs bedroegen f 1957. Het fonds van het rusthuis bedroeg uit. December 1925 f 6496. Het Julianafonds bedroeg op uit. Decem ber 1925 f 9327. Zonder discussie werd het verslag over den geldelijken toestand van den bond goed gekeurd. De batans over 1925 sluit met een totaal van f7198 in ontvangsten en uitga-, van. De winst- en verliesrekening sluit met een totaal van f 6974 in ontvangsten en uit gaven. De begrooting voor 1927 sluit met een totaal van f 16.664. Tot lid van het hoofdbestuur werd in de plaats van zuster G. F. Boeye, die niet her kiesbaar .was, gekozen dr. W. F. Veldhuyzen te Amsterdam. Herkozen werden in de commissie voor het ondersteuningsfonds mej. S. H. Toussaint, in de commissie van advies inzake opleiding en examens dr. J. Fd Slumpf en de heer S. W. Praag, arts; in de commissie voor het inliehtings- en plaatsingsbureau voor bin nenland, buitenland en Ned.-Indië mevr. B. Klawitter—Ganlvoort, en in de commissie van de bibliotheek zuster D. Turksma. Aangenomen werd een voorstel van hr-t hoofdbestuur, om de contributie over 1927 te bepalen op f3.25 en daarvan f 0.75 ter beschikking te stellen voor de stichting F. O. V. Op voorstel van het hoofdbestuur werd voor 1926 f 1000 uit de algemeene ka3 ter beschikking gesteld van de stichting T.O.V. Aan de orde is gekomen het volgende voorstel van de afdeeling Den Haag: Het hoofdbestuur wende zich lot de regeering met het herhaalde verzoek, over te gaan tot de wederinvoering van het examen tot ver krijging van het diploma als kraamver pleegster, dat door het in werking treden van de wet van 2 Mei 1921 vervallen is en vervangen door aanteekeningen op het di ploma voor algemeene ziekenverpleging. Op advies van het hoofdbestuur werd het teruggenomen. Aangenomen werd een voorstel van de afdeeling Amsterdam om aan het Centraal adresbureau van den bond te verbinden een informatie- en bemiddelingsbureau voor verplegenden en adspirant-verplegenden. Het doel van dit bureau werd als volgt om schreven: het verstrekken van inlichtingen aan adspirant-leerling-verplegenden, ouders en voogdij betreffende het beroep van ver pleegster, de regeling van opleiding en exa mens, de algemeene eischen aan leerling- verpiegenden naar de als opleidingsscholen erkende ziekeninrichtingen; (het verstrek--

Leidsch Dagblad | 1926 | | pagina 1